اقامت توریستی یکساله ترکیه

ترکیه به عنوان یکی از کشورهای همسایه که رابطه بسیار نزدیکی جغرافیایی با اروپا، باعث توسعه روزافزون و پیشرفت اقتصادی آن شده، برای ایرانیان، یک گزینه جذاب به منظور مهاجرت است. حال اینکه مهاجرت به ترکیه ممکن است با مقاصد و اهداف مختلفی انجام شود. بسته به اینکه هدف شما از اخذ اقامت ترکیه چیست، می‌توانید از پلن‌ها و آپشن‌های مختلفی برای این کار استفاده کنید. در این یادداشت اما قصد نداریم تا به تمام این روش‌های گوناگون بپردازیم؛ همانطور که از عنوان پیداست، نقطه تمرکز ما در این یادداشت، ویزای توریستی یکساله ترکیه است. پس اگر شما نیز یکی از متقاضیان اخذ ویزای توریستی یکساله ترکیه هستید، پیشنهاد می‌کنیم تا این یادداشت را به مثابه یک نقشه گنج مطالعه کرده و نزد خود نگهداری کنید. ما گام به گام تا اخذ کیملیک همراهتان هستیم.

اگر قصد تحصیل در ترکیه را دارید، موسسه حقوقی دادمهر عدالت به عنوان نماینده رسمی دانشگاه های ترکیه در ایران، آماده ارائه مشاوره های تخصصی بصورت کاملا رایگان به متقاضیان میباشد. پس فرصت را از دست ندهید و با کارشناسان موسسه حقوقی دادمهر عدالت تماس حاصل فرمایید. همچنین به کمک کارشناسان ما میتوانید اقامت یکساله توریستی ترکیه را به راحتی دریافت کنید.

کیملیک چیست؟

پیش از ورود به بحث اصلی باید خاطر نشان کرد که کیملیک، در اصل همان کارت اقامت ترکیه است که در انواع مختلفی صادر می‌شود آن نوع از کارت کیملیک که در پایان پروسه اخذ ویزای توریستی یکساله ترکیه صادر می‌شود، عموماً صورتی‌رنگ بوده و حاوی یک شماره 11 رقمی بوده که دو اعداد ابتدایی آن 99 است. با استفاده از این کارت و کد آن، تمام اطلاعات مربوط به تبعه خارجی در دسترس نهادهای انتظامی و اداری ترکیه خواهد بود. نیاز به ذکر است که در صورت اخذ اجازه کار در کنار ویزای توریستی یکساله ترکیه، کیملیک معمولاً تعویض خواهد شد.

اقامت ترکیه برای ایرانیان؛ کمتر از 90 روز اقامت

پیش از هر چیز در نظر داشته باشید که ایرانیان، به طور طبیعی و در صورت نبود موانع امنیتی، مجازند تا حداکثر به مدت 90 روز در خاک ترکیه، بدون نیاز به اخذ ویزا اقامت توریستی داشته باشند؛ بدون اجازه تحصیل، کار و فعالیت اقتصادی. این مدت 90 روزه به ازای هر شش ماه سال در نظر گرفته شده است. به بیانی دیگر مثلاً شما مجاز هستید تا در شش ماهه اول سال به مدت 90 روز در ترکیه اقامت داشته باشید. پس از این برای داشتن یک اقامت 90 روزه دیگر، بدون ویزا، نیاز است تا در شش ماهه دوم سال این کار را انجام دهید. پس اگر قصد دارید برای مقاصد توریستی این چنینی، درخواست خود برای ویزای توریستی یکساله ترکیه را ثبت کنید، با داشتن پاسپورت ایران نیازی به این کار نیست.

ویزای توریستی یکساله ترکیه برای بیش از 90 روز اقامت

اما اگر قصد دارید به هر علتی، بیش از 90 روز در ترکیه اقامت مداوم داشته باشید، ویزای توریستی یکساله ترکیه راه‌حلی است که باید در جهت آن گام بردارید. این ویزا در شرایط عادی و بدون داشتن یک دلیل قانع‌کننده برای اقامت بیش از 90 روز به شما اعطا نمی‌شود. حال ممکن است انگیزه شما از داشتن ویزای توریستی یکساله ترکیه، موارد متعددی باشد اما به هر حال باید این موضوع بر طبق مستندات اثبات شود. به علاوه در نظر داشته باشید که صرف اخذ ویزای توریستی یکساله ترکیه به معنی داشتن اجازه کار یا تحصیل نبوده و این اجازه‌ها باید به طور مجزایی از مسیر قانونی خود اخذ شوند.

اقامت یکساله توریستی ترکیهدلیل منطقی برای اخذ ویزای توریستی یکساله ترکیه

همانطور که گفته شد به منظور اخذ ویزای توریستی یکساله ترکیه الزامی است تا با دلایل قانع‌کننده‌ای اقامت بیش از 90 روز را توجیه کنید. برای این کار می‌توان دلایل متعددی ارائه کرد اما یکی از ساده و دم دستی‌ترین دلایل موجود برای اخذ این نوع ویزا، اجاره ملک در ترکیه است. برای این منظور لازم است تا به شکل قانونی و با رد شدن از تمام مراحل قانونی در نظر گرفته شده، یک ملک را به طور رسمی، برای حداقل یک سال در ترکیه اجاره کنید. البته پس اخذ ویزای توریستی یکساله ترکیه با این روش، می‌توانید با اخذ موافقت ابتدایی یک کارفرمای ترکیه‌ای برای استخدام، شانس خود برای کسب اجازه کار را نیز امتحان کنید.

گام اول در مسیر اخذ ویزای توریستی یکساله ترکیه

برای شروع کافیست تا به سایت رسمی که دولت ترکیه برای این منظور در نظر گرفته مراجعه کنید. برای ورود به این سایت می‌توانید به آدرس (https://e-ikamet.goc.gov.tr) مراجعه کنید. پس از مراجعه به این سایت باید از مسیر درستی ابتدا گزینه (I LODGE AN APPLICATION FOR RESIDENCE PERMIT) را انتخاب کنید.

پس از ورود به این بخش نیز باید گزینه (I WOULD LIKE TO LODGE A NEW APPLICATION) را انتخاب کنید. پس از این یک صفحه با مجموعه‌ای از فیلدها و بخش‌های مختلف مواجه خواهید شد. در این فیلدها بسته به توضیحات باید اطلاعات هویتی خود را به دقت و درستی وارد کنید. پس از تکمیل این صفحه، یک فرم تحت عنوان فرم راندوو دریافت می‌کنید. فرم راندوو در اصل یک مستند 16 صفحه‌ای است که باید مطابق آن مدارک مورد نیاز را فراهم کرده و همچنین فیلدهای خالی آن را برای ارائه اطلاعات صحیح پر کنید. در سربرگ این فرم، تاریخ، ساعت و محل مراجعه برای رسیدگی پرونده درج شده است.

چه مدارکی برای اخذ ویزای توریستی یکساله ترکیه نیاز است؟

اما پس از اینکه فرم راندوو خود را دریافت و تکمیل کردید، باید مدارک مورد نیاز برای پیوست آن را نیز گردآوری و آماده کنید. در هنگام مراجعه برای رسیدگی به وضعیت پرونده، مطابق مندرجات سربرگ، باید این مدارک را همراه داشته باشید.

 • فرم درخواست کامل‌شده(تمام اطلاعات پیش از تسلیم باید کنترل شوند)
 • 4 عدد عکس به شکلی که متناسب با فرمت تعیین‌شده با عکس پاسپورتی باشد
 • پاسپورت معتبر با مدت اعتبار کافی(بیش از 1 سال) و حداقل یک کپی خوانا و معتبر از آن
 • مدارک مربوط به بیمه درمانی
 • مدارک رسمی و قانونی مربوط به اجاره خانه در ترکیه
 • مدارک و فیش‌های مربوط به پرداخت هزینه‌های اخذ ویزای توریستی یکساله ترکیه

نیاز به ذکر است که این موارد، به صورت پیش‌فرض برای اخذ ویزای توریستی یکساله ترکیه نیاز هستند و بسته به تصمیم اداره مهاجرت ممکن است مدارک بیشتری نیاز باشد. به طور مثال برای افراد زیر 18 سال ضمیمه رضایت‌نامه والدین الزامی است.

هزینه‌های الزامی به منظور اخذ ویزای توریستی یکساله ترکیه

در ادامه شاهد لیستی از هزینه‌هایی خواهید بود که پرداخت آن‌ها در مسیر اخذ ویزای توریستی یکساله ترکیه الزامی است. البته نیاز به تأکید مجدد است که این هزینه‌ها، هزینه‌های روتین بوده و بسته به کیس افراد ممکن است با متغیراتی همراه باشد.

 • 89 لیر ترکیه برای بررسی پرونده
 • 80 دلار مالیات مربوط به صدور ویزای توریستی یکساله ترکیه
 • 40 لیر ترکیه برای ترجمه هر پاسپورت(بدیهی است که مثلاً با 4 پاسپورت، باید 160 لیر بپردازید)
 • 120 لیر ترکیه برای صدور یک تأییدیه الزامی تحت عنوان تأییدیه نوتر
 • هزینه بیمه درمانی عمومی که از حداقل 200 لیر به ازای هر متقاضی شروع می‌شود

در کنار این گونه هزینه‌ها، باید هزینه‌های جانبی را نیز در طول پروسه اجاره ملک بپردازید. برای خود اجاره ملک، بسته به ملک انتخابی، به طور میانگین، بین 500 تا 3000 لیر باید بپردازید. هزینه‌های مربوط به ثبت رسمی و دفترخانه نیز، بسته به توافق صورت‌گرفته با مالک باید پرداخت شوند.

مزایای اخذ ویزای توریستی یکساله ترکیه

ابتدا در نظر داشته باشید که به طور عادی و نرمال، اساساً این نوع ویزا نمی‌تواند منجر به اقامت دائم متقاضیان شود. اما با این حال مزایای مختلفی برای دارندگان به همراه دارد. پیش از هر چیز باید خاطر نشان کرد که اگر طول دوره اقامت خود با این نوع از ویزا موفق شوید با یک کارفرمای رسمی و قانون ترکیه‌ای برای استخدام به نتیجه برسید، می‌توانید با موافقت ابتدایی او، شانس خود را برای مجوز کار امتحان کرده و در عمل ویزای توریستی یکساله ترکیه را به یک ویزای کاری قانونی تبدیل کنید. نیاز به ذکر است که اجازه کار همین نوع از ویزا در صورت اشتغال در خاک ترکیه قابل تمدید است.

در کنار اشتغال و کار، دارندگان این نوع ویزا می‌توانند به طور حضوری با مراکز آموزشی معتبر ترکیه در ارتباط بوده و تقاضای خود برای اخذ پذیرش و تحصیل را پیگیری کنند. پس از این در صورت اخذ پذیرش یکی از مراکز آموزشی، شخص می‌تواند ویزای خود را به ویزای تحصیلی تبدیل کند. به علاوه دارندگان ویزای توریستی یکساله ترکیه می‌توانند با استفاده از مهلت قانونی حضور خود در خاک این کشور، برای گرفتن وقت سفارت سایر کشورها استفاده کرده و از این طریق مسیر خود برای مهاجرت به کشورهای دیگر را نیز هموار سازند.

تمدید ویزای توریستی یکساله ترکیه؛ چه مدارکی نیاز است؟

اگر قصد تمدید ویزای توریستی یکساله ترکیه را دارید، پیشنهاد می‌شود تا حتماً حداکثر دو ماه پیش از اتمام اعتبار ویزای فعلی وارد عمل شده و پروسه‌های اداری مربوط به آن را پیگیری کنید. این بار نیز تقریباً روال کار مشابه بار اول گرفتن این نوع ویزاست و تفاوت چشمگیری وجود ندارد. برای این منظور ارائه مدارک زیر الزامی است.

 • گذرنامه در کنار کپی خوانا و معتبر از صفحات مختلف آن
 • 4 عدد عکس به شکلی که متناسب با فرمت تعیین‌شده با عکس پاسپورتی باشد
 • فرم راندوو(پیش‌تر در مورد آن توضیح داده شد)
 • گواهی عدم سوء پیشینه از ایران و ترکیه(داشتن هر دو الزامی است)
 • اجاره‌نامه تأییدشده و معتبر برای یک سال آینده
 • مدارک مربوط به بیمه درمانی معتبر
 • گواهی سلامت به تأیید بیمارستان‌های دولتی ذیصلاح
 • مدارک تأییدشده و معتبر مربوط به گردش حساب 6 ماه اخیر

محمدحسین مهرزاد صدقیانی

من محمدحسین مهرزاد صدقیانی هستم. مدیر عامل کارگزاری دانشگاه های قبرس در ایران و دارای مدرک کارشناسی ارشد فناوری اطلاعات از دانشگاه مدیترانه شرقی قبرس.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *