حقوق داخلیوکیل خانواده

وکیل نفقه در تبریز

وکیل نفقه در تبریز وکیل نفقه در تبریز ، فردی است که به زوجین کمک میکند تا در دعاویی مربوط به پرونده های نفقه، حقوقشان مورد تضییع واقع نگردد. یکی از اهداف اصلی تشکیل خانواده، برآورده شدن نیازهای اساسی زن و مرد میباشد و مسلما هر یک از زوجین نیز در مقابل یکدیگر تعهداتی را بر عهده گرفته اند که در صورت عدم رعایت برخی از آنان، طرف مقابل میتواند برای دفاع از حقوق خود به محاکم قانونی مراجعه کند.

موضوع حقوقی نفقه به اندازه ای مورد اهمیت قانونگذار است که در ماده ی 1107 قانون مدنی صراحتا به ان اشاره کرده است. در با استناد به این ماده میتوان گفت نفقه عبارت است از همه نیازهای متعارف و متناسب با وضعیت زن از قبیل مسکن، البسه، غذا، اثاث منزل و هزینه های درمانی و بهداشتی و خادم در صورت عادت یا احتیاج به واسطه نقصان یا مرض.

قبل از هرگونه اقدام قانونی بهتر است در ابتدا با وکیل نفقه در تبریز مشورت کنید و از جزییات حقوقی مربوط به پرونده ی مربوطه آگاه شوید.

شروط اساسی تعلق نفقه به زن

اگر به وکیل نفقه در تبریز مراجعه کنید، متوجه میشوید که اولین لازمه ی تعلق یافتن نفقه به زن آن است که رابطه ی زوجیت دائم برقرار باشد. به بیانی بهتر باید گفت که تنها در ازدواج دائم امکان پرداخت نفقه وجود دارد و در نکاح منقطع، هیچ الزامی از لحاظ قانونی برای پرداخت نفقه توسط شوهر وجود ندارد و تنها در رمانی شوهر ملزم می گردد که در نکاح منقطع، نفقه را بپردازد که در شروط عقد این نکته ذکر شده باشد.
شرط پرداخت نفقه
دومین شرطی که باعث میشود زن اختیار قانونی برای دریافت نفقه خود داشته باشد، تمکین از شوهر است. اکنون ممکن است برای بسیاری از افراد این سوال پیش اید که تمکین یعنی چه ؟ در پاسخ به این سوال می توان گفت که تمکین همان اجابت کردن خواسته‌های مشروع شوهر از جانب زن و برآوردن نیازهای شوهر است.
سومین شرط اساسی که باید به ان دقت داشته باشیم آن است که زن نباید ناشزه باشد. در صورتی که زن مرتکب نشوز شود و مرد نیز بتواند با کمک یک وکیل نفقه در تبریز و استفاده از ادله ی اثبات دعوی در محضر دادگاه این موضوع را اثبات کند، نفقه شامل حال زن نخواهد شد. نشوز در معنای لغوی همان سرپیچی کردن و عدم تمکین زن از شوهرش میباشد.
نکته: از مصادیق اصلی تمکین همان اقامت زن در خانه ی همسر است. البته در رابطه با این موضوع یک استثنا وجود دارد که در ماده ی 1115 قانون مدنی به ان اشاره شده است.
استثنا: اگر بودن زن با شوهر در یک منزل متضمن خوف ضرر بدنی و یا مالی یا شرافتی برای زن باشد زن میتواند مسکن علیحده اختیار کند‌ و در صورت ثبوت مظنه ضرر مزبور محکمه حکم بازگشت به منزل شوهر نخواهد داد و مادام که زن در بازگشتن به منزل مزبور معذور است نفقه بر‌عهده شوهر خواهد بود.

اهمیت قانونی پرداخت نفقه توسط شوهر

 همانطور که اشاره کردیم نفقه به میزان مبلغی گرفته میشود که با هدف تامین نیازهای متعارف زن باید از جانب همسر پرداخت شود. توجه داشته باشید که اگر مردی نفقه زوجه اش را پرداخت نکند، زن میتواند با کمک وکیل نفقه در تبریز برای پیگیری این موضوع از طریق محاکم قانونی اقدام کند. دادگاه نیز وظیفه دارد که درخواست حقوقی زن مبنی بر پرداخت نفقه را بررسی کند و مقدار نفقه ی پرداختی توسط شوهر به زن را نیز معین کند تا به صورت ماهانه پرداخت شود.

اهمیت قانونی پرداخت نفقه توسط شوهرکارشناسان رسمی دادگستری وظیفه دارند تا با بررسی نیازهای متعارف زن و جایگاه اجتماعی او، مبلغ مهریه را برای صدور حکم توسط دادگاه، تعیین کنند. به طور خلاصه میتوان گفت که اولین  و مهم ترین ملاک در تعیین مبلغ نفقه، نیاز های زن میباشد، به همین دلیل نیز نفقه ی زنی که دارای جایگاه اجتماعی نسبتا بالایی است و از ابتدا دارای وضعیت مالی مطلوبی است با نفقه ی زنی که در خانواده ای با سطح مالی پایین رشد کرده است، متفاوت است.

ناگفته نماند که در برخی از موارد ممکن است وکیل نفقه در تبریز برای دفاع از حقوق آقایانی که توان مالی کافی ندارند از طریق قانونی اقدام نمایند و با ارائه ی مدارک و اسناد کافی مبنی بر ناتوانی مرد در پرداخت میزان مبلغ نفقه ی تخمین زده شده از حقوق شوهر نیز دفاع کنند. قانونگذار کشور ما عقیده دارد که کسی ملزم به انفاق است که متمکن از د‌‌اد‌‌ن نفقه باشد‌‌ یعنی بتواند‌‌ نفقه بد‌‌هد‌‌؛ بد‌‌ون اینکه از این حیث د‌‌ر وضع معیشت خود‌‌ د‌‌چار مضیقه شود‌‌. برای تشخیص تمکن باید‌‌ تمامی تعهد‌‌ات و وضع زند‌‌گانی شخصی او د‌‌ر جامعه د‌‌ر نظر گرفته شود‌‌.

اکنون ممکن است سوال اساسی و بسیار مهمی برای شما پیش آید، در شرایطی که مرد بتواند نفقه را پرداخت کند اما از پرداخت آن ممانعت کند، تکلیف چیست و بهترین وکیل نفقه در تبریز چگونه میتواند از تضییع حقوق زوجه جلوگیری کند؟

پاسخ این سوال نیز کاملا واضح است و عاقبت این عمل نیز در ماده 642 قانون مجازات اسلامی تعیین شده است. به‌موجب ماده 642 قانون مجازات اسلامی، «هر كس با داشتن استطاعت مالی نفقه زن خود را در صورت تمکین ندهد، یا از تادیه نفقه سایر اشخاص واجب النفقه امتناع نماید، دادگاه او را از سه ماه و یك‌روز تا پنج ماه حبس محكوم می‌نماید.

وظیفه ی وکیل نفقه در چنین شرایطی ان میباشد که از تمام ادله و شواهدی که نشان میدهند مرد دارای استطاعت مالی کامل است استفاده کند و این اسناد را نیز ضمیمه ی پرونده کند.

ویژگی های وکیل نفقه در تبریز

ویژگی های بهترین وکیل نفقه در تبریز به موارد زیر تقسیم میگردد:

  1. داشتن تجربه ی کافی در رابطه با حل و فصل پرونده های مربوط به موضوع پرداخت نفقه.
  2. داشتن اطلاعات و آگاهی کامل از تمام مراحل دادرسی پرونده.
  3. وظیفه شناسی و رعایت حقوق موکل.
  4. وقت شناسی و حضور به موقع در مراحل رسیدگی به پرونده.
  5. داشتن اخلاق حقوقی و حفظ شان و منزلت دیگران.
  6. داشتن مهارت کافی برای ارائه دادخواست، لایحه نویسی، استفاده از ادله اثبات و…….
موسسه حقوقی دادمهر عدالت با سابقه ای دیرینه در زمینه حقوقی داخلی و با دارا بودن وکیل مجرب نفقه در تبریز در خدمت هم وطنان عزیز میباشد. شما میتوانید جهت دریافت مشاوره رایگان با شماره تلفن کارشناسان موسسه که در سایت درج گردیده است تماس بگیرید.

محمدحسین مهرزاد صدقیانی

من محمدحسین مهرزاد صدقیانی هستم. مدیر عامل کارگزاری دانشگاه های قبرس در ایران و دارای مدرک کارشناسی ارشد فناوری اطلاعات از دانشگاه مدیترانه شرقی قبرس.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا