تحصیل در ایتالیا | بررسی تمام شرایط تحصیل در ایتالیا در سال 2021

0 73

تحصیل در ایتالیاتحصیل در ایتالیا چگونه است؟ ایتالیا یکی از اصلی ترین کشور های اروپایی است که در جوار دریای مدیترانه قرار دارد. علاوه بر اماکن تاریخی و فرهنگی متعدد، ساحل های زیبا و فریبنده و فرهنگ غنی، ایتالیا دارای دانشگاه های متعددی است که این دانشگاه را می توانیم در زمره بهترین دانشگاه های جهان قرار دهیم. جالب است بدانید مطالعات انجام شده حتی نشان می دهد که دانشگاه بولونیا در ایتالیا اولین دانشگاه جهان بوده است و حتی واژه دانشگاه نیز یک کلمه ایتالیایی است.

معماری شهر های ایتالیا به گونه ای خیره کننده است که زبانزد جهانیان است. در واقع باید بگوییم ایتالیا بیش از ن که یک کشور باشد یک موزه تمام عیار است که آثار فاخر جهانی در آن قرار دارند. از طرف دیگر کشور ایتالیا از سالیان دور تا به امروز در صنعت مد و فشن پیشرو بوده است. جواهرات ایتالیایی، عطر و ادکلن های ایتالیایی، لباس های برند و … در جهان شهره هستند. علاوه بر این مسائل مردم ایتالیا خونگرم و مهربان هستند و از سردی مردم اروپا به دور می باشند. همه ی مواردی که گفتیم سبب شده است تحصیل و زندگی در ایتالیا جذاب شود. در ادامه با ما همراه باشید تا تحصیل در ایتالیا را مورد بررسی قرار دهیم. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با مشاوران مهاجرت تحصیلی ما در موسسه دادمهر عدالت ارتباط بگیرید.

مقدمه ای بر تحصیل در ایتالیا

کشور ایتالیا از یک سیستم آموزشی حرفه ای و قدرتمند برخوردار است. در واقع باید بگوییم سیستم آموزشی این کشور در سطح جهانی مطرح است. همین امر سبب شده است تحصیل در ایتالیا ، رویای بسیاری از دانشجویان خارجی باشد. در سال های اخیر نیز بسیاری از دانشجویان کشورمان ایتالیا را به عنوان مقصد مهاجرت تحصیلی خود انتخاب کرده اند.

در واقع تحصیل در ایتالیا یکی از راه های اخذ اقامت موقت این کشور است. هنگامی که شما برای اخذ مجوز تحصیلی در ایتالیا اقدام می کنید، برای یک مدت معین می توانید در کشور ایتالیا اقامت داشته باشید. بنابراین مهاجرت تحصیلی یکی از کم هزینه ترین و بهترین روش ها برای مهاجرت به کشور ایتالیا است. اگر شما بتوانید در دانشگاه های برتر ایتالیا پذیرش شوید، شانس زیادی برای پیدا کردن یک شغل مناسب بعد از اتمام تحصیل خود، دارید. رشته های مهندسی، پزشکی و دندانپزشکی، مد و فشن از جمله رشته های تحصیلی پرطرفدار در ایتالیا هستند. یک سال تحصیلی در کشور ایتالیا شامل دو ترم می شود که ترم اول از سپتامبر تا فوریه طول می کشد و ترم دوم از فوریه تا ژوئیه.

تحصیل در ایتالیا در مدارس

اولین مقطع برای تحصیل در ایتالیا ، مقطع کودکستان است. در ایتالیا کودکان از سن 3 سالگی به بعد می توانند در مراکزی که تحت عنوان کودکستان فعالیت می کنند، مشغول به  تحصیل شوند. البته شایان ذکر است که این نوع تحصیل در این سن برای کودکان اجباری نیست و خانواده ها می توانند به صورت اختیاری کودکان را در کودکستان ثبت نام کنند. هدف از این امر این است که کودکان در همان سنین پایین خلاقیت، مسئولیت پذیری و آموزش های اولیه را فرا بگیرند تا استعداد های آنان بیشتر شکوفا شود.

مقطع ابتدایی تحصیل در ایتالیا

بعد از مقطع کودکستان، از سن 6 سالگی کودک می تواند وارد مقطع ابتدایی شود. در واقع تحصیل در ایتالیا به صورت اجباری در این سن شروع می شود. دوره ابتدایی یک دوره اجباری است که کودک باید از سن 6 سالگی آن را از کند. این دوره 5 سال طول می کشد و کودک شما تا سن 11 سالگی در این دوره مشغول به تحصیل است. لازم است بدانید مانند بسیاری از کشور های جهان برای تحصیل در مقاطع مختلف مدارس هم به صورت دولتی و هم به صورت خصوصی فعالیت می کنند. آموزش در بیشتر مدارس دولتی به زبان ایتالیایی است. اگر شما بخواهید کودک شما به زبان انگلیسی مشغول به تحصیل شود، باید او را در مدارس خصوصی ثبت نام کنید و بدیهی است که هزینه مدارس خصوصی بیشتر از مدارس دولتی است. البته لازم است بدانید در مدارس خصوصی، کودکان زبان ایتالیایی را نیز یاد می گیرند.

مقطع راهنمایی تحصیل در ایتالیا

بعد از دوره ابتدایی تحصیل در ایتالیا ، دانش آموزان در سن 11 سالگی وارد دوره راهنمایی می شوند. دوره راهنمایی در ایتالیا یک دوره 3 ساله است. تحصیل در مدارس دولتی ایتالیا برای دوره راهنمایی کاملا رایگان و به زبان ایتالیایی است. البته شما می توانید فرزند خود را در مدارس خصوصی ثبت نام کنید تا به زبان انگلیسی مشغول به تحصیل شود. بدیهی است که اگر بخواهید فرزند شما در یک مدرسه خصوصی مشغول به تحصیل شود باید هزینه های تحصیل او را بپردازید. بعد از پایان 3 سال دوره راهنمایی از فرزند شما یک آزمون نهایی که شامل درس های زبان، ریاضی و علوم است گرفته می شود تا مجوز ورود به دوره دبیرستان برای او صادر شود.

مقطع دبیرستان تحصیل در ایتالیا

بعد از دوره راهنمایی دانش آموزان وارد دوره دبیرستان می شوند. دوره دبیرستان یک دوره 3 الی 5 ساله است. دوره دبیرستان دانش آموزان را برای ورود به دانشگاه آماده می کند. در این دوره دانش آموزان درس هایی مانند زبان ایتالیایی، ادبیات، علوم، ریاضیات، زبان های خارجی، تاریخ، مطالعات اجتماعی و تربیت بدنی را یاد می گیرند تا برای ورود به دانشگاه آماده شوند. لازم است بدانید دوره دبیرستان در کشور ایتالیا تنها به زبان ایتالیایی آموزش داده می شود و دانش آموزان خارجی باید مدارکی را مبنی بر تسلط به زبان ایتالیایی به مدارس و سفارت ارائه دهند. بعد از دوره دبیرستان دانش آموزان موفق به اخذ مدرک دیپلم می شوند. بعد از اخذ مدرک دیپلم دانش آموزان می توانند وارد دانشگاه شوند و برای اخذ مدرک لیسانس یا کارشناسی که در زبان ایتالیایی به آن Laurea می گویند، اقدام کنند.

تحصیل در ایتالیا در مقطع کارشناسی

تحصیل در ایتالیا در مقطع کارشناسی، Laurea نام دارد. در این مقطع دانشجویانی که مدرک دیپلم دارند می توانند وارد دانشگاه شوند. هر فردی که مدرک دیپلم خود را اخذ کند از سن 189 سالگی تا سن 30 سالگی می تواند برای ورود به دوره کارشناسی اقدام نماید. اکثر دوره های کارشناسی در دانشگاه های ایتالیا به زبان ایتالیایی تدریس می شوند و دانشجویان باید مدارکی را مبنی بر این که به زبان ایتالیایی تسلط دارند به دانشگاه و سفارت ارائه دهند. البته لازم است بدانید برای دانشجویان کشور خودمان که قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی در ایتالیا را دارند، سفارت ایتالیا در تهران هر ساله دوره ی پیشرفته آموزش زبان ایتالیایی را برگزار می کند که 3 ترم به طول می انجامد.

تحصیل در ایتالیا در مقطع تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکتری)

مقطع کارشناسی ارشد یا Laurea Magistrale یکی از بهترین مقاطع تحصیل در ایتالیا است. تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های ایتالیا این شانس را به دانشجویان می دهد تا بتوانند در بهترین دانشگاه های انگلستان، کانادا، استرالیا و آمریکا بورسیه دکتری را کسب نمایند. همان طور که گفتیم دانشگاه های ایتالیا جزء برترین دانشگاه های جهان به حساب می آیند و اگر شما بتوانید  از یکی از این دانشگاه های مدرک کارشناسی ارشد خود را دریافت نمایید، شانس شما برای اخذ بورسیه دکتری از دانشگاه های شماره یک جهان مانند دانشگاه های آمریکا و انگلستان بسیار زیاد می شود.

برای تحصیل در ایتالیا در مقطع کارشناسی ارشد لازم است بدانید که دوره کارشناسی ارشد در این کشور 2 سال به طول می انجامد. دانشجویان باید در این 2 سال 120 واحد درسی را با موفقیت پشت سر بگذارند. البته شایان ذکر است که دانشجویان می توانند تحصیل خود را در این دوره تا 4 سال نیز ادامه دهند. برخی رشته های خاص مانند حقوق، فارماکولوژی، معماری و پزشکی در برخی دانشگاه ها ممکن است 5 سال نیز طول بکشند.

تحصیل در مقطع دکتری در ایتالیا

دوره دکتری در کشور ایتالیا که به دوره Dottorato di Ricerca نیز شهرت دارد، حدود 4 سال طول می کشد. دروس دوره دکتری در دانشگاه های ایتالیا به زبان انگلیسی آموزش داده می شوند. دانشجویان بین المللی که قصد ادامه تحصیل در دوره دکتری را دارند، باید در آزمون آیلتس نمره 6 به بالا را کسب کنند. نکته ی جالب توجه این است که اخذ بورسیه تحصیلی در مقطع دکتری در ایتالیا نسبت به دیگر کشور های اروپایی آسان تر است. همچنین دریافت بورسیه تحصیلی در مقطع دکتری به دانشجو این امکان را می دهد که از حقوق نیز بهره مند شود.

برای اخذ بورسیه تحصیلی برای تحصیل در ایتالیا در مقطع دکتری، یک استاد راهنما باید روزمه شما را تایید کند. این امر به این صورت است که شما رزومه خود را برای اساتید مختلف ارسال می کنید. سپس روزمه شما توسط این اساتید بررسی می شود و در صورت تایید آن استاد شما را به مصاحبه حضوری دعوت می کند. علاوه بر این لازم است بدانید برای تحصیل در ایتالیا در مقطع دکتری الزامی است که شما شرایط زیر را داشته باشید:

 • معدل شما باید بالای 17 باشد.
 • نمره شما در آزمون آیلتس باید بالای 6 باشد.
 • شما باید توصیه نامه از اساتید برجسته را دارا باشید.
 • شما باید مقالات بین المللی از جمله ISI و AAA داشته باشید.
 • پروپزال

داشتن این موارد می تواند شانس شما را برای دریافت بورسیه دکتری در ایتالیا بیشتر کند.

تحصیل در ایتالیا و معرفی دانشگاه های برتر

همان طور که در ابتدای مطلب برای شما عنوان کردیم واژه University یا دانشگاه از زبان ایتالیایی گرفته شده است و ریشه در این زبان دارد. حتی جالب است بدانید دانشگاه بولونیا اولین دانشگاهی است که در جهان تاسیس شده است. در رابطه با تحصیل در ایتالیا باید بدانید، بسیاری از دانشگاه های برتر ایتالیا در جهان از رتبه علمی بسیار خوبی برخوردار هستند. دانشگاه های مهندسی کشور ایتالیا از رده بندی علمی بسیار خوبی برخوردار هستند. دانشگاه پلی تکنیک میلان برترین دانشگاه کشور ایتالیا است. این دانشگاه در حوزه رشته های مهندسی فعالیت می کند و در حال حاضر بیش از 30 رشته مهندسی در این دانشگاه ارائه می شوند. از برترین رشته های مهندسی در دانشگاه پلی تکنیک می توان به مهندسی عمران، کامپیوتر و معماری اشاره کرد.

دانشگاه پلی تکنیک تورین نیز دانشگاه دوم کشور ایتالیا است که این دانشگاه نیز در حوزه رشته های مهندسی فعالیت می کند. از دیگر دانشگاه های برتر ایتالیا می توانیم به دانشگاه های ساپینزا رم، فلورانس، بولونیا و پاویا اشاره کنیم.

ویزای دانشجویی برای تحصیل در ایتالیا

همان طور که گفتیم یکی از راه های اخذ اقامت موقت ایتالیا، مهاجرت و تحصیل در ایتالیا است. شرایط مطلوب کشور ایتالیا و همچنین اهمیت سیستم آموزشی این کشور سبب شده است، هر ساله تعداد زیادی از دانشجویان از سراسر جهان برای مهاجرت تحصیلی به این کشور اقدام می کنند. در سال های گذشته نیز شاهد آن بوده ایم که دانشجویان زیادی از کشور خودمان نیز برای ادامه تحصیل در ایتالیا اقدام کرده اند. از طرف دیگر اعتبار دانشگاه های ایتالیا اهمیت این مسئله را دو چندان کرده است. اغلب دانشجویان ایرانی برای تحصیل در رشته های مهندسی، پزشکی و دندانپزشکی وارد ایتالیا می شوند.

با این تفاسیر مشکلی که وجود دارد این است در سال های گذشته به دلیل درخواست های زیاد دانشجویان برای تحصیل در ایتالیا ، شانس دریافت ویزا کاهش یافته است زیرا تقاضا زیاد شده است. در این بین دانشجویان باید از معدل بالا و شرایط ایده آلی برخوردار باشند تا بتوانند ویزای تحصیلی ایتالیا را دریافت نمایند.

شرایط و روند دریافت ویزای دانشجویی برای تحصیل در ایتالیا

برای دریافت ویزای تحصیلی و تحصیل در ایتالیا لازم است بدانید بسته به دانشگاه انتخابی شما بازه زمانی که برای پذیرش اقدام می کنید، متفاوت است. اگر بخواهیم به صورت کلی بیان کنیم باید بگوییم برای پذیرش در ترم اول دانشگاه های ایتالیا شما تا 10 فوریه یا 21 بهمن فرصت دارید تا مدارک خود را برای دانشگاه مقصد ارسال کنید. همچنین برای پذیرش در ترم دوم شما تا 1 اکتبر یا 9 مهر فرصت دارید تا مدارک خود را برای دانشگاه مقصد ارسال کنید. اگر بخواهیم به صورت جزیی تر بیان کنیم باید بگوییم برای دانشگاه پلی تکنیک میلان از ۱ ژانویه تا ۱۰ مارس، دانشگاه تورین ۱۷ ژانویه تا ۱۰ اپریل و دانشگاه ساپینزا رم ۱ نوامبر تا ۱۵ اپریل فرصت دارید تا مدارک خود را برای بررسی و پذیرش ارسال کنید. البته این زمان هر سال بسته به عوامل مختلف ممکن است تغییر کند که شما می توانید به عنوان معتبر ترین مرجع، به سایت دانشگاه مربوطه مراجعه کنید تا از آخرین اخبار مطلع شوید.

علاوه بر این شما زمانی می توانید برای بورسیه اقدام کنید که ابتدا از سمت دانشگاه مقصد مورد پذیرش واقع شوید. یعنی در مرحله اول باید مدارک خود را برای دانشگاه مربوطه ارسال نمایید و سپس پذیرش شوید. در گام بعدی بعد از آن که پذیرش شدید می توانید برای دریافت و اخذ بورسیه تحصیلی نیز اقدام کنید. مهم ترین مدارکی که می بایست به دانشگاه مقصد ارائه دهید عبارتند  از:

 • سوابق تحصیلی
 • ریز نمرات
 • توصیه نامه از اساتید
 • انگیزه نامه
 • مدرک زبان

هنگامی که مدارک خود را برای دانشگاه مقصد ارسال نمودید مدت زمان 2 الی 3 ماه طول می کشد تا مدارک شما مورد بررسی قرار بگیرد و سپس نتیجه نهایی به شما اعلام می شود.

تحصیل در ایتالیا و مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی

حال شاید برای شما سوال باشد که برای دریافت ویزای تحصیلی و تحصیل در ایتالیا به چه مدارکی نیاز است؟ در پاسخ باید بگوییم مهم ترین مدارکی که شما باید به سفارت ایتالیا ارائه دهید، شامل موارد زیر می شوند:

 • ترجمه مدارک تحصیلی به زبان ایتالیایی
 • اصل و ترجمه شناسنامه به زبان ایتالیایی
 • بیمه مسافرتی برای مدت اقامت
 • ۳ قطعه عکس
 • کپی از صفحه اول پاسپورت
 • کپی رزرو هتل یا محل اسکان برای مدت ویزا
 • گردش مالی ۳ ماهه

علاوه بر این مدارک مالی شما باید ثابت کند که شما می توانید هزینه های یک سال زندگی در کشور ایتالیا را بپردازید.

هزینه های تحصیل در ایتالیا

جالب است بدانید تحصیل در ایتالیا نسبت به دیگر کشور های پیشرفته اروپایی از هزینه های بسیار کمتری برخوردار است. همچنین هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی ایتالیا بسیار ناچیز است و سختی برای دانشجویان ایجاد نمی کند. البته که هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی به مراتب بیشتر است. همچنین لازم است بدانید هزینه تحصیل در ایتالیا نسبت به مقطع و رشته ای که در آن تحصیل می کنید، متفاوت است. در حال حاضر هزینه تحصیل در مدارس ایتالیا نسبت به مدرسه و مقطع تحصیلی که انتخاب می کنید 4000 الی 25000 یورو است. هزینه کارشناسی در کشور ایتالیا 500 الی 4000 یورو، هزینه کارشناسی ارشد در ایتالیا ۸۰۰  الی ۵۰۰۰ یورو و هزینه مقطع دکتری در ایتالیا       ۰ الی ۵۰۰۰ یورو می باشد. لازم است بدانید هزینه های ذکر شده در صورتی است که شما بخواهید در مراکز دولتی مشغول به تحصیل شوید. اگر شما بخواهید در مراکز خصوصی تحصیل کنید، این هزینه متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال هزینه یک سال دوره کارشناسی در ایتالیا در مراکز خصوصی بین 6000 الی 25000 یورو است.

زندگی دانشجویی در ایتالیا چندان گران نیست و شما می توانید با ماهانه 400 الی 600 یورو یک زندگی مناسب داشته باشید. البته که در کنار تحصیل می توانید به یک کار پاره وقت نیز مشغول شوید. یک دانشجوی کارشناسی در ایتالیا می تواند هفته ای 10 ساعت مشغول به کار شود و به ازای هر ساعت 8 الی 10 دلار دریافت کند.

تحصیل در ایتالیا به همراه بورسیه تحصیلی

تحصیل در ایتالیا دارای مزایا و معایبی است که در ادامه به آن ها می پردازیم. همان طور که گفتیم ایتالیا یکی از اصلی ترین و پیشرفته ترین کشور های اروپایی است که تحصیل در آن می تواند مسیر زندگی شما را به کلی تغییر دهد. تحصیل در این کشور گران نیست و شما می توانید حتی از بورسیه تحصیلی نیز برخوردار شوید. از مزیت های تحصیل در ایتالیا می توانیم به دانشگاه های برتر این کشور اشاره کنیم. سالانه تعداد زیادی دانشجوی نخبه از سراسر جهان جهت ادامه تحصیل به ایتالیا مهاجرت می کنند. دانشگاه های این کشور برنامه های تحصیلی خود را هم به زبان ایتالیایی و هم به زبان انگلیسی ارائه می دهند. شما به عنوان یک دانشجوی بین المللی باید مدارکی را ارائه دهید که نشان می دهد شما به زبان ایتالیایی یا انگلیسی تسلط دارید.

یکی از سوالاتی که در رابطه با تحصیل در ایتالیا وجود دارد، معایب آن است. لازم است بدانید تنها عیبی که می توانیم برای تحصیل در ایتالیا بیان کنیم شرایط بعد از تحصیل و عدم صدور ویزای همراه است. در ادامه در این باب صحبت خواهیم کرد.

بورسیه یکی از امکاناتی است که دانشگاه های تراز اول ایتالیا برای دانشجویان خارجی فراهم کرده اند. بورسیه می تواند به یک دانشجوی خارجی کمک کند به صورت رایگان یا با هزینه بسیار کم در بهترین دانشگاه های دولتی ایتالیا به تحصیل بپردازد. دانشجویان خارجی با اخذ بورسیه DSU می توانند در بهترین دانشگاه های ایتالیا تحصیل کنند. لازم است بدانید حداقل شرایط برای دریافت این بورسیه این است که معدل دوره کارشناسی شما بیشتر از 14 و نمره آزمون آیلتس شما بیشتر از 6 باشد.

کار حین تحصیل در ایتالیا و فرصت های شغلی پس از فارغ التحصیلی

یک دانشجوی بین المللی بعد از اتمام تحصیل در ایتالیا می تواند به مدت 1 سال در این کشور حضور داشته باشد تا بتواند به جستجوی شغل بپردازد. اگر دانشجو موفق شود بعد از اتمام تحصیل کار پیدا کند می تواند با استفاده از قوانین ویزا، ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تغییر دهد. البته شما به عنوان یک دانشجوی خارجی در ایتالیا در کنار تحصیل می توانید به یک کار پاره وقت نیز مشغول شوید. یک دانشجوی خارجی در ایتالیا می تواند هفته ای 10 الی 30 ساعت مشغول به کار شود و به ازای هر ساعت 8 الی 10 دلار دریافت کند. علاوه بر این لازم است بدانید شما به عنوان یک دانشجوی خارجی در ایتالیا می توانید با عقد یک قرارداد با دانشگاه خود، در مراکز تحقیقاتی دانشگاه خود مشغول به کار شوید و برای هر ساعت بین 7 الی 9 یورو دستمزد دریافت کنید.

نداشتن حق همراه در ایتالیا

یکی از بزرگترین مسائلی که در رابطه با تحصیل در ایتالیا همواره عنوان می شود این است که یک دانشجوی بین المللی در ایتالیا نمی تواند برای همراه خود ویزا دریافت کند. یعنی یک دانشجوی خارجی متاهل که در ایتالیا مشغول به تحصیل است نمی تواند همسر یا فرزندان خود را همراه خود به ایتالیا ببرد. این یک عیب است که برای ادامه تحصیل در این کشور وجود دارد. البته همواره راه حلی نیز موجود است. فرد همراه می تواند از طریق انواع دیگر ویزا مانند ویزای کاری یا ویزای توریستی، برای دریافت اقامت ایتالیا اقدام کند.

Leave A Reply

Your email address will not be published.