واحد پول قبرس

واحد پول قبرس

واحد پول قبرس به علت تحت سلطه قرار گرفتن این کشورتوسط دیگر کشورها متغیر بوده است و از این رو ارزهای مختلفی در شمال و جنوب این کشور رایج میباشند. همانطور که میدانید کشور قبرس به دو قسمت شمالی و جنوبی تقسیم بندی شده است که هر کشورتوسط دولتی مستقل مدیریت میشود. ارزهای رسمی این دو کشور با هم متفاوت میباشد، بنابراین در این مقاله به بررسی ارزهای رایج در این دو کشور می پردازیم.

واحد پول قبرس شمالی واحد پول قبرس جنوبی
لیر ترکیه یورو

واحد پول قبرس شمالی

واحد پول رسمی کشور قبرس شمالی لیر ترکیه میباشد و علت آن این است که قبرس شمالی تحت سلطه کشور ترکیه میباشد. هر لیر ترکیه متشکل از 100 کوروش میباشد و قیمت تقریبی آن 2000 تومان که معادل یک پنجم دلار آمریکا میباشد (هر 100 دلار آمریکا بصورت میانگین معادل 500 الی 600 لیر ترکیه میباشد). نزدیک بودن قیمت لیر به ریال باعث شده است که هزینه های زندکی در قبرس برای ایرانیان مناسب باشد. لیر ترکیه بصورت اسکناس های 5، 10، 20، 50، 100 و 200 لیر موجود میباشد که در زیر میتوانید تصاویر آنها را مشاهده کنید

واحد پول قبرس شمالی

کشور قبرس شمالی، کشوری توریستی است و مسافران از نقاط مختف دنیا بصورت مداوم به این کشور سفر میکنند. و همین امر سبب شده است واحد پول قبرس شمالی تنها محدود به لیر نباشد و به غیر از لیر ارزهای بین المللی همچون دلار و یورو نیز در این کشور رواج داشته باشند. این به این معنی است که از فروشگاه ها و سوپر مارکت های قبرس شمالی  با دلار و یورو نیز میتوان خرید کرد اما این کار اصلا مقرون به صرفه نیست و بهتر است پول خود را در صرافی ها به لیر تبدیل کنید.

کسانی که در قبرس شمالی زندگی میکنند بعد از مدتی متوجه میشوند که هزینه های روزمره زندگی در قبرس بر حسب لیر میباشد اما اگر بخواهید در قبرس خودرو خریداری کنید  و یا اگر قصد خرید ملک در قبرس را داشته باشید، قیمت ها به بر حسب پوند انگلیس خواهد بود.

صرافی ایرانی در قبرس شمالی

همانطور که میدانید انتقال پول از کشوری به کشور دیگر فرآیندی مشکل و پیچیده است و این همیشه دغدغه خانواده هایی بوده است که فرزندانشان در خارج از کشور مشغول به تحصیل و یا زندگی هستند. کشور قبرس از زمانهای قدیم پذیرای دانشجویان و مسافران بسیاری از کشور ایران بوده است. بطوریکه هم اکنون  بیش از سه هزار دانشجوی ایرانی در کشور قبرس مشغول به تحصیل هستند.

خوشبختانه در کشور قبرس تعدادی صرافی ایرانی وجود دارد که مجهز به دستگاه کارتخوان ایرانی نیز میباشند و خانواده های دانشجویان میتوانند به راحتی از طریق آنها پول منتقل کنند. صرافی های قبرس در قبال دریافت ریال، اسکناس بر حسب واحد پول قبرس تحویل مشتریان خود میدهند.

یک توصیه بسیار مهم : خیلی اوقات دانشجویان و افرادی که قصد مهاجرت و یا سفر به کشور قبرس را دارند از من سوال میرسند که چه ارزی با خود به همراه بیاوریم؟ دلار بهتر است یا لیر؟
پاسخ: در پاسخ به این سوال باید گفت که هزینه های خورد و خوراک در قبرس تماما بر حسب لیر ترکیه میباشد ولی دلار، ارز قدرتمندتری نسبت به لیر ترکیه میباشد و احتمال تضعیف ارزش آن در سطح بین الملل بسیار پایین است. بنابراین اگر قصد دارید پول ایرانی خود را به قبرس منتقل کنید حتما بصورت دلار این کار را انجام دهید و بسته به نیاز روزمره دلار را به لیر تبدیل کرده و خرج کنید.

واحد پول قبرس جنوبی

کشور قبرس جنوبی تحت سلطه یونان میباشدف بنابراین لیر ترکیه در این کشور هیچگونه کاربردی ندارد. تا قبل از سال 2008 پوند قبرس به عنوان واحد پول قبرس جنوبی شناخته میشد ام از تاریخ 1 ژانویه 2008 به بعد، یورو به عنوان واحد پول رسمی این کشور شد.. پس اگر قصد سفر به قبرس جنوبی را دارید باید بدانید که قیمت تمامی اجناس فروشگاه ها، آپارتمان و خودرو بر حسب یورو میباشد.

واحد پول قبرس جنوبی

اگر قصد تحصیل در قبرس را دارید، هم اکنون با ما تماس بگیرید.  موسسه حقوقی دادمهر عدالت نماینده رسمی دانشگاه های قبرس در کشور ایران میباشد. لطفا بابت اخذ پذیرش از دانشگاه های قبرس به افراد سودجو و فرصت طلب هیچگونه هزینه ای پرداخت نکنید. کلیه مراحل اخذ پذیرش شما با بیشترین میزان بورسیه، توسط ما در سریعترین زمان ممکن و بدون دریافت هیچ هزینه ای انجام خواهد شد.

محمدحسین مهرزاد صدقیانی

من محمدحسین مهرزاد صدقیانی هستم. مدیر عامل کارگزاری دانشگاه های قبرس در ایران و دارای مدرک کارشناسی ارشد فناوری اطلاعات از دانشگاه مدیترانه شرقی قبرس.

کیفیت

100 %

قیمت

100 %

خدمت

100 %

توسط 01 کاربر

 • تصویر آواتار

  Faranak

  درود بر شما. آیا با خرید ملک در قبرس میتوان اقامت این کشور را گرفت؟
  و اینکه قیمت املاک در این کشور از چه حدودی شروع میشود؟

  سپتامبر 5, 2020
  • آیکون فروشگاه ریویوایکس

   موسسه حقوقی دادمهر عدالت

   نوامبر 8, 2023

   سلام فرانک عزیز:
   بله باخرید ملک میتوان اقامت گرفت برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما درارتباط باشید.
   موفق باشید.

در این مورد یک بازخورد بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کیفیت
قیمت
خدمت

دکمه بازگشت به بالا