حجاب در قبرس

حجاب در قبرس

حجاب در قبرس یکی از مواردی است که بسیاری از افرادی که تمایل به مهاجرت به این کشور دارند، مورد بررسی و تحقیق قرار می گیرد. اینکه این کشور با دو جمعیت غالب مسلمان و مسیحی چه قوانینی برای حجاب در نظر گرفته است، برای مهاجرین حائز اهمیت خواهد بود. آیا قانون خاصی برای حجاب در اماکن عمومی وجود دارد یا خیر و یا اینکه زنان در قبرس شمالی از آزادی حجاب بهره‌مند هستند؟ اینها سوالاتی هستند که می خواهیم به طور کامل در این مقاله از موسسه حقوقی دادمهر عدالت به عنوان کارگزاری رسمی دانشگاه قبرس در ایران پاسخ دهیم. در این صورت اگر این سوالات کنجکاوی شما را نیز برانگیخته اند، پیشنهاد می‌کنیم تا ادامه این مقاله را از دست ندهید.

حجاب در قبرس شمالی

احتمالا می دانید که وضعیت حجاب در کشورهای اسلامی همچون کشور ما معمولاً بر پایه قوانین شرع بوده و تمامی افراد ملزم به رعایت حجاب اسلامی در معابر و اماکن عمومی هستند. با این حال ایرانیانی که قصد مهاجرت به یک کشور دیگر را دارند، معمولاً بحث قوانین حجاب برایشان مورد اهمیت است. قبرس شمالی از نظر وضعیت حجاب، آزادی پوشش را برای تمامی افراد در نظر گرفته است. افرادی که میخواهند حجاب اسلامی را در این کشور را رعایت کنند، می توانند آزادانه این حجاب را برای خود انتخاب کنند. همچنین افرادی که قصد رعایت حجاب ندارند، در کشور قبرس مانعی برای آنها وجود نداشته و می توانند هرگونه حجابی را که مدنظرشان است را دنبال کنند.

در کشور قبرس هیچگونه قانونی برای رعایت حجاب مگر در شرایط و اماکن مذهبی خاص وجود ندارد. بدین ترتیب افراد می توانند هرگونه حجابی که مد نظر دارند، به صورت آزادانه پوشیده و به صورتی مسالمت آمیز در کنار یکدیگر زندگی و فعالیت کنند.

حجاب در مدارس قبرس شمالی

کشور قبرس شمالی همانند بسیاری از کشور های دیگر از جمله کشور خودمان ایران، لباس های فرمی را برای دانش آموزان جهت حضور در محیط آموزشی مدارس در نظر گرفته است. تمامی دانش آموزان ملزم به رعایت این حجاب بوده و در صورت عدم رعایت فرم مدرسه ممکن است مورد شماتت مسئولین آموزشگاه قرار بگیرند. البته این را بدانید که اگر در فرم یک مدرسه ای خاص رعایت حجاب الزامی نباشد، افرادی که این حجاب را رعایت می کنند با مشکل خاصی مواجه نخواهند شد.

وضعیت حجاب در دانشگاه های قبرس شمالی

اگر تاکنون کمی درباره قبرس شمالی و شرایط این کشور تحقیق کرده باشید، به احتمال زیاد متوجه شده اید که دانشگاه های قبرس شمالی جزء برترین دانشگاههای حوزه مدیترانه به شمار می روند. این دانشگاه ها همه ساله مقصد بسیاری از دانشجویان بین‌المللی جهت تحصیل در مقاطع مختلف دانشگاهی هستند. برخلاف مدارس این کشور که قوانینی را برای رعایت فرم خاص مدرسه در نظر میگیرند، در دانشگاه ها چنین شرایطی وجود ندارد. بدین صورت که دانشجویان داخلی و بین المللی قبرس شمالی در انتخاب حجاب و پوشش برای گذراندن دوران تحصیل در این دانشگاه ها مشکلی نخواهند داشت. در صورتی که تمایل به رعایت حجاب کامل در دانشگاه های قبرس شمالی دارید، هیچ شخصی اجازه ممانعت با وضعیت پوشش شما را ندارد.

وضعیت پوشش در محیط کار

افرادی که به دنبال بررسی وضعیت حجاب در قبرس شمالی هستند، به احتمال زیاد می خواهند درباره وضعیت حجاب و پوشش در محیط کار نیز بدانند. کشور قبرس برای افرادی که در ادارات و ارگان های دولتی و غیردولتی تمایل به فعالیت شغلی دارند، الزامات خاصی را در نظر نگرفته است. بدین صورت که آقایان و خانم ها اختیار لازم را در انتخاب پوشش در محیط های و شغلی خواهند داشت. با این حال، ممکن است که شرکت های خاصی، بعضی از پوشش های غیر رسمی را برای محیط های اداری مجاز ندانند. چنین شرایطی که برای پوشش کارمندان وجود دارد، پیش از حضور در محیط کار و در اوایل استخدام به کارمند مربوطه اطلاع داده می شود.

حجاب در محیط کار در قبرس

برخی مشاغل خاص نیز وجود دارند که افراد در آنها ملزم به رعایت لباس فرم خاص هستند. به طور مثال افرادی که به عنوان پرستار یا پرسنل حوزه های درمانی در حال فعالیت هستند، همانند سایر کشورهای جهان باید پوشش خاص این حرفه را رعایت کنند. همچنین برخی افراد که در حوزه های فنی و صنعتی مشغول به فعالیت هستند، ملزم به رعایت لباس های مخصوص آن حرفه خواهند بود. البته نباید فراموش کنیم که چنین قوانینی برای پوشش در محیط‌های حرفه‌ای مختص کشور قبرس شمالی نبوده و در بیشتر نقاط جهان را یافت می شوند. بنابراین نباید آنها را در بحث حجاب در قبرس شمالی به عنوان یک محدودیت در پوشش تلقی کنیم.

حجاب در اماکن مذهبی

یکی از اصلی‌ترین محیط هایی که شما ملزم به رعایت حجاب در قبرس شمالی خواهید بود، اماکن مذهبی این کشور است. کشور قبرس شمالی به عنوان بخشی که از جمعیت عمده مسلمان تشکیل شده است، دارای اماکن مذهبی متعددی است. افراد مختلف چه آقا و چه خانم با توجه به قوانینی که برای حضور در چنین محیط هایی وجود دارد، ملزم رعایت پوشش و حجاب در قبرس خواهند بود. به طور مثال، خانم ها باید هنگام حضور در مساجد قبرس شمالی موهای خود را پنهان کرده و سپس اجازه حضور در داخل این اماکن را خواهند داشت. درباره حضور در اماکن مذهبی ادیان دیگر همچون مسیحیت و یهود نیز ممکن است قوانین خاصی وجود داشته باشد که همه افراد ملزم به رعایت آنها قبل از ورود به این اماکن هستند.

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی وضعیت حجاب در قبرس شمالی پرداختیم و قوانین مربوط به رعایت حجاب در اماکن مختلف را مورد ارزیابی قرار دادیم. متوجه شدیم که این کشور آزادی پوشش را به جز در مواقع و شرایط خاص برای تمامی افراد در نظر گرفته است. با این حال، هیچ نوع ممانعتی هم برای افرادی که تمایل به رعایت حجاب دارند، وجود ندارد.

این نکته را باید خاطرنشان کنیم که اگر رعایت آداب و رسوم مذهبی شخصی برای شما حائز اهمیت است، کشور قبرس شمالی می تواند مکان بسیار مناسبی برایتان باشد. در این کشور تمامی مراسمات مذهبی اسلامی به صورت قانونی امکان برگزاری دارند. همچنین نکته دیگری وجود دارد و آن اینکه فرقی نمی کند که چه نوعی از حجاب در قبرس شمالی را رعایت کنید، به دلیل قیمت بالای البسه در قبرس شمالی پیشنهاد میکنیم تا برای فصول گرم و سرد لباس های خود را از ایران با خود ببرید. بدین ترتیب ممکن است بخشی از هزینه های شما در قبرس کاهش یابد. همچنین در صورتی که تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در حوزه مهاجرت به قبرس دارید، میتوانید سوالات خود را با کارشناسان موسسه حقوقی دادمهر عدالت در میان بگذارید.

محمدحسین مهرزاد صدقیانی

من محمدحسین مهرزاد صدقیانی هستم. مدیر عامل کارگزاری دانشگاه های قبرس در ایران و دارای مدرک کارشناسی ارشد فناوری اطلاعات از دانشگاه مدیترانه شرقی قبرس.

دیدگاهتان را بنویسید