خرید ملک در ترکیه

خرید ملک در ترکیهمقدمه‌ای بر خرید ملک در ترکیه

احتمالا از هر 10 نفر 9 نفر این روزها به فکر مهاجرت هستند اما دریافت اقامت و ویزای کشورهای اروپایی برای ایرانیان به راحتی امکان پذیر نیست و نیاز به شرایط خاصی از جمله مالی دارد. به همین دلیل برخی از افراد در همان ابتدا از تصمیم خود پشیمان می‌شوند. اما با این حال راه‌ها و روش‌های مختلفی برای دریافت ویزا وجود دارد. روش‌های درخواست ویزای توریستی، تحصیلی، کاری و حتی سرمایه‌گذاری از جمله کارهایی است که می‌توانید برای مهاجرت انجام دهید. در بین این موارد سرمایه‌گذاری و خرید ملک در ترکیه یا سایر کشورها یکی از بهترین گزینه‌ها برای اقامت خود و اعضای خانواده است. کشور ترکیه در بین کشورهای اروپایی به دلیل نزدیک بودن فرهنگ و یکسان بودن دین گزینه بسیار خوبی برای مهاجرت ایرانیان است به همین دلیل است که در سال‌های اخیر تعداد مهاجران ایرانی در این کشور افزایش پیدا کرده است. موسسه حقوقی دادمهر عدالت می تواند شما در این مسیر همراهی کند.

چرا اقامت ترکیه؟

در بین بسیاری از کشورها اروپایی، کشور ترکیه از بهترین گزینه‌ها برای مهاجرت و خرید خانه است. ترکیه در همسایگی ایران قرار دارد اما با این حال جز بهترین کشورهای اروپایی است. فرهنگ و آداب و رسوم این کشور بسیار شبیه به ایران است به همین دلیل دچار مشکلات فرهنگی و تطابق با آن‌ها نخواهید شد. همچنین دین مردم در این کشور اسلام است در نتیجه می‌تواند گزینه بسیاری خوبی باشد. دریافت اقامت ترکیه تا چند سال گذشته به آسانی امکان پذیر نبود اما با تغییر قوانین توسط رئیس جمهور این کشور گرفتن ویزا و اقامت با استفاده از خرید ملک در ترکیه بسیار آسان شد. همچین قیمت ملک و خانه در این کشور به نسبت سایر کشورهای اروپایی و حتی ایران نیز مناسب‌تر است.

زیبایی های کشور ترکیهشرایط عمومی خرید خانه در ترکیه

خرید ملک در ترکیه و دریافت اقامت آن به آسانی تحقق پیدا نمی‌کند، بلکه به شرایط خاصی بستگی دارد. لازم است بدانید زمانی که شما اقامت ترکیه را بگیرید، تابعیت این کشور را نخواهید گرفت و شما زمانی می‌توانید تابعیت یک کشور را داشته باشید که شهروند آن شهر باشید. موسسه حقوقی دادمهر عدالت به شما برای گرفتن اقامت این کشور از طریق خرید خانه در ترکیه کمک می‌کند تا بدون مشکل این مسیر را طی کنید.

مزایای خرید ملک در ترکیه

خرید ملک در ترکیه مزایای زیادی دارد اما مهم‌ترین مزیت آن بدون شک حفظ سرمایه است. ممکن است بارها قصد سرمایه‌گذاری پول خود را در حساب‌های بانکی داشته بودید و با سود قابل توجهی نیز رو به رو نشده اید. اما خرید ملک و خانه همیشه از بهترین گزینه‌ها برای سرمایه گذاری بلند مدت است. کشور ترکیه در سال‌های اخیر رشد بسیار خوبی از نظر اقتصادی و فرهنگی داشته است به همین دلیل گزینه مناسبی برای خرید است. از دیگر مزایای خرید منزل در ترکیه، تحصیل و کار کردن است. دانشگاه‌های ترکیه در لیست دانشگاه‌های معتبر قرار دارند در نتیجه انتخاب خوبی برای ادامه تحصیل هستند.

خرید ملک در ترکیه و اقامت

اقامت ترکیه با افزایش پیدا کردن مهاجران به این کشور به راحتی دیگر به دست نمی‌آید به همین دلیل گرفتن اقامت این کشور نیز شرایط خاصی پیدا کرده است. همانطور که گفتیم روش‌های مختلفی برای دریافت ویزا و اقامت موقت در ترکیه وجود دارد. از جمله ویزا توریستی، ویزا کاری، تحصیلی و سرمایه‌گذاری است. زمانی که بتوانید از طریق سرمایه‌گذاری و خرید ملک در ترکیه ویزای این کشور را بگیرید با اقامت چند ساله در آن می‌توانید اقامت خود را دائم کنید.  اما خرید ملک نیز نیاز به داشتن شرایط خاصی دارد. افرادی که قصد خرید خانه در ترکیه را دارند باید بدانند که تنها در مناطقی که دولت تعیین کرده است می‌توانند ملکی را خریداری کنند، امکان خرید در مناطق نظامی وجود ندارد و همچنین در صورتی که مزرعه‌ای خریداری شد باید در طی دو سال اقدام به راه اندازی آن کرد.

استانداردهای لازم برای سرمایه‌گذاری در ملک ترکیه

در صورتی که قصد خرید ملک در ترکیه و خرید خانه را دارید، باید قبل از سرمایه‌گذاری استانداردهای مهم و لازم را بدانید، تا بعد از خرید دچار مشکل و ضرری نشوید.

فساد در ترکیه

نرخ کنترل فساد در ترکیه یکی از عوامل مهمی است که تاثیر زیادی در استاندارد خرید ملک در این کشور دارد.

کیفیت نظارتی در کشور ترکیه

زمانی که قصد خرید خانه در ترکیه را دارید، حتما به استاندارد کیفیت نظارتی آن توجه کنید. این مسئله به این معنا است که تا چه میزان دولت بر روی پروژه‌های خصوصی و قدرتمندسازی آن‌ها توجه دارد و حمایت می‌کند. در صورتی که قصد راه‌اندازی یک کسب و کار را در این کشور دارید، این شاخص بسیار اهمیت پیدا می‌کنند.

مصادره اموال

از دیگر استانداردهای خرید ملک در ترکیه، مصادره اموال است. در صورتی که از امنیت اموال خود در کشور ترکیه اطمینان نداشته باشید، سرمایه‌گذاری شما بسیار پر خطر خواهد بود، در صورتی که قصد سرمایه گذاری دارید باید تحقیق و بررسی زیادی بر روی کشور و انتقال سرمایه خود داشته باشید. نرخ مصادره اموال در ترکیه 5 است و این در حالی است که این نرخ در جهان بین 1 الی 7 است.

شاخص‌های اقتصادی در ترکیه

نکته مهم دیگری که باید در هنگام خرید ملک در ترکیه به آن توجه کنید، علاوه بر استانداردهای سرمایه‌گذاری، شاحص‌های اقتصادی این کشور است. این مسئله اهمیت بسیار زیادی برای کسانی که در پی سرمایه‌گذاری و خرید خانه هستند، را دارد. این شاخص در واقع بررسی میزان رشد اقتصاد، نرخ تورم، ناخالصی‌های داخلی ترکیه و … است.

مالیات در ترکیه

مالیات یکی از مهم‌ترین شاخص‌های اقتصادی در کشورهای اروپایی از جمله ترکیه است. زمانی که قصد خرید ملک در ترکیه را داشتید، از قبل حتما نرخ مالیات این کشور را بررسی کنید. این موضوع نه تنها برای خریداران ملک بلکه برای کسانی که قصد راه‌اندازی یک کسب و کار در این کشور را دارند، حائز اهمیت است.

تولید ناخالصی داخلی

تولید ناخالصی داخلی در ترکیه از دیگر شاخص‌های مهم برای خرید ملک است. زمانی که شما قصد سرمایه‌گذاری را داشته باشید باید میزان و نرخ رشد اقتصاد کشور را بررسی کنید تا بتوانید ناخالصی آن را نسبت به درآمد افراد مقایسه کنید. در صورتی که کشوری رشد اقتصادی خوبی نسبت به جمعیت داشته باشد، اقتصاد آن و رشد آن قابل قبول است و می‌تواند گزینه مناسبی برای سرمایه گذاری باشد.

نرخ تورم

از دیگر مواردی که باید قبل از سرمایه‌گذاری بررسی کنید چه در ترکیه یا دیگر کشورها، نرخ تورم است. در صورتی که نرخ تورم آن کشور غیر قابل پیش‌بینی باشد، سرمایه‌گذاری و خرید ملک در آن ریسک بالایی دارد اما لازم است بدانید، در صورتی که افزایش تورم وجود داشته باشد، قیمت ملک و خانه شما نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

مراحل خرید ملک در ترکیه

برای خرید ملک در ترکیه باید مراحل خاصی را انجام دهید، تا خرید و اقامت شما بدون مشکل روند خود را دنبال کنید. همچنین در صورتی که نیاز به راهنمایی یا کمک گرفتن از وکیل داشته باشید، می‌توانید از موسسه حقوقی دادمهر عدالت کمک بگیرید. مراحلی که باید انجام دهید شامل:

 • در مرحله اول باید به ترکیه سفر کنید و املاک و آپارتمان‌های مورد نظر خود را ببینید. بعد از بازدید باید یکی از آن‌ها انتخاب کنید.
 • در ادامه کارشناس شهرداری بر روی ملکی که انتخاب کرده‌اید، قیمت می‌گذارد تا قیمت ملک به مبلغ تعیینی دولت برای سرمایه‌گذاری نزدیک باشد.
 • در کشور ترکیه مبلغی که کارشناس شهرداری تعیین می‌کند تفاوت چندانی با قیمت ملک ندارد، در نتیجه نیازی به پرداخت هزینه‌های بسیار بالا برای خرید خانه در ترکیه ندارید.
 • مقداری از مبلغ را باید در ابتدا به عنوان پیش پرداخت، به حساب مالک واریز کنید.
 • مابقی را در روز انتقال سند باید واریز کنید.
 • بعد از انجام مراحل پرداخت در کمتر از یک هفته، سند به شما تحویل داده می‌شود.
 • زمانی که سند ملک را تحویل گرفتید، باید درخواست نوبت مصاحبه از اداره مهاجرت ترکیه کنید.
 • نوبت مصاحبه معمولا در کمتر از یک ماه داده می‌شود، در روز تعیین شده باید به همراه مدارکی مهم به اداره مهاجرت مراجعه کنید و به سوالات مربوطه پاسخ دهید.
 • بعد از انجام تمامی مراحل و تایید مصاحبه اقامت شما به صورت یکساله یا دوساله به همراه کارت مخصوصی به شما داده می‌شود.

یکی از بهترین راه‌ها برای انجام دادن سریع و بدون مشکل تمامی این مراحل استفاده از افراد حقوقی و وکیل در برای این کار است. موسسه حقوقی دادمهر عدالت به شما کمک می‌کند تمامی مراحل از خرید ملک تا دریافت کارت اقامت را در کمترین زمان و بدون هیچ مشکلی انجام دهید.

خرید خانه در ترکیه و شرایط آن

همانطور که گفتیم برای خرید ملک در ترکیه ابتدا باید خریدار خانه مورد نظر خود را انتخاب کند. این مراحل بهتر است با کمک یک وکیل حقوقی انجام شود، تا خریدار دچار مشکل نشود. بعد از انتخاب خانه گذرنامه‌ها باید ترجمه شوند این مرحله اهمیت بسیار زیادی برای دولت ترکیه دارد به همین دلیل از نظر امنیتی بسیار مهم است. بعد از ترجمه در یکی از دفاتر اسناد رسمی، قراردادی باید امضا شود تا هزینه خرید خانه به حساب فروشنده وارد شود. زمانی که مشخصات وارد سند شد، سند رسمی به خریدار داده می‌شود. این سند TAPU است که دارای عکس، تمبر و امضای خریدار است. زمانی که تمامی مراحل اداری انجام شد، اداره مالیات محله یک حساب بانکی برای خریدار افتتاح می‌کند و شماره مالیاتی مخصوصی به او تعلق می‌گیرد. این شماره باید در شهرداری منطقه حتما ثبت شود. بعد از انتقال سند مالکیت باید 4 درصد از ارزش خانه به اداره مالیات، مالیات و عوارض داده شود.

شرایط خرید ملک در ترکیهسرمایه لازم برای خرید خانه و ملک در ترکیه

برای خرید ملک در ترکیه محدودیتی وجود ندارد اما برای خرید باید یک حداقل سرمایه اولیه را داشته باشید. اما لازم است بدانید قیمت ملک با توجه به موقعیت مکانی و جغرافیایی شهر، محله، نوع ملک، سن بنا، امکانات و … تعیین می‌شود.

 هزینه‌های خرید ملک در ترکیه

قیمت و هزینه‌های خرید ملک در ترکیه بر اساس قیمت به روز لیر محاسبه می‌شود. هزینه‌های خرید خانه در این کشور به مراتب بسیار کمتر از ایران است. چرا که برای خرید خانه در یکی از محله‌های متوسط و رو به پایین تهران نیاز به حداقل 900 میلیون دارید حتی گاهی بیشتر از این مبلغ، این در حالی است که با این سرمایه می‌توانید یک خانه نسبتا خوب در ترکیه خریداری کنید و اقامت ترکیه و سایر مزایای این کشور را به دست آورید. همچنین برای خرید خانه نیاز به پرداخت هزینه‌های دیگری نیز دارید که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

 • عوارض شهرداری ( 2 الی 3 درصد از قیمت کل ملکی که خریده‌اید )
 • انتقال سند ( 2 الی 3 درصد از قیمت ملک خریداری شده )
 • محضری کردن پاسپورت‌ها ( 200 لیر )
 • کمیسیون بنگاه ( 3 الی 5 درصد از مبلغ ملک )
 • بیمه به ازای هر نفر و با توجه به سن افراد ( 300 الی 800 لیر )
 • پول خاک 80 دلار و به ازای هر نفر به همراه با 89 لیر

بهترین شهرها برای خرید خانه در ترکیه

برای خرید ملک در ترکیه هیچ محدود در انتخاب شهر ندارید. شما می‌توانید با توجه به بودجه و سلیقه‌ای که دارید یکی از شهرهای این کشور را انتخاب کنید. اگر قصد اقامت در یکی از شهرهای پرجمعیت، مدرن و به طبع گران ترکیه را دارید، شهرهای ازمیر، استانبول و آنکارا گزینه‌های مناسبی هستند. اما اگر علاقه دارید محل زندگی شما در نزدیکی طبیعت باشد، شهرهای مارماریس، آنتالیا و … مناسبی هستند، لازم به ذکر است این شهرها خانه‌های بسیار ارزان دارد.

شرایط خرید خانه در ترکیه برای سرمایه‌گذاران خارجی

 • امکان خرید 30 هزار هکتار اراضی از کشور ترکیه
 • امکان خرید 10 درصد از املاک و اراضی ترکیه
 • عدم امکان خرید ملک در مناطق نظامی
 • درخواست اعتبار بانکی از موسسات، بانک‌های معتبر و مالکین توسط اشخاص حقوقی و سرمایه‌گذاران خارجی

قوانین خرید ملک در کشور ترکیه

خرید ملک در ترکیه مانند هر کشور دیگری نیز قوانین و شرایط خاص خودش را دارد. بر اساس قوانین این کشور، زمانی انتقال مالکیت صورت می‌گیرد که اوراق رسمی در دفاتر رسمی ثبت شده باشند، همچنین  می‌توانید مراحل عقد قولنامه را بین دو طرف در دفاتر مشاورین رسمی انجام دهید اما لازم است بدانید تنها در صورتی این سند جنبه قانونی پیدا می‌کنید که در دفتر اسناد رسمی کشور ترکیه ثبت شود.

اقامت اعضای خانواده با خرید ملک

دریافت اقامت برای اعضای خانواده و فرزندان زیر 18 سال، یکی دیگر از مزیت‌های خرید خانه در ترکیه است. در صورتی که فرزندان شما بالای 18 هستند می‌توانید با شریک کردن آن‌ها در سند مالکیت خانه اقامت ترکیه را برای فرزند خود بگیرید. لازم به ذکر است، مامور اداره مهاجرت درباره پذیرش این مسئله آزادی کامل دارد و می‌تواند با درخواست شما مخالفت کند.

شرایط اقامت خانواده با خرید ملک در ترکیهاجاره خانه در ترکیه

در بسیاری از مواقع خرید ملک در ترکیه صرفا برای سرمایه‌گذاری است و هیچ علاقه‌ای برای سکونت و مهاجرت به ترکیه ندارید، از همین جهت می‌توانید ملک خود را اجاره دهید و از این طریق برای خود کسب درآمد کنید. ملک شما تا زمانی اجاره داده می‌شود که اقامت ترکیه را داشته باشید، پس در هنگام انجام این کار به مدت زمان اقامت خود نیز باید توجه داشته باشید.

چه نوع ملکی در ترکیه بخریم؟

روش‌های خرید ملک در ترکیه به شیوه مختلف انجام می‌شود، هر کدام از این روش‌ها مزیت‌های متفاوتی دارد.  از جمله این شیوه‌ها: خرید ملک در یکی از برج ها یا مجتمع‌های مسکونی بزرگ است و شیوه دوم خرید آپارتمان یا خانه‌های معمولی در شهر است. برای خرید بهترین و مناسب‌ترین ملک می‌توانید با وکلا و مشاورین موسسه حقوقی دادمهر عدالت مشورت کنید.

خرید خانه در ترکیهمزایا و معایب خرید برج و مجتمع مسکونی

خرید ملک در ترکیه در برج‌ها و مجتمع‌های بزرگ معایب و مزایای بسیاری دارد. که در ادامه به هر یک از آن‌ها اشاره می‌کینم.

مزایا

 • برج‌ها و مجتمع‌ها در بهترین نقطه از شهر قرار گرفته‌اند و ویو بسیار خوبی دارند.
 • ساخت این برج‌ها و خانه‌ها بر اساس رعایت استانداردهای ساختمان سازی است.
 • نزدیک بودن به امکانات و خدمات شهری از جمله مدرسه، بیمارستان، مراکز خرید
 • بازدید از خانه‌های متعدد در زمان کم
 • در صورت خرید نیازی به پرداخت کمیسیون بنگاه را ندارید
 • نوساز بودن

معایب

 • بالا بودن قیمت خانه‌ها
 • کوچک بودن پروژه‌ها از نظر جغرافیایی

مزایا و معایب خرید خانه در سطح شهر

همانطور که خرید خانه در ترکیه در برج مزایا و معایبی دارد، خرید ملک در ترکیه و سطح شهر نیز مزایا و معایب گوناگونی دارد.

مزایا

 • متنوع بودن قیمت‌ها و حق انتخاب بیشتر
 • متنوع بودن خانه‌ها
 • امکان خرید خانه‌ای که نوساز نیست

معایب

 • برای بازدید خانه و انتخاب به دلیل گسترده بودن از نظر جغرافیایی زمان بیشتری نیاز دارد
 • پرداخت کمیسیون بنگاه

قیمت خانه در شهرهای ترکیه

قیمت خانه در ترکیه از سال 2016 تا به امروز بسیار افزایش پیدا کرده است اما عواملی مختلفی نیز وجود داند که می‌توانند بر قیمت خرید ملک در ترکیه تاثیر داشته باشند. از جمله این عوامل:

 • زیر ساخت ملک
 • دور یا نزدیک بودن به دریا
 • منطقه و محله انتخاب شده
 • نوع مسکن ( جدید یا قدیمی )

همانطور که گفتیم، شهر استانبول یکی از گران‌ترین شهرهای ترکیه برای خرید خانه است، در صورتی که سرمایه کافی برای خرید ملک در این شهر را ندارید می‌ توانید به سراغ دیگر شهرها از جمله آنتالیا، ازمیر و .. بروید.

قیمت خانه ارزان در ترکیه

شاید تصور کنید امکان خرید ملک در ترکیه با مبلغی کمتر از 250 هزار دلار امکان پذیر نیست، اما این اتفاق ممکن است. موسسه حقوقی دادمهر عدالت به شما این امکان را می‌دهد با سرمایه‌گذاری در برخی از پروژه به مبلغ 150 هزار دلار ملک مورد نظر خود را خریداری کنید. مابقی هزینه ملک را فروشنده به دولت می‌دهید. خریدار برای پرداخت طی چهار سال فرصت دارد وام را پرداخت کند. زمانی که مدت زمان چهار ساله تمام شد، خریدار می‌تواند ملک را اجاره دهد یا بفروشد. یکی از مزایای این طرح، استفاده از ملک در طی چهار سال به مدت یک ماه در سال است. برای اخذ اقامت و دریافت پاسپورت ترکیه با این روش به 3 الی 4 ماه زمان نیاز دارید.

دریافت اقامت دائم با خرید خانه

زمانی که شما اقدام به خرید ملک در ترکیه می‌کنید، به شما اقامت موقت تعلق می‌گیرد. در صورتی که قصد داشته باشید اقامت دائم این کشور را بگیرید باید به مدت 5 سال به مدت 11 ماه ( حداقل ) در این کشور اقامت داشته باشید. زمانی که از اقامت شما به مدت 3 سال گذشت و هر سال 11 ماه اقامت را داشتید، تابعیت و در نتیجه شهروندی این کشور به شما داده می‌شود.

چه مدارکی برای اقامت از طریق خرید خانه در ترکیه نیاز است؟

 • ترجمه رسمی شناسنامه‌ها
 • کپی محضری پاسپورت‌ها
 • ترجمه رسمی از قباله ازدواج
 • فرم درخواست
 • سند ملک خریداری شده
 • عکس 3 * 4 چهار عدد
 • بیمه یکساله

چه زمانی می‌توان اقامت را تمدید کرد؟

 • داشتن اقامت به مدت دو هفته در ترکیه هرساله
 • عدم انجام جرم در ایران ترکیه
 • احراز شدن مالکیت خانه

چگونگی خرید ملک در ترکیه؟

روش‌های بسیاری برای خرید ملک در ترکیه و دریافت اقامت این کشور وجود دارد. اما بهترین راه و مطمئن‌ترین راه کمک گرفتن از موسسه‌های حقوقی و وکلای معتبر است. در این پروسه خرید ممکن است شما نیاز به مترجم یا یک شخص متخصص برای تایید اصل بودن مدارک داشته باشید، به همین دلیل بهتر است از وکبل‌های مربوط به امر مهاجرت کمک بگیرید. موسسه حقوقی دادمهر عدالت با داشتن بهترین تیم از وکلای مطرح در زمینه مهاجرت و سرمایه‌گذاری در ترکیه به شما کمک می‌کنند در کوتاه‌ترین زمان خانه خود را خریداری کرده و اقامت ترکیه را در کوتاه‌ترین زمان دریافت کنید. پروسه سرمایه‌گذاری و خرید مراحل قانونی زیادی دارد که کوچک‌ترین اشتباه در انجام آن می‌تواند شما را دچار مشکل کند و حتی پرونده مهاجرت را رد کند.

ملک در ترکیه و منظره شب از ترکیهخرید ملک در ترکیه با موسسه حقوقی دادمهر عدالت

یکی از بهترین موسسه‌های حقوقی در زمینه سرمایه‌گذاری و دریافت ویزاهای مختلف برای کشور ترکیه بدون شک، موسسه حقوقی دادمهر عدالت است. تمامی وکلای این مجموعه با داشتن دانش کافی و تسلط به قوانین مخصوص ترکیه به شما کمک می‌کنند تا در کوتاه‌ترین زمان اقدام به خرید ملک در ترکیه کنید. همچنین می‌توانید به صورت کاملا غیر حضوری و با دادن تمامی اختیارات به وکیل خود پروسه خرید خانه در ترکیه را انجام دهید. همانطور که می‌دانید با خرید خانه به شما اقامت موقت تعلق می‌گیرد وکلای این مجموعه به شما کمک می‌کنند تا به راحتی بتوانید اقامت ترکیه را نیز دریافت کنید تا بتوانید به راحتی در این کشور زندگی کنید.

خرید ملک در ترکیه با موسسه حقوقی دادمهر عدالت

محمدحسین مهرزاد صدقیانی

من محمدحسین مهرزاد صدقیانی هستم. مدیر عامل کارگزاری دانشگاه های قبرس در ایران و دارای مدرک کارشناسی ارشد فناوری اطلاعات از دانشگاه مدیترانه شرقی قبرس.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *