امنیت قبرس شمالی

بررسی امنیت کشور قبرس به عنوان امن ترین کشور دنیا

امنیت-در-قبرس شمالی

امینت قبرس در یک نگاه

موردآمار
سطح جرم و جنایتکم
افزایش جرم در 5 سال گذشتهزیاد
احتمال سرقت از منزلکم
احتمال دزدی یا دزدیده شدنکم
احتمال سرقت ماشینکم
احتمال سرقت از ماشینکم
احتمال مورد حمله قرار گرفتنکم
احتمال مورد اهانت قرار گرفتنکم
افراد مشکل ساز در مصرف مواد مخدرکم
احتمال خرابکاری و سرقتکم
احتمال حمله مسلحانهکم
مشکل فساد و رشوهمتوسط
جملاتی کوتاه در مورد امنیت در قبرس شمالی برای ایرانیان – دوست عزیز، با توجه به تجربه چندین ساله که در زمینه مشاوره تحصیلی دانشگاه های قبرس دارم، می دانم که بخاطر بررسی امنیت فرزند خود به این صفحه آمده اید. باید عرض کنم که قبرس شمالی طبق آمار، یکی از امن ترین کشورهای دنبا محسوب می شود. پس خیالتان بابت همه چیز راحت باشد. اگر باور ندارید این مطلب بصورت کامل مطالعه کنید.

مقدمه امنیت در قبرس

در دنیای امروز در سراسر جهان حوادث گوناگونی روی میدهد. همین امر سبب شده است بسیاری از گردشگران و متقاضیانی که قصد تحصیل در کشور قبرس را دارند دچار نگرانی های زیادی شوند.
از همین رو  و با توجه به سوالات زیادی که والدین و مسافران طی تماس های تلفنی و یا از طریق پیامک از ما میپرسند، تصمیم به نوشتن این نوشته در مورد امنیت قبرس کردیم. با ما همراه باشید. در ابتدا ویدئویی از محیط شهری قبرس برای شما نمایش میدهم تا کاملا با محیط امن این کشور و شهرهای آن آشنا شوید.
امنیت قبرس شمالی که یکی از جزایر بزرگ دریای مدیترانه میباشد در جهان رتبه اوّل را به خود اختصاص داده است. قبرس از جمله کشورهایی است که امنیت افرادی که در آن زندگی می کنند بصورت کامل ضمانت می شود. امنیت این کشور چنان زیاد است که می توان درب منزل را قفل نکرد.
تجربه شخصی از امنیت در قبرس شمالی – یکبار وقتی کلاسم تمام شد به یکی از فروشگاه های بزرگ و شلوغ در خیابان سالامیس رفتم که کمی برای ناهار خرید کنم. خیلی خسته بودم و گوشی موبایل من روی یخچال بستنی وسط فروشگاه جا ماند و به خوابگاه برگشتم. بعد یکساعت متوجه شدم گوشی موبایلم نیست، به فروشگاه برگشتم و دیدم حتی کسی به گوشی موبایل من دست هم نزده است.
علت این است کشور قبرس از نظر سیاسی با هیچ کشوری درگیری نداشته و از طرفی کشوری توریستی و دانشجویی است و بیشتر جمعیت آن را دانشجویان و مسافران تشکیل میدهند ، همین امر باعث بالا رفتن امنیت قبرس و انتخاب این کشور به عنوان مقصد گردشگری و تحصیل افراد بسیاری شده است. برای اطمینان از صحت این نوشته برخی آمار ها را در مورد امنیت کشور قبرس بررسی می کنیم.

امنیت  قبرس شمالی در جهان

در تحقیقات دیگری که در مورد امنیت کشورهای جهان صورت گرفت امنیت قبرس رتبه اول را کسب کرد. که نتایج این تحقیق بین المللی که توسط  ValuePenguin انجام گرفته است، تایید کرده است که را در جدول زیر مشاهده می کنید. این تحقیق هر 2 سال یکبار انجام میشود و کشور قبرس 20 سال متوالی رتبه اول این جدول را کسب کرده است.

قبرس مفتخر است که از بین 106 کشوری که در طول تحقیق در مورد امن ترین کشورهای جهان مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته اند، رتبه پنجم را در سراسر جهان دارد. علاوه بر این، قبرس رتبه 1 امن ترین مکان برای زندگی و سفر در میان کشورهایی با جمعیت زیر 5 میلیون نفر است.

امن ترین کشورهای جهان

امنیت شهرهای قبرس

بر اساس تحقیقات سایت adt که در مورد امنیت کشور های جهان انجام داده است. قبرس بیشترین تعداد پلیس را نسبت به جمعیت خود در سطح جهان دارد. این کشور با تخمینی 609.3 افسر پلیس به ازای هر 100000 نفر، احساس امنیت را نیز فراهم می کند.

بیشترین تعداد پلیس در قبرس

قبرس به طور کلی برای سفر بسیار امن است، حتی اگر از نظر جغرافیایی به کشورهای آسیب دیده توسط تروریسم و جنگ نزدیک باشد. جرایم کوچک به خصوص در تعطیلات و تابستان اتفاق می افتد.

امنیت تاکسی ها در قبرس شمالی

تاکسی ها و سایر انواع حمل و نقل معمولاً در قبرس امن هستند و وسایل نقلیه قابل اعتماد و مدرنی دارند. اشتراک تاکسی در قبرس مجاز نیست.

خطر جیب بری

جیب بری و کیف قاپی گزارش شده است و چنین مواردی گهگاه اتفاق می افتد، مانند موارد سرقت اشیاء قیمتی در صورت رها شدن بدون مراقبت یا در دید آشکار در یک وسیله نقلیه بدون مراقبت. هنگام دست زدن به پول یا سایر اشیاء مهم محتاط باشید. جرایم خیابانی به ندرت اتفاق می افتد و حتی اگر هم اتفاق بیفتد معمولاً توسط مجرمان غیرمسلح انجام می شود.

جیب بری در قبرس شمالی

کلاهبرداری در قبرس شمالی

کلاهبرداری‌ها توسط افرادی که در زمینه خرید ملک در قبرس شمالی و یا تحصیل در قبرس شمالی فعالیت میکنند، در طول تعطیلات و تابستان که تعداد بازدیدکنندگان افزایش می‌یابد اتفاق می‌افتد، بنابراین تغییرات خود را دوباره بررسی کنید و از قبل درباره همه چیز مذاکره کنید.

امنیت بانوان تنها در سفر به قبرس شمالی

وقتی صحبت از سفر زنان به تنهایی می شود، اگر از پروتکل های اولیه یک مسافر تنها، مرد یا زن پیروی می کنید، سفر شما به قبرس باید بدون مشکل پیش برود. از عقل سلیم استفاده کنید و همیشه از اطراف خود آگاه باشید.

امنیت پزشکی قبرس شمالی

قبرس شمالی وضعیت بهداشتی مناسبی دارد. با توجه به وضعیت بهداشتی مطلوب، برای سفر به قبرس شمالی هیچ الزامی برای واکسیناسیون وجود ندارد. اما همواره پیشنهاد می‌شود که با پزشک خود مشورت کنید.

سیستم بهداشت و درمان خوب سیستم مراقبت های بهداشتی در قبرس شمالی خوب است و بیمارستان ها و کلینیک ها در سراسر کشور وجود دارد. این بدان معنی است که اگر به مراقبت پزشکی نیاز دارید، می توانید مطمئن باشید که آن را به سرعت و کارآمد دریافت خواهید کرد.

امنیت دریای قبرس

شنا در آب‌های اطراف قبرس بسیار امن و بدون خطر است. دریای مدیترانه عموماً بی‌امواج است. جریان‌های به اصطلاح عقب ممکن است خطرآفرین باشند، اما همیشه هشداری در ساحل با اطلاعاتی درباره نحوه رفتار در چنین جریان‌هایی در صورت وقوع منظم موجود است. در دریاهای محلی هیچ موجود خطرناکی وجود ندارد. به عنوان مثال، آخرین حمله مرگبار کوسه در قبرس به سال 1901 برمی‌گردد.

امنیت سواحل قبرس شمالی

حیوانات خطرناک و سگ‌های ولگرد

در قبرس، حیوانات خطرناکی یافت نمی‌شوند. دو گونه از مارهای سمی شناخته شده‌اند: افعی لوانتین و گربه‌مار اروپایی، همچنین رتیل و عقرب.

اما نیش یا نیش نسبتاً نادری دارند و در هنگام حرکت در مناطق عادی توریستی خطر خاصی ایجاد نمی‌کنند. سگ‌های ولگرد گاهی در مناطق روستایی و شهری دیده می‌شوند، اما در بیشتر موارد به غریبه‌ها توجهی نمی‌کنند. به گزارش برخی منابع، تعداد سگ‌های ولگرد در قبرس تا 200,000 نفر می‌رسد، اما واقعیت امروز بسیار متفاوت است. در مقایسه با دیگر کشورهای منطقه، تعداد سگ‌های ولگرد در قبرس کمترین است. از سوی دیگر، گربه‌های ولگرد به معنای واقعی کلمه در هر کجایی یافت می‌شوند.

امنیت قبرس در بلایای طبیعی

اگرچه قبرس در منطقه‌ای که زلزله رخ می‌دهد واقع شده است، اما زلزله‌های مخرب و قوی در این ناحیه اتفاق نمی‌افتد. زلزله‌های کمتر شدید به طور متوسط هر 10 سال دوبار رخ می‌دهند.

امنیت از نظر سیل و زلزله در قبرس شمالی

با توجه به کمبود باران در قبرس، خطر سیل در اینجا به‌طور قابل‌توجهی کاهش یافته است. هیچ گونه طوفان و طوفان مخربی در این ناحیه وجود ندارد.

جرم و جنایت در قبرس

قبرس کشوری بسیار امن است و جرم و جنایت تقریباً صفر است. ممکن است مشکلات جداگانه ای به خصوص از خارجی ها و گردشگرانی که از قبرس بازدید می کنند به وجود بیاید. در مقاصد توریستی فقط احتیاط اولیه را رعایت کنید. پیاده روی شبانه در قبرس بی خطر است و هیچ حادثه جدی گزارش نشده است.

امنیت پیاده روی قبرس

بر اساس تحقیقاتی که در سال 2016 در مورد امنیت کشورهای جهانصورت گرفت کشور قبرس رتبه اوّل را در آمار امینت پیاده روی تنها در روز و رتبه دوم جهان را در آمار امنیت پیاده روی تنها در روز بدست آورد، که در جدول زیر میتوانید این آمار را مشاهده کنید.

امینت سیاسی قبرس شمالی

اگر با مردم محلی صحبت می کنید، به خاطر داشته باشید که این جزیره از سال 1974 تحت اشغال ارتش ترکیه بوده است. در آن زمان، بسیاری از یونانی های قبرس از شمال به جنوب از خانه های خود اخراج شدند. موضوع تقسیم و اتحاد مجدد جزیره می تواند برای برخی به خصوص نسل قدیمی بسیار حساس باشد.

با این حال، به طور کلی، وضعیت به عنوان وضعیت موجود متوقف شده است و در حال حاضر هیچ خشونتی بین یونانی‌ها و ترک‌های قبرس در جریان نیست.

امنیت جاده های قبرس شمالی

در مورد امینت قبرس شمالی در جاده ها باید گفت، شرایط جاده و ایمنی جاده در سراسر کشور ممکن است بسیار متفاوت باشد. بزرگراه‌های مدرن شهرهای بزرگ را به هم متصل می‌کنند، اما ترافیک معمولاً در لفکشا بسیار شلوغ است. همچنین، جاده‌های روستایی و کوهستانی ممکن است باریک، پرپیچ و خم و ضعیف باشند.

تصادفات جاده های قبرس

روشن بودن چراغ قرمز، سرعت غیرمجاز و عقب‌نشینی از علل شایع تصادفات هستند. پیاده‌روها باریک هستند یا اصلاً وجود ندارند و به همین دلیل، عابران پیاده اغلب در جاده‌ها راه می‌روند که این موضوع خطر ایمنی زیادی را به همراه دارد. رانندگان و موتورهای تندرو همیشه توجه کافی به عابران پیاده نمی‌کنند و این ممکن است منجر به حوادث شود.

مقایسه امنیت قبرس شمالی و جنوبی

در ادامه مقایسه بین قبرس شمالی و قبرس جنوبی، لازم است بدانیم که اگرچه هر دو منطقه میزان جرم و جنایت نسبتاً پایینی دارند، قبرس شمالی به عنوان گزینه ایمن تر برای سرمایه گذاری در املاک برجسته است. این تمایز را می توان به ابتکارات مؤثر دولت، مشارکت قوی جامعه، و استراتژی های اجرای قانون پیشگیرانه نسبت داد.

با بررسی تفاوت‌ها در استراتژی‌های اجرای قانون و منابع بین قبرس شمالی و جنوبی، مشخص می‌شود که رویکرد پیشگیرانه اتخاذ شده توسط مقامات قبرس شمالی نقش مهمی در حفظ میزان کمتر جرم و جنایت دارد.

در بررسی شیوع انواع جرایم خاص در قبرس شمالی در مقایسه با قبرس جنوبی، مشاهده می‌شود که حوادثی مانند سرقت خرد و دزدی نسبتاً کم باقی می‌مانند. عوامل مؤثر در ایجاد این تفاوت ها عبارتند از ابتکارات دولت پیشگیرانه، چارچوب های قانونی مؤثر، مشارکت قوی جامعه و افزایش حضور مجری قانون.

منبع
travel.gc.cawww.adt.co.uk

محمدحسین مهرزاد صدقیانی

من محمدحسین مهرزاد صدقیانی هستم. مدیر عامل کارگزاری دانشگاه های قبرس در ایران و دارای مدرک کارشناسی ارشد فناوری اطلاعات از دانشگاه مدیترانه شرقی قبرس.

دیدگاهتان را بنویسید