تحصیل در ژاپن | بررسی تمام شرایط تحصیل در ژاپن در سال 2021

0

تحصیل در ژاپنمقدمه ای بر تحصیل در ژاپن

درباره ی تحصیل در ژاپن باید بگوییم  که این کشور به عنوان یکی از پیشرفته ترین کشورهای آسیایی است که امکان تحصیل در حوزه های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا را فراهم می کند. سالانه دانشجویان زیادی در سراسر جهان وجود دارند که کشور ژاپن را برای تحصیلات انتخاب می کنند. درباره ی رشته های دانشگاهی باید گفت که همه ی رشته ها در این کشور به دانشجویان متقاضی ارائه می شود. یکی از شروط اصلی برای ورود به دانشگاه های کشور ژاپن ارائه مدرک معتبر زبان انگلیسی در کنار تسلط به زبان ژاپنی است.

معمولا دانشجویان بین المللی برای تحصیل در کشور ژاپن باید مدارک لازم را جهت تحصیل ارائه داده و در آزمون ورودی نیز شرکت کنند.

تحصیل در ژاپن در مقطع کارشناسی

تحصیل در ژاپن در مقطع کارشناسی  به عنوان یک مقدمه برای تحصیلات عالی به شمار می رود. تحصیل کارشناسی در این کشور برای متقاضیان تحصیل در ثاره آسیا از اهمیت زیادی برخوردار است. سطح تحصیل در ژاپن بسیار مطلوب است. با توجه به امکان تحصیل در رشته های مختلف متقاضیان تحصیل می توانند با استفاده از پشتوانه دانش بالا و فنی در کشور ژاپن امکان این را دارند که سطح خود را از لحاظ علمی افزایش بدهند.

برخی از ویژگی های تحصیل کارشناسی در ژاپن

  • مدت زمان تحصیل لیسانس در ژاپن 4 تا 6 سال است.
  • متقاضیان تحصیل در این پایه باید یک دیپلم معتبر را ارائه دهند.
  • از دیگر الزامات تحصیل کارشناسی در این کشور اخذ پذیرش تحصیلی است.
  • یکی از مهم ترین پارامترهای تحصیل در کشور ژاپن برای مقطع کارشناسی آزمون ورودی و ریز نمرات دانشجویان است.

تحصیل در ژاپن در مقطع تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکتری)

تحصیل در ژاپن در مقطع کارشناسی ارشد در یک دوره ی تحصیلی با میانگین دو ساله است میانگین شهریه در این مقطع تحصیلی 5200 دلار است. دانشگاه های زیادی در کشور ژاپن وجود دارند که دوره های تحصیلی در مقطع لیسانس یا کارشناسی ارشد را تحت پوشش قرار می دهند. اخذ مدرک کارشناسی ارشد فقط از دانشگاه های ژاپن امکانپذیر است. 5 دانشگاه در ژاپن وجود دارد که از اعتبار بالایی برخوردار هستند و اسامی آن ها در میان فهرست 100 باشگاه برتر جهانی است.

برای کسب صلاحیت تحصیل کارشناسی ارشد در ژاپن ارائه مدرک معتبر یا مدرک معادل بین الملل در کنار ارائه نمرات آزمون های ورودی مانند GRE است. از دیگر شرایطی که برای تحصیل کارشناسی ارشد لازم است ارائه ی نمره ی آزمون زبان انگلیسی مانند آیلتس و تافل است. در برخی موارد لازم است که دانشجویان مدرک آزمون مهارت زبان ژاپنی یا JLPT است. با توجه به این موارد اخذ پذیرش تحصیل در ژاپن شرایط خاص خود را دارد که نیازمند ارائه ی یک سری مدارک به شرح ذیل است:

  • فرم درخواست پذیرش (این فرم به شکل معمول به صورت آنلاین در اختیار متقاضیان قرار می گیرد)
  • ارائه ی مقاله ی آکادمیک
  • مدرک کارشناسی و ارائه ی ریز نمرات آن
  • نمرات آزمون زبان و در صورت نیاز معادل ژاپنی آن
  • رسید هزینه ی درخواست

تحصیل در ژاپن در مقطع کارشناسی ارشد ملزم به پرداخت شهریه از سوی دانشجو است نکته ی دیگری که باید به آن توجه کرد این است که سقف شهریه دانشگاه در ژاپن برای دوره های کارشناسی ارشد از جانب وزارت آموزش یا مسئولان مربوط به دانشگاه های دولتی تعیین می شود.

تحصیل در ژاپن در مقطع دکترا

ساختار تحصیل دکترا در ژاپن به این شکل است که اغلب در یک مرکز تحصیلات تکمیلی تخصصی مربوط به یک دانشگاه برگزار می شود. تحصیلات دکترا در ژاپن مانند دیگر سایر نقاط جهان به عنوان یک صلاحیت پژوهشی به شمار می رود که در این کشور به دو مرحله تقسیم می شود:

مرحله ی اول: این مرحله مربوط به فارغ التحصیلانی است که شامل مدرک کارشناسی ارشد به عنوان قسمتی از برنامه است.

مرحله دوم: این مرحله را متناسب با دانش آموزانی طراحی شده است که از قبل دارای مدرک کارشناسی ارشد هستند در صورتی که افراد به عنوان قسمتی از کارشناسی ارشد تحصیل دکترا را دنبال کنند در واقع 30 اعتبار را کسب خواهند کرد.

تحصیل دکترا حداقل 3 سال به طول می انجامد در بعضی از مراکز و موسسات آموزشی این کشور دانشجویان می توانند به شکل مستقیم پس از انجام دوره کارشناسی مستقیم به تحصیل دکترا بپردازند. دانشجویان این امکان را دارند که پس از گذراندن دوره ی 4 ساله ی کارشناسی به شکل مستقیم برای تحصیل دکترا اقدام می کند. با توجه به اینکه مدت زمان تحصیل دکترا 5 سال است. در 2 سال ابتداایی الزامات اضافی نیز وجود دارد که شامل پیشنهاد پروژه، آزمون، دوره های تدریس است. برای تحصیل دکترا اغلب به صورت معمول کیفیت پایان نامه دکترا در کنار معاینه شفاهی عمومی مشابه viva مورد بررسی قرار می گیرد در برخی مواقع دانشجویان ملزم هستند که در رابطه با پایان نامه یک سخنرانی را ارائه کنند.

هزینه های تحصیل دکترا در ژاپن نسبت به دیگر گزینه ها مقرون به صرفه به شمار می رود.

ویزای دانشجویی برای تحصیل در ژاپن

ویزای تحصیلی به عنوان یک راه میان بر است که امکان اقامت زا برای دانشجویان بین المللی فراهم می آورد. مدت اقامت و نوع ویزا با توجه به هدف تحصیلی متفاوت است. ویزای 3 ماهه برای افرادی است که می خواهند یک دوره تحصیلی کوتاه مدت مانند دوره های آموزش زبان را بگذرانند. این نوع ویزا را بعد از خرید بلیط رفت و برگشت صادر می کنند و زمانی که فرد وارد این کشور می شود یک استیکر بر روی پاسپورت او می زنند. این مدل ویزا را برای شهروندان 68 کشور صادر می کنند که ایران جزو این فهرست نمی باشد. افرادی که دوره ی تحصیلی آن ها بیشتر از 20 هفته تا دو سال است باید ویزای بیشتر از یک هفته را اخذ کنند

.

شرایط و روند دریافت ویزای دانشجویی برای تحصیل در ژاپن

دانشجویان باید ابتدا دانشگاهی را که قصد دارند در آن به تحصیل بپردازند را انتخاب کرده و پس از آن به وب سایت دانشگاه بروند  و سپس شرایط موجود را بررسی کنند. اولین گام در جهت اخذ ویزا باید نسبت به ثبت نام و تکمیل فرم پذیرش اقدام کنند و پس از آن فرم درخواست ویزا برای متقاضیان ارسال می شود. دانشجویان متقاضی باید فرم مورد نظر را تکمیل کرده و مدارک لازم را ارسال کنند. دانشگاه مورد نظر مدارک و شرایط افراد را بررسی می کنند و پس از گذشت 3 ماه در صورتی که با پذیرش فرد موافقت شود COE یا گواهی تاییدیه را برای فرد ارسال می کنند.

بعد از گذراندن این مراحل با دریافت تاییدیه فرد این امکان را دارد که با در دست داشتن مدارک مورد نیاز به کنسولگری یا سفارت کشور ژاپن مراجعه کرده و در خواست ویزا را ارائه دهد. برای ارائه ی درخواست ویزا به جز فرد متقاضی وکیل یا آژانس مسافرتی نیز می توانند نسبت به این امر اقدام کنند. این امکان وجود دارد که سفارت فرد را برای انجام مصاحبه و ارائه ی مدارک بیشتر به سفارت کشور ژاپن مراجعه نماید.

تحصیل در ژاپن و مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی

همان طور که در ابتدای امر اشاره کردیم ژاپن به عنوان یکی از مقاصد تحصیلی جذاب در قاره ی آسیا به شمار می رود. همان طور که می دانید ژاپن به عنوان یکی از کشورهای برتر در زمینه ی تحصیل به شمار می رود ژاپن به عنوان یکی از امن ترین کشورهای جهان محسوب می شود که افراد می توانند با داشتن رزومه ی درخشان و کسب بورسیه ی تحصیلی در دانشگاه های این کشور به صورت رایگان تحصیل کنند. زبان تحصیل برای دانشجویان بین المللی در این کشور زبان انگلیسی است. مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیل در ژاپن

ارائه ی پاسپورت معتبر

فرم درخواست ویزای تحصیلی

اصل و کپی گواهی CoE

نامه پذیرش از دانشگاه مربوطه

نامه تمکن مالی

گواهی سلامت پزشکی

گواهی عدم سو پیشینه

چند قطعه عکس ۳ در ۴ (با زمینه سفید و به صورت تمام رخ که در ۳ ماه اخیر گرفته باشید)

وجه کافی برای تامین هزینه های زندگی

رزومه متناسب

این لیست ها به شکل کامل نیستند و با توجه به این لیست افراد شرایط متفاوتی دارند. نکته ی قابل توجه دیگر این است که ویزای ژاپن در مقایسه با دیگر کشورهای آسیایی گران تر است. دانشجویان موظف هستند که به صورت سالانه هزینه ی تحصیل خود را پرداخت کنند و در کنار آن باید مبلغی را تحت عنوان هزینه ی امتحانات و هزینه ی پذیرش را اخذ کنند.

معمولا بیشتر دانشجویان بین المللی برای گذراندن زندگی خود به کار نیز احتیاج دارند که دانشجویان مقاطع مختلف تحت شرایطی مشغول به فعالیت شغلی هستند. افراد بعد از اینکه فارغ التحصیل شدند می توانند ویزای خود را از تحصیلی به ویزای کاری تغییر بدهند. دانشجویان متقاضی تحصیل در ژاپن باید از یک سطح طبیعی و نرمال از دانش زبان برخوردار باشند. نداشتن گپ تحصیلی نیز یک موضوع دیگر است که در رابطه با اخذ ویزا وجود دارد. اغلب برای دانشگاه ها و سفارت مربوطه مهم است که مدت زمانی را که صرف تحصیل نکرده اید را به چه کاری مشغول بوده است. بنابراین از درخواست کننده تقاضا می شود که برای این مدت زمان به چه کاری مشغول بوده اند.

Leave A Reply

Your email address will not be published.