تحصیل در مجارستان | بررسی شرایط تحصیل در مجارستان در سال 2021

0

تحصیل در مجارستانتحصیل در مجارستان و بررسی آن

اگر علاقمند به گذراندن دوران آموزشی با کیفیت عالی هستید‌، به شما توصیه می­شود که تحصیل در مجارستان را انتخاب کنید. بسیاری از دانشمندان باهوش از جمله ریاضیدان مشهور جان فون نویمان و برنده جایزه نوبل آلبرت Szent-Györgyi‌ در دانشگاه‌‌های مجارستان به تحصیل علم پرداخته­اند.

مجارستان با اتصال اروپای مرکزی و شرقی‌، بسیاری از جاذبه‌‌های هر دو منطقه را با هم ترکیب ‌‌می‌کند، اما بیش از هر چیز به داشتن هویت متمایز خود افتخار ‌‌می‌کند. اگر چه این کشور اروپایی نسبتا کوچک‌ است، اما جاذبه­های زیادی برای دانشجویان علاقه­مند به تحصیل در مجارستان دارد‌، از زیبایی‌‌های معماری و فرهنگی پایتخت بوداپست‌، تپه‌‌های پوشیده از تاکستان و قلعه‌‌های تاریخی تا بسیاری از جاذبه‌‌های طبیعی و ساخته شده توسط بشر‌، همراه با هزینه‌‌های زندگی نسبتا کم و تمرکز شدید بر ‌بین‌المللی بودن.

محبوبیت تحصیل در مجارستان در بین دانشجویان بین­المللی روز به روز در حال افزایش است. اگر تحصیل در مجارستان را انتخاب کنید، ‌‌می‌توانید در لبه این برتری گرایش قرار بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دانشگاه‌‌های برتر مجارستان‌، ویزا دانشجویی و اطلاعات عملی در مورد برنامه‌‌ها‌، هزینه‌‌ها و سایر موارد دیگر‌، در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

تحصیل در مجارستان به عنوان مقصدی علمی برای دانشجویان ‌بین‌المللی جذاب و دوست داشتنی است. وجود دانشگاه‌‌های بی­نظیر‌، کیفیت بالا زندگی و هزینه‌‌های کم‌ در این کشور، مجارستان را به مکانی متفاوت برای دانشجویان تبدیل کرده است. جمعیت این کشور اروپایی، حدود 10 میلیون است كه 3 میلیون نفر از آنها در بوداپست‌، پایتخت این شهر زندگی ‌‌می‌كنند. از شهرهای مهم دانشجویی ‌‌می‌توان به Szeged‌، Pécs و Debrecen اشاره کرد. ده‌‌ها دانشگاه در سراسر کشور برنامه‌‌هایی را ارائه ‌‌می‌دهند که به طور کامل به زبان انگلیسی تدریس ‌‌می‌شوند. در سراسر رشته‌‌های دانشگاهی‌، صدها برنامه تحصیلی به زبان انگلیسی برای دانشجویان ‌بین‌المللی وجود دارد. این مدارک از طرح بولونیا اروپا پیروی ‌‌می‌کنند و در سراسر اروپا و سایر نقاط جهان شناخته ‌‌شده هستند.

دلایل زیادی برای تحصیل در مجارستان وجود دارد که شما باید 3 دلیل برتر زیر را برای ادامه تحصیل در مجارستان نظر بگیرید:

 • دانشگاه‌‌ها در مجارستان، آموزشی با کیفیت بالا و شهریه‌‌های مقرون به صرفه را ارائه ‌‌می‌دهند.
 • مجارستان کشوری مدرن و ایمن است و در عین حال هزینه‌‌های زندگی در آن نسبت به سایر کشورهای  اروپایی پایین­ترین حد ممکن است.
 • مجارستان کشوری متنوع و چند فرهنگی است که تجربه‌‌های سرگرم کننده زیادی برای دانشجویان خارجی دارد.

تحصیل در مجارستان در مدارس

تحصیل در مجارستان عمدتا دولتی است و توسط وزارت منابع انسانی اداره ‌‌می‌شود. آموزش مهد کودک پیش دبستانی برای کلیه کودکان بین سه تا شش سال اجباری است و پس از آن نیز حضور در مدرسه تا شانزده سالگی اجباری است. تحصیلات ابتدایی معمولا هشت سال طول ‌‌می‌کشد.

کودکان در سنین 3-6 / 7 سالگی به مهد کودک ‌‌می‌روند. حضور در مهد کودک از 3 سالگی اجباری است‌، اگر چه استثنائاتی به دلایل مختلف وجود دارد. اگرچه مهد کودک‌‌ها ممکن است در موضوعاتی مانند زبان‌‌های خارجی و موسیقی برنامه داشته باشند‌، اما کودکان بیشتر وقت خود را به بازی ‌‌می‌گذرانند. بیشتر مهد کودک‌‌ها توسط بودجه دولتی تأمین ‌‌می‌شوند که مربیان مهد کودک‌‌ها باید دیپلم داشته باشند.

کودکان معمولا در 6 سالگی، هفتم دبستان را شروع ‌‌می‌کنند. تحصیلات ابتدایی ‌‌می‌تواند 4‌، 6 یا 8 سال طول بکشد. تحصیلات 8 ساله گسترده­ترین نوع تحصیلات در مجارستان در مقطع ابتدایی است.

تحصیل در مجارستان در مقطع متوسطه معمولا 4 سال طول ‌‌می‌کشد. از سال 1997 تعداد سالهای دبیرستان به ترتیب سال‌‌های دبستان است (یعنی بعد از کلاس 8 دبستان دانش آموز به کلاس 9 ‌‌می‌رود‌، که در واقع سال اول متوسطه است). در این کشور سه نوع دبیرستان وجود دارد:

 • گیمنازیوم (مدرسه گرامر؛ دانشجویان را برای تحصیلات عالی آماده ‌‌می‌کند؛ حداقل 2 زبان خارجی تدریس ‌‌می‌کند)
 • Szakgimnázium (آموزشگاه حرفه­ای متوسطه) که یک دوره “آموزش ترک تحصیلات متوسطه” را با برنامه درسی آموزش عالی فراهم ‌‌می‌کند.
 • Szakközépiskola (آموزشگاه حرفه­ای) که برنامه‌‌هایی را برای کمک به دانش­آموزان کم درآمد در دبستان و پیوستن به برنامه درسی معمول هنرستان ارائه ‌‌می‌دهد.

مدارس حرفه­ای متوسطه برای دانش آموزان ​​چهار سال به طول ‌‌می‌انجامد و دانشکده فنی آنها را برای آموزش حرفه­ای و دنیای کار آماده ‌‌می‌کند. این سیستم تا حدودی انعطاف پذیر است، به عنوان مثال فارغ التحصیلان یک مدرسه حرفه­ای ‌‌می‌توانند یک برنامه دو ساله را برای دسترسی به آموزش عالی حرفه­ای بگذرانند.

روند مطالعات ‌بین‌المللی ریاضیات و علوم (TIMSS)، دانش آموزان 13-14 ساله در مجارستان را از نظر ریاضیات و علوم در بین بهترین دانش آموزان جهان قرار داده است.

دانش آموزان پس از اتمام تحصیل در مجارستان در مقطع دبیرستان باید در امتحان ترک مدرسه شرکت ‌‌‌کنند (ماتورا یا امتحان نهایی‌، به زبان مجاری). از سال 2005‌، این آزمون شامل پنج موضوع است: آزمون کتبی در ریاضیات‌، امتحانات کلا‌‌می ‌و کتبی در ادبیات و دستور زبان مجارستان‌، زبان خارجی‌، تاریخ و امتحان کتبی و یا کلا‌‌می‌ در موضوعی که دانشجو انتخاب ‌‌می‌کند. این آزمون‌‌ها همچنین به عنوان یک آزمون ورودی به دانشگاه‌‌ها و کالج‌‌ها عمل ‌‌می‌کنند.

بیشتر دانش­آموزان دبیرستان را در سن 18 یا 19 سالگی یا زمانی که سال سیزدهم را به پایان ‌‌می‌رسانند، تمام می­کنند. کسانی که حداقل آزمون زبان سطح متوسط ​​داشتند‌، مجبور به گذراندن امتحان زبان در Matura نبودند‌، اما از سال 2006 اجباری شده است. دانش آموز باید در سال دوم، آزمون زبان سطح متوسطه ​​را بگذراند.

تحصیل در مجارستان در مقطع کارشناسی

بیشتر دانشگاه‌‌های مجارستان موسسات دولتی هستند و دانشجویان به طور سنتی و بدون پرداخت هزینه تحصیل ‌‌می‌کنند. شرط عمو‌‌می‌ دانشگاه‌، دوره ماتوره است. سیستم آموزش عالی عمو‌‌می جهت تحصیل در ‌مجارستان شامل دانشگاه‌‌ها و سایر موسسات آموزشی است که هم برنامه درسی آموزشی و هم مقاطع مرتبط با آن را تا مقطع دکترا ارائه ‌‌می‌دهند و همچنین به فعالیت‌‌های تحقیقاتی کمک ‌‌می‌کنند. بیمه درمانی دانشجویان تا پایان تحصیل رایگان است.

زبان انگلیسی و آلمانی در آموزش عالی مجارستان مهم است‌، تعدادی از برنامه‌‌های تحصیلی وجود دارد که به این زبان‌‌ها آموزش داده ‌‌می‌شود‌، که هر ساله هزاران دانشجوی تبادل را به خود جذب ‌‌می‌کند. آموزش و تحصیلات عالی مجارستان در گزارش رقابت جهانی 2014 از بین 148 کشور در رتبه 44 قرار گرفته است.

تحصیل در مجارستان در مقطع تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکتری)

اگر چه مجارستان به اندازه سایر مقاصد اروپا از قبیل انگلستان‌، آلمان یا فرانسه دارای ثبات نیست‌، اما متعهد است که به یک قطب برجسته آموزش عالی تبدیل شود. جهت تحصیل در مجارستان، دانشگاه‌‌ها از تعداد روزافزون دانشجویان ‌بین‌المللی‌، چه در برنامه‌‌های تبادل و چه در مقاطع کامل‌، استقبال ‌‌می‌کنند و به طور فزاینده­ای دوره‌‌هایی را ارائه ‌‌می‌دهند که به زبان‌‌های دیگری غیر از مجارستانی‌، معمولا انگلیسی تدریس ‌‌می‌شود.

در راستای روند بولونیا‌، که هدف آن سازگاری سیستم­های آموزش عالی در سراسر اروپا است‌، دانشگاه­های مجارستان سه سطح مدرک زیر را ارائه ‌‌می‌دهند:

alapképzés (لیسانس)‌،

mesterképzés (فوق لیسانس) و

doktori képzés (دکترا).

دوره‌‌های کارشناسی به طور معمول سه یا چهار سال‌، برنامه‌‌های کارشناسی ارشد یک یا دو سال و برنامه‌‌های دکترا سه سال طول ‌‌می‌کشد. در برخی از موضوعات‌، تکمیل یک دوره پنج یا شش ساله نیز امکان پذیر است‌ که ترکیبی از سطح کارشناسی و کارشناسی ارشد است.

تحصیل در مجارستان و معرفی دانشگاه­های برتر

اگر قصد تحصیل در مجارستان به زبان انگلیسی را دارید‌، گزینه‌‌های زیادی برای انتخاب وجود دارد. بهترین دانشگاه دارای رتبه­بندی در مجارستان و معمولا در میان 500 دانشگاه برتر جهان‌، دانشگاه سگد با بیش از 20،000 دانشجو است. ‌همچنین، این دانشگاه یکی از بزرگترین موسسات مجارستان است. از دیگر دانشگاههای برجسته ‌‌می‌توان به دانشگاه Semmelweis (در بوداپست)‌، Eötvös Loránd (همچنین در بوداپست) و University of Pécs اشاره کرد. مجارستان همچنین از نظر مدارس پزشکی و دانشکده‌‌های دندانپزشکی بسیار مورد توجه است‌، بسیاری از آنها برنامه‌‌های متناسب با دانشجویان خارجی را ارائه ‌‌می‌دهند.

شش دانشگاه در مجارستان در QS World University Rankings® 2018 ظاهر ‌‌می‌شوند‌، در حالی که در کل 8 دانشگاه در QS EECA University Rankings 2018 حضور دارند. پنج دانشگاه دارای بالاترین رتبه در مجارستان عبارتند از:

دانشگاه سگد

دانشگاه Szeged با بالاترین رتبه برای تحصیل در مجارستان‌، در حال حاضر 501-550امین در رده­بندی دانشگاه‌‌های جهانی QS و 27امین در اروپا نوظهور و آسیای میانه قرار دارد. این دانشگاه که به استقبال دانشجویان ‌بین‌المللی ‌‌می‌رود‌، در برنامه تبادل اراسموس شرکت ‌‌می‌کند و بورس تحصیلی برای دانشجویان ‌بین‌المللی در همه زمینه‌‌ها در دسترس است. بیشتر دوره‌‌ها به زبان انگلیسی تدریس ‌‌می‌شوند و برخی از مدرک‌‌های لیسانس شامل یک دوره مقدماتی انگلیسی است. دانشگاه سگد همچنین دارای 450 رتبه برتر جهانی برای شش موضوع در رتبه بندی دانشگاه‌‌های جهانی QS بر اساس موضوع 2017‌، از جمله یک مکان در 200 دانشگاه برتر برای کشاورزی است.

دانشگاه Eötvös Loránd

دانشگاه Eötvös Loránd با رتبه 651-700 در جهان و 30 در منطقه EECA‌، در پایتخت بوداپست واقع شده است و از معتبرترین دانشگاه‌‌ها برای تحصیل در مجارستان است. همچنین، یکی از قدیمی‌ترین‌‌ دانشگاه­هاست که در سال 1635 تاسیس شده است. فارغ التحصیلان Eötvös Loránd شامل چهار برنده جایزه نوبل و بسیاری از دانشمندان مشهور جهان است. این دانشگاه در حال حاضر حدود 28000 دانشجو را در هشت دانشكده خود از جمله 2000 دانشجوی ‌بین‌المللی تربیت ‌‌می‌كند.

دانشگاه دبرسن

دانشگاه Debrecen از سال 2018 در رتبه­بندی جهانی 651-700 و در منطقه EECA در رتبه 35 قرار دارد. پردیس‌‌های اصلی این دانشگاه، در دومین شهر بزرگ‌، Debrecen‌، در شرق مجارستان است. این دانشگاه به دانشجویان ‌بین‌المللی اختصاص یافته است و مجموعه­ای از دوره‌‌های آموزش داده شده به زبان انگلیسی را ارائه ‌‌می‌دهد. این ویژگی در میان موسسات برجسته جهان در رتبه بندی QS بر اساس موضوع‌، شامل مکان‌‌هایی در 300 رتبه برتر جهانی برای کشاورزی و جنگل­داری‌، پزشکی و زبان‌‌های مدرن وجود دارد.

دانشگاه کرووینوس بوداپست

دانشگاه کرووینوس، دارای رتبه 801-1000 در جهان و 45 امین رتبه در EECA است. در سال 2016، فقط 11000 دانش آموز برای تحصیل در مجارستان در این دانشگاه ثبت نام کرده بودند‌، از جمله بیش از 1400 دانشجو از خارج از مجارستان‌ که بسیاری از آنها در طیف وسیعی از برنامه‌‌های آموزش داده شده به زبان‌‌های مختلف – از جمله انگلیسی‌، فرانسوی و آلمانی – ثبت نام کرده­اند. دانشگاه کرووینوس در حال حاضر در رتبه 250 برتر جهانی برای کشاورزی و جنگلداری و رتبه 350 برتر برای اقتصاد و تجارت قرار دارد.

دانشگاه فناوری و اقتصاد بوداپست

دانشگاه فناوری بوداپست با رتبه 751-800 در رتبه بندی QS World University® 2018 و رتبه 28 مشترک در رتبه­بندی دانشگاه QS EECA 2018 قرار دارد. همچنین، هفت بار در رتبه بندی QS World University by Subject 2017 در میان 300 رتبه برتر جهانی برای ریاضیات و علوم مادی است. این دانشگاه مانند دانشگاه کرووینوس بوداپست، به طیف وسیعی از زبانها – مجاری‌، انگلیسی‌، آلمانی‌، فرانسوی و روسی تدریس ‌‌می‌کند.

از جمله سایر دانشگاه­های برجسته برای تحصیل در مجارستان‌، که از دانشجویان ‌بین‌المللی پشتیبانی ‌‌می‌کنند‌، ‌‌می‌توان به دانشگاه Pécs (رتبه 63 در رتبه بندی EECA)‌، دانشگاه Szent István‌، دانشگاه Kaposvár‌، دانشگاه مجارستان غربی‌، دانشگاه Széchenyi István، دانشگاه Pannonia و دانشگاه Miskolc اشاره کرد.‌

درخواست ویزا دانشجویی برای تحصیل در مجارستان

دانشجویان داخل اتحادیه اروپا / EEA برای تحصیل در مجارستان نیازی به دریافت ویزا ندارند‌، اما لازم است ظرف 15 روز پس از ورود، درخواست مجوز اقامت کنند. دانشجویان خارج از EEA باید قبل از ورود‌، از طریق نزدیکترین سفارت مجارستان خود‌، برای اجازه اقامت ویزا دانشجویی درخواست کنند. درخواست‌‌ها باید حداقل شش هفته قبل از عزیمت ارسال شود‌، زیرا احتمالا رسیدگی به آن حداقل یک ماه به طول ‌‌می‌انجامد.

روند دریافت ویزا دانشجویی برای تحصیل در مجارستان

بسیاری از دانشجویان بین­المللی علاقه­مند به تحصیل در مجارستان، برای اقامت در این کشور، به مجوز اقامت نیاز دارند. وقتی که در دانشگاهی پذیرفته شدید، برای اطلاع دقیق از مراحل دریافت ویزا دانشجویی جهت تحصیل در مجارستان و شرایط ملیت خود، باید با نزدیکترین سفارت­خانه یا کنسولگری مجارستان تماس بگیرید.

دانشجویان اتحادیه اروپا که در مجارستان تحصیل می­کنند، در صورت اقامت بیش از 90 روز در این کشور، فقط نیاز به ثبت نام در اداره مهاجرت منطقه­ای دارند. مراحل ویزا دانشجویی برای تحصیل در مجارستان به شرح زیر است:

 • پیشنهاد تحصیل در دانشگاه مجارستان را بپذیرید.
 • برای تعیین وقت ویزا نوع D خود با نزدیکترین سفارت­خانه یا کنسولگری تماس بگیرید (بیش از سه ماه قبل از شروع برنامه)
 • در سفارت یا کنسولگری فرم درخواست تکمیل شده، گذرنامه، بیومتریک و هزینه درخواست 60 یورو را ارائه دهید
 • هرگونه دلیل لازم در زمینه تحصیلات و امور مالی خود ارائه دهید
 • تا یک ماه صبر کنید و در مورد ویزا خود تصمیم بگیرید
 • به مجارستان سفر کرده و ظرف 30 روز اجازه اقامت خود را دریافت کنید.

هنگام درخواست ویزا یا اجازه اقامت برای تحصیل در مجارستان ممکن است به موارد زیر نیاز داشته باشید:

 • نامه پذیرش از سوی دانشگاه
 • اثبات هرگونه پول ارسال شده به دانشگاه برای هزینه­ها یا محل اقامت
 • گذرنامه
 • اثبات امور مالی
 • کارنامه آموزش ترجمه شده و مجاز
 • نمره آزمون مهارت زبان انگلیسی
 • بیمه سلامت
 • جزئیات شرایط اقامت شما در مجارستان

لازم به ذکر است که ویزای مجارستان برای افراد تحت تکفل دانشجویی به این صورت است که پس از اقامت در مجارستان، ممکن است بتوانید روند ورود همسر یا فرزندان خود به مجارستان را آغاز کنید. شرط اصلی این امر این است که شما بتوانید از آنها حمایت مالی کنید تا بتوانند تحت عنوان خانواده به مجارستان بیایند.

تحصیل در مجارستان و مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی

ویزا دانشجویی مجارستان به موارد زیر نیاز دارد:

 • گذرنامه (حداقل دارای 6 ماه اعتبار پس از عزیمت)
 • دو عکس به اندازه گذرنامه
 • فرم درخواست تکمیل شده
 • اثبات بیمه درمانی برای تمام مدت اقامت
 • اثبات پرداخت شهریه (یا گواهی معافیت)
 • اثبات بودجه کافی برای تأمین هزینه‌‌های زندگی در قالب صورت حساب بانکی
 • نامه رسمی ‌پذیرش از دانشگاه مجارستان
 • اثبات ترتیبات اقامت
 • کلیه دانشجویان ‌بین‌المللی لازم است در اسرع وقت پس از ورود‌، محل اقامت خود را نزد مقامات محلی ثبت کنند.

هزینه های تحصیل در مجارستان

هزینه‌‌های تحصیل در مجارستان به این صورت است که دانشگاه‌‌های مجارستان شهریه تحصیلی را دریافت می­کنند، اما در مقایسه با سایر کشورهای اروپا بسیار مقرون به صرفه هستند. با توجه به دانشگاه و برنامه تحصیلی خود باید سالانه حدود 2500 تا 3000 یورو پرداخت کنید. برنامه‌‌های مهندسی با حدود 5000 یورو در سال ‌‌می‌توانند کمی ‌گران­تر باشند. تحصیل در رشته‌‌های پزشکی یا دندانپزشکی معمولا شهریه­ای در حدود 6000 تا 8000 یورو در سال را شامل ‌‌می‌شود. در عین حال‌، زندگی دانشجویی در مجارستان بسیار مقرون به صرفه است.

هزینه تحصیل در مجارستانهزینه‌‌های زندگی در مجارستان نسبتا کم است‌، به احتمال زیاد دانشجویان برای تأمین هزینه‌‌های مختلف با توجه به محل اقامت‌، غذا‌، حمل و نقل و سایر موارد‌ (7،200-10،200 دلار در سال) به ماهیانه حدود 600-850 دلار آمریکا نیاز دارند. هزینه‌‌های زندگی در بوداپست که اجاره خانه از حدود 340 دلار در ماه شروع ‌‌می‌شود، گران­تر خواهد بود.

شما ‌‌می‌توانید با توجه به محل اقامت‌، حمل و نقل و ترجیحات شهر خود‌، در مورد چگونگی هزینه‌‌های زندگی خود تخمینی تقریبی داشته باشید. گرچه هزینه‌‌های تحصیل ناچیز نیستند‌، اما بسیار کمتر از هزینه‌‌های کشورهایی مانند ایالات متحده یا انگلیس است. این دوره‌‌ها بین دانشگاه‌‌ها و دوره‌‌ها متفاوت است‌، به طوریکه برخی از دروس در دانشگاه دبرسن به 5،500 دلار در سال نمی‌رسد و برای تحصیل در مقطع پزشکی به زبان انگلیسی (به اضافه 500 دلار درخواست و هزینه ورودی) به 14000 دلار در سال ‌‌می‌رسد.

تحصیل در مجارستان به همراه بورسیه تحصیلی

مجارستان در حال تبدیل شدن به یک کشور میزبان محبوب برای اکثر دانشجویان ‌بین‌المللی است. برخی از بورس‌‌های تحصیلی برای دانشجویان ‌بین‌المللی از طرف دولت مجارستان در دسترس است که شامل هزینه‌‌های تحصیل‌، بیمه پزشکی‌، محل اقامت و کمک هزینه ماهیانه برای ساکنان کشورهای شریک برای تحصیل در مجارستان در تمام سطوح است. دانشجویان از داخل اتحادیه اروپا نیز ممکن است بتوانند برای مکانی با بودجه دولتی‌، تحت همان سیستم دانشجویان محلی‌، درخواست دهند. بورسیه برای تحصیل در مجارستان، بر اساس نمرات علمی‌ اعطا ‌‌می‌شود‌، اما بسیار رقابتی است.

بورسیه-تحصیلی--در-مجارستاندر حالی که تعداد مکان‌‌های موجود در چند سال گذشته کاهش یافته است، برنامه بورس تحصیلی Stipendium Hungaricum در سال 2013 توسط دولت مجارستان آغاز شد. مأموریت اصلی این برنامه افزایش تعداد دانشجویان خارجی در مجارستان و تشویق موسسات آموزش عالی مجارستان برای جذب دانشجویان برتر خارجی است.

Stipendium Hungaricum یک بورس تحصیلی کامل برای دانشجویان ‌بین‌المللی است که ‌‌می‌تواند طیف گسترده­ای از برنامه‌‌های کارشناسی‌، کارشناسی ارشد‌، کارشناسی ارشد درجه‌ یک و دکترا را در 31 موسسه آموزش عالی مجارستان ارائه دهد. این بورس تحصیلی بسیار سخاوت­مندانه شامل هزینه‌‌های تحصیل‌، بیمه پزشکی‌، کمک هزینه مسکن و هزینه­های ماهیانه است. هر ساله Stipendium Hungaricum به حدود 5000 دانشجو از بیش از 70 کشور شریک تعلق ‌‌می‌گیرد. معمولا برای دریافت این بورس جهت تحصیل در مجارستان، باید درخواست خود را با تمام مدارک در همان سال ‌ارائه دهید.

بورسیه‌‌های مختلف برای تحصیل در مجارستان شامل بورس تحصیلی دولت چین‌، بورس تحصیلی فولبرایت ایالات متحده‌، برنامه بورسیه دولت کره (بورس جهانی کره)‌، بورس تحصیلی Turkiye Burslari‌، جوایز استرالیا‌، بورسیه‌‌های موسسه سوئد یا بورسیه MEXT ژاپن است. تمام این موارد، هزینه‌‌های شما را پوشش ‌‌می‌دهد و متقاضیان نیازی به پرداخت هیچ هزینه­ای ندارند. مدت زمان بورس جهت تحصیل در مجارستان در مدارک مختلف تحصیلی به شرح زیر است.

بورسیه‌‌های کارشناسی: 2-4 سال

بورسیه‌‌های کارشناسی ارشد: 1.5-2 سال

بورسیه برای درجه استادی: 5-6 سال

بورسیه‌‌های دکترا: 4 سال

برنامه‌‌های بدون مدرک: 1 سال

کار حین تحصیل در مجارستان

آیا در دوران تحصیل در مجارستان به کار نیز فکر ‌‌می‌کنید؟ برخی از شما ممکن است برای تأمین هزینه‌‌های زندگی یا کسب تجربه کار ارزشمند، تصمیم بگیرید که در طول تحصیل یا تعطیلات تابستانی به صورت نیمه وقت کار کنید. در حال حاضر‌، بسته به تابعیت شما‌، حقوق و تعهدات مختلفی وجود دارد. اگر دانشجویی هستید که از یک کشور EEA (کشورهای عضو اتحادیه اروپا و نروژ‌، سوئیس‌، ایسلند و لیختن اشتاین) آمده­اید‌، در مورد ساعت کاری همزمان با تحصیل در مجارستان محدودیتی وجود ندارد و باید کارت ثبت نام داشته باشید. این در حالی است که چنانچه شما شهروند کشوری هستید که بخشی از منطقه اقتصادی اروپا نیست (ایالت غیر EEA)‌، ‌‌می‌توانید در طول تحصیل خود با مجوز اقامت برای اهداف تحصیل استخدام شوید و 24 ساعت در هفته (یا 90 روز یا 66 روز کاری خارج  از دوره تحصیل) در طول دوره تحصیل خود کار کنید‌.

کار حین تحصیل در مجارستانکارفرمایان ساعات کار و شرایط انعطاف­پذیری را برای دانشجویان علاقه­مند به تحصیل در مجارستان فراهم ‌‌می‌کنند (نیمه وقت‌، 4 یا 6 ساعت در روز). شما ‌‌می‌توانید هزینه زندگی را در کنار هزینه ماهانه خود تأمین کنید. علاوه بر این، تجربه کاری خوبی نیز کسب کنید.

بیشتر موسسات آموزش عالی جهت تحصیل در مجارستان، دفاتر شغلی خود را دارند که دانشجویان ‌‌می‌توانند در مورد مشاغل موجود اطلاعاتی کسب کنند. این دفاتر فرصت‌‌های شغلی را از طریق پایگاه‌‌های داده و همچنین سازماندهی برنامه‌‌هایی برای دانشجویانی که به دنبال شغل هستند‌، ارائه ‌‌می‌دهند و در زمینه برنامه­ریزی و مدیریت شغلی به شما کمک ‌‌می‌کنند.

Leave A Reply

Your email address will not be published.