نظام آموزشی قبرس شمالی

آشنایی با ساختار سیستم آموزشی کشور قبرس شمالی

7 1,029

سیستم آموزش در قبرس

ساختار کلی نظام آموزشی کشور قبرس

نظام آموزشی کشور قبرس در سالهای گذشته پیشرفت بسیار چشمگیری داشته است و همین عامل باعث شده است که فارغ التحصیلان کشور قبرس در هر مقطعی در بهترین دانشگاه های جهان پذیرفته شده و یا جذب بهترین موقعیت های شغلی شوند. بطور کلی مدارس کشور قبرس به دو دسته مدارس دولتی و مدارس غیرانتفاعی تقسیم میشوند. هر دو نوع دارای سیستم آموزشی قوی و مدرنی هستند. ترکیب دانش آموزان در کلاسهای آموزشی مدارس و دانشگاه های قبرس ترکیبی از دانش آموزان و دانشجویان قبرسی و انگلیسی زبان هستند. سیستم آموزشی کشور قبرس شمالی به پنج قسمت کلی تقسیم میشود که شامل :

آموزش پیش دبستانی Preschool Education
آموزش دوره دبستان Primary Education
آموزش دبیرستان دوره اول و دوم Secondary Education
آموزش آکادمیک و دانشگاهی Higher Education
آموزش آزاد و غیر رسمی Informal Education

آموزش و تحصیل دوره پیش دبستانی در قبرس

مقطع پیش دبستانی در کشور قبرس توسط مهدکودک ها و برای سنین ۴ الی ۶ سال ارائه می شود. مهدکودک ها و پیش دبستانی های کشور قبرس در دو نوع خصوصی و دولتی موجود بوده و خانواده ها بسته به علاقه خود میتوانند در مهد کودک های خصوصی و یا دولتی ثبت نام کنند. لازم به ذکر است شرکت در دوره پیش دبستانی در کشور قبرس کاملا اختیاری است.

آموزش و تحصیل دوره دبستان  در قبرس

مقطع دبستان در کشور قبرس شامل دوره شش ساله دبستان میشود. شش ساله دبیرستان در کشور قبرس همانند ایران برای سنین ۷ الی ۱۲ سال برگزار میشود.

آموزش و تحصیل دوره دبیرستان در قبرس

مقطع دبیرستان در کشور قبرس شامل دو قسمت دوره اول و دوم دبیرستان بوده که هر کدام سه سال به طول می انجامد. و برای گروه سنی ۱۲ الی ۱۸ سال طراحی شده است. دبیرستان های کشور قبرس به دو بخش دبیرستان های دولتی و دبیرستان های خصوصی و یا همان غیرانتفاعی تقسیم بندی میشوند. 

مزیت تحصیل در دبیرستان های خصوصی قبرس نسبت به دبیرستان های دولتی قبرس این است که تحصیل در دبیرستان های غیرانتفاعی قبرس ، باعث پذیرش و جذب بسیار آسان فارغ التحصیلان به بازار کار و همچنین اخذ بسیار آسان پذیرش از رشته های برتر در دانشگاه های قبرس و یا در سطح بین الملل میباشد. باوجود اینکه دبیرستان های غیرانتفاعی کشور قبرس بصورت کاملا مستقل مدیریت میشوند اما سیستم آموزشی آن منطبق با سیستم اموزشی تعیین شده از سمت وزارت آموزش قبرس میباشد.

همانند سیستم آموزشی مدارس ایران در کشور قبرس دانش آموزان در سه ساله دوم دبیرستان با ارائه مشاوره های شفاهی انتخاب رشته میکنند تا بصورت تخصصی تر به تحصیل در زمینه مورد علاقه خود بپردازند. در کشور قبرس رشته های دبیرستان بطور کلی شامل پنج گروه میباشد که دانش آموزان بایستی یکی از آنها را انتخاب کنند. البته لازم به ذکر است که نطام آموزشی قبرس به گونه ای طراحی شده است که دانش آموز میتواند قبل از انتخاب رشته در محیط های کاری مختلف قرار بگیرند تا بتوانند رشته مورد علاقه خود را از نزدیک لمس کرده و انتخاب درست تری داشته باشند.

رشته های تحصیلی در دبیرستان های قبرس (دانش آموزان دوره دوم دبیرستان)

 • گروه اول كه شامل مطالعات كلاسيك میباشد.
 • گروه دوم که شامل دروس رياضيات، فيزيك و شيمي میباشد.
 • گروه سوم که شامل دوس رياضيات و اقتصاد میباشد.
 • گروه چهارم که شامل آموزش مهارتهاي كارمندي و حسابداري میباشد.
 • گروه پنجم که شامل دروس زبانهاي خارجي و مطالعات اجتماعي میباشد.

سیستم نمره دهی در دبیرستان های قبرس

قبرس شمالی قبرس جنوبی
سیستم نمره دهی ۱-۱۰ سیستم نمره دهی ۱-۲۰
بالاترین نمره ۱۰ بالاترین نمره ۲۰
نمره قبولی ۵ نمره قبولی ۱۰
کمترین نمره ۱ کمترین نمره ۱
7 Comments
 1. Monire says

  سلام.من در حال حاضر در سوئد هستم ولی به احتمال زیاد باید به ایران برگردم.در مورد ثبت نام پسرم در دبیرستان IB سوال دارم.

  1. محمدحسین مهرزادصدقیانی says

   سلام منیره خانم عزیز
   لطفا در مورد تحصیل در دبیرستان های قبرس با ما تماس بگیرید

 2. معصومه says

  سلام . قصد مهاجرت به قبرس شمالی داریم .دخترم در سال آتی کلاس ششم می رود . نمی دونم دخترم را در مدرسه دولتی یا اینترنشنال ثبت نام کنم .با توجه به بضاعت مالی فکرم درگیر هست .لطفاً بهترین راهکار را ارائه نمایید و در صورت امکان هزینه های مدرسه اینترنشنال و امکانات موجود را تشریح بفرمایید و آیا هزینه ها را می توان بصورت اقساط پرداخت کرد ؟
  با سپاس

  1. محمدحسین مهرزادصدقیانی says

   اگر قصد تحصیل قبرس را دارید باید عرض کنم که هزینه تحصیل در مدارس بین المللی قبرس بطور میانگین سالیانه 17000 لیر ترکیه یعنی معادل 3000 دلار میباشد و البته بسته به نوع و کیفیت مدرسه میتواند بسیار گران تر باشد. بله امکان پرداخت اقساطی شهریه مدارس وجود دارد. اما راه ساده تر و بهتر این است که شما خوتان برای تحصیل اقدام کنید که در این صورت فرزندتان میتواند در مدارس ترک زبان بصورت رایگان تحصیل کند.

 3. معصومه says

  درود .
  ببخشید
  آیا با خرید خانه در قبرس شمالی هزینه تحصیل فرزندان بصورت رایگان خواهد بود ؟

 4. سپیده says

  سلام بهترین مدرسه بین المللی در قبرس شمالی در کدام شهر هست و اسمش چیه لطفا

  1. محمدحسین مهرزادصدقیانی says

   با سلام و وقت بخیر
   مدرسه دوگا در شهر فاماگوستا به عنوان بهترین مدرسه قبرس شمالی میباشد

سوال یا نظر خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما بصورت محرمانه نزد ما باقی خواهد ماند.