تحصیل در پرتغال | بررسی تمام شرایط تحصیل در پرتغال در سال 2021

0

تحصیل در پرتغالمقدمه ای بر تحصیل در پرتغال

با در نظر گرفتن شرایط اقلیمی و نیز وضعیت علمی دانشگاه ها و موسسه های آموزش عالی در کشور پرتغال و رنک این دانشگاه ها مشخص می شود که تحصیل در پرتغال یکی از گزینه های مناسب پیش رو برای متقاضیان مهاجرت می باشد. وجود رشته ها با تنوع بالا و نیز رتبه علمی بالای دانشگاه ها و اساتید، فرصت های پژوهشی و ادامه تحصیل در پرتغال را فراهم می کند. به طوری که براساس رتبه بندی دانشگاه ها در سیستم QS World Rankings University در سال 2020، چهار دانشگاه از کشور پرتغال شامل دانشگاه لیسبون (با رتبه 338)، دانشگاه پرتو (با رتبه 353)، دانشگاه کویمبرا (با رتبه 406) و دانشگاه نوا لیسبون (با رتبه 421) دارای رتبه های کمتر 500 در سطح جهان می باشند. از طرفی هزینه زندگی و نیز شهریه دانشگاه های پرتغال در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی کمتر است، که این موضوع مهاجرت به پرتغال را برای دانشجویان جذاب تر می کند. متقاضیان مهاجرت تحصیلی به پرتغال می توانند برای مقاطع مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری اپلای کنند. در همین راستا موسسه حقوقی دادمهر عدالت اطلاعات مناسبی را در زمینه مهاجرت تحصیلی به پرتغال در اختیار افراد قرار می دهد.

به طور کلی مراکز آموزشی برای تحصیل در پرتغال به دو دسته عمده تقسیم می شوند:

دانشگاه ها: تمرکز دانشگاه ها بر آموزش علوم می باشد و قابلیت اعطای اعطای مدرک دکترا به دانشجویان را دارا هستند. این گروه همچنین شامل موسسات تخصصی دانشگاهی می باشد. برخی رشته ها مانند پزشکی، دامپزشکی، علوم طبیعی، اقتصاد و روانشناسی در دانشگاه ها تدریس می شوند.

پلی تکنیک: تمرکز این موسسات بر آموزش های فنی و حرفه ای بوده و قابلیت اعطای مدرک دکترا را ندارند. این گروه شامل موسسات تخصصی پلی تکنیک است. رشته هایی مانند پرستاری، آموزش پیش دبستانی و مدارس ابتدایی، مراقبت سلامت، حسابداری در پلی تکنیک آموزش داده می شوند. برخی از موسسات پلی تکنیک ممکن است در دانشگاه ها ادغام شوند.

لازم به ذکر است که برخی رشته ها مانند مهندسی، تکنولوژی، مدیریت، کشاورزی، آموزش و علوم انسانی در هر دو موسسه دانشگاه و پلی تکنیک تدریس می شوند. هر دو نوع مجموعه آموزشی دانشگاه و پلی تکنیک ممکن است به صورت عمومی با خصوصی باشد که هزینه شهریه موسسات خصوصی بیشتر می باشد.

تحصیل در پرتغال در مقطع کارشناسی

متقاضیان تحصیل در پرتغال برای مقطع کارشناسی، نیاز به ارائه مدرک پیش دانشگاهی همراه با ترجمه و ریزنمرات داشته و در صورت ارائه مدرک دیپلم ضروری است که دوره پیش دانشگاهی را در این کشور پشت سر بگذارند. لازم به ذکر است برای پذیرش دوره کارشناسی برخی دانشگاه های پرتغال ضروری است که دانشجویان بین المللی (غیر از اتحادیه اروپا) در آزمون ورود به دانشگاه قبول شوند که این آزمون در سفارت پرتغال در کشور مبدا انجام می شود. مقطع کارشناسی در پرتغال، 4 سال است که دانشجویان مبتنی بر رشته انتخابی، ملزم به گذراندن 180 تا 240 واحد درسی می باشند. اکثرا تدریس دروس دانشگاهی در این مقطع، به زبان پرتغالی و اسپانیایی انجام می شود. در این مقطع، واحدهای درسی متناسب با بازار اشتغال است که در آن دانشجو می تواند جلساتی با ماهیت جمعی، جلسات آموزش جهت گیری شخصی و پروژه های میدانی را داشته باشد.

در ادامه، موسسه حقوقی دادمهر عدالت اطلاعات مناسبی در زمینه کارشناسی ارشد و دکتری در اختیار کاربران قرار خواهد داد.

تحصیل در پرتغال در مقطع تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکتری)         

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی به پرتغال نیز امکان پذیر می باشد. مقطع کارشناسی ارشد در پرتغال دو سال به طول می انجامد. دانشجویان این مقطع براساس رشته تحصیلی خود ملزم به گذراندن 90 تا 120 واحد درسی می باشند. معروف ترین رشته های دانشگاهی برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در پرتغال شامل: رشته های مهندسی، امور مالی، مدیریت، علوم کامپیوتری و مهندسی پزشکی می باشد. در این مقطع، مقدار شهریه دانشگاه ها برای دانشجویان بین المللی بین 500 تا 2500 یورو در سال بسته به نوع رشته تحصیلی متفاوت می باشد. به طور کلی دو روش اصلی برای گذراندن کارشناسی ارشد در کشور پرتغال موجود است:

ü        بیشتر برنامه های کارشناسی ارشد به صورت mestrado هستند. به عبارت دیگر این دوره بعد از اخذ مدرک کارشناسی شروع شده و 1 یا 2 سال برای در یافت مدرک کارشناسی ارشد زمان لازم است. ارزش این برنامه ها 90 تا 120 ECTS می باشد.

 برای دریافت مدرک در رشته های حرفه ای مانند پزشکی و حقوق، زمان طولانی‌تری نسبت به حالت قبل لازم است. در این حالت اخذ مدرک، 6 سال به طول می انجامد. ارزش این برنامه 300 تا 360 ECTS می باشد.

برای تحصیل در پرتغال در مقطع دکتری، متقاضیان مهاجرت تحصیلی نیاز است که قبل از اقدام به مهاجرت، با اساتید دانشگاه مکاتباتی داشته باشند و بعد از یافتن استاد راهنمای مناسب، برای مهاجرت تحصیلی اقدام کنند. طول دوره دکتری در پرتغال 3 یا 4 سال (6 تا 8 ترم) طول می کشد. دانشجویان در ترم های ابتدایی دروس آموزشی را گذرانده و پس از آن دوره تحقیقاتی و پژوهشی آن ها آغاز می شود. در طول دوره دکتری، استاد راهنما و گاهی همراه استاد راهنمای دوم و یا مشترک مسئولیت نظارت بر روند پیشرفت پایان نامه پژوهشی را بر عهده دارند. در نهایت برای اخذ مدرک دکتری در پرتغال، دو نوع سیستم ارزیابی وجود دارد:

1-دفاع از پایان نامه پژوهشی در حضور اساتید داور و متخصصان رشته تحصیلی که تایید داوران برای دریافت مدرک ضروری است.

2-    ارائه قطعه یا مجموعه های هنری همراه با فایل نوشتاری که برای اخذ مدرک دکتری در رشته هنر قابل استفاده است.

 در این مقطع برای اخذ بورسیه تحصیلی و نیز پشتیبانی مالی ارگان های دولتی، برخورداری از شرایط آموزشی و پژوهشی مناسب برای موفقیت در این رقابت ضروری است. در پرتغال، هر دانشگاه قوانین و شرایط خاصی برای نقش استاد راهنما وضع می کند. لازم به یادآوری است که برنامه PhD در این کشور براساس بولونیا سازمان یافته است و لذا مدرک PhD از نظر بین المللی به رسمیت شناخته می شود و دارای ساختار مشابهی با PhD در انگلستان دارد. در این مقطع، دانشجویان اجازه کار پاره وقت به مدت 30 ساعت در هفته را دارند.

در ادامه این مقاله، موسسه حقوقی دادمهر عدالت اطلاعاتی را درباره روند اخذ ویزای تحصیلی پرتغال ارائه خواهد داد.

ویزای دانشجویی برای تحصیل در پرتغال        

متقاضیان مهاجرت تحصیلی به پرتغال در سطح بین المللی فقط از طریق اخذ ویزا امکان پذیر می باشد. در واقع این ویزا برای مدت تحصیل دانشجو صادر شده و منجر به اقامت دائم و یا دریافت پاسپورت کشور پرتغال نمی شود. برای اخذ ویزا ابتدا از طریق ارسال ایمیل جهت تعیین وقت مصاحبه انجام می شود. باید توجه داشت که روند صدور ویزا زمانبر بوده و 2-3 ماه قبل از شروع ترم آموزشی در دانشگاه، درخواست ویزا پیگیری شود. براساس اظهار سفارت پرتغال، زمان رسیدگی به هر درخواست حداقل 30 روز طول می کشد و در صورتی که متقاضی مهاجرت فاصله زمانی 30 روزه تاریخ درخواست و تاریخ پرواز را رعایت نکند، درخواست ویزا پذیرفته نخواهد شد. به علاوه، ویزای دانشجویی تا یک سال بعد از اتمام دوره تحصیلی دانشجو برای یافتن شغل مناسب مرتبط با رشته تحصیلی اعتبار خواهد داشت.

شرایط و روند دریافت ویزای دانشجویی برای تحصیل در پرتغال     

برای تحصیل در پرتغال و دریافت ویزای تحصیلی لازم است که دو مرحله اصلی یعنی دریافت پذیرش دانشگاه و سپس دریافت ویزای دانشجویی انجام شود. در واقع بدون پذیرش دانشگاه، اخذ ویزا امکان پذیر نیست و بدون ویزا امکان ورود به کشور پرتغال وجود ندارد. به این ترتیب، ابتدا قبل از اقدام به اخذ ویزا، متقاضی مهاجرت تحصیلی به پرتغال لازم است که با دانشگاه مورد نظر در ارتباط بوده و به منظور بررسی شرایط و مدارک مورد نیاز سایت دانشگاه را مطالعه کرد. معمولا مدارک مورد نیاز دانشگاه ها شامل پاسپورت، انگیزه نامه، گواهی یا مدرک تحصیلی مقاطع قبل، ریز نمرات، مدرک مبنی بر پرداخت هزینه بررسی مدارک (معمولا 50 یورو)، مدرک زبان انگلیسی، توصیه نامه و رزومه است که باید آماده و در اختیار دانشگاه قرار داد. در صورت موافقت دانشگاه، نامه پذیرش به متقاضی ارسال خواهد شد. در ادامه با به همراه داشتن نامه پذیرش دانشگاه و سایر مدارک مورد نیاز، برای اخذ ویزا به منظور تحصیل در هر یک از مقاطع تحصیلی مذکور از طریق سفارت پرتغال اقدام شود.

تحصیل در پرتغال و مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی

برای دریافت ویزای تحصیلی لازم است مدارک مورد نیاز با دقت تهیه و تنظیم شود. بر همین اساس، مهم ترین مدرک مورد نیاز، نامه پذیرش دانشگاه است که متقاضی به عنوان دانشجو باید به مهلت اعلام شده توسط دانشگاه، توجه لازم را داشته باشد. در همین راستا، سایر مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی شامل موارد زیر می باشد:

پاسپورت متقاضی

عکس های جدید و به روز مطابق با استاندارد های عکس پاسپورتی

پذیرش تحصیلی معتبر از یکی از دانشگاه های پرتغال

فرم درخواست ویزای دانشجویی تکمیل شده

نامه تمکن مالی از بانک

گواهی بیمه نامه سلامت

اصل و ترجمه انگلیسی مدارک قبلی مقاطع تحصیلی

سوابق علمی و پژوهشی معتبر برای اثبات داشتن مهارت های لازم در رشته تحصیلی

ارائه نامه و یا قرارداد مبنی بر داشتن اسکان

Leave A Reply

Your email address will not be published.