افتتاح حساب بانکی در ترکیه

صفر تا صد افتتاح حساب بانکی در ترکیه

0

یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید در نظر داشت، انتخاب بانک مناسب است زیرا همه بانک‌های کشور ترکیه، با افتتاح حساب برای ایرانیان موافقت نکرده و حاضر به همکاری در این زمینه نیستند. به طور معمول، بانک‌هایی که تحت مالکیت یا نظارت وزارت غذا و کشاورزی این کشور هستند، مشکلی در همکاری با ایرانیان نداشته و به آن‌ها اجازه افتتاح حساب بانکی در ترکیه را می‌دهند.

البته این بدان معنی نیست که چشم بسته و بدون بررسی‌های سخت‌گیرانه مدارک و مستندات این کار را انجام می‌دهند. متقاضیان بعد از ارائه مدارک مورد نیاز مجاز به افتتاح حساب در این بانک‌ها شده و می‌توانند تراکنش‌های مورد نیاز خود را انجام دهند. البته در کنار این دسته از بانک‌ها، باید خاطرنشان کرد که بانک ملت استانبول نیز، بدون هیچ مانع جدی، همکاری خوبی با متقاضیان ایرانی دارد. البته اغلب ایرانیان بخاطر عدم صدور کارت اعتباری از سوی این بانک و نداشتن تسهیلات کافی برای ایرانیان، ترجیحی برای انتخاب بانک ملت استانبول ندارند. البته در کنار این گزینه‌ها، یکی دیگر از بانک‌های خصوصی ترکیه نیز، بخاطر مالکیت آن توسط مالکان ترکیه‌ای، گزینه مناسبی برای افتتاح حساب بانکی در ترکیه است؛ ایش بانک.

قبل از مطالعه این مقاله بهتر است اگر قصد ترانسفر ارز به بانک های ترکیه، جهت واریز شهریه دانشگاه را دارید از مقاله مربوط به حواله ارزی به ترکیه در این سایت دیدن فرمایید. کارشناسان موسسه حقوقی دادمهر عدالت در این امر، بطور مداوم در کنار شما هستند.

نیازی به سردرگمی نیست؛ از تجربه ما برای افتتاح حساب بانکی در ترکیه استفاده کنید

هرچند ممکن است تا به اینجای متن در مورد انتخاب بانک مناسب با تردید یا سردرگمی مواجه شده باشید اما ما به شما در انتخاب یک بانک مناسب کمک می‌کنیم. تمام گزینه‌هایی که در بالا به آن‌ها اشاره شد، گزینه‌های خوب و قابل قبولی برای افتتاح حساب بانکی در ترکیه هستند اما، واقعیت این است که تجربه نشان داده است، بهترین بانک برای ایرانیان، زراعت بانک است. باید تأکید کنیم توصیه زراعت بانک، به معنی این نیست که در بانک دیگری امکان افتتاح حساب بانکی برای ایرانیان وجود ندارد.

اما این بانک تسهیلات مناسبی برای مشتریان ایرانی داشته و با کمترین مانع حاضر با همکاری با آن‌هاست. باید خاطر نشان کرد که زراعت بانک ترکیه، در شرایط معمول از مشتریان ایرنی هزینه‌ اضافی برای افتتاح حساب دریافت نمی‌کند اما با این حال همیشه هزینه افتتاح حساب بانکی در ترکیه یکسان نیست. برخی از شعب این بانک، ممکن است بسته به شرایط از شما درخواست کنند تا مبالغی را به شکل سرمایه بلوکه‌شده، برای مدتی در این بانک سپرده‌گذاری کنید. دقت داشته باشید که در طول این مدت نیز، سود مبلغ سپرده به شما پرداخت خواهد شد. البته نیاز به تأکید مجدد است که صرفاً برخی از شعب چنین شرایطی برای افتتاح حساب دارند.

ادامه مسیر افتتاح حساب بانکی در ترکیه

با اینکه زراعت بانک، یک گزینه مناسب برای افتتاح حساب بانکی در ترکیه است اما با این حال در نظر داشته باشید که حتی در این بانک نیز، تمام شعب، بدون مانع و سخت‌گیری برای ایرانیان حساب بانکی افتتاح نمی‌کنند؛ در واقع می‌توان گفت نظر رئیس شعبه در این مورد، اهمیت بالایی داشته و تأثیرگذار است. پس با این حساب باید شعبی که رابطه بهتری با ایرانیان دارند را برای این کار انتخاب کنید. پس از یافتن شعبه مناسب و اطمینان از همکاری آن‌ها با ایرانیان، می‌توانید به‌سادگی و بدون مشکل، حساب خود را با پاسپورت و سایر مدارک هویتی مورد تقاضا، افتتاح کنید. یکی از موضوعاتی که باید به آن توجه داشت، لزوم حضور شخص در محل شعبه افتتاح حساب است.

به بیانی دیگر متقاضیان افتتاح حساب بانکی در ترکیه، باید خود شخصاً در شعبه حضور داشته و مدارک مورد نیاز را تحویل مسئول مربوطه دهند. با در نظر داشتن این موضوع، عملاً امکان افتتاح حساب به شکل وکالتی و توسط نماینده حقوقی وجود ندارد. در کنار این، مسئله بعدی که باید به آن دقت داشت، نوع حسابی است که انتخاب می‌کند؛ بانک زراعت ترکیه، در قالب انواع مختلفی از خدمات، تسهیلات گوناگونی در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهد. شما می‌توانید دو نوع حساب را انتخاب کنید. یکی از آن‌ها که به آن حساب ارزی گفته می‌شود(Currency Account)، برای ذخیره و جابجایی پول با ارزهای دلار و یورو در نظر گرفته شده است. نوع دیگری از آن‌ها، حساب‌های لیره است که برخلاف دیگری، صرفاً امکان ذخیره و جابجایی پول را با واحد پولی کشور ترکیه، یعنی لیر، ممکن می‌سازد.

افتتاح حساب بانکی در ترکیهلزوم گرفتن کد مالیاتی یا همان (Vergi Numarasi)

یکی از نیازمندی‌ها در پروسه افتتاح حساب بانکی در ترکیه، کد مالیاتی یا همان (Vergi Numarasi) به زبان ترکی است. هر کسی که قصد انجام تراکنش مالی در کشور ترکیه داشته باشد، باید این کد 10 رقمی را در اختیار مسئولان مربوطه قرار دهد. البته تنها کاربرد این کد، برای افتتاح حساب بانکی در ترکیه و انجام تراکنش نیست و برای بسیاری از امور اقتصادی دیگر نیز کاربرد دارد. گرفتن این کد، به معنی الزام شما به پرداخت مالیات بدون قید و شرط نیست و به همین خاطر نیازی نیست تا در مورد آن نگران نباشید. جالب است بدانید که حتی برای گرفتن آن، نیازی به پرداخت هیچ پولی نیست.

برای گرفتن کد مالیاتی، کافیست تا به یکی از مراکز مربوط به خدمات مالیات در کشور ترکیه یا همان (Vergi Dairesi) مراجعه کنید. کل پروسه صدور کد مالیاتی شاید بیش از 10 الی 20 دقیقه زمان نیاز نداشته باشد و صرفاً با ارائه پاسپورت قابل انجام است. متصدی امور در این مرکز، پس از گرفتن پاسپورت و پر کردن اطلاعات هویتی و مشخصات شما، کد 10 رقمی را به صورت سیستمی صادر کرده و در اختیارتان قرار می‌دهد. پس از این با در دست داشتن این کد، مجاز به افتتاح حساب بانکی در ترکیه خواهید بود.

آدرس محل سکونت برای افتتاح حساب بانکی در ترکیه

موضوع دیگری که وجود دارد، ارائه آدرس محل سکونت برای افتتاح حساب بانکی در ترکیه است. متقاضیان حتی در صورت مقیم نبودن در کشور ترکیه، باید یک آدرس معتبر در اختیار بانک قرار دهد. برای تأیید آدرس، الزامی است تا یکی از قبوض خدماتی منزل، به تأیید بانک رسیده و ضمیمه پرونده شود. به طور مثال می‌توان قبض آب یا برق منزل را در اختیار بانک قرار داد. در نظر داشته باشید که این آدرس، در صورت لزوم، برای ارسال نامه و ابلاغیه مورد استفاده قرار گرفته و مقصدی برای دریافت مدارک بانکی شما در کشور ترکیه است. هرچند با وجود اینترنت بانک و ارتباطات تلفنی، معمولاً از نامه‌نگاری برای امور استفاده نمی‌شود اما به هر حال دقت داشته باشید که باید از یک آدرس معتبر در این بخش استفاده شود.

صدور کارت اعتباری و کارت نقدی پس از افتتاح حساب بانکی در ترکیه

دقت داشته باشید که اساساً این دو نوع کارت، ماهیت و کاربرد متفاوتی دارند. با افتتاح حساب بانکی در کشور ترکیه و از طریق زراعت بانک، هر دوی این موارد بسته به نیاز در اختیار شما قرار می‌گیرد. کارت اعتباری یا همان (Debit Card)، نوعی از کارت بانکی است که دارنده آن، بسته به سطح اعتبار کارت، مجاز است تا مبالغی را در قالب قرض از بانک دریافت کرده و به سایرین پرداخت کند. کارت اعتباری، برخلاف کارت نقدی، مبلغ پول از حساب شما کسر نخواهد شد بلکه پول از حساب بانک کسر شده و شما در آینده مسئول بازپرداخت پول بانک هستید.

زراعت بانک، بسته به میزان پولی که در این بانک دارید و سابقه تراکنش‌های شما، کارت‌های اعتباری را در سه سطح برنزی، نقره‌ای و طلایی صادر می‌کند. سقف میزان اعتبار این کارت‌ها، متفاوت است. اما کارت نقدی یا همان (Credit Card) همان کارت بانکی معمول و رایجی است که همه افراد از آن، حتی در ایران، استفاده می‌کنند. شما با این کارت‌ها، تا سقف موجودی حساب خود امکان برداشت دارید و مبلغ برداشتی، به طور مستقیم از حساب خود شما کسر خواهد شد. در عمل با (Credit Card) شما قرض یا وامی از بانک نمی‌گیرید. امکان استفاده از هر دو کارت زراعت بانک برای ایرانیان وجود دارد؛ البته بسته به بررسی برخی شرایط.

استفاده از اینترنت بانک

دقت داشته باشید که به منظور ثبت درخواست افتتاح حساب بانکی در ترکیه، الزام به حضور شخص متقاضی وجود دارد اما برای پیگیری امور بانکی، با استفاده از اینترنت بانک، نیازی به حضور صاحب حساب نیست. به عبارتی دیگر پس از ایجاد حساب، شخص می‌تواند از کشور ترکیه خارج شده و تراکنش‌های خود را از طریق اینترنت بانک زیر نظر داشته باشد. زراعت بانک، در زمینه اینترنت بانک نیز خدمات کاملی را در اختیار اتباع خارجی گذاشته و ایرانیان می‌توانند از طریق اپلیکیشن این بانک، تمام امور بانکی خود را پیگیری کرده و انجام دهند؛ از جمله انجام کارت به کارت، واریز به حساب مراکز آموزشی یا هر مرکز دیگر یا دریافت پول از خارج کشور.

آیا با افتتاح حساب بانکی در ترکیه، امکان دریافت پول از خارج وجود دارد؟

یکی از مزایای افتتاح حساب بانکی در ترکیه، همین امکان اتصال به شبکه بانکی جهانی است. در حالی که در ایران موانع و چالش‌های جدی برای دریافت پول از خارج کشور وجود دارد، ایرانیان می‌توانند با داشتن یک حساب بانکی مناسب، به هر میزان که مدنظر دارند، به بانک‌های اروپایی و آمریکایی پول منتقل کنند یا بالعکس، پول دریافت کنند. به این منظور، حساب شما در کشور ترکیه، یک شناسه سوئیفت دریافت می‌کند.

سوئیفت یک روش جهانی برای حواله پول است که در آن برای انتقال پول از یک کد سوئیفت استفاده می‌شود. شما به عنوان صاحب حساب، اگر قصد واریز پول به حساب شخص دیگری در خارج از کشور را داشته باشید، شماره سوئیفت حساب مقصد را دریافت کرده و با وارد کردن آن در سایت، واریز وجه را به میزان مورد نظر خود انجام می‌دهید. در مقابل نیز برای دریافت پول از خارج کشور، می‌توانید حواله سوئیفت خود را در اختیار شخص قرار دهید. پروسه به حساب نشستن مابغ انتقال داده شده به کمک سیستم سوئیفت، اغلب اوقات بسته به بانک مبدأ و مقصد، بین 24 تا 48 ساعت طول می‌کشد. لازم به ذکر است که قابلیت سوئیفت، به طور نرمال برای حساب‌های ارزی در دسترس است.

یک جمع‌بندی در مورد افتتاح حساب بانکی در ترکیه

افتتاح حساب بانکی در ترکیه بدون اقامت نیز ممکن است و نیازی به حضور مداوم شما در کشور ترکیه نیست. البته برای ثبت درخواست افتتاح حساب بانکی در ترکیه برای ایرانیان، نیاز است تا خود شخص در شعبه بانک حضور یافته و به صورت رسمی درخواست خود را ثبت کند. اما پس از این، با وجود امکانات و قابلیت‌های اینترنتی، نیاز به حضور شخص در کشور ترکیه یا مراجعه حضوری به بانک نیست. در کنار این، یکی از موضوعاتی که در متن، بر آن تأکید ویژه‌ای شد، انتخاب بانک مناسب است؛ با رجوع به متن در این مورد اطلاعات کاملی بدست می‌آورید. در مراحل افتتاح حساب بانکی در ترکیه، باید دقت داشت که اتباع خارجی فقط به مدارک زیر نیاز دارند.

  • ارائه پاسپورت و رونوشت از تمام صفحات آن
  • فرم درخواست افتتاح حساب به صورت تکمیل‌شده
  • ارائه یک آدرس سکونت در کشور ترکیه به انضمام قبوض خدماتی محل
  • ارائه شماره مالیاتی

در مورد گرفتن شماره مالیاتی، به رجوع به متن می‌توانید متوجه شوید که گرفتن آن در نهایت سهولت انجام شده و نیازی به پرداخت هیچ هزینه اضافی ندارد. در مورد آدرس نیز توضیحات به تفصیل در متن موجود هستند. پس از تکمیل مدارک و فراهم شدن امکان افتتاح حساب بانکی در ترکیه، موضوع دیگری که اهمیت دارد، انتخاب نوع حساب بانکی است. در نظر داشته باشید که شما برای افتتاح حساب بانکی در ترکیه، امکان‌های مختلفی پیش رو دارید و باید به دقت در مورد هر نوع حساب بانکی اطلاعات دقیقی از متصدیان بانک دریافت کنید.

اما نکته اصلی این است که تمام انواع حساب‌های بانکی، به دو دسته ارزی و معمولی(لیر ترکیه) تقسیم می‌شوند. معمولاً حساب‌های ارزی با توجه به نیاز ایرانیان به ارتباط با سیستم بانکی جهان، امکانات کافی و متناسبی با نیازهای ایرانیان دارد؛ دقت داشته باشید که هدف بسیاری افراد از ساخت حساب بانکی در ترکیه، امکان دریافت و ارسال پول از بانک‌های معتبر اروپایی و آمریکایی است.

بانک های معروف ترکیه برای افتتاح حساب
لوگو زراعت بانک ترکیه لوگو ایش بانک ترکیه لوگو واکیف بانک ترکیه
Leave A Reply

Your email address will not be published.