تحصیل در اسپانیا | بررسی شرایط تحصیل در اسپانیا در سال 2021

0 105

تحصیل در اسپانیامقدمه ای بر تحصیل در اسپانیا

تحصیل در اسپانیا به دلیل پایین تر بودن هزینه تحصیل در اروپا ، دانشجویان زیادی را از سرتاسر دنیا به این کشور سوق داده است. با توجه به هزینه های کم تحصیل در این کشور و اعتبار بالای مدارک تحصیلی دانشگاه های آن ، همچنین وجود بازار کار در سراسر اروپا پس از فارغ التحصیلی ایرانیان زیادی به سمت تحصیل در اسپانیا روی آورده اند. رنکینگ دانشگاه های اسپانیا به دلیل دارا بودن امکانات و تجهیزات آموزشی پیشرفته و همچنین آموزش به زبان بین المللی انگلیسی زیر 400 می باشد.

مسیر تحصیل در اسپانیا به خصوص برای خانواده هایی که قصد مهاجرت به این کشور را دارند به این شکل می باشد:

 • کودکان از سه سالگی تا شش سالگی به مهد کودک می روند که البته سال آخر برای همه اجباری است.
 • پس از آن آموزش ابتدایی را تا پنج سال ادامه داده و وارد مقطع متوسطه می شوند.
 • مقطع متوسطه نیز پنج سال  به طول می انجامد و پس اتمام دوره متوسطه ، مدرک Bachiller را دریافت می کنند.
 • در صورت تمایل به ادامه تحصیل و ورود به دانشگاه یک سال هم دوره ی پیش دانشگاهی یا دوره مهارت های حرفه ای را پشت سر خواهند گذاشت.

در تمام مدت تحصیل در اسپانیا ، آموزش و پرورش به زبان رسمی این کشور یعنی اسپانیایی انجام می پذیرد و کودک شما در طول مدت تحصیل به زبان اسپانیایی تسلط پیدا خواهد کرد. اما از مقاطع تحصیلی در مدرسه گذر کرده و به دوره های آکادمیک ویژه ی ایرانیان متقاضی تحصیل در اسپانیا می رسیم. فراگیری زبان اسپانیایی قبل از ورود به دانشگاه امری اجتناب ناپذیر است.

به همین دلیل در صورت عدم تسلط به این زبان در ابتدا باید دوره های 6 تا 9 ماهه ی آموزش این زبان را در کالج های اسپانیا سپری کنید و پس از آن در آزمون های ورودی دانشگاه مد نظر خود شرکت کنید. چنانچه با موفقیت این آزمون را سپری کردید می توانید در دانشگاه ثبت نام کنید.

توصیه موسسه حقوقی دادمهر عدالت به متقاضیان تحصیل در اسپانیا در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد :

 • به دلیل سابقه بد سفارت اسپانیا در صدور ویزا برای دانشجویان ، بهتر است قبل از هر اقدامی دوره های زبان اسپانیایی را در ایران بگذرانید تا سفارت بهانه ای برای رد کردن ویزای شما نداشته باشد.
 • بدین ترتیب شما افسر کنسولگری سفارت اسپانیا را تا حد بسیار زیادی قانع می کنید تا درخواست ویزای دانشجویی شما را رد نکند.

چیزی که شاید بسیاری از متقاضیان تحصیل در اسپانیا را خوشحال کند این است که ، تحصیلات تکمیلی در مقطع دکتری همچون کشور آلمان رایگان می باشد. ضمناً برای تحصیل در این مقطع نیازی به تسلط به زبان اسپانیایی نیست و فقط مدرک آیلتس آکادمیک با حداقل نمره 6.5 کفایت می کند.

توجه داشته باشید که فقط رشته های پزشکی و دندانپزشکی به زبان اسپانیایی تدریس می شوند و از این قاعده مستثنی هستند. البته یک یا دو مرکز در اسپانیا وجود دارند که رشته های پزشکی و دندانپزشکی را به زبان انگلیسی آموزش می دهند اما مدرک آنها مورد قبول وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران نیست. مبلغ شهریه این مراکز هم به صورت سالانه بین 11 تا 16 هزار یورو بوده که خیلی مبلغ بالایی می باشد.

تحصیل در اسپانیا در مدارس

همانطور که گفته شد بسیاری از افراد و خانواده ها در پی دانستن نحوه تحصیل فرزندانشان در کشور اسپانیا هستند. به طور کلی مدارس در اسپانیا به سه دسته تقسیم می شوند :

 • مدارس بین المللی که به زبان انگلیسی آموزش می دهند و هزینه بر خواهند بود.
 • مدارس دولتی رایگان بوده و فقط در صورت تسلط فرزند به زبان اسپانیایی پذیرش می شوند، اما زبان انگلیسی هم به عنوان زبان دوم در این مدارس تدریس می شود.
 • مدارس نیمه خصوصی که در آنها، فرزند به زبان اسپانیایی آموزش می بیند و کمی هزینه دارد.

چنانچه قصد تحصیل در اسپانیا را دارید، باید بدانید که مدارک تحصیلی صادر شده از کشور اسپانیا معتبر بوده و در بسیاری از کشور ها از نظر علمی، سطح بالایی دارند. نظام آموزشی اسپانیا، تحصیل فرزندان در مقطع ابتدایی و متوسطه را اجباری کرده است و دانش آموزان باید از شش سالگی تحصیل را آغاز نمایند.

دانش آموزانی که در مدارس بین المللی اسپانیا تحصیل می کنند پس از یک سال تحصیلی در صورتی که سطح علمی و معدل خوبی داشته باشند می توانند از بورسیه ها و کمک هزینه های تحصیلی برخوردار شوند. برخورداری از بورسیه و کمک هزینه تحصیلی برای تحصیل در اسپانیا در مدارس بین المللی از طریق وزارت آموزش و پرورش اسپانیا، وزارت امور خارجه یا موسسه کوپراسیون ایبروامریکن قابل پیگیری و دریافت خواهد بود.

برای دریافت کمک هزینه تحصیلی و یا بورسیه، والدین دانش آموز باید در اسرع وقت و حتی زودتر از مهلت مقرر مدارک تحصیلی فرزند را به سازمان های اشاره شده ارسال نمایند. زیرا این فرایند باید پله پله و با بررسی های مکرر توسط سازمان های ارائه دهنده این تسهیلات، طی شود و ممکن است زمانبر باشد. در این برنامه سوالات شخصی و عمومی از متقاضی پرسیده خواهد شد، سوالاتی از قبیل شغل والدین و میزان حقوق و دستمزد ماهیانه ی آنها. موسسه حقوقی دادمهر عدالت بهترین راهنما و مشاور در زمینه اخذ ویزا و اقامت تحصیلی شما و فرزندانتان می باشد.

تحصیل در اسپانیا در مقطع کارشناسی

تحصیل در اسپانیا در مقطع کارشناسی در همه ی سنین امکان پذیر است اما افراد زیر 23 سال شانس بیشتری برای گرفتن ویزای تحصیلی اسپانیا دارند. لازم است بدانید گرفتن ویزای تحصیلی اسپانیا در دوره ی کارشناسی برای متقاضیان تا سن 26 سال راحت تر می باشد. مدت دوره کارشناسی برای تحصیل در اسپانیا بین 3 تا 4 سال می باشد که البته برای رشته های پزشکی و دندانپزشکی طولانی تر است.

ترم های تحصیلی در ماه فوریه و ماه سپتامبر همانند دیگر کشورها آغاز می شود. تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی چشم انداز شغلی مناسب تری در کل اروپا به ویژه اسپانیا دارد. به همین جهت 42 دانشگاه مطرح در این رشته ها وجود دارند، که از این تعداد 31 دانشگاه دولتی و 11 دانشگاه خصوصی هستند. از آنجایی که دوره های تحصیلی در مقطع کارشناسی به زبان اسپانیایی تدریس میشوند، متقاضیان باید تسلط کافی به زبان اسپانیایی داشته باشند. و مدرک زبان اسپانیایی خود را هنگام درخواست پذیرش به دانشگاه و پس از دریافت نامه پذیرش به سفارت ارائه داده باشند.

توجه داشته باشید که هزینه های تحصیل در اسپانیا به نوع رشته انتخابی ، نوع دانشگاه ثبت نامی و برخورداری از امکانات دانشگاه ها نظیر خوابگاه متغیر می باشد اما به طور میانگین هزینه ی دانشگاه به شرح ذیل است :

 • هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی اسپانیا در مقطع لیسانس : 700 تا 1400 یورو در سال
 • هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی اسپانیا در مقطع لیسانس : بین 6000 تا 17000 یورو در سال

موسسه حقوقی دادمهر عدالت همواره تلاش می کند تا بهترین دانشگاه ها را برای تحصیل در اسپانیا در مقطع کارشناسی به شما معرفی کند. همچنین این موسسه با در اختیار داشتن برترین کارشناسان مهاجرتی و امور ویزا ، آسان ترین راه را برای تبدیل ویزای دانشجویی به اقامت در اروپا به شما نشان خواهد داد.

تحصیل در اسپانیا در مقطع تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکتری)

تحصیل در اسپانیا در تمام مقاطع به جز کارشناسی ارشد و دکتری فقط به زبان اسپانیایی امکان پذیر است. به همین خاطر توصیه می شود قبل از درخواست پذیرش از دانشگاه نسبت به اخذ مدرک زبان اسپانیایی در ایران اقدام نمایید. البته تحصیل در اسپانیا در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری ، هم به زبان اسپانیایی و هم به زبان انگلیسی امکان پذیر است. اگر دانشجو بخواهد به زبان اسپانیایی تحصیل کند باید مدرک زبان اسپانیایی خود را یا در ایران یا در کالج های زبان اسپانیا اخذ کند. و اگر بخواهد به زبان انگلیسی تحصیل کند باید مدرک IELTS  آکادمیک با نمره حداقل 6.5 را اخذ کرده باشد.

مدت زمان دوره ی کارشناسی ارشد حدودا دو سال می باشد اما برخی رشته ها به دلیل کم بودن واحدهای درسی در عرض یک سال به اتمام خواهد رسید. برخی رشته های تحصیلی که 60 واحد درسی دارند، ظرف مدت 1 سال به اتمام می رسد و برخی از آنها که 90 واحد درسی دارند طی 18 ماه به اتمام خواهند رسید. و اما تحصیل در اسپانیا در مقطع دکتری کمی متفاوت تر می باشد. تحصیلات در مقطع دکتری بین 3 تا 5 سال، بسته به نوع رشته ی تحصیلی زمانبر خواهد بود.

غالب رشته های تحصیلی در مقطع دکتری به زبان انگلیسی تدریس می شود و دیگر الزامی به داشتن مدرک زبان اسپانیایی نیست. اما متقاضی تحصیل در اسپانیا می بایست مدرک معتبر آیلتس خود را در هنگام درخواست پذیرش به دانشگاه و پس از دریافت نامه پذیرش از دانشگاه، به سفارت ارائه دهد.

تحصیل در اسپانیا و معرفی دانشگاه های برتر

تحصیل در دانشگاه های برتر اسپانیا، از جهت سطح علمی، رتبه جهانی و اعتبار مدارک آنها در بین دیگر کشورها بسیار مهم و حائز اهمیت می باشد. تعداد 45 دانشگاهِ مطرح در کشور اسپانیا وجود دارد که در رتبه بندی های جهانی، دارای اعتبار بسیار بالایی می باشند. تحصیل در اسپانیا و در دانشگاه های بزرگی مثل بارسلونا، مادرید و والنسیا، اتفاق بسیار خوبی است و به نوعی خوش شانسی تلقی می شود. موسسه ی حقوقی دادمهر عدالت فهرستی از بهترین دانشگاه های اسپانیا را به همراه رتبه جهانی آن در سال 2021 به شرح ذیل آماده کرده است.

دانشگاه دولتی بارسلونا                                 رتبه جهانی در سال 2021 : 183

دانشگاه دولتی و مستقل مادرید                      رتبه جهانی در سال 2021 : 200

دانشگاه دولتی کامپولتنسه مادرید                    رتبه جهانی در سال 2021 : 206

دانشگاه دولتی و مستقل بارسلونا                     رتبه جهانی در سال 2021 : 213

دانشگاه دولتی ناوارا                                    رتبه جهانی در سال 2021 : 252

دانشگاه دولتی پومپئو فابرا بارسلونا                   رتبه جهانی در سال 2021 : 287

دانشگاه دولتی کارلوس 3 مادرید                     رتبه جهانی در سال 2021 : 311

دانشگاه دولتی پلی تکنیک بارسلونا تِک              رتبه جهانی در سال 2021 : 314

دانشگاه دولتی پلی تکنیک والنسیا          رتبه جهانی در سال 2021 : 326

دانشگاه خصوصی IE سگویا                           رتبه جهانی در سال 2021 : 327

دانشگاه دولتی پلی تکنیک مادرید          رتبه جهانی در سال 2021 : 451

دانشگاه دولتی آلکالا                                   رتبه جهانی در سال 2021 : 499

دانشگاه دولتی زاراگوزا                                 رتبه جهانی در سال 2021 : 510-501

دانشگاه دولتی گرانادا                                  رتبه جهانی در سال 2021 : 510-501

دانشگاه دولتی سِویلا                                  رتبه جهانی در سال 2021 : 590-581

دانشگاه دولتی والنسیا                                 رتبه جهانی در سال 2021 : 600-591

دانشگاه خصوصی رامون لیول بارسلونا                رتبه جهانی در سال 2021 : 650-601

دانشگاه دولتی سالامانکا                               رتبه جهانی در سال 2021 :650 -601

دانشگاه دولتی سانتیاگو د کمپوستلا                 رتبه جهانی در سال 2021 : 750-701

دانشگاه دولتی رویرا ویرجیلی تاراگونا                رتبه جهانی در سال 2021 : 800-751

دانشگاه دولتی آلیکانته                                رتبه جهانی در سال 2021 : 1000-801

دانشگاه دولتی مورسیا                                 رتبه جهانی در سال 2021 : 1000-801

دانشگاه دولتی اویدو                                   رتبه جهانی در سال 2021 : 1000-801

دانشگاه دولتی لاکرونیا                                رتبه جهانی در سال 2021 : 1000-801

دانشگاه دولتی کاستیا لامانچا                         رتبه جهانی در سال 2021 : 1001+

دانشگاه دولتی ویگو                                    رتبه جهانی در سال 2021 : 1001+

موسسه حقوقی دادمهر عدالت بهترین راهنما و پشتیبان برای انتخاب و اخذ پذیرش از دانشگاه های معتبر اسپانیا می باشد.

ویزای دانشجویی برای تحصیل در اسپانیا

ویزای دانشجویی برای تحصیل در اسپانیا همان ویزای شینگن (شنگن) ولی از نوع بلند مدت آن می باشد. متقاضی باید فرم ویزای شنگن خود را تکمیل و هدف از سفر خود را تحصیل ذکر نماید. نمونه فرم ویزای شنگن کشور اسپانیا در وبسایت موسسه حقوقی دادمهر عدالت موجود می باشد. در نظر داشته باشید که قبل از اقدام برای ویزا باید از دانشگاه خود Admission یا همان نامه پذیرش را دریافت کنید و آن را به همراه دیگر مدارک که در ادامه مقاله به آن می پردازیم، به افسر کنسولگری تحویل دهید.

موسسه حقوقی دادمهر عدالت متخصص در امور اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های معتبر کشور اسپانیا، شما را به مطالعه ی ادامه ی این مقاله دعوت می نماید.

شرایط و روند دریافت ویزای دانشجویی برای تحصیل در اسپانیا

از آنجایی که ویزای تحصیلی اسپانیا درگاهی برای دریافت اقامت و زندگی دائمی در اروپا خواهد بود، دقت در تکمیل و ارائه ی مدارک به سفارت امری مهم و حائز اهمیت می باشد. سفارت اسپانیا در ایران یکی از سخت گیر ترین سفارت ها برای اعطای ویزا می باشد، ولی جای نگرانی زیادی وجود ندارد.

 • در صورتی که سن متقاضی کمتر از 26 سال باشد، نمرات خوبی هم در طول تحصیل خود کسب کرده باشد، یکی از افراد حائز دریافت ویزا خواهد بود. همچنین چنانچه مدارک و فرم درخواست ویزای خود را به درستی و با دقت تکمیل و ترجمه کرده باشید دیگر نگرانی ای وجود نخواهد داشت.ترجمه مدارک برای ارائه به سفارت جهت تحصیل در اسپانیا باید به زبان اسپانیایی باشد و ترجمه به زبان انگلیسی و دیگر زبان ها مورد پذیرش سفارت نیست.
 • روند صدور ویزای تحصیلی اسپانیا بین سه هفته تا دو ماه زمان بر خواهد بود، البته در بعضی از موارد این مدت تا سه ماه هم به طول خواهد انجامید.
 • ویزای تحصیلی برای تحصیلی در اسپانیا به دو صورت کمتر از شش ماه و بیشتر از شش ماه صادر خواهد شد.
 • اغلب کسانی که برای شرکت در دوره های کوتاه مدت دانشگاه ها و یا کالج های زبان آموزی ثبت نام می کنند ویزای کمتر از شش ماه دریافت خواهند کرد.

موسسه حقوقی دادمهر عدالت از زمان دریافت مدارک شما تا زمان اخذ ویزا همراه و راهنمای شما خواهد بود.

 تحصیل در اسپانیا و مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی

متقاضی برای تحصیل در اسپانیا جهت اخذ ویزای تایپ D تحصیلی، مدارک زیر را باید به سفارت اسپانیا ارائه دهد.

 • گذرنامه با حداقل یک سال اعتبار از تاریخ سفر
 • فرم درخواست ویزای شنگن که تکمیل و امضا شده باشد.
 • گواهی سلامت و جواب آزمایش های انجام شده.
 • بیمه نامه درمانی و قابل قبول برای سفارت
 • پرینت حساب بانکی شش ماهه به همراه موجودی بانکی متناسب با دوره ی تحصیلی + نامه تمکن مالی صادر شده و ممهور به مهر لاتین بانک
 • فیش واریزی هزینه ترم اول دانشگاه (بهتر است هزینه یک سال تحصیلی به صورت کامل پرداخت شود.)
 • نام پذیرش صادر شده از طرف دانشگاه اسپانیایی
 • مدارک هویتی متقاضی اعم از شناسنامه و کارت ملی
 • مدارک تحصیلی متقاضی به طور کامل با ریز نمرات مهر شده توسط مرجع صدور
 • پرداخت هزینه فی سفارت
 • دو قطعه عکس 3.5 در 4.5 که حداقل 70 درصد عکس را چهره تشکیل داده باشد.

متقاضی می تواند پس از صدور ویزای تحصیلی اسپانیا و سفر به این کشور ضمن انجام مراحل اداری، از خانواده، همسر و فرزندان خود دعوت کند تا به صورت همراه دانشجو به اسپانیا بیایند. همچنین برای درخواست ویزای همراه دانشجو مدارک ذیل باید به سفارت ارائه شود.

 • گذرنامه با اعتبار کافی
 • مدارک هویتی نظیر شناسنامه و کارت ملی
 • سند ازدواج (در صورت درخواست همراهی همسر)
 • دو قطعه عکس 3.5 در 4.5 که حداقل 70 درصد عکس را چهره ی متقاضی تشکیل داده باشد.
 • پرینت حساب شش ماهه به زبان لاتین با موجودی متناسب برای زندگی در طول مدت اقامت + نامه تمکن مالی صادر شده و ممهور به مهر لاتین بانک
 • تصویر ویزای متقاضی اصلی (دانشجو)
 • دعوتنامه از طرف دانشجو در صورت لزوم

موسسه حقوقی دادمهر عدالت کلیه مدارک را در تمام مراحل برای درخواست تحصیل در اسپانیا به دقت بررسی و مطالعه می کند و هر گونه اشکال و یا وجود مدارک نادرست را به اطلاع متقاضی می رساند. این موسسه تلاش می کند تا مراحل ویزای تحصیلی شما و همراهان تان به درستی مرتب و به سفارت ارائه شود.

هزینه های تحصیل در اسپانیا

هزینه های تحصیل در اسپانیا با نوع دانشگاه و مقطع تحصیلی ارتباط مستقیم دارد. موسسه حقوقی دادمهر عدالت برای شما لیستی از هزینه ی دانشگاه های مختلف را آماده کرده است. میانگین هزینه در دانشگاه های دولتی اسپانیا برای یک دوره ی کامل :

 • دانشگاه ژان : 1100یورو
 • دانشگاه کاتالونیا : 1600 یورو
 • دانشگاه لیدا : 1900 یورو
 • دانشگاه والنسیا : 2900 یورو
 • میانگین هزینه در دانشگاه های دولتی رده بالای اسپانیا برای یک دوره کامل :
 • دانشگاه مستقل مادرید : 2200 تا 3200 یورو
 • دانشگاه بارسلونا : 3000 یورو
 • دانشگاه پومپئو فابرا : 3000 تا 4000 یورو
 • دانشگاه مستقل بارسلونا : 3700 یورو

تحصیل در اسپانیا به همراه بورسیه تحصیلی

از آنجایی که تحصیل در اسپانیا در تمام مقاطع بسیار ارزان قیمت و حتی رایگان می باشد، نیازی به استفاده از بورسیه تحصیلی برای متقاضیان نیست. اما به طور کلی مبلغی برای کمک هزینه تحصیلی به دانشجویان تعلق می گیرد، حتی دانشجویان امکان استفاده از تسهیلاتی نظیر اجازه کار پاره وقت نیز خواهند داشت. تحصیل در مقطع دکتری در کشور اسپانیا تقریبا رایگان است و عملا بورسیه و کمک هزینه ی آموزشی در این دوره معنا ندارد.

اما در صورتی که به عنوان دستیار اساتید انتخاب شوید دانشگاه محل تحصیل، ماهیانه حقوقی بین 1200 تا 1500 یورو به عنوان کمک هزینه تحصیلی یا بورسیه به شما پرداخت می کند. همچنین یک دانشجوی دکتری اجازه دارد در هفته 30 ساعت کار پاره وقت انجام دهد و به ازای هر ساعت کار ، دستمزدی معادل 8 تا 12 یورو نیز دریافت کند. هزینه تحصیل دانشجوی مقطع دکتری در کشور اسپانیا به صورت سالانه برای بیمه دانشجویی و سایر خدمات دانشگاه به طور کلی مبلغ 300 تا 600 یورو خواهد بود.

کار حین تحصیل در اسپانیا و فرصتهای شغلی پس از فارغ التحصیلی

فرصت های شغلی پس از فراغت از تحصیل در اسپانیا به دلیل آموختن زبان اسپانیایی، یکی از مزیت های متقاضیان کار محسوب می شود. یک متقاضی کار پس از تحصیل در اسپانیا با فرهنگ و آداب و رسوم این کشور نیز آشنا شده و امکان کار در این کشور را به راحتی به دست می آورد. همچنین برای تبدیل ویزای دانشجویی به ویزای اقامت کاری می تواند از مزایای زیر بهره مند شود:

 • کسب اقامت دائم پس از پنج سال و برخورداری از گذرنامه ی اسپانیایی پس از ده سال از جمله این مزایا است.
 • جذب در شرکتها و سازمان ها و برخورداری از حقوق بالا به دلیل داشتن مدرک تحصیلی معتبر نیز از مزایای تحصیل در اسپانیا خواهد بود.

موسسه حقوقی دادمهر عدالت با بهره گیری از زبده ترین کارشناسان و حقوقدانان در مجموعه ی خود می تواند برای متقاضیان کار پس از تحصیل در اسپانیا خدمات تبدیل ویزای تحصیلی به کاری را انجام دهد.

Leave A Reply

Your email address will not be published.