تحصیل در آلمان در سال 2021

قدم به قدم تا تحصیل در آلمان؛ در مورد تحصیل در آلمان چه می‌دانید؟

0
کشور آلمان از کشورهای عضو اتحادیه اروپا و همچنین عضو شینگن میباشد اتحادیه اروپا

تحصیل در آلمانتحصیل در آلمان، برای بسیاری افراد صرفاً یک رویاست، برای برخی افراد یک هدف و برای تعداد معدودی از متقاضیان یک اتفاق نزدیک و محتمل است. ما به شما پیشنهاد می‌کنیم، اگر یکی از دسته‌های فوق هستید و با هر احتمال و فاصله‌ای، تحصیل در آلمان و دانشگاه‌های آلمان را به عنوان یک مقصود در نظر دارید، با ما در مطالعه این یادداشت همراه باشید. در ادامه قرار است تا یکی از جامع‌ترین و کامل‌ترین توضیحات ارائه شده در مورد مهاجرت تحصیلی به آلمان را مطالعه کنید.

آنچه در مورد تحصیل در آلمان مطالعه می‌کنید

در این یادداشت بنا داریم تا با یک دیدگاه فرآیند محور، تمام آنچه که در مورد تحصیل در آلمان نیاز است بدانید را در کنار هم مرور کنید. در این یادداشت اطلاعات دقیقی در مورد سیستم آموزشی آلمان ارائه شده و به عنوان یک مکمل برای توضیحات بخش اصلی، یعنی آموزش عالی، توضیحاتی در مورد انواع دبیرستان‌های آلمانی ارائه شده است. نباید فراموش کرد که تحصیل در دبیرستان‌های آلمان، فرصت خوبی است که والدین فرزندان خود را با یک دید بلندمدت و هوشمندانه، برای تحصیل در دانشگاه‌های آلمان آماده کنند. در کنار این تلاش کردیم تا ضمن بررسی علل جذابیت تحصیل در آلمان، به دقت هرچه تمام سیستم آموزش عالی آلمان را بررسی کنیم؛ نباید فراموش کرد که شناخت گوناگونی و تمایزهای این مراکز آموزش عالی، ضامن یک تصمیم‌گیری درست در مورد مقصد است.

مزایای تحصیل در آلمان

هرچند تقریباً هر کسی رویای زندگی، کار یا تحصیل در آلمان را دارد اما همچنان برخی افراد با دیده تردید در این تصمیم می‌نگرند. البته این اصلاً غیرعادی یا غیرمنطقی نیست؛ هم ما با وسواس در مورد مسیرهای آینده خود تصمیم می‌گیریم و این کاملاً طبیعی است. در مقابل اما تردید در مورد آلمان، به‌سادگی برطرف خواهد شد زیرا آلمان یک کشور سرآمد در تمام عرصه‌هاست. از اقتصادی عظیم، امنیت و رفاهی مثال‌زدنی تا آزادی‌های فردی، عدالت اجتماعی و یک سیستم آموزشی شگفت‌انگیز. به هر حال اگر در مورد تحصیل در آلمان تردید دارید، ما به شما علل کافی برای این تصمیم را می‌دهیم.

مزایای تحصیل در آلمان

1- شهریه تحصیل در آلمان کم یا به‌کلی رایگان است!

در حالی که امروزه آموزش عالی به‌واسطه تخصص‌گرایی و رقابت شدید در بازار کار به یک نیاز حیاتی تبدیل شده است، هزینه تحصیل در اغلب دانشگاه‌های سرشناس و موفق جهان، به شکل تصاعدی در حال افزایش بوده و باعث محروم شدن بسیاری از متقاضیان در ادامه تحصیل شده است. اما در آلمان داستان به کلی فرق دارد. این کشور تنها مقصد مشهور و بسیار باکیفیتی است که دانشگاه‌های آن، عملاً شهریه‌ای دریافت نکرده و رایگان هستند؛ البته به شرط تحصیل به زبان آلمانی. در نظر داشته باشید اما گاهاً ممکن است برخی از دانشگاه‌های، رشته‌های معدودی را حتی با وجود اینکه در زبان انگلیسی تدریس می‌شوند، رایگان در اختیار شما قرار دهند. در هر حال حتی تحصیل پولی نیز در آلمان هزینه بسیار کمی نسبت به سایر کشورها دارد. تحصیل در آلمان در عین اینکه بسیار خاص بوده و درهای فرصت‌های شغلی و علمی متعددی را به سوی شما می‌گشاید، عملاً رایگان است و این برتری اعجاب‌انگیزی به سیستم آموزشی این کشور بخشیده است. آمارها نشان می‌دهد که تقریباً از هر 3 شخصی که متقاضی تحصیل در اروپا هستند، دست‌کم یک‌نفر تحصیل در آلمان را بخاطر رایگان یا کم‌هزینه بودن آن انتخاب می‌کند.

2- دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی سطح یک

نه‌تنها در آموزشی عالی، بلکه حتی در دوره دبیرستان نیز، سیستم آموزشی آلمان بسیار برتر از استانداردهای جهانی است. به بیانی دیگر حتی بیش از نرم جهانی، خدمات و امکانات آموزشی در اختیار متقاضیان تحصیل در آلمان قرار می‌گیرد. بسیاری از دانشگاه‌های آلمان، هر ساله و به طور ثابت در لیست برترین دانشگاه‌های جهان قرار می‌گیرند. در آلمان مطابق آمارهای موجود 429 مرکز آموزش عالی وجود دارد که از این تعداد 109 مورد، دانشگاه‌های سطح بالا و بسیار باکیفیتی هستند که یا در سطح اروپا یا در سطح جهان شهرتی مثال‌زدنی دارند. تحصیل در دانشگاه‌های آلمان، بدون تردید سهم بسزایی در افزایش اعتبار علمی و تخصصی شما دارد. سوای آمارها، ارقام و رتبه‌بندی‌های جهانی، در عمل نیز تحصیل در دانشگاه‌های آلمان در عین اینکه پیچیده، زننده و خسته‌کننده نیست، با بیشترین بهره‌وری علمی و یادگیری همراه است. بسیاری از افراد سیستم آموزشی برتر این کشور را منشأ برتری آن در موضوعات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی می‌دانند.

3- گشت‌وگذار در کل اروپا با ویزای دانشجویی

اگر یک شهروند اروپایی نبوده به عنوان یک غیراروپایی، متقاضی تحصیل در آلمان باشید، بدیهی است که به ویزای تحصیلی نیاز دارید. برای اقامت بیش از 90 روز در آلمان، ویزای تحصیلی در اصل نوعی از ویزای اقامت بلندمدت بوده و تا مدت زمان تحصیل شخص، تمدید خواهد شد. بعدتر بیشتر به مبحث ویزای تحصیلی خواهیم پرداخت اما آنچه در این مورد اهمیت دارد، مزایای ویزای تحصیل در آلمان است. دارندگان این ویزا که در اصل همان افراد مشغول به تحصیل در آلمان هستند، آزادانه اجازه سفر به تمام کشورهای عضو ناحیه شینگن را دارند. هرچند هدف اصلی هیچ‌کس در گرفتن ویزای تحصیلی، سفر و گشت‌وگذار نیست اما اینکه چنین امکانی پیش روی شما باشد، ایده‌آل و کاملاً عالیست. در حالی هر ساله بسیاری افراد تلاش می‌کنند به ویزای شینگن دست یابند و بتوانند سفری آزادانه در سراسر اروپا را تجربه کنند، شما ضمن تحصیل در آلمان، این اجازه را بدون هیچ محدودیتی دارید.

4- دوره‌های آموزشی گوناگون و متعدد

آلمان به موازات اینکه میزبان تعداد زیادی از برترین دانشگاه‌های جهان بوده و بیش از 100 دانشگاه با شهرت جهانی را در سیستم آموزشی خود دارد، برنامه‌های آموزشی پرشمار و متعددی را در اختیار متقاضیان قرار می‌دهد. تحصیل در آلمان، از نظر انتخاب رشته با کمترین محدودیتی روبرو نیست و این بدان معنی است که شما با داشتن استعداد در هر شاخه‌ای، می‌توانید تحصیل در آلمان را به عنوان یک گزینه ایده‌آل در نظر بگیرید. اینکه آلمان تمرکز بیشتری بر روی رشته‌های مهندسی داشته و مایل به تربیت نیروی کار متخصص برای صنایع مختلف است، نباید باعث گمراهی شود. آلمان به همان اندازه که در ارائه برنامه‌های آموزشی مربوط به مهندسی پیشگام و موفق است، دانشگاه‌های پیشتازی در عرصه آموزش پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی یا سایر رشته‌های پیراپزشکی دارد. پس اگر شما نیز یکی از متقاضیان تحصیل در آلمان هستید اما بخاطر علاقه به رشته‌های شاخه تجربی با تردید مواجه هستید، باید گفت نیازی به تردید و دودلی نیست؛ آلمان قطعاً برنامه‌های آموزشی مناسبی برای شما دارد. در نظر داشته باشید که این موضوع در مورد رشته‌های انسانی نیز صادق بوده و دانشگاه‌های آلمانی، در آموزش مثلاً رشته حقوق، جایگاه رفیع و متمایزی دارند.

5- برنامه‌های آموزشی شناخته‌شده و معتبر در سطح جهان

در حالی که ممکن است تحصیل در برخی کشورهای دیگر، به علت عدم مطابقت برنامه آموزشی آن‌ها با سایر نقاط جهان، اعتبار کمتری داشته باشد، برنامه‌های آموزشی کشور آلمان در سطح جهان اعتبار داشته و به رسمیت شناخته می‌شوند. به عنوان مثال ممکن است مدرک مهندسی که در اوکراین می‌گیرید در کشور انگلستان برای اشتغال و مشغول به کار شدن، معتبر شناخته نشده و شما ملزم به گذراندن مجدد بعضی واحدها باشید اما این در مورد مدارک تحصیلی صادرشده از آلمان صادق نیست. با وجود پیشگام بودن کشور آلمان در آموزش مدرن، عملاً متقاضیان تحصیل در آلمان شانس بالایی برای دستیابی به یک مدرک معتبر جهانی دارند. تقریباً کمتر کشوری در جهان، مدارک تحصیلی صادرشده از سوی این کشور را به رسمیت نمی‌شناسند. این نه‌تنها در مورد آموزشی عالی، بلکه در مورد تحصیل در دبیرستان‌های آلمان نیز صادق است. دیپلم صادره از دبیرستان‌ها و هنرستان‌های کشور آلمان، عملاً در اقصی نقاط جهان، معیاری برای پذیرش دانشجویان است. به طوری که بسیاری از دانشگاه‌ها در کنار مدارک معتبری مانند (SAT)، دیپلم (ABITUR) آلمان را نیز به عنوان معیاری برای پذیرش قبول دارند.

6- مقرون به صرفه بودن هزینه‌های زندگی در کنار تحصیل در آلمان

در حالی که هزینه‌های تحصیل در آلمان، به خودی خود، بسیار کم و ناچیز هستند، هزینه‌های زندگی در آلمان نیز وضعیت مطلوبی دارند. با یک مدیریت مالی هوشمندانه و ایجاد تغییراتی ناچیز در عادات بد خودتان، می‌توانید هزینه زندگی در آلمان را بسیار کمتر از حد تصور، کاهش دهید. هرچند ممکن است برخی هزینه زندگی در آلمان را با هزینه زندگی با کشورهای کمتر توسعه‌یافته شرق اروپا مقایسه کنند و حکم به بالا بودن آن بدهند. اما واقعیت این است که با مقایسه میزان رفاه، آسایش و امکاناتی زندگی در آلمان با سایر کشورهای شرق اروپا، متوجه خواهید شد که اساساً زندگی در این کشور نه‌تنها گران و پرهزینه نیست، بلکه کاملاً مقرون به صرفه است. در نظر داشته باشید که شاید برخی از کشورهای اروپایی هزینه زندگی کمتری به دانشجویان تحمیل کنند اما با در نظر داشتن هزینه‌های ناچیز تحصیل در آلمان، عملاً حتی در آن صورت نیز، دست برتر با این کشور است.

7- فرصت‌های شغلی برای دانشجویان مشغول به تحصیل در آلمان

مطابق قوانین رسمی کشور آلمان، دانشجویان بین‌الملل اجازه دارند تا در کنار تحصیل، یک شغل پاره‌وقت داشته باشند و عملاً هیچ مانعی بر سر راه اشتغال آن‌ها وجود ندارد. مطابق قوانین رسمی تمام افراد شاغل به تحصیل در آلمان می‌توانند حداکثر 20 ساعت در هفته یا 120 روز در سال را مشغول به کار بوده و در برابر آن دستمزد دریافت کنند. مطابق بررسی‌های صورت گرفته، بیش از 60 درصد دانشجویان خارجی مشغول به تحصیل در دانشگاه‌های آلمان، یک شغل پاره‌وقت داشته و از این طریق بخشی از مخارج خود را تأمین می‌کنند. برای دسترسی به یک کار پاره‌وقت، نیازی نیست مدرک یا گواهی حرفه‌ای خاصی داشته باشید زیرا در آلمان، مشاغل ساده زیادی برای کار پاره‌وقت وجود دارد. اغلب دانشجویان خارجی دانشگاه‌های آلمان، در مشاغلی مانند آموزش خصوصی، نیروی اجرایی و دفتری، پرستار کودک و سالمندان مشغول به کار هستند. اینکه بتوانید یک پاره‌وقت برای خود دست‌وپا کنید، نقش بسزایی در حفظ استقلال مالی شما دارد. جالب است بدانید که اغلب افرادی که مشغول به تحصیل در آلمان هستند، پس از گذشت چندماه، با وجود داشتن یک شغل پاره‌وقت تقریباً از حمایت مالی خانواده بی‌نیاز شده و این بار سنگین را از دوش خانواده خود برمی‌دارند.

هزینه تحصیل در آلمان

تقریباً اغلب متقاضیان ایرانی، در مورد ابعاد مالی پروسه‌های تحصیل در خارج از کشور نگرانی دارند و این کاملاً طبیعی است. باید پذیرفت که سقوط ارزش پول ملی، تورم و مشکلات عمده اقتصادی، اغلب ایرانیان را با مشکلات و موانع مالی مواجه ساخته است. این در حالی است که حتی خانواده‌های متمول نیز، امروزه با در نظر داشتن تفاوت شدید قیمت ریال و یورو یا دلار، در این مورد با نگرانی‌های خاصی همراه هستند. به همین خاطر ما نیز با مدنظر قرار دادن این دغدغه و نگرانی موجود در مورد تحصیل در آلمان، بر آن شدیم تا فصلی از این مطلب را به بررسی ابعاد مالی تحصیل در آلمان اختصاص دهیم. در این بخش قصد داریم با ارائه یک تصویر شفاف در مورد هزینه تحصیل در آلمان و راه‌های کنترل و مدیریت آن، تا حدی از نگرانی‌ها و ابهام‌های شکل گرفته در ذهن شما، کم کنیم. پس اگر شما نیز در مورد موانع مالی نگرانی داشته و با مانع‌های اقتصادی مواجه هستید، مطالعه این بخش به شما پیشنهاد می‌شود.

هزینه تحصیل در آلمانهزینه‌های تحصیل در آلمان کم هستند؛ اما باز هم به مدیریت نیاز دارید!

با این وجود که شهریه دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی کشور آلمان بسیار کم یا حتی رایگان است و همچنین هزینه‌های زندگی نیز چندان قابل توجه نیست اما با این وجود، کنترل و مدیریت مالی الزامی است. همانطور که پیش‌تر به این موضوع پرداختیم، بیش از 60 درصد دانشجویان بین‌الملل کار پاره‌وقت انجام داده و با این روش دخل و خرج خود را متعادل می‌سازند. مدیریت منابع مالی و هزینه‌ها همیشه کار آسانی نیست؛ مخصوصاً برای دانشجویانی که تجربه زندگی دور از خانه را ندارند! اجازه دهید با یک دید کلی به استقبال این بخش برویم.

چقدر پول، برای چه کاری و در چه زمانی برای تحصیل در آلمان نیاز است؟

همانطور که گفته شد، دغدغه‌های مالی، بخش اعظم نگرانی‌های متقاضیان تحصیل در آلمان را تشکیل می‌دهد. با این وجود، قصد داریم تا در آغاز این بخش، با پرداختن به برخی پرسش‌ها، یک تصویر کلی از بعد مالی تحصیل در آلمان ارائه کنیم. همه متقاضیان جویای اطلاعات در این زمینه، با سه پرسش به سراغ ما می‌آیند؛ چه میزان پول، برای چه کاری و در چه مقاطعی نیاز است؟

سیستم آموزش و تحصیل در آلمان

سیستم آموزشی کشور آلمان، بر مبنای قواعد تعیین‌شده در قانونی اساسی این کشور شکل گرفته و در عمل حافظ منافع، اهداف و ارزش‌های مندرج در این قانون است. وزارت آموزش، امور فرهنگی و علوم کشور آلمان، اصلی‌ترین مرجع و نهاد قانونی تصویب دستورالعمل‌ها و سیاست‌های کلان یا خرد سیستم آموزش و تحصیل در آلمان است. این وزارتخانه، در نظارت بر کل فعالیت‌های مؤسسات، سازمان‌ها، بنیادها و مجامع آموزشی قانونی و مجاز این کشور، در تمام ایالت‌ها نظارت مستقیمی داشته و عملاً مسئول حسن اجرای امور آموزش و تحصیل در آلمان است. البته قوه اثرگذاری بر سیستم آموزشی، به طور متوازنی بین ساختارهای کشوری(سراسری) و فدرال توزیع شده و این موضوع کمک می‌کند تا در کنار ابتکارات محلی، برنامه‌های یکسان و یکپارچه کلی نیز، با بیشترین حد از موفقیت در دستیابی به اهداف، تصویب و اجرایی شوند. اما اولین پرسش در مورد سیستم آموزش و تحصیل در آلمان این است که اساساً ساختار آن به چه شکل است؟

سیستم آموزش در آلمان به چه شکل و در چه سطوحی شکل گرفته است؟

مطابق سیستم آموزشی این کشور، متقاضیان تحصیل، بسته به وضعیت سنی و پیشرفت مقطعی، در پنج مقطع مختلف آموزشی مشغول به تحصیل شده و خدمات آموزشی دریافت می‌کنند. لیست این پنج سطح آموزشی در ساختار تحصیلی آلمان به شرح زیر است.

 • آموزش اولیه کودکی (Early Childhood Education)
 • آموزش ابتدایی (Primary Education)
 • آموزش متوسطه (Secondary Education)
 • آموزش دانشگاهی (Tertiary Education)
 • آموزش(تحصیلات) تکمیلی (Continuing Education)

همانطور که پیداست، سیستم آموزش و تحصیل در آلمان، تا حد زیادی با نظام جدید آموزشی ایران مطابقت دارد. با این وجود ایرانیان کمتر برای تحصیل در این کشور با چالش مواجه شده و تقریباً با آلمانی‌ها، درک مشترکی از مقاطع مختلف تحصیلی دارند. در نظر داشته باشید که پرداختن تمام و کمال به تمام این مقاطع تحصیلی در حوصله متن نیست اما تلاش می‌کنیم با توجه به لزوم جامع بودن متن، نکات و جزئیات مهم مقاطع مختلف را بررسی کنیم. البته در نظر داشته باشید که اصل تمرکز ما بر آموزش دانشگاهی و تحصیلات تکمیلی در آلمان است. اجازه دهید کار را با یک بررسی اجمالی در مورد مقاطع پایین‌تر آغاز کنیم.

آموزش عالی در آلمان

آموزش عالی آلمان، برای افرادی واجد شرایطی که تحصیلات متوسطه را با موفقیت پشت سر گذاشته باشند، خدمات آموزشی وسیع و کارآمدی ارائه می‌کند. این سیستم کاملاً در راستای تکمیل آموزش‌های دوره دبیرستان بوده و در عمل رابطه تنگاتنگی با آموزش در دبیرستان‌های آلمان دارد. به همین علت است که پیشنهاد می‌کنیم در صورت فراهم بودن امکانات و داشتن یک برنامه بلندمدت برای تحصیل در آلمان، تصمیم خود را برای دبیرستان عملی کنید. اغلب افرادی که دوره آموزش عالی را برای تحصیل در آلمان انتخاب می‌کنند، پیش از ادامه تحصیل، مجبور به گذراندن دوره‌های پیش‌نیاز می‌شوند و این بخاطر تفاوت سیستم آموزشی ایران و آلمان است. اما اگر از دوره دبیرستان تحصیل در آلمان را کلید زده باشید، نیازی به گذراندن این دوره‌ها نیست. آموزش عالی در این کشور، یکی از پیشرفته‌ترین و خاص‌ترین ساختارها را دارد. دانشگاه‌های آلمان در عمل با استقلال کامل نسبت به دولت آلمان اداره شده و درتصمیمات مختلفی از جمله اعطای بورس، پروژه‌های تحقیقاتی، جهت‌گیری‌های علمی و شیوه تدریس یک استقلال مثال‌زدنی دارند. البته به معنی پایبند نبودن آن‌ها به قوانین نیست؛ شوراهای مختلف علمی در ائتلاف و همفکری با هم همواره در تلاش هستند تا تعادل این ساختار را حفظ کنند. آموزش عالی این کشور، مانند آموزش دوره دبیرستان، با چندین نوع از مراکز علمی و مؤسسات آموزشی، بسته به جزئیات مختلفی، میزبان دانشجویان و متقاضیان تحصیل است.

مؤسسات آموزش عالی آلمان چند دسته هستند؟

سیستم آموزش عالی در آلمان، در اصل اشاره به مجموعه‌ای از مؤسسه‌های شناخته‌شده، رسمی و معتبری دارد که در کنار ارائه آموزش‌های علمی یا عملی، مدارک تحصیلی، گواهی‌های تأیید صلاحیت حرفه‌ای یا گواهی‌های پایان‌دوره معتبری را در اختیار شما قرار می‌دهند. مدارک صادره از این مؤسسات اساساً یا از سوی بازار کار محلی یا در سطح جهان معتبر شناخته‌شده و نیازهای شما را برآورده می‌سازند. این مؤسسات در آلمان به 10 دسته یا گونه مختلف تقسیم می‌شوند. اما با در نظر داشتن محدودیت فضا و زمان، صرفاً گونه‌های پرکاربرد و پرطرفدار دانشگاه‌های آلمان را مورد بررسی قرار می‌دهیم. در صورتی که نیازمند اطلاعات بیشتری در مورد تحصیل در آلمان، در مقطع آموزش عالی هستید، می‌توانید به طور مستقیم با ما در ارتباط باشید. در ادامه قصد داریم این دانشگاه‌های آلمان را به طور اجمالی معرفی کنیم.

 • دانشگاه‌های جامع آلمان که با عنوان (Universitat) شناخته می‌شوند
 • دانشگاه‌های فنی آلمان که با عنوان (Technische Universitat) می‌شوند
 • مدارس عالی آموزش فنی آلمان که با عنوان (Technische Hochschulen) شناخته می‌شوند.
 • دانشگاه‌های علمی-کاربردی که با عنوان (Fachhochschulen) شناخته می‌شوند
 • دانشگاه‌های حرفه‌آموزی که با عنوان (Berufsakademie) شناخته می‌شود.

این مراکز علمی و آموزشی چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟ این پرسشی است که احتمالاً پس از مواجه با آن‌ها در ذهن شما شکل گرفته است. قصد داریم تا در ادامه، به جای درگیری شدن با توضیحات و توصیف هر یک از این مراکز آموزش عالی، در قالب مجموعه‌ای از نکات، آنچه برای تصمیم‌گیری نیاز دارید را در کنار هم مرور کنیم. پس اگر یکی از متقاضیان تحصیل در آلمان، در مقطع آموزش عالی هستید، مطالعه این نکات به شما در تصمیم‌گیری کمک شایانی می‌کند.

نکاتی در مورد تفاوت و تمایز مراکز آموزش عالی در آلمان

 • دانشگاه‌های جامع آلمان که از آن‌ها تحت عنوان (Universitat) یاد می‌شود، در اصل مشابه دانشگاه‌های عادی و نرمال ایرانی هستند که در رشته‌های مختلف آکادمیک، آموزشی با محوریت مسائل تئوریک را به دانشجویان خود ارائه می‌دهند. این قسم از دانشگاه‌ها تمام رشته‌ها را تحت پوشش خود داشته و هر سه مقطع آموزش عالی یعنی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا را تحت پوشش خود دارند.
 • دانشگاه‌های فنی آلمان که به آن‌ها (Technische Universitat) گفته می‌شود، ساختار آموزشی یکسانی با دانشگاه‌های جامع دارند اما تمرکز آن‌ها صرفاً بر رشته‌های فنی و مهندسی بوده و سایر رشته‌ها را در چارت آموزشی خود ندارند؛ این تفاوت بین دانشگاه‌های جامع و دانشگاه‌های فنی است. ماهیت این نوع از دانشگاه‌های آلمان کاملاً مشابه دانشگاه‌های ایرانی است که با پسوند “صنعتی” شناخته می‌شوند.
 • تفاوت دانشگاه‌های فنی آلمان(Technische Universitat) با مدارس عالی آموزش فنی(Technische Hochschulen) در این است که دسته اول، امکان صدور مدارک کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا را هم دارند اما دسته دوم، تنها مجاز به اعطای مدارک کاردانی و کارشناسی هستند. وگرنه هم دانشگاه‌های فنی آلمان و هم مدارس عالی آموزش فنی، هر دو بر رشته‌های فنی و مهندسی تأکید داشته و از نظر سیستم آموزشی تمایز چندانی ندارند.
 • دانشگاه‌های علمی-کاربردی که با عنوان (Fachhochschulen) شناخته می‌شوند، اساساً سطح پایین‌تری از دانشگاه‌های جامع آلمان داشته و اعتبار علمی آن‌ها به‌مراتب کمتر است. این دانشگاه بر روی آموزش علوم و هنرهای کاربردی تأکید داشته و به نوعی ماهیتی همانند دانشگاه‌های فنی و حرفه‌ای یا دانشگاه‌های علمی-کاربردی ایران دارند. علومی مانند مهندسی، رشته‌های مرتبط با تکنولوژی و صنعت و همچنین کسب‌وکار، در این دانشگاه‌ها تدریس می‌شوند.
 • دقت داشته باشید که دانشگاه‌های علمی-کاربردی، هم از حیث اعتبار آموزشی و هم از حیث شیوه پذیرش، با دانشگاه‌های فنی و مدارس عالی آموزش فنی تفاوت دارند. در حالی که عملاً مدارس عالی آموزش فنی و دانشگاه‌های فنی، در اصل ادامه سیستم آموزشی موجود در گیمنازیوم‌ها هستند، مراکز (Fachhochschulen) محصلانی که در دوره دبیرستان در ریال‌شوله، هاپت‌شوله یا بروفس‌شوله مشغول به تحصیل بوده‌اند را پذیرش می‌کنند.
 • باید خاطرنشان کرد که مراکز (Fachhochschulen) مجاز به اعطای مدرک دکترا نیستند و مدارکی هم که اعطا می‌کنند دقیقاً با کارشناسی و کارشناسی ارشد یکسان نیستند اما از نظر اعتبار علمی، ارزشی برابر با آن‌ها دارند. البته دانشگاه‌های علمی کاربردی یا همان مراکز (Fachhochschulen) نیز با تأیید مؤسسات علمی-پژوهشی، ممکن است تحت شرایط خاصی بتوانند مدرک دکترا اعطا کنند.
 • اعتبار علمی آموزش مراکز علمی-کاربردی آلمان، کمتر از مراکز دانشگاهی است اما بسیاری از کارفرمایان بومی آلمانی، گواهی‌ها و مدارک صادره از این مراکز را ترجیح می‌دهند.

تسلط بر زبان آلمانی

بارها بر این موضوع تأکید شده که اگر در صدد داشتن یک فرصت رایگان برای تحصیل در آلمان هستید، باید یادگیری زبان آلمانی را در دستور کار قرار دهید. اغلب دوره‌هایی که زبان آموزشی آن‌ها انگلیسی است، رایگان نیستند و به ندرت می‌توانید دوره‌های انگلیسی رایگان، برای تحصیل در آلمان پیدا کنید. مراکز آموزش عالی در آلمان، به منظور اثبات سطح تسلط شما بر زبان آلمانی، تقاضای مدارک رسمی و معتبری دارند. مطابق تجربه و اعلان رسمی دانشگاه‌های آلمان، مدارک زبان آلمانی، مطابق لیست زیر، معتبر شناخته می‌شوند.

 • دیپلم زبان آلمانی از نوع (DSD II)
 • مدرک آزمون مهارت زبان آلمانی برای پذیرش در آموزش عالی مختص متقاضیان خارجی (DSH)
 • مدرک آزمون زبان آلمانی برای خارجی‌زبانان (Test DAF)

یافتن خوابگاه یا فضای اسکان

حال پس از اینکه از صدور ویزای تحصیلی آلمان و اخذ پذیرش در دانشگاه اطمینان حاصل شد، باید فکری به حال اسکان و خوابگاه بکنیم. برای دانشگاه‌هایی که خوابگاه را به عنوان بخشی از خدمات خود دارند، مشکلی از این نظر وجود نداشته و می‌توانید به‌سادگی از طریق سایت دانشگاه، محل اسکان خود را رزرو و هزینه آن را پرداخت کنید. اما در شرایطی که خوابگاه نه جز خدمات دانشگاه بوده و نه بورسیه ویژه‌ای برای آن دارید، پیشنهاد می‌کنیم به سراغ سالن‌های اقامت دانشجویی بروید. این مجتمع‌ها که ساختار و خدماتی مشابه با خوابگاه‌های خودگردان دارند در قالب 57 مؤسسه مختلف و در 194هزار نقطه آلمان فعال بوده و فضای کافی برای اسکان دانشجویان فراهم می‌کنند. متقاضیان اسکان در این مراکز می‌توانند درخواست خود را به صورت آنلاین ثبت کرده و منتظر بررسی آن بمانند. با توجه به بالا بودن میزان تقاضاها، هر مرکز معیارهای خاصی برای اسکان دانشجویان بین‌الملل داشته و بسته به آن شانس شما برای پذیرش تعیین می‌شود. به طور مثال برخی مراکز، امتیاز ویژه‌ای برای دانشجویان سال اولی قائل هستند. به منظور کسب اطلاع دقیق در این مورد، می‌توانید به صورت مستقیم با ما در ارتباط باشید.

انواع ویزاهای تحصیلی آلمان

اهمیت بالای این مبحث ما را بر آن داشت تا یک بخش اختصاصی برای آن تدارک ببینیم. در ادامه قرار است تمام اطلاعات کلیدی موجود در مورد انولع ویزای تحصیلی آلمان را در کنار هم مرور کنیم.

ویزای تحصیلی آلمان(معمولی)این همان ویزای استانداردی است که برای متقاضیان تحصیل در آلمان صادر خواهد شد. باید گفت اصلی‌ترین شرط برای گرفتن این نوع از ویزای تحصیلی آلمان، داشتن نامه پذیرش ابتدایی از سوی دانشگاه‌های آلمانی است.
ویزای تحصیلی متقاضی | این نوع از ویزای تحصیلی آلمان شرایط خاصی دارد. متقاضیانی که برای تکمیل پروسه ثبت‌نام خود، به هر علتی نیازمند مراجعه حضوری به دانشگاه باشند اما هنوز نامه پذیرش ابتدایی آن‌ها از سوی دانشگاه صادر نشده باشد، باید از این ویزا استفاده کنند. باید تأکید کرد این نوع ویزای تحصیلی آلمان به شما اجازه تحصیل در این کشور را نداده و صرفاً برای طی کردن مراحل ثبت درخواست و ثبت‌نام در مراکز آموزش عالی است.
ویزای تحصیلی مختص دوره‌های یادگیری زبان | همانطور که از نام آن پیداست، این نوع از ویزای تحصیلی آلمان، صرفاً برای تحصیل در دوره‌های یادگیری زبان اعتبار دارد.

مدارک مربوط به متقاضی ویزای تحصیلی آلمان

در ادامه قصد داریم اصلی‌ترین و اساسی‌ترین نیازمندی‌ها و الزامات اخذ ویزای تحصیلی را در کنار هم مرور کنیم. بدیهی است که در صورت نیاز، ممکن است سفارتخانه یا کنسولگری کشور آلمان به طور ویژه‌ای به شما برای تکمیل سایر مدارک ابلاغیه رسمی بدهد. هرچند این یک شرایط نادر است و در قریب به اتفاق موارد نیازی به مدارک بیشتری نبوده و صرفاً ارائه این مدارک و داشتن این پیش‎نیازهای کافیست.

مدارم ویزای تحصیلی آلمان

1- فرم درخواست ویزای ملی را به طور کامل پر کرده و به شکل امضاشده و رسمی در اختیار سفارت قرار دهید.
2- پاسپورت معتبر متقاضی
3- دو رونوشت خوانا و مناسب از پاسپورت متقاضی
4- گواهی تولد متقاضی(شناسنامه مورد پذیرش واقع می‌شود)
5- عکس‌های جدید و به‌روز با رعایت استانداردهای عکس پاسپورتی(دست‌کم 3 عدد)
6- کپی از مدارک پیشین اقامت در کشور آلمان(در صورت وجود)
7- آخرین نسخه از ویزای شینگن متقاضی(در صورت وجود)
8- سند ازدواج(در صورت وجود)
9- گواهی تولد فرزندان(درج در شناسنامه کافی است)
10-مدارک و مستندات مورد نیاز برای اثبات وجود پشتوانه مالی
11- مدارک مربوط به اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمانی
12- مدارک مربوط به آخرین دوره تحصیلی سپری‌شده

مدارک و مستندات مورد نیاز برای اثبات وجود پشتوانه مالی

همانطور که احتمالاً بارها در طول یادداشت با این موضوع مواجه شده باشید، یکی از شروط اخذ ویزای تحصیلی آلمان، داشتن پشتوانه مالی برای اقامت یکساله در این کشور است. دولت آلمان نیاز دارد از استقلال مالی شما اطمینان حاصل کند و این ممکن نیست مگر با ارائه حداقل یکی از مدارک زیر. دقت داشته باشید که ارائه حتی یکی از این مستندات، برای احراز شرط پشتوانه مالی کافی است.

 • ارائه مدارک رسمی، معتبر و تأییدشده مربوط به وثیقه 10332 یورویی در حساب رسمی اعلام شده
 • تعهدنامه و شواهد مربوط به سوابق درآمد والدین و دارایی‌های مالی آن‌ها
 • نامه تعهد یک شخص مقیم آلمان که از آن تحت عنوان اعلامیه تعهد یاد می‌شود.
 • گواهی رسمی و معتبر اخذ بورسیه تحصیلی از مراکز مجاز کشور آلمان. مبلغ بورسیه باید بخش اعظم هزینه‌های یکساله شما را پوشش دهد.
 • تضمین بانکی صادرشده از سوی یکی از بانک‌های معتبر آلمانی که به طور ویژه برای متقاضی صادر شده باشد.

مدارک مربوط به اخذ پذیرش از دانشگاه‌های آلمانی

 • گواهی صادره با کد رهگیری از پلتفرم (UniAssist)
 • نامه رسمی پذیرش موقت دانشگاه مقصد
 • رونوشت نامه‌نگاری‌های صورت‌گرفته با دانشگاه مقصد

مدارک مربوط به آخرین دوره تحصیلی سپری‌شده

 • مدارک دیپلم و گواهی پایان‌دوره پیش‌دانشگاهی(برای متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی)
 • مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد برای متقاضیان تحصیل در مقاطع ارشد و دکترا

سایر مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان

 • مدارک مربوط به بیمه دانشجویی خریداری‌شده توسط متقاضی
 • مدارک مربوط به نتایج حاصل از آزمون ورودی یا سایر دیپلم‎های بین‌المللی اخذشده
 • مدارک مربوط به اثبات تسلط متقاضی بر زبان آلمانی یا انگلیسی

مراحل عملی اخذ ویزای تحصیلی آلمان

برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان یکسری امور را باید به ترتیب انجام دهید. در این قسمت از مقاله سعی کرده ایم این مراحل را بصورت کامل توضیح دهیم. اگر در مورد این مراحل سوالی داشته باشیدف میتوانید با تماس با کارشناسان موسسه حقوقی دادمهر عدالت مشکل خود را برطرف کنید. مراحل دریافت ویزای تحصیلی کشور المان به ترتیب زیر میباشد.

مراحل دریافت ویزای تحصیلی آلمان

 • ابتدا نزدیک‌ترین سفارخانه یا کنسول‌گری آلمان را یافته با مراجعه به سایت رسمی سفارت، اطلاعات لازم را بدست آورید. دولت آلمان در تهران سفارتخانه داشته و می‌توانید برای این منظور به سایت آن مراجعه کنید.
 • مروری بر مدارک و پیش‌نیازها داشته باشید. این کمک می‌کند تا از نبود نقص در مدارک خود مطمئن شوید. شایان ذکر است که سایت سفارتخانه‌ها نیز، در مورد مدارک مورد نیاز اطلاعات کاملی در اختیار شما قرار می‌دهند.
 • وقت مراجعه حضوری و مصاحبه بگیرید. پس از اینکه کامل آماده شدید، باید یک جلسه حضوری یا همان وقت مصاحبه از سفارت آلمان بگیرید. این کار از طریق سایت رسمی و مطابق مراحلی که سایت اعلام کرده، انجام می‌شود. سایت به صورت آنلاین و به شکل خودکار نزدیک‌ترین زمان ممکن برای مصاحبه حضوری را به شما اعلام می‌کند.
 • تمام مدارک فیزیکی، اصل و رونوشت‌ها را مجدد گردآوری کرده و به شکل یک پرونده کامل آماده کنید. شما باید این پرونده که مستندات فیزیکی متعددی در آن ضمیمه شده است را با خود به مصاحبه حضوری ببرید.
 • خود را برای مصاحبه حضوری آماده کرده و در موعد مقرر به سفارت مراجعه کنید. فراموش نکنید که باید مبلغ مورد نیاز برای مصاحبه حضوری را نیز پرداخت و فیش پرداختی را نگهداری کنید. بسته به شرایط و کشوری که در آن به مصاحبه می‌روید، بین 60 تا 75 یورو هزینه دارد.
فراموش نکنید گرفتن وقت مصاحبه برای تحصیل در آلمان، بسته میزان شلوغی و تعداد متقاضیان در انتظار تعیین خواهد شد و هیچ قاعده قطعی برای پیش‌بینی تاریخ آن وجود ندارد. چنانچه در یک سفارتخانه، تعداد متقاضیان در انتظار زیاد باشد، وقت مصاحبه حضوری بسیار دیرتر از حد انتظار اعطا خواهد شد. اما به محض اتمام مصاحبه حضوری و تحویل مدارک، نتیجه نهایی حداکثر تا 25 روز پس از آن، اعلام و ابلاغ خواهد شد.
Leave A Reply

Your email address will not be published.