هزینه زندگی دانشجویی در قبرس شمالی

بررسی دقیق هزینه های دانشجویان در کشور قبرس شمالی

زندگی دانشجویی

 قبرس شمالی دارای محبوبیت زیادی برای ادامه تحصیل در بین دانشجویان کشور ما می باشد. از آنجایی که هزینه های زندگی دانشجویی در قبرس شمالی نسبتا کم است، افراد زیادی را برای ادامه تحصیل در این کشور به فکر وا داشته است. هر ساله تعداد زیادی از افراد از سراسر جهان به قصد ادامه دادن تحصیل، درخواست ویزای تحصیلی قبرس شمالی را دارند. هزینه های زندگی در این کشور از بسیاری از کشورهای جهان کمتر است و این یکی از مزیت های تحصیل در این کشور به حساب می آید.

در زیر برخی از موارد آورده شده است.

 • قیمت پایین محصولات ارگانیک محلی از قبیل سبزی و میوه‌
 • قیمت پایین خریدن ملک و یا اجاره آن
 • گرفتن مالیات کم
 • کم بودن هزینه های مربوط به حمل و نقل و خرید خودرو

واحد شمارش پولی این کشور لیر ترکیه است. لیر ترکیه در مقایسه با دلار، یورو، پوند و… ارزش کمتری دارد ولی صنعت گردشگری کشور قبرس شمالی بسیار پر رونق است و هر سال افراد زیادی از کشورهای اروپایی برای بازديد از مناطق گردشگری و به قصد خرید وارد این کشور می شوند. این کشور سالانه درآمد زیادی از طریق جذب توریست و گردشگر کسب می نماید.

این کشور از آب و هوای بسیار خوبی برخوردار است، به طوری که محصولات زراعی زیادی در این کشور تولید می شود. این کشور دارای خاک بسیار حاصلخیزی است. در کشور قبرس شمالی انواع صیفی جات و میوه های محلی به وفور یافت می شوند. این محصولات با وجود داشتن کیفیت عالی با قیمتی ارزان عرضه می شوند. در زیر به برخی از محصولات غذایی ارزان قیمت در این کشور اشاره شده است:

 • انواع میوه های مختلف
 • انواع صیفی جات
 • زیتون
 • روغن زیتون
 • پنیر و محصولات لبنی
 • سیب زمینی

هزینه زندگی دانشجویی در قبرس شمالی

قبرس شمالی یکی از پرطرفدارترین کشورها برای دادن ادامه تحصیل می باشد، به طوری که هم اکنون بیش از شصت و سه هزار دانشجو از 131 کشور جهان در دانشگاه های قبرس مشغول به تحصیل هستند. تحصیل در این کشور علاوه بر دارا بودن امکانات پیشرفته، امکان آشنایی با فرهنگ کشورهای مختلف را برای دانشجویان فراهم می کند. دانشجویان می توانند در مقطع های مختلف در دانشگاه های این کشور تحصیل نمایند. در ادامه هزینه های تحصیل در قبرس را بررسی خواهیم کرد با ما همراه باشید.

شهریه دانشگاه های قبرس شمالی بستگی به مقطع تحصیلی دانشجو دارد. به عنوان مثال مقدار شهریه برای دانشجویان مقطع لیسانس سالانه حدود 1726 یورو می باشد. به غیر از رشته داروسازی که شهریه آن حدودا 2226 یورو در سال است. میزان شهریه مقطع فوق لیسانس و دکتری بین 1200 تا 4,000 یورو در سال است. کشور قبرس شمالی دارای شرایط بهتری برای مهاجرت نسبت به قبرس جنوبی می باشد. این کشور به یکی از مقصدهای جذاب برای ایرانیان تبدیل شده است. موارد زیر سبب شده است تا محصلان ایرانی برای ادامه تحصیل قبرس شمالی را به نیمه جنوبی آن ترجیح دهند:

 • هزینه ‌های مختلف در مقایسه با نیمه جنوبی کمتر است.
 • مردم ایران نیاز به ویزای این کشور ندارند.
 • قبرس شمالی امکانات متعددی را برای دانشجویان فراهم کرده است.

برآورد هزینه ‌های زندگی دانشجویی در قبرس شمالی

برای برآورد کردن هزینه های یک زندگی دانشجویی لازم است موارد زیادی مانند شهریه دانشگاه، هزینه خورد و خوراک و هزینه های مربوط به حمل و نقل در شهر و دانشگاه را مورد بررسی قرار دهید. اگر می خواهید برای ادامه تحصیل به قبرس شمالی مهاجرت کنید، باید اطلاعات خود را در زمینه هزینه های زندگی دانشجویی در این کشور بالا ببرید. علاوه بر هزینه هایی که قرار است برای شهریه دانشگاه پرداخت نمایید، باید از هزینه های مربوط به اجاره و خورد و خوراک نیز مطلع باشید. پس از بررسی تمام این موارد خواهید توانست به درستی در مورد مهاجرت به این کشور جذاب تصمیم بگیرید.

هزینه خدمات عمومی در قبرس شمالی

هزینه های حمل و نقل از مهم ترین هزینه های زندگی دانشجویی در هر کشور از جمله در قبرس شمالی به حساب می آید. به منظور برآورد هزینه های زندگی دانشجویی در این کشور لازم است موارد زیادی را مورد بررسی قرار دهید. برخی از این موارد هزینه های عمومی مثل گاز، آب، اینترنت و … می باشند. هزینه خدمات عمومی در قبرس شمالی نسبت به بسیاری از کشورها بسیار کم‌ است. مثلا هزینه مربوط به اینترنت در این کشور بین 60 تا 90 لیر می باشد که نسبت به بسیاری از کشورها بسیار مقرون به صرفه است.

خدمات بیمه در قبرس شمالی

بیمه و خدماتی که به درمان مربوط است جزوی از زندگی دانشجویی در تمام کشورها است. هر دانشجو پس از ورود به قبرس شمالی باید خود را بیمه نماید. بیمه دانشجویی که از طرف دانشگاه برای دانشجویان داده می شود به این صورت است که دانشگاه ۶۰ درصد هزینه های مربوط به بیمه دانشجو را می پردازد و مابقی آن را باید خود دانشجو پرداخت نماید.

غذاهای دانشجویی در قبرس شمالی

یکی از سوالات متداول دانشجویان و خانواده های آن ها هزینه مربوط به مواد غذایی در قبرس شمالی است. به این دلیل که ارزش پول کشور قبرس شمالی تقریبا برابر ارزش پول ایران است، هزینه مواد غذایی در این کشور مشابه هزینه های مواد غذایی در کشور ما است. به طور متوسط هر فرد برای هزینه های خورد و خوراک خود باید ۲۰۰۰ لیر در ماه پرداخت نماید.

این یک رقم تقریبی است و بستگی به ذائقه انتخاب مواد غذایی هر فرد دارد. در قبرس شمالی رستوران های ایرانی زیادی توسط ایرانیان مقیم قبرس اداره می شوند. اگر هوس غذاهای ایرانی را داشتید می توانید به این رستوران ها سری بزنید و غذای ایرانی سفارش دهید. هر پرس غذا در رستوران های ایرانی به طور متوسط به قیمت ۲۰ لیر ترکیه عرضه می شود. همان طور که ملاحظه کردید، قیمت غذا در این کشور تفاوت زیادی با کشور ما ندارد. در ادامه چند نوع غذا که به عنوان غذای دانشجویی قبرس شمالی محسوب می شود را معرفی خواهیم کرد.

کباب آدانا

یکی از لذیذ ترین غذاهای ترکی که دانشجویان علاقه زیادی به آن دارند کباب آدانا است. مزه این غذا خیلی نزدیک به کباب کوبیده خودمان است. به همین دلیل دانشجویان ایرانی علاقه زیادی به این غذا دارند. این غذای لذیذ به صورت های مختلفی از جمله لقمه ای یا با برنج استفاده می شود. برای سفارش هر پرس از این غذای خوشمزه و لذیذ باید بین ۱۷ تا ۲۰ لیر بپردازید.

کباب دونر

یکی دیگر از غذاهای فوق العاده قبرس شمالی که به دلیل داشتن قیمت کم مورد استقبال فراوان تمام افراد مخصوصا دانشگاهیان قرار گرفته است، کباب دونر یا کباب ترک می باشد. این غذای لذیذ تقریبا در تمام رستوران های این کشور به صورت فراوان یافت می شود. کباب دونر به دو صورت زیر تهیه می شود:

 • دونر تهیه شده از مرغ ( تاووک دونر )
 • دونر تهیه شده از گوشت ( ات دونر )

قیمت این کباب در صورتی که یک نوشیدنی همراه آن سفارش دهید بین ۱۵ تا ۲۰ لیر است.

کوفته اکمک

کوفته اکمک غذای بسیار لذیذی است که طرز تهیه آن شبیه کتلت است اما با گوشت خالص تهیه می شود. این غذا مطابق ذائقه و سلیقه دانشجویان ایرانی می باشد، همچنین قیمت آن بسیار مناسب است. این غذا معمولا به شکل ساندویچی استفاده می شود و قیمت آن چیزی بین 12 تا 18 لیر می باشد.

چوربا

کوفته کباب سوپ که در بین ترک زبانان به چوربا معروف است، یکی از  غذاهای سبک و مناسب برای شام است. سوپ های ترکیه به دلیل مواد غذایی که در طبخ آن استفاده می شود، غذایی مفصل به حساب می آیند. بر خلاف کشور ایران که سوپ به عنوان پيش غذا سرو می شود، در قبرس شمالی این غذا به عنوان وعده اصلی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در زیر چند نوع سوپ ترکی که در رستوران های قبرس شمالی سرو می شود، آورده شده است:

 • سوپ عدس معروف به مرجیمک چورباسی
 • سوپ دوغ معروف به یایلا چورباسی
 • سوپ عدس فلفلی معروف به ازوگلین چورباسی و …

قیمت سوپ با نان چیزی بین 6 تا 12 لیر است.

حمل و نقل دانشجویی در قبرس شمالی

دولت قبرس شمالی برای رفاه بیشتر دانشجویان و آسان سازی رفت و آمد آن ها اتوبوس های بین شهری ویژه دانشجویان برای رفت و آمد به شهرهای مختلف قبرس در نظر گرفته است. استفاده از این اتوبوس ها هزینه های مربوط به حمل و نقل دانشجویان را به طور قابل توجهی کاهش داده است.

حمل و نقل دانشجویی در قبرس شمالی

سرویس های حمل و نقل در قبرس شمالی:

 • حمل و نقل با ماشین های شخصی
 • حمل و نقل با تاکسی
 • حمل و نقل با سرویس های عمومی

در سطح شهر و همینطور در دانشگاه های قبرس تاکسی هایی ویژه جابجایی دانشجویان قرار دارند. کرایه تاکسی های بین شهری در قبرس شمالی بین ۲۰ تا ۲۵ لیر ترکیه می باشد. هزینه کرایه تاکسی برای خارج از شهر از روی کیلومتر شمار محاسبه می شود. سرویس های حمل و نقل عمومی در ساعات مختلف شبانه روز به دانشجویان خدمات می دهند. این اتوبوس ها در حومه خوابگاه های دانشجویی و تمام دانشکده ها، مرکز شهر و حتی خارج شهر دارای ایستگاه می باشند و دانشجویان را در این مسیرها جابجا می نمایند.

مردم قبرس شمالی به ندرت از مترو استفاده می‌کنند. متروهای این کشور دارای ظرفیت محدودی هستند. به جای رفت و آمد با مترو اکثر مردم از اتوبوس ‌های درون شهری برای حمل و نقل و جابجایی خود استفاده می کنند. برای استفاده از اتوبوس های درون شهری باید کارت مخصوص آن را تهیه نمایید و به صورت سالانه شارژ کنید تا از تخفیفات ویژه آن برخوردار شوید. قیمت کرایه تاکسی در قبرس شمالی بر حسب کیلومتر شمار محاسبه می شود و در مسیرهای مختلف متفاوت است. برای مهاجرت تحصیلی به قبرس شمالی باید هزینه های حمل و نقل را در لیست هزینه های دانشجویی خود قرار دهید.

اگر قصد تحصیل در قبرس را دارید، هم اکنون با ما تماس بگیرید.  موسسه حقوقی دادمهر عدالت نماینده رسمی دانشگاه های قبرس در کشور ایران میباشد. لطفا بابت اخذ پذیرش از دانشگاه های قبرس به افراد سودجو و فرصت طلب هیچگونه هزینه ای پرداخت نکنید. کلیه مراحل اخذ پذیرش شما با بیشترین میزان بورسیه، توسط ما در سریعترین زمان ممکن و بدون دریافت هیچ هزینه ای انجام خواهد شد.
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.