تحصیل در قبرس بهتر است یا ترکیه

ترکیه یا قبرس| کدام را برای تحصیل انتخاب کنیم؟

تحصیل در قبرس بهتر است یا ترکیه

وقتی تصمیم به نگارش این مقاله گرفتم، نیم نگاهی به مقالات موجود در دیگر سایت ها که به بررسی موضوع تحصیل در قبرس بهتر است یا تحصیل در ترکیه انداختم. متاسفانه تمام سایت هاف اطلاعات غلط و نادرست به دانشجویان میدهند و دلیل آن این است که اکثر سایت های ایرانی تجاری هستند و ذهنیت مخاطب را به سمت چیزی که خودشان میخواهند هدایت میکنند. مقاله حاضر به دور از هرگونه تعصب نوشته شده است

تحصیل در قبرس بهتر است یا ترکیه

انتخاب مقصد مناسب برای تحصیل در خارج از کشور تصمیمی حیاتی است که می تواند آینده شما را شکل دهد. قبرس و ترکیه دو گزینه محبوب برای دانشجویان بین المللی هستند که به دنبال آموزش با کیفیت، تجربیات فرهنگی غنی و فرصتی برای کشف افق های جدید هستند. در این مقاله به مقایسه مزایا و معایب تحصیل در قبرس و ترکیه می پردازیم تا به شما در تصمیم گیری آگاهانه در مورد اینکه تحصیل در قبرس بهتر است یا ترکیه کمک کنیم.

مقایسه دو کشور قبرس شمالی و ترکیه

مشخصاتقبرس شمالیترکیه
پایتختلفکشا آنکارا
جمعیت 340.000 85.000.000
مساحت 3354 کیلومتر مربع 769630 کیلومتر مربع
زبان رسمی ترکی استانبولی  ترکی استانبولی
دیناسلام اسلام 
واحد پول لیر ترکیهلیر ترکیه 

در حال حاضر، قبرس شمالی یکی از کشورهای مورد تقاضا برای مهاجرت تحصیلی است. زیرا هم دانشگاه های معتبر دارد و هم گواهینامه های فارغ التحصیلی دانشجویان دارای اعتبار بین المللی  می باشد. همچنین ترکیه دانشگاه های معتبر زیادی دارد.

سیستم آموزشی در قبرس

جالب است بدانید سیستم آموزشی قبرس شمالی با سیستم آموزشی آمریکا همخوانی دارد که متقاضیان بیشتری را به خود جذب می کند. علاوه بر این، قبرس شمالی بورسیه های 50 تا 100 درصدی را بر اساس شرایط به متقاضیان مهاجرت تحصیلی ارائه می کند و با توجه به این موضوع معمولا هزینه تحصیل در این کشور کمتر و ارزانتر از ترکیه است. همچنین برای ورود به دانشگاه قبرس شمالی نیازی به ارائه مدرک زبان یا قبولی در آزمون ورودی نیست. اما برای ورود به اکثر دانشگاه های ترکیه به نمره آیلتس 5.5 تا 6 یا تافل نیاز دارید.

مزایای تحصیل در قبرس

1شهریه های مقرون به صرفه به علت بورسیه های بالا
2قرارگیری در محیط چند فرهنگی
3ارتقاء مهارت های زبان انگلیسی
4امنیت بسیار بالا
5کیفیت آموزشی بالا
6هزینه های زندگی بسیار مقرون به صرفه
7اعتبار بسیار بالای مدارک فارغ التحصیلی
8بیمه درمانی تمام دانشچویان
9جاذبه های بسیار زیبای توریستی

سیستم آموزشی در ترکیه

سیستم آموزشی یک کشور اساسی‌ترین بخشی است که بر رشد و توسعه آینده‌ی آن تاثیرگذار است. ترکیه با طرح‌ها و برنامه‌های متعددی که در دهه‌های گذشته اجرا کرده است، توانسته است سیستم آموزشی خود را بهبود بخشد و به یکی از مهم‌ترین کشورهای مقصد برای تحصیلات عالی در منطقه تبدیل شود.

مزایای تحصیل در ترکیه

1کیفیت آموزشی بالا
2امنیت بسیار بالا
3سیستم های حمل و نقل پیشرفته
4هزینه های زندگی بسیار مقرون به صرفه
5قرارگیری در محیط چند فرهنگی
6بورسیه های بسیار متنوع
7یادگیری یکی از زبان های رایج جهان
8طبیعت بسیار زیبا
9آینده ای روشن برای شغل مورد نظر شما

چشم انداز شغلی پس از فارغ التحصیلی

در نظر گرفتن فرصت های شغلی بالقوه پس از فارغ التحصیلی برای دانشجویان بین المللی که مایل به ماندن در مقصد تحصیلی خود هستند بسیار مهم است. هر دو قبرس و ترکیه فرصت هایی را برای فارغ التحصیلان ماهر فراهم می کنند تا در کشورهای مربوطه خود به دنبال کار باشند یا بازارهای کار بین المللی را کشف کنند.

اما در حالت  کلی چشم  انداز شغلی پس از فارغ التحصیلی در کشورهای اروپایی برای فارغ التحصیلان دانشگاه های قبرس شمالی بسیار بسیار بهتر است.

دانشگاه های قبرس بهتر است یا ترکیه 

با توجه به سؤالی که ذهن بسیاری از متقاضیان را مشغول کرده است که تحصیل در قبرس بهتر است یا ترکیه، مهم است توجه کنید که قبرس شمالی و ترکیه نیاز به ویزای تحصیلی ندارند. اما اگر قصد تحصیل در دانشگاه‌های قبرس جنوبی را دارید، باید ابتدا ویزای تحصیلی را دریافت کنید. هر یک از این دانشگاه‌ها رشته‌های متفاوت و البته بسیار متنوعی ارائه می‌دهند؛ اما نکته‌ای که باید در نظر بگیرید، هزینه تحصیل است. هزینه تحصیل در دانشگاه قبرس شمالی بسیار مقرون به صرفه تر از هزینه‌های دانشگاه‌های ترکیه است. زیرا دانشگاه های قبرس شمالی بورسیه های بهتری را برای دانشجویان ایرانی ارائه میدهند.

بنابراین میتوان نتیجه گرفت در پاسخ به این سوال که تحصیل در قبرس شمالی بهتر است یا ترکیه ،  باید گفت که در بسیاری از موارد قبرس شمالی امتیاز بهتری را نسبت به ترکیه کسب میکند.

دانشگاه بین المللی قبرس

آن دسته از عزیزانی که هدف‌های شغلی خود را بیشتر در بازار کار بین‌المللی مشخص می‌کنند، بهتر است دانشگاه‌های قبرس را برای تحصیل انتخاب کنند؛ چرا که علاوه بر هزینه کمتر، مدرک با اعتبار بالاتری خواهند گرفت. همچنین باید توجه داشت که زبان تحصیلی نقش مهمی در شهریه دانشگاه‌ها دارد.

نتیجه گیری

تصمیم گیری در مورد اینکه تحصیل در قبرس بهتر است یا ترکیه به عوامل مختلفی از جمله بودجه، ترجیح زبان، تجربه فرهنگی و اهداف شغلی بستگی دارد. قبرس آموزشی مقرون به صرفه و آموزش انگلیسی با ترکیب فرهنگی منحصر به فرد ارائه می دهد، در حالی که ترکیه یک تجربه فرهنگی متنوع و یک بازار کار قوی را ارائه می دهد. هر دو کشور استاندارد بالایی از آموزش و فرصت های فراوان برای رشد شخصی را تضمین می کنند.

سوالات متداول

1. آیا می توانم هم در قبرس و هم در ترکیه به زبان انگلیسی تحصیل کنم؟

بله، بسیاری از دانشگاه ها در قبرس و ترکیه برنامه هایی را ارائه می دهند که به زبان انگلیسی تدریس می شوند و نیازهای دانشجویان بین المللی را تامین می کنند.

2. آیا زندگی در قبرس در مقایسه با ترکیه گرانتر است؟

در حالی که هزینه زندگی ممکن است بر اساس سبک زندگی و موقعیت مکانی متفاوت باشد، قبرس به طور کلی مقرون به صرفه تر از بسیاری از کشورهای اروپایی دیگر در نظر گرفته می شود.

3. آیا فرصت های شغلی پاره وقت برای دانشجویان بین المللی وجود دارد؟

بله، قبرس و ترکیه هر دو گزینه های کار پاره وقت را برای دانشجویان بین المللی ارائه می دهند و به آنها کمک می کنند تا هزینه های زندگی خود را تامین کنند.

4. آیا برای تحصیل در قبرس یا ترکیه باید زبان محلی را یاد بگیرم؟

در حالی که انگلیسی به طور گسترده در محیط های آکادمیک استفاده می شود، یادگیری برخی از کلمات اساسی به زبان یونانی (قبرس) یا ترکی (Türkiye) می تواند تجربه کلی شما را افزایش دهد.

5. صنایع عمده ارائه دهنده فرصت های شغلی در قبرس و ترکیه کدامند؟

قبرس تمرکز زیادی بر خدمات و گردشگری دارد، در حالی که ترکیه دارای اقتصاد متنوع با فرصت‌هایی در بخش‌هایی مانند تولید و فناوری است.

محمدحسین مهرزاد صدقیانی

من محمدحسین مهرزاد صدقیانی هستم. مدیر عامل کارگزاری دانشگاه های قبرس در ایران و دارای مدرک کارشناسی ارشد فناوری اطلاعات از دانشگاه مدیترانه شرقی قبرس.

دیدگاهتان را بنویسید