دانشگاه اژه ازمیر | Ege University

مشخصات کلی دانشگاه اژه ازمیز در ترکیه

نام ترکی دانشگاهنام انگلیسی دانشگاهلوگو دانشگاه
Ege ÜniversitesiEge Universityلوگو دانشگاه اژه ازمیر

آدرس و موقعیت دانشگاه اژه ازمیر

Address: Erzene Mahallesi Ege Üniversitesi Merkez Yerleşkesi, 35040 Bornova/İzmir, Turkey

درباره دانشگاه اژه ازمیر

دانشگاه ازمیر یکی از دانشگاه‌های دولتی و با سابقه ترکیه‌ای است که با آمیزه‌ای از هزینه‌های تحصیلی اندک و کیفیت بالای ساختار آموزشی، توانسته طرفداران زیادی پیدا کند. اینکه بتوانید با سطح پایینی از قیمت‌ها و هزینه‌ها، با امکانات آموزشی زیاد، هیئت علمی قوی و اساتید توانمند تحصیل خود را ادامه دهید، قطعاً یک امکان جادویی است که دانشگاه اژه ازمیر در فراهم ساختن آن موفق بوده است. این دانشگاه از 9 مارس سال 1956 کار خود را آغاز کرده و جز 5 دانشگاه باسابقه کشور ترکیه است. از حیث توان علمی نیز در حال حاضر هفتمین دانشگاه این کشور بوده و جز 800 دانشگاه برتر جهان است. دانشگاه اژه ازمیر کار خود را در آغاز تنها با یک دانشکده یعنی پزشکی و کشاورزی آغاز کرد و در ادامه همان سال تحصیلی، مدرسه عالی پرستاری را نیز به چارت سازمان خود اضافه کرد. اما امروزه این دانشگاه با 17 دانشکده، 10 مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای، 9 مؤسسه تحقیقاتی-آموزشی و 6 مدرسه عالی در حیطه‌های مختلف علمی، توانسته به یکی از دانشگاه‌های پیشگام ترکیه تبدیل شود. بیش از 60 هزار دانشجوی فعال در کنار 8000 کارمند و هیئت علمی به برنامه‌های آموزشی دانشگاه اژه ازمیر معنا می‌بخشند.

اگر قصد تحصیل در ترکیه را دارید، موسسه حقوقی دادمهر عدالت به عنوان نماینده رسمی دانشگاه های ترکیه در ایران، آماده ارائه مشاوره های تخصصی بصورت کاملا رایگان به متقاضیان میباشد. پس فرصت را از دست ندهید و با کارشناسان موسسه حقوقی دادمهر عدالت تماس حاصل فرمایید.

نمای دور از دانشگاه اژه ازمیرشرایط پذیرش دانشگاه اژه ازمیر

دانشگاه اژه ازمیر ساختاری دولتی دارد و همانطور که گفته شد، این منجر به ارزان بودن خدمات آموزشی آن شده است. بدیهی است که با وجود آمیزه‌ای از هزینه‌های کم تحصیلی و کیفیت بالای آموزشی، هر کسی علاقمند به تحصیل در این دانشگاه باشد و این معنایی ندارد جز رقابت شدید بین متقاضیان. پذیرش دانشگاه اژه ازمیر برای شهروندان ترکیه‌ای تابعی از همان قوانین و قواعد آزمون (YOS) است اما برای دانشجویان بین‌الملل داستان فرق دارد. شرایط پذیرش دانشگاه اژه ازمیر برای این دست متقاضیان، وابسته به (EGEYOS) است.

آزمون (EGEYOS) و پذیرش دانشگاه اژه ازمیر

 • دانشگاه هر ساله آزمونی تحت عنوان “آزمون دانشگاه اژه برای دانشجویان خارجی” یا به اختصار (EGEYOS) برگزار می‌کند. این آزمون مختص به دانشجویان بین‌الملل متقاضی تحصیل در مقطع کارشناسی است. برای پذیرش دانشگاه اژه ازمیر باید از این فیلتر عبور کنند.
 • تنها متقاضیانی مجاز به شرکت در آزمون (EGEYOS) هستند که در حال سپری کردن آخرین سال تحصیلی از دوره دبیرستان بوده یا مدرک پایان دوره خود را دریافت کرده باشند.
 • بسته به رشته مورد تقاضا، شخص متقاضی ملزم به اخذ نمرات خاصی است. در نظر داشته باشید که در آزمون (EGEYOS) دو معیار اهمیت دارد. اول آنکه شرط لازم برای پذیرش در هر رشته، رسیدن به حداقل نمره تعیین‌شده برای آن رشته است. سپس با توجه به رقابت زیادی که برای پذیرش دانشگاه اژه وجود دارد، رتبه شما در آزمون باید بسته به ظرفیت اعلام‌شده برای رشته مناسب باشد.

به منظور دستیابی به اطلاعات دقیق و جزئی پذیرش در هر رشته میتوانید با ما ارتباط برقرار کنید. اما در کنار لزوم به شرکت در آزمون (EGEYOS) برخی از رشته‌ها بسته به ظرفیت موجود، ممکن است در کنار پذیرش از طریق این آزمون با نمره اخذشده در آزمون‌های بین‌المللی مانند (GRE)، (SAT1) و (ABITUR) نیز اقدام به پذیرش دانشجو کنند. این موضوع که آیا برای یک رشته از این طریق نیز جذب دانشجویان بین‌الملل ممکن است یا خیر، وابسته به تصمیم گروه‌های علمی و آموزشی متعلق به آن رشته است.

دانشکده‌های دانشگاه اژه ازمیر

دانشگاه اژه ازمیر، همانطور که گفته شد، 000 دانشکده مختلف را در دل پردیس اصلی خود جای داده است. لیست این دانشکده‌ها به شرح زیر است.

 • دانشکده توریسم
 • دانشکده دندانپزشکی
 • دانشکده داروسازی
 • دانشکده ادبیات
 • دانشکده علوم تربیتی و آموزشی
 • دانشکده علوم طبیعی
 • دانشکده هنرهای زیبا، طراحی و معماری
 • دانشکده پرستاری
 • دانشکده اقتصاد و علوم مدیریتی
 • دانشکده ارتباطات
 • دانشکده مهندسی
 • دانشکده علوم بهداشتی
 • دانشکده علوم ورزشی و تربیت بدنی
 • دانشکده شیلات
 • دانشکده کشاورزی
 • هنرستان دولتی موسیقی دولتی
 • پردیس خودگردان مد و فشن

باید دقت داشت که از 17 مورد فوق، 15 مورد دانشکده آکادمیک بوده و دو مورد انتهایی، یکی هنرستان و دیگری پردیس خودگردان است؛ از نظر ساختار تحصیلی شاید تفاوت فاحشی وجود نداشته باشد اما ارزش مدرک تحصیلی و سیستم مدیریتی آن تفاوت‌های جزئی دارد. دانشجویان بین‌المللی که موفق به اخذ پذیرش دانشگاه اژه ازمیر شده باشند، مجاز به تحصیل در این دانشکده‌ها هستند اما تنها در برخی از رشته‌ها این امکان فراهم شده است.

درب ورودی دانشگاه اژه ازمیررشته‌های دانشگاه اژه ازمیر

با این وجود که امکان پرداختن به تمامی رشته‌های دانشگاه اژه ازمیر وجود ندارد، ترجیح دادیم تا با ذکر اسامی گزیده‌ای از رشته‌های موجود برای تحصیل دانشجویان بین‌الملل همراه و همگام با شما باشیم.

 • دندانپزشکی: طول دوره تحصیل 5 سال و شهریه سالانه برابر با 3600 دلار
 • پزشکی: طول دوره تحصیل 6 سال و شهریه سالانه برابر با 3600 دلار
 • پزشکی با زبان انگلیسی: دوره تحصیل 6 سال و شهریه سالانه برابر با 5300 دلار
 • مامایی: دوره تحصیل 4 سال و شهریه سالانه 2000 دلار
 • مهندسی کامپیوتر: دوره تحصیل 4 سال و شهریه سالانه 2800 دلار
 • مهندسی عمران: دوره تحصیل 4 سال و شهریه سالانه 2800 دلار
 • مهندسی مکانیک: دوره تحصیل 4 ساله و شهریه سالانه 2800 دلار

برای کسب اطلاع در مورد سایر رشته‌ها و شرایط دقیق و جزئی هر یک می‌توانید با ما ارتباط برقرار کنید. ما با دسترسی به اطلاعات دقیقی در مورد واحد‌های مربوط به هر کورس تحصیلی، شرایط درس‌ها از حیث زبان، هزینه‌های اصلی و جانبی و همچنین شرایط دقیق پذیرش، می‌توانیم به شما برای دستیابی به نگرشی شفاف در مورد هر رشته تحصیلی کمک کنیم.

امکانات آموزشی دانشگاه اژه ازمیر

اخذ پذیرش دانشگاه اژه ازمیر به معنی دستیابی دانشجویان بین‌الملل به حجم عظیمی از امکانات آموزشی، تفریحی و رفاهی است. دانشگاه از حیث امکانات آموزشی، هم‌تراز با دانشگاه‌های نرمال اروپایی است. پردیس اصلی دانشگاه بیش از 9676 متر مربع فضای مفید آموزشی دارد و این در نوع خود بی‌نظیر است. یک کتابخانه بسیار عظیم با بیش از 38 بانک داده مختلف و 13 هزار کتاب با موضوعات متفاوت، یک سایت کامپیوتر مجهز با دسترسی 24 ساعته در 4 روز هفته که در دل خود 378 لابراتوار مختلف را جای داده و هر لابراتوار به موضوعات تخصصی و فنی یک رشته حیطه خاص از یک رشته خاص مربوط است. دانشگاه با استفاده از زیرساخت‌های ویژه‌ای که در حیطه اینترنت دارد توانسته یک اینترنت پرسرعت و همیشه در دسترس را برای مقاصد علمی در اختیار دانشجویان قرار دهد؛ با پهنای باند 300 مگابیت بر ثانیه! در کنار این امکانات، یک مرکز ارتباط مستقیم با صنعت در دانشگاه اژه ازمیر افتتاح شده که سهم بسزایی در بهبود رابطه دانشجویان با بازار کار ترکیه دارد. نام این مرکز به اختصار (EBILTEM) است. هرچند این تمام امکانات و زیرساخت‌های موجود نیست و می‌توان ده‌ها آمفی‌تئاتر، مراکز آموزش موسیقی و مهارت‌های فنی و همچنین یادگیری زبان را به این لیست اضافه کرد اما ترجیح دادیم تا موارد برجسته را ذکر کنیم.

امکانات رفاهی دانشگاه اژه ازمیر

دانشگاه اژه ازمیر یک دهکده دانشجویی را برای دانشجویان بین‌الملل این دانشگاه شکل داده است که امکانات عالی و جذابی دارد. البته در کنار این دهکده، خوابگاه‌های خودگردان تحت نظارت غیرمستقیم دانشگاه نیز در دسترس هستند اما این دهکده برای بیش از 1800 دانشجو ظرفیت دارد. 12 ساختمان مجزا و مجهز برای دانشجویان پسر و دختری که موفق به اخذ پذیرش دانشگاه اژه ازمیر شده باشند در نظر گرفته شده که تمام اتاق‌های آن‌ها مبله و کامل است. در مجاورت ساختمان‌ها سالن‌های غذاخوری و سلف‌های متعددی در نظر گرفته شده که دانشجویان بسته به تمایل خود امکان انتخاب و صرف غذا را دارند. البته باید در نظر داشت که در تمام ساختمان‌ها و طبقات، آشپزخانه‌هایی با امکانات کافی وجود دارد و دانشجویان بسته به میل و انتخاب خود قادر به پخت غذا نیز هستند. مراکز خشکشویی، اتوکشی، اتاق‌های تفریح و سرگرمی و گرمایش و سرمایش مداوم، در داخل هر ساختمان در دسترس هستند. دانشگاه اژه ازمیر همچنین تسهیلاتی را برای والدین و بستگان دانشجویان در صورت سفر به ترکیه و لزوم اقامت کوتاه‌مدت، در نظر گرفته است.

بیمارستان دانشگاه اژه ترکیهبورسیه‌های دانشگاه اژه ازمیر

پیش از هر چیز باید در نظر داشت دانشگاه اژه ازمیر به عنوان یک دانشگاه دولتی، در تمام حیطه‌ها و بخش‌های مالی، نهایت همکاری را با دانشجویان داشته و تقریباً یکی از ارزان‌ترین نوع از آموزش را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد. با داشتن پاسپورت ترکیه یا قبرس شمالی، تقریباً هزینه‌های تحصیل در دانشگاه اژه ازمیر به کمتر از یک‌دهم کاهش خواهد یافت و این اعجاب‌انگیز است! اما در مورد بورسیه، باید گفت که با سه دسته از آن‌ها روبرو هستیم:

 • وام‌های مشارکتی بسته به هزینه تحصیل با بازپرداخت طولانی‌مدت و سود اندک
 • وام شهریه کامل با سود نرمال
 • بورس تحصیلی بلاعوض

در مورد نوع اول و دوم بورسیه، تمام دانشجویان امکان اخذ داشته و می‌توانند در مورد شرایط بازپرداخت بسته به مدت زمان باقی‌مانده از تحصیل، سطح تعهدات مالی و همچنین وضعیت مالی خانواده، شرایط مختلفی برای تجربه کنند. اما در مورد نوع سوم، تمام دانشجویانی که حداقل 1 ترم در دانشگاه اژه ازمیر تحصیل کرده باشند، مجاز به ثبت درخواست بورسیه بلاعوض هستند. دانشگاه اژه ازمیر برای دانشجویان بین‌الملل یا حتی بومی، شرایط یکسان و مشخصی را تعیین نکرده و بررسی شرایط درخواست بورسیه را به گروه‌های آموزشی و دانشکده‌های محول کرده است. دانشجویان متقاضی بورسیه تحصیلی بلاعوض می‌توانند درخواست خود را از طریق سایت ثبت کرده و پروسه پیگیری و بررسی را به شورای متشکل از گروه آموزشی محول کنند. اما در کنار بورسیه تحصیلی، به طور محدود امکان اشتغال پاره‌وقت در دانشکده‌های تربیت بدنی و علوم بهداشتی، کتابخانه و همچنین لابراتوارها فراهم شده است. دانشجویان تا سقف 60 ساعت در ماه اجازه کار دارند و از این طریق بخشی از هزینه شهریه آن‌ها جبران خواهد شد.

محمدحسین مهرزاد صدقیانی

من محمدحسین مهرزاد صدقیانی هستم. مدیر عامل کارگزاری دانشگاه های قبرس در ایران و دارای مدرک کارشناسی ارشد فناوری اطلاعات از دانشگاه مدیترانه شرقی قبرس.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *