تحصیل در بلژیک | بررسی تمام شرایط تحصیل در بلژیک در سال 2021

0 80

تحصیل در بلژیکبلژیک را بیشتر بشناسید

از جمله کشورهای اروپایی که در غرب این قاره قرار گرفته است، کشور بلژیک است. این کشور جز اتحادیه اروپا است و از جمله کشورهای پیشرفته محسوب می‌شود. همسایگان بلژیک شامل آلمان، فرانسه، هلند و لوکزامبورگ هستند. زبان رسمی این کشور به دلیل همسایگی با کشورهایی که گفته شد، فرانسوی، هلندی و آلمانی است. در نتیجه تنها در صورتی می توانید به تحصیل در بلژیک فکر کنید، که به یکی از این سه زبان تسلط داشته باشید. از مهم‌ترین ویژگی‌های بلژیک برای تحصیل مراکز زبان است که شما می‌توانید قبل از ورود به دانشگاه در دوره‌های آن شرکت کنید. در صورت تمایل برای دریافت اقامت بلژیک باید در رشته‌هایی تحصیل کنید که بعد از فارغ التحصیل شدن، امکان کار کردن در آن برای شما وجود داشته باشد. موسسه حقوقی دادمهر عدالت به شما برای گرفتن ویزای دانشجویی بلژیک کمک می‌کند.

مقدمه‌ای بر تحصیل در بلژیک

تحصیل در بلژیک به دلیل چند فرهنگی و چند زبانی بودن این کشور بسیار پرطرفدار است به همین دلیل هر ساله دانشجویان متعددی اقدام به درخواست ویزای دانشجویی برای این کشور می‌کنند. دانشگاه‌های این کشور در بین 200 دانشگاه برتر جهان قرار دارند و همین موضوع باعث اطمینان خاطر دانشجویان برای مهاجرت می‌شود. کشور بلژیک جز کشورهای فدرال است و دارای ایالت‌های مختلفی است بنابراین بسته به این که در کدام یک از ایالت‌ها قصد تحصیل را داشته باشید، سیستم آموزشی و زبان شما نیز متفاوت است. این کشور از معدود کشورهایی است که می‌توانید برای دوره مدرسه نیز پذیرش بگیرد. لازم به ذکر است دوره‌های تحصیلی این کشور بسیار پرهزینه و گران هستند. همچنین شما می‌توانید بعد از اتمام دوره متوسطه خود برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری به این کشور مهاجرت کنید. موسسه حقوقی دادمهر عدالت با به کارگیری از بهترین وکلای مهاجرت به شما کمک می‌کند تا مسیر هموار تری را برای رسیدن به خواسته خود طی کنید.

تحصیل در مدارس کشور بلژیک

تحصیل در بلژیک نه تنها مخصوص دوره‌های دانشگاهی نیست بلکه می‌توانید فرزندان خود را برای تحصیل در مدارس بلژیک به این کشور اعزام کنید. امام لازم است بدانید شرایطی که این مدارس برای پذیرش دارند بسیار مهم هستند و باید تمامی آن‌ها داشته باشید. دانش‌آموزان اط سن 6 تا 18 سالگی می‌توانند برای پذیرش اقدام کنید. دوره کودکستان در این کشور کاملا رایگان است. همانطور که گفتیم این کشور دارای ایالت‌های مختلفی است و زبانی که فرزند شما باید به آن تسلط داشته باشد، به ایالت مورد نظر شما بستگی دارد. دوره متوسطه این کشور از سن 6  تا 12 سال و دبیرستان از 12 سالگی شروع می‌شود. در مدارس بلژیک مهم‌ترین مباحث تدریس شده ریاضی و یادگیری یک زبان خارجی است.

تحصیل در بلژیک در مقطع کارشناسی

از دیگر روش‌های دریافت اقامت بلژیک، تحصیل در بلژیک در دوره کارشناسی است. تمامی دانشگاه‌ها و موسسه‌های این کشور از نظر علمی دارای رنگ جهانی هستند پس دلیل برای نگرانی ندارید. شما زمانی می‌توانید اقدام به دریافت ویزای دانشجویی کنید که یک دیپلم مورد تایید داشته باشید. برای دریافت پذیرش باید در ابتدا دیپلم و مدارک زبان خود را برای دانشگاه ارسال کنید تا دانشگاه به شما پذیرش دهد. بعد از دریافت می‌توانید به سفارت بلژیک مراجعه کنید و با ارائه فرم پذیرش مراحل دریافت ویزا را سپری کنید.  مدت کارشناسی در این کشور بین 3 الی 4 سال است و شما بایستی به یکی از سه زبان هلندی، فرانسوی یا آلمانی تسلط داشته باشید.

لازم به ذکر است تحصیل در این کشور به زبان انگلیسی نیز امکان پذیر است اما ممکن است دانشگاه شما مشمول تحصیل رایگان در بلژیک نشود. برای تحصیل به زبان انگلیسی باید مدرک آیلتس با نمره بالا‌تر از 6 داشته باشد. بیشتر رشته‌ها در دانشگاه‌های بلژیک بدون آزمون ورودی هستند و شما می‌توانید به راحتی و با رائه مدارک لازم پذیرش خود را دریافت کنید اما برای تحصیل در رشته‌هایی مانند پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و رشته‌های هنری دولت از شما آزمون‌های مخصوصی را می‌گیرد و در صورت قبولی می‌توانید در آن رشته تحصیل کنید.

تحصیل در بلژیک در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری

روش دیگر مهاجرت، تحصیل در بلژیک در دوره‌های تکمیلی کارشناسی ارشد و دکتری است.. تحصیل در این دوره بسیار گزینه خوبی است. شرایط و هزینه‌های بلژیک به نسبت دیگر شهرهای اروپایی معقول است و به راحتی می‌توانید مخارج خود را تامین کنید. برای اینکه بتوانید در مقطع فوق لیسانس از دانشگاه‌های بلژیک پذیرش بگیرید، باید مدرک کارشناسی داشته باشید. زبان تحصیل در برخی از دانشگاه‌ها انگلیسی است و شما و طول مدت تحصیل شما معمولا دو ساله است. سیستم تحصیلی این کشور در این دوره استاد محور نیست و دانشجو فعالیت بسیاری در کلاس باید داشته باشد.

همچنین شما امکان تحصیل رایگان در بلژیک در مقطع دکتری را نیز دارد. طول مدت در این دوره  چهار ساله است. برای اینکه بتوانید در این مقطع تحصیل کنید حضور و کمک از یک ناظر یا همان سوپروایزر الزامی است. این دوره عموما در این کشور به صورت برنامه‌های پژوهشی و تدریس به صورت استادیار انجام می‌شود. اگر قصد دارید در دانشگاه‌های انگلیسی زبان مدرک دکتری خود را اخذ کنید، باید آیلتس بالای 7 داشته باشید.

هزینه‌های تحصیل در بلژیک

تحصیل در بلژیک همانند دیگر کشورها درست مثل ایران دارای هزینه‌هایی است. در این کشور دانشگاه‌ها به صورت خصوصی و دولتی وجود دارند و اینکه چه میزان نیاز دارید برای تحصیل خود خرج کنید، به نوع دانشگاهی که در آن پذیرش می‌گیرید بستگی دارد. در صورتی که از شهروندان اتحادیه اروپا باشید هزینه سالانه شما برای تحصیل در این کشور 850 یورو و حتی در برخی مواقع رایگان است. اما در غیر این صورت باید هزینه‌ای نزدیک به 2000 الی 5000 یورو در سال پرداخت کنید. این هزینه‌ها همچنین با توجه به شهر، منطقه، زندگی در خوابگاه یا آپارتمان خصوصی نیز بستگی دارد. در صورتی که به دنبال تحصیل رایگان در بلژیک و دریافت اقامت بلژیک هستید، می‌توانید با وکلای حقوقی موسسه حقوقی دادمهر عدالت در ارتباط باشید.

تحصیل رایگان در بلژیک با گرفتن بورسیه تحصیلی

بلژیک جز آن دسته از کشورهایی است که به شما امکان دریافت بورسیه تحصیلی برای تحصیل در بلژيک را می‌دهد. اگر قصد دارید از تحصیل رایگان در بلژیک در مقطع کارشناسی استفاده کنید، باید دیپلم و رزومه خود را برای دانشگاه ارسال کنید، در صورتی که برای مقطع کارشناسی ارشد و دکتری نیاز به بورسیه دارید باید سن شما حداکثر 35 تا 40 سال باشد و آخرین مدرک علمی خود را نیز ارائه دهید. در این صورت دو نوع بورسیه به شما تعلق می‌گیرد تا معافیت از بخشی از هزینه‌های تحصیلی یا کل آن.

اقامت در بلژیک بعد از تحصیل

بسیاری از کسانی که اقدام به دریافت ویزای دانشجویی می‌کنند بعد از اتمام دوره تحصیلی خود تمایل به دریافت اقامت آن کشور دارند. زمانی که برای تحصیل در بلژیک به این کشور وارد شدید به شما یک اقامت موقت داده می‌شود. زمانی که تحصیل شما تمام باشد با پیدا کردن کار می‌توانید ویزای خود را به ویزای کاری تبدیل کنید و می‌توانید اقامت بلژیک را بگیرید. زمانی که مدتی از کار کردن و دریافت بیمه و مالیات شما گذاشت می‌توانید برای گرفتن تابعیت اقدام کنید. در صورتی که 7 سال کامل در این کشور زندگی کنید می‌توانید اقامت دائم این کشور را بگیرید.

مزایای تحصیل در کشور بلژیک چیست؟

 • بالا بودن کیفیت زندگی
 • سیستم حمل و نقل عمومی
 • معتبر بودن دانشگاه‌های بلژیک
 • کم بودن هزینه‌های تحصیلی و زندگی
 • امکانات بالا در دانشگاه
 • حضور اساتید معروف در دانشگاه
 • اجازه کار به صورت پاره وقت برای دانشجویان

ویزای دانشجویی برای تحصیل در بلژیک

برای تحصیل در بلژیک و دریافت اقامت بلژیک باید اقدام به دریافت ویزای دانشجویی کنید. این ویزا معمولا بسیار راحت‌تر نسبت به سایر ویزاها داده می‌شود. برای این کار در ابتدا باید از دانشگاه مورد نظر خود پذیرش بگرید و با مراجعه به اداره مهاجرت اقدام به دریافت ویزا کنید. مراحل اداری و قانونی دریافت ویزا ممکن است کمی پیچیده باشد به همین دلیل بهتر است افراد مجرب در این زمینه کمک بگیرید. موسسه حقوقی دادمهر عدالت با مطالعه پرونده شما در اسرع وقت، به شما در زمینه گرفتن ویزا کمک می‌کند. کافی است با وکلای این مجموعه در ارتباط باشید.

شرایط و روند دریافت ویزای دانشجویی برای تحصیل در بلژیک

همانطور که گفتیم تحصیل در بلژیک نیاز به ویزای دانشجوی دارد. شما زمانی که پذیرش دانشگاه خود را گرفتید می‌توانید مراحل دریافت ویزای خود را انجام دهید تا سفارت به شما اقامت بلژیک را به صورت موقت بدهد.

تحصیل در بلژیک و مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی

برای تحصیل در بلژیک باید شرایط و مدارک خاصی را داشته باشید تا بتوانید ویزای دانشجویی خود را دریافت کنید. این مدارک شامل موارد زیر است.

 • پاسپورت با اعتبار بیش از 12 ماه
 • ارائه عکس مخصوص پاسپورت
 • اصل و ترجمه مدارک تحصیلی به همراه ریز نمرات مدرک قبلی
 • نامه پذیرش دانشگاه
 • رسید پرداخت شهریه دانشگاه
 • اثبات تمکن مالی
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • گواهی سلامت پزشکی
 • مهارت و مدرک زبان
 • رزومه تحصیلی و علمی
 • انگیزه‌نامه و توصیه نامه

تحصیل در بلژیک به کمک موسسه حقوقی دادمهر عدالت

موسسه حقوقی دادمهر عدالت با سال‌ها تجربه در زمینه دریافت ویزای دانشجویی و سایر ویزاهای مهاجرتی به شما کمک می‌کند تا در کوتاه‌ترین زمان امکان تحصیل در بلژیک برای شما فراهم شود. این مجموعه همچنین می‌تواند برای دریافت اقامت بلژیک نیز به شما کمک کند تا بدون هیچ مشکلی ویزای دانشجویی خود را بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان مجموعه در ارتباط باشید.

Leave A Reply

Your email address will not be published.