تحصیل در اسلوونی | بررسی تمام شرایط تحصیل در اسلوونی در سال 2021

0

تحصیل در اسلوونیتحصیل در اسلوونی چگونه است؟ چگونه می توان ویزای تحصیلی اسلوونی را دریافت کرد؟ هزینه های تحصیل و زندگی در اسلوونی چگونه است؟ آیا دانشگاه های اسلوونی اعتبار جهانی دارند؟ اگر شما قصد تحصیل در کشور اسلوونی را داشته باشید، بدون شک سوالاتی از این قبیل برای شما مطرح است. ما در ادامه قصد داریم به بررسی این سوالات پرداخته و به آن ها پاسخ دهیم. با ما همراه باشید.

اسلوونی یکی از کشور های پیشرفته اروپایی است که در مرکز اروپا واقع شده است. این کشور دموکراتیک، در سال 1991 به صورت رسمی به عنوان یک کشور واحد شناخته شد. اسلوونی جغرافیای بی نظیری دارد. این کشور در میان کوه های آلپ و دریای مدیترانه واقع شده است. اگر چه اسلوونی یک کشور کم جمعیت با جمعیت 2 میلیون نفر است اما این کشور در سال 2004 به صورت رسمی به اتحادیه اروپا پیوست. در حال حاضر نیز این کشور پیشرفته اروپایی عضو ناتو و سازمان ملل متحد نیز می باشد. اسلوونی با کشور های ایتالیا، اتریش و مجارستان همسایگی دارد.

آب و هوای شهر های شمالی اسلوونی سرد و شهر های جنوبی و غربی آن معتدل و دلپذیر است. پایتخت کشور اسلوونی، شهر لیوبلیانا است. واحد رسمی پول در اسلوونی یورو است و مردم این کشور به زبان اسلوونیایی سخن می گویند. در رابطه با اقتصاد اسلوونی نیز باید بگوییم این کشور پیشرفته اروپایی در سال های اخیر توانسته است روند رو به رشدی را در اقتصاد خود داشته باشد. صنعت گردشگری نیز در سال های اخیر در کشور اسلوونی رشد بسیار خوبی داشته است. از طرف دیگر به دلیل شرایط خوب مهاجرتی بسیاری از مردم جهان به این کشور مهاجرت می کنند. اگر چه اسلوونی در دسته کشور های تراز اول اروپا قرار نمی گیرد، اما این کشور جزء اتحادیه اروپا است و روند رو به رشد اقتصاد آن سبب شده است مقصد بسیاری از مهاجران باشد.

در سال های اخیر نیز بسیاری از دانشجویان ایرانی کشور اسلوونی را برای مهاجرت تحصیلی انتخاب کرده اند. دلیل این امر این است که در وهله اول اسلوونی یک کشور اروپایی و عضو اتحادیه اروپا است. همچنین اسلوونی دارای ثبات اقتصادی است و علاوه بر این موارد، دانشگاه های موجود در کشور اسلوونی از رتبه های علمی مناسبی برخوردار هستند. اگر بخواهید برای تحصیل در اسلوونی اقدام کنید و از این طریق به این کشور اروپایی مهاجرت نمایید، الزامی است که از یکی از دانشگاه های این کشور پذیرش داشته باشید.

مقدمه ای بر تحصیل در اسلوونی

یکی از راه های مهاجرت به کشور های مختلف اخذ اقامت از طریق ویزای تحصیلی است. تحصیل در اسلوونی می تواند اقامت موقت این کشور را برای شما فراهم آورد. همان طور که گفتیم اسلوونی یک کشور اروپایی عضو اتحادیه اروپا است که از یک سیستم آموزشی مناسب برخوردار است. سیستم آموزشی کشور اسلوونی بر اساس فرآیند بولونیا طراحی و پیاده سازی شده است. سیستم آموزشی بولونیا یک سیستم آموزشی یکپارچه و قانونمند است که کشور هایی که در اتحادیه اروپا عضو هستند، مستلزم به رعایت این سیستم آموزشی هستند.  شایان ذکر است ویزای تحصیلی اسلوونی می تواند اقامت موقت را برای شما به ارمغان بیاورد. یعنی هنگامی که شما برای دریافت و اخذ ویزای تحصیلی کشور اسلوونی اقدام می کنید، در صورتی که شرایط شما برای اخذ ویزا مورد قبول باشد، شما تنها به مدت محدودی که در ویزا مشخص شده است می توانید در خاک اسلوونی سکونت داشته باشید. به عنوان مثال در صورتی که شما برای یک دوره تحصیلی 4 ساله موفق به اخذ ویزای تحصیلی اسلوونی شده اید، شما برای 4 سال و در تاریخ مقرر شده می توانید در اسلوونی حضور داشته باشید. بعد از پایان این 4 سال شما یا باید بتوانید ویزای خود را تغییر دهید و یا باید خاک اسلوونی را ترک کنید.

در سال های اخیر مهاجرت تحصیلی یکی از روش های کم هزینه و مطمئن برای اخذ اقامت کشور های اروپایی برای دانشجویان کشورمان بوده است. همچنین در سال های اخیر شاهد بوده ایم بسیاری از دانشجویان کشورمان برای مقاطع تحصیلی مختلف کشور اسلوونی را برای ادامه تحصیل انتخاب کرده اند. دلیل این امر این است که اگر چه اسلوونی جزء کشور های تراز اول اروپا نیست اما این کشور در حوزه شینگن است. همچنین تحصیل در اسلوونی نسبت به تحصیل در دیگر کشور های اروپایی از هزینه کمتری برخوردار است و این امر کار دانشجویان را بسیار راحت تر کرده است. یعنی با یک سرمایه معقول آن ها می توانند در یک کشور پیشرفته اروپایی به ادامه تحصیل بپردازند. علاوه بر این موارد موقعیت جغرافیایی کشور اسلوونی بسیار مناسب است. این کشور در قلب اروپا قرار دارد و با دیگر کشور های پیشرفته اروپایی مانند اتریش و ایتالیا همجوار است.

تحصیل در اسلوونی در مدارس

در رابطه با تحصیل در اسلوونی در مدارس باید بگوییم، فرقی نمی کند کودک شما یک تبعه خارجی و یا مقیم اسلوونی باشد و یا یک کودک اسلوونیایی، در هر دو صورت او می تواند در مدارس اسلوونی مشغول به تحصیل شود. دوره تحصیلات ابتدایی در کشور اسلوونی 6 ساله است. کودکان در اسلوونی در سن 6 سالگی وارد دوره ابتدایی می شوند. این دوره یک دوره اجباری است که کودکان باید آن را پشت سر بگذارند و تحصیلات خود را از این دوره آغاز نمایند. دانش آموزان خارجی می توانند با استفاده از برنامه UBI (سازمان بین المللی مدارک کارشناسی) برای تحصیل در مدرسه بین‌المللی دانیلا کومار در لیوبلیانا اقدام کنند. همچنین لازم است بدانید تحصیل در مدارس دولتی کشور اسلوونی به زبان اسلوونیایی انجام می شود. اگر فرزند شما مسلط به این زبان نباشد برای او دوره های آموزش زبان اسلوونیایی برگزار می شود. علاوه بر این در صورت تمایل کودک شما می تواند به زبان فرانسه و یا زبان انگلیسی نیز در مدارس خصوصی اسلوونی مشغول به تحصیل شود. مدارس خصوصی در شهر های لیوبلیانا و ماریبور وجود دارند که به صورت بین المللی فعالیت می کنند و دانش آموزان می توانند به زبان فرانسه یا انگلیسی در آن مشغول به تحصیل شوند. بدیهی است که تحصیل در مدارس خصوصی نیازمند پرداخت شهریه های به خصوص است.

تحصیل در اسلوونی در مقطع کارشناسی

در سال های اخیر و با پیشرفت کشور اسلوونی از جهات مختلف تحصیل در اسلوونی در دانشگاه نیز تحت تاثیر قرار گرفته است. امروزه بیش از 2000 دانشجوی بین المللی در دانشگاه های اسلوونی مشغول به تحصیل هستند. دانشجویان بین المللی در اسلوونی اغلب در دوره دکتری مشغول به تحصیل هستند با این وجود بسیاری از دانشجویان بین المللی از سراسر جهان در دانشگاه های فنی و مهندسی، دانشگاه های هنری و دانشگاه های پزشکی مشغول به تحصیل هستند.

دانشگاه های کشور اسلوونی در زمینه های مختلفی مانند هنر، فنی و حرفه ای، پزشکی، مهندسی و علوم پایه فعالیت می کنند. اما تمرکز اصلی دولت اسلوونی برای مقطع کارشناسی بر روی دانشگاه های فنی و حرفه ای است. البته که رشته های دیگر تحصیلی نیز در دولت اسلوونی از اهمیت بالایی برخوردار هستند. علاوه بر این دولت اسلوونی یک برنامه جامع برای تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری دارد. دانشجویان خارجی می توانند به به صورت تمام وقت و حضوری در دانشگاه های این کشور مشغول به تحصیل شوند.

شاید برای شما سوال باشد که تحصیل در مقطع کارشناسی در اسلوونی به چه زبانی صورت می گیرد؟ لازم است بگوییم در مقطع کارشناسی شما می توانید هم به زبان انگلیسی و هم به زبان اسلوونیایی مشغول به تحصیل شوید. البته همه ی دانشگاه های اسلوونی برای مقطع کارشناسی برنامه تحصیل به زبان انگلیسی را ارائه نمی دهد.

زبان اسلوونیایی، زبان اصلی مردم اسلوونی است اما در سال های اخیر کشور اسلوونی به منظور جذب دانشجویان خارجی بیشتر تلاش کرده است تا برنامه های تحصیلی بیشتری را به زبان انگلیسی ارائه دهد تا بتواند حوزه فعالیت خود را در زمینه آموزشی گسترش دهد. اگر بخواهید به زبان اسلوونیایی در دانشگاه های اسلوونی در مقطع کارشناسی مشغول به تحصیل شوید می توانید در دوره هایی که دانشگاه مربوطه برای شما برگزار می کند، شرکت نمایید. در صورتی که بخواهید به زبان انگلیسی در اسلوونی در مقطع کارشناسی مشغول به تحصیل شوید باید مدارک زبان خود را به سفارت و دانشگاه این کشور ارائه دهید. مدارک شما باید نشان دهد که نمره شما در آزمون آیلتس بالاتر از 6 است.

اگر یک شهروند خارجی بخواهید برای تحصیل در اسلوونی در مقطع کارشناسی وارد دانشگاه های این کشور شود، باید شرایط زیر را دارا باشد:

 • تکمیل دوره چهار ساله دبیرستان
 • داشتن مدرک پایان تحصیلات دوره آموزش متوسطه
 • موفقیت در آزمون‌های مورد نیاز , در صورت امکان
 • دانش زبان اسلوونیایی
 • ریز نمرات دو سال آخر دبیرستان
 • مدارک هویتی یا گواهی شهروندی
 • سایر مدارک بسته به درخواست موسسه آموزش عالی انتخابی

تحصیل در اسلوونی در مقطع تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکتری)

مهم ترین شرط برای تحصیل در اسلوونی در مقطع کارشناسی ارشد این است که دانشجو دوره کارشناسی را با موفقیت پشت سر گذاشته باشد و دارای مدرک کارشناسی باشد. هر چه معدل دانشجو در دوره کارشناسی بالاتر باشد، شانس پذیرفته شدن او در مقطع کارشناسی ارشد نیز افزایش می یابد. تحصیل در دوره کارشناسی ارشد در اسلوونی اغلب به زبان انگلیسی صورت می گیرد و این یک امتیاز برای دانشجویان خارجی است. بسیاری از دانشجویان خارجی که نمی خواهند و یا نمی توانند برای یادگیری زبان اسلوونیایی اقدام کنند، می توانند دوره کارشناسی را در کشور خود در یک دانشگاه رده بالا با موفقیت پشت سر بگذارند. سپس آن ها می توانند با کسب مدرک زبان و نمره آیلتس 6.5 به بالا برای اخذ پذیرش از دانشگاه های اسلوونی در مقطع کارشناسی ارشد اقدام نمایند.

از رشته های تحصیلی ارائه شده برای مقطع کارشناسی ارشد در اسلوونی می توانیم به علوم زیستی، بازرگانی، علوم طبیعی و شاخه های مهندسی اشاره کنیم. دانشجویان خارجی در مقطع کارشناسی ارشد می توانند خانواده خود را نیز به کشور اسلوونی ببرند.

تحصیل در اسلوونی در مقطع دکتری

دوره دکتری مهم ترین و پرمخاطب ترین دوره در کشور اسلوونی است. تحصیل در اسلوونی در مقطع دکتری به زبان انگلیسی انجام می شود. متقاضی دوره دکتری باید دارای نمره آیلتس 7 به بالا باشد. علاوه بر این دانشجویان دوره دکتری می توانند با استفاده از ویزای خود، خانواده خود را نیز به اسلوونی ببرند.

تحصیل در اسلوونی و معرفی دانشگاه های برتر

اگر چه دانشگاه های اسلوونی در تراز دانشگاه های رده اول جهان قرار ندارند، اما این دانشگاه ها دارای رتبه بندی مناسب و خوبی میان دانشگاه های جهان هستند. سطح دانشگاه های کشور اسلوونی بسیار مناسب است و بسیاری از دانشگاه های این کشور در رشته های تحصیلی مختلف به صورت تراز اول در جهان مشغول به فعالیت هستند. همچنین لازم است بدانید مدرک اخذ شده از دانشگاه های کشور اسلوونی معتبر است و با استفاده از این مدرک می توان یک شغل مناسب در اسلوونی یا کشور های عضو اتحادیه اروپا پیدا کرد. دانشگاه های لیوبلیانا، ماریبور و پری موسکا از جمله بهترین دانشگاه های کشور اسلوونی می باشند. دانشگاه لیوبلیانا را می توانیم در واقع با قدمت ترین دانشگاه اسلوونی بنامیم. این دانشگاه در رتبه 400 دانشگاه های برتر جهان قرار دارد. در دانشگاه لیوبلیانا اغلب رشته های فنی و مهندسی تدریس می شوند. یک دانشجوی خارجی برای تحصیل در این دانشگاه می بایست سالانه 5000 یورو پرداخت کند.

ویزای دانشجویی برای تحصیل در اسلوونی

در رابطه با تحصیل در اسلوونی باید بگوییم، همان طور که گفتیم اخذ ویزای تحصیلی یکی از راه های مهاجرت به کشور اسلوونی است. دانشجویان با استفاده از ویزای تحصیلی می توانند به صورت موقت در کشور اسلوونی ساکن شوند.  همچنین با استفاده از ویزای تحصیلی دانشجویان می توانند خانواده خود یعنی همسر و یا فرزندان زیر 21 سال را همراه خود به اسلوونی ببرند. دو شرط مهم برای اخذ ویزای اسلوونی این است که فرد متقاضی باید علاوه بر مدارک تحصیلی، نشان دهد که دارای بیمه سلامت و تمکن مالی کافی است. یک فرد متقاضی برای تحصیل در اسلوونی باید به دولت این کشور ثابت کند می تواند هزینه های یک سال زندگی در اسلوونی را بپردازد.

شرایط و روند دریافت ویزای دانشجویی برای تحصیل در اسلوونی

برای تحصیل در اسلوونی و اخذ ویزای تحصیلی این کشور الزامی است که مراحلی را به صورت دقیق انجام دهید تا بتوانید موفق به اخذ ویزا شوید. هنگامی که شما کشور اسلوونی را ادامه تحصیل انتخاب می کنید، باید ابتدا مشخص کنید می خواهید در کدام رشته تحصیلی، به چه زبانی و در کدام دانشگاه مشغول به تحصیل شوید. سپس با مراجعه به سایت دانشگاه مذکور از اطلاعیه های دانشگاه برای جذب دانشجویان خارجی مطلع شوید. به طور کلی دانشگاه های کشور اسلوونی در دو ترم دانشجو می پذیرند. هر دانشگاه برای پذیرش در هر ترم مهلتی را برای ارسال مدارک در نظر می گیرد که با مراجعه به سایت دانشگاه مورد نظر می توانید از آن باخبر شوید. در گام بعد باید مدارک خود را برای دانشگاه مورد نظر در فرصت مشخص شده ارسال نمایید. به طور کلی ممکن است 2 الی 3 ماه زمان طول بکشد تا مدارک شما بررسی و صحت سنجی شوند. سپس در صورتی که مدارک شما توسط دانشگاه مذکور مورد قبول واقع شوند، برای مصاحبه حضوری با شما تماس گرفته خواهد شد. در مرحله بعد برای مصاحبه حضوری باید به اسلوونی سفر کنید و مابقی مراحل را پیگیری نمایید.

تحصیل در اسلوونی و مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی

حال شاید برای شما سوال باشد که برای تحصیل در اسلوونی و اخذ ویزای اسلوونی به چه مدارکی نیاز است؟ برای اخذ ویزای تحصیلی اسلوونی شما به مدارک زیر نیاز دارید:

 • ترجمه تمامی مدارک به زبان اسلوونیایی
 • اصل و کپی مدارک تحصیلی
 • عکس پاسپورتی
 • نامه پذیرش از دانشگاه
 • اثبات تمکن مالی به منظور تحصیل و زندگی در اسلوونی
 • رسید پرداخت هزینه شهریه
 • رسید بلیط رفت و برگشت
 • مدرک زبان مورد نیاز
 • انگیزه نامه
 • بیمه درمانی

اگر شما بخواهید همسر و یا فرزندان زیر 21 سال خود را نیز با استفاده از ویزای تحصیلی همراه خود به اسلوونی ببرید، آن ها باید مدارک زیر را دارا باشند:

 • ترجمه تمامی مدارک به زبان اسلوونیایی
 • گذرنامه معتبر که حداقل 3 ماه بیشتر از دوره تحصیلی مورد نظر اعتبار داشته باشد.
 • بیمه سلامت
 • گواهی عدم سوء پیشینه از پلیس
 • عکس پاسپورتی
 • کلاسه اثر انگشت
 • اثبات روابط خانوادگی ، تایید و ترجمه‌شده به زبان اسلوونیایی

هزینه های تحصیل در اسلوونی

خوشبختانه هزینه های تحصیل در اسلوونی نسبت به هزینه های تحصیل در دیگر کشور های اروپایی بسیار مناسب است. یک دانشجوی بین المللی که برای تحصیل در اسلوونی اقدام می کند باید هزینه های تحصیل خود را به دانشگاه پرداخت کند و همچنین به دولت اسلوونی نشان دهد که می تواند هزینه های زندگی در این کشور را بپردازد. با این وجود جالب است بدانید در صورتی که یک دانشجوی بین المللی بتواند از یکی از دانشگاه های اسلوونی بورسیه تحصیلی دریافت کند، هزینه های تحصیل او توسط وزارت آموزش عالی پرداخت خواهد شد. هزینه های تحصیل در اسلوونی با توجه به دانشگاه، رشته تحصیلی و زبان ارائه رشته تحصیلی متفاوت است.

از طرف دیگر هزینه های زندگی در اسلوونی برای دانشجویان خارجی مناسب است. به طور میانگین یک دانشجوی بین المللی برای تحصیل در اسلوونی باید در ماه 550 دلار هزینه بپردازد. این هزینه برای مسکن، خوراک و پوشاک، قبض های خدماتی، بیمه و … مصرف می شود.

تحصیل در اسلوونی به همراه بورسیه تحصیلی

یکی از برنامه های ارائه شده برای دانشجویان بین المللی برای تحصیل در اسلوونی ، اخذ اقامت تحصیلی با استفاده از بورسیه تحصیلی است. البته لازم است بدانید هر کسی نمی تواند موفق به اخذ این بورسیه تحصیلی شود. یک دانشجوی خارجی برای این که بتواند موفق به دریافت بورسیه تحصیلی از یکی از دانشگاه های اسلوونی شود باید رزومه بسیار خوبی داشته باشد. بورسیه تحصیلی در اسلوونی به این معناست که تحصیل دانشجوی مورد نظر به صورت کاملا رایگان است و همچنین در برخی مواقع او می تواند از کمک هزینه تحصیلی نیز بهره مند شود.

مهم ترین انواع بورسیه تحصیلی در کشور اسلوونی که یک دانشجوی بین المللی می تواند برای آن اقدام کند، به شرح زیر هستند:

 • بورسیه وزارت علوم، تحقیقات، فرهنگ و ورزش اسلوونی
 • بورسیه توسعه منابع انسانی
 • بورسیه CEMPIUS (بورسیه مرکز جمهوری اسلوونی برای پیشرفت برنامه‌های آموزشی شهروندان اروپایی)
 • بورسیه بنیاد علوم اسلوونی

کار حین تحصیل در اسلوونی و فرصت های شغلی پس از فارغ التحصیلی

حال شاید برای شما سوال باشد آیا حین تحصیل در اسلوونی یک دانشجو می تواند به کار نیز مشغول شود؟ پاسخ مثبت است کار دانشجویی حین تحصیل برای دانشجویان خارجی در اسلوونی مشکلی ندارد و آن ها می توانند در حین تحصیل، به صورت پاره وقت به کار نیز مشغول شوند. البته دانشجویان باید مجوز کار پاره وقت داشته باشند. دانشجویان بین المللی می توانند به صورت پاره وقت حداقل 20 ساعت در هفته را به کار مشغول شوند. این امر می تواند کمک مناسبی برای هزینه های زندگی و تحصیل دانشجویان باشد.

کشور اسلوونی، کشوری کم جمعیت و مستعد است. بنابراین بعد از اتمام دوره تحصیل دانشجویان می توانند در این کشور به کار نیز مشغول شوند. نکته ی شایان ذکر این است که بعد از اتمام تحصیل در صورتی که دانشجویان بتوانند یک پیشنهاد کاری دریافت کنند، می توانند قرارداد کاری منعقد کنند. سپس به واسطه آن قرارداد می توانند ویزای خود را به نوع ویزای کاری تغییر دهند و به مدت 5 سال اجازه اقامت در اسلوونی را دریافت نمایند. سپس بعد از گذشت 5 سال کاری به صورت مداوم، آن ها می توانند اقامت دائم اسلوونی را دریافت نمایند. این اقامت بعد از 10 سال پاسپورت کشور اسلوونی را برای آن ها به ارمغان می آورد.

جالب است بدانید همان طور که گفتیم کشور اسلوونی کشوری کم جمعیت و رو به رشد است. بنابراین دانشجویان می توانند به راحتی بعد از اتمام دوره تحصیلی خود موفق به یافتن یک شغل مناسب شوند. سپس می توانند از این طریق برای دریافت اقامت دائم اسلوونی اقدام کنند.

علاوه بر این لازم است بدانید یک دانشجوی خارجی اگر بعد از اتمام تحصیل خود بتواند با یک شهروند ساکن اسلوونی که اقامت دائم این کشور را دارد، ازدواج کند، می تواند موفق به اخذ اقامت دائم کشور اسلوونی شود.

موسسه مهاجرتی دادمهر عدالت یکی از بهترین موسسات مهاجرتی در حوزه مهاجرت تحصیلی است. این موسسه با بهره مندی از مجرب ترین وکیل های مهاجرتی و مشاوره زبده می تواند راه اخذ ویزای تحصیلی کشور اسلوونی را برای دانشجویان هموار کند. برای اطلاعات بیشتر می توانید با مشاوران ما ارتباط برقرار کنید.

Leave A Reply

Your email address will not be published.