تحصیل در فرانسه | بررسی شرایط تحصیل در فرانسه در سال 2021

study in france

0 132

تحصیل در فرانسهتحصیل در فرانسه و بررسی آن

فرانسه یکی از محبوبترین مقاصد برای ادامه تحصیل در خارج از کشور است‌. بسیاری از دانشجویان ‌بین‌المللی ‌تحصیل در فرانسه را انتخاب ‌می‌کنند‌. در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا دلیل برتری تحصیل در این کشور اروپایی را نسبت به سایر کشورها دریابید.

اگر تمایل به تحصیل در اروپا دارید، خوب است بدانید که با ‌تحصیل در فرانسه غافلگیر خواهید شد. این کشور برای مسافرت‌های کوتاه مدت به سرتاسر  اروپا به راحتی در دسترس است. فرانسه با بلژیک‌، لوکزامبورگ‌، آلمان‌، سوئیس‌، ایتالیا و اسپانیا همسایه است.

این کشور اروپایی، مجموعه متمایزی از انجمن‌های مختلف تحصیلی را به ذهن متبادر ‌می‌کند. از ظرافت شهری و تاریخ شهرهایش‌، گرفته تا غذاهای افسانه­ای و مناظر دیدنی اعم از کوه‌های ناهموار و جنگل‌های سرسبز‌، سواحل طلایی و دریاهای نیلگون‌، مراتع و رودخانه‌های قدرتمند، هر کسی ایده آل خود را برای تحصیل در فرانسه می­تواند بیاید. طبق اعلام سازمان جهانی جهانگردی سازمان ملل‌، فرانسه به عنوان محبوبترین مقصد گردشگری جهان منعکس ‌شده است. شاید تصویر شخصی شما از فرانسه شامل میراث فکری و هنری غرورآفرین آن باشد. به هر حال، این کشور اروپایی، دارای ملتی است که متفکرانی مانند رنه دکارت و ژان پل سارتر‌، نویسندگانی از قبیل مارسل پروست و آلبر کامو‌، فیلم­سازانی چون ژان لوک گدار و ژان رنوار و هنرمندانی مانند کلود مونه و پل سزان را به وجود آورده است. در ورای این اسامی ‌می‌توان مجموعه­ای کامل از دانشمندان‌، ریاضی دانان و محققان دیگر را نیز اضافه کرد‌، که ممکن است نام آنها ‌کمتر آشنا باشد‌، اما دستاوردهای آنها نیز کم دیدنی نیستند.

اگر شما نه تنها برای گذراندن یک تعطیلات بی نظیر، بلکه به عنوان یک دانشجو مشتاق تحصیل در فرانسه هستید‌، برای اطلاعات بیشتر در مورد دانشگاه‌های فرانسه‌، ویزا دانشجویی و چگونگی شروع کار با برنامه‌ها‌، هزینه‌ها و …، ادامه مطلب را بخوانید.

اگر در پاریس تحصیل ‌می‌کنید‌، برای رسیدن به آنجا و اطراف ترس نداشته باشید، پروازهای مستقیم به پاریس از هر نقطه جهان وجود دارد. فرودگاه شارل دوگل واقع در پاریس، شلوغترین فرودگاه قاره اروپا است. دومین فرودگاه محلی بزرگ پاریس اورلی است. از آنجا بسیاری از پروازهای داخلی یا قطارها در دسترس هستند‌، بنابراین ‌می‌توانید به راحتی به تمام نقاط فرانسه سفر کنید.

‌تحصیل در فرانسه در مدارس

سال تحصیلی فرانسه از سپتامبر تا ژوئن ادامه دارد. امتحانات به طور معمول در ماه ژوئن ارائه می­شود و در دوم سپتامبر مجموعه دوم امتحانات مجدد برنامه­ریزی شده است. تحصیل در فرانسه در مقطع ابتدایی برای سنین 6 تا 16 سالگی اجباری است. در واقع، مدرسه ابتدایی از 6 سالگی آغاز می­شود و 5 سال طول می کشد. این دوره به دو چرخه یادگیری اساسی (دو سال) و چرخه تلفیق (سه سال) تقسیم می­شود. آموزش مقدماتی بر زبان فرانسه، ریاضیات، خواندن و نوشتن، علوم اجتماعی و معرفی اولین زبان خارجی متمرکز است.

به منظور تحصیل در فرانسه در مقطع آموزش متوسطه، دانش آموزان باید به دنبال دوره ابتدایی، در دبیرستان ثبت نام می­کنند. تحصیلات متوسطه به دو سطح متوسطه و دوره متوسطه دوم تقسیم می­شود. آموزش متوسطه پایین در مدارس راهنمایی (کالج) تدریس می­شود و برای همه دانش­آموزانی که دوره ابتدایی را به پایان رسانده­اند آزاد است. طول این برنامه چهار سال است و شامل چهار درجه علمی است که به ترتیب نزولی شماره گذاری شده­اند. مطالعات در سال ششم آغاز می­شود و در سال سه پایان می­یابد.

در پایان دوره متوسطه، دانش آموزان در یکی از سه جریان آکادمیک، فناوری یا حرفه­ای در یک آزمون سراسری شرکت می­کنند. کسانی که در این آزمون قبول می شوند، (DNB) را کسب می­کنند، اما کسانی که پذیرفته نمی­شوند، گواهی ترک تحصیل را بدست می­آورند.

طول دوره آموزش متوسطه عالی برای تحصیل در فرانسه، سه سال است و از سال­های 10 ، 11 و 12 تشکیل شده است. تحصیلات متوسطه در دبیرستان­ها انجام می­شود. در پایان سال اول (ثانویه)، دانش آموزان رشته­ تحصیلی خود را انتخاب می­کنند که دو سال آخر تحصیلات متوسطه منجر به امتحانات لیسانس می­شود.

تحصیل در فرانسه در مقطع کارشناسی

فرانسه دوست داشتنی و پیشرفته سالانه حدود 300000 دانشجوی ‌بین‌المللی را از هر دو اتحادیه اروپا و کشورهای غیر اتحادیه اروپا جذب ‌می‌کند. یکی از مهمترین دلایل محبوبیت فرانسه این است که دانشگاه­ها در این کشور، شهریه بسیار کمتری نسبت به سایر کشورهای اروپایی دارند. اگر آرزوی تحصیل در فرانسه را نیز دارید‌، احتمالا کنجکاو هستید که درباره مراحل درخواست در دانشگاه‌های فرانسه بیشتر بدانید. استادان را در فرانسه بیابید و درباره رشته‌های محبوب تحصیلی که ‌می‌توانید در فرانسه تحصیل کنید، آگاهی کسب کنید. رشته‌های زیادی وجود دارد که به شما امکان ‌می‌دهد به زبان فرانسه یا انگلیسی تحصیل کنید.

حتی هنگام ‌تحصیل در فرانسه به زبان انگلیسی نیز نباید فرصت یادگیری زبان فرانسه را از دست بدهید. نه تنها به این دلیل که شما یک زبان زیبا را خواهید آموخت، بلکه شما را قادر ‌می‌سازد تا با حدود 270 میلیون نفر در تقریبا 30 کشور جهان صحبت کنید. علاوه بر این، برای ‌تحصیل در فرانسه و گذراندن زندگی روزمره خود به زبان فرانسوی نیاز دارید. در حالی که بسیاری از مردم محلی در فرانسه به انگلیسی صحبت ‌می‌كنند‌، آنها زبان مادری خود را ترجیح ‌می‌دهند.

‌تحصیل در فرانسه در مقطع تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکتری)

طول دوره کارشناسی ارشد برای تحصیل در فرانسه معمولا دو سال می­باشد. سال تحصیلی در فرانسه از ماه سپتامبر (اکتبر) شروع شده و معمولا تا ماه مه (ژوئن) ادامه می­یابد.  این دوره بیشتر با تعطیلات کریسمس به دو ترم تقسیم می­شود.

دارندگان مدرک لیسانس (یا ‘مجوز’) واجد شرایط درخواست برای پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد هستند. با این حال، هر دانشگاه در تعیین معیارهای خود آزاد است و به صورت جداگانه تصمیم می­گیرد. شرایط پذیرش زیر ممکن است الزامات اضافی برای پذیرش در یک برنامه کارشناسی ارشد فرانسه باشد (بسته به نیاز دانشگاه­ها و دوره­های فردی):

 • برای دوره­های یک روند پذیرش رقابتی ممکن است مصاحبه لازم باشد. آزمون­های پذیرش برای دوره های رقابتی نیز محتمل است. مدارس بازرگانی دانشگاه اغلب متقاضیان MBA را ملزم به ارائه نمره از آزمون پذیرش استاندارد مانند GRE یا GMAT می­کنند
 • اگر دانشگاه بخواهد محتوای مدرک کارشناسی شما را بررسی کند (این احتمال بیشتر برای دانشجویان بین المللی از خارج از اروپا است) یا اگر دانشگاه به دنبال راه­های دیگری برای تمایز بین متقاضیان دوره های با مکان­های محدود است، می­تواند ریز نمرات دانشگاهی را درخواست کند. ریز نمرات باید توسط موسسه­ای که مدرک موجود شما را اعطا کرده است به درستی تأیید شوند.
 • سایر شرایط ممکن است شامل شواهد مهارت زبان، همراه با رضایت بخش ویزا و مهاجرت برای دانشجویان بین المللی باشد.

تحصیل در فرانسه و معرفی دانشگاه­های برتر

سیستم آموزش عالی فرانسه یکی از بهترین سیستم‌ها در اروپا و جهان است. ده‌ها دانشگاه فرانسه مرتباً در رده بندی بالا دانشگاه‌های ‌بین‌المللی قرار ‌می‌گیرند. از جمله دانشگاه‌های شناخته شده ‌می‌توان به École Normale Supérieure‌، École Polytechnique‌، دانشگاه پیر و ماری کوری و دانشگاه پاریس اشاره کرد. همچنین گزینه‌های بسیار خوبی برای تحصیل در MBA در فرانسه وجود دارد.

 این کشور محل بسیاری از مدارس عالی نخبگان با بهترین رتبه بندی در اروپا است. از جمله HEC پاریس‌، ESCP اروپا و مدرسه کسب و کار.

در مجموع 35 دانشگاه فرانسه در QS World Rankings University® 2019 گنجانده شده­اند‌، که 11 دانشگاه در 300 دانشگاه برتر جهانی قرار دارند. هر دو دانشگاه پیشرو کشور فرانسه‌، Université PSL و Ecole Polytechnique‌، به ترتیب در رتبه 50 و 65 در میان 70 دانشگاه برتر جهان قرار دارند‌ که اعتبار خود را به عنوان دو نهاد برجسته اروپا و جهان تقویت ‌می‌کنند.

علاوه بر 35 دانشگاه فرانسه در رتبه بندی QS World University‌، فرانسه همچنین به دلیل داشتن گروه قوی مدارس تخصصی بازرگانی شناخته شده است. اینها به دلیل تمرکز بر موضوع خاص در رتبه بندی کلی قرار نمی‌گیرند‌، اما با این وجود از شهرت ‌بین‌المللی گسترده­ای برخوردار هستند. نمونه‌های قابل توجه شامل ESCP Europe‌، ESSEC Business School‌، HEC Paris و INSEAD است.

علاوه بر این‌، شهریه در دانشگاه‌های برجسته فرانسه با کمترین هزینه سالانه برای دانشجویان داخلی و ‌بین‌المللی‌، کمتر از 1000 دلار در سال است. بنابراین‌، آیا ‌تحصیل در فرانسه برای شما مناسب است؟ خوب‌، اگر ‌می‌خواهید با هزینه مقرون به صرفه در یک موسسه با کیفیت بالا حضور پیدا کنید‌، به زبان فرانسوی زیبا و مورد استفاده در سطح ‌بین‌المللی مسلط شوید و به طور کلی با هنر مشهور کشور مقابله کنید‌، پاسخ آن ‌می‌تواند تحصیل در فرانسه باشد.

درخواست ویزا دانشجویی برای ‌تحصیل در فرانسه

روند درخواست و شرایط ویزا برای ‌تحصیل در فرانسه به این بستگی دارد که شما از کشوری در اتحادیه اروپا یا از سایر کشورهای جهان باشید. در این مورد با دانشجویان کشورهای سوئیس‌، نروژ‌، ایسلند و لیختن اشتاین همانند دانشجویان اتحادیه اروپا رفتار ‌می‌شود.

دانشجویان تعدادی از کشورها برای ویزای دانشجویی جهت تحصیل در فرانسه از طریق دانشگاه و یا آژانس ملی فرانسه درخواست می­کنند. همچنین، این دانشجویان برای استفاده از پردیس فرانسه مجبور به استفاده از روش CEF برای موسسات منتخب فرانسه خود هستند.

لیست این کشورها را ببینید تا بفهمید آیا از این طریق هم برای ویزا و هم برای پذیرش درخواست می­دهید. اگر کشور مبدا شما در در این لیست ذکر نشده باشد، مسئولیت تقاضای دانشگاه و ویزای دانشجویی شما بر عهده خودتان خواهد بود. فقط هنگامی که پذیرش برنامه در یک موسسه فرانسه را دریافت کردید، می­توانید برای ویزای دانشجویی جهت تحصیل در فرانسه درخواست کنید.

شما ‌می‌توانید به صورت آنلاین برای ویزا خود جهت تحصیل در فرانسه اقدام کنید و روند درخواست خود را پیگیری کنید. اگر قبلاً در اروپا زندگی ‌کرده­اید، اما تابعیت اروپایی ندارید‌، باید از طریق سفارت فرانسه یا کنسولگری فرانسه در کشور اروپایی محل اقامت خود اقدام کنید.

روند دریافت ویزا دانشجویی برای ‌تحصیل در فرانسه

روند دریافت ویزا دانشجویی برای تحصیل در فرانسه برای دانشجویان مختلف مطابق قوانین زیر است:

 متقاضیان اتحادیه اروپا:

اگر ‌می‌خواهید از سال اول برنامه تحصیل در فرانسه را شروع کنید و لیسانس فرانسوی دارید‌، باید از سیستم درخواست آنلاین دانشجویان فرانسوی استفاده کنید. اگر ‌می‌خواهید کمی‌ زودتر وارد سیستم شوید‌، ‌می‌توانید مستقیما به موسسه­ای تحصیلی خود، مراجعه کنید. اگر مدارک بیشتری دارید‌، باید با موسساتی مربوطه تماس بگیرید. ممکن است از شما خواسته شود تا به جای سیستم متمرکز، مستقیما از آنها درخواست کنید‌.

اگر دوره شما به زبان فرانسه باشد‌، به احتمال زیاد‌، باید تسلط کافی داشته باشید. این کار را ‌می‌توانید با شرکت در امتحاناتی مانند TCF DAP (Test de Connaissance du Français، Demande d’Admission Préalable)‌، DALF (diplôme approfondi de langue française) یا CEFR (چارچوب مرجع مشترک اروپایی برای زبان‌ها) انجام دهید.

به همین ترتیب‌، اگر دوره تحصیلی شما انگلیسی است‌، باید ثابت کنید که ‌می‌توانید به این زبان صحبت کنید. توصیه ‌می‌شود با دانشگاه مربوطه مشورت کنید تا بهتر بفهمید که کدام نمره آزمون زبان برای آنها پذیرفته یا ترجیح داده ‌می‌شود.

متقاضیان خارج از اتحادیه اروپا:

روش درخواست بسته به اینکه شما از یکی از 31 کشوری باشید که CampusFrance روش CEF را در آن اجرا ‌می‌کنید، متفاوت خواهد بود. اگر اهل یکی از این کشورها هستید‌، پس شما ملزم به استفاده از سیستم درخواست آنلاین CEF هستید. این موضوع شما را در کل مراحل درخواست‌، از جمله اخذ ویزا‌، نحوه درخواست و اسناد مورد نیاز راهنمایی ‌می‌کند. از طریق وب سایت CampusFrance ‌می‌توانید مشخصات شخصی خود را در سیستم CEF ایجاد کنید.

اگر اهل یکی از این کشورها نیستید‌، باید قبل از اقدام برای یک یا چند دانشگاه برای تحصیل در فرانسه‌، درخواست اولیه را در سفارت محلی خود ارائه دهید. نحوه درخواست شما به شرایط قبلی و محل درخواست شما بستگی دارد. برای راهنمایی در مورد روش صحیحی که باید دنبال کنید با موسسه­ خود، تماس بگیرید.

پس از پذیرش توسط یک موسسه فرانسوی‌، باید درخواست ویزا کنید که شامل اجازه اقامت نیز ‌می‌باشد‌. برای دریافت ویزا، باید فرم درخواست، پاسپورت و عکس آن، اثبات شرایط قبلی خود‌، یک گواهی پلیس مبنی بر عدم سوء پیشینه جدی کیفری، اثبات تسلط به زبان فرانسه در سطح مناسب برای صحبت کردن، ارائه دهید و ثابت کنید که از توانایی مالی کافی برخوردار هستید. البته شما همچنین باید اثبات کنید که برای تحصیل در فرانسه پذیرفته شده­اید. هنگام ورود به فرانسه‌، باید با اداره مهاجرت و ادغام فرانسه (OFFI) تماس بگیرید‌، که ممکن است از شما بخواهد یک معاینه پزشکی را انجام دهید.

‌تحصیل در فرانسه و مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی

برای درخواست ویزا دانشجویی جهت تحصیل در فرانسه، باید با کنسولگری فرانسه در کشور خود تماس بگیرید و موارد زیر را در صورت درخواست برای آنها ارائه دهید:

 • یک نامه پذیرش رسمی در یک موسسه فرانسوی معتبر که بیانگر جزئیات رشته تحصیلی و زمان شروع و پایان آن دوره باشد.
 • اثبات بودجه کافی برای زندگی در کشور. مبلغ فعلی مورد نیاز 615 یورو (820 دلار آمریکا) در ماه است که می­تواند با بیانیه بانکی، نامه ضامن یا اخطار بودجه از وام، بورس تحصیلی یا کمک هزینه نشان داده شود.
 • اثبات بلیط برگشت به خانه که اغلب به صورت بلیط یا رزرو واقعی است که تاریخ عزیمت را نشان می­دهد، اما می­تواند یک هدف دستی از جمله تاریخ­های عزیمت در نظر گرفته شده باشد.
 • اثبات بیمه درمانی (حداقل پوشش 30،000 یورو، 40،150 دلار آمریکا)
 • اثبات محل اقامت که می­تواند به صورت تأیید مسکن دانشجویی یا گواهی هیئت مدیره و محل اقامت یا گواهی نامه نشان داده ­شود.
 • اگر در حال گذراندن دوره­ای به زبان فرانسه هستید، اثبات مهارت در زبان فرانسه نیز نیاز است.

هزینه­ های ‌تحصیل در فرانسه

هزینه‌های ‌تحصیل در فرانسه در دانشگاه‌های دولتی نسبتا متوسط ​​است. شهروندان و ساکنین دائمی‌ کشورهای EEA و سوئیس ‌می‌توانند بدون شهریه تحصیل کنند‌، در حالی که دانشجویان خارج از اروپا باید سالانه حدود 3000 تا 4000 یورو پرداخت کنند. دانشگاه‌های خصوصی معمولا هزینه‌های بیشتری‌، سالانه 20000 یورو شهریه دریافت ‌می‌کنند.

هزینه تحصیل در فرانسههزینه‌های ‌تحصیل در فرانسه که قبلا برای همه دانشجویان بدون در نظر گرفتن ملیت یکسان بود‌، اخیرا این کشور اعلام کرده است که شروع یک دوره جدید از سپتامبر 2019 را برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا آغاز ‌می‌کند. هزینه‌های تحصیل سالانه برای ‌تحصیل در فرانسه به شرح زیر است:

دانشجویان اتحادیه اروپا / EEA و سوئیس:

 • 170 یورو در سال برای مدرک لیسانس
 • 243 یورو در سال برای مقاطع کارشناسی ارشد
 • 380 یورو در سال برای دکترا

دانشجویان غیر اتحادیه اروپا / EEA:

 • 2،770 یورو (3،100 دلار آمریکا) در سال برای مقاطع کارشناسی
 • 3،770 یورو (4،240 دلار آمریکا) در سال برای مقاطع کارشناسی ارشد
 • 380 یورو (430 دلار آمریکا) در سال برای دکترا.

‌تحصیل در فرانسه به همراه بورسیه تحصیلی

به منظور تحصیل در فرانسه، تعدادی بورس توسط وزارت خارجه این کشور برای جذب دانشجویان ‌بین‌المللی برتر در مقاطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکترا در نظر گرفته شده است. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا با انواع بورس تحصیلی فرانسه بیشتر آشنا شوید.

بورسیه تحصیلی در فرانسهبورسیه تحصیلی ایفل

بورسیه تحصیلی ایفل برای دوره‌های کارشناسی ارشد و دکتری به ترتیب 1118 و 1400 یورو کمک هزینه تحصیلی به دانشجویان اعطا ‌می‌کند. علاوه بر این‌، این برنامه هزینه‌های مختلفی از جمله سفر برگشت‌، بیمه درمانی و فعالیت‌های فرهنگی را تأمین ‌می‌کند. همچنین دارندگان بورس تحصیلی ممکن است واجد شرایط کمک هزینه خوابگاه اضافی باشند. این برنامه هزینه‌های تحصیل را پوشش نمی‌دهد.

بورس تحصیلی دانشگاه فرانسه برای دانشجویان ‌بین‌المللی

بورس تحصیلی دانشگاه فرانسه هر سال‌، یک کمک هزینه تحصیلی به حدود 30 دانشجویان ‌بین‌المللی ارائه ‌می‌دهد که آنها می­توانند به مدت 2-3 سال ماهیانه تقریبا 1000 یورو کمک هزینه تحصیلی دریافت ‌می‌کنند.

بورس تحصیلی عالی آمپر

ENS de Lyon ENS de Lyon و شرکای آن بورس تحصیلی برای دانشجویان ممتاز ‌بین‌المللی برای ثبت نام در مقطع کارشناسی ارشد در علوم مختلف اعم از هنر، علوم انسانی و … از طریق بورسیه عالی آمپر ارائه ‌می‌دهند. این بورس تحصیلی 1000 یورو در هر ماه را برای مدت 12 ماه پوشش ‌می‌دهد و با شرایط خاص قابل تمدید است.

بورس تحصیلی امیل بوتی در دانشگاه Science Po Science Po،

Emile Boutmy بورسیه‌های تحصیلی را ایجاد کرد تا دانشجویان برتر را از خارج از اتحادیه اروپا به سمت خود جذب کند. این بورس‌ تحصیل در فرانسه ‌می‌تواند از 5،000 تا 10،000 یورو برای 2 سال تحصیلات تکمیلی یا 3،000 تا 12،300 یورو برای 3 سال تحصیل در دوره کارشناسی باشد.

بورس تحصیلی ‌بین‌المللی دانشگاه Université Paris-Saclay مایل است تا دسترسی دانشجویان بین‌المللی به برنامه‌های کارشناسی ارشد را ارتقا دهد. این بورس تحصیلی 10000 یورو در سال است و حداکثر 1000 یورو برای هزینه‌های سفر و ویزا نیز به دانشجویان تعلق ‌می‌گیرد.

بورس تحصیلی INSEAD MBA

تعداد بورس‌های تحصیلی INSEAD محدود است و افراد بسیاری برای دستیابی به این بورسیه تحصیلی در حال رقابت با یکدیگر هستند. بورس تحصیلی INSEAD بر اساس معیارهای مختلفی مانند میزان شایستگی‌، جنسیت‌، سابقه حرفه­ای‌، توانایی‌های رهبری‌، ملیت‌، زمینه مطالعات قبلی و غیره اعطا ‌می‌شود. ارزش این بورسیه‌ تحصیلی از 5000 تا 25000 دلار است.

کار حین ‌تحصیل در فرانسه

تمام دانشجویان خارجی هنگام تحصیل در فرانسه، از حق کار نیز برخوردار هستند، اما لازم به ذکر است که افراد غیر شهروند اتحادیه اروپا، برای انجام کار حین تحصیل باید اقامت دانشجویی داشته باشید. قانون فرانسه دانشجویان خارجی را به انجام 964 ساعت کار در طول سال مجاز دانسته است که فقط می­تواند درآمد کمکی باشد.

کار-حین-تحصیل-در-فرانسهوقتی در فرانسه کار می­کنید، اگر دانشجو باشید یا نه، طبق قانون حداقل دستمزد برای شما تضمین می­شود. معمولاً SMIC (حداقل دستمزد بین­المللی حرفه­ای کروسانس – حداقل دستمزد) نامیده می­شود که از تاریخ 1 ژانویه 2018، دستمزد ناخالص 9.76 یورو در ساعت است که شما باید هزینه­های اجباری اجتماعی (حدود 20٪) را کسر کنید تا به درآمد خالص 7.61 یورو در ساعت برسید.

اگر حداقل 10 ساعت در هفته برای دستمزد کار کنید، حدود 78 یورو درآمد خالص خواهید داشت. لازم به یادآوری است که به جز دانشجویان الجزایری که وضعیت آنها با توافق نامه فرانسه و الجزایر در تاریخ 27 دسامبر 1968 مشخص شده است، اجازه کار موقت هنگام تحصیل در فرانسه لازم نیست.

اگر قصد دارید بعد از فارغ­التحصیلی در مقطع لیسانس یا فوق لیسانس در فرانسه بمانید‌، زبان فرانسه یکی از موانع بزرگ است. برای یافتن شغل‌، تقریبا ناگزیر به حداقل میزان تسلط به زبان این کشور خواهید بود. اما در مقایسه با سایر کشورهای اروپا‌، شروع کار در فرانسه پس از فارغ­التحصیلی برای دانشجویان ‌بین‌المللی نسبتا آسان است.

Leave A Reply

Your email address will not be published.