تحصیل در اسلواکی | بررسی تمام شرایط تحصیل در اسلواکی در سال 2021

0

تحصیل در اسلواکیبررسی تمام شرایط تحصیل در اسلواکی

کشور اسلواکی جزو آن دسته از کشورها می‌باشد که بسیاری از دانش آموزان و دانشجویان ایرانی سالانه به این کشور مهاجرت می‌کنند و تحصیلات خود را در آنجا ادامه خواهند داد اگر شما نیز جزو آن دسته از دانشجویان و یا دانش آموزانی هستید که قصد ادامه تحصیل در خارج از ایران را دارید کشور اسلواکی نیز می تواند یکی از گزینه های مناسب برای ادامه تحصیل باشد در ادامه با من همراه باشید تا در رابطه با مواردی که در زیر ذکر خواهد شد صحبت کنم.

 • تحصیل در کشور اسلواکی
 • تحصیل در اسلواکی در مدارس
 • تحصیل در اسلواکی در مقطع کارشناسی
 • در اسلواکی در مقطع تحصیلات تکمیلی کارشناسی ارشد و دکترا
 • تحصیل در اسلواکی و معرفی دانشگاه های برتر
 • دانشجوی برای تحصیل در اسلواکی
 • شرایط و روند دریافت ویزای دانشجویی برای تحصیل در اسلواکی
 • هزینه های برای تحصیل در اسلواکی
 • تحصیل در اسلواکی به همراه بورسیه تحصیلی
 • کار حین تحصیل در اسلواکی و فرصت‌های شغلی پس از فارغ التحصیلی

تحصیل در کشور اسلواکی

در کشور اسلواکی که یکی از کشورهای اروپایی می باشد دانشگاه های بسیار خوب و مدارس بسیار معتبری وجود دارند که سالانه بسیاری از افراد را جذب خواهند کرد ضمن اینکه تمامی آنها دارای و کادری حرفه ای می باشند.

پیش از اینکه به سراغ ادامه مطلب بروم، بهتر است به سراغ سوالی که برای بسیاری از افراد در رابطه با تحصیل در کشور اسلواکی به وجود می آید پاسخ دهم. این سوال برای بسیاری از افراد وجود دارد که علت محبوبیت تحصیل در کشور اسلواکی چیست؟

در پاسخ به این سوال باید بگویم که زمانی که شما کشور اسلواکی را برای ادامه تحصیل انتخاب می کنید به راحتی می توانید به دانشگاه‌های یکسری از کشورها از جمله دانشگاه های اتریش و دانشگاه های کشور آلمان به راحتی ترانسفر شده و به صورت رایگان تحصیلات خود را در آنجا ادامه دهید.

در ادامه با من همراه باشید تا بطور کامل در رابطه با تحصیل در کشور اسلواکی و شرایطیی که دولت برای دانشجویان مختلف در نظر گرفته است صحبت کنم و اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار دهم.

 تحصیل در اسلواکی در مدارس

بیشتر مدارس و همچنین بیشتر دانشگاه ها در کشور اسلواکی دولتی هستند و البته برخی مدارس خصوصی و برخی مدارس که تحت نظارت کلیسا می باشند نیز در این کشور وجود دارند و شما با توجه به شرایط خود میتوانید تصمیم بگیرید که در کدام یک از انها  ادامه  تحصیل دهید.

تحصیل در دوره و یا همان تحصیل در مدارس کشور اسلواکی حدود ۱۰ سال به طول می انجامد که یک دوره تحصیلات اجباری می باشد.

در طول مدت تحصیل در مدارس یکسری تعطیلات نیز در دانش آموزان وجود دارد که این تعطیلات معمولاً در حوالی یک هفته مانده به کریسمس و عید پاک و همچنین تعطیلات رسمی در این کشور می باشد.

و در رابطه با ترم های تحصیلی باید بگویم که هر یک سال تحصیلی در کشور اسلواکی شامل دو ترم می باشد، که ترم اول در اواخر ماه ژانویه در تمامی مدارس به پایان می‌رسد و ترم دوم قبل از آغاز تعطیلات تابستان نیز به اتمام خواهد رسید.

دانش‌آموزان در دوره دبستان و متوسطه معمولاً به طور روزانه حدود شش کلاس دارند که این کلاس ها حدود ۴۵ دقیقه به طول می انجامد که برخی از این کلاس ها ممکن است مدت زمان آنها طولانی تر و یا کمتر باشد.

در رابطه با هزینه تحصیل در مدارس اسلواکی باید بگویم که آموزش و پرورش یک حمایت مالی برای دانش آموزان در نظر گرفته و این حمایت مالی شامل تهیه کتاب‌های درسی و همچنین مطالب آموزشی رایگان می باشد البته این نکته را نیز خاطر نشان کنم که این طرح شامل مدارس دولتی است.

 تحصیل در اسلواکی در مقطع کارشناسی

مدت  زمانه تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور اسلواکی حدود ۳ الی ۴ سال می باشد و دانشجویان مقطع کارشناسی می توانند بر اساس انتخاب خود در دانشگاههای دولتی و یا اینکه دانشگاه های خصوصی ادامه تحصیل دهند و در کشور اسلواکی یک نوع دانشگاه دیگر نیز وجود دارد که جزو اصلی ترین دانشگاه ها در این کشور میباشد که هزینه‌های آن توسط دولت تامین خواهد شد به این گونه دانشگاه‌ها در کشور اسلواکی دانشگاه عمومی گفته می‌شود.

دانشجویانی که قصد دارند تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی در کشور اسلواکی ادامه دهند باید حتماً در آزمون  maturita شرکت کرده و بتوانند در این آزمون نمره قبولی کسب کنند.

هزینه های دانشگاه خصوصی که بر اساس رشته مورد نظر تعیین خواهد شد اما برای هزینه دانشگاه های دولتی باید بگویم که تحصیل در مقطع کارشناسی برای آن دسته از دانشجویانی که جزو دانشجویان بین المللی می باشند و یا اینکه کشور آنها جزو کشورهای عضو اتحادیه اروپا است کاملاً رایگان بوده و می توانند تحصیلات خود را به صورت کاملاً رایگان در مقطع کارشناسی در کشور اسلواکی به پایان برسانند اما برای آن دسته از دانشجویانی که شامل این دو مورد نمی باشند هزینه تحصیل به صورت تقریبی تا حدود پنج هزار یورو نیز خواهد رسید.

تحصیل در اسلواکی در مقطع تحصیلات تکمیلی کارشناسی ارشد و دکترا

تحصیل در مقطع شناسی ارشد و دکترا در کشور اسلواکی دارای شرایط خاصی می باشد، که در ادامه قصد دارم در رابطه با تمامی آنها صحبت کنم و اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار دهم.

 • تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور اسلواکی بین یک الی دو سال خواهد بود و متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد باید حتماً مدرک کارشناسی خود را ارائه دهند تا اجازه تحصیل در مقطع ارشد آنها در کشور اسلواکی داده شود.

نکته دیگری که در رابطه با ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های کشور اسلواکی وجود دارد این است که اگر قصد دارید به زبان انگلیسی ادامه تحصیل دهید باید حتماً مدرک آیلتس خود را ارائه دهید و حداکثر نمره ای که برای مدرک آیلتس در نظر گرفته شده است ۶.۵ میباشد.

و اما در رابطه با شهریه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد باید بگویم که اگر قصد دارید به زبان انگلیسی تحصیلات خود را ادامه دهید باید شهریه معادل ۳۰۰۰ الی ۵۰۰۰ یورو بپردازید که البته این مبلغ متغیر می باشد.

 • تحصیل در مقطع دکترا

زمان تحصیل در مقطع دکترا در کشور اسلواکی ‏۳ الی ۴ سال می باشد.

لازم به ذکر است که دانشجویان متقاضی تحصیل در مقطع دکترا در کشور اسلواکی باید خود را مشخص کنند بعد از مشخص کردن رشته خود باید بر روی آن حوزه به طور گسترده تحقیقاتی انجام دهند و سپس پس از پایان نامه خود در برابر کارشناسان مجرب دفاع کنند، سپس مدرک دکترا به آنها تقدیم می گردد و نکته بسیار مهم این است که به برخی از دانشجویان دکترا در حین تحصیل حقوق نیز تعلق خواهد گرفت.

 تحصیل در اسلواکی و معرفی دانشگاه های برتر

پیشتر بطور کامل و با جزئیات کامل در رابطه با تحصیل در کشور اسلواکی صحبت کردم حال تصمیم دارم که بهترین دانشگاه های این کشور را به شما معرفی کنم.

در کشور اسلواکی همانند سایر کشورها دانشگاه های معتبری برای ادامه تحصیل وجود دارند که در زیر آنها را به شما معرفی خواهم کرد.

لازم به ذکر است دانشگاه‌هایی که در ادامه ذکر خواهد شد به طور کامل مورد تایید کشور ایران می باشند بنابراین شما می‌توانید با اطمینان خاطر در این دانشگاهها ثبت نام کنید و تحصیلات خود را ادامه دهید.

دانشگاه براتیسلاوا که برای متقاضیان رشته مهندسی مناسب میباشد.

دانشگاه کامنیوس در براتیسلاوا که در این دانشگاه شما می توانید در مقاطع مختلف ادامه تحصیل دهید، از جمله شاخه های تحصیلی و دانشکده ها در این دانشگاه عبارتند از:   دانشکده داروسازی دانشکده پزشکی دانشکده تربیت بدنی دانشکده آموزش و پرورش دانشکده علوم اجتماعی دانشکده اقتصادی دانشکده مدیریت دانشکده فلسفه دانشکده علوم طبیعی دانشکده حقوق دانشکده ریاضی و فیزیک.

دانشکده مارتین جسینیوس که دانشجویان پزشکی می توانند در این دانشگاه به ادامه تحصیل بپردازند.

 ویزای دانشجویی برای تحصیل در اسلواکی

ویزای تحصیل در کشور اسلواکی برای مقاطع مختلف متفاوت می باشد که به طور کامل در رابطه با هر یک از مقاطع ای که شما می‌توانید ویزای تحصیلی دریافت کنید در ادامه صحبت خواهد شد:

ویزای تحصیلی برای تحصیل در مدارس :

اگر جزو آن از افرادی هستید که می خواهید برای تحصیل در مدارس کشور اسلواکی ویزای تحصیلی دریافت کنید،  در ابتدا باید بگویم که اخذ ویزای تحصیلی برای تمامی دانش آموزان خارجی اجباری می باشد برای آن دسته از افرادی که زیر ۱۸ سال سن دارند در مقاطع مختلف دارای شرایط خاصی است.

باید بگویم که بیشتر مدارس در کشور اسلواکی دولتی می باشند در نتیجه اگر دانش آموزان تصمیم بگیرند که به زبان رسمی کشور اسلواکی در مقطع ابتدایی و یا متوسطه ادامه تحصیل دهند هزینه آنها رایگان می باشد اما این نکته را نیز مد نظر داشته باشید که زبان رسمی کشور اسلواکی برای فارسی زبانان کمی دشوار می باشد به همین دلیل دولت اسلواکی نسبت به ایجاد مدارس بین المللی نیز اقدام کرده است و دانش آموزان می توانند به زبان انگلیسی و همچنین زبان آلمانی نیز در مقطع ابتدایی و متوسطه ادامه تحصیل دهند.

 • ویزای تحصیلی در مقطع کارشناسی

همانطور که پیشتر در قسمت تحصیل در مقطع کارشناسی صحبت کردم هزینه تحصیل در وقت‌های کارشناسی برای آن دسته از دانشجویانی که نسبت به اخذ ویزای تحصیلی اقدام کرده اند و جزو دانشجویان بین المللی می باشد حدود ۵ هزار یورو در سال می باشد که البته این هزینه نسبت به رشته‌ای که شما پس از ادامه تحصیل در آن را داری متفاوت می باشد و همانطور که ذکر کردم باید حتماً دارای مدرک آیلتس باشید.

اما اگر بخواهید به زبان رسمی کشور اسلواکی ادامه تحصیل دهید باید بگویم که هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی به زبان رسمی کشور اسلواکی به قدری ناچیز است که تقریباً رایگان خواهد بود اما این نکته را نیز مجدداً ذکر کنم که زبان این کشور برای فارسی زبانان کمی دشوار می باشد به همین دلیل اکثر دانشجویان فارسی‌زبان ترجیح میدهند که به زبان انگلیسی ادامه تحصیل دهند. اگر شما قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی را در کشور اسلواکی دارید و متاهل هستید می توانید برای اعضای خانواده خود همسر و یا فرزندان خود تقاضای ویزای همراه نیز داشته باشید.

 • ویزای تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد

اگر قصد دارید در مقطع کارشناسی ارشد برای اخذ ویزای تحصیلی اقدام کنید باید بگویم که شما می‌توانید به عنوان دانشجویی بین المللی و یا اینکه دانشجویی که قصد دارد به زبان رسمی کشور اسلواکی صحبت کند تقاضای ویزا برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد را داشته باشید، اگر قصد دارید که جزو دانشجویان بین المللی در مقطع کارشناسی ارشد ادامه تحصیل دهید باید مدرک آیلتس خود را ارائه دهید و در رابطه با هزینه های تحصیل در دانشگاه حدود ۵ هزار یورو پرداخت کنید که مبلغ نسبتاً بالایی می باشد اما این نکته را نیز خاطر نشان کنم که این مبلغ با توجه به رشته‌ای که قصد ادامه تحصیل در آن را دارید متغیر خواهد بود اما همان طور که می دانید طبیعتا هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در رشته پزشکی نیز نسبت به سایر رشته ها بیشتر می باشد.

 • ویزای تحصیلی در مقطع دکترا

برای اینکه بتوانید نسبت به اخذ ویزای تحصیلی در مقطع دکترا اقدام کنید باید چند مقاله بین المللی و یا همان چند مقاله ISI که آنها را ارائه دهید و از طرف دیگر باید یک استاد راهنما نسبت به اخذ ویزای تحصیلی شما اقدام کنند و البته این نکته را نیز خاطر نشان کنم که دانشجویان متقاضی اخذ ویزای تحصیلی در مقطع دکترا باید دارای مدرک آیلتس با نمره ۷ باشند.

و در رابطه با مدت زمان تحصیل در مقطع دکتری نیز همانطور که پیشتر اشاره کردم باید بگویم که ۳ الی ۴ سال تحصیل شما زمان خواهد برد.

 شرایط و روند دریافت ویزای دانشجویی برای تحصیل در اسلواکی

برای دریافت ویزای دانشجویی و ادامه تحصیل در کشور اسلواکی شما باید مواردی را که در ادامه در رابطه با آنها صحبت خواهم کرد را پشت سر بگذارید :

در ابتدا یک فرم در اختیار شما قرار خواهد گرفت که برای اخذ اقامت تحصیلی باید آن را کامل کنید.

سپس باید منتظر بمانید که نامه پذیرش از سمت دانشگاه مورد نظر شما در کشور اسلواکی ارسال شود.

این نکته را نیز ذکر کنم که بیش از تمامی آنها قطعاً باید نسبت به دریافت پاسپورت اقدام کرده باشید.

موارد بالا انجام شد باید به سفارت مراجعه کرده و کارهای لازم را انجام دهید و تمامی مدارک مالی خود را برای اثبات داشتن شرایط مالی از سوی خانواده و یا اینکه داشتن یک شرایط مالی و مناسب برای شما ارائه داده شود در آخر نیز شما باید گواهی سلامت خود را ارائه دهید.

 تحصیل در اسلواکی و مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی

برای اینکه شما بتوانید ارز کشور خود خارج شده و در یک کشور دیگر به ادامه تحصیل بپردازید قطعاً باید یک سری مدارک را که مورد تایید آن کشور و سفارت آن کشور باشد ارائه دهید و این نکته را نیز مد نظر داشته باشید که این پروسه ممکن است چندین ماه طول بکشد بنابراین صبر و حوصله شما نیز برای دریافت اخذ ویزای تحصیلی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

در ادامه با من همراه باشید تا مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی در کشور اسلواکی را به طور کامل به شما معرفی کنم:

اولین مدرک مورد نیاز نه تنها برای ادامه تحصیل در کشور اسلواکی بلکه برای ادامه تحصیل در تمامی کشورهای خارج از ایران اخذ پاسپورت می باشد.

سپس شما باید تمامی مدارکی که برای احراز هویت شما مورد استفاده قرار می‌گیرد را به صورت ترجمه شده آماده کنید و پس از آن باید تمامی مدارک تحصیلی که دریافت کرده اید را نیز ترجمه کنید و ارائه دهید و باید دو قطعه عکس خود را نیز ارائه دهید.

مورد دیگر که از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است باید دعوتنامه خود را از سوی دانشگاه و یا مدرسه که قصد ادامه تحصیل در آن را دارید را نیز ارائه دهید.

ارائه مدارکی که میتواند توان مالی شما را اثبات کند نیز ضروری می باشد.

ارائه سوء پیشینه نیز بسیار مهم می باشد و اینکه شما باید بتوانید یک بیمه درمانی معتبر را نیز ارائه دهید.

و در اخر باید گویم که ارائه گواهی سلامت نیز ضروری است.

 تحصیل در اسلواکی به همراه بورسیه تحصیلی

در رابطه با بورسیه تحصیلی و ادامه تحصیل به وسیله آن باید بگویم که همانند مطالب قبلی اگر بخواهید در دانشگاه های دولتی این کشور با استفاده از بورسیه تحصیلی ادامه تحصیل دهید باید به زبان رسمی این کشور مسلط باشید و تا پایان تحصیلی خود را باید از کشور اسلواکی خارج شوید.

البته البته این نکته را نیز ذکر کنم که ادامه تحصیل در کشور اسلواکی با استفاده از بورسیه تحصیلی دارای مزایایی نیز خواهد بود که یکی از این مزایا دریافت بیمه درمانی می باشد.

برای دریافت و اخذ بورسیه تحصیلی در کشور اسلواکی یک فرم در اختیار شما قرار خواهد گرفت که شما باید این فرم را به طور کامل پر کرده و سپس برای دریافت بورسیه تحصیلی منتظر بمانید.

 هزینه های تحصیل در اسلواکی

همانطور که بالا صحبت کردم برخی از هزینه های تحصیل در این کشور تا حدود ۵ هزار یورو نیز خواهد رسید، بنابراین می توان نتیجه گرفت که هزینه های تحصیل و زندگی در کشور اسلواکی بسیار بالا می باشد اما این نکته را نیز فراموش نکنیم که اگر شما بتوانید به زبان رسمی کشور اسلواکی ادامه تحصیل دهید تمامی هزینه های تحصیل برای شما رایگان می باشد البته اگر قصد ادامه تحصیل به زبان رسمی کشور اسلواکی در مدارس و دانشگاه های دولتی و عمومی را داشته باشید.

اما اگر قصد دارید در دانشگاه های خصوصی در این کشور به ادامه تحصیل بپردازید باید بگویم که هزینه های تحصیل شما ممکن است به ۷ هزار یورو نیز برسد بسیار بالایی است اما در رابطه با هزینه های زندگی باید بگویم که از آنجایی که کشور اسلواکی جزو کشورهای قاره اروپا می باشد اما هزینه زندگی در آن نسبت به سایر کشورهای اروپایی کمتر میباشد.

کار حین تحصیل در اسلواکی و فرصت‌های شغلی پس از فارغ التحصیلی

همانطور که بارها پیش در ذکر کردم اگر بتوانید به زبان رسمی این کشور ادامه تحصیل دهید هزینه های تحصیل برای شما توسط دولت تامین شده و کاملاً رایگان می باشد اما باز هم دولت کشور اسلواکی تصمیم گرفته که شغلی را برای دانشجویان فراهم آورد.

از طرف دیگر کار و فرصت های شغلی که برای دانشجویان در نظر گرفته شده به صورت پاره وقت می باشد که به درس آنها و تحصیل آنها لطمه ای وارد نشود و یکی دیگر از حمایت هایی که توسط برخی از دانشگاه‌ها در کشور اسلواکی برای دانشجویان در نظر گرفته شده دوره های کارورزی میباشد.

به طور کلی باید بگویم که برای کار در حین تحصیل در کشور اسلواکی قوانین خاصی در نظر گرفته شده که یکی از این قوانین خاص تعداد ساعت هایی است که دانشجویان در مقاطع مختلف باید کار کنند.

در واقع باید بگوییم که برای دانشجویان دکترا به طور میانگین در طول هفته ۴۰ ساعت کار در نظر گرفته شده است تا دانشجویان بتوانند بقیه ساعت های خود را به انجام تحصیل و کارهای شخصی خود بپردازند و برای مقطع کارشناسی ارشد ۳۰ ساعت در هفته و در آخر برای مقطع کارشناسی ۲۰ ساعت کار در هفته مجاز میباشد و دانشجویان به هیچ وجه نمی توانند تعداد ساعت بیشتری را در حین تحصیل به کار در کشور اسلواکی بپردازند، زیرا ممکن است به تحصیل آنها لطمه ای وارد شود.

با توجه به شرایطی که دولت اسلواکی نسبت به کار برای دانشجویان در نظر گرفته شده است و شرایطی که برخی از دانشگاه‌ها در نظر گرفته شده‌اند می‌توان گفت که برای تمامی دانشجویان در تمامی مقاطع تحصیلی فرصت های شغلی فراهم می باشد بنابراین دانشجویان به هیچ وجه نگران فرصت‌های شغلی نباشند.

کلام اخر

همانطور که مشاهده کردید کشور اسلواکی برای آن دسته از دانشجویان و دانش آموزانی که قصد ادامه تحصیل به زبان رسمی کشور اسلواکی در این کشور را داشته باشند شرایط ویژه‌ای در نظر گرفته است که هزینه های تحصیل آنها کاملاً رایگان می‌باشد، که میتوان نتیجه گرفت زبان رسمی این کشور برای دولت کشور اسلواکی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. ضمن اینکه کشور اسلواکی برای همراه هان دانشجویان نیز شرایط ویژه ای در نظر گرفته است و ویزای همراه نیز به آنها تعلق خواهد گرفت.

Leave A Reply

Your email address will not be published.