دانشگاه آیدین استانبول

Istanbul Aydin University

مشخصات کلی دانشگاه آیدین استانبول

نام ترکی دانشگاهنام انگلیسی دانشگاهلوگو دانشگاه
Istanbul Aydın UniversityIstanbul Aydın Universityلوگو دانشگاه آیدین استانبول

دانشگاه آیدین استانبول، همان دانشگاهی است که می‌تواند مسیر رسیدن شما به آینده درخشان را تسهیل کند. این دانشگاه در زمره دانشگاه‌های موفق، مجهز و همچنین پیشرفته ترکیه قرار دارد. عمر دانشگاه شاید طولانی نبوده و بیش از 13 سال عمر نداشته باشد اما با این حال تمام آمار و ارقام گواه به بزرگی و موفقیت آن می‌دهند.

دانشگاه آیدین استانبول با بیش از 42 هزار دانش‌آموخته موفق که بیش از 83 درصد آن‌ها در جایگاه شغلی ممتازی مشغول به کار هستند، در عمل این موضوع را اثبات کرده است. دانشگاه در حال حاضر نیز 39 هزار دانشجوی فعال، 3500 نفر از دانشجویان بین‌الملل، 1500 کارمند و عضو هیئت علمی، به قدر کفایت بزرگی و وسعت خود را در اعداد و ارقام متبلور ساخته است.

دانشگاه آیدین استانبول در رتبه‌بندی‌ها و معیارهای فنی نیز، دست برتر را دارد؛ رتبه 57 برتر دانشگاه‌های ترکیه، جز 2000 دانشگاه برتر جهان و همچنین پرمتقاضی‌ترین دانشگاه خصوصی ترکیه، تنها بخشی از مجموعه افتخارات این دانشگاه است. اما یکی از موضوعاتی که باعث شده اخذ پذیرش دانشگاه آیدین استانبول بیش از پیش به ایرانیان پیشنهاد شود، اهمیت بالایی است که این دانشگاه برای دانشجویان ایرانی قائل است.

اگر قصد تحصیل در ترکیه را دارید، موسسه حقوقی دادمهر عدالت به عنوان نماینده رسمی دانشگاه های ترکیه در ایران، آماده ارائه مشاوره های تخصصی بصورت کاملا رایگان به متقاضیان میباشد. پس فرصت را از دست ندهید و با کارشناسان موسسه حقوقی دادمهر عدالت تماس حاصل فرمایید.

شرایط پذیرش دانشگاه آیدین استانبول

دانشگاه آیدین استانبول، یک دانشگاه خصوصی است و هر متقاضی می‌تواند در صورت داشتن توانایی زبانی کافی بسته به زبان انتخابی برای رشته خود و همچنین ارائه گواهی پایان دوره دبیرستان، در این دانشگاه مشغول به تحصیل شود. البته در نظر داشته باشید که موضوع در مورد تمام رشته‌ها و در تمام شرایط به این آسانی نیست. در ادامه پروسه و معیارهای اخذ پذیرش دانشگاه آیدین استانبول را به شکل مفصلی بررسی می‌کنیم.

معیارهای پذیرش دانشگاه آیدین استانبول؛ داشتن مهارت کافی در زبان

بسته به اینکه زبان تدریس رشته تحصیلی مورد تقاضای شما چیست و کورس‌های تحصیلی آن با محوریت کدام زبان پیش می‌رود، برای اخذ پذیرش دانشگاه آیدین استانبول، ملزم به اثبات توانایی خود در یک زبان خاص هستید. مثلاً اگر زبان غالب رشته شما ترکی باشد، توانایی شما در زبان ترکی باید احراز شود و این در مورد زبان انگلیسی یا عربی نیز صادق است. در صورتی که زبان تدریس رشته، انگلیسی باشد باید یکی از موارد زیر در مورد شما احراز شود.

 • اخذ حداقل نمره 79 در آزمون زبان تافل
 • پذیرش در آزمون ورودی زبان انگلیسی خود دانشگاه آیدین استانبول

همانطور که پیداست در صورت نداشتن مدرک زبان تافل، شما می‌توانید در آزمونی که خود دانشگاه برگزار می‌کند شرکت کنید. چنانچه در این آزمون به حداقل‌های مورد نیاز دست یابید، اولین گام در اخذ پذیرش دانشگاه آیدین استانبول برداشته شده است. در غیر این صورت شما ملزم به گذراندن دوره‌های آمادگی زبان در خود دانشگاه خواهید شد. اما چنانچه زبان تدریس رشته انتخابی شما ترکی باشد باید یکی از شرایط زیر در مورد شما احراز شود:

 • داشتن مدرک زبان (TOMER) سطح (B1) یا بالاتر
 • داشتن مدرک زبان (TOMER) سطح (C1) برای متقاضیان رشته‌های دندانپزشکی و پزشکی

معیارهای پذیرش دانشگاه آیدین استانبول؛ سایر شروط علمی

همانطور که گفته شد در حالت نرمال عمومی‌ترین پیش‌شرط برای اخذ پذیرش دانشگاه آیدین استانبول داشتن مدرک پایان دوره دبیرستان است. معدل شما باید بالاتر از 12 بوده و در کنار دیپلم، کارنامه با ریز نمرات را ارائه کنید.

هر دوی این مدارک باید در سفارت ترکیه معادل‌سازی شوند؛ در غیر این صورت از سوی دانشگاه آیدین استانبول پذیرفته‌شده نیست. در صورت موافقت با شرایط مدرک تحصیلی، گام ابتدایی اخذ پذیرش دانشگاه آیدین استانبول برداشته شده است. اما دقت داشته باشید که این سیستم ثبت‌نام در تمامی رشته‌ها حاکم نیست.

 • در رشته دندانپزشکی نیاز است تا در یک آزمون ورودی که از سوی دانشگاه برگزار می‌شود شرکت کنید.
 • در رشته پزشکی نیز نیاز است تا در یک آزمون ورودی که از سوی دانشگاه برگزار می‌شود شرکت کنید.

در سایر رشته‌ها، در صورت تمایل برای ثبت‌نام بدون بورسیه، نیاز به شرکت در آزمون خاصی نیست اما ممکن است متغیراتی در مدرک پایان دوره دبیرستان ایجاد شود. به طور مثال تقاضای ارائه مدرک (SAT) صورت پذیرد. برای کسب اطلاعات بیشتری در مورد جزئیات رشته مورد نظر خود، می‌توانید با ما ارتباط برقرار کنید.

نهایی شدن پروسه پذیرش دانشگاه آیدین استانبول

در کنار موارد فوق ، به منظور نهایی شدن پروسه پذیرش دانشگاه آیدین استانبول، الزامی است تا قبض پرداخت 100 دلاری درخواست آنلاین، برگه تأییدیه بیمه و سایر مدارک شناسایی مورد نیاز را برای پرونده خود تکمیل کنید. اخذ برگه تأییدیه بیمه، در گرو پرداخت حق بیمه حداقل یک سال ابتدایی پروسه تحصیل است؛ هزینه یک سال بیمه معادل با 60 تا 80 دلار است. در همین اثنا می‌توانید موارد مربوط به ویزا را پیگیری و در نهایت به تأییدیه نهایی پذیرش دانشگاه آیدین استانبول دست پیدا کنید. در نهایت با پرداخت قسط اول شهره، مراحل ثبت‌نام به نقطه پایانی خود می‌رسد.

دانشکده‌های دانشگاه آیدین استانبول

 • دانشکده دندانپزشکی
 • دانشکده آموزش و علوم تربیتی
 • دانشکده علوم طبیعی و ادبیات
 • دانشکده هنرهای زیبا
 • دانشکده حقوق
 • دانشکده اقتصاد و علوم مدیریتی
 • دانشکده ارتباطات
 • دانشکده معماری و طراحی
 • دانشکده مهندسی
 • دانشکده علوم بهداشتی
 • دانشکده پزشکی
 • دانشکده علوم تربیت بدنی

دانشجویان-پزشکی-آیدین-استانبول هرچند از نظر ساختار اداری شاهد 12 دانشکده مختلف در دانشگاه آیدین استانبول هستیم اما مجاورت و نزدیکی دو دانشکده پزشکی و دندانپزشکی، باعث‌شده تا هر دو یک دانشکده با دو دپارتمان متمایز تلقی شوند. دانشگاه آیدین استانبول در کنار این دانشکده‌ها، 3 پردیس خودگردان، 3 پردیس فنی و حرفه‌ای و 1 مرکز ویژه آموزش پزشکی با زبان انگلیسی را در چارت آموزشی خود دارد.

رشته‌های دانشگاه آیدین استانبول

دانشگاه آیدین استانبول، در عمل هیچ محدودیتی در ارائه رشته‌های مختلف نداشته و همزمان در کنار رشته‌های مربوط به شاخه علوم پزشکی، مهندسی‌ها، علوم طبیعی، علوم مدیریتی و علوم انسانی را کامل در چارت درسی خود پوشش می‌دهد.

اما باید خاطر نشان کرد که غالب برنامه‌ها به زبان ترکی هستند. همین تکثر بالای برنامه‌های آموزشی با زبان ترکی ما را از بررسی یک به یک آن‌ها باز می‌دارد اما این بهانه‌ای شد تا به رشته‌هایی که این امکان را دارند تا تماماً به زبان انگلیسی تدریس شوند بپردازیم. در سطح کارشناسی 11 رشته این وضعیت را دارد.

 • مدیریت هواپیمایی(هوایی)
 • مدیریت کسب‌وکار
 • مهندسی کامپیوتر
 • مهندسی برق و الکترونیک
 • زبان و ادبیات انگلیسی
 • آموزش و تدریس زبان انگلیسی
 • مترجمی زبان انگلیسی
 • مهندسی صنایع
 • اقتصاد و تجارت بین‌الملل
 • علوم سیاسی و روابط بین‌الملل
 • مهندسی نرم‌افزار
 • پزشکی
 • دندانپزشکی

دقت داشته باشید که در صورت تأکید شما بر تحصیل با زبان انگلیسی دایره انتخاب شما محدود به موارد فوق است اما در صورت انتخاب زبان ترکی برای آموزش و یادگیری، هیچ محدودیتی در انتخاب رشته نداشته و بیش از 50 رشته مختلف را در اختیار دارید.

شهریه دانشگاه آیدین استانبول

وضعیت شهریه دانشگاه آیدین استانبول چندان پیچیده نیست.

 • برای دوره کاردانی، شهریه سالانه 2700 دلار است(امکان پرداخت طی 2 قسط در طول سال)
 • برای دوره کارشناسی عادی، شهریه سالانه 6000 دلار است(امکان پرداخت طی 4 قسط در طول سال)
 • برای دوره دندانپزشکی، شهریه سالانه 15000 دلار است(امکان پرداخت طی 4 قسط در طول سال)
 • برای دوره پزشکی، شهریه سالانه 17500 دلار است(امکان پرداخت طی 4 قسط در طول سال)

البته باید در نظر داشت که این هزینه‌ها برای برخی از رشته‌ها با شرایط خاص ممکن است متغیرات جزئی داشته باشد اما غالباً در شرایط عادی، اعداد و ارقام فوق نرمال هستند. در کنار این موضوع در نظر داشته باشید چنانچه به هر علتی، توانایی شما در زبان انتخابی در تدریس رشته کم باشد یا برخی از نمرات متناسب با وضعیت رشته اعلام نشود، ملزم به گذراندن یک دوره آمادگی یک‌ساله هستید.

امکانات و خوابگاه دانشگاه آیدین استانبول

دانشگاه آیدین استانبول با داشتن چندین باشگاه ورزشی، استخر، کتابخانه، آمفی‌تئاتر و همچنین ده‌ها لابراتوار، آزمایشگاه و امکانات کلیدی در یادگیری دروس رشته‌ها مختلف، از حیث امکانات کاملاً در وضع مطلوبی قرار دارد.

دانشگاه بیش از 400هزار متر مربع مساحت دارد و این برای پوشش تمام امکانات کلیدی کافیست. در کنار امکانات فوق، وضعیت خوابگاه‌ها و اسکان دانشجویان نیز کاملاً مطلوب است.

خوابگاه‌های دانشگاه آیدین استانبول با ظرفیت 600 نفره ویژه دانشجویان بین‌الملل، در بیش از 260 اتاق مختلف، فضایی آرام و در عین حال راحت را برای زندگی فراهم می‌کنند.

ده‌ها اتاق تلویزیون، مراکز حرفه‌ای تناسب اندام، غذاخوری اختصاصی، کتابخانه، اتاق مطالعه، اتاق بازی و سرگرمی، کافه‌تریا و رستورانی به مساحت 3000 متر مربع در قلب مجموعه، تنها بخشی از امکانات این مجموعه جذاب است. اتاق‌ها بسته به هزینه پرداختی، تک‌نفره یا دو، سه و چهار نفره هستند.

بورسیه دانشگاه آیدین استانبول

دانشگاه آیدین استانبول بورسیه‌های متعدد و منعطفی را برای دانشجویان ترکیه‌ای در نظر گرفته است که بر مبنای بررسی موردی و ابعاد مختلفی از وضعیت شخص اعطا می‌شوند.

اما اعطای بورسیه به دانشجویان بین‌الملل تابع یک ساختار واحد است و کمتر برخوردهای سلیقه‌ای بر آن حاکم است. دانشجویان بین‌الملل، به شرط شرکت در آزمون بورسیه تحصیلی، بسته به نتایج آزمون، از صفر تا حداکثر 50 درصد شهریه، بورسیه دریافت می‌کنند.

به طور نرمال اغلب متقاضیان پذیرش دانشگاه آیدین استانبول، حداقل 15 الی 20 درصد بورسیه را دریافت می‌کنند. در نظر داشته باشید که با ثبت‌نام مستقیم و عدم شرکت در آزمون بورسیه، عملاً هیچ بورسیه‌ای نصیب دانشجویان بین‌الملل نخواهد شد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این آزمون، مواد امتحانی و زمان برگزاری آن می‌توانید با ما ارتباط برقرار کنید.

آلبوم تصاویر دانشگاه آیدین استانبول

آدرس و موقعیت دانشگاه آیدین استانبول

Address: Beşyol, İnönü Cd. No:38, 34295 Küçükçekmece/İstanbul, Turkey

محمدحسین مهرزاد صدقیانی

من محمدحسین مهرزاد صدقیانی هستم. مدیر عامل کارگزاری دانشگاه های قبرس در ایران و دارای مدرک کارشناسی ارشد فناوری اطلاعات از دانشگاه مدیترانه شرقی قبرس.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *