بررسی شرایط تحصیل در قبرس

شرایط و مدارک لازم سال تحصیلی 2024

تحصیل در قبرس

مقدمه تحصیل در قبرس

کشور قبرس یکی از کشورهای نزدیک به ایران است که در جنوب کشور ترکیه قرار گرفته است. شرایط  تحصیل در قبرس بسیار آسان بوده و نیازی به ارائه مدرک زبان و دارا بودن معدل بالا نیست. واحد پول قبرس لیر ترکیه است و بنابراین هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور بسبار مناسب است. از این رو تحصیل در این کشور به عنوان سکوی پرتاب به سمت کشورهای رتبه برتر دنیا استفاده می شود.

دانشگاه های قبرس شمالی دارای رتبه عالی در سطح بین المللی میباشند. اگر قصد تحصیل در قبرس را دارید موسسه حقوقی دادمهر عدالت به عنوان کارگزار رسمی دانشگاه های قبرس در ایران، کلیه امورات مربوط به اخذ پذیرش شما را بصورت کاملا رایگان انجام خواهد داد.

تحصیل در قبرس در یک نگاه

اگر قصد تحصیل در دانشگاه های قبرس را دارید، خیلی کوتاه و مختصر باید گفت که کشور قبرس به دو قسمت شمالی و جنوبی تقسیم شده است. قبرس شمالی تحت نظارت ترکیه و کشور قبرس جنوبی تحت نظارت یونان است. در ادامه در یک جدول بطور خلاصه اطلاعات مفیدی در اختیار شما قرار میدهیم.

قبرس شمالیقبرس جنوبی
پایتخت قبرسLefkosaNicosia
زبان تحصیل در دانشگاه های قبرسانگلیسیانگلیسی
ترکی استانبولییونانی
زبان رسمیترکی استانبولییونانی
دانشگاه تایید اروپابلهبله
دانشگاه تایید وزارت بهداشت ایرانبلهبله
دانشگاه تایید وزارت علوم ایرانبلهبله
بورسیه دانشگاه قبرس25 الی 75 درصد

تجربه تحصیل در قبرس شمالی

من محمدحسین مهرزاد صدقیانی، فارغ التحصیل دانشگاه مدیترانه شرقی قبرس هستم و چندین سال تجربه زندگی در قبرس را دارم. تصویری که در بالای سایت مشاهده میکنید، تصویری از مراسم فارغ التحصیلی بنده از دانشگاه مدیترانه شرقی و در واقع پایان دوران تحصیل اینجانب است.

زمانی که خودم قصد تحصیل در این جزیره زیبا را داشتم، هیچ منبع و مرجعی وجود نداشت که بتوانم جواب سوالاتم را در آن پیدا کنم. بنابراین بعد از فارغ التحصیلی از دانشگاه، تصمیم به تاسیس برند ای ام یو رجیستر نمودم، تا بتوانم تجربیات خود را به متقاضیان تحصیل در قبرس منتقل کنم و طولی نکشید تبدیل به بزرگترین نمابنده دانشگاه های قبرس در کل خاورمیانه شدم و در واقع اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های قبرس به تخصص اصلی من تبدیل شد بطوریکه در این مدت نزدیک به 1300 پذیرش تحصیلی موفق با بورسیه های بالا، برای دانشجویان از دانشگاه های قبرس اخذ نمودم.مراسم دریافت تندیس و لوح تقدیر به عنوان برترین ایجنت خاورمیانه از جناب آقای دکتر هاشمی پور عضو هیئت مدیره دانشگاه بین المللی قبرس و جناب آقای مته بویاچی مالک دانشگاه بین المللی قبرس و رئیس هیئت مدیره نوا بانک ترکیه

دانشگاه های قبرس شمالی

کشور قبرس یک کشور توریستی و دانشگاهی است. از این  رو دارای دانشگاه های بسیار زیادی است. اما این حقیقت پنهان نیست که تمام این دانشگاه ها دارای رتبه و رنکینگ مناسبی نمیباشند. معمولا افرادی که به فکر تحصیل در قبرس هستند میتوانند از بین دانشگاه های برتر این کشور یکی را انتخاب کنند.

قبرس شمالی دارای سه دانشگاه برتر است. هر سه این دانشگاه ها مورد تایید اتحادیه اروپا، کانادا، آمریکا و ترکیه میباشند. در ادامه و در یک جدول بصورت مختصر و مفید، دانشگاه های قبرس شمالی را با یکدیگر مقایسه کرده ایم.

NOنام دانشگاهشهرتاسیس
 1Eastern Mediterranean UniversityGazimağusa1979
2Cyprus International UniversityLefkoşa1997
 3Near East UniversityLefkoşa1988
4Girne American UniversityGirne1985
 5University of KyreniaGirne2013
یک پیشنهاد از روی وجدان کاری و البته با سند و مدرک | اگر آینده شغلی شما برایتان مهم است و اگر مورد پذیرش بودن مدرک شما توسط کشورهای عضو اتحادیه اروپا، کانادا و آمریکا برای شما مهم است، حتما یکی از سه دانشگاه اوّل را برای تحصیل در قبرس انتخاب کنید. اینجانب انتخاب یکی از سه دانشگاه بالا را به شما تحمیل نمیکنم و اگر قصد تحصیل در سایر دانشگاه های قبرس شمالی را نیز داشته باشید، ما طرف قرارداد با تمامی دانشگاه های قبرس هستیم.

دانشگاه های قبرس شمالی مورد تایید وزارت بهداشت

در حال حاضر کشور قبرس دانشگاه مورد تایید وزارت بهداشت ایران ندارد. اما دانشگاه های قبرس در سطح عالی مورد تایید اتحادیه اروپا، ترکیه، کانادا و آمریکا میباشند.

تحصیل در مدارس قبرس شمالی

کشور قبرس یکی از کشورهایی است که سالیانه دانش آموزان زیادی برای تحصیل در دبیرستان هایش به این کشور مهاجرت میکنند. کشور قبرس دارای دبیرستان های بین المللی در سطح عالی است که تحصیل در این دبیرستان ها میتواند آینده تحصیلی و شغلی نوجوانان را فراهم سازد. در جدول زیر نام برترین مدارس قبرس شمالی آورده شده است.

نام مدرسهشهر
Bellapais Schoolگیرنه
British Culture Collegeلفکشا
Doğa International Schoolsگیرنه
Doğu Akdeniz Doğa İlkokuluفاماگوستا
Final İlkokuluفاماگوستا
Future Amerikan İlkokuluلفکشا
Girne Amerikan İlkokuluگیرنه
Levent İlkokuluلفکشا
Yakın Doğu İlkokuluلفکشا

یکی از بهترین دبیرستان های قبرس شمالی که معمولا مورد انتخاب خانواده های دانش آموزان از سر تا سر دنیا قرار میگیرد. دبیرستان بین المللی دوگا است. نام بین المللی این دبیرسستان عبارتند از DOGA KOLEJ، این مجتمع آموزشی که شامل مقاطع تحصیلی از ابتدایی تا دبیرستان است، در داخل محوطه دانشگاه مدیترانه شرقی قبرس قرار گرفته است.

مجتمع آموزشی دوگا دارای سطح آموزشی بسیار بالایی هست و به جرات میتوان گفت بهترین مجتمع آموزشی برای تحصیل در مقاطع ابتدایی تا دبیرستان است. اکثر خانواده های ایرانی نیز فرزندان خود را برای تحصیل به این مدرسه اعزام میکنند.

تحصیل در دانشگاه های قبرس شمالی

تحصیل در قبرس پزشکی و پیراپزشکی

رشته های پزشکی و پیراپزشکی دانشگاه قبرس از جمله رشته هایی هستند که همه ساله افراد زیادی را برای تحصیل در رشته پزشکی به سمت خود جذب میکنند. دانشکده های پیراپزشکی و پزشکی قبرس از اعتبار و رتبه بسیار عالی در سطح بین الملل برخوردار هستند و دانشجویان برای ورود به آنها نیازی به گذراندن هیچگونه آزمون ورودی خاصی ندارند.

یکی از عواملی که باعث شهرت گرفتن دانشکده پزشکی قبرس و دانشکده پیراپزشکی قبرس در بین دانش آموزان ایرانی شد، منطبق بودن سیستم آموزشی دانشگاه های قبرس با سیستم  آموزشی ایران است. 

تحصیل دندانپزشکی در قبرس شمالی

تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در حالت کلی نسبت به سایر رشته ها پر هزینه تر است. زیرا رشته دندانپزشکی شهریه بالایی دارد. اما نگران نباشید ما با دریافت بورسیه تحصیلی قبرس، هزینه های شما را به حداقل میرسانیم. بیشتر دانشگاه های قبرس در لیست رشته های خود، رشته دندانپزشکی را دارند.

بهترین گزینه برای تحصیل دندانپزشکی در قبرس، دندانپزشکی دانشگاه CIU قبرس و همچنین دندانپزشکی دانشگاه neu قبرس که مورد تایید وزارت بهداشت ایران است، است. برای این پیشنهاد دلایل کاملا منطقی و قانع کننده داریم. اگر علاقه مند به این رشته هستید به شما توصیه میکنم از پست مربوط به این رشته که لینک آن را قرار خواهم داد دیدن فرمایید. البته میتوانید برای دریافت مشاوره های تخصصی تر با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

تحصیل داروسازی در قبرس

شاید به جرات بتوان گفت محبوبترین رشته دانشگاه های قبرس رشته داروسازی باشد. بطوریکه در هر ترم بیش از 50 درصد دانشجویان برای تحصیل در قبرس و در رشته داروسازی با موسسه ما تماس میگیرند. دانشگاه های قبرس شرایط بسیار خوبی برای این رشته فراهم کرده اند.

نکته جالب اینجاست که در اکثر نقاط دنیا، رشته داروسازی دوره ای پنج ساله بوده و به در پایان دوره تحصیل به دانشجو مدرک کارشناسی و یا معادل آن ارائه میشود. اما اگر قصد تحصیل داروسازی در قبرس را دارید این را بدانید که مدرک داروسازی قبرس دکترا است.

تحصیل فیزیوتراپی در قبرس

به جرات میتوان گفت شغل فیزیوتراپی جزو پردرآمدترین شغل های دنیا محسوب میشود. اگر به بررسی جدول مشاغل پردرآمد دنیا بپردازید، شغل فیزیوتراپی را در رده های اول این جدول خواهید یافت. کارشناسان فیزیوتراپی سالیانه چیزی در حدود 100 هزار دلار درآمد دارند. تحصیل فیزیوتراپی در قبرس جزو مواردی است که توسط دانشجویان بسیار انتخاب میشود. کشور قبرس برای علاقه مندان به این رشته شرایط بسیار خوبی را فراهم کرده است. این شرایط شامل بورسیه های عالی از 50 درصد الی 75 درصد در دانشگاه های مختلف این کشور است.

دانشکده فیزیوتراپی دانشگاه قبرستقریبا تمام دانشگاه های قبرس، رشته فیزیوتراپی را در لیست رشته های خود دارند. اینکه کدامیک از دانشگاه های این کشور برای تحصیل در این رشته مناسب است، یک سوال بسیار کلی است و پاسخ آن بسته به شرایط دانشجو و هدفی که دانشجو در آینده شغلی خود دارد و از همه مهمتر بودجه دانشجو متفاوت است. بنابراین بهتر است در این مورد با کارشناسان ما مشاوره کنید.

دانشگاه قبرس مورد تایید وزارت بهداشت ایران جزو سوالات و دغدغه های بیشتر دانشجویان و خانواده های آنها هست. در این مورد باید گفت، دانشگاه خاور نزدیک قبرس و مدارک صادره از این دانشگاه مورد تایید وزارت بهداشت ایران است. همچنین مدارک صادره از سه دانشگاه برتر قبرس مورد تایید اتخادیه اروپا، ترکیه، کانادا و آمریکا است.

تحصیل کارشناسی در قبرس

همانند سیستم آموزشی ایران، مقطع کارشناسی یا همان دوره لیسانس در کشور قبرس چهار سال است. برای تحصیل کارشناسی در قبرس داشتن مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی به همراه ریز نمرات الزامی است. البته متقاضیانی که با سیستم آموزشی جدید شش سه سه تحصیل کرده اند میتوانند با داشتن مدرک دیپلم برای تحصیل اقدام کنند. برای تحصیل در رشته های مقطع کارشناسی داشتن معدل بالا شرط نیست.

برای اخذ پذیرش در رشته های مقطع کارشناسی دانشگاه های قبرس داشتن مدرک زبان انگلیسی به هیچ عنوان الزامی نیست. اما اگر دارای مدرک آیلتس 5.5 یا بالاتر و یا معادل آن باشید از شما آزمون زبان گرفته نخواهد شد. افرادی که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی  را دارند، طیف گسترده ای از رشته های دانشگاهی را پیش روی خود خواهند داشت که میتوانند رشته مورد علاقه خود را از بین آنها انتخاب کنند.

تحصیل کارشناسی ارشد در قبرس

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد قبرس، طبق استاندارد بین المللی از سیستم آموزشی دو ساله پیروی میکند که مشتمل بر چهار ترم است. افرادی که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد را دارند بایستی که دارای مدرک کارشناسی در رشته ای مرتبط با رشته مورد نظرشان باشند.  برای ورود به دانشگاه های قبرس به عنوان دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد نیازی به گذراندن آزمون خاصی نیست و پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی دانشجو انجام میشود.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد قبرس به زبان انگلیسی بوده ولی داشتن مدرک زبان انگلیسی الزامی نیست. در صورت داشتن مدرک آیلتس 6.5 یا معادل آن، از شما آزمون زبان گرفته نخواهد شد و بصورت مستقیم وارد دپارتمان مورد نظر خواهید شد. لیست رشت های مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه قبرس آنقدر گسترده است که تمامی متقاضیان میتوانند در رشته مورد علاقه که به پیشینه تحصیلی خود منطبق باشد تحصیل کنند. 

در بسیاری از تماس هایی که از سوی دانشجویان برای تحصیل کارشناسی ارشد در قبرس گرفته میشود، این سوال مطرح میشود که تفاوت بین رشته های کارشناسی ارشد با پایان نامه و بدون پایان نامه چیست. که در پاسخ به این سوال باید گفت که سیستم ارشد بدون پایان نامه برای افرادی طراحی شده است که قصد ادامه تحصیل در مقطع دکترا را نداشته باشند و اگر فردی قصد ادامه تحصیل در مقطع دکترا را دارد بایستی رشته ارشد خود را همراه با پایان نامه انتخاب کند.

تحصیل دکترا در قبرس

سیستم آموزشی مقطع دکترا در سرتاسر جهان استاندارد است. تحصیل در مقطع دکترا قبرس همانند سیستم استاندارد جهانی شامل هشت درس است. اینکه این هشت درس در چه مدت زمانی به پایان برسد بستگی به خود دانشجو دارد، اما معمولا 2 الی 3 سال بطول می انجامد. دانشجو پس از پایان هشت درس با گذراندن موفق آزمون جامع یا همان کو آلی فای وارد دوره پایان نامه خود میشود. بنابراین به پایان رساندن دوره دکترا در دانشگاه های قبرس نیازمند سه الی پنج سال زمان است.

برای تحصیل دکترا در قبرس همانند مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، نیازی به داشتن مدرک زبان انگلیسی نیست. اما اگر دانشجویی دارای مدرک آیلتس 6.5 و یا معادل آن باشد از گذراندن آزمون ورودی زبان انگلیسی دانشگاه معاف بوده و بصورت مستقیم وارد دپارتمان مورد نظر خود میشود. همچنین پذیرش دانشجو در مقطع دکترا در دانشگاه های قبرس بر اساس سوابق تحصیلی بوده و نیازی به گذراندن آزمون خاصی وجود ندارد. 

شرایط تحصیل در قبرس

شرایط تحصیل در قبرس خیلی سخت و دشوار نیست. دانشگاه های قبرس شمالی، شرایط بسیار آسانی برای پذیرش دارند. فقط کافی است دارای مدرک دیپلم با معدل بالای 14 باشید تا بتوانیم بهترین بورسیه را برای شما دریافت کنیم. در زیر شرایط برای مدرک زبان، محدودیت سنی و همچنین شرط معدل مورد بررسی قرار داده ایم.

تحصیل در قبرس بدون مدرک زبان

دانشگاه های قبرس رشته های تحصیلی خود را به دو زبان انگلیسی و ترکی استانبولی ارائه میدهند. این به انتخاب خود دانشجو است که چه زبانی را برای تحصیل خود انتخاب کند. اما بطور معمول تحصیل به زبان انگلیسی بسیار بهتر است و مدارک انگلیسی در سطح بین الملل اعتبار بالاتری دارند. علاوه بر این اگر در آینده قصد ادامه تحصیل در کشور های دیگر را داشته باشید، در صورتی که مدرک تحصیلی شما به زبان انگلیسی باشد دیگر از شما مدرک زبان نخواهند خواست.

حال شاید برایتان سوال پیش آید که برای ورود به دانشگاه های قبرس نیازی به ارائه مدرک زبان وجود دارد یا تنها با گذراندن آزمون ورودی زبان انگلیسی میتوان وارد دانشگاه های قبرس شد؟ برای دریافت پاسخ این سوال در ادامه با ما همراه باشید.

آزمون ورودی دانشگاه قبرس 

برای تحصیل در قبرس نیازی به گذراندن آزمون ورودی ندارید. نحوه پذیرش دانشگاه های قبرس بر اساس سوابق تحصیلی است. این به این معنی است که هیچگونه آزمونی برای ورود به دانشگاه های کشور قبرس وجود ندارد. حتی برای اخذ  بورسیه  نیازی به گذراندن آزمون ورودی نیست.

آزمون زبان برای تحصیل در قبرستنها آزمون موجود در دانشگاه های قبرس، آزمون تعیین سطح زبان انگلیسی است که در بدو ورود به دانشگاه از دانشجویان گرفته میشود. این آزمون در واقع به عنوان آزمون ورودی نبوده  تنها یک آزمون تعیین سطح برای بررسی سطح زبان انگلیسی دانشجو است. اگر دانشجویی در این آزمون تعیین سطح نمره قبولی کسب نکند مجبور به گذراندن یک یا چند واحد زبان انگلیسی به عنوان پیش نیاز خواهد بود. البته اگر دانشجویی مدرک زبان معتبر مانند آیلتس و یا تافل داشته باشد نیاز به شرکت در آزمون تعیین سطح زبان نخواهد داشت.

حداقل نمره زبان برای قبولی از آزمون زبان دانشگاه های قبرس
نوع آزمونEMUNEUCIU
آزمون زبان دانشگاه757070
TOEFL(IBT)797265
IELTS6.55.55.5
PTE-A58

تجربه نشان داده است برخی از دانشگاه های قبرس مانند دانشگاه مدیترانه شرقی، در این آزمون تعیین سطح سخت گیری میکنند. اما قبولی در آزمون تعیین سطح زبان انگلیسی دیگر دانشگاه های قبرس، مانند دانشگاه بین المللی قبرس و دانشگاه خاور نزدیک به نسبت ساده تر است. شما میتوانید برای آشنایی هرچه بیشتر با آزمون زبان دانشگاه های قبرس روی لینک آن کلیک کنید. 

محدودیت سنی برای تحصیل در قبرس

هیچگونه محدودیت سنی برای تحصیل در قبرس وجود ندارد. این به این معنی است که افراد در هر سنی که باشند میتوانند برای تحصیل در رشته مورد علاقه خود در دانشگاه های قبرس اقدام کنند. تنها دانشگاه مدیترانه شرقی قبرس برای رشته های پزشکی و پیراپزشکی خود محدودیت سنی زیر سی سال را دارد. ولی برای سایر دانشگاه های قبرس محدودیتی وجود ندارد.

شرط معدل دانشگاه های قبرس

شرایط تحصیل در قبرس از نظر معدل این است که برای اخذ بیشترین میزان بورسیه، معدل کل آخرین مدرک تحصیلی شما بایستی بالای 15 باشد. اگر معدل شما زیر 15 باشد بورسیه کمتری به شما تعلق خواهد گرفت.

سیستم نمره در قبرس شمالی

سیستم نمره ها در قبرس شمالی با سیستم نمره دهی در ایران متفاوت است. نمره ها در قبرس شمالی همانند سیستم نمره دهی آمریکا مابین 1 تا 4 است. برای قبولی در آزمون های دانشگاه های قبرسف بایستی نمره شما بالای 2 باشد. دانشجویی که نمره او بالای 3.5 از 4 باشد، یک دانشجوی ممتاز محسوب میشود.

سیستم نمره ها در قبرس شمالی
ارزیابینمره در قبرس شمالینمره در ایران
A۴۱۸-۲۰
A۳٫۷۱۶-۱۸
B+۳٫۳۱۶
B۳۱۵
B۲٫۷۱۴
C+۲٫۳۱۳
C۲۱۲٫۵
C-۱٫۷۱۲
D+۱٫۳۱۱٫۵
D۱۱۱
D-۰٫۷۱۰
F۰کمتر از ۱۰

هزینه تحصیل در قبرس شمالی

شهریه داشگاه های قبرس شمالی بطور کامل در قسمت دیگری از سایت مورد بررسی قرار گرفته است اما در این قسمت نیز بطور مختصر به بررسی شهریه مقاطع مختلف در دانشگاه های قبرس می پردازیم. تمام شهریه های مندرج در جدول زیر با احتساب بیشترین میزان بورسیه نوشته شده اند.

شهریه سالیانه دانشگاه های قبرس با احتساب بیشترین بورسیه
مقطع و رشته تحصیلیدانشگاه EMUدانشگاه NEUدانشگاه CIU
کارشناسی4600 الی 5400 دلار3190 یورو1726 یورو
کارشناسی ارشد3700 دلار2100 یورو1200 یورو
دکترا5600 دلار3200 یورو2000 یورو
پزشکی20000 دلار13400 یورو6600 یورو
دندانپزشکی18000 دلار12400 یورو5500 یورو
داروسازی8600 دلار4765 یورو2226 یورو
پیراپزشکی7600 دلار3190 یورو1726 یورو

دانشگاه های ارزان قبرس

طبق لیست بالا دانشگاه های ارزان قبرس، که دارای اعتبار و رنکینگ خوبی هم هستند عبارتند از دانشگاه بین المللی قبرس و دانشگاه خاور نزدیک. البته ممکن است در کشور قبرس دانشگاه هایی با شهریه مناسب تر هم وجود داشته باشد، اما اعتبار جهانی آنها خوب نیست.

بورسیه تحصیلی در قبرس

تمام دانشگاه های قبرس دارای بورسیه تحصیل در قبرس میباشند که در ابتدای تحصیل به دانشجویان ارائه میدهند.  دانشگاه های قبرس به تمام دانشجویان ایرانی برای مقطع کارشناسی در ابتدا بورسیه 50 درصد تحصیلی ارائه میدهند و این بورسیه هیچگونه ارتباطی به معدل و پیشینه تحصیلی متقاضی ندارد.  این بورسیه به تمام دانشجویان بین الملل تعلق میگیرد. از طرفی به دانشجویان با معدل ممتاز در برخی رشته ها بورسیه 75 درصدی نیز ارائه میشود.
بورسیه های ارائه شده توسط  دانشگاه های قبرس
مقطع تحصیلیدانشگاه EMUدانشگاه NEUدانشگاه CIU
کارشناسی50%50%75%
کارشناسی ارشد50%25%50%
دکترا50%
پزشکی30%50%
دندانپزشکی30%50%
داروسازی50%50%75%
پیراپزشکی50%50%75%

بورسیه سایر رشته ها

(بورسیه سایر رشته ها) – علاقه مندان به تحصیل در رشته های مقطع کارشناسی و رشته های پیراپزشکی، میتوانند از بورسیه تحصیلی 75% که توسط دانشگاه بین المللی قبرس ارائه میضشود استفاده کنند. با این حساب دانشجویان مقطع کارشناسی بجای پرداخت 3000 یورو در هر ترم، فقط و فقط 750 یورو پرداخت خواهند کرد.

تحصیل در قبرس رایگان

این عبارت، جزو عباراتی است که بسیار زیاد از بین سخنان افرادی که با موسسه تماس میگیرند می‌گیرند می‌شنویم. تحصیل در قبرس رایگان، آیا واقعا چنین چیزی وجود دارد؟  آیا می‌توان از دانشگاه های قبرس بورسیه 100 درصدی اخذ کرد؟ در پاسخ به سوال چنین افرادی باید عرض کنم که امکان تحصیل رایگان در کشور قبرس وجود ندارد. اما از راه های مختلف میتوان هزینه تحصیل در این کشور را به حداق رساند.

هزینه زندگی در قبرس شمالی

افرادی که قصد تحصیل در قبرس را دارند بهتر است این موضوع را بدانند که، هزینه زندگی در قبرس شمالی بسیار مناسب است. علت این است که واحد پولی این کشور لیر ترکیه بوده که از نظر قیمت به واحد پولی کشور ما نزدیک است. بطور متوسط هزینه زندگی در قبرس شمالی برای یک نفر چیری در حدود 15000 لیر است که البته این مقدار بستگی به سبک زندگی هر کس می تواند کم و یا زیاد شود.

هزینه خورد و خوراک در قبرسلازم به ذکر است در داخل محیط دانشگاه های قبرس تعداد زیادی رستوران، کافه تریا وجود دارد از جمله رستوران ایرانی که یک پرس غذا در آنها قیمتی بسیار معقول و مناسب دارد که دانشجویان می توانند از آنها استفاده کنند. قیمت یک پرس غذا در این رستوران ها بطور متوسط 90 لیر ترکیه است بنابراین هزینه های خورد و خوراک در قبرس تفاوت چندانی با ایران ندارد. البنه بر طبق تجربه ای که خود اینجانب از زندگی در قبرس داشتم هزینه های پخت غذا توسط خود دانشجو بسیار با صرفه تر و ارزان تر از هزینه تهیه غذای حاضری است. برای بررسی دقیق تر هزینه زندگی در قبرس شمالی روی لینک کلیک کنید.

کار در حین تحصیل در قبرس

بسیاری از افراد در هنگام تماس با موسسه حقوقی دادمهر عدالت، سوال مهمی را از کارشناس پاسخگوی ما میپرسند که در این قسمت به بررسی جواب این سوال خواهیم پرداخت :

آیا امکان کار در حین تحصیل در قبرس شمالی وجود دارد؟ از شغل‌های دانشجویی در طی تحصیل می‌توان به کار در محیط‌های دانشگاهی مثل کتابخانه‌ها، بخش‌های فرهنگی، بخش کامپیوتر دانشگاه و آزمایشگاه‌ها، کافه‌تریاها و رستوران‌های دانشگاه و مراکز اداری و ورزشی، تا کار در بیرون از دانشگاه، مثل کافه‌ها، رستوران‌ها و غیره، بسته به شرایط و خواست دانشجو و فرصت‌های موجود، نام برد. این امکان، شامل 20 ساعت اجازه کار در هفته، در طول سال تحصیلی 38 ساعت در هفته در طول تعطیلات تابستان و سایر تعطیلات می‌شود.

مزایای تحصیل در قبرس شمالی

مزایای تحصیل در قبرس

 • از مهمترین مزایای تحصیل در قبرس شمالی این است که دانشجویان بیشتر کشورهای جهان، برای ورود به کشور قبرس شمالی نیازی به گرفتن وقت سفارت و مراجعه به سفارت ندارند و شما میتوانید با داشتن پاسپورت و برگه پذیرش دانشگاه که از طرف موسسه حقوقی دادمهر عدالت برای شما صادر میشود، وارد کشور قبرس شوید.
 • سیستم آموزشی دانشگاه های قبرس براساس استانداردهای کشورهای اروپایی و آمریکایی است، بنابراین فارغ التحصیلان دانشگاه های قبرس میتوانند برای ادامه تحصیل و یا اخذ ویزای کار از تمامی کشورهای پیشرفته جهان اقدام کنند.
 • شهریه تحصیل در دانشگاه های قبرس بسیار ارزان تر از شهریه دانشگاه های بین المللی در سایر کشورها است. شهریه دانشگاه های قبرس شمالی نسبت به شهریه دانشگاه های قبرس جنوبی، تقریبا یک چهارم است.
 • فرهنگ مردم قبرس به فرهنگ ما بسیار نزدیک است. قبرسی ها، افرادی مهمان نواز هستند و با توریست ها و دانشجویان خارجی که در کشورشان مشغول به تحصیل هستند، برخورد بسیار خوبی دارند. بنابراین از مزایا  این است که شما احساس راحتی بسیاری در برخورد با مردم قبرس دارید.

برای آشنایی بیشتر با مزایای تحصیل در قبرس بهتر است به مقاله ای که تحت این عنوان در سایت وجود دارد سر بزنید.

معایب تحصیل در قبرس

این بسیار طبیعی است که تحصیل در هر کشوری یکسری مزایا و یکسری معایب دارد. هیچ کشوری کامل نیست. اما قبل از آنکه به بررسی معایب تحصیل در قبرس بپردازیم، باید گفت که کشور قبرس را به عنوان یک سکوی پرتاب در نظر بگیرید برای مهاجرت به سمت کشورهای اروپایی. 

 • یکی از معایب تحصیل در این کشور، این است که قبرس کشور کوچکی است، یک کشور که دارای سه شهر اصلی که جمعیت هر کدام در حدود صد هزار نفر است و از این رو این کشور برای افرادی که علاقه زیادی به زندگی در شهرهای پرجمعیت و شلوغ دارند مناسب نیست. البته خیلی از افراد دنج و خلوت بودن قبرس را یک مزیت محسوب میکنند.
 • قبرس یک کشور صنعتی نیست و تمام اقتصاد آن از راه جهانگردی، توریسم و خدمات رسانی به مسافران تامین میشود و اگر فردی در این راستا فعالیت داشته باشدمی تواند درآمد بسیار خوبی داشته باشد. اما مشاغل صنعتی در کشور قبرس پر رونق نیست.
 • یکی از مشکلات تحصیل در این کشور زبان است. دانشگاه های قبرس به زبان انگلیسی تحصیل میکنند و اساتید دانشگاه کاملا به این زبان مسلط هستند، اما وقتی به رستوران مراجعه میکنید و یا برای خرید به سوپرمارکت ها مراجعه میکنید، گاها صاحبان آن کسب و کار خیلی تسلط بالایی به زبان انگلیسی ندارند. البته این شاید در روزهای اول اذیت کننده باشد و به زودی به این مسئله عادت خواهید کرد.

برای آشنایی بیشتر با معایب تحصیل در قبرس بهتر است به مقاله ای که تحت این عنوان در سایت وجود دارد سر بزنید.

خوابگاه دانشجویی در قبرس شمالی

یک پیشنهاد برحسب تجربه | اگر متاهل هستید و یا به همراه دوست یا رفیق خود قصد تحصیل در این کشور را دارید، خوابگاه برای شما خیلی مقرون به صرفه نیست. زیرا خوابگاه به اعضای هر فرد که در آن سکونت دارد هزینه دریافت میکند. اما در مورد اجاره منزل مسکونی اینطور نیست و شما فقط یک اجاره پرداخت کرده و کل اعضای خانواده میتوانند در آن سکونت داشته باشند. همچنین به علت کوچک بودن فضای خوابگاه ممکن است باعث خستگی شریک زندگی شما شود. اما اگر فقط یک نفر هستید، صد در صد و بدون شک خوابگاه برای شما با صرفه تر است.

خوابگاه و مسکن در قبرس

هزینه خوابگاه در قبرس شمالی

کسانی که ویزای قبرس شمالی را جهت تحصیل دریافت میکنند، می توانند در خوابگاه های مدرن و پیشرفته، آپارتمان ها، خانه های ییلاقی و دوبلکس دانشگاه های قبرس سکونت کنند. اکثر دانشگاه های قبرس دارای مجتمع های خوابگاهی متفاوتی میباشند که هر کدام با توجه به توان مالی دانشجو، اتاق مناسب در اختیارش قرار می دهند.

هزینه خوابگاه در قبرس شمالی
خوابگاه معمولیخوابگاه لوکسمنزل معمولیمنزل لوکس
سالیانه 2000 یوروسالیانه بالای 2700 یوروماهیانه 300 یوروماهیانه 1000 یورو

 خوابگاه های دانشگاه قبرس بسیار شیک و مجهز بوده و به جرات میتوان گفت در حد هتل پنج ستاره است.

خوابگاه بهتر است یا واحد آپارتمان

به نظر ما، سکونت در خوابگاه به عنوان مکانی که تمام امکانات تکنولوژی، فرهنگی و ورزشی را در فضای امن خود ارائه می دهد،. بهترین شروع برای زندگی دانشجویی است. دانشجویان در این فضا محیط مشترکی را با دانشجویان خارجی سهیم می شوند و با فرهنگ ها و ملیت های مختلف آشنا می شوند. این امر به سادگی، به بهبود ارتباط اجتماعی آنان با جهان کمک می کند. در این فضا، بسیاری از دانشجویان دوستی هایی پایدار با هم دارند و بعد از دانشگاه هم این دوستی را ادامه می دهند.

همچنین تجربه دانشجویانی که در این کشور مشغول به تحصیل هستند نشان داده است که سکونت در خوابگاه بسیار مقرون به صرفه تر است زیرا هزینه های آب، برق اینترنت به عهده خوابگاه است که مبلغ قابل توجهی میباشند. همچنین ممکن است وسیله ای در منزل خراب شود که در اینصورت تعمیر آن به عهده دانشجو بوده و بایستی در شهر به دنبال تعمیرکار باشد، مسئله مهم تر مشکل آب گرم برای منازل شخصی است که به دلیل گرانی هزینه های انرژی و نبود موتورخانه در اکثر منازل شخصی، ساکنان آنها با مشکلات زیادی مواجه میشوند.

اقامت پس از تحصیل در قبرس شمالی

شاید این برای شما نیز سوال باشد که آیا پس از اتمام دوران تحصیل در قبرس شمالی، میتوان در این کشور اقامت گرفت؟ این پرسش بیشتر دانشجویانی است که هنگام اخذ مشاوره از کارشناسان موسسه حقوقی دادمهر عدالت میپرسند.

شرایط اقامت پس از تحصیل در قبرس شمالی چگونه است؟ شرایط اقامت پس از تحصیل در این کشور مثل شرایط اقامت پس از تحصیل در ترکیه است و به دلیل روابط خوب با این کشور می توان گفت هر شرایطی که در ترکیه حاکم است در قبرس شمالی هم وجود دارد. پس از اتمام تحصیل نیز می توان در این کشور ماند و مشغول به تحصیل شد.

ویزای تحصیلی قبرس جنوبی

همانطوری که می دانید قبرس شمالی و قبرس جنوبی دو کشور مختلف هستند و هریک قوانین مخصوص به خود را دارد. به قبرس شمالی قبرس آسیایی نیز گفته میشود که تحت سلطه کشور ترکیه است و به قبرس جنوبی قبرس اروپایی نیز گفته میشود که تحت سلطه کشور یونان است.در این باره باید گفت، تحصیل در قبرس جنوبی بسیار گران تر از قبرس شمالی است. زیرا هزینه های زندگی در این کشور بر حسب یورو است.

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی قبرس

مدارک جهت اخذ پذیرش از دانشگاه قبرساگر تصمیم خود را برای تحصیل در این کشور گرفته اید میتوانید مدارک خود را به ما (نماینده رسمی دانشگاه های قبرس) ارسال کنید تا کارهای پذیرش شما را در کمترین زمان ممکن و بصورت رایگان انجام دهیم. شما میتوانید مدارک خود را  از طریق شماره واتس آپ درج شده در بالای سایت و یا از طریق تلگرام برای ما ارسال کنید. به علت بالا بودن بیش از حد تعداد پیام های ارسالی، لطفا حتما پس از ارسال مدارک خود با ما تماس بگیرید. مدارک لازم برای ویزای تحصیلی قبرس عبارتند از :

[tie_list type="checklist"]

 • ترجمه مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی
 • ترجمه ریزنمرات دیپلم و پیش دانشگاهی
 • اسکن صفحه اول پاسپورت

[/tie_list]

[tie_list type="checklist"]

 • ترجمه مدرک موقت و یا دانشنامه مقطع کارشناسی
 • ترجمه ریزنمرات مقطع کارشناسی
 • اسکن صفحه اول پاسپورت
 • یک رزومه از سوابق فردی، تحصیلی و کاری

[/tie_list]

[tie_list type="checklist"]

 • ترجمه مدرک موقت و یا دانشنامه مقطع کارشناسی ارشد
 • ترجمه ریزنمرات مقطع کارشناسی ارشد
 • ترجمه مدرک موقت و یا دانشنامه مقطع کارشناسی
 • ترجمه ریزنمرات مقطع کارشناسی
 • اسکن صفحه اول پاسپورت
 • یک رزومه از سوابق فردی، تحصیلی و کاری

[/tie_list]

[tie_list type="checklist"]

 • ترجمه مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی
 • ترجمه ریزنمرات دیپلم و پیش دانشگاهی
 • اسکن صفحه اول پاسپورت

[/tie_list]

مشاوره رایگان تحصیل در قبرس

موسسه دادمهر عدالت به عنوان کارگزار رسمی دانشگاه های قبرس در ایران، مفتخر است که تا کنون امورات مربوط به اخذ پذیرش و بورسیه بیش از 2000 دانشجو را با موفقیت انجام داده است. مدارک مربوط به کارگزاری رسمی دانشگاه های قبرس در ایران را در زیر مشاهده میکنید.

در ادامه ویدئویی کوتاه از تعدادی از دانشجویانی که توسط نمایندگی اینجانب اقدام به اخذ پذیرش از دانشگاه های قبرس نموده اند را برایتان فراهم کرده ام. افتخار موسسه ما از زمان شروع فعالیت صداقت در امور و ارائه مشاوره های صحیح برای متقاضیان است. در ادامه مصاحبه برخی از دانشجویان ما را مشاهده میکنید.

منبع
ciu.edu.tremu.edu.trneu.edu.tr

محمدحسین مهرزاد صدقیانی

من محمدحسین مهرزاد صدقیانی هستم. مدیر عامل کارگزاری دانشگاه های قبرس در ایران و دارای مدرک کارشناسی ارشد فناوری اطلاعات از دانشگاه مدیترانه شرقی قبرس.

‫263 دیدگاه ها

 1. سلام وقت بخیر
  هزینه تحصیل و خوابگاه و زندگی در سال در مقطع دکتری حسابداری حدودا چقدر میشه و آیا در حین تحصیل و یا بعد از تحصیل میشه در این زمینه مشغول به کار شد؟
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  1. سلام علیرصای عزیز
   هزینه های تحصیل در مقطع دکترا با احتساب بورسیه 50 درصدی حدودا 2000 یورو در سال میباشد. و هزینه های زندگی در تاریخی که من در حال پاسخ به شما هستم در حدود 7000 لیر ترکیه برای یکماه میباشد. البته اگر بخواهیم مقداری ثابت برای آن در نظر بگیریم و هزینه های خورد و خوراک و زندگی در قبرس را نیر بر حسب یورو حساب کنیم، میتوان گفت هزینه های زنگی ماهیانه 350 یورو میباشد.

  2. سلام
   من کارشناسی رشته فناوری اطلاعات سلامتم میخواستم ببینم برای ادامه تحصیل درمقطع ارشد میتونم اقدام کنم؟

  3. سلام فاطمه عزیز:
   برای تحصیل در قبرس شما میتوانید در مقطع ارشد در رشته مهندسی فناوری اطلاعات ادامه تحصیل دهید.
   موفق باشید .

  1. سلام میر حسین عزیز :
   برای دریافت اطلاعات درمورد تحصیلات در قبرس با کارشناسان ما در ارتباط باشید.
   موفق باشید.

 2. سلام وقت بخیر
  من ۳۱ سالم هست و دیپلم تجربی ،لیسانس مدیریت جهانگردی و ارشد روانشناسی دارم
  میخواستم ببینم برای دکتری روانشناسی در دانشگاه های قبرس میتوانم درخواست بدم آیا بورسیه به مقطع دکتری تعلق میگیره ؟شرایط تحصیل مقطع دکتری چطوری هست؟
  و اگر نمیشه
  ایا برای ارشد دوم و برای رشته توریسم میشه اقدام کنم؟

  1. هزینه های تحصیل در مقطع دکترا با احتساب بورسیه 50 درصدی حدودا 2000 یورو در سال میباشد. و هزینه های زندگی در تاریخی که من در حال پاسخ به شما هستم در حدود 7000 لیر ترکیه برای یکماه میباشد. البته اگر بخواهیم مقداری ثابت برای آن در نظر بگیریم و هزینه های خورد و خوراک و زندگی در قبرس را نیر بر حسب یورو حساب کنیم، میتوان گفت هزینه های زنگی ماهیانه 350 یورو میباشد. برای ارشد مجئئ نیز میتوانید درخواست دهید و هزینه های تحصیل در مقطع ارشد سالیانه 1200 یورو میباشد.

  2. سلام آقای مهرزاد وقت شما به خیر.ممنون از سایت مفید و اطلاعات خوبی که در این سایت ارائه نمودید. سوالی داشتم. دختر من امسال سال دوازدهم رشته انسانی با معدل ۱۹/۶۰ تحصیل می کنه.در مورد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاههای قبرس چه رشته هایی می تواند پذیرش بگیرد به طوری که هم بتواند در مقاطع بالاتر ادامه دهد و هم از نظر شغلی موقعیت کارکردن داشته باشد؟با تشکر

  3. سلام مهرناز عزیز:
   برای تحصیل در دانشگاه های قبرس معدل ایشان مورد تایید دانشگاه های مدیترانه شرقی دانشگاه بین المللی و دانشگاه خاور نزدیک میباشد و رشته تحصیلی ایشان بستگی به علاقه انها دارد.
   موفق باشید.

  1. سلام الشن عزیز:
   برای گرفتن تایم مشاوره حضوری با شمار ه زیر تماس حاصل فرمائید.
   02191010510
   موفق باشید.

 3. سلام وقت بخیر مدرک کارشناسی من کامپیوتر و ارشد مدیریت دولتی هست.می خوام تو رشته بلاکچین تحصیل کنم جایی خوندم که قبرس دارای دانشگاهی هست که در این رشته دانشجو میگیره می خواستم بپرسم در چه مقطعی هست و من می تونم شرکت کنم؟

  1. سلام فاطمه عزیز:
   رشته ای تحت عنوان بلاکچین نداریم درس های مربوط به این رشته در رشته مهندسی فناوری اطلاعات موجود است.و شما میتوانید برای تحصیل در رشته مهندسی در دانشگاه های بهتری اقدام کنید.
   موفق باشید.

 4. سلام من ارشد حسابداری دارم و مجدد میخوام ارشد رو در دانشگاه قبرس بخونم و زبان انگلیسی در سطح مبتدی ام و میخوام در محیط آدکادمیک کالج بخونم شهریه کالج دوره زبانش چقدر میشه و چه زمانی باید کارهامو انجام بدم برای دانشگاه .ممنونم میشم راهنمایم کنید .و میتونم بعد اتمام کالج زبان انگلیسی و نمره قبولی ایلتس از قبرس به امریکا اقدام کنم

  1. سلام سمانه عزیز:
   امکان تحصیل ارشد در دانشگاه قبرس وجود دارد و برای کالج زبان در دانشگاه بین المللی قبرس 1800یورو سالیانه هزینه خواهید داشت. مدارک تحصیلی خود را از طریق واتساپ ارسال فرمائید. بعد از اتمام تحصیل امکان ترانسفر به اتحادیه اروپا کانادا ترکیه امریکا وجود دارد.
   موفق باشید.

  1. سلام A, gh عزیز:
   بورسیه رایگان برای رشته های جامعه شناسی و روانشناسی در دانشگاه های قبرس وجود ندارد ولی بیشترین بورسیه ممکن در دانشگاه بین المللی قبرس خواهد بود که با شرط معدل دیپلم بالای 15 75درصد خواهد بود و با احتساب این بورسیه سالانه 1726یورو شهریه خواهید داشت.
   موفق باشید.

 5. سلام، وقتتون به خیر
  خیلی ممنونم از اطلاعاتی که دادین

  دو تا سوال دارم:
  ۱. واسه گرفتن ویزای تحصیلی قبرس شمالی باید اثبات تمکن مالی انجام بدیم و گزارش حساب بانکیمونو نشون بدیم؟
  ۲. من ایران فوق گرفتم، ولی می خوام تو قبرس شمالی کارشناسی یه رشته متفاوت بخونم. می تونم واسه اپلای از ترجمه مدرک فوق لیسانسم استفاده کنم؟

  1. سلام ص ع عزیز:
   1. برای تحصیل در دانشگاه های قبرس نیازی به تمکن مالی و گزارش حساب بانکی نیست.
   2. برای تحصیل در مقطع کارشناسی ترجمه مدرک دیپلم مورد نیاز هست.
   موفق باشید.

 6. سلام به شما استاد عزیز.

  بنده احسان الله هستم، اهل افغانستان و تازه از دبیرستان فارغ التحصیل شدم. و در جریان اخذ دیپلوم و ریز نمرات از وزارت آموزش و پرورش هستم. و میخواستم در رشته ی فناوری اطلاعات در یکی از دانشگاه های قبرس شمالی تحصیل کنم. شما نبشتهَ بودید مدارک لازم یکی اش پیش دانشگاهی است. میشود توضیح بیشتر بدهید که مدرک پیش دانشگاهی یعنی چه و‌ چگونه اخذ کنم؟

  و سوال آخر اینکه؛ مجموع هزینه ی کُلی از صفر تا شروع رفتن به قبرس چقدر است؟ ممنون شما، منتظر جواب شما هستم!

  1. سلام احسان عزیز:
   متاسفانه اتباع افغان اجازه ورود به قبرس را ندارند.
   موفق باشید.

  1. سلام محمد عزیز:
   اگر قصد تحصیل در قبرس را دارید باید عرض کنم که رشته علوم اعصاب در قبرس وجود ندارد برای تحصیل رشته های دیگر میتوانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.
   موفق باشید .

دیدگاهتان را بنویسید