دانشگاه ایستینیه استانبول | Istinye Istanbul University

مشخصات کلی دانشگاه ایستینیه استانبول

نام ترکی دانشگاهنام انگلیسی دانشگاهلوگو دانشگاه
Istinye ÜniversitesiIstinye Universityدانشگاه ایستینیه استانبول

آدرس و موقعیت دانشگاه ایستینیه استانبول روی نقشه

Address: Maltepe, İstinye Üniversitesi Topkapı Kampüsü, Teyyareci Sami Sk. No.3, 34010 Zeytinburnu/İstanbul, Turkey

دانشگاه ایستینیه استانبول، یکی دیگر از دانشگاه‌های خصوصی این شهر است که در سال‌های اخیر به واسطه نتایج علمی چشمگیری که ایجاد کرده، توانسته در سطح ترکیه به شهرت قابل قبولی دست یابد. دانشگاه در سال 2015 بنا نهاده شده و از این حیث یکی از جوان‌ترین دانشگاه‌های استانبول محسوب می‌شود؛ هرچند در اصل سوابق علمی و عملی نهادهای بنیانگذار دانشگاه ایستینیه استانبول در آن زمان به بیش از 25 سال می‌رسید. دانشگاه ایستینیه استانبول از اساس، اصل تمرکز خود را بر علوم پزشکی قرار داده و با دقت به پردیس‌های آن نیز، این موضوع کاملاً محسوس و قابل درک است. پس به بیانی دیگر، دانشگاه ایستینیه استانبول را می‌توان یک دانشگاه علوم‌پزشکی دانست. دانشگاه به تازگی کار خود را شروع کرده و طبیعی است که رتبه‌های علمی آن در سطح جهان یا ترکیه چندان بالا نباشد؛ به بیانی دیگر رتبه‌های موجود هنوز به‌خوبی توانایی علمی و آموزشی آن را انعکاس نمی‌دهند. با این حال اما دانشگاه ایستینیه استانبول جز 7500 دانشگاه برتر جهان بوده و در کشور نیز توانسته به جایگاه قابل قبول 151 دست یابد. این در حالی است که هم در بین دانشگاه‌های اروپایی جز 2000 مورد برتر است، هم در رده‌بندی تایمز در بین دانشگاه‌های جوان، توانسته جز 600 دانشگاه برتر باشد.

اگر قصد تحصیل در ترکیه در دانشگاه مدیپل آنکارا را دارید، کارشناسان موسسه حقوقی دادمهر عدالت، آماده ارائه خدمات مشاوره رایگان در این زمینه هستند. پس فرصت را از دست ندهید و هم اکنون با کارشناسان موسسه حقوقی دادمهر عدالت تماس بگیرید.

شرایط پذیرش دانشگاه ایستینیه استانبول

دانشگاه ایستینیه استانبول یک دانشگاه خصوصی است و بدیهی است که ساختار پذیرش آن تفاوت‌هایی با ساختار تماماً دولتی داشته باشد. در هر رشته تنها 10 درصد از کل ظرفیت، از طریق آزمون دولتی(کنکور) ترکیه پذیرش می‌شوند. با توجه به اینکه این آزمون بیشتر مختص شهروندان و ساکنان این کشور است، از پرداختن به آن پرهیز کرده و به معیارهای اعلام شده برای پذیرش دانشجویان بین‌الملل می‌پردازیم.

معیارهای پذیرش دانشگاه ایستینیه استانبول

دانشگاه برای پذیرش دانشجویان بین‌الملل ، معیارهای مشخصی در نظر گرفته است. پیش از هر چیز در نظر داشته باشید که پذیرش در دانشکده پزشکی، شرایط ویژه خود را دارد که در بخش مجزایی به آن خواهیم پرداخت. اما شرایط پذیرش در سایر دانشکده‌های این دانشگاه(غیر از پزشکی) به شرح زیر است. نیاز به ذکر است که داشتن حداقل یکی از این مدارک با معیارهای اعلام شده الزامی است.

 • مدرک آزمون (SAT I) به شرطی که دست‌کم 1000 امتیاز بدست آورده باشید. خود آزمون نیز باید شواهد-محور بوده و دست‌کم از سه بخش خواندن، نوشتن و ریاضی تشکیل شده باشد.
 • مدرک آزمون (GCE) سطح (A)، به طوری که حداقل سطح (D) در دست‌کم دو کورس نوع (A) آن دست آمده باشد. حداقل یکی از این دو کورس، باید مرتبط با رشته‌ای باشد که متقاضی پذیرش در آن هستید.
 • مدرک آزمون (ACT) به شرط کسب حداقل 21 نمره از 36 نمره موجود در آزمون
 • مدرک (IB) به شرطی که از 45 نمره موجود حداقل 28 نمره کسب شده باشد
 • مدرک آزمون (MATURA) به شرطی که حداقل نمره 3.5 از 5 کسب شده باشد
 • مدرک (French Baccalaureate) به شرطی که حداقل نمره 12 از 20 کسب شده باشد
 • مدرک آزمون (ABITUR)، به شرطی که حداقل 3.5 از 6 کسب شده باشد

البته برای اخذ پذیرش دانشگاه ایستینیه استانبول مسیرهای دیگری در نظر گرفته شده است که معیارهای پذیرش در آن‌ها متفاوت است. پرداختن به همه آن‌ها قطعاً در حوصله متن نیست و به‌منظور کسب اطلاعات بیشتر در این مورد، می‌توانید با ما ارتباط برقرار کنید.

پذیرش دانشگاه ایستینیه استانبول برای دانشکده پزشکی

همانطور که گفته شد، رشته پزشکی، برای پذیرش معیارهای متفاوتی داشته و در یک نگاه کلی در مورد آن با سخت‌گیری بیشتری تصمیم‌گیری می‌شود. با این پس‌زمینه ذهنی شما را دعوت به مطالعه معیارهای پذیرش پزشکی می‌کنیم.

 • مدرک آزمون (SAT I) به شرطی که 1200 امتیاز توسط متقاضی کسب شده و همچنین حداقل 600 امتیاز آن در بخش ریاضی کسب شده باشد.
 • مدرک آزمون (GCE) سطح (A)، به‌طوری که متقاضی در دست‌کم دو رشته از سه رشته ریاضی، شیمی و فیزیک، سطح (A) را بدست آورده باشد.
 • مدرک آزمون (ACT) به شرطی که حداقل 24 نمره از 36 نمره موجود کسب شده باشد
 • مدرک (IB) به شرطی که حداقل 30 نمره از 45 نمره موجود کسب شده باشد
 • مدرک آزمون (MATURA) به شرطی که حداقل 2.5 نمره از 5 نمره کسب شده باشد
 • مدرک (French Baccalaureate) به طوری که از 20 نمره موجود حداقل 15 کسب شده باشد
 • مدرک آزمون (ABITUR) به شرطی که حداقل از 6 نمره موجود 2.5 نمره کسب شده باشد

در پزشکی نیز به منظور اخذ پذیرش دانشگاه ایستینیه استانبول، مسیرهای دیگری در نظر گرفته شده است. برای کسب اطلاع بیشتر در این مورد نیز می‌توانید با ما ارتباط برقرار کنید.

تسلط به زبان انگلیسی در اخذ پذیرش دانشگاه ایستینیه استانبول

دانشگاه ایستینیه استانبول در مورد معیارهای تسلط بر زبان شرایط سخت و پیچیده‌ای در نظر گرفته و تنها افراد متقاضی شرکت در کورس‌هایی که با محوریت زبان انگلیسی پیش می‌روند را ملزم به داشتن مدرک تافل (IBT) با حداقل میانگین 75 کرده است. البته در پروسه درخواست پذیرش، مدارک زبان دیگر به شرط اینکه معادل این نمره در تافل باشند، پذیرفته می‌شوند.

دانشکده‌های دانشگاه ایستینیه استانبول

دانشگاه ایستینیه استانبول با این وجود که یک دانشگاه خصوصی و نوپا در عرصه آموزش ترکیه محسوب می‌شود اما امکانات و وسعت قابل قبولی دارد. واقعیت این است که در حال حاضر بیش از 4000 دانشجو در بیش از 37 کلاس و 47 لابراتوار آن مشغول به تحصیل هستند. اما در مورد تعدد دانشکده‌ها نیز، دانشگاه ایستینیه استانبول با این وجود که یک مرکز آموزشی با تمرکز بر علوم پزشکی است، همچنان عملکرد قابل قبولی داشته است. لیست دانشکده‌های آن به شرح زیر است.

 • دانشکده پزشکی
 • دانشکده داروسازی
 • دانشکده علوم بهداشتی و سلامت
 • دانشکده مهندسی
 • دانشکده هنرهای زیبا
 • دانشکده علوم و هنر
 • دانشکده اقتصاد، مدیریت و علوم اجتماعی

البته در کنار این دانشکده، دانشگاه ایستینیه استانبول دارای دو مرکز آموزش عملی(فنی و حرفه‌ای) و همچنین سه انستیتو اختصاصی است؛ انستیتو علوم بهداشت و سلامت، انستیتو علوم پایه و انستیتو علوم اجتماعی.

رشته‌های دانشگاه ایستینیه استانبول و شهریه آن‌ها

قطعاً پرداختن به تمام رشته‌های موجود و شهریه آن‌ها در حوصله متن نیست اما به منظور آشنایی بیشتر با جزئیات اخذ پذیرش دانشگاه ایستینیه استانبول بر آن شدیم تا برخی از موارد پرطرفدار و پرمتقاضی از رشته‌ها را به شکل اجمالی در کنار شهریه مصوب آن‌ها معرفی کنیم. پس برای آشنایی با این رشته‌ها با ما همراه باشید. چنانچه رشته مورد نظر شما در این لیست نبود، می‌توانید با ما ارتباط برقرار کرده و به صورت اختصاصی اطلاعات مورد نیاز درباره آن را بدست آورید.

 • رشته پزشکی(زبان ترکی): سالانه حداکثر 44 دانشجوی بین‌الملل پذیرش شده و طول دوره تحصیل آن 6 سال آموزشی یا 12 ترم است. شهریه سالانه این رشته 18 هزار دلار است.
 • رشته پزشکی(زبان انگلیسی): سالانه حداکثر 66 دانشجوی بین‌الملل پذیرش شده و طول دوره تحصیل تفاوتی با رشته پزشکی در زبان ترکی ندارد. شهریه سالانه این رشته 20 هزار دلار است.
 • رشته داروسازی(زبان ترکی): سالانه حداکثر 60 دانشجوی بین‌الملل پذیرش شده و طول دوره تحصیل آن 5 سال آموزشی یا 10 ترم است. شهریه سالانه این رشته 10 هزار دلار است.
 • رشته داروسازی(زبان انگلیسی): سالانه حداکثر 60 دانشجوی بین‌الملل پذیرش شده و طول دوره تحصیل آن 5 سال آموزشی یا 10 ترم است. شهریه سالانه این رشته 11 هزار دلار است.
 • رشته‌های مهندسی(شامل عمران، مکانیک، کامپیوتر، برق و صنایع): در هر رشته سالانه حداکثر 40 نفر پذیرش شده، طول دوره تحصیل 4 سال آموزشی یا 8 ترم است و شهریه آن‌ها 5 هزار دلار است.

امکانات دانشگاه ایستینیه استانبول

پردیس اصلی دانشگاه ایستینیه استانبول در سمت اروپایی شهر استانبول قرار گرفته و امکانات متعددی دارد. 37 کلاس آموزشی مجزا، 47 لابراتوار، چندین باشگاه کامل بدنسازی و آمادگی جسمانی، یک کتابخانه مرکزی و چندین کتابخانه اختصاصی برای رشته‌های مختلف و دو سالن کنفرانس بزرگ، تنها بخشی از این امکانات هستند. این در حالی است که مدیریت دانشگاه قصد دارد تا پردیس دوم را که در همین محله ایستینیه استانبول قرار دارد را نیز تجهیز و تکمیل کند.

خوابگاه و شرایط اسکان در دانشگاه ایستینیه استانبول

دانشگاه ایستینیه استانبول هیچ تعهدی در قبال اسکان دانشجویان نداشته و خود این دانشگاه هیچ خوابگاه رسمی در داخل پردیس‌ها یا خارج از آن‌ها ندارد. اما در عین حال با برخی از خوابگاه‌های خصوصی نزدیک به پردیس اصلی طرف قرارداد است. این خوابگاه‌ها، به دانشجویان بین‌المللی که تأییدیه دانشگاه ایستینیه استانبول داشته باشند، تخفیفات ویژه‌ای اعطا می‌کنند اما به هر حال باید در نظر داشت که خوابگاه تحت مدیریت مستقیم و رسمی دانشگاه نیست. اغلب این خوابگاه‌ها امکانات قابل قبولی داشته و ظرفیت مناسبی دارند. در مجموع می‌توان گفت دانشگاه ایستینیه استانبول، 10 خوابگاه را به دانشجویان بین‌الملل پیشنهاد کرده که از این تعداد 7 مورد منحصراً دخترانه، 2 مورد پسرانه و 1 مورد پسرانه و دخترانه است. برای دسترسی به ریز قیمت‌ها و پلن‌های مختلف اقامت می‌توانید با ما در ارتباط باشید.

بورسیه و آپشن‌های پرداخت شهریه در دانشگاه ایستینیه استانبول

برای پرداخت شهریه، چند روش در نظر گرفته شده است. یکی از روش‌ها این است که شخص هزینه کل دوره تحصیل خود را به صورت یکجا از ابتدای دوره به طور نقد پرداخت کند؛ که این روش با سقف 10 درصد تخفیف روبرو خواهد شد. اما روش دیگری که وجود دارد، پرداخت سالانه است و هر سال، هزینه مربوط به آن دو ترم پیش رو پرداخت خواهد شد. اما روش منحصر بفرد و ویژه‌ای که دانشگاه ایستینیه استانبول به دانشجویان بین‌الملل و سایر متقاضیان تحصیل در این دانشگاه معرفی کرده، اخذ وام از بانک‌های ترکیه‌ای به منظور پرداخت شهریه دانشگاه است. در این روش دانشگاه ایستینیه استانبول یک معرفی‌نامه رسمی در اختیار دانشجو قرار داده و شخص به بانک ارجاع می‌شود. پس از این بانک کل هزینه شهریه را یکجا پرداخت کرده و در مقابل دانشجو متعهد می‌شود تا در 8 قسط مبلغ وام را تسویه کند. به منظور اطلاع از درصد سود و بانک‌های طرف قرارداد می‌توانید با ما ارتباط برقرار کنید. خارج از این چهارچوب، تابحال و در شرایط فعلی، مدیریت دانشگاه اعلان رسمی در مورد بورسیه در هنگام پذیرش نداشته است. هرچند سال‌های قبل از طریق (OMER) بورسیه‌هایی به برخی از متقاضیان اخذ پذیرش دانشگاه ایستینیه استانبول اختصاص داده شده است.

آلبوم تصاویر دانشگاه ایستینیه استلنبول

[supsystic-gallery id=6]

محمدحسین مهرزاد صدقیانی

من محمدحسین مهرزاد صدقیانی هستم. مدیر عامل کارگزاری دانشگاه های قبرس در ایران و دارای مدرک کارشناسی ارشد فناوری اطلاعات از دانشگاه مدیترانه شرقی قبرس.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *