تحصیل در یونان | بررسی تمام شرایط تحصیل در یونان در سال 2021

0 94

تحصیل در یونانیونان مهد تمدن غرب در جنوب شرقی اروپا واقع شده است و آن را به عنوان یک کشور توسعه یافته می توان معرفی نمود. آتن پایتخت یونان از جمله شهرهای تاریخی و توریستی بوده که مسافران زیادی را جذب جاذبه های گردشگری خود کرده است. دانشگاه های این کشور از دانشگاه های معتبر بوده و هزینه تحصیل در این کشور در برخی مقاطع و رشته ها تقریبا رایگان می باشد. به همین سبب متقاضیان زیادی هر ساله به منظور تحصیل در یونان به این کشور مهاجرت می کنند. یکی از ویژگی های ممتاز این کشور این است که علاوه بر زبان یونانی که زبان اول این کشور بوده، زبان انگلیسی نیز رواج داشته که باعث تسهیل زندگی، آموزش و تحصیل در آن شده است. به منظور آشنایی بیشتر و رفاه حال شما، در این مقاله سعی کردیم تمام آنچه راجع به سفر و تحصیل به این کشور لازم است که بدانید اعم از شرایط تحصیل در مقاطع مختلف، نحوه اخذ و شرایط دریافت ویزا و… را به صورت اجمالی در اینجا بگنجانیم. موسسه حقوقی دادمهر عدالت یکی از معتبرین موسسین اعزام دانشجو به کشور یونان بوده که با راهنمایی های دقیق شما را با تمامی شرایط اخذ ویزای اقامت از طریق کار، تحصیل و سرمایه گذاری آشنا می کند و تا اخذ ویزا در کنار شما خواهد بود.

مقدمه ای بر تحصیل در یونان

کشور یونان دارای 22 دانشگاه بوده که تدریس به زبان یونانی صورت می گیرد. دندانپزشکی، پزشکی، داروسازی، علوم انسانی، وکالت، فیزیک، و معماری تنها بخشی از رشته هایی هستند در این دانشگاه ها قابل ارائه می باشند. آموزش و تحصیلات عالی در کشور یونان مانند ایران به دو طریق صورت می گیرد. تحصیلات دانشگاهی و فنی.

تحصیلات دانشگاهی توسط دانشگاه های معتبر،  مدارس پلی تکنیک  و مراکز هنرهای زیبا ارائه و تحصیلات فنی در برخی رشته ها مانند مذهب، هنر، ارتش، گردشگری و نیروی دریایی  در مراکز آموزشی فنی برگزار می شود. به غیر از برخی از رشته ها مانند پزشکی که 5 تا 6 سال طول می کشد. تمام مقاطع تحصیلات آکادمیک در این کشور حدود 4 سال زمان می برد که هر یک سال 2 ترم سپری خواهد شد. از مهم ترین دانشگاه های این کشور می توان به دانشگاه های  آتن، تسالونیکی، تراکیس و کرت اشاره نمود که از امتیازات بین المللی بالایی برخوردار هستند. برای پذیرش در این دانشگاه ها ریز نمرات تحصیلی  شانس پذیرش شما را بالا خواهد برد.

تحصیل در یونان در مقطع کارشناسی

شرایط تحصیل در این مقطع و در کنار مزایایی که دارد، این مقطع را برای داوطلبان خود تسهیل نموده است. فرد برای حضور در این مقطع باید حداکثر 19 سال سن داشته باشد. مقطع کارشناسی در کشورهای یونان 3 الی 4 سال متوالی طول خواهد کشید. در طول 4 سال تحصیلی، دانشجو علاوه بر تحصیل رایگان از خدمات درمانی نیز رایگان بهره مند خواهد شد و هیچ هزینه ای در این مقطع برای ثبت نام و یا تحصیل پرداخت نخواهد کرد. علاوه بر این در طول این زمان تمامی کتاب ها به صورت رایگان در اختیار فرد قرار خواهد گرفت و استفاده از کتابخانه های دانشگاه بلامانع و قابل در دسترس خواهد بود. همچنین دانشجو در طول این مدت می تواند به مدت 10 ساعت به شکل پاره موقت کار کند و مخارج خود را تامین نماید. داوطلب برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر و یا ورود به بازار کار باید مدرک pistichio که معادل کارشناسی در دیگر کشور ها می باشد را اخذ کرده باشند. هر مدرکی که در این کشور اخذ کرده باشید توسط دانشگاه و موسسات TEI ارائه می شوند. اشخاصی که قصد تحصیل در دانشگاه های انگلیسی را دارند باید برای این مقطع نمره 6 آیلتس را اخذ کرده باشد.

تحصیل در یونان در مقطع تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکتری)

داوطلب برای تحصیل در یونان در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری می بایست دوره ای را تحت عنوان Graduate Diploma سپری کرده باشد. این دوره بین کارشناسی و کارشناسی ارشد برگزار می گردد که پس از گذراندن نیمی از این دوره می توانند وارد دوره کارشناسی ارشد شده یا وارد بازار کار شوند که مدرک این دوره نیز پس از اتمام دوره ها ارائه خواهد شد. ارائه مدرک دیپلم 12 ساله و فارغ التحصیلی در مقطع کارشناسی از شرایط حضور در این می باشد. از دیگر الزامات ادامه تحصیل در این مقطع  و مقاطع بالاتر، معدل بالا و داشتن مدرک زبان یونانی یا انگلیسی می باشد. در طول دو سال تحصیل فرد داوطلب در مقطع کارشناسی ارشد، هزینه ادامه تحصیل در دانشگاه های خصوصی این کشور با خود فرد می باشد. از جمله خدمات این دوره می توان به خدمات درمانی رایگان و کار پاره وقت به مدت 20 ساعت اشاره نمود. مدرک تخصصی این دوره توسط دانشگاه محل تحصیل ارائه می گردد. دوره تحصیل در یونان در مقطع دکتری با توجه به رشته تحصیلی متغیر بین 3 تا 6 سال خواهد بود. در این مقطع فرد موضوع پایان نامه را به دانشگاه مورد نظر ارسال نموده و در صورت پذیرفته شدن باید از موضوع خود دفاع نماید. ریز نمرات در این مقطع از اهمیت چشمگیری برخوردار است. نمرات هر امتحان در این مقطع بین 1 تا 10 می باشد که اخذ نمره 1 به معنای مردود شدن در آن امتحان می باشد. فرد در مقطع دکتری می تواند تا 30 ساعت به شکل پاره وقت کار نماید. برای حضور در مقطع دکتری داشتن رزومه قوی، نمره آیلتس 7 و ارائه مقالات بین المللی معتبر از پیش شرط های تحصیل در یونان می باشد.

ویزای دانشجویی برای تحصیل در یونان

برای ادامه تحصیل در یونان باید ویزای دانشجویی اخذ گردد. برای اخذ این ویزا ابتدا باید نامه رسمی پذیرش یکی از دانشگاه های معتبر این کشور را اخذ نمایید. این نامه برای مقطع کارشناسی توسط وزارت آموزش عالی و امور دینی در یونان قابل دریافت خواهد بود و برای مقاطع بالاتر مکاتبات به صورت مستقیم با دانشگاه مورد نظر صورت می گیرد و مدارک باید به صورت مستقیم به دانشگاه ارسال گردد. درخواست ویزای تحصیل از سفارت خانه کشور مبدا صورت می پذیرد. فرم ها و مدارک لازم باید 3 هفته قبل از خروج از کشور به سفارت ارائه گردد. برای تکمیل مدارک به صورت تلفنی با سفارتخانه تماس گرفته و مدارک و قوانین را پرس و جو شوید برخی از سفارتخانه ها مدارک را از طریق ایمیل دریافت می کنند. پس از تکمیل مدارک باید به صورت حضوری در سفارتخانه آماده شوید  و فرم های مربوطه را تکمیل نمایید. برای تکمیل اطلاعات خود می توانید با مشاورین مجرب ما در موسسه حقوقی دادمهر عدالت تماس گرفته تا راهنمایی های لازم را این زمینه به شما ارائه شود.

شرایط و روند دریافت ویزای دانشجویی برای تحصیل در یونان

برای تحصیل در یونان، اخذ ویزا تحصیلی نوع D برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا و کشورهای ثالث الزامی می باشد. دانشجویان برای دریافت ویزا علاوه اسناد عمومی که شامل مدارک شناسایی و غیره می باشد، باید مدارکی چون مدارک پزشکی، رونوشت های دانشگاهی، گواهی لازم از تمکن و تصدیق حامی مالی، نداشتن سوء پیشینه را ارائه دهند. مراحل دریافت این ویزا به شکل زیر می باشد که می بایست طی شود.

 • تهیه مدارک ضروری جهت اخذ پذیرش در یک دانشگاه معتبر در یونان
 • دریافت دعوت نامه تحصیلی و اخذ پذیرش از سوی دانشگاه
 • تماس با سفارت یونان و رزرو وقت از کنسولگری
 • تهیه لیست مدارک برای ثبت درخواست ویزا تحصیل در یونان
 • ثبت درخواست با مراجعه حضوری به سفارتخانه یونان و تکمیل فرم، ارائه مدارک و تشکیل پرونده
 • پرداخت هزینه هایی که از سوی سفارتخانه اخذ می گردد. (هزینه ویزای تحصیل در یونان حدودا 90 یورو می باشد.)
 • و در نهایت اخذ ویزای تحصیل در تحصیل در یونان

این ویزا تا یک سال اعتبار داشته و فرد در این کشور اجازه اقامت تا پایان تحصیل را خواهد داشت.

برای راهنمایی بیشتر و پیگیری از تغییرات پیش آمده در این شرایط، می توانید از مشاورین مجرب ما در موسسه حقوقی دادمهر عدالت بهره مند شوید.

تحصیل در یونان و مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی

افرادی که در کشورهای خارج از اتحادیه اروپا زندگی می کنند باید ویزا نوع D را دریافت نمایند که این ویزا قابل تبدیل به ویزای کار می باشد. موارد زیر مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیل در یونان می باشد:

 • ارائه گواهی عدم سوء پیشینه و گواهی سلامت
 • ارائه مدارک تحصیلی و ریز نمرات ترجمه شده به زبان انگلیسی.
 • بیمه مسافرتی
 • عکس رنگی متقاضی
 • ارائه مدارکی دال بر داشتن تمکن مالی و گرفتن پرینت قابل ارائه از حساب بانکی فرد مهاجرت کننده و یا والدین وی
 • ارائه مدارک محل اسکان یا نامه ای از خوابگاه محل اقامت
 • ارائه انگیزه نامه و یا شرح دلایل و اهداف تحصیل در یونان
 • ارائه اصل و کپی از شناسنامه و پاسپورت
 • ارائه فرم تکمیل شده توسط سفارت
 • ارائه مدارکی از سوابق شغلی
 • ارائه مدارک پذیرنامه دانشگاه ای که قصد ادامه تحصیل در آن را دارید.
 • پاسپورت فرد باید تا 12 ماه اعتبار داشته باشد و در طی 10 سال اخیر صادر شده باشد.

در صورت مواجه شدن با هرگونه مشکل در مراحل اخذ ویزای تحصیل در یونان، می توانید از راهنمایی های موسسه حقوقی دادمهر عدالت بهره مند شوید.

Leave A Reply

Your email address will not be published.