تحصیل در مالزی | بررسی تمام شرایط تحصیل در مالزی در سال 2021

0

تحصیل در مالزیمقدمه ای بر تحصیل در مالزی

در دهه های اخیر، مالزی شاهد رشد چشمگیری بوده است به طوری که بر اساس آمار یونسکو، تحصیل در مالزی به عنوان یازدهمین کشور محبوب متقاضیان مهاجرت برای تحصیل معرفی شده است. به علاوه، پنج دانشگاه از دانشگاه های موجود در این کشور بر اساس سیستم رنکینگ علمی دانشگاه ها QS، دارای رتبه کمتر 500 در سطح جهان هستند به طوری که دانشگاه مالزی (UM) در سال 2021 با رتبه جهانی 59 در صدر دانشگاه های این کشور از نظر رتبه علمی قرار دارد. به علاوه، در سال 2018 سیستم آموزش عالی مالزی به عنوان 25 امین سیستم قدرتمند جهان بر اساس رتبه بندی QS طبقه بندی شد که 13 دانشگاه این کشور در سال 2019 در لیست دانشگاه های برتر جهان قرار گرفت. از جمله دانشگاه های برتر و مطرح این کشور شامل:

دانشگاه مالزی (UM)

دانشگاه ملی مالزی (UKM)

دانشگاه پورتا مالزی (UPM)

دانشگاه ساین مالزی (USM)

دانشگاه تکنولوژی مالزی

نکته حائز اهمیت برای متقاضیان تحصیل در مالزی که تصمیم بازگشت به ایران را بعد از اتمام تحصیل دارند این است که اکثر دانشگاه های مالزی مورد تایید وزارت علوم ایران می باشد. این کشور دارای 20 دانشگاه عمومی یا دولتی و 47 دانشگاه خصوصی می باشد. در این میان، ده دانشگاه بین المللی در کشور مالزی شعبه دارند که از جمله می توان به دانشگاه هریوت وات ، دانشگاه نیوکاسل (پزشکی) ، دانشگاه ناتینگهام ، دانشگاه ریدینگ و دانشگاه ساوتهمپتون (مهندسی) که در انگلستان هستند، اشاره کرد. همچنین دانشگاه موناش استرالیا در مالزی دارای شعبه ای می باشد.

تحصیل در مالزی به دو صورت تحصیل در دانشگاه های دولتی و تحصیل در دانشگاه های خصوصی می باشد. بسیاری از واحدهای درسی در هر دو دانشگاه دولتی و خصوصی به زبان انگلیسی ارائه می شوند. بیشتر دانشگاه ها در مالزی دوره های تحصیلات تکمیلی به زبان انگلیسی تدریس می کنند، در حالی که واحدهای درسی در مقطع کارشناسی به طور کلی به زبان مالایی تحصیل می شود. متقاضیان ایرانی لازم است توجه داشته باشند که اگر دوره انتخابی تحصیلی به زبان انگلیسی تدریس شود، ممکن است برای اثبات مهارت خود مجبور شوند در آزمون مانند آیلتس شرکت کنند. به علاوه، برخی دانشگاه های این کشور دارای امکانات تبادل دانشجو و اراسموس می باشند. لذا برای امکان استفاده از امکانات بی نظیر دانشگاه های مالزی لازم است سایت دانشگاه و رشته تحصیلی خود را در سایت دانشگاه بررسی کنید.

هزینه های تحصیل در مالزی بسته به دانشگاه و سطح تحصیلات متفاوت است، اما به طور کلی هزینه آن ها در مقایسه با ایالات متحده و انگلیس کمتر می باشد. هزینه زندگی افراد به شهر انتخابی و سبک زندگی آن ها بستگی خواهد داشت. در حالت معمول انتظار می رود هنگام تحصیل در مالزی حدود 6000 دلار برای هزینه های زندگی در سال هزینه کنید. هزینه زندگی در مالزی در مقایسه با سایر کشورهای آسیا نسبتاً ارزان است و حتی کوالالامپور، پایتخت این کشور، در رده ارزان ترین شهرهای جهان قرار گرفته است. اما با این حال، احتمالاً یکی از گران ترین شهرهای مالزی می باشد. در ادامه، موسسه حقوقی دادمهر عدالت اطلاعات مناسبی را در زمینه تحصیل در مالزی در مقاطع مختلف تحصیلی در اختیار افراد قرار می دهد.

تحصیل در مالزی در مقطع کارشناسی

متقاضیان تحصیل در مالزی بایستی برای ورود به دانشگاه برای مقطع کارشناسی، دارای مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی باشند. طول این دوره در دانشگاه های مالزی معمولا 4 سال می باشد. در برخی دانشگاه های این کشور که دانشجویان برای ورود به دانشگاه معدل خوبی داشته باشند . البته برخی نیز دارای شرایط سنی خاصی می باشند. لذا لازم است قبل از اقدام به مهاجرت، سایت اینترنتی دانشگاه مورد نظر به دقت مورد بررسی قرار گیرد.

بیش از 2300 رشته در مقطع کارشناسی در مالزی وجود دارد که معمولا اتمام این مقطع بین سه تا پنج سال به طول می انجامد. اگرچه شرایط ورود به مقطع کارشناسی در دانشگاه های مختلف، متفاوت است اما برای پذیرش در دانشگاه های مطرح و موفقیت در رقابت تنگاتنگ ورود به دانشگاه های برتر، لازم است که متقاضی مهاجرت تحصیلی به مالزی از نظر شرایط ورود به رشته تحصیلی دارای سطح A یا معادل آن را داشته باشد. شروع دوره آموزشی این مقطع معمولا در ماه های ژانویه، آوریل یا سپتامبر بسته به رشته تحصیلی و دانشگاه انتخابی، متفاوت می باشد.

تحصیل در مالزی در مقطع تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکتری)    

متقاضیان تحصیل در مالزی در مقطع کارشناسی ارشد می توانند بعد از اخذ مدرک کارشناسی، برای مقطع کارشناسی ارشد ثبت نام کنند. تحصیل در این مقطع در مالزی معمولا شامل سخنرانی ها، ارائه مقاله، انجام کارهای گروهی و امتحانات است که مجموعه این آموزش ها و تکالیف، دانشجویان را برای حضور حرفه ای و موفقیت در رقابت بازار كار آماده می کند. برنامه های تحقیقاتی در این مقطع روی یک موضوع اصلی متمرکز است که منجر به ارائه پایان نامه می شود.

در این مقطع، تحصیل به صورت تمام وقت و نیمه وقت امکان پذیر می باشد. تحصیل به صورت تمام وقت بسته به رشته تحصیلی و دانشگاه مورد نظر، بین یک تا سه سال طول می کشد. در مقطع کارشناسی ارشد، امکان تحصیل در طیف وسیعی از رشته ها موجود است که از جمله می توان به رشته های بیوتکنولوژی، پخش دیجیتال، تجارت الکترونیکی، خدمات اطلاع رسانی آنلاین و پزشکی از راه دور اشاره کرد.

دولت مالزی تاکید زیادی بر پژوهش و تحقیق کرده است، بنابراین فرصت های زیادی برای دانشجویان بین المللی و متقاضیان مهاجرت تحصیلی به مالزی برای اخذ مدرک دکتری در دانشگاه های دولتی و خصوصی این کشور وجود دارد. شرایط ورود به این مقطع، داشتن مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد و رزومه و شرایط مورد تایید استاد راهنما و دانشگاه می باشد. در ادامه، موسسه حقوقی دادمهر عدالت اطلاعات مناسبی را در زمینه روند اخذ ویزای دانشجویی در اختیار افراد قرار می دهد.

ویزای دانشجویی برای تحصیل در مالزی

برای تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری بعد از مکاتبه با استاد مورد نظر و دریافت پذیرش، باید مستقیماً به (سایت) دانشگاه مد نظر مراجعه کرد، زیرا سیستم و برنامه متمرکزی برای رشته ها و دانشگاه های مختلف وجود ندارد. روش های درخواست با توجه به دانشگاه متفاوت است، به طوری که بعضی از دانشگاه به یک رزومه خلاصه و برخی دیگر به تاریخچه علمی دقیق تر و در صورت لزوم، پیشنهاد تحقیق (پروپوزال) نیاز دارند. با این وجود در اکثر موارد، لازم است فرم درخواست را به طور خلاصه همراه با موفقیت های تحصیلی خود تکمیل کرد.

شرایط و روند دریافت ویزای دانشجویی برای تحصیل در مالزی

برای امکان تحصیل در مالزی لازم است که در مرحله اول، پذیرش دانشگاه برای مقطع تحصیلی مورد نظر و در مرحله دوم ویزا تحصیلی برای کشور مالزی اخذ شود. در مرحله اول برای دریافت پذیرش دانشگاه باید به صورت زیر اقدام شود:

ابتدا باید فرم درخواستی را برای دانشگاه مورد نظر دانلود و اطلاعات مورد نیاز دانشگاه که شامل اطلاعات شخصی، سوابق تحصیلی، برنامه مورد نظر و اطلاعات مهارت زبان انگلیسی است، را تکمیل کرد. همچنین ممکن است برای برخی دانشجویان بین المللی لازم باشد مشخص کنند که در کدام سفارت/ کنسولگری درخواست ویزا داده می شود. در همین راستا، برخی مدارک مورد نیاز دانشگاه شامل موارد زیر است:

گذرنامه، نتایج معاینه پزشکی، CV

ارسال فرم درخواست و مدارک مورد نیاز را از طریق ایمیل

پرداخت هزینه بررسی مدارک

در نهایت منتظر پاسخ دانشگاه باشید.

بعد از دریافت پذیرش دانشگاه لازم است برای دریافت ویزای تحصیلی مالزی اقدام شود که در قسمت بعدی، مدارک مورد نیاز سفارت مالزی مورد بررسی قرار می گیرد.

تحصیل در مالزی و مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی

برای تحصیل در مالزی لازم است بعد از اخذ پذیرش از دانشگاه باید برای اخذ ویزا از سفارت مالزی اقدام کرد. بر همین اساس، برای مراجعه به سفارت باید تمامی مدارک ضروری به دقت تهیه شود. این مدارک شامل موارد زیر است:

 • یک قطعه عکس با ابعاد 35 میلی متر در 45 میلی متر و پس زمینه سفید
 • یک کپی از گذرنامه (که اطلاعات شخصی، تاریخ صدور و انقضا (اعتبار گذرنامه باید حداقل 12 ماه دیگر باشد)، تمام ویزاهای قبلی گرفته شده، صفحه ای حاوی هرگونه اصلاحیه شامل پسوندها، توضیحات نام و شماره گذرنامه قبلی را نشان دهد). لازم به ذکر است که متقاضیان برخی کشورها از جمله ایران، عراق، لیبی، سومالی، سودان، سوریه و یمن باید اصل پاسپورت و کپی تمام صفحات را ارائه دهند.
 • نامه پذیرش از دانشگاه.
 • مدارک تحصیلی مقاطع قبلی.
 • گواهی پزشکی، برای اثبات سلامتی باید یک معاینه پزشکی قبل از ورود در یک کلینیک معتبر انجام دهند.
 • گواهی واکسیناسیون تب زرد ، اگر اهل کشوری هستید یا اخیراً به کشوری سفر کرده اید که در معرض خطر انتقال تب زرد است.
 • یک اوراق قرضه شخصی که همه دانشجویان خارجی باید آن را امضا کنند تا اطمینان حاصل شود که قوانین مهاجرت مالزی را نقض نمی کنند. اگر هیچ قانونی را نقض نکنید ، اوراق قرضه بازگردانده می شود.
 • اثبات مهارت زبان انگلیسی. شما باید در یک آزمون زبان انگلیسی قرار بگیرید و گواهی نامه ای را که نشان می دهد سطح انگلیسی قابل قبولی دارید ضمیمه کنید. مالزی گواهینامه های آزمون های زیر را می پذیرد:
 • IELTS (International English Language Testing System)
 • TOEFL (Test of English as a Foreign Language)
 • PTE – آکادمیک (Pearson Test of English)
 • CAE (Cambridge English: Advance)
 • CPE (Cambridge English: Proficiency)
 • MUET (Malaysian University English Test)
 • اگر اهل ایران هستید: برای نامه واجد شرایط بودن (LOE)، دانشگاه مورد نظر باید در سفارت ایران در کوالالامپور درخواست کند.
Leave A Reply

Your email address will not be published.