دانشگاه بیلکنت ترکیه | Bilkent University

مشخصات کلی دانشگاه بیلکنت آنکارا

نام ترکی دانشگاهنام انگلیسی دانشگاهلوگو دانشگاه
Bilkent UniversityBilkent Universityلوگو دانشگاه بیلکنت آنکارا

آدرس و موقعیت دانشگاه بیلکنت ترکیه

Address: Üniversiteler, 06800 Çankaya/Ankara, Turkey

درباره دانشگاه بیلکنت ترکیه

دانشگاه بیلکنت ترکیه در سال 1967 و به همت آکادمیسین و شخص موفقی به نام احسان دوقراماجی بنا نهاده شد. این شخص که سابقه پست‌های مدیریتی، نظارتی و علمی در دانشگاه آنکارا، دانشگاه تکنیکال خاورمیانه و دانشگاه حاجت‌تپه را بر عهده دارد، بر آن شد تا اولین دانشگاه خصوصی و غیر انتفاعی ترکیه را با اهدافی خاص پایه‌گذاری کند. همانطور که مشخص است، نتیجه دانشگاه بیلکنت ترکیه بود که با گذشت دهه‌ها، همچنان یکی از دانشگاه‌های بسیار موفق ترکیه‌ای است. دانشگاه بیلکنت ترکیه به معنی واقعی کلمه بین‌المللی بوده و زبان اصلی تدریس در آن، انگلیسی است. در عین حال کارمندان و اساتید این مجموعه نیز از بیش از 34 کشور مختلف به ترکیه آمده‌اند. این دانشگاه در سال 2020 توانست به رتبه 16ام در میان دانشگاه‌های اروپای شرقی و آسیای مرکزی دست پیدا کرده، در بین دانشگاه‌های آسیایی به رتبه 82 و همچنین از حیث کاریابی فارغ‌التحصیلان، به عنوان برترین دانشگاه ترکیه انتخاب شود. هیچ‌یک از این عناوین و شاخصه‌های موفقیت به سادگی به‌دست نیامده و همگی ناشی از یک سابقه درخشان و سال‌ها تلاش هستند. دانشگاه تابحال بیش از 50 هزار فارغ‌التحصیل موفق را به پنج قاره جهان فرستاده است. در حال حاضر نیز با بیش از 12 هزار دانشجو در 9 دانشکده مختلف، مشغول به فعالیت است.

اگر قصد تحصیل در ترکیه را دارید، موسسه حقوقی دادمهر عدالت به عنوان نماینده رسمی دانشگاه های ترکیه در ایران، آماده ارائه مشاوره های تخصصی بصورت کاملا رایگان به متقاضیان میباشد. پس فرصت را از دست ندهید و با کارشناسان موسسه حقوقی دادمهر عدالت تماس حاصل فرمایید.

شرایط پذیرش دانشگاه بیلکنت آنکارا

دانشگاه بیلکنت ترکیه در مقطع کارشناسی، در دو برهه از سال اقدام به جذب دانشجوی برای ترم‌های پاییزی و بهاری می‌کند. با توجه به جایگاه ویژه این دانشگاه در بین مقاصد مورد اقبال دانشجویان بین‌الملل و متقاضیان خارجی، همواره اخذ پذیرش دانشگاه بیلکنت ترکیه با رقابت‌های خاصی گره خورده است. متقاضیان می‌توانند درخواست خود برای اخذ پذیرش دانشگاه بیلکنت ترکیه را به صورت آنلاین و از طریق فرم‌های موجود به اطلاع کمیسیون پذیرش این دانشگاه برسانند. کمیسیون دانشگاه با سنجیدن جوانب مختلف سابقه شخص، در مورد پذیرش یا عدم پذیرش او بسته به سایر درخواست‌های موجود و همچنین معیارهای ثابت تصمیم‌گیری می‌کند.

نمای از محوطه دانشگاه bilkentمعیارهای پذیرش دانشگاه Bilkent

مطابق اعلام رسمی کمیسیون پذیرش دانشگاه بیلکنت ترکیه، کمیسیون مذکور طیف وسیعی از مدارک معتبر بین‌المللی که نشان‌دهنده توانایی علمی شخص پس از سپری کردن دوره دبیرستان باشند را مورد پذیرش قرار می‌دهد. با این حساب ممکن است تحت شرایط خاصی استناد به نتایج کسب‌شده در کنکور ایران نیز با ضمیمه مستندات مورد قبول واقع شود. اما در کنار این موضوع، کمیسیون مذکور، برای معرفی معیارهای اعطای پذیرش دانشگاه بیلکنت ترکیه برخی از مدارک بین‌المللی را بیش از سایرین مورد تأکید قرار داده است.

 • نمره حاصل از آزمون (SAT): در بخش تست‌های استدلال، باید متقاضی در مواد امتحانی “قرائت انتقادی” و همچنین “ریاضی”، حداقل نمره 900 از 1600 را کسب کرده باشد. در بخش موضوعی آزمون نیز باید در دو ماده امتحانی مرتبط با برنامه مورد تقاضا، فرد حداقل نمره 500 از 800 را کسب کرده باشد.
 • نمره آزمون (GCE) سطح پیشرفته: در حداقل سه موضوع سطح نمره (A) کسب شده باشد و در سایر دروس مرتبط با رشته مورد تقاضا، حداقل نمره (C) کسب شود. توضیح معیارهای مورد نظر برای اخذ پذیرش دانشگاه بیلکنت ترکیه در این آزمون نیازمند طول و تفسیر بیشتری است. در صورت نیاز می‌توانید با ما ارتباط برقرار کنید.
 • مدرک (IB): (International Baccalaureate) یا همان دیپلم بین‌المللی یک مدرک جهانی است. متقاضیان اخذ پذیرش دانشگاه بیلکنت ترکیه باید این مدرک را با حداقل نمره 28 از 45 اخذ کرده و همچنین حداقل یک موضوع مرتبط با رشته مورد تقاضا در وضعیت (HL) باشد.
 • مدال المپیادهای علمی جهانی: این مدالها تنها به شرطی قابل پذیرش هستند که از سوی نهاد (TUBITAK) ترکیه معتبر شناخته شوند.

مدارک زبان و معیارهای مربوط به آن

نباید فراموش کرد زبان اصلی تدریس دانشگاه بیلکنت ترکیه، انگلیسی است و داشتن توانایی کافی در این زبان برای تمام دانشجویان، اعم از دانشجویان بین‌الملل و عادی، الزامی است. متقاضیان سه مسیر مختلف برای اثبات توانایی خود در زبان انگلیسی دارند.

 • شرکت در آزمون مهارت زبان خود دانشگاه یا همان (PAE) دانشگاه بیلکنت و پذیرش در آن
 • شرکت در آزمون آیلتس یا همان (IELTS) و اخذ نمره میانگین 6.5 با کسب حداقل 5.5 در تمام بخش‌ها
 • شرکت در آزمون تافل یا همان (TOEFL iBT) و کسب حداقل نمره 87

مدارک تافل و آیلتس به‌شرطی مورد قبول واقع می‌شوند که از نظر زمان معتبر شناخته شده و همچنین مستقیم از مراکز رسمی آزمون برای دانشگاه بیلکنت ترکیه ارسال شوند. همچنین باید خاطر نشان کرد دانشجویانی که در هیچ‌یک از این سه مسیر موفق به اثبات توانایی خود نشوند، ملزم به گذراندن دوره‌های آمادگی زبان انگلیسی و شرکت مجدد در آزمون (PAE) خواهند بود.

دانشکده‌های دانشگاه بیلکنت ترکیه

دانشگاه بیلکنت ترکیه بیش از 12 هزار دانشجوی فعال را در 9 دانشکده مختلف پذیرش کرده است. لیست این دانشکده‌ها به شرح زیر است.

 • دانشکده هنرهای زیبا، طراحی و معماری(با 6 دپارتمان مختلف)
 • دانشکده مدیریت تجاری(با 1 دپارتمان)
 • دانشکده اقتصاد، مدیریت و علوم اجتماعی(با 4 دپارتمان مختلف)
 • دانشکده مهندسی(با 3 دپارتمان مختلف)
 • دانشکده ادبیات و علوم انسانی(با 4 دپارتمان مختلف)
 • دانشکده علوم طبیعی(با 4 دپارتمان مختلف)
 • دانشکده موسیقی و هنرهای نمایشی(با 1 دپارتمان)
 • پردیس فناوری و مدیریت کاربردی(با 2 دپارتمان)

با مطالعه لیست دانشکده‌های دانشگاه بیلکنت ترکیه می‌توان متوجه شد که خبری از رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی، مامایی، پرستاری و همچنین داروسازی نیست و باید حتماً این موضوع را مد نظر داشت. در صورت علاقه به رشته‌های این شاخه و حیطه می‌توانید سار دانشگاه‌های بین‌المللی ترکیه را مورد بررسی قرار دهید.

رشته‌های دانشگاه بیلکنت ترکیه

دانشگاه بیلکنت ترکیه تمام رشته‌های تحصیلی را با محوریت زبان انگلیسی ارائه داده و طیف وسیعی از علوم و حرفه‌ها را پوشش می‌دهد. هرچند امکان بررسی تمام این رشته‌ها وجود ندارد اما ذکر چند نکته در این مورد الزامی است. ابتدا به ساکن، همانطور که در بخش پیشین گفته شد، نباید فراموش کرد رشته‌هایی مانند پزشکی، داروسازی، مامایی، پرستاری و دندانپزشکی در دانشگاه بیلکنت ترکیه پوشش داده نمی‌شوند. در کنار این نکته، در مورد شهریه دانشگاه باید گفت برخلاف سایر دانشگاه‌ها شهریه ثابتی را برای دانشجویان بین‌الملل اعلام کرده است. شهریه هر ساله بسته به برخی مسائل تغییر می‌کند اما بر مبنای آخرین اطلاعات موجود، هزینه ترم‌های مربوط به سال تحصیلی 2020-2021 برای دانشجویانی که بیش از سال 2016 پذیرش شده باشند، 13046 دلار و برای دانشجویانی که پس از تاریخ مذکور پذیرش شده باشند، 13560 دلار بوده است. پیش‌تر مطابق قوانین دولت ترکیه 8 درصد مبلغ شهریه برای مالیات بر ارزش افزوده بود اما اکنون این میزان به 1 درصد کاهش یافته و همین باعث کاهش هزینه جزئی برای دانشجویان بین‌الملل شده است. اما در مورد جزئیات مربوط به رشته‌ها، می‌توانید به طور اختصاصی ارتباط برقرار کرده و مشورت دریافت کنید. ما دسترسی کاملی به برنامه‌های درسی، واحدهای موجود در هر کورس تحصیلی و طول دوره تحصیل را در اختیار شما قرار خواهیم داد.

ساختمان دانشگاه بیلکنت آنکاراامکانات دانشگاه بیلکنت ترکیه

این دانشگاه به‌واسطه قرار داشتن در زمره دانشگاه‌های بین‌المللی و همچنین سطح بالای بودجه، در وضعیت بسیار مطلوبی قرار دارد. امکانات آموزشی در سطح عالی هستند و با وجود چندین دانشکده مختلف، یکی از بزرگ‌ترین کتابخانه‌های کشور ترکیه، چندین آمفی‌تئاتر و سالن ورزشی، تمام الزامات تجربه یک دوره تحصیلی موفق را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد. مراکز تحقیقاتی، کلاس‌های مدرن، آزمایشگاه‌های پیشرفته علوم و مهندسی، استودیوهای هنری، مرکز رایانه، مرکز بهداشت، سالن‌های ورزشی و بدنسازی، استخر سرپوشیده، یک خوابگاه‌ها 4000 نفری، کافه‌ها و رستوران‌ها، سالن ارکستر سمفونیک، استخر روباز و یک مرکز تفریحی مجهز را نیز می‌توان به لیست امکانات وسیع و عظیم دانشگاه بیلکنت ترکیه اضافه کرد.

خوابگاه‌های دانشگاه بیلکنت ترکیه

دانشجویانی از 73 کشور مختلف شانس اخذ پذیرش دانشگاه بیلکنت ترکیه را داشته‌اند و این یعنی دانشگاه توجه ویژه‌ای بر فراهم ساختن زیرساخت‌های رفاهی برای این دانشجویان غیر بومی دارد. سالانه 4600 دانشجو در دو خوابگاه رسمی دانشگاه بیلکنت ترکیه اقامت دارند. محیط خوابگاه‌ها، آرام، امن، پاکیزه و همچنین تا حد زیادی دوستانه است. در کنار دانشجویان بین‌المللی تعدادی از دانشجویان ترکی که بومی شهر آنکارا نیستند حضور دارند. خوابگاه‌ها در پردیس اصلی و پردیس شرقی واقع‌شده و همچنان در حال گسترش هستند. هزینه خوابگاه دانشگاه بیلکنت ترکیه هم به شرح زیر است. هزینه‌های اعلامی برای هر نوع از اتاق‌ها، برای یک ترم(نیمسال) تحصیلی است.

 • اتاق‌های چهار نفره: 2900 لیر ترکیه
 • اتاق‌های سه نفره: 4350 لیر ترکیه
 • اتاق‌های دو نفره عادی: 6100 لیر ترکیه
 • اتاق‌های دو نفره با حمام و دستشویی شخصی: 9600 لیر ترکیه
 • اتاق‌‌های یک نفره استاندارد: 9200 لیر ترکیه
 • اتاق‌های یک نفره با آشپزخانه مشترک و حمام و دستشویی شخصی: 16000 لیر ترکیه
 • اتاق‌های یک نفره، فاقد آشپزخانه، حمام و دستشویی شخصی و اتاق مجزای نشیمن: 15700 لیر ترکیه

البته قیمت‌های فوق صرفاً مربوط به خوابگاه‌های پردیس اصلی ترکیه بوده و برای دسترسی به قیمت‌های خوابگاه پردیس شرقی می‌توانید با ما در ارتباط باشید. قیمت‌های مربوط به این خوابگاه، قدری کمتر از موارد فوق خواهد بود.

بورسیه دانشگاه بیلکنت ترکیه

یکی از آمارهای جالبی که در مورد دانشگاه بیلکنت ترکیه وجود دارد، بورسیه بودن بیش از 64 درصد دانشجویان این مجموعه است. این یعنی تقریباً از هر 10 دانشجوی شاغل به تحصیل در این دانشگاه، 6 نفر از آن‌ها حداقل از یکی از بورسیه‌های دانشگاه بیلکنت ترکیه بهره می‌برد. این آمار نشان می‌دهد تیم مدیریتی دانشگاه بورسیه‌ها و تخفیف‌های متعددی را در اختیار دانشجویان بین‎الملل قرار می‌دهند. قطعاً بررسی تمام انواع تخفیف‌ها و بروسیه‌ها در حوصله متن نیست و ما تلاش می‌کنیم تا مهم‌ترین بورسیه این دانشگاه را بررسی کنیم.

 • بورس تحصیلی دانشجویان برتر

دانشجویان برتر دانشگاه بیلکنت ترکیه، بسته به شرایط و جوانب مختلفی از بورسیه‌ها بهره‌مند می‌شوند. در این طرح 5 درصد برتر دانشجویان غیر بورسیه‌شده هر ترم، پس از سنجیدن جوانب مختلفی موفق به اخذ بورسیه تحصیلی خواهند شد. اما امتیازات این 5 درصد برتر از دانشجویان یکسان نیست.

 • یک درصد اول 100 درصد شهریه برای آن‌ها بورسیه می‌شود
 • یک درصد دوم 80 درصد شهریه
 • یک درصد سوم 60 درصد شهریه
 • یک درصد چهارم 40 درصد شهریه
 • یک درصد پنجم 20 درصد شهریه

محمدحسین مهرزاد صدقیانی

من محمدحسین مهرزاد صدقیانی هستم. مدیر عامل کارگزاری دانشگاه های قبرس در ایران و دارای مدرک کارشناسی ارشد فناوری اطلاعات از دانشگاه مدیترانه شرقی قبرس.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *