تحصیل در لوکزامبرگ | بررسی تمام شرایط تحصیل در لوکزامبرگ در سال 2021

0 181

تحصیل در لوکزامبرگمقدمه ای بر تحصیل در لوکزامبورگ

لوکزامبورگ یکی از کشورهای واقع در اروپا است و به عنوان دومین کشور ثروتمند جهان محسوب می شود. در این کشور که در شمار کوچکترین کشورهای اروپایی می باشد، تنها یک دانشگاه عمومی به نام دانشگاه لوکزامبورگ وجود دارد که در سال 2003 تاسیس شده است. شهریه رشته های مختلف در این دانشگاه معمولا بین صفر تا 5200 یورو در سال متغیر می باشد که این موضوع باعث شده برخی متقاضیان، تحصیل در لوکزامبورگ را به عنوان مقصد خود برای مهاجرت تحصیلی در نظر بگیرند. به علاوه، دانشگاه لوکزامبورگ در سیستم رنکینگ THE (Times Higher Education World) در سال 2020 دارای رتبه 201 تا 250 در رشته های مختلف می باشد.  دانشگاه های لوکزامبورگ به دلیل تدریس چند زبانه (فرانسوی و انگلیسی یا فرانسوی و آلمانی) خود به عنوان یکی از ویژگی های متمایز، به رسمیت شناخته شده است. این موضوع ممکن است برای دانشجویان ایرانی باعث نگرانی شود اما لازم است ذکر شود که مرکز زبان دانشگاه ها از دانشجویانی که نیاز به کسب مهارت های لازم برای زبان دارند، پشتیبانی می کند.

لوکزامبورگ فقط 2 دانشگاه دارد شامل دانشگاه لوکزامبورگ (دانشگاه دولتی یا عمومی) و دانشگاه سکرد هارت لوکزامبورگ (دانشگاه خصوصی). با وجود این تعداد کم دانشگاه در لوکزامبورگ، دولت تلاش در بهبود وضعیت آموزشی دانشگاه ها دارد.

دانشگاه های لوکزامبورگ در رشته های مختلف مانند پزشکی، حقوق، زبان، روانشناسی، آموزش، اقتصاد، علوم رایانه یا علوم اجتماعی و در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا را ارائه می دهند. از این میان، رشته های مدیریت و بیزینس، علوم اجتماعی و وکالت مشهورترین رشته ها برای مهاجرت تحصیلی به لوکزامبورگ هستند. در ادامه، موسسه حقوقی دادمهر عدالت اطلاعات مناسبی برای تحصیل در مقاطع مذکور در اختیار کاربران قرار خواهد داد.

تحصیل در لوکزامبورگ در مقطع کارشناسی

تحصیل در لوکزامبورگ در مقطع کارشناسی که معمولا حدود 3 تا 4 سال به طول می انجامد، یکی از مقاطع پرطرفدار تحصیلی در این کشور می باشد. با این وجود، استثناهایی در مورد برخی رشته های تحصیلی مانند رشته معماری وجود دارد به طوری که اخذ مدرک کارشناسی در این رشته معمولا 5 سال طول می کشد. در این حالت، دانشجویان معمولا واحدهای درسی و نیازهای آموزشی لازم را پشت سر گذاشته و در عین حال مهارت لازم برای حضور در شرایط کاری را کسب خواهند کرد.

در دانشگاه های این کشور، معمولا تدریس به صورت دو زبانه فرانسوی / انگلیسی یا فرانسوی/ آلمانی انجام می شود. اما برخی از دوره های تحصیلی به صورت سه زبانه هستند و برخی دیگر کاملاً به زبان انگلیسی تدریس می شوند. این موضوع باعث شده دانشجویان بین المللی زیادی پس از مدت کوتاهی از تاسیس آموزش عالی در لوکزامبورگ، جذب این کشور شوند. با این وجود، دانشجویان به مهارت بالایی در زبان مورد نیاز برای تحصیل در لوکزامبورگ نیاز دارند. متقاضیان تحصیل در لوکزامبورگ ضروری است قبل از اقدام به مهاجرت، زبان یا زبان های مورد نظر را برای تحصیل متناسب با رشته تحصیلی خود فرا گیرند.

نحوه اپلای در دانشگاه لوکزامبورگ به این صورت است که ابتدا با مراجعه به سایت رسمی دانشگاه و با در نظر گرفتن این که متقاضیان ایرانی جزء دانشجویان اتحادیه اروپا محسوب نمی شوند، پروگرم متناسب با رشته تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد بررسی کرده و با تکمیل برخی اطلاعات اولیه مانند نام و نام خانوادگی، ملیت، آدرس و… حساب کاربری ساخته خواهد شد. بعد از دریافت ایمیلی مبنی بر تایید ثبت نام، باید برخی مدارک مورد نیاز برای بررسی وضعیت تحصیلی و آموزشی ارسال شود که بعد از تایید وضعیت آموزشی، پذیرش در دانشگاه امکان پذیر خواهد شد.

برای دانشجویان بین المللی از جمله متقاضیان ایرانی، دو نوع محل اسکان در لوکزامبورگ وجود دارد:

1-خوابگاه های ارائه شده توسط دانشگاه: این خوابگاه ها ارزانترین گزینه برای اسکان بوده و قیمت ها بین 350 تا 400 یورو در ماه متغیر می باشد.

2- اجاره یک آپارتمان خصوصی: هزینه اجاره یک آپارتمان در لوکزامبورگ به طور معمول بین 600 تا 1000 یورو در ماه می باشد البته این هزینه بسته به نوع آپارتمان و منطقه متفاوت می باشد. با این حال هزینه اسکان را می توان باهمخانه شدن با سایر دانشجویان کاهش داد.

تحصیل در لوکزامبورگ در مقطع تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکتری)    

متقاضیان مهاجرت تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد لازم است که پس از دریافت مدرک کارشناسی خود برای تحصیل در لوکزامبورگ اقدام کند. طول دوره تحصیلی در این مقطع معمولا به مدت 2 سال به طول خواهد انجامید. داشتن کار پاره وقت در حین تحصیل به مدت 20 ساعت در هفته امکان پذیر است که باعث کمک به تامین هزینه های دانشجویی خواهد شد.

اخذ مدرک دکتری در لوکزامبورگ مانند بسیاری از کشورهای دیگر، آخرین مقطع تحصیلی به حساب می آید. طول دوره تحصیل در این مقطع معمولا حدود 3 یا 4 سال می باشد که متقاضیان لازم است مدرک کارشناسی ارشد خود را برای تحصیل در مقطع دکتری اخذ کرده باشند. به طور کلی تحصیل در این مقطع، به صورت یک دوره سه ساله است که در صورت صلاحدید رئیس دانشگاه، یک سال به آن اضافه خواهد شد. تحصیل در مقطع دکتری در لوکزامبورگ، در واقع ترکیبی از گذراندن واحدهای درسی و نیز کار تحقیقاتی و پژوهشی است که منجر به دفاع شفاهی از پایان نامه می شود. معمولا دانشجویان کارهای تحقیقاتی خود را با راهنمایی یک استاد یا سوپروایزر انجام داده که در طی این دوره، بر انجام فعالیت پژوهشی نظارت دارد. در این مقطع مانند مقاطع قبلی کار کردن مجاز است با این تفاوت که دانشجویان می توانند به صورت پاره وقت و به مدت 30 ساعت در هفته کار کنند. در ادامه، موسسه حقوقی دادمهر عدالت اطلاعات مناسبی جهت ویزای دانشجویی، مدارک مورد نیاز آن و روند مهاجرت تحصیلی به لوکزامبورگ ارائه خواهد داد.

ویزای دانشجویی برای تحصیل در لوکزامبورگ

به منظور اخذ ویزای تحصیلی لوکزامبورگ و امکان تحصیل در این کشور ابتدا لازم است از یکی از دانشگاه های این کشور نامه پذیرش دریافت شود. برای اخذ پذیرش در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری لازم است که با استادی در یکی از دانشگاه لوکزامبورگ مکاتبه صورت گرفته و بعد از تایید استاد مبنی بر صلاحیت علمی متقاضی و ارسال مدارک لازم جهت دریافت ویزای تحصیلی لوکزامبورگ اقدام شود. باید توجه داشت که در زمان مناسب قبل از شروع سال تحصیلی به سفارت برای درخواست مراجعه کرد. چرا که صدور ویزا با توجه به شرایط، ممکن است زمانبر باشد و تا 2-3 ماه طول بکشد.

با توجه به این که واحدهای درسی دانشگاه های لوکزامبورگ ممکن است به سه زبان آلمانی، فرانسوی و انگلیسی تدریس شوند، برای دریافت ویزای تحصیلی لوکزامبورگ، یکی از مدارک لازم، اثبات توانمندی های متقاضی در زمینه زبان تدریس شده در واحدهای درسی می باشد. لذا لازم است مدرک زبان متناسب با زبان تدریس شده واحدهای درسی دانشگاه ارائه شود.

در نهایت بعد از دریافت ویزا، امکان اقامت در لوکزامبورگ برای مدت معین تحصیل وجود دارد. یکی از مزیت های این نوع ویزا در لوکزامبورگ این است که اگر دانشجو بتواند 7 سال در لوکزامبورگ اقامت داشته باشد و نیز به زبان لوکزامبورگی مسلط باشد، می تواند اقامت دائم خود را دریافت کند. از این رو ویزای دانشجویی برای تحصیل در لوکزامبورگ بسیار مورد توجه می باشد.

شرایط و روند دریافت ویزای دانشجویی برای تحصیل در لوکزامبورگ

برای دانشجویان ایرانی و بین المللی، اخذ ویزای لوکزامبورگ برای تحصیل امکان پذیر است. قدم اول برای این دانشجویان، اخذ پذیرش از یکی از دانشگاه های لوکزامبورگ می باشد. برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری، ابتدا لازم است با یکی از اساتید دانشگاه های لوکزامبورگ مکاتبه صورت گیرد و بعد از دریافت نظر مثبت استاد مربوطه و ارسال مدارک مورد نیاز به دانشگاه مورد نظر از جمله پاسپورت، انگیزه نامه، مدرک زبان انگلیسی برای اثبات توانمندی های زبان، گواهی یا مدرک تحصیلی مقاطع قبل و ترجمه آن ها، ریز نمرات، مدرک مبنی بر پرداخت هزینه بررسی مدارک، ، توصیه نامه و رزومه امکان دریافت پذیرش از دانشگاه مقصد وجود خواهد داشت. قدم بعدی بعد از دریافت پذیرش دانشگاه، درخواست ویزای تحصیلی از طریق سفارت موجود در محل سکونت می باشد. لازم به ذکر است با توجه به عدم فعالیت سفارت لوکزامبورگ در ایران، متقاضیان مهاجرت و دانشجویان ایرانی باید به نزدیک ‌ترین سفارت این کشور مراجعه کنند و بعد از دریافت وقت مصاحبه در سفارت لوکزامبورگ، درخواست ویزای تحصیلی خود را ارائه دهد. متقاضیان مهاجرت در ایران معمولا به سفارت لوکزامبورگ در ترکیه مراجعه می کنند. بعد از تامین مدارک مورد نیاز سفارت، ویزای تحصیلی صادر خواهد شد. براساس اطلاعات موجود در سایت سفارت لوکزامبورگ در ترکیه، هزینه لازم برای صدور ویزای تحصیلی لوکزامبورگ بر اساس سن و ملیت متقاضی ویزا و نیز نوع ویزای درخواست شده، متفاوت می باشد. اما به طور کلی هزینه ویزا برای مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری حدود 675 لیر خواهد بود.

تحصیل در لوکزامبورگ و مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی

برای دریافت ویزای تحصیلی برای کشور لوکزامبورگ نیاز به تهیه مدارک خاصی است و در صورت فقدان حتی یک مدرک لازم، امکان رد شدن درخواست ویزا وجود دارد. بنابراین لازم است قبل از حضور در سفارت لوکزامبورگ، مدارک مورد نیاز کنترل شود. دانشجویان بین المللی که قصد تحصیل در کشور لوکزامبورگ به مدت بیش از 90 روز در این کشور را دارند، باید برای ویزای تحصیلی یا دانشجویی اقدام کنند. برخی مدارک مورد نیاز برای این نوع ویزا شامل:

  • پاسپورت  که دارای حداقل ۶ ماه اعتبار باشد
  • قطعه عکس با زمینه سفید
  • مدرک پذیرش دانشگاه
  • مدرک تمکن مالی
  • مدرک محل اقامت در لوکزامبورگ
  • بیمه سلامت
Leave A Reply

Your email address will not be published.