تحصیل در هلند | بررسی شرایط تحصیل در هلند در سال 2021

0 162

تحصیل در هلندتحصیل در هلند و بررسی آن

آیا علاقه­مند به تحصیل در هلند هستید؟ هلند در سرزمین اصلی اروپا و در همسایگی آلمان و فرانسه واقع شده است. این کشور به دلیل روش­های نوآورانه آموزش شناخته شده است. اگر تحصیلات خود را در هلند دنبال می­کنید، معماری بصیر، مد معاصر و بازارهای خیابانی زیادی را تجربه خواهید کرد.

تحصیل در هلند را به عنوان یکی از بهترین گزینه­ها در نظر بگیرید، جایی که بیش از 1500 برنامه آموزشی به زبان انگلیسی توسط 77 موسسه آموزش عالی مختلف ارائه شده است. بسیاری از این برنامه­ها به دانشجویان بین­المللی که مایل به تحصیل در خارج از کشور هستند، تبدیل شده است و آن را مکانی مناسب برای تحصیل شما می­کند. نه تنها شما بخشی از یک نهاد دانشجویی کاملا بین­المللی خواهید بود، بلکه موسسات آموزشی در هلند به عنوان یکی از بهترین­ها در جهان شناخته می­شوند.

خواه به دنبال مدرک لیسانس، برنامه دیپلم، فوق لیسانس یا دکترا باشید، تحصیل در هلند تجربه­ای متفاوت است. بعد از اتمام تحصیلات در هلند فرصت­های زیادی در انتظار شماست. شما آماده ورود به رشته­های متعدد حرفه­ای یا ادامه تحصیل در هلند یا سایر دانشگاه­های بین­المللی خواهید بود.

هلند کشوری پرجمعیت، واقع در اروپای غربی است. این کشور که تحت تأثیر زمین کم و جغرافیای مسطح است، حدود 50٪ از خاک آن در زیر آب قرار دارد که یک متر بالاتر از سطح دریاست. با این وجود، هلند بزرگترین صادر کننده مواد غذایی و محصولات کشاورزی در جهان است. با تحصیل در هلند می­توانید از هوای مطبوع و خاک حاصلخیز بهره­مند شوید.

در حال حاضر هلند دارای پارلمان منتخب است. از سال 1848، این کشور توسط یک دموکراسی پارلمانی و یک سلطنت مشروطیت سازمان یافته توسط دولت اداره می­شود. با این وجود، تحصیلات در هلند را به دلیل تحمل اجتماعی و کشوری لیبرال در نظر بگیرید. دانشجویانی که تحصیل در هلند را دنبال می­کنند، می­توانند از ملت مهمان­نواز و بردبار و همچنین فرهنگ واگرا در دانشگاه­های هلند بهره­مند شوند. علاوه بر این، در حالی که تحصیلات خود را در هلند دنبال می­کنید، می­توانید از حمل و نقل عالی از این کشور به سایر کشورهای اروپایی بهره­مند شوید که به دانشجویان امکان سفر و گشت و گذار در سایر شهرهای معروف اروپا را می­دهد و تجربه تحصیل در خارج از کشور را گسترش می­دهند.

پایتخت هلند، آمستردام قطب فرهنگی این کشور است. با انتخاب تحصیل در هلند، از بیش از 20 موسسه آموزشی شناخته شده بهره­مند شوید. هلند همچنین یکی از فعال­ترین صحنه­های اجتماعی و زندگی شبانه را دارد که آن را به شهری دانشجو محور و لذت بخش تبدیل کرده است. برای کسانی که زیاد اهل موسیقی و بار نیستند، هلند از مشهورترین موزه­ها و مکان­های توریستی در اروپا برخوردار است. همیشه گزینه­هایی وجود دارد که همه دانشجویان در طول تحصیل در هلند از آن لذت ببرند!

تحصیل در هلند در مدارس

سیستم آموزشی برای تحصیل در هلند بر کار گروهی متمرکز است که دوست­یابی را آسان می­کند. تقریبا 95٪ از ساکنان انگلیسی صحبت می­کنند و به راحتی می­توان در طول اقامت خود، با یکدیگر تعامل برقرار کنید.

دانشجویان بین­المللی برای مدت طولانی تحصیل در هلند را به عنوان بهترین مقصد تحصیل خود انتخاب کرده­اند. گرفتن مدرک دیپلم در هلند رمز موفقیت حرفه­ای در سراسر جهان است.

داوطلبانی که تحصیل در هلند را برمی­گزینند از یک سیستم آموزشی غنی سود می­برند. از سال 1815 کیفیتی آموزشی که توسط قانون محافظت و توسط دولت تأمین می­شود. کودکان هلندی در چهار سالگی مدارس ابتدایی را شروع و در دوازده سالگی ترک تحصیل می­کنند. بر اساس نتایج آزمون مقدماتی امتحان نهایی، آنها به آموزش متوسطه می­روند که شامل پیش حرفه­ای، ارشد عمومی و پیش دانشگاهی است.

دانش آموزان پس از تحصیلات متوسطه به سمت تحصیلات متوسطه ارشد یا تحصیلات عالی حرکت می­شوند. ادامه تحصیل در هلند با توجه به چارچوب بولونیا، صلاحیت یکسان اروپا را تضمین می­کند.

در هلند دو نوع آموزش عالی وجود دارد. تحصیلات دانشگاهی ارائه شده توسط دانشگاه­های تحقیقاتی و آموزش عالی حرفه­ای ارائه شده توسط دانشگاه­های علمی کاربردی. به منظور آشنایی با سیستم آموزشی عالی برای تحصیل در هلند تا انتهای متن با ما همراه باشید.

تحصیل در هلند در مقطع کارشناسی

در سال 2010، دانشگاه­های هلند بیش از 1500 برنامه و دوره کوتاه به زبان انگلیسی ارائه دادند. هلند همچنین به دلیل سیستم پیشگامانه آموزش مبتنی بر مسئله، دانشجویان را برای تجزیه و تحلیل و حل مسائل عملی بین­المللی تحسین کرده است. دانشجویانی که تحصیل در هلند را انتخاب می­کنند، ذهنیت باز و رشد گرایش بین­المللی خود را افزایش می­دهند.

در اروپا، هلند بسیار زود سیستم Bachelor / Master را قبول کرد و برنامه­های تحصیلی را به زبان انگلیسی ارائه داد. این امر منجر به یکی از بزرگترین انتخاب رشته­ها در این قاره شده است. شما می­توانید از بین حدود 70 موسسه آموزش عالی برای تحصیل در هلند و دریافت مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد اقدام کنید.

همچنین می­توانید در این کشور انتظار جامعه بزرگی از دانشجویان بین­المللی، بیش از 112،000 دانشجو از سراسر جهان، را داشته باشید. حدود 16٪ از کل دانشجویان از خارج از کشور می­آیند که یکی از بالاترین نسبت­ها در هر جای اروپاست.

همانند سایر کشورهای اروپایی، دانشگاههای هلند معمولا به عنوان “دانشگاه­های تحقیقاتی” طبقه بندی می­شوند، برنامه­های دانشگاهی بیشتر با محوریت تحقیق، یا “دانشگاه­های علوم کاربردی”، و برنامه­های مطالعه بیشتر با محوریت عمل را ارائه می­دهند.

تحصیلات عالی حرفه­ای یا HBO، 3 تا 4 سال به طول می­انجامد و منجر به اخذ مدرک کارشناسی می­شود. در هلند، Hogescholen، “دانشگاه­های علمی کاربردی” نیز خوانده می­شود که بیشتر از آموزش دانشگاهی گرا است و دانشجویان خود را مستقیما برای مشاغل آماده می­کند.

تحصیلات دانشگاهی و تحصیلات عالی حرفه­ای هر دو دوره رسمی چهار ساله دارند، حتی اگر در برخی موارد به دانشجویان مدت زمان بیشتری بیش از این اجازه داده شود. سطح تحصیلات عالی بسیار بالا است و سال تحصیلی از اواخر ماه اوت آغاز می­شود و در اواسط ماه ژوئن پایان می­یابد. برنامه­ها به گونه­ای طراحی شده­اند که 40 ساعت در هفته نیاز دارند.

تحصیل در هلند در مقطع تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکتری)

هلند اولین کشور انگلیسی زبان غیر بومی است که دوره­های آموزشی را به زبان انگلیسی برای دانشجویان بین­المللی ارائه داد. دانشجویان بین­المللی می­توانند برنامه­ها را به زبان هلندی یا انگلیسی بخوانند و این گزینه­ای عالی برای تحصیل در خارج از کشور است.

تحصیل در هلند از نظر مدت زمان مشابه سایر مقاصد، برای تحصیل در خارج از کشور بسیار محبوب است:

سال 3-4: (BA ، BSc ، BEng) لیسانس

: 2-1 سال (MA ، MSc ، MEG) مدرک کارشناسی ارشد

دکترا: 4 سال

سیستم آموزش عالی هلند شامل سه مدل موسسه مختلف دانشگاه­های تحقیقاتی، دانشگاه­های علمی کاربردی و موسسات آموزش بین­المللی می­باشد که هر کدام از این موسسات دارای نوع خاصی از مدارک به شرح زیر می­باشند:

لیسانس: در دانشگاه­های تحقیقاتی و دانشگاه­های علمی کاربردی موجود است.

کارشناسی ارشد: در تمام انواع موسسات نام برده موجود است.

دکترا: فقط در دانشگاه­های تحقیقاتی موجود است.

در واقع، علاوه بر برنامه­های منظم چهار ساله در دانشگاه­های تحقیقاتی و دانشگاه­های علمی کاربردی، هلند دارای فرم دیگری از آموزش عالی است که بیش از 40 سال قدمت دارد. این آموزش بین­المللی یا IE نامیده می­شود که دوره­های پیشرفته­ای است که به زبان انگلیسی انجام می­شود. این موسسات برنامه­هایی را ارائه می­دهند که به ویژه برای دانشجویان بین المللی طراحی شده است.

آموزش بین المللی به زبان انگلیسی

هلند تقریبا 400 دوره و برنامه تحصیلی مختلف با عنوان “آموزش بین المللی” به زبان انگلیسی دارد که هر ساله بیش از 4500 شرکت کننده را به خود جذب می­کند. این دوره­ها حتی در خارج از مرزهای هلند نیز شهرت پیدا کرده­اند و شامل دوره­های مطالعات مدیریت، علوم کشاورزی، نجوم، پزشکی، مهندسی عمران، سنجش از دور و هنر می­باشد. بسیاری از دانشجویان تحصیلات بین المللی را در هلند انتخاب می­کنند، منظور کسانی است که در مقطع تحصیلات تکمیلی دارای سابقه تجربه حرفه­ای قبلی هستند. سرعت در سطح پیشرفته فشرده است و تمام دوره­ها به زبان انگلیسی انجام می­شود. تحصیل در هلند در آموزش بین­المللی، که از چند هفته تا چهار سال به طول می­انجامد، تمرین محور است و برای پاسخگویی به انتظارات دانشجویانی که به دنبال دانش تخصصی هستند، طراحی شده است. بیشتر دوره­های آموزش بین المللی در هلند منجر به اخذ دیپلم می­شود. برخی از دوره­های طولانی­تر منجر به مدرک کارشناسی ارشد یا دکترا می­شود.

تحصیل در هلند و معرفی دانشگاه­های برتر

هلند یکی از قدیمی­ترین و مورد احترام­ترین سیستم­های آموزش عالی جهان است که قدمت آن به قرن شانزدهم می­رسد. QS World University Rankings® 2019 شامل 13 دانشگاه در هلند است که همگی در 350 رتبه برتر جهان قرار دارند و هفت مورد از این دانشگاه­ها در 150 رتبه برتر جهانی قرار دارند. بالاترین رتبه موسسه دانشگاه صنعتی دلفت با 52 در جهان، دانشگاه آمستردام و دانشگاه آیندهوون که به ترتیب در رتبه­های 57 و 99 قرار دارند.

اگر این کیفیت بالا را با نرخ شهریه نسبتا مطلوب و دوره­های زیادی به زبان انگلیسی ترکیب کنید (هلندی­ها معمولا به تسلط به انگلیسی به عنوان زبان دوم مشهور هستند)، می­توانید بفهمید که چرا تحصیل در هلند به عنوان یکی از محبوب­ترین گزینه­های قاره اروپا برای مطالعات بین­المللی است.

شش دانشگاه برتر هلند در رتبه بندی دانشگاه­های QS World 2019 عبارتند از:

دانشگاه صنعتی دلفت (TU Delft)

دانشگاه آمستردام

دانشگاه فنی آیندهوون

دانشگاه لیدن

دانشگاه اوترخت

دانشگاه گرونینگن

درخواست ویزای دانشجویی برای تحصیل در هلند

برای تحصیل در هلند، از آنجا که بیشتر دوره­ها و مدارک تحصیلی بیش از یک سال برگزار می­شود، اکثر دانشجویان بین المللی به ویزای ورود معروف به مجوز اقامت موقت (MVV) نیاز دارند. MVV به شما اجازه می­دهد برای مدت شش ماه به هلند وارد شوید و یک بار دیگر در این کشور باید درخواست مجوز اقامت کنید که دانشگاه منتخب شما باید این کار را از طرف شما انجام دهد.

مجوز اقامت موقت (MVV) فقط درصورتی که درخواست شما شرایط خاصی را داشته باشد اعطا می­شود، از جمله:

 • باید یک گذرنامه معتبر داشته باشید
 • توانایی مالی کافی دارید
 • کلیه هزینه­های مورد نیاز پرداخت شده است
 • نامه­ای از دانشگاه میزبان خود، مبنی بر اینکه شما در آنجا ثبت نام می­کنید

روند دریافت ویزای دانشجویی برای تحصیل در هلند

مانند هر کشوری در اتحادیه اروپا، روند ویزا بسته به اینکه شما شهروند ملت دیگری در اتحادیه اروپا (یا سوئیس) هستید یا خیر، متفاوت است.

اتباع اتحادیه اروپا:

برای تحصیل در هلند نیازی به ویزا ندارید.

شما باید اثبات کنید که یک مکان برای زندگی دارید، به عنوان یک ساکن در شورای شهر محلی ثبت نام کنید. همچنین باید گذرنامه و شناسنامه خود را ارائه دهید.

شما باید بیمه درمانی خریداری کنید. این امر طبق قانون لازم است.

ثبت نام در اداره مهاجرت هلند، اگرچه اجباری نیست توصیه می­شود، چرا که باید ثابت کنید در دانشگاه هلند ثبت نام کرده­اید، سندی را امضا کنید که بگویید از لحاظ مالی توانایی کافی دارید و نشان دهد که بیمه سلامت خریداری کرده­اید.

اتباع غیر اتحادیه اروپا:

بسته به ملیت شما، ممکن است لازم باشد برای اجازه اقامت موقت برای تحصیل در هلند، اقدام کنید. وب سایت Nuffic دارای اطلاعات مربوطه است. موسسه میزبان شما احتمالا درخواست واقعی را برای شما ایجاد می­کند، اما شما باید تمام اسناد لازم را که باید به زبان هلندی، انگلیسی، فرانسوی یا آلمانی باشد یا به طور رسمی به یکی از این زبانها ترجمه شده است، ارائه دهید. علاوه بر اسناد اولیه­ای که نشان می­دهد شما در یک دوره ثبت نام کرده­اید، باید ثابت کنید که 870.46 یورو (986 دلار آمریکا) در ماه برای تأمین هزینه زندگی خود دارید.

دانشجویان چینی که در دوره­های زبان انگلیسی ثبت نام می­کنند، برای دریافت MVV خود باید برای مجوز Nuffic (گواهینامه Nuffic) که می­توان به صورت آنلاین از طریق سیستم درخواست آنلاین گواهی Nuffic انجام داد، نیز اقدام کنند.

شما باید برای اجازه اقامت اقدام کنید. موسسه شما از طرف شما درخواست این کار را می­کند، این امر باید ظرف پنج روز پس از ورود شما به کشور انجام شود. اجازه شما حداکثر 12 ماه اعتبار خواهد داشت و پس از آن باید تمدید کنید. برخی از نهادها، اما نه همه، این کار را برای شما انجام می­دهند، بنابراین مطمئن شوید که روند کار را بررسی می­کنید.

شما باید ظرف سه روز پس از ورود در پلیس محلی (Vreemdelingendienst) ثبت نام کنید، و باید ثابت کنید که جایی برای زندگی و پول کافی برای تأمین هزینه زندگی خود را در طول اقامت دارید. شما همچنین باید در شهرداری محلی خود ثبت نام کنید. علاوه بر این، خرید بیمه درمانی اجباری است.

تحصیل در هلند و مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی

مدارک مورد نیاز ویزای تحصیلی هلند به شرح زیر است:

 • فرم درخواست ویزا تکمیل شده
 • گذرنامه معتبر
 • دو قطعه عکس
 • شناسنامه
 • ریز نمرات دانشگاهی
 • نامه رسمی از موسسه دانشگاهی در هلند
 • برنامه مطالعه کامل (توضیح دهید که چرا شما علاقه مند به مطالعه رشته موضوعی انتخاب شده هستید و چگونه و چرا این امر به مطالعات قبلی شما مرتبط است)
 • مدرک مالی برای کل دوره تحصیل (حدود 870 یورو در ماه)
 • بیمه مسافرتی و درمانی
 • هزینه درخواست ویزا (174 یورو)
 • فتوکپی کلیه اسناد اصلی
 • آزمایش سل (برای شهروندان برخی کشورها لازم است)
 • فتوکپی کلیه اسناد اصلی
 • اطلاعات بیومتریک

هزینه ­های تحصیل در هلند

هزینه­های زندگی برای دانشجویانی که تحصیل در هلند را انتخاب می­کنند در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی نسبتا کم است. شهریه سالانه برای دوره­های تحصیلی برای دانشجویان اتحادیه اروپا تقریبا از 2000 یورو شروع می­شود. اگر دانشجوی غیر اتحادیه اروپا هستید، هزینه­های برنامه­ها و دوره­ها به طور کلی بیشتر است. شهریه دانشجویان غیر اتحادیه اروپا از موسسه­ای به موسسه دیگر و از برنامه­ای به برنامه دیگر متفاوت است. برنامه­های لیسانس به طور معمول بین 6000 تا 15،000 یورو در سال است. هزینه برنامه­های کارشناسی ارشد در هلند معمولا بین 8000 تا 20،000 یورو در سال است.

هزینه تحصیل در هلندهمچنین برای هزینه­های زندگی شما باید سالانه 9،600 تا 13،200 یورو (10900 تا 15000 دلار آمریکا) در نظر بگیرید، اما باید بتوانید تخفیف­های دانشجویی زیادی را در بارها، رستوران­ها، موزه­ها و سینماها بدست آورید.

میانگین قیمت برای هزینه­های مختلف زندگی:

محل اقامت: 300-600 یورو در ماه (340-680 دلار آمریکا)

شام در یک رستوران دانشجویی معمولی: 10 یورو (11.30 دلار آمریکا)

بلیط یک طرفه در حمل و نقل عمومی: 2 یورو (2.30 دلار ~ آمریکا)

بلیط سینما: 11.50 یورو (13 دلار آمریکا)

یک فنجان چای یا قهوه: 2 یورو

تحصیل در هلند به همراه بورسیه تحصیلی

بورس تحصیل در هلند برای دانشجویان بین المللی خارج از منطقه اقتصادی اروپا (EEA) است که می­خواهند کارشناسی یا کارشناسی ارشد خود را در این کشور انجام دهند. آیا برای دریافت شانس برای یک عمر آماده هستید؟ برای بورس تحصیلی هلند اقدام کنید!

بورسیه تحصیلی در هلنددر زیر مروری بر دانشگاه­های تحقیقاتی هلند که در بورس تحصیل در هلند برای سال تحصیلی 2020-2021 شرکت می­کنند، شده است. شما می­توانید تاریخ­های مختومه و رشته­های تحصیلی ویژه این سال تحصیلی را در وب سایت (https://www.studyinholland.nl/finances/holland-scholarship) برای موسسه مورد نظر خود پیدا کنید.

دانشگاه لیدن

دانشگاه اوترخت

دانشگاه گرونینگن

دانشگاه اراسموس روتردام

دانشگاه ماستریخت

VU آمستردام

دانشگاه رادبود

دانشگاه تیلبورگ

دانشگاه صنعتی دلفت

دانشگاه صنعتی آیندهوون

دانشگاه تونته

دانشگاه واگنینگن

دانشگاه الهیات پروتستان

دانشگاه الهیات آپلدورن

دانشگاه الهیات

کار حین تحصیل در هلند

بسیاری از دانشجویان هنگام تحصیل در هلند، برای کار نیز اقدام می­کنند. بسته به ملیت، دانش آموزان ممکن است با اجازه کار از کارفرمای خود حداکثر تا شانزده ساعت در هفته کار کنند. اتباع اتحادیه اروپا / EEA / سوئیس مجاز به کار در هلند به تعداد ساعت انتخاب خود در هنگام تحصیل هستند.

کار حین تحصیل در هلنداگر دانشجوی خارجی (غیر اتحادیه اروپا / EEA / سوئیس) هستید و دارای اجازه اقامت معتبر برای تحصیل در هلند هستید، می­توانید در کنار تحصیل خود کار کنید (یا کار فصلی تمام وقت در ژوئن، جولای و آگوست، یا کار نیمه وقت که بیشتر از ده ساعت در هفته نیست). در این حالت کارفرمای هلندی برای شما نیاز به مجوز کار دارد، اما این یک فرایند آسان است زیرا کارفرما نیازی ندارد تا برای اتباع هلندی یا اتحادیه اروپا که قادر به انجام کار هستند، مجوز داشته باشد.

با توجه به مطالب بیان شده، اگر می­خواهید هنگام تحصیل کار کنید و از غیر اتحادیه اروپا هستید، باید درخواست اجازه کار بدهید که به شما اجازه می­دهد 16 ساعت در هفته در طول مدت ترم و در تعطیلات به صورت تمام وقت کار کنید. کار فرمای شما برای این کار اقدام خواهد کرد.

اگر به عنوان دانشجو در هلند یا کشور دیگری ثبت نام کرده باشید، می­توانید به عنوان کارآموز کار کنید. دوره کارآموزی عبارت است از هرگونه قرارگیری در کار یا ترتیب آموزش عملی که هدف آن ارائه تجربه دنیای کار در هنگام تحصیل در هلند باشد.

اگر قبلا فارغ التحصیل شده باشید، نمی­توانید به عنوان کارآموز در هلند کار کنید. با این حال، ترتیب مشابهی وجود دارد که به شما امکان می­دهد تا حداکثر شش ماه تجربه عملی کار در هلند را کسب کنید که به آن اقامت با هدف تجربه کار گفته می­شود.

فرصت­های شغلی برای فارغ التحصیلان

یک کلیشه در مورد مردم هلند این است که آنها در خون خود مذاکره می­کنند. هلند با تاریخ دریانوردی خود مدتهاست که یک کشور مهم برای تجارت بین­الملل است. در اینجا بود که مفهوم شرکت سهامی خاص ابداع شد. برخی از بزرگترین شرکتهای جهان، هلندی هستند و بسیاری از گروههای جهانی دفتر مرکزی آنها در هلند است. با تفکر بین المللی کشور هلند، نیروی کاری مورد نیاز است که به زبان انگلیسی بسیار ماهر است و از کارمندان خارجی بسیار استقبال می­کند. این شرایط بکر برای دانشجویان بین المللی است. اگر با مدرک لیسانس یا کارشناسی ارشد از دانشگاه هلند فارغ التحصیل شوید، شانس خوبی برای یافتن کار و ماندن برای مدت طولانی­تری خواهید داشت.

در واقع، دانشجویان بین المللی خارج از اتحادیه اروپا / EEA که موفق به اخذ مدرک تحصیلی در هلند شده­اند، می­توانند یک سال دیگر در هلند باقی بمانند و به دنبال موقعیت دائمی به عنوان یک مهاجر بسیار ماهر باشند. با این حال، آنها باید در این دوره کاریابی بتوانند از پس هزینه­های مالی خود برآیند و در این مدت واجد شرایط دریافت مزایا از ایالت هلند نخواهند بود. فارغ التحصیلانی که ظرف مدت یک سال به عنوان یک مهاجر بسیار ماهر اشتغال دائمی پیدا کنند واجد شرایط اقامت خواهند بود.

Leave A Reply

Your email address will not be published.