کلاهبرداری در قبرس شمالی

برای اجتناب از خطر بدانید!

کلاهبرداری در قبرس شمالی

شاید در نگاه اول رواج و گسترش کلاهبرداری در قبرس شمالی خبری ترسناک و با جنبه منفی باشد. اما در واقع این خبر بد، یک جنبه مثبت هم دارد. اساساً کلاهبرداری و اقدامات متقلبانه در هر حوزه و در هر جایی، نشان می‌دهد که تقاضای مردمی و سود بیشتری در آن حوزه وجود دارد. واقعیت این است که امروزه قبرس شمالی سرزمین فرصت‌هاست و امکانات جذابی دارد که میلیون‌ها متقاضی را به خود جلب می‌کند. کلاهبرداران دقیقاً از همین تقاضا و تمایل مردم استفاده می‌کنند. اما اگر نگران هستید که شما یکی از قربانیان این کلاهبرداران نباشید و در عین حال از فرصت‌های طلایی مهاجرت به قبرس شمالی بهره‌مند شوید، پیشنهاد می‌کنیم تا انتها با ما همراه باشید.

روش‌ها و راهکارهای کلاهبرداران را بشناسید

بدیهی‌ترین راه‌حل و روش برای نیفتادن در دام کلاهبرداری در قبرس شمالی، اطلاع از روش‌های آن‌هاست. اگر بدانید که کلاهبرداران چگونه و با چه راهکارهایی دست به اقدامات متقلبانه و کلاهبرداری می‌زنند، دیگر محال است دچار اشتباه شوید. پس اگر راه و روش کلاهبرداری در قبرس شمالی را بدانید، می‌توانید بدون ترس از کلاهبرداری، از فرصت‌های موجود در این کشور بهره ببرید. ما در ادامه برخی از اصلی‌ترین روش‌های کلاهبرداری در این کشور را در کنار شما مرور می‌کنیم.

1) فروش املاک دیگران؛ رایج‌ترین روش کلاهبرداری در قبرس شمالی

یکی از روش‌های رایج کلاهبرداری در قبرس شمالی، فروش املاک دیگران به صورت غیرقانونی و بدون اجازه آن‌هاست. به این عمل به لحاظ قانونی فروش مال غیر گفته می‌شود. با توجه به مزایا و جذابیت بالای خرید ملک در قبرس شمالی، افراد زیادی قربانی این کلاهبرداری‌ها می‌شوند.

در این روش، فرد کلاهبردار با روش‌های مختلفی وانمود می‌کند که مالک ملکی خاص در کشور قبرس است و قصد فروش آن را دارد. فرد متقاضی خرید ملک در قبرس شمالی نیز بدون بررسی تمام جوانب در دام فرد متقلب می‌افتد. ملک را خریداری می‌کند، مبلغ آن را می‌پردازد و در نهایت متوجه می‌شود که ملک از اساس متعلق به طرف معامله نیست! کلاهبرداران برای دست زدن به این نوع از کلاهبرداری، روش‌ها و راهکارهای مختلفی دارند.

کلاهبرداری

اولین و ساده‌ترین راهکار آن‌ها استفاده از عکس‌ها و مشخصات املاک و خانه‌هایی است که متعلق به خود فرد نیست. آن‌ها حتی ممکن است از طریق ویدیو یا لایو هم خانه را به مشتری نشان دهند. شما به عنوان خرید در ارتباط اینترنتی و از راه دوری که با فرد دارید، صرفاً تعدادی عکس زیبا و پُر زرق و برق مشاهده می‌کنید. عکس‌ها کاملاً جذاب و در اصطلاح خواستنی هستند و هر خریداری را مجاب به خرید می‌کنند. اما در نهایت پس از اتمام معامله و واریز پول از ریشه خبری از خانه نیست! انجام مذاکرات و خرید ملک به روش اینترنتی و از راه دور، به هیچ عنوان پذیرفته نیست! در معامله‌هایی با این سطح از ارزش و حساسیت نباید به اطلاعات اینترنتی اتکا کرد.

فریب در جزئیات مربوط به ملک

یکی دیگر از راهکارهای آن‌ها برای کلاهبرداری در قبرس شمالی، قدری پیشرفته‌تر است. در این روش شما ممکن است حتی به صورت حضوری به قبرس شمالی سفر کنید و ملک را هم از نزدیک ببینید. اما فرد کلاهبردار با راهکارهای مختلفی توانسته باشد به ملک دیگری دسترسی یافته باشد. یا حتی مالک اصلی ملک با او برای کلاهبرداری از شما همکاری کند.

در این روش فرد متقاضی خرید ملک در قبرس شمالی چون خود شخصاً ملک را دیده، احساس می‌کند خطری وجود ندارد و به‌سادگی در دام کلاهبرداران می‌افتد! اما مراقب باشید که حتی در بازدید حضوری از ملک هم باید به طور قطع از اصالت مدارک مالکیتی خانه و همچنین همخوانی آن با فرد مدعی مالکیت مطمئن شوید!

2) فروش ملک با مشخصات غیرصحیح؛ فریب و دروغ در جزئیات

یکی از شیوه‌های کلاهبرداری در قبرس شمالی، قدری بیشتر به جزئیات ریز و دقیق ارتباط دارد. در این شیوه فرد متقلب در مورد وجود ملک صادق است. به معنی واقعی کلمه ملک وجود دارد و در مالکیت فروشنده است. شما هم به صورت حضوری از آن بازدید می‌کنید و ظاهر معامله صحیح و بی‌نقص است. اما پس از اتمام معامله و واریز پول، یا گاهی بعضاً حتی پس از انتقال ملک، متوجه هیچ ایرادی نمی‌شوید. اما مشکل از جایی شروع می‌شود که جزئیات مربوط به اطلاعات ملک درست نیست.

ممکن است ملک به لحاظ متراژ مشکل داشته باشید. یعنی متراژ واقعی آن کمتر از متراژ حقیقی باشد. از سوی دیگر امکان دارد که تحت عناوین مختلفی ملک به صورت غیرقانونی ساخته شده باشد. یا برخی از تأییدها و مدارک الزامی را از سوی مراجع رسمی دولتی و شهرداری دریافت نکرده باشد. شاید ملک از اساس برای انتقال سند مشکل داشته باشد. یعنی نوع سند آن به نحوی باشد که یا به‌درستی به شما منتقل نشود یا توسط شما دیگر قابل انتقال نباشد. اگر قواعد حقوقی، قوانین و اصول حاکم بر ثبت اسناد و خرید ملک در قبرس را ندانید، بدون تردید در معرض خطر چنین کلاهبرداری‌هایی قرار می‌گیرد.

تنها راه رهایی از خطر این شیوه کلاهبرداری در قبرس شمالی، مشورت گرفتن از کارشناسان و وکلای متخصص و قابل اعتماد است. در اینجا دو جنبه اهمیت بالایی دارد. اول اینکه فرد وکیل یا مشاور باید پیش از هر چیز صادق و قابل اعتماد بوده و سابقه درخشانی داشته باشد. دومین مسئله بدیهی، تخصص بالای فرد است. یک فرد قابل اعتماد فاقد تخصص، در عمل هیچ کمکی به شما نمی‌کند! پس هر دو جنبه را به عنوان مکمل یکدیگر در نظر بگیرید تا بتوانید به نتیجه مطلوب دست یابید.

3) فریب و پنهان‌کاری در مورد شرایط کار

افراد سودجو و متقلب با روش‌های مختلفی سعی در بزرگنمایی مزایا و فرصت‌ها دارند تا از این روش کلاهبرداری در قبرس شمالی را عملی کنند. واقعیت این است که بدون تردید مهاجرت به قبرس شمالی سرشار از فرصت‌های طلایی است. اما به هر طریق ما در حال سخن گفتن از یک بهشت خالی از چالش نیستیم! حتی زندگی در برترین کشورها نیز چالش‌های خاص خود را دارد. فرد متقاضی مهاجرت حق دارد این چالش‌ها را بداند. یکی از موضوعاتی که افراد سودجو برای کلاهبرداری در قبرس شمالی در مورد آن فریب‌کاری می‌کنند، شرایط کار در قبرس شمالی است!

قبرس شمالی از بسیار جهات مقصد بسیار جذابی است اما بازار کار آن چالش‌های خاص خود را دارد. دولت قبرس شمالی شرایط پیچیده و سختی را در جذب نیروی کار خارجی برای کارفرمایان این کشور قائل شده است. این باعث شده که نیروی کار خارجی چندان از حضور در این کشور راضی نباشد. فرصت‌های شغلی محدود هستند، دستمزد‌ها برای خارجیان ایده‌آل نیستند و اعطای اقامت قبرس شمالی به آن‌ها روند وقت‌گیری دارد. پس اگر قرار است از طریق کاریابی و اشتغال مهاجرت به قبرس شمالی را تجربه کنید، مراقب باشید در دام سراب‌ها نیفتید! مهاجرت کاری و اخذ اقامت قبرس از طریق کار در آن کشور، روند وقت‌گیر و پیچیده‌ای دارد.

4) فریب در اخذ پذیرش دانشگاه؛ دام تحصیل برای کلاهبرداری در قبرس شمالی

مورد دیگری که هدف جذابی برای افراد مشغول به کلاهبرداری در قبرس شمالی محسوب می‌شود، مهاجرت تحصیلی به این کشور است. قبرس شمالی دانشگاه‌های مجهز و معتبری دارد که بسیاری از ایرانیان رویای تحصیل در آن را دارند. این جذابیت مخصوصاً هنگامی بیشتر می‌شود که بدانید تحصیل رشته‌های پرمتقاضی مانند داروسازی و پزشکی در این کشور امکان‌پذیر است. کلاهبرداران و سودجویان به‌خوبی می‌دانند که رویای تحصیل در قبرس شمالی جذاب است، پس مانورهای متقلبانه خود را حول محور آن تعریف می‌کنند.

یکی از اقدامات متقلبانه آن‌ها در این مسیر، ادعای داشتن ارتباط، لینک و در اصطلاح رابط برای گرفتن نامه پذیرش از دانشگاه‌هاست. آن‌ها ادعا می‌کنند که حتی بدون داشتن شرایط لازم نیز می‌توانند پذیرش شما در دانشگاه مدنظر را عملی کنند. باید با قطعیت گفت چنین ادعاهایی به هیچ عنوان واقعیت ندارند. دانشگاه‌های قبرس شمالی، مانند هر کشور پیشرفته و قانون‌مدار دیگری، کاملاً تابع ضوابط هستند. محال است که فردی بتواند با رابطه و ارتباطات شخصی، پذیرش و تحصیل در قبرس شمالی را برای یک نفر ممکن سازد! پس اگر شرایط اعلامی از سوی یک دانشگاه برای پذیرش را ندارد، به هیچ عنوان فریب این افراد را نخورید!

شیوه و روش سودجویانه دیگری که این افراد برای کلاهبرداری در قبرس شمالی به آن متوسل می‌شوند، ارائه اطلاعات غلط در مورد دانشگاه‌هاست. این افراد تصویری غیرواقعی و اشتباه از یک دانشگاه گمنام و فاقد اعتبار کافی در ذهن متقاضی ایجاد می‌کنند. در مورد امکانات و تسهیلات آن دروغ می‌بافند و موقعیتی فضایی از آن ترسیم می‌کنند. از بورسیه‌های وسوسه‌برانگیز گرفته تا وضعیت خوابگاه و اعتبار مدرک علمی؛ آن‌ها حربه‌های متعددی دارند.

شاید به عنوان مثال اعتبار مدرک یک مؤسسه آموزشی گمنام و بسیار ضعیف قبرسی را هم‌تراز دانشگاه‌های برتر آن معرفی کنند. متقاضی نیز بخاطر هزینه کمتر و شرایط ساده‌تر پذیرش طعمه فریب آن‌ها می‌شود. اگر می‌خواهید در این مورد دچار اشتباه نشوید باید حتماً به صورت دقیق و جزء به جزء اطلاعات دانشگاه معرفی‌شده را بررسی کنید! همچنین فراموش نکنید که تنها دانشگاه‌های رسمی و اصلی این کشور مقصدهای ایده‌آلی هستند. اعتبار مدرک صادرشده از سمت دانشگاه مقصد را بررسی کنید و اطمینان حاصل کنید که با معیارهای علمی و اعتباری مدنظر شما همخوانی دارد.

5) اطلاعات اقتصادی و سیاسی غلط؛ ترسیم آینده‌ای دروغین برای کلاهبرداری

راهکار و روش نخ‌نما و تکراری که اغلب ما حتی با وجود اطلاعات کافی طعمه آن می‌شویم، دروغ در مورد اطلاعات و شرایط کشور قبرس است به طور خاص در اینجا منظور ما دروغ‌پردازی در مورد وضع اقتصادی، سیاسی و جایگاه بین‌المللی این کشور است. قبرس شمالی سرزمین فرصت‌هاست و شرایط جذابی دارد. از طریق دیگر آینده خوبی هم برای آن قابل تصور است. اما فردی که در مورد این اطلاعات اغراق و بزرگنمایی می‌کند، قطعاً فریب‌کار و متقلب است. یک مشاور و کارشناس واقعی، بیش از هر چیز بر صداقت تأکید دارد. زیرا اگر در ارائه اطلاعات به متقاضیان صادق نباشیم، متقاضی در بلندمدت دچار نارضایتی می‌شود. اتفاقی که برای یک مشاور معتبر، به هیچ عنوان خوشایند نیست!

پس حتماً با دید باز و منطقی و همچنین به دور از تمایلات درونی، وضعیت واقعی این کشور را درک کنید. بدانید که پاسپورت آن چه وضعیتی دارد. آینده اقتصادی قابل تصور برای آن به چه شکل است. آینده سیاسی و شرایط قانونی مهاجران و حتی اتباع آن چگونه است. اگر فردی مدعی شد که قبرس شمالی با فاصله زمانی مثلاً 10 سال دیگر هم‌سطح سوئیس، بریتانیا یا مثلاً نروژ خواهد شد، بدانید که قصد فریب شما را دارد. همانطور که گفتیم قبرس شمالی یکی از ایده‌آل‌ترین کشورها برای مهاجرت ایرانیان است اما به هر حال تکه جدامانده بهشت هم نیست!

کسب مشاوره از افراد معتبر ، جلوگیری از کلاهبرداری در قبرس شمالی

بدیهی‌ترین و بهترین راه‌حل برای جلوگیری از کلاهبرداری در قبرس شمالی، کمک گرفتن از افراد و مؤسسات معتبر این حوزه است. برخی مؤسسات، وکلا و مشاوران در اصطلاح عامیانه امتحان خود را پس داده‌اند! یعنی سابقه مشخصی دارند و پیداست که می‌توانند شما را به هدفی که دارید برسانند. در نگاه اول این موضوع نشان‌دهنده این است که تجربه و تخصص کافی برای شناخت فضای قبرس شمالی را دارند. پس اجازه نمی‌دهند فریب بخورید و سرمایه خود را از دست دهید. آن‌ها حتی بهتر و دقیق‌تر از آنچه در این متن نوشته شده، روش‌های کلاهبرداران را می‌شناسند!

مردی که شاد است و از او کلاهبرداری نشده است

از سوی دیگر مؤسسات واقعاً معتبر، محال است خودشان هم دست به کلاهبرداری و فریب بزنند! این مؤسسات حاضر نیستند که برای سود مالی جزئی، اعتبار و سابقه خود را قربانی کنند. حتی بدون در نظر گرفتن موضوعات اخلاقی، این مؤسسات با حجم کار و سابقه‌ای که دارند، درآمد و سود کافی را بدست می‌آروند. پس بسیار بعید است که شما را برای کلاهبرداری در قبرس شمالی طعمه کنند. زیرا هم چشم‌داشتی به سودهای جزئی ناشی از فریب ندارند و هم حاضر به از دست رفتن سابقه درخشان خود نیستند! پس طبیعی است که تمام تلاش خود را برای کسب رضایت شما صرف کنند.

تنها موضوع تعیین‌کننده و حیاتی در این مورد، یافتن مؤسسه‌ای واقعاً معتبر است! مراقب باشید که برای قضاوت در مورد سابقه و عملکرد مؤسسه مهاجرتی دچار خطا نشوید! پیشنهاد می‌کنیم در بدو آشنایی با هر مؤسسه مهاجرتی، با دیدی روشن و موشکافانه، هم سوابق و هم خدمات آن‌ها را بررسی کنید. مؤسسات واقعاً معتبر و صادق، از موشکافی و دقت مشتریان و متقاضیان استقبال می‌کنند. شاید هزینه خدمات آن‌ها قدری بیشتر باشد اما این تفاوت قیمت ارزشش را دارد. فراموش نکنید که نباید حجم زیادی از سرمایه، انرژی و وقت خود بخاطر یک هزینه جزئی فدا کنید.

محمدحسین مهرزاد صدقیانی

من محمدحسین مهرزاد صدقیانی هستم. مدیر عامل کارگزاری دانشگاه های قبرس در ایران و دارای مدرک کارشناسی ارشد فناوری اطلاعات از دانشگاه مدیترانه شرقی قبرس.

یک دیدگاه

  1. برای جلوگیری از کلاه برداری افرادی که مایل به خرید ملک در قبرس شمالی هستن میتونن به صورت مستقیم با بخش فارسی زبان هر سازنده ملک در قبرس شمالی تماس بگیرن و به طور مستقیم بدون واسطه خرید خودشون رو انجام بدن اینجوری میتونن رقمی که پورسانت ایجنت هست رو به عنوان تخفیف از شرکت سازنده دریافت کنند.

دیدگاهتان را بنویسید