دانشگاه کوچ ترکیه | Koç University

مشخصات کلی دانشگاه کوچ استانبول

نام ترکی دانشگاهنام انگلیسی دانشگاهلوگو دانشگاه
Koc UniversityKoç Universityلوگو دانشگاه کوچ ترکیه

آدرس و موقعیت دانشگاه کوچ ترکیه

Address: Rumelifeneri, Sarıyer Rumeli Feneri Yolu, 34450 Sarıyer/İstanbul, Turkey


درباره دانشگاه کوچ ترکیه؛ تنها برای بهترین‌ها!

دانشگاه کوچ ترکیه یکی از دانشگاه‌های سرآمد و بسیار موفق ترکیه است. این دانشگاه در سال 1993 افتتاح شد اما شهرت فعلی خود مدیون تغییراتی است که در سال 2000 در سیستم مدیریتی و اهداف ایجاد کرد. دانشگاه کوچ ترکیه در سال 2018 به عنوان برترین دانشگاه ترکیه انتخاب شد و هر ساله در بسیاری از رشته‌های کلیدی و مهم، همواره جز برترین دانشگاه‌های کشور ترکیه بوده است. در حال حاضر نیز این دانشگاه جز 500 دانشگاه برتر جهان است. البته جالب است بدانید دانشگاه کوچ ترکیه در بین دانشگاه‌هایی که از سال 1980 به بعد تأسیس شده و سابقه تاریخی طولانی ندارند، در جهان رتبه 90 را دارد! دانشگاه در اعطای امتیاز پذیرش و جذب دانشجویان کاملاً با سخت‌گیری عمل کرده و همواره در تلاش است تا در جذب دانشجویان بین‌الملل یا ترکیه‌ای، کیفیت را بر کمیت ترجیح دهد.

در حال حاضر تنها 7 هزار دانشجو شانس تحصیل در چنین مرکز آموزشی موفق را دارند. تعداد کم دانشجویان از یک سو به بهبود شرایط روانی و روحی دانشگاه و گرم‌تر شدن فضای آموزشی کمک کرده و از سوی دیگر با توزیع بهتر امکانات و تجهیزات موجود، کیفیت آموزشی به حد قابل توجهی افزایش یافته است. بیش از 570 استاد وظیفه آموزش به تنها 7 هزار دانشجو را بر عهده دارند و این یک آمار عالی است!

اگر قصد تحصیل در ترکیه را دارید، موسسه حقوقی دادمهر عدالت به عنوان نماینده رسمی دانشگاه های ترکیه در ایران، آماده ارائه مشاوره های تخصصی بصورت کاملا رایگان به متقاضیان میباشد. پس فرصت را از دست ندهید و با کارشناسان موسسه حقوقی دادمهر عدالت تماس حاصل فرمایید.

شرایط پذیرش دانشگاه کوچ ترکیه

واقعیت این است که دانشگاه کوچ ترکیه، به معنی واقعی کلمه، در پی جذب بهترین دانشجویان سطح کشور و جهان است. این دانشگاه هم در جذب دانشجویان ترکیه‌ای و هم در جذب دانشجویان بین‌الملل، استانداردهای خاص و معینی داشته و هر متقاضی قادر به اخذ پذیرش دانشگاه کوچ ترکیه نیست. البته این موضوع نباید باعث ایجاد واهمه و نگرانی در شما شود؛ پس از آشنایی کامل با پروسه پذیرش و معیارهای آن، می‌توانید با قدری تلاش به این هدف دست پیدا کنید.

شرایط پذیرش دانشگاه کوچ ترکیه؛ معیارهای مربوط به زبان انگلیسی

برای اخذ پذیرش دانشگاه کوچ ترکیه داشتن مدرک معتبر زبان انگلیسی الزامی نیست اما در نظر داشتن باشید که متقاضیان دارای مدارک معتبر زبان انگلیسی، نیازی به گذران دوره آمادگی ندارند. این یعنی بدون ارائه مدارک شما موفق به اخذ پذیرش دانشگاه کوچ ترکیه خواهید شد اما ملزم به گذراندن دوره‌های آمادگی زبان انگلیسی هستید. در صورت ارائه یکی از مدارک زیر، الزامی به گذراندن دوره آمادگی وجود ندارد:

 • مدرک تافل با نمره (IBT) 80 به بالا
 • مدرک (CAE) با حداقل سطح (C)
 • مدرک (YDS) با نمره 87 به بالا

دقت داشته باشید که دانشگاه کوچ ترکیه، مدرک آیلتس را معتبر ندانسته و نتایج حاصل از آن را برای اعطای پذیرش به رسمیت نمی‌شناسد.

بافت تاریخی دانشگاه کوچ استانبول

شرایط پذیرش دانشگاه کوچ ترکیه؛ معیارهای علمی

همانطور که گفته شد، پذیرش دانشگاه کوچ ترکیه مانند بسیاری از دانشگاه‌های غیر انتفاعی و خصوصی اصلاً ساده نیست و متقاضیان تنها در صورت احراز توانایی علمی مجاز به تحصیل در این مرکز آموزشی خواهند بود. به منظور اخذ پذیرش دانشگاه کوچ ترکیه، داشتن حداقل یکی از مدارک زیر با شرایط یادشده الزامی است:

 • مدرک شرکت در آزمون (SAT I) جدید بخش غیر عمومی: با حداقل نمره 1180 از 1600
 • مدرک شرکت در آزمون (SAT II) بخش موضوعی: نمره هیچ‌یک از بخش‌ها زیر 800 نبوده و ریاضی حتماً یکی از مواد امتحانی باشد
 • مدرک شرکت در آزمون (ACT): حداقل نمره 23 از 36
 • مدرک دیپلم (IB): حداقل نمره 28 از 45
 • مدرک (GCE): کسب گرید (A) در دو موضوع مرتبط با برنامه تحصیلی مورد تقاضا

مدارک مربوط به دیپلم لایسنس فرانسه (FB)، مدرک (ABITUR) آلمان، مدرک (MATURA) اتریش و سوئیس و همچنین مدرک دیپلم (EB) نیز تحت شرایط خاصی و بسته به نمرات اخذشده قابل قبول هستند.

شرایطی متمایز برای پذیرش در رشته‌های حقوق و پزشکی

باید خاطر نشان کرد که شرایط فوق تنها برای رشته‌هایی غیر از حقوق و پزشکی صادق است. متقاضیان اخذ پذیرش در رشته‌های حقوق و پزشکی، باید توانایی بالاتری داشته و هر یک از مدارک فوق را در سطح بالاتری اخذ کرده باشند. برا کسب اطلاع در مورد اخذ پذیرش دانشگاه کوچ ترکیه در این دو رشته می‌توانید با ما ارتباط برقرار کنید.

منظره ای زیبا از دانشگاه کوچ ترکیه در شهر استانبول

دانشکده‌های دانشگاه کوچ ترکیه

ساختار مدیریتی و سیستم اداره دانشگاه کوچ بسیار پیشرفته و مطابق با استانداردهای روز جهان است. با نگاهی به آمار و ارقام در کنار ساختار مدیریتی متوجه خواهید شد مدیریت دانشگاه تلاش کرده تا سطح تخصصی‌سازی دانشکده‌ها را تا سرحد امکان بالا برده و در عین حال جمعیت هر دانشکده را کاهش دهد. این یعنی دانشجویان هر رشته تحصیلی می‌توانند از امکانات بیشتر و بهتری استفاده کنند. لیست دانشکده‌های این دانشگاه به شرح زیر است:

 • دانشکده اقتصاد و علوم مدیریتی
 • دانشکده علوم
 • دانشکده علوم اجتماعی و انسانی
 • دانشکده مهندسی
 • پردیس خودگردان حقوق پردیس خودگردان پزشکی
 • پردیس خودگردان پرستاری
 • دانشکده اقتصاد مختص مقطع کارشناسی ارشد
 • دانشکده علوم و مهندسی مختص مقطع کارشناسی ارشد
 • دانشکده علوم اجتماعی و انسانی مختص مقطع کارشناسی ارشد
 • مؤسسه مستقل علوم بهداشتی

دانشگاه کوچ ترکیه از معدود دانشگاه‌های این کشور است که دانشکده‌های جدایی برای مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در نظر گرفته است. همچنین پردیس‌های خودگردان و مؤسسه مستقل مذکور از نظر مدیریتی زیر نظر مدیریت دانشگاه هستند اما دایره امکانات و اختیارات آن‌ها فراتر از یک دانشکده معمولی است.

سالانه هزاران متقاضی خواهان اخذ پذیرش دانشگاه کوچ هستند

شهریه و رشته‌های دانشگاه کوچ ترکیه

همانطور که از لیست دانشکده‌ها و توضیحات اخیر قابل درک است، دانشگاه کوچ ترکیه هیچ محدودیتی در ارائه رشته‌ها نداشته و تقریباٌ قریب به اتفاق رشته‌های مرسوم و رایج در جهان را پشتیبانی می‌کند. به همین علت پرداختن به تمام رشته‌های مورد پوشش آن در حوصله متن نیست. حال به شهریه رشته‌های مختلف دانشگاه کوچ ترکیه خواهیم پرداخت. در دانشگاه کوچ ترکیه شهریه‌ها بسته به رشته ممکن است متغیراتی داشته باشد اما این متغیرات بسیار جزئی هستند و تمام رشته‌های یک دانشکده از شهریه اعلام شده برای آن دانشکده پیروی می‌کنند.

 • شهریه سالانه تحصیل در دانشکده‌های علوم، مهندسی، اقتصاد و علوم مدیریتی، علوم اجتماعی و انسانی و پرستاری: 19500 دلار
 • شهریه سالانه تحصیل در پردیس خودگردان حقوق: 19500 دلار
 • شهریه سالانه تحصیل در پردیس خودگردان پزشکی: 26500 دلار

در کنار موارد فوق باید خاطر نشان کرد دانشجویانی که موفق به اخذ مدرک معتبر برای توانایی زبان انگلیسی خود نشده ولی در عین حال موفق به اخذ پذیرش دانشگاه کوچ ترکیه شده باشند، ملزم به گذراندن یک دوره آمادگی زبان انگلیسی هستند که طول دوره یک سال و هزینه آن 19500 دلار است.

غول‌های فیزیک کوانتوم، بیولوژی یا طراحی و مهندسی، هر ساله در این دانشگاه حضور داشته و کلاس برگزار می‌کنند

امکانات دانشگاه کوچ ترکیه

دانشگاه کوچ ترکیه از حیث امکانات و فضای پردیس‌ها، وضعیت بسیار عالی دارد و به جرأت می‌توان گفت یکی از برترین دانشگاه‌های ترکیه و حتی شرق اروپا و آسیای غربی است. امکانات ورزشی متعددی از جمله ده‌ها استخر، سالن بدنسازی، زمین و سالن فوتبال، بسکتبال و والیبال، زمین اسکواش، اتاق‌های رقص و همچنین زمین تنیس در دسترس است. امنیت پردیس دانشگاه کوچ ترکیه در وضعیت مطلوبی قرار دارد، امکانات بهداشتی و درمانی اختصاصی برای دانشجویان در نظر گرفته شده و دسترسی کاملی به خطوط ارتباط حمل و نقل عمومی وجود دارد. کافه‌ها، سلف‌ها و سالن‌های غذاخوری نیز به حد کفایت در دسترس هستند. البته این تنها مروری اجمالی بر امکانات بود و اگر بنا بر بررسی جزئی و موردی باشد، می‌توان لیستی با صدها کلمه در این مورد تهیه کرد.

خوابگاه دانشگاه کوچ ترکیه

یکی دیگر از موضوعاتی که اخذ پذیرش دانشگاه کوچ ترکیه را به یک اتفاق عالی و رویایی تبدیل می‌کند، کیفیت بالای امکانات خوابگاهی این دانشگاه است. در انتخاب خوابگاه گزینه‌های متعددی را در اختیار دارید و می‌توانید بسته به بودجه خود از بین اتاق‌های تک‌نفره، سه نفره یا چهار نفره انتخاب کنید. البته این تنها آپشن انتخابی شما نیست. دانشگاه کوچ ترکیه برای اسکان بیش از 6 یا 7 ساختمان مختلف را معرفی می‌کند که تعدادی از آن‌ها در هسته اصلی پردیس اصلی قرار دارند و برخی در پردیس غربی. در مجموع می‌توان گفت میانگین هزینه خوابگاه بسته به اتاق و ساختمان انتخابی برای هر سال، بین 17 تا 25 هزار لیر ترکیه خواهد بود.

خوابگاه های دانشگاه

بورسیه دانشگاه کوچ ترکیه

دانشگاه کوچ ترکیه، بورسیه‌های متعددی را در اختیار دانشجویان خود قرار می‌دهد. برخی از این بورسیه‌ها توسط خود دانشگاه کوچ ترکیه تأمین شده و به دانشجویان بین‌الملل اعطا می‌شود اما برخی دیگر از آن‌ها توسط شرکت‌های مشهور و نیازمند نیروی کار تخصصی به دانشجویان اختصاص داده می‌شود؛ شرکت‌هایی مانند هواوی. در کنار شرکت‌های تجاری، بنیادها و انجمن‌های علمی ترکیه‌ای مانند بولاشاک نیز اقدام به اعطای بورسیه تحصیلی می‌کنند. البته در نظر داشته باشید که بورسیه‌های اعطایی، همگی با تشخیص و نظر مستقیم دانشگاه کوچ ترکیه اعطا می‌شوند. با توجه به تعدد موارد و آپشن‌های مختلفی که برای اعطای بورسیه وجود دارد، قطعاً پرداختن به همه آن‌ها در این یادداشت ممکن نیست. برای کسب اطلاعات دقیق و جزئی در این مورد می‌توانید با ما ارتباط برقرار کنید. در ادامه بورسیه رسمی که از سوی خود دانشگاه به متقاضیان برتر اعطا می‌شود را به عنوان نمونه بررسی می‌کنیم.

بورسیه دانشگاه کوچ ترکیه برای دانشجویان بین‌الملل

این بورسیه به دانشجویان برتر دانشگاه اعطا می‌شود. بورسیه به شکل فول فاند(شهریه، خوابگاه و هزینه‌های جاری) یا صرفاً معادل هزینه شهریه را به دانشجویان منتخب پرداخت می‌کند. در نظر داشته باشید که مطابق اعلام رسمی مدیریت دانشگاه هیچ معیار قطعی و رسمی در مورد اعطای این بورسیه‌ها وجود نداشته و هیچ دانشجویی با کسب یک نمره خاص یا موفقیت در یک آزمون خاص، به شکل اتوماتیک، بورسیه مذکور را به دست نمی‌آورد. تصمیم در مورد اعطا یا عدم اعطای بورسیه بر عهده یک کمیسیون ویژه و متخصص است که تقاضاهای دانشجویان را به شکل موردی و اختصاصی بررسی می‌کنند.

محمدحسین مهرزاد صدقیانی

من محمدحسین مهرزاد صدقیانی هستم. مدیر عامل کارگزاری دانشگاه های قبرس در ایران و دارای مدرک کارشناسی ارشد فناوری اطلاعات از دانشگاه مدیترانه شرقی قبرس.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *