ویزای کار آلمان (مهاجرت کاری به آلمان)

قدم به قدم تا دریافت ویزای کار آلمان؛ در مورد مهاجرت کاری به آلمان چه می‌دانید؟

0 2,003

وبزای کار آلمان که آن را تحت عناوین ویزای بلوکارت آلمان (Blue Card) و همچنین ویزای جستجوی کار آلمان (Job Seeker) میشناسند، از پرطرفدارترین ویزاهای کاری در جهان میباشد. برای اینکه از عظمت اقتصادی و وضعیت مطلوب رفاه در کشور آلمان اطلاع داشته باشید، نیازی نیست حتماً متقاضی مهاجرت به این کشور باشید. واقعیت این است که آلمان یکی از کشورهای سرآمد اروپا و تبعاً جهان است. در هنگام سخن گفتن در مورد این کشور، باید بدانید که در مورد عظیم‌ترین و موفق‌ترین اقتصاد اروپا سخن می‌گوییم.

آلمان با یک تولید ناخالص داخلی 3.4 تریلیون دلاری، با فاصله، پیش‌تر از انگلیس و فرانسه، به برترین اقتصاد اروپا تبدیل شده است. بدیهی است که کشوری با این اقتصاد عظیم، در کنار رفاه اجتماعی بالایی که دارد، فرصت‌های شغلی متعددی را برای متقاضیان اشتغال فراهم می‌کند. زیرا اساساً بدون حجم عظیمی از کار، اشتغال و فعالیت شغلی، به ارمغان آوردن 3.4 تریلیون دلار تولید، ممکن نیست. واقعیت نیز هیچ تضادی با این موضوع ندارد؛ آلمان از دید بسیاری از متقاضیان اشتغال و کاریابی در اروپا، بهشت آرزوهاست.

آمار بیکاری در کشور آلمان نزدیک به صفر میباشد. این کشور در زمینه های مختلف با کمبود نیروی متخصص مواجه است.

شاید در این کشور، پیاده‌روها با طلا سنگفرش نشده باشند اما حتماً دلیلی وجود دارد که به آن لقب پایتخت رویاهای اروپایی را می‌دهند. کار در آلمان بدون تردید، می‌توان فرصتی برای ساختن رویاهایتان دور و دراز شما باشد اما پیش از آن باید برای یک پرسش، پاسخ مناسبی پیدا کنید؛ چگونه می‌توان رویای مهاجرت کاری به آلمان را تحقق بخشید؟ ما برای پاسخ به این پرسش، اینجاییم.

اگر قصد دریافت ویزای کار آلمان را دارید، کارشناسان موسسه حقوقی دادمهر عدالت بصورت کاملا تضمینی این ویزا را برای شما دریافت خواهند کرد. بنابراین اگر قصد مهاجرت کاری به آلمان را دارید و تصمیم قطعی خود را گرفته اید، فرصت را از دست ندهید. کارشناسان ما آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان میباشند. 

شرایط کار در آلمان برای ایرانیان

شرایط کار در آلمان برای ایرانیان بسیار عالی میباشد. میتوان گفت از بین 50 هزار درخواست ویزای کار آلمان که توسط ایرانیان انجام میشود، 38 هزار درخواست با جواب مثبت مواجه میشوند. این به این معنی است که 70% درخواست ابرانیان برای دریافت ویزای کار آلمان، موفقیت آمیز میباشد.البته لازم به ذکر است که مهارت زبان آلمانی در دریافت ویزای کار آلمان تاثیر بسیار زیادی خواهد داشت.

همانطوری که در نمودار زیر مشاهده میکنید، ویروس کرونا و تاثیراتی که در بازار کار جهان گذاشته است، باعث افزایش نیاز بازار کار آلمان به نیروی متخصص شده است و همین عامل باعث کاهش هرچه بیشتر نرخ بیکاری در این کشور شده است. بنابراین در اوضاع کنونی شرایط کار در آلمان برای ایرانیان بسیار مساعد میباشد. اگر نیاز به اطلاعات بیشتر در این باره دارید، حتما با ما تماس بگیرید.

مراحل دریافت ویزای کار آلمان و انواع آن

همانطوری که در اول این مقاله ذکر شد، در حالت کلی دو نوع ویزای کار آلمان داریم. نوع اول ویزای بلوکارت آلمان، نوع دوم ویزای جستجوی کار آلمان که اصطلاحا به آن ویزای جاب سیکر آلمان نیز گفته میشود. در ادامه به بررسی هرکدام از این ویزاها و شرایط دریافت آن خواهیم پرداخت.

انواع ویزای کار آلمان

ویزای بلوکارت آلمان (Blue Card)

برای دریافت ویزای بلوکارت آلمان، فرد متقاضی بایستی از قبل از طرف یک شرکت آلمانی دعوتنامه داشته باشد. این دعوتنامه در واقع به عنوان قرارداد محسوب میشود. همچنین شرط دیگر دریافت ویزای بلوکارت آلمان این است که میزان درآمد سالانه و ماهیانه فرد متقاضی بایستی در چهارچوب مشخص شده از سمت سفارت آلمان باشد. مقدار مشخص شده درآمد سالانه از طرف سفارت، برای هر شغل متفاوت است، اما بطور میانگین بایستی در حدود 50 هزار یورو سالانه و یا 4 هزار یورو ماهانه باشد.

مزایای بلوکارت آلمان | ویزای بلوکارت آلمان، دو مزیت خیلی بزرگ دارد. مزیت اول این است که میتوانید خانواده خود را از همان ابتدا وارد خاک آلمان کنید. مزیت دوم آن این است که بعد از گذشت 21 ماه، متقاضی میتواند اقامت دائم آلمان را دریافت کند.

ویزای جستجوی کار آلمان (Job Seeker)

ویزای جست و جوی کار آلمان که به ویزای جاب سیکر آلمان معروف است، مدت زمان کوتاه تری دارد. اما برای دریافت آن شرط خاصی وجود ندارد. دریافت ویزای جستجوی کار آلمان به فرد این امکان را میدهد که به مدت شش ماه در کشور آلمان حضور داشته باشد و به دنبال شغل مورد نظر خود بگردد.  شغلی که فرد متقاضی در این نوع ویزا پیدا میکند بایستی مرتبط با مدرک تحصیلی او باشد. در این روش فرد متقاضی بعد از پیدا کردن کار در کشور آلمان میتواند ویزای کار آلمان را دریافت کرده و  خانواده خود را با خود همراه کند.

شروط دریافت ویزای جستجوی کار آلمان | فر متقاضی بایستی دارای حداقل مدرک کارشناسی باشد، سه سال سابقه کار همراه با بیمه داشته باشد، البته داشتن بیمه در سوابق کاری اجباری نیست اما اگر باشد بهتر است. تسلط کافی در زبان آلمانی داشته باشد.

لیست مشاغل مورد نیاز آلمان 2021 (وضعیت بازار کار آلمان)

شاید کمی وسواس‌گونه به نظر برسد اما نیاز است تا در این مورد، بر یک نکته مجدداً تأکید شود. در این بخش شما با پرطرفدارترین مشاغل آلمان، مواجه خواهید شد. این مشاغل، بیش از سایر انواع مشاغل مورد تقاضای کارگران و کارمندان بوده و اغلب افراد علاقمند به مهاجرت کاری به آلمان، میل بالایی برای کار در این موقعیت‌های شغلی دارند. بدین منظور ابتدا به سراغ لیست مشاغل مورد نیاز آلمان می‌رویم و تلاش می‌کنیم تا مشاغلی که بیش از سایرین مورد تقاضا هستند و افراد مختلف در صدد دستیابی به آن‌ها هستند را بررسی کنیم. (جدیدترین لیست سفید آلمان)

جدیدترین لیست مشاغل مورد نیاز ویزای آلمان

طراحی صنعتی روانشناسی اقتصاد
مهندسی کشاورزی و دامی مهندسی کشاورزی (علوم و صنایع غذایی) مهندسی کامپیوتر (سخت افزار)
علوم تربیتی شیمی کاربردی هندسه کامپیوتر گرایش نرم افراز
کتابداری مهندسی مواد سرامیک مهندسی برق
کتابداری شاخه پزشکی مهندسی پزشکی دبیری علوم اجتماعی
حسابداری حسابداری و مدیریت جهانگردی حقوق
حقوق خارجی مددکاری اجتماعی مامایی
مکانیک متالوژی مدیریت بازرگانی
مدیریت دولتی مدیریت صنعتی مهندسی کشاورزی
مهندسی کامپیوتر (نرم افزار) مهندسی مکانیک (حرارت سیالات) مهندسی مکانیک
مهندسی صنایع مهندسی شیمی مهندسی تکنولوژی نظری
مترجمی زبان انگلیسی موسیقی علوم اقتصاد (اقتصاد نظری)
علوم تربیتی (پیش دبستانی و دبستانی) روانشناسی بالینی روانشناسی کودکان استثنائی
ریاضی محض شیمی محض مترجمی زبان آلمانی
تولید آهن و فولاد زبان انگلیسی زیست شناسی (میکروبیولوژی)
مهندسی معماری علوم اقتصاد (اقتصاد صنعتی) علوم اجتماعی
زیست شناسی علوم جانوری علوم جانوری پرستاری

بررسی پردرآمدترین مشاغل در آلمان

میزان درآمد مشاغل در کشورهای مختلف با یکدیگر متفاوت میباشد. به این نکته توجه کنید هزینه زندگی ماهیانه در کشور آلمان بطور متوسط 900 یورو میباشد. این به این معنی است که هر فردی، حتی با کمترین میزان درآمد، میتواند زندگی خوبی در کشور آلمان برای خود فراهم کند. در جدول و نمودار زیر لیست پردرآمدترین مشاغل در آلمان در سال 2021 را بطور کامل مورد بررسی قرار داده ایم. اگر قصد دریافت ویزای کار آلمان را دارید بهتر است لیست زیر را مورد بررسی قرار دهید.

لیست پردرآمدترین مشاغل در آلمان متوسط در آمد ماهانه بر حسب یورو
مدیر حسابداری €5670
مدیر مالی €7380
مدیر شعب بانک €6650
مدیر پروژه €5800
مدیر ارشد €8080
مدیر هتل €6300
دندانپزشک €8700
وکیل €7170
مدیر فروش €6600

همچنین برای اینکه بتوانید پردرآمدترین مشاغل در آلمان را بهتر مقایسه کنید. شکل نموداری آن را برای شما آورده ایم. بر طبق داده های جدول بالا و همچنین بر طبق آنچه در نمودار پایین مشاهده میکنید، شغل دندانپزشکی، بیشترین میزان درآمد را در بین دیگر مشاغل دارد. اگر در این مورد سوالی داشته باشید، میتوانید با کارشناسان موسسه حقوقی دادمهر عدالت تماس بگیرید، تا شما را بطور کامل راهنمایی کنیم.

نحوه کاریابی در آلمان؛ چگونه فرصت کار در آلمان را شکار کنیم؟

واقعیت این است که اولین قدم برای دریافت ویزای کار آلمان یا هر کشور دیگری، نیاز است تا فرصت‌های موجود را در اصطلاح شکار کنید. بدون موفقیت در کاریابی، فرصتی برای اشتغال وجود ندارد و در عمل همه اعمال انجام‌شده و پروسه‌های سپری‌شده برای به‌واقعیت تبدیل شدن رویای کار در آلمان، رنگ می‌بازد و این کاملاً بدیهی است. اما کاریابی در آلمان با چه روش‌هایی قابل انجام است. ما دو مسیر اصلی برای یافتن کار در آلمان معرفی می‌کنیم؛ ارتباط آنلاین و کاریابی از طریق سایت‌ها و همچنین کاریابی از طریق ویزای جاب سیکر آلمان. 

سایت های کاریابی آلمان | ارتباط آنلاین و کاریابی از طریق سایت‌ها

اما برای افرادی که به هر علتی، امکان سفر و اخذ ویزای جاب سیکر آلمان را ندارند، یک مسیر آسان‌تر وجود دارد. این دسته از متقاضیان کار در آلمان می‌توانند، با استفاده از وب‌سایت‌هایی که برای این کار در نظر گرفته شده، پروسه کاریابی را پیگیری کرده و با کارفرمایان در ارتباط باشند. برای این کار دو دسته از سایت‌ها در دسترس هستند؛ سایت‌های رسمی تحت نظارت دولت و سایت‌های بین‌المللی کاریابی. برای این کار دولت آلمان ممکن است دامنه‌های متعددی را در نظر گرفته باشد اما ما دو دامنه را برای یافتن کار در آلمان به شما پیشنهاد می‌کنیم.

Make it in Germany Bundesagentur für arbeit

دامنه مربوط به سایت (Make it in Germany) تحت نظارت دولت فدرال آلمان که دامنه اصلی آن با آدرس در بالا ثبت شده است. برای دسترسی مستقیم به بخش مشاهده فرصت‌های کار در آلمان می‌توانید به لینک با کلیک بر روی آن به سایت مربوطه مراجعه کنید.

دامنه مربوط به آژانس فدرال کاریابی یا همان (Bundesagentur für arbeit) که دامنه اصلی آن با آدرس  ثبت شده است. برای دسترسی مستقیم به پنل مربوط به کاریابی، می‌توانید به لینک آن مراجعه کنید. در این بخش پنلی با امکان جستجو در بین فرصت‌های شغلی در اختیار شما قرار می‌گیرد.

در کنار این دو سایت که به طور اختصاصی از سوی دولت برای کار در آلمان معرفی شده‌اند، سایت‌های کاریابی بین‌المللی نیز فرصت‌های شغلی خوبی را در اختیار شما قرار می‌دهند. هرچند این سایت‌ها به تعداد نامحدود در سراسر جهان مشغول به کار هستند اما برای یافتن کار در آلمان برخی از آن‌ها را، بیش از سایرین مناسب می‌دانیم.

Monster Stepstone
  • سایت (Monster) که آدرس بخش اختصاصی آن برای یافتن کار در آلمان است. البته می‌توانید از دامنه اصلی و بخش بین‌المللی نیز وارد عمل شوید.
سایت (Stepstone) که آدرس بخش اختصاصی آن برای یافتن کار در آلمان است.

غیر از این سایت‌ها البته می‌توانید از سایت‌های دیگری نیز مانند لینکدین یا (Xing) برای ارتباط با کارفرمایان و یافتن کار در آلمان استفاده کنید. شایان ذکر است که متقاضی در این سایت‌ها یک حساب کاربری با اطلاعات رسمی و معتبر ایجاد کرده و ضمن اینکه در معرض بررسی کارفرمایان قرار می‌گیرد، خود نیز مجاز به جستجو در بین آگهی‌ها و ارتباط با کارفرمایان است.

مزایای دریافت ویزای کار آلمان

اجازه دهید تا در اولین گام، به این موضوع بپردازیم که اساساً چرا آلمان را بهشت اشتغال و کاریابی می‌دانند؟ آیا اساساً این لقب واقعیت دارد و کار در آلمان به نقطه عطفی در زندگی مهاجران و افراد جویای کار بدل خواهد شد. در ادامه با اطلاع یافتن از مزایای ویزای کار آلمان، حتماً پاسخ پرسش خود را خواهید یافت.

مزایای ویزای کار آلمان

آلمان بزرگ‌ترین اقتصاد اروپا

در هنگام اندیشیدن به زندگی یا دریافت ویزای کار آلمان، هر تصوری که در مورد اروپا در ذهن دارید را باید چندین برابر مطلوب‌تر و بهتر در نظر بگیرید؛ این کشور حتی برای بسیاری از کشورهای اروپایی دیگر، یک مقصد بسیار مطلوب و جذاب محسوب می‌شود و این اصلاً اتفاقی نیست. آلمان کشوری با بیش از 82 میلیون نفر جمعیت است که صنایع و سیستم اقتصادی آن در سراسر قاره زبانزد است. این کشور با وجود تولید ناخالص داخلی معادل 3.4 تریلیون دلار، بسیاری از اقتصادهای بزرگ اروپا را، مانند انگلیس، فرانسه، ایتالیا یا اسپانیا، پشت سر نهاده است.

یکی از برترین کشورهای جهان از حیث رفاه و امنیت

یکی دیگر از شاخص‌های اقتصادی نشان‌دهنده سطح رفاه و رضایت مردم از زندگی در کشور، شاخص رفاه لگاتوم است. این شاخص با ترکیبی سنجیدن جوانب مختلفی مانند فرصت‌های شغلی، آموزش، سلامت، امنیت، محیط زیست، آزادی‌های فردی و سرمایه اجتماعی، کشورهای جهان را رتبه‌بندی می‌کند. آلمان در این رتبه‌بندی، سال‌هاست که جز 10 کشور برتر جهان بوده و جایگاه خود به عنوان یک کشور برتر تثبیت کرده است. در حال حاضر نیز آلمان هشتمین کشور برتر جهان در این روش رتبه‌بندی است. 

حد بسیار پایینی از بیکاری و تورم

عامه مردم ترجیح می‌دهند تا برای داشتن درک ملموسی از شرایط زندگی در یک کشور، به شاخص‌هایی مانند بیکاری و تورم رجوع کنند. هرچند این شاخص‌ها نمی‌توانند به شکل روشنی وضعیت رفاه اقتصادی، اجتماعی و شرایط بازار کار در یک کشور را روشن کنند اما اطلاع از آن‌ها، خالی از لطف نیست. با در نظر داشتن این دو شاخص نیز، زندگی و کار در آلمان، همچنان یک گزینه ایده‌آل برای داشتن آینده‌ای روشن است. میزان تورم در آلمان برابر با 0.5 درصد است؛ این حد از تورم نه مانند اعداد منفی، منجر به بحران اقتصادی خواهد شد و نه مانند اعداد مثبت بزرگ، به رفاه اقتصادی و اجتماعی شهروندان آسیبی وارد می‌کند. 

حد بالایی از رضایت شغلی

اگر به دنبال دلیل دیگری برای رفع تردید خود در مورد ویزای کار آلمان هستید، ما به شما یک شاخص دیگر را نیز معرفی می‌کنیم. مطابق بررسی‌های صورت گرفته از سوی منابع معتبر، سطح رضایت شغلی نیز در این کشور بالاست؛ این یعنی اغلب افراد از کار در آلمان رضایت دارند. در آلمان، 71 درصد کارمندان و کارگران، میزان رضایت شغلی خود از کاری که دارند را با عبارت بسیار راضی توضیف کرده‌اند. 

تقاضای پایدار برای جذب نیروی کار خارجی

آمار و ارقام رسمی، اطلاعات جذابی در مورد شرایط کار در آلمان و بازار کار این کشور ارائه می‌دهند. مطابق تحقیقات و ارزیابی‌های صورت‌گرفته، دست‌کم تا سال 2060، آلمان سالانه به بیش از 260 هزار نیروی کار خارجی نیاز دارد. با در نظر داشتن سرعت برق‌آسای توسعه آن، این عدد کاملاً منطقی و توجیه‌پذیر به نظر می‌رسد. از این تعداد اما هر ساله تقریباً بیش از 100 هزار نفر(تا 115 هزار نفر) از کشورهای اروپایی جذب می‌شوند. با این حساب، حدود 145 هزار نیروی کار باقی‌مانده، از کشورهای غیراروپایی تأمین خواهد شد. با این حساب، باید گفت، دست‌کم تا 40 سال دیگر، سالانه 145 هزار مهاجر، شانس کار در آلمان را بدست خواهند آورد.

آلمان یکی از مهاجرپذیرترین کشورهای جهان

هرچند هزاران دلیل برای جذابیت و در عین حال منطقی بودن تصمیم به دریافت ویزای کار آلمان وجود دارد اما در انتهای این بخش قصد داریم به یکی از جنبه‌های مهم این تصمیم بپردازیم. آلمان یکی از مهاجرپذیرترین کشورهای جهان است و برخلاف تصور عامه، ظرفیت بالایی برای پذیرش فرهنگ و سبک زندگی مهاجران دارد. باید بدانید که بالا بودن تعداد مهاجران قانونی در یک کشور، از یک طرف نشان‌دهنده پذیرش فرهنگی و اجتماعی بالا و از سوی دیگر، بالا بودن فرصت‌ها بهبود زندگی است. 

سهولت در کاریابی، نبود رقابت کاذب برای کار در آلمان

انتخاب آلمان برای کار و زندگی، می‌تواند به شما در دستیابی به هزاران فرصت شغلی جدید و پرسود کمک کنید. آلمان، همانطور که پیش‌تر گفته شد، صاحب عظیم‌ترین اقتصاد در بین کشورهای اروپایی بوده و با سرعت سرسام‌آوری در حال توسعه و پیشرفت است. صنعت آلمان، در حال تجربه یک رشد انفجاری بوده و این کشور را به پای ثابت لیست 10 کشور برتر جهان از حیث تولیدات صنعتی تبدیل کرده است. 

اهمیت فراگیری زبان آلمانی و انگلیسی برای کار در آلمان

یک اقتصاد بسیار قوی، کمبود نیروی کار متخصص و جمعیتی سالخورده و پیر، آلمان را به سمت جذب نیروی کار خارجی سوق داده است و این روند، ریشه‌ای تاریخی و بلندمدت دارد. به بیانی ساده، آلمان آنقدری که فرصت شغلی دارد، نیروی کار در اختیار نداشته و به همین خاطر در صدد جبران کاستی‌های خود با جذب نیروی کار خارجی است. شهروندان اروپایی، هیچ مانع و مشکلی برای زندگی و کار در آلمان پیش روی خود ندارند و بدون نیاز به ویزا، مجاز به این کار هستند. اما شهروندان غیر اروپایی، تنها با پیروی از شرایط خاصی، شانس کار در آلمان را خواهند یافت؛ موضوعی که بعدتر مفصل بررسی خواهد شد. 

ارتباطات کاری

یکی از دلایل محبوبیت ویزای کار آلمان این است که آلمان قلب تپنده صنایع در اروپاست تا جایی که به آن لقب موتورخانه اروپا را داده‌اند. صنعت خودروسازی آلمان، به طور ویژه‌ای پیشرفته است و به نیروی محرکه اقتصاد شتابان این کشور شده است. نیازی به آوردن آمار و ارقام در این مورد نیست. با کمی دقت به برندهای مشهور خودروسازی جهان، مانند بنز، بی.ام.و، آئودی، پورشه و فولکس واگن، متوجه سطح پیشرفتگی این صنعت در کشور آلمان خواهید شد. 

سوالات متداول در مورد ویزای کار آلمان

طبق تجربه چندین ساله کارشناسان موسسه حقوقی دادمهر عدالت، متقاضیان ویزای کار آلمان در سال 2021 سوالات زیر را بطور متداول از ما پرسیده اند. این سوالات متداول در مورد ویزای کار آلمان، ممکن است سوالات شما نیز باشد. پس این بخش را بطور کامل مطالعه کنید.

زیرا کشور آلمان به عنوان آلمان بزرگ‌ترین اقتصاد اروپا، یکی از برترین کشورهای جهان از حیث رفاه و امنیت، پایین بودن قابل توجه آمار تورم و بیکاری، حد بالایی از رضایت شغلی، تقاضای پایدار برای جذب نیروی کار خارجی و همچنین آلمان یکی از مهاجرپذیرترین کشورهای جهان

بطور کلی دو نوع ویزای کار آلمان وجود دارد. نوع اول ویزای جستجوی کار آلمان که اصلاحا به آن ویزای جاب سیکر آلمان گفته میشود و به دارنده ویزا این امکان را میدهد که به مدت شش ماه در کشور آلمان حضور داشته و به دنبال شغل مورد نظر خود بگردد. نوع دوم ویزای کار آلمان، ویزای بلوکارت آلمان میباشد، افرادی میتوانند این ویزا را دریافت کنند که از یک کارفرمای آلمانی پیشنهاد کار داشته یاشند.

برای دریافت ویزای جستجوی کار آلمان بایستی فرد متقاضی، زیر 40 سال سن داشته و دارای حداقل مدرک کارشناسی باشد. همچنین حداقل دارای سه سال سابقه کار بوده و همچنین دارای مهارت زبان آلمانی در سطح b1 باشد.

وقت سفارت برای ویزای کار آلمان، عموما برای یکسال بعد داده میشود. البته این مدت زمان، بهترین فرصت برای تقویت مهارت زبان آلمانی میباشد. شاید برای شما سوال باشد که آیا راهی برای کمتر کردن وقت سفارت آلمان وجود دارد؟ در پاسخ باید گفت بله، یکی از راه ها اقدام از طریق سفارت آلمان در یکی از کشورهای همسایه مانند ترکیه میباشد.

Leave A Reply

Your email address will not be published.