پایتخت قبرس

پایتخت-قبرس-شمالی

به دنبال خشونت های بوجود آمده در سال 1960، پایتخت قبرس در سال 1963 ، قبرس به دو قسمت شمالی و جنوبی تقسیم شده است. کودتای نظامی یونان در سال 1974 که با هدف اتحاد جزیره با یونان صورت گرفت، منجر به حمله ترکیه به قبرس شد. از آن زمان، جامعه بین‌المللی، نیکوزیای شمالی را تحت اشغال ترکیه می‌شناسد.

قبرس شمالی تحت سلطه ترکیه و قبرس جنوبی تحت سلطه یونان است. پایتخت قبرس شمالی و پایتخت قبرس جنوبی هر دو شهر یک شهر است که به دو قسمت تقسیم شده است.

پایتخت قبرس شمالیپایتخت قبرس جنوبی
لفکشانیکوزیا

پایتخت قبرس شمالی

پایتخت قبرس شمالی، لفکشا نامیده میشود. لفکشا در واقع همان نیکوزیای شمالی است که بزرگترین شهر قبرس شمالی است. پایتخت قبرس شمالی در سرشماری سال 2011، دارای 61378 نفر جمعیت بود. البته برای دریاقت اطلاعات بیشتر در مورد جمعیت قبرس شمالی، از صفحه مربوط به آن بازدید کنید.

نقشه-قدیمی-پایتخت-قبرس

پایتخت قبرس شمالی، با دارا بودن بیش از 34000 نفر دانشجو، به عنوان یک شهر مهم آموزشی و تحقیقاتی شناخته میشود که دارای دانشگاه های بزرگی است که مهمترین آنهاف دانشگاه بین المللی قبرس و دانشگاه خاور نزدیک هستند.

محله های پایتخت قبرس شمالی

پایتخت قبرس شمالی به چند بخش معروف یا محله تقسیم می شود. هر یک از این محله ها توسط یک مختار اداره می شود که توسط ساکنان در انتخابات محلی انتخاب می شود و اطلاعات مربوط به آن در مقاله مختار در قبرس شمالی موجود است. 25 محله در قبرس شمالی وجود دارد که از این تعداد 12 محله در شهر محصور و 13 محله در خارج از آن قرار دارند. در زیر فهرستی از آنها بر اساس جمعیت طبق سرشماری سال 2011 طبقه بندی شده است.

نام محلهجمعیت
Küçük Kaymaklı10,572
Ortaköy8,868
Hamitköy5,338
Haspolat4,204
Taşkınköy3,847
Yenişehir3,715
Kızılay3,535
Marmara3,081
Göçmenköy3,003
Köşklüçiftlik2,939
Aydemet2,314
Kumsal1,855
Yenicami1,663
Çağlayan1,307
Selimiye878
Akkavuk793
Abdi Çavuş568
İbrahimpaşa566
Arabahmet561
Ayluka489
Karamanzade351
Mahmutpaşa314
Kafesli233
İplikpazarı229
Haydarpaşa155

حمل و نقل در پایتخت قبرس شمالی

در سال ۲۰۱۸، شهرداری سیستمی به نام Velespeed را معرفی کرد. این سیستم اشتراک دوچرخه شامل ۴۱۰ دوچرخه و ایستگاه‌هایی برای اجاره یا تحویل در سراسر شهر است. فاصله بین این ایستگاه‌ها به گونه‌ای است که در حدود ۱۵ دقیقه دوچرخه‌سواری از یکدیگر قرار دارند

تصاویر پایتخت قبرس شمالی

پایتخت قبرس جنوبی

منطقه ای که هم اکنون نام آن نیکوزیا است در اوایل 2500 سال قبل وجود داشته است. ایالت باستانی لدره در محلی که هم اکنون شهر مدرن نیکوزیا است ، تأسیس شده است. سالها بود که لدرا به عنوان یکی از شهرکهای مهم قبرس شناخته می شد.

با این حال ، نقش آن به عنوان یک پایتخت در سال 965 پس از آن که شهر سالامیس ، پایتخت سابق قبرس ، توسط حملات اعراب در سال 647 تخریب شد ، آغاز شد. این واقعیت که نیکوزیا در داخل کشور واقع شده بود ، یکی از دلایلی بود که بیزانسی ها آن را به عنوان پایتخت خود برگزیدند.

سرمایه اداری شهرهای ساحلی به شدت مورد حمله قرار گرفتند و از این رو نیکوزیا از آن شهرها ایمن تر بود. از آن زمان نیکوزیا همواره به عنوان پایتخت قبرس شناخته شده است. این شهر توسط چندین قدرت بزرگ از جمله عثمانی تحت سلطه قرار گرفته است.

در 5 ژوئیه 1878 ، این شهر تحت سلطه بریتانیا قرار گرفت. به زودی ، مانند سایر مستعمرات انگلیس ، مبارزه برای استقلال از حاکمیت انگلیس در قبرس آغاز شد و نیکوزیا به عنوان یکی از محل های اعتراضات خشونت آمیز علیه این قانون عمل کرد. سرانجام ، در سال 1960 ، قبرس با داشتن نیکوزیا به عنوان پایتخت خود به کشوری مستقل تبدیل شد.

نقش امروزی شهر به عنوان پایتخت قبرس

نیکوزیا به عنوان پایتخت قبرس ، ساختمان ها و دفاتر اصلی کشور را در خود جای داده است. کاخ ریاست جمهوری ، محل اقامت رسمی و محل کار رئیس جمهور قبرس در این شهر واقع شده است. مجلس نمایندگان یا پارلمان این کشور نیز در نچرو ، نیکوزیا تشکیل جلسه می دهد. بسیاری دیگر از ساختمانهای رسمی دولتی و دفاتر وزیران و اقامتگاههای قبرس در این شهر واقع شده اند.
نیکوزیا همچنین سرمایه اقتصادی و تجاری قبرس است. این شهر میزبان مقر کلیه بانکهای بزرگ کشور و همچنین چندین تجارت بین المللی است. دفاتر اصلی بسیاری از شرکتهای رسانه ای فعال در کشور نیز در این شهر مستقر هستند. نیکوزیا از لحاظ درآمد سرانه یکی از ثروتمندترین شهرها در منطقه مدیترانه شرقی است.

 

 

محمدحسین مهرزاد صدقیانی

من محمدحسین مهرزاد صدقیانی هستم. مدیر عامل کارگزاری دانشگاه های قبرس در ایران و دارای مدرک کارشناسی ارشد فناوری اطلاعات از دانشگاه مدیترانه شرقی قبرس.

دیدگاهتان را بنویسید