تحصیل در کانادا | بررسی شرایط تحصیل در کانادا در سال 2021

0 78

تحصیل در کاناداتحصیل در کانادا و بررسی آن

چنانچه تحصیل در کانادا را انتخاب کنید، این فرصت را خواهید داشت که با تجارب فرهنگی و طبیعی بسیار متفاوت از پیست­های اسکی بریتیش کلمبیا تا استان دشت منیتوبا، با شهرهایی مانند تورنتو، مونترئال، ونکوور و کبک که رفتاری بسیار دوستانه و چند فرهنگی دارند، روبرو شوید.

تحصیل در کانادا در بیشتر موارد به صورت عمومی ارائه می­شود و بودجه و نظارت آن توسط دولت­های استانی و محلی تأمین می­شود. تحصیلات در کانادا به طور کلی به دوره ابتدایی تقسیم می­شود و پس از آن تحصیلات متوسطه و تحصیلات دبیرستان دنبال می­شود. در استان­های تحت وزارت آموزش و پرورش، هیئت­های مدارس منطقه­ای وجود دارند که برنامه­های آموزشی را اداره می­کنند.

تحصیل در کانادا تا سن 16 سالگی در هر استان کانادا اجباری است، به جز مانیتوبا، انتاریو و نیوبرانزویک که سن اجباری آنها 18 سال می­باشد. کانادا به طور کلی دارای 190 روز تحصیلی در سال است که از سپتامبر تا پایان ژوئن به طور رسمی آغاز می شود. در مدارس متوسطه بریتیش کلمبیا، در طول یک سال تحصیلی 172 روز مدرسه وجود دارد. در آلبرتا، دانش آموزان دبیرستانی چهار هفته تعطیلات اضافی برای اسکان در وقت امتحان دریافت می­کنند.

با اشغال نیمه شمالی قاره آمریکای شمالی، کانادا به زیبایی طبیعی مشهور است؛ تعداد کمی از ملت­های جهان می­توانند نزدیک به ثروت جنگل­ها، دریاچه­ها و کوه­ها و تنوع چند فرهنگی زندگی کنند. این کشور دارای وضعیت دو زبانه رسمی، به طور همزمان انگلیسی و فرانسوی، است که در اسناد دولتی و رسمی استفاده می­شوند.

همچنین، به دلیل کم جمعیت بودن (به رغم اینکه دومین کشور بزرگ جهان است، جمعیت کمتری از فقط یک ایالت آمریکا، کالیفرنیا) و زمستان­های سخت، کشوری خاص محسوب می­شود. در بعضی از مناطق کانادا، تقریبا نیمی از سال برف زمین را پوشانده است، اما بعید است دانشگاه­های کانادایی را در آن مناطق پیدا کنید!

برای اطلاعات بیشتر در مورد دانشگاه­های برتر کانادا، شهرهای معروف دانشجویی و اطلاعات عملی در مورد برنامه­ها، هزینه­ها و ویزای تحصیل در کانادا، لطفا تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

تحصیل در کانادا در مدارس

تحصیل در کانادا در مقاطع ابتدایی، تحصیلات متوسطه و تحصیلات دبیرستان با عنوان K-12 (مهد کودک تا کلاس 12) شناخته می­شوند. برنامه­های مهد کودک برای کودکان در تمام استان­های کانادا در دسترس است و معمولا به عنوان برنامه­های یک ساله برای کودکان پنج ساله، ارائه می­شود. با این حال، استان­های نوا اسکوشیا، سرزمین­های شمال غربی، انتاریو و کبک برنامه­های مهد کودک دو ساله را اجرا می­کنند که اولین سال آن از چهار سالگی آغاز می­شود.

از آنجایی که تحصیل در کانادا یک امر استانی است، طول تحصیل بسته به استان متفاوت است، اگرچه اکثر برنامه­های عمومی آموزش اولیه کودکی، ابتدایی و متوسطه در کانادا از مهد کودک (پنج سالگی به طور معمول تا 31 دسامبر) آغاز می­شوند و پس از کلاس 12 پایان می­یابند ( سن 17 سالگی تا 31 دسامبر). پس از اتمام دیپلم دبیرستان، دانش آموزان ممکن است به تحصیلات متوسطه ادامه دهند.

تحصیل در کانادا توسط دانشگاه­ها (دانشگاه­های تحقیقاتی، دانشگاه­های کارشناسی و کالج­های دانشگاهی) و موسسات حرفه­ای (کالج­های حرفه­ای، شغلی، محلی، موسسات فن آوری یا علوم، کالج­های هنرهای کاربردی یا فن آوری کاربردی) ارائه می­شود.

دانشگاه­ها مدارک کارشناسی، کارشناسی ارشد، حرفه­ای و دکتری و همچنین گواهینامه­ها و دیپلم­های تحصیلات تکمیلی را ارائه می­دهند در حالی که موسسات حرفه­ای، مدرک کاردانی، گواهینامه و کارآموزی را صادر می­کنند.

تحصیل در کانادا در مقطع کارشناسی

مسیر سنتی تحصیلات عالی کانادا معمولا از طریق دانشگاه است، زیرا معتبرترین شکل آموزش عالی در این کشور است. دانشگاه­های کانادا به مدارک راهنمایی دانش آموزان به همراه درخواست برای پذیرش نیاز دارند. معیارهای پذیرش در دانشگاه­های کانادا شامل نمرات کسب شده در دوره­های اصلی متوسطه است و معدل قبولی بر اساس دوره­های متوسطه آنها به صورت درصد محاسبه می­شود. در مورد رشته­های معتبر و انتخابی دانشگاه، مقاله، بیانیه قصد، یا اظهارات شخصی تجربه باید مستقیما به دانشگاه ارسال شود. علاوه بر این، برای پذیرش برخی از معتبرترین برنامه­های دانشگاهی کانادا، معرفی نامه، نمونه فعالیت­های فوق برنامه، فعالیت­های داوطلبانه و خدمات اجتماعی، مشارکت ورزشی، جوایز دانشجویی و بورسیه تحصیلی نیز مورد نیاز است. به طور کلی، دانشگاه­های کانادا پذیرش حول عملکرد تحصیلی دانشجو را در دوره­های دبیرستان که در طول 11 و 12 سالگی آنها انجام می­شود، پایه­گذاری می­کنند. بعلاوه، اکثر دانشگاههای کانادا معدل متوسط ​​پذیرش را نیز اعمال می­کنند. این پذیرش بر اساس رقابت متقاضیان متقاضی برنامه­های منفرد ارائه شده در دانشگاه­های خاص ایجاد می­شود. برای تحصیل در کانادا دوره­های کارشناسی بسته به دانشگاه، می­تواند سه یا چهار سال طول بکشد.

تحصیل در کانادا در مقطع تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکتری)

دوره­های تحصیلات تکمیلی بسته به نوع مدرک بین یک تا سه سال طول می­کشد. انواع مختلف ارائه دهندگان آموزش عالی در کانادا عبارتند از: دانشگاه­ها (که تحقیقاتی را انجام می­دهند و مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد را ارائه می­دهند)، کالج­های محلی و مدارس فنی، هنرهای کاربردی یا علمی کاربردی (که گواهینامه­ها، دیپلم­ها، مقاطع کاردانی و لیسانس اعطا می­کنند).

از آنجا که دانشگاه­های کانادا توسط دولت­های استانی اداره می­شوند، در نحوه انجام آموزش تفاوت­های جزئی وجود خواهد داشت. به ویژه كبك با سایر دوره­های كاری و طول تحصیل متفاوت از بقیه كاناداست. به عنوان مثال، دانش آموزان یک سال زودتر دوره متوسطه را به پایان می­رسانند و باید یک دوره اجباری پیش دانشگاهی کالج عمومی و حرفه­ای (CEGEP) را بگذرانند که اساسا سال اول دانشگاه را حذف می­کند.

کارشناسی ارشد یا دکترا می­خوانید؟ برای اطلاع از تحصیل در کانادا در مقطع تحصیلات تکمیلی، اطلاعات مورد نیاز خود را از راهنمای QS Top Grad دریافت کنید.

تحصیل در کانادا و معرفی دانشگاه­های برتر

کشور کانادا موقعیت خوبی در بین مقاصد پیشرو مطالعه در جهان دارد. مشهورترین استانهای کانادا برای دانشجویان بین المللی استانهای انتاریو، بریتیش کلمبیا و کبک هستند که بین آنها بسیاری از دانشگاههای برتر کانادا وجود دارد.

برای کسانی که می­خواهند در یک دانشگاه نخبه در یکی از پیشرفته­ترین کشورهای جهان تحصیل کنند، درخواست تحصیل در کانادا می­تواند یک گزینه جذاب باشد. در مجموع 26 دانشگاه در کانادا در QS World University Rankings® 2019 حضور دارند که از این تعداد 3 دانشگاه در 50 رتبه برتر جهان قرار دارند که 11 دانشگاه دیگر 300 برتر جهان را تشکیل می­دهند، این یک موفقیت است که تعداد انگشت شماری از کشورها با آن مطابقت دارند.

دو دانشگاه برتر برای تحصیل در کانادا، دانشگاه تورنتو (بیست و هشتم) و دانشگاه مک گیل (سی و سوم) است که به ترتیب در تورنتو و مونترال (دو شهر بزرگ کانادا) واقع شده­اند. همچنین دانشگاه­های آلبرتا، دانشگاه مک مستر، دانشگاه مونترئال، دانشگاه واترلو و دانشگاه وسترن در رده 220 جهانی برتر قرار دارند.

درخواست ویزای دانشجویی برای تحصیل در کانادا

برای تحصیل در کانادا، باید مجوز تحصیلی را دریافت کنید که به عنوان ویزای دانشجویی کانادا برای مدت اقامت شما عمل می­کند. اگر دوره یا برنامه شما شش ماه یا کمتر طول بکشد، به مجوز تحصیل در کانادا نیازی نخواهید داشت. با این حال، ممکن است بخواهید برای اجازه تحصیل درخواست دهید. در غیر این صورت اگر تصمیم گرفتید که در یک برنامه دیگر ادامه تحصیل دهید، برای درخواست مجوز تحصیل در کانادا از طریق دفتر ویزا باید کانادا را ترک کنید.

در صورت تصمیم به ادامه تحصیل در کانادا، می­توانید از داخل کانادا درخواست تجدید ویزا کنید. برای دانشجویان تمام وقت که در یک موسسه آموزش عالی معتبر ثبت نام کرده­اند، مجوز تحصیل در کانادا به آنها امکان می­دهد تا به صورت نیمه وقت در دانشگاه کار کنند. همچنین ممکن است بتوانید در خارج از دانشگاه، به عنوان کارآموز در بخشی از برنامه خود کار کنند، علاوه بر این، آنها می­توانند پس از فارغ التحصیلی به عنوان یک مقیم دائم در کانادا بمانند یا کار پیدا کنند.

شما می­توانید مجوز تحصیل در کانادا را به صورت آنلاین یا از طریق یک فرم کاغذی که می­توانید از وب سایت Citizenship and Immigration Canada (CIC) دریافت کنید، درخواست دهید. برنامه­های کاغذی معمولا حدود دو برابر بیشتر طول می­کشد، بنابراین همیشه توصیه می­شود که زمان پردازش را از قبل بررسی کنید. برای درخواست آنلاین، به کارت اعتباری و توانایی ایجاد نسخه الکترونیکی اسناد پشتیبانی خود (به عنوان مثال استفاده از اسکنر یا دوربین) نیاز دارید. دفتر ویزا در کشور شما دستورالعمل­های خاصی را در مورد اسناد، ارائه می­دهد که ممکن است بسته به موقعیت مکانی شما متفاوت باشد. اگر به کمک نیاز دارید، می­توانید از نزدیکترین مرکز درخواست ویزا (VAC) کمک بگیرید.

روند دریافت ویزای دانشجویی برای تحصیل در کانادا

برای دریافت ویزای دانشجویی تحصیل در کانادا باید روند زیر را دنبال کنید:

در مرحله اول، شما باید یک نامه پذیرش استاندارد را از یک ارائه دهنده آموزش عالی معتبر دریافت کنید. دانشجویانی که در کبک تحصیل می­کنند نیز باید از دولت برای دریافت گواهی قبولی، معروف به CAQ اقدام کنند. قبل از درخواست مجوز تحصیل در کانادا باید CAQ را کسب کنید که می­توانید را آن را به صورت آنلاین، با چاپ فرم یا درخواست فرم کاغذی از دانشگاه خود دریافت کنید.

مرحله بعدی دریافت بسته درخواست ویزا دانشجویی تحصیل در کانادا، از طریق وب سایت CIC یا از طریق تماس با دفتر ویزای محلی، سفارت یا کنسولگری کانادا در کشور خود است.

برای دریافت بسته درخواست خود باید به چند سوال درباره در وب سایت CIC پاسخ دهید. این سوالات تعیین می­کند که آیا شما واجد شرایط درخواست آنلاین مجوز دانشجویی تحصیل در کانادا هستید و چه اسنادی را باید ارائه دهید. اگر واجد شرایط شناخته شوید، یک کد چک لیست شخصی با اعتبار 60 روز دریافت خواهید کرد که برای ارائه آنلاین درخواست خود به آن نیاز خواهید داشت. حتما صفحه حاوی کد خود را برای مراجعه بعدی چاپ کنید. این صفحه همچنین شامل راهنمای برنامه، مبلغ تخمین زده شده برای شهریه، لیستی از اسنادی است که باید با برنامه خود ارسال کنید و راهنمایی برای مراحل بعدی می­باشد.

هنگامی که آماده درخواست هستید، یک حساب MyCIC ایجاد کرده و کد چک لیست شخصی خود را وارد کنید. سپس لیست چک اسناد شخصی خود را دریافت می­کنید که به شما امکان می­دهد اسناد خود را به CIC بارگذاری و ارسال کنید.

هنگامی که مدارک و فرم درخواست خود را آماده و هزینه­های خود را پرداخت کردید، می­توانید درخواست تکمیل شده خود را به CIC ارسال کنید. لازم به ذکر است که برخی از متقاضیان ممکن است مجبور به شرکت در مصاحبه در دفتر ویزای محلی شوند.

تحصیل در کانادا و مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی

سایر موارد و مدارک اضافی ویزا دانشجویی تحصیل در کانادا که ممکن است درخواست شود، به شرح زیر است:

متقاضیان از اروپا، خاورمیانه یا آفریقا ممکن است نیاز به ارائه بیومتریک (عکس و اثر انگشت) داشته باشند.

برخی از متقاضیان نیز ممکن است قبل از ارسال درخواست خود، نیاز به معاینه پزشکی و یا چک پلیس داشته باشند. اگر سابقه کیفری داشته باشید و از شما بخواهند گواهی ترخیص پلیس را به عنوان اثبات این موضوع ارائه دهید، نمی­توانید مجوز تحصیل در کانادا را بگیرید.

اگر اهل ایالات متحده یا سنت پی یر و میکلون نباشید، باید ثابت کنید که گذرنامه معتبری دارید که به شما امکان می­دهد پس از اتمام دوره تحصیل در کانادا به کشور مبدا خود بر می­گردید. دو تصویر به اندازه گذرنامه نیز لازم است که در پشت آن نام و تاریخ تولد شما نوشته شده باشد.

همچنین، از جمله شرایط دریافت ویزا دانشجویی تحصیل در کانادا، ارائه مدارکی برای تأمین هزینه­های خود می­باشد. در حال حاضر این مبلغ 10000 دلار کانادا (،5 7550 دلار آمریکا) برای هر سال اقامت شما (11000 دلار آمریکا / ،3 8300 دلار آمریکا اگر شما قصد تحصیل در کبک را دارید) به اضافه شهریه شماست. همچنین، باید مطمئن شوید که پول کافی برای پرداخت هزینه حمل و نقل برای بازگشت به کشور خود را دارید. اگر ثابت کنید که این پول را دارید، می­توانید اسناد زیر را ارائه دهید:

اظهارات بانک

مدارک حساب کانادایی به نام شما با پول منتقل شده

پیش نویس بانکی با ارز قابل تبدیل

اثبات پرداخت شهریه و هزینه­های اقامت

نامه­ای از طرف شخص یا موسسه­ای که پول شما را تأمین می­کند

اگر بورسیه تحصیلی دارید، یک برنامه با بودجه کانادا را تأیید می­کنید.

هزینه های تحصیل در کانادا

کانادا یکی از محبوب­ترین مقاصد جهان برای دانشجویان بین المللی است که در بین کشورها به وسعت گسترده، شهرهای چند فرهنگی و زیبایی­های طبیعی معروف است، تجربه­ها و فرصت­های متنوعی را ارائه می­دهد. اگر می­خواهید در کانادا تحصیل کنید، خبر خوب این است که هزینه­های تحصیل در کانادا به طور کلی ارزان­تر از سایر مقاصد اصلی آنگلوفون (ایالات متحده، انگلستان و استرالیا) است، اگرچه هنوز در مقایسه با سایر کشورها بسیار بالا است.

هزینه تحصیل در کانادامیانگین شهریه تحصیل در کانادا برای دانشجویان بین­المللی دوره کارشناسی از حدود 17337 دلار کالیفرنیا (حدود 13350 دلار آمریکا) در سال شروع می­شود. دانشگاه­های کانادا هزینه­های خود را تعیین می­کنند که به عوامل مختلفی از قبیل رشته تحصیلی، دانشجوی بین­المللی یا داخلی، تحصیل در سطح کارشناسی یا کارشناسی ارشد، بستگی دارد. طبق آخرین گزارش آماری کانادا، هزینه­های تحصیل در کانادا برای دانشجویان داخلی در مقطع کارشناسی به طور متوسط ​​5.3 درصد کاهش یافته و برای دانشجویان دوره کارشناسی بین المللی در سال 2019/2020 7.6 درصد افزایش یافته است.

اگر شهروند کانادایی هستید که در کانادا تحصیل می­کنید، باید به طور متوسط سالانه 6،463 دلار کالیفرنیا برای یک مدرک کارشناسی و 7،056 دلار در سال برای یک مدرک کارشناسی ارشد پرداخت کنید.

طبق آمار کانادا، متوسط شهریه دانشجویان بین المللی در مقطع کارشناسی در 2019/20 29714 دلار کالیفرنیا (22500 دلار آمریکا) در سال است. دوره­های علوم انسانی (به طور متوسط 5،542 دلار) ارزان­تر است، در حالی که رشته­هایی مانند مهندسی و پزشکی گران­تر هستند (به طور متوسط 21،717 دلار برای دندانپزشکی (16،446 دلار آمریکا) و پزشکی 14،162 دلار (10،724 دلار آمریکا). هزینه­های کسب و کار و دوره­های مدیریتی تحصیل در کانادا کمتر از میانگین کشوری است و 6،827 دلار آمریکا (5170 دلار ~) در سال است.

اگر می­خواهید در مقطع تحصیلات تکمیلی تحصیل کنید، هزینه­های تحصیل در کانادا به طور کلی پایین­تر است و بسته به برنامه شما متفاوت است. آمار کانادا متوسط هزینه تحصیلات تکمیلی دانشجویان بین المللی را 17،744 دلار CA در 2019/20 تعیین می­کند که تقریبا 13،437 دلار آمریکا است و چهار درصد نسبت به سال قبل افزایش داشته است.

همانند سراسر جهان، برنامه­های اجرایی MBA به طور کلی گران­ترین رشته­های تحصیل در کانادا هستند و به طور متوسط حدود 56328 دلار کالیفرنیا (42657 دلار آمریکا) می­باشند، در حالی که هزینه MBA­های معمولی به طور متوسط 27397 دلار (20747 دلار آمریکا) است.

سه نوع اصلی خوابگاه دانشجویی (اقامتگاه خانگی، محل اقامت در دانشگاه و محل اقامت خصوصی) از نظر هزینه­ها بطور قابل توجهی متفاوت هستند، دانشجویان هر ساله حدود 3000 تا 7،500 دلار (معادل 2،271 دلار – 5،680 دلار آمریکا) برای محل اقامت در دانشگاه می­پردازند. هزینه اقامتگاه خصوصی می­تواند حدود 8،400 دلار کالیفرنیا (6361 CA دلار آمریکا) در سال باشد. برای تحصیل در کانادا محل اقامت در دانشگاه­ها اغلب ارزان­تر است و بعضی از دانشگاه­ها برنامه­های غذایی را برای شما فراهم می­کنند تا بتوانید از فروشگاه­های مواد غذایی دانشگاه، غذا تهیه کنید.

تحصیل در کانادا به همراه بورسیه تحصیلی

بورسیه و کمک هزینه تحصیلی برای دانشجویان بین المللی که مایل به تحصیل در کانادا هستند، در دو سطح کارشناسی و کارشناسی ارشد در دسترس است که شامل بورسیه­های تحصیلی خاص برای موفقیت­های ورزشی و تحصیلی و بورس­های تحصیلی خاص می­شود.

بورسیه تحصیلی در کانادابسیاری از دانشگاه­های کانادا بورسیه­ای برای تحصیل در کانادا ارائه می­دهند، بنابراین شما همچنین می­توانید بورس تحصیلی منحصر به فرد دانشگاهی که قصد تحصیل در آن را دارید، ارائه دهید. در همه موارد، مهم است که هرچه زودتر اقدام کنید زیرا بودجه بورس تحصیلی محدود و بسیار رقابتی است. به متقاضیان بین المللی نیز توصیه می­شود در مورد فرصت­های بورس تحصیلی خارج از کشور که توسط سازمان­های کشورشان ارائه می­شود، تحقیق کنند.

یکی از منابع قابل توجه بورس تحصیلی برای تحصیل در کانادا، برنامه بورس تحصیلی مشترک المنافع کانادا است که بورس تحصیلی دانشجویان دیگر کشورهای مشترک المنافع را ارائه می­دهد. همچنین، ممکن است اطلاعات مربوط به کمک مالی در وب سایت مرکز اطلاعات کانادایی برای مدارک بین المللی مفید باشد.

کار حین تحصیل در کانادا

اگر دوست دارید در حین تحصیل در کانادا برای تأمین هزینه­های خود شغل نیمه وقت بگیرید، می­توانید در طول ترم دانشگاه تا 20 ساعت در وقت خارج از دانشگاه و در ایامی مانند تعطیلات زمستانی یا تابستانی در خارج از دانشگاه کار کنید. برای واجد شرایط بودن، باید:

  • مجوز تحصیل معتبر داشته باشید
  • دانشجوی تمام وقت باشید
  • در یک موسسه یادگیری تعیین شده در سطح تحصیلات متوسطه ثبت نام کنید
  • در یک برنامه آموزشی آکادمیک یا حرفه­ای تحصیل کنید که منجر به مدرک، دیپلم یا گواهی شود.

کار حین تحصیل در کانادابرای کار در کانادا یا دریافت مزایا و خدمات از برنامه­های دولتی به شماره بیمه اجتماعی (SIN) از سرویس کانادا نیز نیاز خواهید داشت.

مجوز تحصیل شما 90 روز پس از اتمام برنامه تحصیلی باطل می­شود، بنابراین اگر می­خواهید پس از تحصیل در کانادا بمانید و به دنبال کار بروید، باید مجوز کار پس از فارغ التحصیلی از تحصیل در کانادا را دریافت کنید که به مدت سه سال اعتبار دارد.

به منظور کسب  اطلاعات بیشتر درباره چگونگی کار در طول تحصیل یا بعد از تحصیل در کانادا می­توانید به https://www.topuniversities.com/student-info/qs-guides/how-find-job-after-university  مراجعه کنید.

Leave A Reply

Your email address will not be published.