تحصیل در ایرلند | بررسی تمام شرایط تحصیل در ایرلند در سال 2021

0

تحصیل در ایرلندتحصیل در ایرلند چگونه است؟ چگونه می توان ویزای تحصیلی ایرلند را دریافت کرد؟ هزینه های تحصیل و زندگی در ایرلند چگونه است؟ آیا دانشگاه های ایرلند اعتبار جهانی دارند؟ اگر شما قصد تحصیل در کشور ایرلند را داشته باشید، بدون شک سوالاتی از این قبیل برای شما مطرح است. ما در ادامه قصد داریم به بررسی این سوالات پرداخته و به آن ها پاسخ دهیم. با ما همراه باشید.

ایرلند را می توانیم یکی از بزرگ ترین جزیره واقع در اروپا بدانیم. در واقع کشور ایرلند یا جمهوری ایرلند یک جزیره بزرگ است که از دو قسمت ایرلند شمالی و جمهوری ایرلند تشکیل شده است. مردم در کشور ایرلند به زبان انگلیسی سخن می گویند. از طرفی به دلیل این که ایرلند یکی از همسایگان بریتانیای کبیر است، می تواند گزینه بسیار خوبی برای مهاجران باشد. دلیل این امر روابط کشور ایرلند با انگلستان و نزدیکی این کشور با انگلیس است. واحد رسمی پول در کشور ایرلند یورو است. از طرف دیگر جالب است بدانید کشور ایرلند یا جمهوری ایرلند به صورت رسمی عضو اتحادیه اروپا است و این یک امتیاز بسیار عالی برای مهاجران است. قسمت شمالی ایرلند یا همان ایرلند شمالی نیز در واقع جزء بریتانیای کبیر است.

جمهوری ایرلند نزدیک به 7 میلیون نفر جمعیت دارد. از این 7 میلیون نفر حدود 5 میلیون نفر در جمهوری ایرلند و حدود 2 میلیون نفر نیز در ایرلند شمالی زندگی می کنند. در رابطه با اقتصاد ایرلند نیز باید بگوییم این کشور پیشرفته اروپایی در سال های اخیر توانسته است روند رو به رشدی را در اقتصاد خود داشته باشد. صنعت گردشگری نیز در سال های اخیر در کشور ایرلند رشد بسیار خوبی داشته است. از طرف دیگر به دلیل شرایط خوب مهاجرتی بسیاری از مردم جهان به این کشور مهاجرت می کنند. اگر چه ایرلند در دسته کشور های تراز اول اروپا قرار نمی گیرد، اما این کشور جزء اتحادیه اروپا است و روند رو به رشد اقتصاد آن سبب شده است مقصد بسیاری از مهاجران باشد.

در سال های اخیر نیز بسیاری از دانشجویان ایرانی کشور ایرلند را برای مهاجرت تحصیلی انتخاب کرده اند. دلیل این امر این است که در وهله اول ایرلند یک کشور اروپایی و عضو اتحادیه اروپا است. همچنین ایرلند دارای ثبات اقتصادی است و علاوه بر این موارد، دانشگاه های موجود در کشور ایرلند از رتبه های علمی مناسبی برخوردار هستند. اگر بخواهید برای تحصیل در ایرلند اقدام کنید و از این طریق به این کشور اروپایی مهاجرت نمایید، الزامی است که از یکی از دانشگاه های این کشور پذیرش داشته باشید.

مقدمه ای بر تحصیل در ایرلند

یکی از راه های مهاجرت به کشور های مختلف اخذ اقامت از طریق ویزای تحصیلی است. تحصیل در ایرلند می تواند اقامت موقت این کشور را برای شما فراهم آورد. همان طور که گفتیم ایرلند یک کشور اروپایی عضو اتحادیه اروپا است که از یک سیستم آموزشی مناسب برخوردار است. سیستم آموزشی کشور ایرلند بر اساس فرآیند بولونیا طراحی و پیاده سازی شده است. سیستم آموزشی بولونیا یک سیستم آموزشی یکپارچه و قانونمند است که کشور هایی که در اتحادیه اروپا عضو هستند، مستلزم به رعایت این سیستم آموزشی هستند.  شایان ذکر است ویزای تحصیلی ایرلند می تواند اقامت موقت را برای شما به ارمغان بیاورد. یعنی هنگامی که شما برای دریافت و اخذ ویزای تحصیلی کشور ایرلند اقدام می کنید، در صورتی که شرایط شما برای اخذ ویزا مورد قبول باشد، شما تنها به مدت محدودی که در ویزا مشخص شده است می توانید در خاک ایرلند سکونت داشته باشید. به عنوان مثال در صورتی که شما برای یک دوره تحصیلی 4 ساله موفق به اخذ ویزای تحصیلی ایرلند شده اید، شما برای 4 سال و در تاریخ مقرر شده می توانید در ایرلند حضور داشته باشید. بعد از پایان این 4 سال شما یا باید بتوانید ویزای خود را تغییر دهید و یا باید خاک ایرلند را ترک کنید.

در سال های اخیر مهاجرت تحصیلی یکی از روش های کم هزینه و مطمئن برای اخذ اقامت کشور های اروپایی برای دانشجویان کشورمان بوده است. همچنین در سال های اخیر شاهد بوده ایم بسیاری از دانشجویان کشورمان برای مقاطع تحصیلی مختلف کشور ایرلند را برای ادامه تحصیل انتخاب کرده اند. دلیل این امر این است که اگر چه ایرلند جزء کشور های تراز اول اروپا نیست اما این کشور در حوزه شینگن است. همچنین تحصیل در ایرلند نسبت به تحصیل در دیگر کشور های اروپایی از هزینه کمتری برخوردار است و این امر کار دانشجویان را بسیار راحت تر کرده است. یعنی با یک سرمایه معقول آن ها می توانند در یک کشور پیشرفته اروپایی به ادامه تحصیل بپردازند. علاوه بر این موارد موقعیت جغرافیایی کشور ایرلند بسیار مناسب است. این کشور در قلب اروپا قرار دارد و با دیگر کشور های پیشرفته اروپایی مانند اتریش و ایتالیا همجوار است.

تحصیل در ایرلند در مدارس

در رابطه با تحصیل در ایرلند در مدارس باید بگوییم، فرقی نمی کند کودک شما یک تبعه خارجی و یا مقیم ایرلند باشد و یا یک کودک ایرلندی، در هر دو صورت او می تواند در مدارس ایرلند مشغول به تحصیل شود. دوره تحصیلات ابتدایی در کشور ایرلند 6 ساله است. کودکان در ایرلند در سن 5 سالگی می توانند شروع به تحصیل کنند. این دوره یک دوره اجباری است که کودکان باید آن را پشت سر بگذارند و تحصیلات خود را از این دوره آغاز نمایند. همچنین لازم است بدانید تحصیل در مدارس دولتی کشور ایرلند به زبان انگلیسی انجام می شود. اگر فرزند شما مسلط به این زبان نباشد برای او دوره های آموزش زبان انگلیسی برگزار می شود. بعد از مقطع ابتدایی دانش آموزان در سن 12 سالگی وارد مقطع متوسطه اولیه می شوند. این دوره تا سن 15 سالگی به طول می انجامد و پس از آن دانش آموزان وارد مقطع متوسطه تکمیلی می شوند و تا سن 18 سالگی به تحصیل می پردازند. بعد از آن دانش آموزان می توانند برای تحصیلات عالی اقدام کرده و وارد دانشگاه های معتبر ایرلند شوند.

نکته ی شایان ذکر این است که اگر شما بخواهید فرزند خود را برای تحصیل به ایرلند بفرستید، نیازی به مدرک زبان نیست. تنها اگر فرزند شما مهارت مناسبی در زبان انگلیسی داشته باشد کفایت می کند. زیرا در مدرسه به صورت ویژه برای دانش آموزان خارجی کلاس های آموزش زبان انگلیسی برگزار می شود. همچنین لازم است بدانید در ایرلند مدارس خصوصی و دولتی وجود دارند که برخی از این مدارس به صورت شبانه روزی فعالیت می کنند و دارای خوابگاه دانش آموزی می باشند. به طبع اگر شما بخواهید فرزندتان در یک مدرسه خصوصی به تحصیل مشغول شود، باید هزینه ی بیشتری را پرداخت کنید.

تحصیل در ایرلند در مقطع کارشناسی

دوره کارشناسی در کشور ایرلند با توجه به رشته تحصیلی مورد نظر 3 یا 4 سال است. در سال های اخیر و با پیشرفت کشور ایرلند از جهات مختلف تحصیل در ایرلند در دانشگاه نیز تحت تاثیر قرار گرفته است. امروزه بیش از 3000 دانشجوی بین المللی در دانشگاه های ایرلند مشغول به تحصیل هستند. دانشجویان بین المللی در ایرلند اغلب در دوره دکتری مشغول به تحصیل هستند با این وجود بسیاری از دانشجویان بین المللی از سراسر جهان در دانشگاه های فنی و مهندسی، دانشگاه های هنری و دانشگاه های پزشکی مشغول به تحصیل هستند.

دانشگاه های کشور ایرلند در زمینه های مختلفی مانند هنر، فنی و حرفه ای، پزشکی، مهندسی و علوم پایه فعالیت می کنند. اما تمرکز اصلی دولت ایرلند برای مقطع کارشناسی بر روی دانشگاه های فنی و حرفه ای است. البته که رشته های دیگر تحصیلی نیز در دولت ایرلند از اهمیت بالایی برخوردار هستند. علاوه بر این دولت ایرلند یک برنامه جامع برای تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری دارد. دانشجویان خارجی می توانند به به صورت تمام وقت و حضوری در دانشگاه های این کشور مشغول به تحصیل شوند.

شاید برای شما سوال باشد که تحصیل در مقطع کارشناسی در ایرلند به چه زبانی صورت می گیرد؟ لازم است بگوییم در مقطع کارشناسی شما می توانید به زبان انگلیسی مشغول به تحصیل شوید.

اگر یک شهروند خارجی بخواهید برای تحصیل در ایرلند در مقطع کارشناسی وارد دانشگاه های این کشور شود، باید شرایط زیر را دارا باشد:

 • تکمیل دوره چهار ساله دبیرستان
 • داشتن مدرک پایان تحصیلات دوره آموزش متوسطه
 • موفقیت در آزمون‌های مورد نیاز , در صورت امکان
 • دانش زبان انگلیسی و کسب نمره 6 در آزمون آیلتس
 • ریز نمرات دو سال آخر دبیرستان
 • مدارک هویتی یا گواهی شهروندی
 • سایر مدارک بسته به درخواست موسسه آموزش عالی انتخابی

تحصیل در ایرلند در مقطع تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکتری)

مهم ترین شرط برای تحصیل در ایرلند در مقطع کارشناسی ارشد این است که دانشجو دوره کارشناسی را با موفقیت پشت سر گذاشته باشد و دارای مدرک کارشناسی باشد. هر چه معدل دانشجو در دوره کارشناسی بالاتر باشد، شانس پذیرفته شدن او در مقطع کارشناسی ارشد نیز افزایش می یابد. تحصیل در دوره کارشناسی ارشد در ایرلند اغلب به زبان انگلیسی صورت می گیرد و این یک امتیاز برای دانشجویان خارجی است. بسیاری از دانشجویان خارجی که نمی خواهند و یا نمی توانند برای یادگیری زبان انگلیسی اقدام کنند، می توانند دوره کارشناسی را در کشور خود در یک دانشگاه رده بالا با موفقیت پشت سر بگذارند. سپس آن ها می توانند با کسب مدرک زبان و نمره آیلتس 6.5 به بالا برای اخذ پذیرش از دانشگاه های ایرلند در مقطع کارشناسی ارشد اقدام نمایند.

از رشته های تحصیلی ارائه شده برای مقطع کارشناسی ارشد در ایرلند می توانیم به علوم زیستی، بازرگانی، علوم طبیعی و شاخه های مهندسی اشاره کنیم. دانشجویان خارجی در مقطع کارشناسی ارشد می توانند خانواده خود را نیز به کشور ایرلند ببرند.

تحصیل در ایرلند در مقطع دکتری

دوره دکتری مهم ترین و پرمخاطب ترین دوره در کشور ایرلند است. تحصیل در ایرلند در مقطع دکتری به زبان انگلیسی انجام می شود. متقاضی دوره دکتری باید دارای نمره آیلتس 7 به بالا باشد. علاوه بر این دانشجویان دوره دکتری می توانند با استفاده از ویزای خود، خانواده خود را نیز به ایرلند ببرند.

تحصیل در ایرلند و معرفی دانشگاه های برتر

اگر چه دانشگاه های ایرلند در تراز دانشگاه های رده اول جهان قرار ندارند، اما این دانشگاه ها دارای رتبه بندی مناسب و خوبی میان دانشگاه های جهان هستند. سطح دانشگاه های کشور ایرلند بسیار مناسب است و بسیاری از دانشگاه های این کشور در رشته های تحصیلی مختلف به صورت تراز اول در جهان مشغول به فعالیت هستند. همچنین لازم است بدانید مدرک اخذ شده از دانشگاه های کشور ایرلند معتبر است و با استفاده از این مدرک می توان یک شغل مناسب در ایرلند یا کشور های عضو اتحادیه اروپا پیدا کرد.

یکی از مسائل قابل توجه در رابطه با تحصیل در ایرلند این است که دانشگاه های این کشور در زمره ی بهترین دانشگاه های جهان قرار دارند. جالب است بدانید تنها 5 دانشگاه از کشور ایرلند دارای رتبه ی 3 رقمی جهانی هستند. این مسئله می تواند راهنمای بسیار خوبی برای کسانی باشد که قصد اخذ ویزای تحصیلی ایرلند را دارند. در زیر نام برخی از بهترین دانشگاه های ایرلند آورده شده است:

 • Trinity College Dublin: دارای رتبه 108 جهانی
 • University College Dublin : دارای رتبه 185 جهانی
 • National University of Ireland, Galway : دارای رتبه 259 جهانی
 • University College Cork: دارای رتبه 310 جهانی
 • Dublin City University: دارای رتبه 429 جهانی

ویزای دانشجویی برای تحصیل در ایرلند

در رابطه با تحصیل در ایرلند باید بگوییم، همان طور که گفتیم اخذ ویزای تحصیلی یکی از راه های مهاجرت به کشور ایرلند است. دانشجویان با استفاده از ویزای تحصیلی می توانند به صورت موقت در کشور ایرلند ساکن شوند.  همچنین با استفاده از ویزای تحصیلی دانشجویان می توانند خانواده خود یعنی همسر و یا فرزندان زیر 21 سال را همراه خود به ایرلند ببرند. دو شرط مهم برای اخذ ویزای ایرلند این است که فرد متقاضی باید علاوه بر مدارک تحصیلی، نشان دهد که دارای بیمه سلامت و تمکن مالی کافی است. یک فرد متقاضی برای تحصیل در ایرلند باید به دولت این کشور ثابت کند می تواند هزینه های یک سال زندگی در ایرلند را بپردازد.

شرایط و روند دریافت ویزای دانشجویی برای تحصیل در ایرلند

برای تحصیل در ایرلند و اخذ ویزای تحصیلی این کشور الزامی است که مراحلی را به صورت دقیق انجام دهید تا بتوانید موفق به اخذ ویزا شوید. هنگامی که شما کشور ایرلند را ادامه تحصیل انتخاب می کنید، باید ابتدا مشخص کنید می خواهید در کدام رشته تحصیلی، به چه زبانی و در کدام دانشگاه مشغول به تحصیل شوید. سپس با مراجعه به سایت دانشگاه مذکور از اطلاعیه های دانشگاه برای جذب دانشجویان خارجی مطلع شوید. به طور کلی دانشگاه های کشور ایرلند در دو ترم دانشجو می پذیرند. هر دانشگاه برای پذیرش در هر ترم مهلتی را برای ارسال مدارک در نظر می گیرد که با مراجعه به سایت دانشگاه مورد نظر می توانید از آن باخبر شوید. در گام بعد باید مدارک خود را برای دانشگاه مورد نظر در فرصت مشخص شده ارسال نمایید. به طور کلی ممکن است 2 الی 3 ماه زمان طول بکشد تا مدارک شما بررسی و صحت سنجی شوند. سپس در صورتی که مدارک شما توسط دانشگاه مذکور مورد قبول واقع شوند، برای مصاحبه حضوری با شما تماس گرفته خواهد شد. در مرحله بعد برای مصاحبه حضوری باید به ایرلند سفر کنید و مابقی مراحل را پیگیری نمایید.

تحصیل در ایرلند و مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی

حال شاید برای شما سوال باشد که برای تحصیل در ایرلند و اخذ ویزای ایرلند به چه مدارکی نیاز است؟ برای اخذ ویزای تحصیلی ایرلند شما به مدارک زیر نیاز دارید:

 • ترجمه تمامی مدارک به زبان انگلیسی
 • اصل و کپی مدارک تحصیلی
 • عکس پاسپورتی
 • نامه پذیرش از دانشگاه
 • اثبات تمکن مالی به منظور تحصیل و زندگی در ایرلند
 • رسید پرداخت هزینه شهریه
 • رسید بلیط رفت و برگشت
 • مدرک زبان مورد نیاز
 • انگیزه نامه
 • بیمه درمانی

اگر شما بخواهید همسر و یا فرزندان زیر 21 سال خود را نیز با استفاده از ویزای تحصیلی همراه خود به ایرلند ببرید، آن ها باید مدارک زیر را دارا باشند:

 • ترجمه تمامی مدارک به زبان انگلیسی
 • گذرنامه معتبر که حداقل 3 ماه بیشتر از دوره تحصیلی مورد نظر اعتبار داشته باشد.
 • بیمه سلامت
 • گواهی عدم سوء پیشینه از پلیس
 • عکس پاسپورتی
 • کلاسه اثر انگشت
 • اثبات روابط خانوادگی ، تایید و ترجمه‌شده به زبان انگلیسی

هزینه های تحصیل در ایرلند

خوشبختانه هزینه های تحصیل در ایرلند نسبت به هزینه های تحصیل در دیگر کشور های اروپایی بسیار مناسب است. یک دانشجوی بین المللی که برای تحصیل در ایرلند اقدام می کند باید هزینه های تحصیل خود را به دانشگاه پرداخت کند و همچنین به دولت ایرلند نشان دهد که می تواند هزینه های زندگی در این کشور را بپردازد. با این وجود جالب است بدانید در صورتی که یک دانشجوی بین المللی بتواند از یکی از دانشگاه های ایرلند بورسیه تحصیلی دریافت کند، هزینه های تحصیل او توسط وزارت آموزش عالی پرداخت خواهد شد. هزینه های تحصیل در ایرلند با توجه به دانشگاه، رشته تحصیلی و زبان ارائه رشته تحصیلی متفاوت است.

از طرف دیگر هزینه های زندگی در ایرلند برای دانشجویان خارجی مناسب است. به طور میانگین یک دانشجوی بین المللی برای تحصیل در ایرلند باید در ماه 600 یورو هزینه بپردازد. این هزینه برای مسکن، خوراک و پوشاک، قبض های خدماتی، بیمه و … مصرف می شود.

تحصیل در ایرلند به همراه بورسیه تحصیلی

یکی از برنامه های ارائه شده برای دانشجویان بین المللی برای تحصیل در ایرلند ، اخذ اقامت تحصیلی با استفاده از بورسیه تحصیلی است. البته لازم است بدانید هر کسی نمی تواند موفق به اخذ این بورسیه تحصیلی شود. یک دانشجوی خارجی برای این که بتواند موفق به دریافت بورسیه تحصیلی از یکی از دانشگاه های ایرلند شود باید رزومه بسیار خوبی داشته باشد. بورسیه تحصیلی در ایرلند به این معناست که تحصیل دانشجوی مورد نظر به صورت کاملا رایگان است و همچنین در برخی مواقع او می تواند از کمک هزینه تحصیلی نیز بهره مند شود.

مهم ترین انواع بورسیه تحصیلی در ایرلند شامل موارد زیر هستند:

 • DIT Centenary Scholarship Programme
 • Galway Mayo Institute of Technology scholarships
 • Irish Research Council for the Humanities and Social Sciences (IRCHSS)
 • Law PhD Scholarship Opportunity at DCU
 • NUI Galway International Student Scholarships
 • DCU International Student Scholarships

کار حین تحصیل در ایرلند و فرصت های شغلی پس از فارغ التحصیلی

حال شاید برای شما سوال باشد آیا حین تحصیل در ایرلند یک دانشجو می تواند به کار نیز مشغول شود؟ پاسخ مثبت است کار دانشجویی حین تحصیل برای دانشجویان خارجی در ایرلند مشکلی ندارد و آن ها می توانند در حین تحصیل، به صورت پاره وقت به کار نیز مشغول شوند. البته دانشجویان باید مجوز کار پاره وقت داشته باشند. دانشجویان بین المللی می توانند به صورت پاره وقت حداقل 20 ساعت در هفته را به کار مشغول شوند. این امر می تواند کمک مناسبی برای هزینه های زندگی و تحصیل دانشجویان باشد.

کشور ایرلند ، کشوری کم جمعیت و مستعد است. بنابراین بعد از اتمام دوره تحصیل دانشجویان می توانند در این کشور به کار نیز مشغول شوند. نکته ی شایان ذکر این است که بعد از اتمام تحصیل در صورتی که دانشجویان بتوانند یک پیشنهاد کاری دریافت کنند، می توانند قرارداد کاری منعقد کنند. سپس به واسطه آن قرارداد می توانند ویزای خود را به نوع ویزای کاری تغییر دهند و به مدت 5 سال اجازه اقامت در ایرلند را دریافت نمایند. سپس بعد از گذشت 5 سال کاری به صورت مداوم، آن ها می توانند اقامت دائم ایرلند را دریافت نمایند. این اقامت بعد از 10 سال پاسپورت کشور ایرلند را برای آن ها به ارمغان می آورد.

جالب است بدانید همان طور که گفتیم کشور ایرلند کشوری کم جمعیت و رو به رشد است. بنابراین دانشجویان می توانند به راحتی بعد از اتمام دوره تحصیلی خود موفق به یافتن یک شغل مناسب شوند. سپس می توانند از این طریق برای دریافت اقامت دائم ایرلند اقدام کنند.

علاوه بر این لازم است بدانید یک دانشجوی خارجی اگر بعد از اتمام تحصیل خود بتواند با یک شهروند ساکن ایرلند که اقامت دائم این کشور را دارد، ازدواج کند، می تواند موفق به اخذ اقامت دائم کشور ایرلند شود.

موسسه مهاجرتی دادمهر عدالت یکی از بهترین موسسات مهاجرتی در حوزه مهاجرت تحصیلی است. این موسسه با بهره مندی از مجرب ترین وکیل های مهاجرتی و مشاوره زبده می تواند راه اخذ ویزای تحصیلی کشور ایرلند را برای دانشجویان هموار کند. برای اطلاعات بیشتر می توانید با مشاوران ما ارتباط برقرار کنید.

Leave A Reply

Your email address will not be published.