تحصیل در جمهوری چک | بررسی تمام شرایط تحصیل در جمهوری چک در سال 2021

0 46

تحصیل در جمهوری چکمقدمه ای بر تحصیل در جمهوری چک

در این نوشتار، ما در موسسه حقوقی دادمهر تحصیل در جمهوری چک، اخذ اقامت در جمهوری چک از راه تحصیل و شرایطی که شما باید داشته باشید را مورد بررسی و تحلیل قرار می دهیم.

شاید برای شما این سوال ها پیش آمده باشد که، شرایط اخذ اقامت جمهوری چک از طریق تحصیل چگونه می باشد. همچنین برای تحصیل در جمهوری چک چه مدارکی را نیاز داریم. با نگاهی به شرایط امروزه خیلی از افراد قصد ادامه تحصیل در کشور های اروپایی را دارند، اما به دلیل بالا بودن هزینه های زندگی قادر به ادامه تحصیل نمی باشند. اما به دلیل پایین بودن هزینه های پایین زندگی و همچنین تحصیل شما می توانید جمهوری چک را انتخاب نمایید. شما باید مهاجرت را امری بسیار مهم در نظر بگیرید چرا که هزینه و زمان زیادی از شما میگیرد از این رو  نیاز به تحقیق و تفحص دارد.

اگر شما افرادی می باشید که به تحصیل در جمهوری چک علاقه مند هستید می توانید با کمک مشاور مان ما در موسسه حقوقی دادمهر از آن ها کمک دریافت کنید. چرا که مشاور مان در این زمینه اطلاعات بسیار زیادی در این زمینه دارند. به علاوه شما می توانید با مطالعه کردن مقالاتی که ما در این سایت برای شما قرار داده ایم  اطلاعات مفیدی را به دست آورید.

می توان یکی از برترین کشور ها در اروپا که می توانید شروع به تحصیل به زبان انگلیسی در رشته های مختلف کنید، تحصیل در جمهوری چک می باشد.  شما در این مقاله می توانید به خوبی شرایط تحصیل و همچنین تحصیل در رشته های مختلف را ارزیابی  کنید.

تحصیل در جمهوری چک در مقطع کارشناسی

اگر شما می خواهید در جمهوری چک شروع به تحصیل در مقطع کارشناسی کنید نیازمند این می باشد که چندین آزمون کوچک را بعد از اتمام مقطع دبیرستان دهید. این آزمون ها، آزمون زبان چک و چند آزمون دیگر در زمینه های تخصص می باشد. از سال 2008 به بعد این آزمون ها شامل دو قسمت شدند: آزمون مشترک یا دولتی و آزمون برای مدارسی که خاص می باشند.

شما با انجام این آزمون ها معیاری می باشد که شما می توانید به دانشگاه ها بر اساس شرایط تحصیلی که دارید ورود پیدا کنید. اگر شما تحصیلات خود را در مقطع متوسط به خوبی طی کرده باشید و از طرفی در آزمون ها توانسته اید امتیاز خوبی را به دست آورید تحصیلات دانشگاهی برای شما امکان پذیر می باشد.

این آزمون های ورودی مخصوص هر دانشگاه و کالجی می باشد و مطابق استاندارد های همان دانشگاه تهیه شده اند. به علاوه ورودی دانشگاه های کشور جمهوری چک در  دو ترم زمستان و بهار می باشد.

تحصیل شما در جمهوری چک در مقطع کارشناسی حدود 3 تا 4 سال به طول می انجامد و می تواند سطح اول آموزش عالی را تشکیل دهد.

بعد از پایان یافتن دوره تحصیلی، فرد دانشجو، پایان نامه خود را ارائه میدهد و از آن دفاع می کند و بعد از آن فارغ التحصیل می شود. در هنگام تحصیل در جمهوری چک در رشته مقطع کارشناسی دانشگاه هایی که دولتی می باشند بیشتر دورس خود را به زبان چک تدریس می کنند، البته لازم به ذکر می باشد که بعضی از دروس و رشته ها به زبان انگلیسی برای شما ارائه می شود. لازم به ذکر است که اگر شما بخواهید در دانشگاه های خصوصی تدریس کنید، کتاب های آن ها به دلیل این که دانشجویان بین المللی هستند، زبان کتاب ها انگلیسی می باشد.

تحصیل در جمهوری چک در مقطع تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکتری)

اگر شما بخواهید در مقطع کارشناسی شروع به تحصیل کنید ممکن است به مدت 1 الی 3 سال زمان ببرد و همچنین در برخی دیگر از رشته ها می تواند بین 4 الی 6 سال زمان ببرد. شما دانش اندوختگان می توانید با تمام شدن زمان کارشناسی ارشد یک پایان نامه تحصیلی را ارائه کرده و از آن دفاع کنید. همچنین مطالعاتی که در رشته های در رشته های پزشکی، دامپزشکی و بهداشت خواستار این می باشد که در پایان شروع به دفاع از پایان نامه خود کنید.

جمهوری چک توانسته در یک سابقه طولانی در آموزش و پژوهش با کیفیت، به خصوص در رشته های مهندسی، علوم و پزشکی داشته باشد. همچنین اگر شما به عنوان یک فرد خارجی وارد این دانشگاه ها شوید می توانید با یک محیط گرم و صمیمی مواجه شوید. در طی آخرین تحقیقاتی که ما انجام دادیم دانشجو های خارجی که در مدارس چک مشغول به تحصیل هستند عددی حدود 38000 می باشد.

دوره هایی که در کشور چک به عنوان کارشناسی ارشد می باشند نظری اند و شما به عنوان یک دانشجو باید اقدام به سپری کردن یک آزمون دولتی نهایی و همچنین باید اقدام به دفاع از تز در یک سالن عمومی کنید.

دوره های تحصیلی در چک در حال حاضر بیشتر به زبان انگلیسی و دیگر زبان ها تدریس می شود. لازم به ذکر است که رشته مدیریت کسب و کار یا همان (MBA) دارای محبوبیت زیادی می باشد و افراد زیادی در این دوره و رشته شروع به تحصیل در دانشگاه های معتبر چک کرده اند.

تحصیل در جمهوری چک در مقطع دکتری

برای تحصیل  در جمهوری چک در مقطع دکترا نیاز به این دارید که 3 سال درس بخوانید که برای افرادی که فارغ التحصیل می شوند  از برنامه های کارشناسی ارشد در نظر گرفته می شود و تمرکز بر خلاقیت مستقل در تحقیق، توسعه و یا هنر می باشد. مطالعاتی که در دکترا باید صورت بگیرد، با کمک یک استاد راهنما بر روی آن موضوع  و ارائه عمومی و همچنین دفاع از پایان نامه دکتر بر اساس کار انجام می گیرد و در هنگامی که پایان نامه پذیرفته می شود برای نشر و یا چاپ به پایان می رسد. اگر شما می خواهید به تحصیل در جمهوری چک تا مقطع دکترا ادامه دهید نیازمند این می باشد که دارای مدرک زبان ایلتس 7 را داشته باشید. همچنین لازم به ذکر است به دلیل این که در این کشور نرخ بیکاری بسیار پایین است، شانس کاریابی برای متقاضیان بسیار خوب می باشد.

ویزای دانشجویی برای تحصیل در جمهوری چک

برای ورود و اقامت جمهوری چک و همچنین تحصیل در جمهوری چک برای دانشجویان که عضو شهروندی اتحادیه اروپا و کشور های غیر اتحادیه اروپا هستند شرایط مختلفی را شامل می شوند. این موضوع به این صورت می باشد که دانشجویان اتحادیه اروپا ( شهروندان منطقه اقتصادی اروپا و سوئیس ) به هیچ گونه ویزای اقامتی و یا حتی اجاره اقامت طولانی مدت برای ماندن در کشور چک وجود ندارد.

شرایط و روند دریافت  ویزای دانشجویی برای تحصیل در جمهوری چک

اگر به قصد تحصیل در دانشگاه قصد مهاجرت به چک را دارید باید در ابتدا شروع به پیدا کردن یک دوره تحصیلی کنید و سپس از آن پذیرش بگیرید. بعد از این که شما از یک مکان تاییدیه یا یک گواهی گواهینامه ثبت نام  تهیه کردید، می توانید به راحتی با عنوان تحصیل در چک برای ویزای خود درخواست بدهید. همچنین برای دوره های تحصیلی تا سه ماه تابستانه، آموزشگاه های زبان شما باید یک ویزای کوتاه مدت از نوع C و شینگن تهیه کنید. به علاوه شما برای دریافت دوره های تحصیلی طولانی مدت تر از 3 ماه، نیازمند این می باشید که ویزای نوع D ملی را برای خود تهیه کنید.

تحصیل در جمهوری چک و مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی

شما نیازمند این هستید که برای ویزا از طریق سفارت چک درخواست نمایید. برای این کار شما می توانید فرم درخواست نامه را تکمیل کرده و سپس مدارک حمایتی را به زبان انگلیسی ترجمه و ارسال  نمایید. برای این که بتوانید ویزای کوتاه مدت شینگن که از نوع C می باشد را دریافت کنید به این مدارک نیازمند هستید:

  • کارت شناسایی مسافرتی معتبر
  • پاسپورت معتبر
  • اثبات کنید که شما دارای یک منبع درآمدی کافی هستید که می توانید با استفاده از آن برای پوشش دهی هزینه های خود اقدام نمایید.
  • دارای بیمه تصادف
  • دارای بیمه مراقبت سلامتی
  • تاییدیه های از دوره تحصیلی رزرو شده که می تواند شامل پرداخت هزینه ها هم باشد.
  • در هنگامی که کمتر از 18 سال سن دارید نیازمند گواهی تولد، مجوز سفر در هنگامی که به تنهایی سفر می کنید، کپی ویزای والدین در صورت مشایعت

بعد از این که شما برای تحصیل در جمهوری چک رسیدید به مدت 14 روز وقت دارید که ورود خود را ثبت نمایید و برای دریافت مجوز اقامت از دفاتر مهاجرتی کانتون خود را آماده کنید. این مجوز که B نام دارد، می تواند چندین هفته زمان ببرد، در این جا شما یک گواهینامه دریافت می کنید که به شما اجازه این را می دهد که حساب بانکی باز کنید. لازم به ذکر است که شما به هیچ عنوان نباید کشور چک را ترک نمایید. مجوز B برای شما به صورت یک کارت بیومتریک صادر می شود. لازم به ذکر است که این کارت می تواند به مدت یک سال معتبر بوده و قابل تمدید می باشد.

چرا تحصیل در جمهوری چک

دارای سنت طولانی مدت در آموزش عالی

از مواردی که می توان اشاره نمود، آموزش و پرورش با کیفیت بالا به خصوص در علوم، پزشکی و مهندسی می باشد که جمهوری چک در این زمینه  پیشینه بالایی دارد. در سال 1348 دانشگاه چارلز در پراگ تاسیس شد و این موضوع نشان دهنده این می باشد که جمهوری چک در آموزش قدمت طولانی مدتی را دارا هست.

Leave A Reply

Your email address will not be published.