حقوق داخلیوکیل کیفری

وکیل دیه در تبریز

آشنایی با وکیل دیه در تبریزیکی از نمونه مجازات هایی که قانونگذار کشور به عنوان مجازات جایگزین از آن در قانون نام برده است، دیه است. وکیل دیه در تبریز فردی است که در زمینه ی پرونده های مربوط به چنین موضوعاتی دارای تبحر و مهارت است و میتواند برای احقاق حقوق افراد به آنها کمک کند.

اگر برای پرونده های دیه نیاز به مشاوره دارید، کارشناسان موسسه حقوقی دادمهر عدالت بصورت مداوم پاسخگوی شما هستند. پس بدون از دست دادن وقت، هم اکنون با ما در ارتباط باشید.

همانطور که اشاره کردیم، پرداخت دیه نوعی از مجازات های جایگزین محسوب می شود و به همین دلیل نیز در اکثر موارد مانع از بروز مجازات های سنگین تری همچون: اعدام، زندانی شدن و… .. میشود.

بر اساس قانون مجازات کشور ما دیه مقدار مالِ معینی است و در شرع مقدس به سبب جنایات غیر عمدی بر نَفس، عضو یا منفعت یا جنایات عمدی در مواردی که به هر جهت قصاص ندارد، مقرر شده‌ است.

البته باید به این موضوع نیز توجه داشت که در ابتدا مشخص شود که جنایت ارتکابی از چه نوعی است تا قاضی بتواند حکم آن را صادر کند. در رابطه با این موضوع با استناد به ماده 450 قانون مجازات اسلامی می توان گفت که: در جنایت شبه عمدی، خطای محض و جنایت عمدی که قصاص در آن جایز یا ممکن نیست، در صورت درخواست مجنیٌ علیه یا ولی دم دیه پرداخت می شود مگر به نحو دیگری مصالحه شود.

به بیانی بهتر میتوان گفت که دیه در اصطلاح عامه همان خون بها است و اصولا دادگاه در مواردی آن را برای مجازات فرد در نظر میگیرد، جرم به صورت غیر عمد انجام شده باشد. در مواردی که جرم به صورت عمدی نیز اتفاق افتاده باشد، اگر اولیای دم ( به کسانی گفته میشود که دیه را از فرد فوت شده به ارث می برند) رضایت دهند ک به جای قصاص یا هر مجازات کیفری دیگر، دیه را دریافت کنند، خانواده مجرم و خود او موظف می شوند تا دیه را پرداخت کنند.

چرا باید از وکیل دیه در تبریز کمک بگیریم؟

مسلما یکی از اساسی ترین سوالاتی که برای برخی از افراد پیش می آید آن است که در رابطه با چه مجازات هایی می توان به وکیل دیه در تبریز مراجعه کرد و پرونده ی مربوطه را به او سپرد؟

بسیار پیش آمده است که با افرادی مواجه میشویم که به دلیل عدم توانایی کمک گرفتن از وکیل دیه در تبریز به مجازات هایی محکوم میشوند که شاید بسیار شدید به نظر آیند و این در حالی است که اصولا کسانی که از یک وکیل دیه کمک میگیرند به حداقل ترین مجازات ممکن محکوم می شوند؛ چرا که یک وکیل حرفه ای و مسلط بر قوانین جزایی به خوبی میداند که از چه راهکار های حقوقی برای دفاع از متهم و جلوگیری از تضییع حقوق او استفاده کند. در رابطه با تعیین دیه نیز شما باید به این موضوع توجه داشته باشید که اصولا در محاکم قانونی، نوع جرم و چگونگی انجام جرم، نیت مجرم، میزان اراده و اختیار او در انجام جرم، سلامت مجنی علیه و…… بر تعیین دیه تاثیر دارد. البته نباید این موضوع را نیز فراموش کرد که کارشناس پزشکی قانونی میزان آسیب و جراحت وارد شده را به طور کل مورد بررسی قرار میدهد و به همین دلیل نیز نمیتوان انتظارات بسیار زیاد و غیر معقولی از وکیل دیه در تبریز داشت.

از طرفی دیگر باید به این نکته نیز اشاره کرد که وکیل دیه در تبریز برای افرادی که موجب آسیب و زیان شدند نیز بسیار کارآمد است. توجه داشته باشید که همانطور که متهم اختیار کمک گرفتن از وکیل برای روند دادرسی کاهش مجازات دارد، خواهان پرونده نیز این اختیار را دارد تا برای تسریع روند رسیدگی به پرونده اش و دریافت دیه میزان آسیب وارد شده از وکیل دیه در تبریز کمک بگیرد.

وکیل دیه در تبریز برای رسیدگی و وکالت چنین پرونده هایی در دادسرا و دادگاه کیفری حاضر می شود جالب است بدانید که برای ارائه دادخواست دیه در دادگاه کیفری نیازی نیست تا هزینه ی جداگانه ای برای دادرسی به پرونده ها پرداخت شود اما اگر فردی به اشتباه و به دلیل عدم اطلاعات کافی و کمک نگرفتن از مشاوره حقوقی وکیل دیه در تبریز برای ارائه ی دادخواست خود به دادگاه حقوقی مراجعه کند، باید هزینه دادرسی و رسیدگی به پرونده را جداگانه پرداخت کند.

مهمترین وظایف وکیل دیه در تبریز

از جمله مدارکی که وکیل دیه در تبریز برای اخذ دیه افراد به مراجع قضایی یا دفاتر الکترونیکی قضایی ارائه می دهد، به ترتیب زیر است:

تصویری از دادنامه که به صورت اختیاری می باشد.

تصویری از گزارش مرجع انتظامی که به صورت اختیاری است.

تصویر نظریه پزشکی قانونی که به صورت اختیاری می باشد.

به همراه داشتن کارت عابر بانک برای پرداخت هزینه های دادرسی ضروری است.

جهت احراز هویت حتما کارت ملی به همراه داشته باشد.

به جز ارائه مدارک اختیاری و ضروری، وکیل دیه در تبریز وظیفه دارد تا به صلاحدید خود و با تکیه بر دانش حقوقی و تجربیاتش، در صورت نیاز، اقدامات قانونی زیر را برای جلوگیری از حقوق موکل خود انجام دهد:

1. استفاده از شهادت مطلعین و تمامی شهود.

2. ارائه ی درخواست استعلام از مراجع ذیصلاح.

3. انجام تحقیقات محلی.

4. استفاده از معاینات محلی.

5. درخواست برای جلب نظر کارشناس مربوطه

6. اتیان سوگند و شماره پرونده استنادی

7. استفاده از ادله اثبات دعوی.

8. ارائه ی دفاعیه.

مزایای مشاوره و استخدام وکیل دیه در تبریز

مزایای مشاوره و استخدام وکیل دیه در تبریز

1. یک وکیل دیه در تبریز، اشراف کاملی بر موضوعات پرونده دیات دارد و به خوبی می داند در مقابل هر پرسش قاضی چه ادله ی قانونی و دفاعیه ای را ارائه دهد.

2. وکیل دیه در تبریز با تمامی نرخ های مصوب دولت، آشنایی دارد.

3. وکیل دیه این توانایی را دارد تا با پیگیری در سر موعد قانونی، پرداخت دیه را برای محکوم و فرد مرتکب به حداقل ممکن برساند.

4. بهترین وکیل دیه در تبریز، علم و تخصص کافی در زمینه ی حل و فصل پرونده های حقوقی مرتبط با وصول دیات را دارد و به دلیل تجربیات قبلی خود سریعترین راه دادرسی به پرونده را نیز می شناسد.

5. یک وکیل دیه در تبریز میتواند بر جو دادگاه تسلط داشته باشد و به خوبی می داند که در چه زمانی چه دفاعیه ای را ارائه دهد.

محمدحسین مهرزاد صدقیانی

من محمدحسین مهرزاد صدقیانی هستم. مدیر عامل کارگزاری دانشگاه های قبرس در ایران و دارای مدرک کارشناسی ارشد فناوری اطلاعات از دانشگاه مدیترانه شرقی قبرس.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا