دانشگاه مدیپل آنکارا

Ankara Medipol

مشخصات کلی دانشگاه مدیپل آنکارا

نام ترکی دانشگاهنام انگلیسی دانشگاهلوگو دانشگاه
Ankara Medipol ÜniversitesiAnkara Medipol Universityلوگو دانشگاه مدیپل آنکارا

آدرس و موقعیت دانشگاه مدیپل آنکارا رو نقشه

Address: Hacı Bayram, Talatpaşa Blv No: 2, 06050 Altındağ/Ankara, Turke

درباره دانشگاه مدیپل آنکارا؛ دانشگاهی معتبر و خوش‌آتیه

دانشگاه مدیپل آنکارا، شاخه‌ای تازه‌تأسیس از دانشگاه مدیپل است که پردیس اصلی آن در شهر استانبول قرار دارد. این دانشگاه که در سال 2019 تأسیس شده به‌نوعی یک دانشگاه زیرمجموعه(پردیس) از شاخه استانبول در نظر گرفته شده است. البته ساختار مدیریتی آن استقلال کاملی دارد. هرچند این دانشگاه تازه‌تأسیس است اما با در نظر داشتن پشتوانه دانشگاه مدیپل استانبول، می‌توان انتظار داشت تا این دانشگاه نیز عملکرد درخشانی از خود نشان دهد. مواجهه با دانشگاهی که به‌تازگی تأسیس شده، ممکن است با تردیدها و ابهاماتی همراه باشد اما دانشگاه مدیپل آنکارا از همین ابتدا با اتکای به اعتبار شاخه استانبول، توانسته توجهات را به سمت خود جذب کند.

در حال حاضر بیش از 2800 دانشجو در دانشگاه مدیپل آنکارا مشغول به تحصیل هستند؛ از این تعداد 310 دانشجوی خارجی هستند. جذب این تعداد از دانشجویان بین‌الملل در چنین مدت زمان کوتاهی یک نشانه مثبت است. در عین حال اما تازگی و نوپا بودن دانشگاه باعث می‌شود تا برای پذیرش در آن، نیازمند به اطلاعات جزئی و دقیق‌تری باشید؛ اطلاعاتی که فراهم آوردن آن‌ها به ما انگیزه نگارش یادداشت پیش رو را داد. بخصوص هنگامی که قرار است از بین 41 برنامه متغیر تحصیلی دانشگاه مدیپل آنکارا انتخاب کنید.

دانشجوی دندانپزشکی دانشگاه مدیپل آنکارا

اگر قصد تحصیل در ترکیه در دانشگاه مدیپل آنکارا را دارید، کارشناسان موسسه حقوقی دادمهر عدالت، آماده ارائه خدمات مشاوره رایگان در این زمینه هستند. پس فرصت را از دست ندهید و هم اکنون با کارشناسان موسسه حقوقی دادمهر عدالت تماس بگیرید.

شرایط پذیرش دانشگاه مدیپل آنکارا

پذیرش دانشگاه مدیپل آنکارا، از چندین کانال و مسیر مختلف ممکن شده است. بدون نیاز به سردرگمی و ارائه اطلاعات غیر قابل درک، مسیر اصلی پذیرش دانشگاه مدیپل آنکارا در صورت مایل بودن متقاضی به بهره‌مندی از مزایای مالی تحصیل در ساختار دولتی(نیمه دولتی) باید یکی از آزمون‌های زیر را با شرایط خاص خود پشت سر بگذارد.

 • شرکت در آزمون (YOS) ترکیه و کسب حداقل نمره 60 در کل آزمون
 • شرکت در آزمون (EEFIS) ترکیه و کسب حداقل نمره 60 در کل آزمون
 • شرکت در آزمون (GPA) و دستیابی به نمره میانگین 60 در مواد امتحانی مختلف
 • شرکت در آزمون (SAT) و اخذ حداقل 1000 امتیاز
 • شرکت و پذیرش در آزمون (GCE) سطح 3(حداقل) منوط به اخذ نمره (A) در یکی از مواد امتحانی مرتبط با رشته انتخابی

البته باید خاطر نشان کرد که نمرات حاصل از آزمون (ACT) آمریکا و همچنین امتحان توجیهی اردن و فلسطین(Tawjihi Exam) نیز برای پذیرش دانشگاه مدیپل آنکارا معتبر هستند؛ به علت ارتباط کمتر این دو آزمون با شرایط متقاضیان ایرانی و همچنین پیچیدگی شرایط، از پرداختن به آن‌ها پرهیز می‌کنیم. البته به عنوان یک امکان جانبی، نمرات و نتایج حاصل از سایر آزمون‌های گزینشی کشورهای مختلف نیز، در صورت موافقت کمیسیونی متشکل از 3 نفر اعضای هیئت علمی رشته مورد تقاضا، قابل پذیرش هستند. از این افراد برای پر کردن اضافه ظرفیت برخی رشته‌ها استفاده می‌شود.

دانشکده‌ها و رشته‌های دانشگاه مدیپل آنکارا

دانشگاه مدیپل آنکارا به تأسی از شاخه استانبول، تعداد زیادی از گروه‌های درسی و تحصیلی را در خود جای داده و زیرساخت‌های کافی برای پشتیبانی از همه آن‌ها را فراهم کرده است. در این دانشگاه شاهد فعالیت 15 دانشکده مختلف هستیم. از این تعداد 3 دانشکده دانشگاه مدیپل آنکارا به شکل اختصاصی فقط کورس‌های تحصیلی انگلیسی را ارائه می‌دهند. با در نظر داشتن اهمیت مسئله پذیرش دانشگاه مدیپل آنکارا که هدف محوری متن را تشکیل می‌دهد، به جای پرداختن به تمام این 15 دانشکده، به تعدادی از آن‌ها که قابلیت ارائه کورس‌های تحصیلی تمام انگلیسی دارند، خواهیم پرداخت.

 • دانشکده پزشکی
 • دانشکده دندانپزشکی
 • دانشکده داروسازی

این سه دانشکده، کورس‌های تحصیلی خود را کاملاً به زبان انگلیسی ارائه می‌کنند. باید در نظر داشت که علاوه بر دانشکده‌های عادی که به زبان ترکی تدریس می‌کنند، این سه دانشکده به شکل ویژه برای دانشجویان بین‌الملل تأسیس شده و به شکل موازی با دانشکده‌های اصلی فعالیت می‌کنند. به بیانی دیگر مثلاً غیر از دانشکده پزشکی انگلیسی، یک دانشکده پزشکی عادی دیگری نیز در دانشگاه مدیپل آنکارا فعالیت می‌کند. علاوه بر دانشکده‌های اختصاصی به زبان انگلیسی، در برخی دیگر از دانشکده‌ها، کورس‌های تحصیلی خاصی با زبان اختصاصی انگلیسی وجود دارد.

 • رشته هنرهای غذایی و آشپزی(در دانشکده هنرهای زیبا، طراحی و معماری)
 • رشته روانشناسی(در دانشکده اقتصاد و علوم اجتماعی)
 • رشته تجارت بین‌الملل(در دانشکده اقتصاد و علوم اجتماعی)
 • رشته سیاست و روابط بین‌الملل(در دانشکده علوم سیاسی)

این رشته‌ها و دانشکده‌های فوق، کورس‌های تحصیلی با زبان اختصاصی انگلیسی را ارائه می‌دهند و گزینه مناسبی برای اخذ پذیرش دانشگاه مدیپل آنکارا هستند. البته اگر به زبان ترکی استانبولی اشراف کافی دارید، می‌توانید در مورد کورس‌های تحصیلی ترکی نیز اطلاعات لازم را از طریق برقراری ارتباط با مؤسسه بدست آورید.

هزینه تحصیل در رشته‌های پرطرفدار دانشگاه مدیپل آنکارا (با زبان انگلیسی)

هرچند محدودیت فضای متن اجازه نمی‌دهد تا به وضعیت و معیارهای مالی تمام رشته‌ها دسترسی داشته باشیم اما در ادامه شهریه سالانه برخی از رشته‌های پرطرفدار دانشگاه مدیپل آنکارا بررسی می‌شود. تمام این کورس‌ها به زبان انگلیسی هستند.

 • پزشکی: 29 هزار دلار (با کسب پذیرش در بورسیه نرمال تا 19500 دلار نیز کاهش خواهد یافت)
 • دندانپزشکی: 20 هزار دلار ( با کسب پذیرش در بورسیه نرمال تا 14500 دلار نیز کاهش خواهد یافت)
 • داروسازی: 10500 دلار (با کسب پذیرش در بورسیه نرمال تا 7500 دلار نیز کاهش خواهد یافت)
 • هنرهای آشپزی و غذایی: 6 هزار دلار (با کسب پذیرش در بورسیه نرمال تا 3500 دلار نیز کاهش خواهد یافت)
 • روانشناسی: 6 هزار دلار (با کسب پذیرش در بورسیه نرمال تا 3500 دلار نیز کاهش خواهد یافت)
 • تجارت بین‌الملل: 6 هزار دلار (با کسب پذیرش در بورسیه نرمال تا 3500 دلار نیز کاهش خواهد یافت)
 • سیاست و روابط بین‌الملل: 6 هزار دلار (با کسب پذیرش در بورسیه نرمال تا 3500 دلار نیز کاهش خواهد یافت)

چنانچه دانشجو در آزمون مربوط به زبان انگلیسی به نمره قابل قبولی دست نیافته و یا مدرکی که ارائه می‌کند با نمره کف قبولی فاصله داشته باشد، ملزم به گذراندن یک دوره زبان انگلیسی خواهد شد. این دوره برای رشته‌های مختلف هزینه متفاوتی دارد اما به طور میانگین هزینه این دوره در دانشگاه مدیپل آنکارا برابر با 11 هزار دلار است. در صورت نیاز به کسب اطلاع در مورد رشته‌هایی با زبان ترکی یا سایر جزئیات مالی رشته‌های انگلیسی، می‌توانید با ما ارتباط برقرار کنید.

امکانات دانشگاه مدیپل آنکارا

پردیس اصلی دانشگاه مدیپل آنکارا، وسعت زیادی داشته و با وجود داشتن امکانت متعددی همچنان در حال تکمیل و توسعه است. هرچند پردیس در حال توسعه است اما در حال حاضر با داشتن ساختمان‌های متعدد آموزشی برای رشته‌های مختلف، چندین آمفی‌تئاتر مجلل، چند مرکز تحقیقاتی و آزمایشگاهی، امکانات کافی برای آموزش در تمام رشته‌ها را فراهم کرده است. دسترسی پردیس اصلی به شبکه راه‌آهن و حمل و نقل عمومی ترکیه نیز مطلوب است؛ در کنار پردیس اصلی دانشگاه مدیپل آنکارا یک ایستگاه اصلی قطار ترکیه(TCDD) در نظر گرفته شده و این جابجایی را تا حد زیادی آسان‌تر کرده است. غیر از پردیس اصلی، فضای اسکان و خوابگاه نیز وضعیت مطلوبی دارد. اسکان در اتاق‌های یک نفره 15 هزار لیره ترکیه و اتاق‌های دو نفره 12500 لیره ترکیه هزینه در بر دارد. این هزینه شامل اسکان، نظافت گرمایش، آب گرم، حمام، آشپزخانه و تغذیه 3 وعده در روز خواهد شد.

ساختمان جدید دانشگاه مدیپل انکارابورسیه‌های دانشگاه مدیپل آنکارا

دانشگاه مدیپل آنکارا با اینکه یک دانشگاه خصوصی محسوب شده و اقدام به ارائه کورس‌های تحصیلی خصوصی و نیمه‌دولتی می‌کند. اما بورسیه‌های متعدد با شرایط متمایزی را برای دانشجویان تدارک دیده است. دانشگاه مدیپل آنکارا، صرفاً به بورسیه اتکا نکرده و در قالب تخفیفات نیز، تسهیلات مناسبی برای دانشجویان متقاضیان پذیرش دانشگاه مدیپل آنکارا در نظر گرفته است. تمام تخفیف‌ها و بورسیه‌های تحصیلی برای دانشجویان بین‌الملل قابل استفاده نیستند؛ مثلاً بورسیه خاصی برای خانواده شهدا و ایثارگران ارتش ترکیه در نظر گرفته شده است. در همین راستا با محدود کردن دایره بررسی، صرفاً به شکل اجمالی به موارد قابل استفاده برای دانشجویان بین‌الملل خواهیم پرداخت.

موارد بورسیه دانشگاه مدیپل آنکارا  | Ankara Medipol Scholarship

 • چنانچه بیش از یکی از فرزندان شما موفق به اخذ پذیرش دانشگاه مدیپل آنکارا شود، 10 درصد تخفیف در شهریه برای هر دو در نظر گرفته می‌شود.
 • دانشجویان دارای بیش از 40 درصد معلولیت، 10 درصد تخفیف شهریه دریافت می‌کنند.
 • بورس تحصیلی نرمال: بورس تحصیلی نرمال برای دانشجویان برتر رشته‌های مختلف تحصیلی در نظر گرفته شده است. یک دانشجو با دستیابی به یک رتبه مناسب در طول تحصیل در دانشگاه مدیپل آنکارا می‌تواند از این بورسیه استفاده کند. این بورسیه شرایط مختلفی دارد اما به طور اجمالی می‌توان گفت بر اساس رتبه، مبالغ مختلفی را شامل خواهد شد.
 • 100 دانشجوی برتر دانشگاه، هفت ماه در سال، ماهانه 5هزار لیر ترکیه بورسیه دریافت می‌کنند.
 • دانشجویان با رتبه مابین 100 تا 250، هفت ماه در سال، ماهانه 4هزار لیر ترکیه بورسیه دریافت می‌کنند.
 • دانشجویان با رتبه مابین 250 تا 500، هفت ماه در سال، ماهانه 3 لیر ترکیه بورسیه دریافت می‌کنند.
 • دانشجویان با رتبه مابین 500 تا 750، هفت ماه در سال، ماهانه 2 هزار لیر ترکیه بورسیه دریافت می‌کنند.
 • دانشجویان با رتبه مابین 750 تا 1000، هفت ماه در سال، ماهانه 1500 لیر ترکیه، بورسیه دریافت می‌کنند.
 • تخفیفات قهرمانی: دانشجویان بسته به افتخارات فردی و تیمی در قالب تیم‌های ورزشی و مسابقات بین دانشگاهی، از تخفیف‌های مختلفی بهره‌مند می‌شوند که بسته به نوع مدال، تیمی یا انفرادی بودن و ورزش مورد نظر، سطح تخفیف‌ها متغیر و منعطف است.
 • بورسیه‌های تحصیلی مربوط به نتایج آزمون (OSYM): متقاضیان برتر آزمون (OSYM)، پس از اخذ پذیرش دانشگاه مدیپل آنکارا، بسته به رتبه اخذشده، به سطوح متفاوتی از تخفیف و بورسیه بهره‌مند می‌شوند. هرچند این بورسیه شرایط متغیری دارد اما به طور مثال 100 دانشجوی برتر در آزمون (OSYM) ممکن است هم بورسیه دریافت کرده و هم شهریه آن‌ها تا پایان دوره تحصیل شامل تخفیف 50 درصدی شود.

آلبوم تصاویر دانشگاه مدیپل آنکارا

[supsystic-gallery id=3]

محمدحسین مهرزاد صدقیانی

من محمدحسین مهرزاد صدقیانی هستم. مدیر عامل کارگزاری دانشگاه های قبرس در ایران و دارای مدرک کارشناسی ارشد فناوری اطلاعات از دانشگاه مدیترانه شرقی قبرس.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *