برندهای غیر قابل ثبت در قبرس شمالی

برندهای غیر قابل ثبت در قبرس شمالی

با توجه به قوانین و مقرراتی که در مورد برندهای غیر قابل ثبت در قبرس شمالی تدوین و تصویب شده است، متوجه خواهیم شد که ثبت علائم تجاری و برندهای فریبنده، ممکن نبوده و از نظر قانونی معنایی ندارد. ثبت علائم تجاری فریبنده از آن جهت ممنوع است که با سایر علائم و برندهای ثبت‌شده اشتباه گرفته شده و این از نظر قانونی، بی‌توجهی به حقوقی سایر برندهای رسمی است. از سویی دیگر قوانین مربوط به این نوع برندها، به ما نشان می‌دهد ثبت برندهای حاوی شیء، کلمه، طرح یا شمایلی غیر اخلاقی، مغایر قانون است. هرچند، قوانین و قواعد مذکور، از ثبت برند‌هایی که دارای اشتراک و مشابهت هستند، ممانعت به عمل می‌آورند اما چنانچه حسن نیت صاحب برند و فریبنده نبودن هدف و مقصود از طراحی برند، توسط دادگاه مرتبط با اداره ثبت رسمی قبرس شمالی اثبات شود، تحت شرایط خاصی این کار ممکن است. به‌علاوه برندهای مربوط به خدمات نیز، جز این نوع برندها هستند. به طور مثال برند هتل، مدرسه، بانک یا بیمه از نظر قانونی قابل ثبت نیستند. به هر حال اگر برند شما نیز یکی از این برندها بوده است بوده است، با پیگیری قانونی و مستدل این موضوع همراهتان هستیم.

موسسه حقوقی دادمهر عدالت، آماده ارائه خدمات حقوقی اعم از خرید ملک در قبرس شمالی و ثبت شرکت و برند در قبرس شمالی به هموطنان عزیز میباشد. برای دریافت مشاوره رایگان با کارشناسان موسسه حقوقی دادمهر عدالت تماس بگیرید.

مدت زمان ثبت شرکت

هر برند و علامت تجاری، مطابق قوانین و قواعد اداره ثبت رسمی قبرس شمالی، به مدت 7 سال اعتبار دارد. این یعنی پس صاحبان برندها پس از سپری شدن یک مهلت 7 ساله، به منظور حفظ برند خود، مکلفند درخواست جدیدی را ثبت کنند. با این درخواست حفظ برند، تنها در صورتی موافقت می‌شود که برند در قبال تعهدات خود به اداره ثبت رسمی قبرس شمالی و همچنین دولت این کشور، پایبند بوده باشد. این تعهدات شمال موارد مالی و پرداخت هزینه‌های مربوطه نیز خواهد بود. امتیاز ثبت شرکت یا همان برند، باید حداکثر 3 ماه پیش از انقضای مهلت 7 ساله، تمدید شود. با دورتر شدن از مهلت تمدید، ممکن است با افزایش هزینه تمدید اعتبار امتیاز برند، امتیاز مذکور به کلی منقضی شده و شرکت از لیست به کلی حذف شود. این یعنی این برند و شرکت از لیست برندهای غیر قابل ثبت در قبرس شمالی خارج شده و ثبت مورد مشابه آن ممکن خواهد بود.

پروسه ثبت شرکت در قبرس شمالی؛ گام اول

برای ثبت شرکت در قبرس شمالی، متقاضی باید به اداره رسمی ثبت قبرس شمالی مراجعه کرده و کتباً درخواست خود را اعلام و ثبت کنید. اداره ثبت رسمی قبرس شمالی، ممکن است، درخواست ثبت شرکت را پذیرفته، به کلی رد کند و یا مشروط به شرایط خاصی، بپذیرد. در حالت سوم مثلاً اداره رسمی ثبت قبرس شمالی، ممکن است با رجوع به لیست برندهای غیر قابل ثبت در قبرس شمالی برند شما را فریبنده تشخیص دهد اما تحت شرایط خاصی و با وجود رفع مشابهت‌ها، موافقت خود را اعلام کند. در اغلب موارد، تحت چنین شرایطی، خود اداره رسمی ثبت قبرس شمالی، مسیرهای جایگزینی را به شما برای اصلاح درخواست ثبت شرکت پیشنهاد می‌کند. مثلاً به شما پیشنهاد می‌کند تا بخشی از درخواست را تغییر داده و بخش دیگری از آن را ثابت نگه دارید. اما چنانچه شما به عنوان متقاضی ثبت شرکت در قبرس شمالی از ایجاد تغییرات امتناع کرده و به طور مثال مشابهت موجود با لیست برندهای غیر قابل ثبت در قبرس شمالی را رفع نکنید، اداره ثبت رسمی قبرس شمالی، کتباً رد درخواست شما با ارائه دلایل روشنی، اعلام می‌دارد. حال در صورت پافشاری مجدد متقاضی ثبت شرکت در قبرس شمالی، او مجاز از نامه کتبی رد درخواست را به دیوان عالی ارجاع داده و در مورد این تصمیم شکایت خود را ثبت کند.

وکیل ثبت شرکت در قبرس شمالیپس از پاسخ به درخواست ثبت شرکت در قبرس شمالی؛ گام دوم

البته در هر حال پاسخ هرچه باشد، رد درخواست، تأیید یا تأیید مشروط، شخص متقاضی ثبت شرکت در قبرس شمالی مؤظف است در مهلت قانونی موافقت خود را با این موضوع اعلام دارد. در مواردی که تأیید مشروط است، در یک مهلت قانونی، شخص یا باید با رد شروط تعیین‌شده، با این موضوع مخالف کرده و کتباً اعلام دارد یا با موضوع موافقت و مطابق شروط برند خود را ثبت کند. در هر صورت از تاریخ اعلام رأی اداره ثبت رسمی قبرس شمالی، باید یکی از این دو توسط متقاضی انتخاب شود. شخصی که قصد اعتراض به رد درخواست خود را داشته و برند خود را جز لیست برندهای غیر قابل ثبت در قبرس شمالی نمی‌داند، یک ابلاغیه رسمی به مسئول اداره ثبت رسمی قبرس شمالی ارسال و این به بخشی از پرونده پیگیری اضافه خواهد شد. پس از ارسال ابلاغیه در یک مدت معین، متقاضی ثبت شرکت، مکلف است دلایل خود را برای تجدید نظر به رئیس اداره ثبت رسمی قبرس شمالی تسلیم می‌کند. در غیر این صورت در عمل نه ثبت شرکت انجام شده و نه امکان شکایت در آینده وجود دارد. پس از ارسال اعتراض و عدم موافقت اداره ثبت رسمی قبرس شمالی با این فرجام‌خواهی، امکان شکایت به دیوان عالی فراهم خواهد شد. مثلاً در نامه فرجام خواهی متقاضی باید دلایل مناسبی برای عدم مشابهت برند خود با  برندهای غیر قابل ثبت در قبرس شمالی ارائه کند.

مثالی از تصمیم دیوان در مورد برندهای غیر قابل ثبت

مطابق رویه قضایی، فرجام‌خواهی از تصمیمات رئیس اداره ثبت رسمی قبرس شمالی، در مورد ثبت شرکت و برند، باید به دادگاه عالی اداری یا همان دیوان عالی، ارسال شود؛ به این علت که تصمیم در حیطه حقوق عمومی است. به بیانی دیگر اگر برند شما یکی از برندهای غیر قابل ثبت در قبرس شمالی تشخیص داده شود، باید به این دیوان مراجعه کنید. دیوان عالی اداری قبرس شمالی تصمیم متقاضی که قصد داشت برند “Frappechino” را ثبت کند، نقض و فاقد اعتبار قانونی دانست؛ با این استدلال که با وجود برند “Frappuccino” در منوی برند مشهور استارباکس و این موضوع که در بسیاری از کشورها این نام مختص به استارباکس شناخته می‌شود. به بیانی دیگر این برند فریبنده شناخته شده و در عمل بخشی از لیست برندهای غیر قابل ثبت در قبرس شمالی است. با این وجود می‌توان گفت برند “Frappechino” در حال حاضر یکی از این نوع بندها است است. برای اطلاع از اسامی برندهای غیر قابل ثبت در قبرس شمالی و مطابق برند مورد نظر خود، می‌توانید به رأی‌های صادره مراجعه کنید. البته ما نیز در مؤسسه حقوقی دادمهر عدالت، آماده‌ایم تا با دسترسی به لیست برندهای غیر قابل ثبت در قبرس شمالی، به شما در این امر یاری برسانیم.

محمدحسین مهرزاد صدقیانی

من محمدحسین مهرزاد صدقیانی هستم. مدیر عامل کارگزاری دانشگاه های قبرس در ایران و دارای مدرک کارشناسی ارشد فناوری اطلاعات از دانشگاه مدیترانه شرقی قبرس.

دیدگاهتان را بنویسید