شهریه تحصیل در دانشگاه قبرس

آشنایی با شهریه رشته ها و هزینه تحصیل در قبرس شمالی

14
[تعداد: 7    میانگین: 3.3/5]
شهریه دانشگاه قبرس
شهریه دانشگاه قبرس

هزینه تحصیل در قبرس شمالی

شهریه دانشگاه قبرس بسته به رشته ها و نوع بورسیه که برای متقاضیان اخذ می گردد مبالغ مختلفی می باشد. به طور مثال شهریه پزشکی قبرس متفاوت با شهریه داروسازی قبرس می باشد. این شهریه ها هر سال تغییر می کند در زیر لیست شهریه تحصیل در قبرس طبق جدیدتربن لیست دانشگاه مدیترانه شرقی قبرس آورده شده است. همانطوری که در لیست زیر مشاهده می کنید شهریه داروسازی در قبرس بسیار متفاوت تر از شهریه پزشکی در قبرس می باشد. به طوری که شهریه پزشکی دانشگاه EMU سالانه چیزی در حدود 20 هزار دلار و شهریه داروسازی قبرس سالانه چیزی در حدود 8 هزار دلار می باشد.

شرایط بورسیه 50 درصدی دانشگاه قبرس

دانشگاه مدیترانه شرقی قبرس برای رشته های مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد به دانشجویان ایرانی بورسیه 50 درصدی ارائه می دهد. در واقع از تمام دانشجویان ایرانی تنها نصف شهریه دریافت می شود. بسیاری از نمایندگان دانشگاه قبرس از این موضوع سو استفاده می کنند و بابت این بورسیه 50 درصدی از دانشجویان و متقاضیان هزینه های اضافه دریافت می کنند . در حالیکه این بورسیه 50 درصدی به علت جهان سوم بودن کشور ایران میباشد و این بورسیه بدون استثناء به تمام متقاضیان ایرانی تعلق گرفته و هیچگونه ارتباطی به معدل دانشجو ندارد.

شهریه رشته های مقطع کارشناسی

شهریه رشته های داروسازی ، پزشکی و دندان پزشکی دانشگاه  را در جدول زیر مشاهد می کنید.

نام رشتهشهریه بدون بورسیه ( دلار )شهریه با بورسیه 50 درصد ( دلار )
رشته داروسازی
8000
4000
رشته پزشکی10000
شامل بورسیه نیست
رشته دندان پزشکی5200
شامل بورسیه نیست

 

  • به علت اینکه رشته های پزشکی و دندان پزشکی بصورت مشترک برگزار می شوند شامل بورسیه نمیشوند. منظور از مشترک این است که رشته پزشکی تماما در دانشگاه قبرس برگزار نمیشود و رشته ای است که سه سال آن در دانشگاه قبرس و سه سال در دانشگاه مرمره استانبول و یا دانشگاه علوم پزشکی تهران میباشد. به عبارتی تنها دانشگاه قبرس در مسئله شهریه این رشته ها تصمیم گیرنده نیست و به این رشته های بورسیه تعلق نمی گیرد.

 

شهریه رشته های مقطع کارشناسی

شهریه رشته های مقطع کارشناسی بسته به نوع رشته متفاوت میباشد. مثلا شهریه رشته های پیرا پزشکی متفاوت تر از شهریه رشته های زیر گروه ریاضی و انسانی می باشد. در جدول زیر شهریه برخی از رشته های پر طرفدار دانشگاه مدیترانه شرقی را ذکر می کنیم. تمامی شهریه هایی که در جدول زیر آمده است با احتساب بورسیه 50 درصدی میباشد. زیرا این بورسیه شامل حال تمام دانشجویان می باشد.

نام رشتهشهریه بدون بورسیه ( دلار )شهریه با بورسیه 50 درصد ( دلار )
رشته کارشناسی فیزیوتراپی72003600
تمامی رشته های مهندسی52002600
رشته های غیر مهندسی42002100

 

شهریه رشته های مقطع کارشناسی ارشد

شهریه رشته های مقطع کارشناسی ارشد به ازای هر درس در حدود 800 دلار می باشد. معمولا هر رشته در مقطع کارشناسی ارشد شامل 7 درس میباشد و در هر ترم دو الی سه واحد درسی ارائه میشود بنابراین شهریه هر ترم کارشناسی ارشد تر دانشگاه مدیترانه شرقی در حدود 1600 دلار میباشد. لازم به ذکر است که واحد پایان نامه خود به عنوان یک واحد درسی محسوب می شود.

شهریه رشته های مقطع دکترا

شهریه رشته های مقطع دکترا به ازای هر درس در حدود 1250 دلار می باشد. معمولا هر رشته در مقطع دکترا شامل 8 درس میباشد و در هر ترم 1 الی سه واحد درسی ارائه میشود بنابراین شهریه هر ترم کارشناسی ارشد تر دانشگاه مدیترانه شرقی در حدود 1500  الی 2500 دلار میباشد. لازم به ذکر است که واحد پایان نامه خود به عنوان یک واحد درسی محسوب می شود. دانشگاه برای رشته های مقطع دکترا بورسیه ندارد و شهریه ها بطور کامل دریافت می شود.

  • نکته ویژه : دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا ( به ویژه دکترا ) می توانند از شانس استادیاری در دانشگاه بهره مند شوند. در صورتی که دانشجویی به عنوان استادیار تمام وقت در دانشگاه مشغول به کار شود تمام شهریه او اط طرف دانشگاه پرداخت میشود و چنانچه به عنوان استادیار نیمه وقت در دانشگاه مشغول به کار شود نصف شهریه او پرداخت می شود. به منظور بهره مندی از این فرصت ها دانشجویان می بایست فرم مربوط به استادیاری را تکمیل کرده و به دانشکده های مختلف دانشگاه ارسال کنند تا در صورت نیاز به عنوان استادیار آموزشی و یا اداری جذب دانشگاه شوند.

 

Call Now Buttonتماس جهت مشاوره رایگان