آشنایی با قبرس شمالی

Northern Cyprus

آشنایی با قبرس شمالی

اطلاعات قبرس شمالی

نام انگلیسیNorthern Cyprus
پایتختلفکشا (نیکوزیا شمالی)
زیان رسمیترکی استانبولی
واحد پوللیر ترکیه
کد تلفن+90
دینمسلمان
موقعیت جغرافیاییجنوب ترکیه

قبرس شمالی کجاست

قبرس شمالی بخشی از جزیره گیتار شکل قبرس در شرق دریای مدیترانه است که در ناحیه جنوب کشور ترکیه قرار گرفته و به عنوان یکی از کشورهای توریستی به حساب می آید.

این کشور جزیره ای، به عنوان یکی از امن ترین نقاط جهان به شمار رفته و امکانات توریستی و تفریحی مدیترانه ای را در یک جا به شما ارائه می دهد.

نقشه قبرس شمالی

در این مقاله از موسسه حقوقی دادمهر عدالت سعی کرده ایم قبرس شمالی را از تمام جوانب بررسی کنیم وامیدوارم بتوانیم کنجکاوی شما را برانگیخته کنیم و شما را متقاعد کنیم که هرگونه بازدید از این کشور سرگرم کننده ، جذاب ، ایمن و راحت خواهد بود.

شهرهای قبرس شمالی

پایتخت قبرس شمالی شهر نیکوزیا (لفکشا) است که بیش از ۳۵ هزار نفر جمعیت داشته مرکز اصلی ادارات دولتی و مراکز تجاری این کشور است. از جمله شهرهای دیگر این کشور می توان به گیرنه و فاماگوستا اشاره کرد.

نکته – از زمان جدا شدن قبرس شمالی و جنوبی، شهر نیکوزیا  به دو قسمت تقسیم شد. نام این شهر در قسمت شمال ابن کشور لفکشا و در قسمت جنوبی نیکوزیا نام گذاری شد. که در واقع یک شهر است که از میان آن دیوار کشی شده است. می توانید. از قسمت های مختلف شهر نیکوزیا بین دو قبرس راه وجود دارد، حتی در قسمت بازار قدیمی شهر دقیقا این تقسیم مشهود است، بطوریکه نیمی از بازار در سمت شمال و ادامه آن در قبرس جنوب میباشد.
نام منظقهاختصارپایتختمساحت (km²)جمعیت
سرشماری 2006سرشماری 2011
لفکشاLEFLefkoşa50284,77694,824
گیرنهGIRGirne69057,90269,163
فاماگوستاGMGGazimağusa99763,60369,741
اسکلهISKİskele77421,09922,492
گوزلیورتGUZGüzelyurt38129,26430,037
لفکه
قبرس شمالیTRNCLefkoşa3,355256,644286,257
کل جمعیت طبق سرشماری پایان سال 2018 نزدیک به 372486 نفر برآورد شده است.

شهر فاماگوستا یک مرکز پر رونق تجاری، صنعتی و توریستی است که به عنوان بندر اصلی قبرس شمالی نیز شناخته می شود. شهر گیرنه نیز به عنوان یک منطقه بندری گردشگری با ارزش تاریخی است. گشت و گذار دریایی با قایق های بادبانی جزء تفریحات این منطقه بندری شناخته می شود.

بندر گیرنه

نام مکان ها در قبرس شمالی

از آنجا که قبرس دارای دو گروه قومی تأثیرگذار است ، بسیاری از شهرها در قبرس شمالی با دو نام شناخته می شوند، یک به زبان ترکی استانبولی و یک نام به زبان یونانی. به عنوان مثال ، شهر توریستی محبوب کرنیا (با اصالت یونانی) نیز به عنوان Girne (ترکی) شناخته می شود ، همچنین پایتخت نیکوزیا نیز با نام Lefkoşa شناخته می شود.

زبان رسمی قبرس شمالی

زبان رسمی مردم قبرس شمالی ترکی استانبولی است. البته یک گویش ترکی قبرسی در مکالمه استفاده میشود. جالب است بدانید که برخی از مردم روستاها که در زمان قدیم در بین یونانیان زندگی میکردند، طبق عادت گذشته به زبان یونانی صحبت میکنند.

با این حال، به دلیل توریستی بودن منطقه بیشتر مردم قبرس شمالی می‌توانند به زبان انگلیسی صحبت کرده و با شما ارتباط برقرار کنند. در واقع کارکنان خدماتی در فروشگاه ها ، رستوران ها و هتل ها به خوبی انگلیسی صحبت می کنند. علائم جاده ، علائم راهنمایی و اطلاعیه ها به طور کلی به دو زبان ترکی و انگلیسی و گاه به زبان یونانی نیز نوشته می شوند.

زمان محلی

ساعت قبرس یک و نیم ساعت از کشور ما عقب تر است. به گونه ای که دو ساعت جلوتر از زمان استاندارد گرینویچ است.

آب و هوای قبرس شمالی

آب و هوای قبرس شمالی، متعلق به منطقه تحت سلطه مدیترانه است. در طول سال، دما در این منطقه معمولاً از 6 درجه سانتیگراد تا 33 درجه سانتیگراد متغیر است و به ندرت کمتر از 2 درجه سانتیگراد یا بالاتر از 37 درجه سانتیگراد می‌شود. از این رو، میانگین دمای سالانه جزیره به طور کلی حدود 20 درجه سانتیگراد است.

فصلدما در هر فصل
بهار20 الی 27 درجه سانتیگراد
تابستان۲۵ الی 35 درجه سانتیگراد
پاییز17 الی 22 درجه سانتیگراد
زمستان2 الی 15 درجه سانتیگراد
در هر فصل، آب و هوای قبرس شمالی داستان خود را می‌گوید.

بهترین زمان سفر به قبرس شمالی

همانطوری که در بالاتر اشاره شد، قبرس شمالی به ۶ منطقه به نام‌های فاماگوستا، گیرنه، لفکشا، اسکله، گوزل یورت و لفکه تقسیم بندی شده است. این مناطق بیشتر از همگان برای آب و هوای مساعدشان شناخته می‌شوند، که در اکثر روزهای سال برای گردش و تفریح مناسب هستند.

مسافر در صحرا

قبرس شمالی واقعاً مانند یک جواهر در دریای مدیترانه می‌درخشد. در اکثر روزهای سال، گردشگران بین‌المللی به این جزیره زیبا برای تفریح و گردش سفر می‌کنند.

بهترین زمان برای سفر به این منطقه به هدف شما بستگی دارد. آب و هوای جزیره قبرس  در اکثر روزهای سال معتدل و مرطوب است و بسیاری از گردشگران از اواسط اسفند تا اوایل خرداد را برای سفر به این جزیره در آب‌های دریای مدیترانه انتخاب می‌کنند.

آشنایی با تاریخچه قبرس شمالی

بخشی از واقعیات قبرس شمالی به تاریخ مدرن و معاصر قبرس شمالی مربوط می شود. کشور قبرس که در گذشته به عنوان یک کشور یکپارچه شناخته می شد، در سال ۱۹۷۴ کودتای نظامی که ارتش یونان در این کشور انجام داد، دچار تغییراتی شد.

در همان زمان کشور ترکیه نیز با اعزام نیروهای خود از طرف بخش شمالی این کشور به این کودتای نظامی پاسخ داد. در نتیجه این درگیری ها، حجم زیادی از یونانی ها و ترک های قبرسی آواره شده و مجبور به ترک شهرها و آبادی های خود شدند.

این کودتای نظامی بیش از یک سال به طول انجامید و در پایان همان سال بین دو کشور آتش بس اعلام شده و خط آتش بس به عنوان منطقه حائل سازمان ملل «خط سبز» اعلام شد.


جالب است بدانید که این شرایط از آن زمان تاکنون برقرار است و کشور قبرس به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم بندی شده است. بخش شمالی یک جمهوری ترک به حساب می‌آید که در شمال قبرس از بالای خط سبز حائل سازمان ملل بر این منطقه حکومت میکند.

رفت و آمد به قبرس شمالی

یکی دیگر از واقعیات قبرس شمالی مربوط به بحث رفت و آمد از طریق فرودگاه های این کشور است. در بخش شمالی رفت و آمد های هوایی از طریق فرودگاه ارجان قبرس صورت می گیرد. همچنین باید بدانید که امکان رفت و آمد به قبرس شمالی از طریق فرودگاه های بخش جنوبی از جمله فرودگاه لارناکا وجود خواهد داشت.

حمل و نقل در قبرس شمالی

با ماشین

اجاره خودرو در قبرس، یکی از بهترین راه‌ها برای آشنایی با این جزیره زیباست. با کرایه خودرو در قبرس، به شما این امکان را میدهد که به آزادی بیشتری در سفر خود دست یابید و از زیبایی‌های فراوان این کشور لذت ببرید. و به نظر خود من یکی از باصرفه ترین سیستم حمل و تقل در قبرس شمالی میباشد.

توجه کنید که هنگام کرایه خودرو در قبرس، آنها معمولا باک خودرو را خالی به خالی اجاره می دهند، بنابراین اولین کار این است که یک پمپ بنزین پیدا کنید. وظیفه دوم این است که تخمین بزنید چقدر سوخت ممکن است استفاده کنید، زیرا هیچگونه پولی برای سوخت استفاده نشده به شما پرداخت نخواهد شد.

بزرگراه های قبرس شمالی در وضعیت خوبی قرار دارند، تابلوهای راهنما دارند و دوربین های ثبت تخلفات در هر چند کیلومتر وجود دارند. جاده ها و خیابان های قبرس شمالی طبق استانداردهای غربی خیلی شلوغ نیستند، و رانندگان محلی نسبت به مهاجران کمتر عصبانی هستند.

با اتوبوس

مینی‌بوس‌ها یا دولموش‌ها به عنوان حمل و نقل عمومی اصلی در بسیاری از مناطق شهری مطرح هستند. این وسایل حمل و نقل برنامه‌زمانی ثابتی ندارند و بیشتر بر اساس نیاز مسافران حرکت می‌کنند. به عنوان مثال، بین شهرهای نیکوزیا و گیرنه، فراوانی حرکت دولموش‌ها هر ۳۰ دقیقه یکبار و بین دیگر شهرها هر ساعت یکبار در نظر گرفته می‌شود.

متاسفانه، این وسایل حمل و نقل به‌طور اصلی برای استفاده محلی طراحی شده‌اند و کمتر به عنوان گزینه‌ای برای گردشگران مورد توجه قرار می‌گیرند. از طرف دیگر، تا اوایل عصر، این وسایل حمل و نقل بسیار پراکنده هستند، که ممکن است برای مسافران مزاحمت ایجاد کنند.

باید توجه داشت که برخی از مناطق جذاب، مانند سنت هیلاریون، فاصله‌ای قابل توجه از مسیر دولموش دارند. به‌طور مشابه، برخی از نقاط مهم مانند شبه‌جزیره شرقی از ایسکله و انتهای غربی آن در سوی لفکه، خدمات حمل و نقل نادری را ارائه می‌دهند که نیازمند بررسی دقیق‌تر است.

با تاکسی

تاکسی‌ها در قبرس شمالی به طور معمول در نقاط مهم شهری مانند فرودگاه‌ها، ایستگاه‌های اصلی اتوبوس و مناطق مرکزی شهرها موجودند.اما معمولا با ایستادن در کنار خیابان نمیتوان تاکسی پیدا کرد.

اکثر تاکسی‌ها مجهز به تاکسی‌متر هستند که هزینه سفر را بر اساس مسافت طی شده و زمان مورد نیاز محاسبه می‌کند. علاوه بر این، معمولاً می‌توان قیمت سفر را قبل از شروع سفر با راننده مذاکره کرد.

مکان های دیدنی قبرس شمالی

مکان های دیدنی قبرس شمالی
Salamis Royal Tombsمقبره های سلطنتی سالامیس
Cyprus in Miniatureقبرس در مینیاتور
St. Hilarion Castleقلعه سنت هیلاریون
Enkomi Ruinsخرابه های انکومی
Antiphonitis Monasteryصومعه آنتیفونیتیس
Kantara Castleقلعه کانتارا
Church of St. George of the Latinsکلیسای سنت جورج لاتین
Church of Sts. Peter & Paulکلیسای Sts. پیتر و پل
Churches of St. Zoni & St. Nikoloasکلیساهای سنت زونی و سنت نیکولاس
Church of St. George of the Greeksکلیسای سنت جورج یونانیان
Canbulat Museumموزه کانبولات
The Round Towerبرج گرد
Buffavento Castleقلعه بوفاونتو
Othello Castleقلعه اتللو
Baldoken Ottoman Graveyardقبرستان عثمانی بالدوکن
Bellapais Monasteryصومعه بلاپایس
Apostolos Andreas Monasteryصومعه آپوستولوس آندریاس
Dr. Fazıl Küçük Museumموزه دکتر فاضل کوچوک
Salamis Ruinsخرابه های سالامیس
Mevlevi Museumموزه مولوی
Selimiye Mosqueمسجد سلیمیه
Monumental Olive Treesدرختان زیتون یادبود
St. Barnabas Monasteryصومعه سنت برناباس
Lala Mustafa Pasha Mosqueمسجد لالا مصطفی پاشا
Kyrenia Harbourبندر گیرنه
Büyük Hanبویوک هان
The Old Town of Famagustaشهر قدیمی فاماگوستا
Kyrenia Castleقلعه گیرنه
St. Mamas Monasteryصومعه سنت ماماس
Vouni Palaceکاخ وونی
Ruins of Soliخرابه های سولی

صومعه بلاپایس

صومعه بلاپایس ویرانه صومعه ای است که توسط Canons Regular در قرن سیزدهم در ضلع شمالی دهکده کوچک بلاپاییس، در قبرس شمالی، در حدود پنج کیلومتری شهر گیرنه ساخته شده است.

این خرابه در ارتفاع 220 متری از سطح دریا قرار دارد و منظره ای بسیار زیبا به سمت گیرنه و دریای مدیترانه دارد.

صومعه بلاپایس همچنین یک موزه است که دارای یک رستوران و یک کافه است. سفره خانه ابی اکنون به عنوان مکانی برای کنسرت ها و سخنرانی ها مورد استفاده قرار میگیرد. در اوایل تابستان همچنین محلی برای جشنواره موسیقی محلی است.

صومعه بلاپایس

مسجد لالا مصطفی پاشا

مسجد لالا مصطفی پاشا که نام قدیمی آن کلیسای جامع  سنت نیکلاس، یکی از ساختمان‌های بی‌نظیر و فرانسوی در منطقه خاورمیانه است.

این بنا، بزرگترین ساختمان قرون وسطایی در فاماگوستا است و در سال 1298 ساخت آن آغاز شد. معمولاً ساخت کلیساهای بزرگ در دوران قرون وسطی بیش از 100 سال زمان می‌برد و کلیسای سنت نیکلاس نیز حدوداً تا سال 1400 تکمیل شد.

مسجد لالا مصطفی پاشا

این ساختمان، به سبک معماری گوتیک، شبیه به کلیسای جامع معروف ریمز در پاریس، فرانسه است. بعد از تسخیر فاماگوستا توسط امپراتوری عثمانی در سال 1571، کلیسای جامع سنت نیکلاس به مسجد تبدیل شد و تا به امروز به عنوان یک مسجد باقی مانده است

خرابه های سالامیس

ورود به مکان تاریخی معروف سالامیس، که مشهور و محبوب است، احساس عظمت را به شما منتقل می‌کند. ستون‌های بلند و کج که به سوی آسمان اشاره می‌کنند، هر چند زمانی گذشته است، اما هنوز هم جلوه‌ای از شکوه خود را به نمایش می‌گذارند.

خرابه های سالامیس

در گذشته، آثار باستانی سالامیس، به عنوان پایتخت قبرس، شناخته می شدند. مجسمه‌های زیبا از مرمر در بین ستون های آن قرار دارند.

علاوه بر بازمانده‌های باستانی، مناطق سبزی نیز در خرابه های سالامیس وجود دارند که زیبایی سالامیس را بیشتر می‌کنند. این مناطق سبز به واقع مناطقی ناشناخته هستند که هنوز بررسی نشده‌اند.

مکان تاریخی سالامیس با واقع شدن در نزدیکی دریا، چشم‌اندازی دل‌نشین از آب‌های آبی را به شما هدیه می‌دهد. این مکان بسیار محبوب است و حتماً در هر سفر به قبرس شمالی، باید آن را ببینید

کارپاز

فعالیت‌های بسیاری در شبه‌جزیره کارپاس به کشاورزی، ماهیگیری، شکار و گردشگری خرد مربوط می‌شود. کشاورزان محلی از این منطقه به عنوان یک زمین‌کشت پربار استفاده می‌کنند و محصولات مختلفی مانند میوه‌ها و سبزیجات را تولید می‌کنند، که بیشتر به عنوان کشاورزی فرعی شناخته می‌شود.

علاوه بر این، کارپاس به خاطر کارپوز (در ترکی هندوانه) معروف است و در شهر ریزوکارپاسو، تعداد زیادی تجارت گردشگری وجود دارد. این تجارت‌ها معمولاً رستوران‌هایی هستند که غذاهای سنتی ترکی-قبرسی را ارائه می‌دهند. کارپاز در شمال شرقی مملو از خرهای وحشی است. 

کارپاز

تفریحات قبرس شمالی

سواحل قبرس شمالی

ساحل‌ها به عنوان یکی از جاذبه‌های اصلی قبرس شمالی محسوب می‌شوند. ساحل شمالی این جزیره، با برترین و تمیزترین سواحل شنی، در یک نوار طولانی از ساحل استراحتگاه دو طرف گیرنه واقع شده است. برخی از این سواحل به‌طور خصوصی برای هتل‌ها اختصاص یافته‌اند.

همچنین، شبه‌جزیره کارپاز دارای سواحلی با کیفیت مشابه است، به عنوان مثال، در نزدیکی دیکارپاز که بسیار آرام و آرام‌بخش‌تر است.

ساحل غربی نیز یک نوار ساحلی در شمال فاماگوستا دارد. در این منطقه، ساحل‌ها فراهم آمده و گردشگران می‌توانند لذت ببرند.

اما باید توجه داشت که جنوب فاماگوستا تحت تأثیر مرز سوخته قرار گرفته و واروشا، یک شهر ارواح متفاوت و جذاب می‌باشد که ارزش بازدید را دارد.

کازینو های قبرس شمالی

فعالیت قماری در قبرس شمالی مشروع است، اما در مناطق اصلی ترکیه یا جمهوری قبرس، قانونا مجاز نیست. این وضعیت باعث جذب تعداد زیادی از افراد به این منطقه می‌شود.

هر هتل مجللی دارای یک کازینو است و مردم در آنجا باید لباس‌های مناسبی بپوشند. جرایم سازمان‌یافته، شامل پول‌شویی، فحشا و دیگر جرایم، در این منطقه وجود دارد و به صورت گسترده ای رواج دارد.

زندگی شبانه در اینجا بیشتر برای گردشگران جذاب است و نه برای مردم محلی. در مناطق ساحلی مانند گیرنه و فاماگوستا، می‌توانید از ساحل لذت ببرید، اما نیکوزیا به طرز عجیبی ساکت است و برای یک پایتخت انتظارات مردم را نمی‌تواند برآورده کند.

غواصی در قبرس شمالی

تجربه‌ی غواصی در قبرس شمالی با چالش‌ها و امکانات خاص خودش همراه است. با در نظر گرفتن ویژگی‌های منطقه، می‌توانید از این تجربه بهره‌مند شوید. فصل غواصی اینجا تنها در فصل گرما ادامه پیدا می‌کند. زمستان‌های قبرس شمالی سرد و کلبه‌های غواصی در حالت نزدیکی به شما قرار دارند.

غواصی در قبرس شمالی
غواصی در قبرس شمالی

این منطقه به علت صید بیش از حد و از بین رفتن مرجان‌ها، با چالش‌هایی همراه است. با این وجود، حیات دریایی مانند لاک‌پشت کرتا کارتا هنوز حاضر است، اما به وفوری که در دریای سرخ وجود دارد نیست. با این حال، شفافیت آب بدون رودخانه‌های پرآب به معنای مناظر زیر آبی زیبا است که نور خورشید بر سنگ‌های آهکی را جذب می‌کنند.

قبرس شمالی به عنوان مقصدی برای آموزش مبتدیان و غواصان کم تجربه شناخته می‌شود. غواصی در نوار ساحلی گیرنه می‌تواند تجربه‌ای جذاب و ارزشمند برای هر علاقه‌مند به این ورزش باشد.

در ارتباط با فعالیت‌های ورزشی، اطراف شهر گیرنه به عنوان یک مرکز تفریحی و ورزشی بسیار فعال و پویا شناخته می‌شود. علاوه بر شنا و غواصی که از محبوبیت ویژه‌ای برخوردارند، ورزش‌های دیگری نیز در این منطقه جای خود را دارند.

موج سواری، جت اسکی، اسکی روی آب، قایقرانی و پاراگلایدر از جمله این فعالیت‌های ورزشی هستند که در اطراف گیرنه فراهم شده‌اند. این تنوع ورزشی باعث می‌شود که افراد با سلایق مختلف و با هر سطح تجربه‌ای بتوانند از فعالیت‌های ورزشی لذت ببرند و تجربیات جدیدی را تجربه کنند.

پاراگلایدر در قبرس شمالی

قبرس شمالی، با بیش از ۳۰۰ روز آفتابی در سال، جایی فراهم آمده که به شما امکان پاراگلایدر کردن را در شرایطی بی‌نظیر ارائه می‌دهد.

اینجا جایی است که شما به مناظری عالی و شرایطی فوق‌العاده در طول تمام فصول سال دسترسی دارید. دریایی که شفافیتش خیره‌کننده، رشته‌ی کوهی که دیدنش آدم را به وجد می‌آورد و فضای سبزی که مانند آرامگاهی زیر پای آسمان زیبای اینجا است، همگی نمونه‌هایی از آنچه که می‌توان از آسمان شگفت‌زده کرد.

در این مکان پر از هیجان، شرکت Highline Air Tours با بیش از ۱۶٬۰۰۰ پرواز پشت سر هم و ۲۵ سال تجربه، امکان پاراگلایدر کردن را برای تمام سطوح فراهم می‌آورد.

با مربی مجاز و با تجربه‌ای مانند اوزگور گوکاسان، شما به تجربه‌ای بی‌نظیر در هوا دست پیدا می‌کنید. هر پرواز می‌تواند بین ۱۵ تا ۴۵ دقیقه طول بکشد و خدماتی چون پاراگلایدر پشت سر هم، تجهیزات مورد نیاز، حمل و نقل با تک‌خلبانی، راهنمایی و حتی عکاسی هوایی را فراهم می‌کند.

این تجربه واقعی از پرواز در آسمان، به شما حسی عمیق از هیجان و زندگی می‌دهد. قبرس شمالی، جایی که تجربه‌ی آن، خاطراتی بی‌فراموشی را برای شما به ارمغان می‌آورد. برای اطلاعات بیشتر و رزرو، به دفتر بندر گیرنه مراجعه نمایید

جیپ سافاری

زیبایی های شگفت‌انگیز رشته کوه های قبرس شمالی را تجربه کنید. با جیپ سافاری، به سرانجام یک ماجراجویی هیجان‌انگیز و ایمن در دامنه‌های خاکی و مناظر خیره‌کننده می‌رسید.

این تور شامل بازدید از یک روستای تاریخی، کلیساها و صومعه‌های باستانی و یک مخزن یادبود ترکی است که همگی با داستان‌های جذاب و الهام‌بخش از راهنمایان ماهر همراه است.

اگر شرایط آب و هوا اجازه دهد، سفر توقفی شگفت‌انگیز در یکی از سواحل زیبای قبرس دارد. جیپ سافاری تجربه‌ای جذاب و پرهیج برای کاوش در قبرس شمالی است و احتمالاً در طول مسیر یک یا دو بز کوهی را خواهید دید!

خرید در قبرس شمالی

واحد پول رسمی قبرس شمالی

در ادامه مقاله واقعیات قبرس شمالی به واحد پول قبرس شمالی اشاره می‌کنیم. معاملات مردم این کشور با لیر ترکیه انجام می شود. محدودیت خاصی برای واردات و استفاده از ارز خارجی در این جزیره زیبا وجود ندارد.

بیشتر بانک ها، صرافی ها و هتل ها این پول ها را با لیر ترکیه مبادله می کنند. این کشور سیاست مالی انعطاف پذیری داشته و شما می توانید بدون کنترل به این کشور ارز وارد کرده و از بانک‌ها خارج کنید.

به طور کلی منبع این درآمدها توسط بانک ها و دولت قبرس شمالی بررسی نخواهد شد.

در سراسر مناطق، دستگاه‌های خودپرداز به راحتی قابل دسترسی هستند و اکثر آن‌ها از کارت‌های خارجی پشتیبانی می‌کنند. تقریباً تمامی این دستگاه‌ها گزینه‌های زبان انگلیسی را پشتیبانی می‌کنند. همچنین ارزهای یورو و پوند استرلینگ از طریق دستگاه‌های خودپرداز، قابل دریافت است.

اسکناس‌های ترکیه بصورت اسکناس های 5، 10، 20، 50، 100 و 200 لیری وجود دارند. این اسکناس ها که تصاویر آن را در در زیر میبنید از سال 2009 به عنوان اسکناس های معتبر ترکیه و قبرس شمالی شناخته میشوند.

واحد پول قبرس شمالی

اسکناس‌های قدیمی دیگر اعتباری ندارند. ممکن است اسکناس‌های 1 لیر یا کمتری را ببینید که ارزشی ندارند. به یاد داشته باشید که یک لیر معادل 100 کوروش است

خريد كردن

AVM به معنای یک مرکز خرید، AlışVeriş Merkezi است که در شهرهای اصلی به تعداد زیادی AVM وجود دارد. که میتوان گفت، هرچیزی که نیاز دارید را میتوانید در آنها پیدا کنید. فروشگاه های زنچیره ای MOLTO و ONDER نمونه ای از این مراکز خرید در قبرس شمالی میباشد.

توجه کنید که هر چه محیط اطراف فروشگاه و ساختمان آن زیباتر باشد، قیمت های اجناس آن بالاتر است،

خرید ملک در قبرس شمالی

املاک قبرس شمالی در مقایسه با جمهوری قبرس قیمتی اقتصادی دارند، اما برای خرید آن‌ها به یک وکیل حرفه‌ای نیاز دارید. لیستی طولانی از مشکلات خرید ملک در قبرس شمالی نیز وجود دارد.

هنوز هزاران قبرسی که در جنگ ۱۹۷۴ تبعید شده بودند، مالکیت زمین خود را حفظ می‌کنند و دادگاه‌ها ممکن است مالکیت آن را به خریداران بعدی منتقل کنند.

غذاهای قبرس شمالی

برخی از غذاهای اساسی که در آشپزی ترکی-قبرسی بیشتر به چشم می‌خورند و برخی از آنها در رژیم‌های غذایی ترکی و یونانی یافت نمی‌شوند، شامل مولهیا، انگینار دلمه، کلوکاس، بولز، دلمه گل، ماگارینا-بولی، پیلاو، بولگور کوفته، موسندرا، سوپ حمص، هلومیس و پیروهو می‌شوند. در زیر، برخی از این وعده‌های غذایی خاص توضیح داده شده است.

کباب ها

کباب‌ها به عنوان وعده غذایی که حالت فست فود داردف شناخته می‌شوند و در سراسر قبرس شمالی، یک وعده غذایی محبوب و لذت‌بخش محسوب می‌شود.

دونر یکی از نوع‌های محبوب کباب است که از گوشت گاو، گوسفند یا مرغ تهیه می‌شود و برش‌های آن معمولاً در نان لواش و یا پیده ارائه داده می شود.

شیشلیک هم یکی از کباب‌های شناخته شده است که از گوشت خاصی مثل بره و سبزیجات تهیه می‌شود و روی زغال کبابی پخته می‌شود تا طعمی لذیذ به آن بدهد.

هلیم کبابی

هلیم کبابی، یکی از الویت‌های غذایی اساسی در سفر به قبرس شمالی است. اگر بدون امتحان آن را ترک کنید، سفر شما به این کشور ناقص خواهد بود. هلیم، یک نوع پنیر کمیاب است که می‌توان آن را بدون نیاز به آب‌کردن، برای تهیه کباب مورد استفاده قرار داد.

رستوران های ژاپنی و چینی

رستوران‌های سنتی اروپایی، از فروشندگان اصلی ماهی و چیپس گرفته تا منوهای با قیمت بالا، در این منطقه یافت می‌شوند. خانه‌های غذایی هندی نیز در حال گسترش هستند، همچنین رستوران‌های چینی و تایلندی با کیفیت بالا موجود هستند.

رستوران های زنجیره ای

رستوران‌های زنجیره‌ای فست فود مانند Burger City، که به طور مستقیم با برند Burger King مرتبط است، غیر از ایسکله، در تمام پایتخت‌های این منطقه فعالیت می‌کنند. همچنین، غذاهای ترکی مانند دونر، کباب آدانا، و تانتونی نیز به طور گسترده مصرف می‌شوند.

برای افرادی که دوست دارند خودشان آشپزی کنند، غذاها از انواع و ملیت های مختلف در سوپرمارکت های متعدد یافت می شود. همچنین مواد غذایی با بهترین کیفیت در سوپرمارکت های سطح شهر موجود است.

هتل های قبرس شمالی

هتل‌های قبرس شمالی، تنوع بسیار زیادی دارند. برخی از آنها در نزدیکی سواحل زیبای دریای مدیترانه قرار گرفته‌اند و به گردشگران فرصتی عالی را برای استراحت و تفریح در کنار سواحل آبی و صاف فراهم می‌کنند. همچنین، هتل‌هایی در داخل شهرها و شهرک‌های تاریخی نیز وجود دارند که به گردشگران امکان دسترسی آسان به جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی را می‌دهند.

هتل مریت رویال

هتل مریت رویال، که در شهر گیرنه و دقیقاً در ساحل آبی و شفاف دریای مدیترانه و با پس‌زمینه‌ای زیبا از رشته‌کوه پنج انگشت واقع شده است، یک شرط مطمئن برای تماشای مناظر خیره‌کننده است. در داخل هتل، لوکس و تجملاتی فراوان وجود دارد که حتی ممکن است از زیبایی طبیعت اطراف بهتر باشند. لابی دلپذیر این هتل حس سلطنتی را القا می‌کند و شما را به استراحت در یک محیط روشن و زیبا که در سرتاسر هتل یافت می‌شود، دعوت می‌کند.

هتل مریت رویال قبرس

راهنمایی ! اکثر هتل های لوکس قبرس که در بالا معرفی شدند، گران قیمت هستند. اگر میخواید هتلی با قیمت مناسب تر رزرو کنید، در زیر چند هتل به شما معرفی میکنم که طبق تجریه خودم، هتل های با کیفیتی هستند و قیمت مناسبی دارند.

هتل Port View در فاماگوستا

یک هتل با قیمت مناسب در فاماگوستا میباشد که در نزدیکی میدان مسجد و روبروی فروشگاه Onder قرار گرفته است. این هتل بسیار تمیز بوده و میتوانید اقامت راحتی را در آن داشته باشید.

هتل ارزان در فاماگوستا قبرس شمالی

تحصیل در قبرس شمالی

قبرس شمالی دارای دانشگاه های بسیار زیادی است که دانشجویان زیادی برای تحصیل در این دانشگاه ها اقدام به مهاحرت به قبرس شمالی میکنند. اما همه این دانشگاه ها دارای رتبه خوبی نیستند.

دانشگاه های قبرس شمالی که دارای رتبه خوب در سطح بین الملل هستند، در زیر لیست شده اند. اگر قصد تحصیل در قبرس را دارید با کارشناسان موسسه حقوقی دادمهر عدالت در ارتباط باشید.

رتبهدانشگاه
1دانشگاه مدیترانه شرقی (Doğu Akdeniz Üniversitesi)
2دانشگاه بین المللی قبرس (Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi)
3دانشگاه خاور نزدیک (Yakın Doğu Üniversitesi)
4دانشگاه آمریکایی گیرنه (Girne American Üniversitesi)
5دانشگاه اروپایی لفکه (Lefke Avrupa Üniversitesi)

کار در قبرس شمالی

کار برای افرادی که مجوز ندارند، ممنوع است، که به راحتی برای بازدیدکنندگان قابل دریافت نیست.

امنیت قبرس شمالی

این کشور جزو امن ترین کشورهای دنیا محسوب میشود.علی رغم تنش های سیاسی (مربوط به سال 1974) ، این جزیره زیبا در حال حاضر کاملاً بی خطر است و اکثریت قریب به اتفاق بازدید کنندگان مشکلی را در طول بازدید خود تجربه نمی کنند. اوضاع سیاسی تا حدی پرتنش است ، اما خشن نیست. (منظور از پرتنش بودن اوضاع سیاسی قبرس، مذاکرات بین شمال و جنوب این کشور میباشد.)

تعداد جرم و جنایات در این کشور بسیار کم است و از نظر آماری کم تر از قبرس جنوبی است. فقط همان احتیاط را که در طول سفر به هر مقصد اروپایی دیگر انجام می دهید اعمال کنید و هیچ نگرانی برایتان وجود نخواهد داشت. بنابراین امنیت قبرس شمالی بسیار بالاست و از این نظر  کاملا خیالتان راحت باشد.

فرهنگ قبرس شمالی

ترک‌های قبرس اکثراً مسلمان سنی هستند، اما بیشتر آن‌ها به عنوان سکولار شناخته می‌شوند و از محافظه‌کاری دینی دوری می‌کنند. بطور مثال مصرف الکل و لباس‌پوشی غیررسمی برخی از عادات آنان است. مذهب تنها نقش محدودی در زندگی عمومی دارد و مراسمات مذهبی اکثراً به صورت نمادین و مدنی برگزار می‌شوند.

سیاست

بهتر است از بحث درباره شکاف یونان و ترکیه و رویدادهای خشونت‌آمیزی که از سال ۱۹۶۳ تا ۱۹۷۴ آغاز شد، پرهیز کنیم. نتیجه نهایی این رویدادها، اشغال ۴۰ درصد از مناطق شمالی و شرقی جزیره توسط ترکیه بود که اغلب ترک‌های قبرس در آن مناطق ساکن بودند. این موضوع به شدت به لحاظ ملی‌گرایی برای آنها حساس بوده و نسبت به آن تعصب دارند.

توهین صریح یا تحقیر به نمادهای حکومت، به ویژه پرچم قبرس شمالی یا نماد کمال آتاتورک، ممکن است منجر به توهین عمیق و بنابراین احتمالاً باعث مطالبه‌های قانونی شود.

آداب معاشرت

در نزدیک شدن به افراد جنس مخالف، احترام و توجه به مرزهای اجتماعی ضروری است. باید مراقب حرکاتی بود که ممکن است توهین آمیز تلقی شود. به عنوان مثال، خیره شدن یا خطاب به مردم محلی با صدای بلند، زیرا این اقدامات تحقیرامیز تلقی می شود.

مسافران همجنس گرا و لزبین

همجنس‌گرایی، که مدت‌ها به طور رسمی ممنوع بود، در سال 2009 به قانونی تبدیل شد؛ اما روابط همجنس‌گرایان توسط دولت به رسمیت شناخته نمی‌شود و ابراز علنی عشق و محبت همجنس‌گرایان احتمالاً باعث جلب توجه شده و پرسش‌هایی را به وجود می‌آورد. با این حال، قبرس شمالی به عنوان یک مقصد امن برای مسافران همجنس‌گرا و همجنس‌گرا شناخته می‌شود و هیچگونه خشونتی علیه آنان وجود ندارد.

چرا قبرس مکانی عالی برای تعطیلات است؟

قبرس شمالی با بهره مندی بیش از ۲۰ ساعت شنی که در بیش از ۳۰۰ روز آفتابی در سال قابل استفاده هستند، مکانی عالی برای تعطیلات به شمار می رود. این جزیره با تمدن بیش از دو هزار ساله، دارای مردم مهمان نواز است که گذراندن تعطیلات در آن حدود ۳۰ درصد از کشورهای منطقه ارزانتر تمام می‌شود.

آب و هوای معتدل یکی دیگر از واقعیات قبرس شمالی است. منطقه قبرس در اکثر روزهای سال آب و هوای معتدل و مدیترانه ای دارد. در فصل بهار و پاییز دمای هوا بین ۲۰ تا ۲۵ درجه بوده و آب و هوای مطبوعی را تجربه خواهید کرد. تابستان ها نسبتاً گرم تر است و دما تا ۳۵ درجه خواهد بود. زمستان ها نیز نسبتاً خشک و آفتابی بوده و دمای هوا تا ۱۶ درجه سانتیگراد بالا می‌رود‌.

ورزش های رایج در قبرس شمالی

پنج استادیوم در این کشور وجود دارد که ظرفیت هر کدام از 7000 تا 30000 نفر متغیر است. محبوب ترین ورزش در این کشور فوتبال است. تعداد اغضای رشته های مختلف ورزشی در قبرس را در جدول زیر مشاهده کنید.

ردیفنام ورزشتعداد اعضای ثبت شده
1فوتبال13950
2تکواندو-کاراته-آیکیدو-کوراش6054
3تیرانداری1150
4شکار1017

چندین باشگاه ورزشی در لیگ های ترکیه شرکت می کنند. اینها عبارتند از Fast Break Sport Club در لیگ منطقه ای بسکتبال مردان ترکیه. باشگاه ورزشی بشپارمک در لیگ برتر هندبال ترکیه؛ و سوپر لیگ تنیس روی میز دانشگاه اروپایی Lefke ترکیه. ورزش های آبی مانند موج سواری، جت اسکی، اسکی روی آب و قایقرانی نیز در سواحل سراسر خط ساحلی قبرس شمالی در دسترس هستند. قایقرانی به ویژه در Escape Beach Club، در نزدیکی گیرنه یافت می شود.

راه های ارتباطی قبرس شمالی

کد تلفن

تماس های بین المللی به قبرس شمالی از طریق کد منطقه ترکیه 392 انجام می شود. هنگام شماره گیری از ترکیه، از فرمت معمول داخلی 0 + 392 + شماره محلی 7 رقمی استفاده می شود. هنگام تماس از کشورهای دیگر از +90 + 392 + شماره محلی 7 رقمی استفاده می شود.

سیم کارت

دو شرکت بزرگ اقدام به ارائه خدمات سیم کارت قبرس شمالی میکنند. شرکت ترکسل TURKCELL و شرکت تلسیم TELSIM، که هزینه های استفاده از خدمات آنها بسیار مناسب و مقرون به صرفه میباشد. امکان استفاده از خدمات سیمکارت شمال و جنوب این کشور در همدیگر وجود ندارد.

اینترنت قبرس شمالی

در تمامی هتل ها و دانشگاه های این کشور اینترنت وجود دارد و شما  میتوانید به راحتی از آن استفاده کنید. وضعیت اینترنت قبرس شمالی بسیار مناسب بوده و هیچگونه محدودیتی وجود ندارد. همچنین اگر نیار به اینترنت همراه داشته باشید، میتوانید از بسته های اینترنت سیم کارت خود استفاده کنید.

سگ ها و گربه ها در قبرس شمالی

گربه ها و سگ های ولگرد می توانند در همه جای قبرس شمالی یافت شوند. گروهی از سگ ها را می توان در پارکینگ های سوپر مارکت ها و حتی در اماکن گردشگری قبرس مشاهده کرد.

گربه ها هم وضعیتی مشابه دارند بطوری که گربه ها به طور ناگهانی می توانند در هر مکانی ، حتی در داخل رستوران ها و مغازه ها ظاهر شوند. زیرا مردم قبرس رفتار بسیار خوب و مناسبی با حیوانات دارند.

حیوانات قبرس شمالیتقریباً همه حیواناتی که دیده میشوند از نظر سلامتی و وضعیت مطلوبی به سر می برند ، در حالی که برخی از آنها به طرز واضحی برچسب خورده اند تا نشان دهند که وضعیت سلامتی آنها بطور کامل کنترل میشود و دارای شناسنامه هستند.

در طول مدتی که درکشور قبرس زندگی کردم هیچکدام از حیوانات هیچگونه تجاوز به ما نشان ندادند و بالعکس کاملاً شیرین بودند. به نظر می رسد که افراد محلی تحمل بالایی را برای گربه ها دارند ، و اغلب درها را برای آنها باز می کنند و به آنها غذا میدهند.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم شما را با واقعیات قبرس شمالی آشنا کرده و دید کاملی را از وضعیت زندگی در این کشور فراهم کنیم.

در پایان در صورت نیاز به هرگونه مشاوره و راهنمایی در حوزه مهاجرت به قبرس می توانید با کارشناسان موسسه حقوقی دولت در ارتباط باشید. گروه دادمهر عدالت به عنوان تنها کارگزاری رسمی دانشگاه قبرس در ایران است که راه مهاجرت تحصیلی ایرانیان به این جزیره زیبای مدیترانه ای را هموار می کند.

منبع
wikipedia

محمدحسین مهرزاد صدقیانی

من محمدحسین مهرزاد صدقیانی هستم. مدیر عامل کارگزاری دانشگاه های قبرس در ایران و دارای مدرک کارشناسی ارشد فناوری اطلاعات از دانشگاه مدیترانه شرقی قبرس.

‫4 دیدگاه ها

  1. سلام سامان عزیز:
   02191010510
   09144221175
   تماس حاصل فرمائید.
   موفق باشید.

 1. سلام، عزیز جان بنده دندانپزشک 56 ساله هستم و در ایران مشغول کار هستم به‌خاطر بچه ها کی یکی از آنها مدیریت مال خونده، تمایل به مهاجرت به قبرس دارم
  1_ایا میتوانم اونجا با کار کردن زندگی کنیم
  2_همسرم هم دندانپزشک هست
  3_یک آپارتمان هم پیش خرید کردیم که 500000 پوند آنرا پ ذداخت کردیم
  4-ایا برای پسرم هم شرایط کار پیس میا دا
  لطفا راهنمایی بفرمایید

  1. سلام جناب آقای دکتر طباطبایی عزیز
   بله شما میتوانید در قبرس کار کنید. البته حق تاسیس کلینیک به نام خودتان را ندارید. شرایط کار دندانپزشکی در قبرس شمالی به اینصورت است که میتوانید در کلینیک یک پزشک دیگر مشغول به کار شوید.

دیدگاهتان را بنویسید