تحصیل در بلاروس | بررسی تمام شرایط تحصیل در بلاروس در سال 2021

0 95

تحصیل در بلاروسمقدمه ای بر تحصیل در بلاروس

تحصیل در بلاروس یکی از گزینه هایی است که ایرانیان زیادی را به خود علاقه مند کرده است. این کشور کوچک اروپایی در همسایگی روسیه، اوکراین، لهستان و لیتوانی قرار دارد و به عبارتی یکی از کشور های اروپایی شرقی می باشد. متاسفانه بلاروس جزو کشور های عضو اتحادیه شینگن نیست ولی این امر تحصیل در بلاروس را تحت الشعاع قرار نداده است. چرا که هزینه تحصیل در بلاروس نسبت به کشور های مشابه آن کمتر می باشد. کشور بلاروس با ده میلیون جمعیت و ۲۰۷ هزار کیلومتر مربع پذیرای دانشجویان زیادی است و دولت این کشور، شرایط تحصیل در بلاروس را مهیا نموده است. از جمله شرایطی که دولت این کشور برای تحصیل در بلاروس فراهم کرده، عدم گذراندن آزمون ورودی می باشد. به عبارتی متقاضیان ادامه تحصیل در بلاروس می‌توانند در هر رشته ای که علاقه دارند بدون نیاز به آزمون ورودی، اقدام به تحصیل نمایند.

از دیگر ویژگی هایی که تحصیل در بلاروس را جذاب می کند، قابلیت های بالایی است که در نظام آموزشی این کشور وجود دارد. به همین خاطر سالانه ۶۰۰۰ مهاجر در مقطع دبیرستان و همچنین در دانشگاه های این کشور مشغول به تحصیل می شوند. در واقع درخواست پذیرش تحصیلی در بلاروس کار خیلی مشکلی نیست. از دیگر مزیت های تحصیل در کشور بلاروس می توان به دریافت اقامت دائم در اروپا اشاره کرد. همچنین مدارک تحصیلی که از سوی کشور بلاروس به دانشجویان اعطا می شود دارای اعتبار بین المللی است و شما می توانید با آنچه در مدت تحصیل فرا گرفته اید و مدرکی که کسب کرده اید، در شغل مناسبی مشغول به کار شوید.

تحصیل در بلاروس در مقطع کارشناسی

برای گذراندن دوره کارشناسی در کشور بلاروس مانند ایران باید چهار سال در این کشور درس بخوانید اما دوره قبل از کارشناسی یا به عبارتی دوران مدرسه در کشور بلاروس ۹ ساله است. ولی متقاضیان خارجی من جمله ایرانیان باید مدارکی که نشان دهد ۱۲ سال در کشور خودشان تحصیل کرده اند، ارائه کنند. بعد از پایان ترم های تحصیلی و دوره کارشناسی نیاز است دانشجویان پایان نامه ارائه دهند. در ایران برخی از دانشگاه ها دوره کارشناسی را با قبولی در امتحانات ترم آخر خاتمه می دهند و نیازی به انجام پایان نامه ندارند ولی در بلاروس باید دانشجویان ضمن قبولی در امتحانات، پایان نامه نیز ارائه دهند.

تحصیل در بلاروس در مقطع تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکتری)

تحصیلات تکمیلی در کشور بلاروس نیز مانند ایران مدت زمان یکسانی دارد. یعنی دوره کارشناسی ارشد در بلاروس ۲ سال و دوره دکترا نیز بین ۳ الی ۴ سال می باشد. درصورتیکه دوره کارشناسی خود را در این کشور با موفقیت پشت سر گذاشته باشید، می توانید در مدت زمان کوتاه تری دوره کارشناسی ارشد را تمام کنید. البته این امر الزامی نیست و فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی در داخل کشور می توانند با تکمیل مدارک خود برای ادامه تحصیل در بلاروس اقدام کنند.

کافیست شما متقاضیان تسلط بر زبان روسی و انگلیسی را در اولویت قرار دهید چون بیشتر رشته های دانشگاهی در این کشور به زبان روسی تدریس می شود. اگر به زبان روسی تسلط دارید قبل از ورود به دانشگاه باید یک دوره ۹ ماهه را بگذرانید. این دوره پادفک نام دارد که تقریبا مشابه دوره پیش دانشگاهی در ایران است. اما اگر زبان انتخابی شما انگلیسی باشد، ابتدا در آزمون ورودی شرکت می نمایید که سوالات آن در زمینه دروس زبان انگلیسی، زیست و شیمی است که بعد از قبولی می توانید وارد دانشگاه شوید.

نکته دیگری که در رابطه با تحصیل در بلاروس باید بدانید؛ هزینه های پرداختی از سوی شما است. هر دانشجو خارجی باید ۲ تا ۳ هزار و ۵۰۰ دلار به عنوان شهریه به دانشگاه پرداخت کند. مانند ایران، شهریه ای که برای رشته های پزشکی پرداخت می شود نسبت به سایر رشته ها بیشتر می باشد.

ویزای دانشجویی برای تحصیل در بلاروس

دانشجویان عزیز برای دریافت ویزای بلاروس باید به آدرس: تهران، زعفرانیه، خیابان شهید طاهری، خیابان آبان، کوچه آذر پلاک ۱ مراجعه نمایند. با ورود به سفارت بلاروس در آدرس ذکر شده، می توانید اقدام به دریافت ویزا نمایید. وقتی ویزای بلاروس را دریافت کردید یک هفته فرصت دارید تا مدارک لازم جهت دریافت دعوتنامه تحصیلی از دانشگاه مورد نظرتان را، فراهم کنید. در صورتی که مدارک ارسالی از سوی شما مورد پذیرش دانشگاه قرار بگیرد، تایید مدارک و دعوتنامه تحصیلی تان به اداره مهاجرت ارسال می‌ گردد.  در ادامه مدارکی که برای دریافت دعوت نامه تحصیلی به آنها نیاز دارید، ذکر می شود.

دانشجویان برای تحصیل در بلاروس به زبان انگلیسی و یا روسی نیاز دارند. پس باید در یکی از دو زبان ذکر شده تسلط کافی داشته باشید. طبق گفته سایت: http://www.studyinbelarus.ws/for-iranian-students دانشجویان ایرانی عموما در دوره هایی که به زبان روسی برگزار می شود شرکت می کنند. البته عده دانشجویانی که به زبان انگلیسی مسلط هستند، کم نمی باشد. این دانشجویان بعد از پذیرش و اقامت در کشور بلاروس، به طور مستقیم وارد دوره های آموزشی و رشته های مورد علاقه خود می شوند و به دلیل تسلط کافی بر زبان انگلیسی، دوره مقدماتی را نمی گذرانند.

شرایط و روند دریافت ویزای دانشجویی برای تحصیل در بلاروس

تحصیل در بلاروس و حضور در دانشگاه های این کشور با داشتن مدرک پایان متوسطه الزامی است و در دست داشتن مدارک زیر نیز بسیار مهم و ضروری می باشد:

 • اصل گذرنامه
 • اصل شناسنامه
 • اصل گواهی دیپلم و ریزنمرات سه ساله دوره متوسطه
 • اصل گواهی پیش دانشگاهی و ریزنمرات آن
 • گواهی صحت و سلامت
 • ۱۲ قطعه عکس ۴*۳ تمام رخ زمینه سفید
 • ۱۲ قطعه عکس ۴*۶ تمام رخ زمینه سفید

کلیه مدارکی که در بالا ذکر گردید، بایستی به صورت ترجمه رسمی (تایید دادگستری و امور خارجه ) به زبان روسی باشد.

شما بعد از آماده کردن این مدارک و ارسال آن ها به دانشگاه مورد نظر می توانید به راحتی در رشته مورد علاقه تان مشغول تحصیل شوید. بسیاری از متقاضیان ایرانی جهت تحصیل در بلاروس، به دانشگاه های علوم پزشکی این کشور مراجعه می کنند و در رشته های: پزشکی عمومی، داروسازی و دندانپزشکی ثبت نام می نمایند. همچنین این کشور دارای دانشگاه های معتبری در رشته های مهندسی، رشته‌های علوم رایانه، رادیو و الکترونیک و ارتباطات از راه دور و رشته های فنی می باشد که در جهان بسیار سرآمد هستند. دانشگاه دولتی بلاروس که در رتبه ۳۳۴ جهان قرار دارد، دارای ۳۰هزار دانشجو می باشد که ۲هزار دانشجوی آن خارجی هستند.

ارتباط برقرار کنند و دوره ای که قصد شرکت در آن را دارند با کارمندان در میان بگذارند، کارمندان پذیرش با بررسی جزئیات درخواست متقاضیان ایرانی و سایر مدارک آنان، اقدامات و مدارک دیگری که دانشجویان باید انجام دهند و آماده کنند، به ایمیل شان ارسال می نمایند.

تحصیل در بلاروس و مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی:

برای تحصیل در بلاروس شما نیاز به دعوتنامه دارید. متقاضیان باید مدارک شان را به رئیس دانشگاه مورد نظر ارسال کنند و توجه داشته باشید ارسال مدارک باید از طریق پست انجام شود. برای دریافت این دعوتنامه مراحل زیر را انجام دهید:

 1.   ابتدا باید فرم درخواست خود را مبنی بر تمایل به ادامه تحصیل در بلاروس، تکمیل کنید.
 2. گذرنامه ای معتبر در اختیار داشته باشید و کپی گذرنامه را همراه با ترجمه آن به زبان روسی تهیه نمایید.
 3. لازم است تمام اسناد آموزشی خود در دوران مدرسه را که نشان دهنده دوره های گذرانده شده شما، نمرات، امتیازات کسب شده و گواهی دبیرستان یا دیپلم آموزش عالی خود را همراه با ترجمه آنها به زبان روسی آماده نمایید.
 4. شما به یک نسخه گواهی پزشکی و سلامت که از مراکز بهداشت و درمان کشور محل اقامت تان صادر شده و به زبان روسی ترجمه شده است، نیاز دارید.

وقتی به کشور بلاروس سفر کردید و در این کشور مستقر شدید، باید ظرف سه روز اقدام به ثبت نام حضوری نمایید. به همین دلیل لازم است به دفتر آموزشی دانشگاه مورد نظرتان بروید و مدارکی شامل: عکس ۴*۳، رسیدهای تایید پرداخت شهریه دولتی، امضای قرارداد دانشجویی به علاوه مدارکی که در فوق اشاره گردید را باید به صورت حضوری نیز به ریاست دانشگاه تحویل دهید. همچنین برای بررسی های پزشکی باید به خیابان سورگانووا 45/4 رفته و در مرکز سرپایی آن جا، معاینه های لازم صورت گیرد و مدارک و تاییدیه های لازم برای اقامت شما در خوابگاه فراهم شود.

همچنین شما باید بعد از تکمیل مراحل ثبت نام برای اقامت موقت در بلاروس که ۱۴ روز می باشد مدارکی را به رئیس دانشکده ارائه دهید:

­ـ فرم درخواست به تحصیل در بلاروس را در اتاق رئیس دانشگاه تکمیل نمایید.

– ارائه گذرنامه با ویزای دانشجویی

– کارت مهاجرت

– همراه داشتن بیمه نامه پزشکی معتبر که از سوی شرکت های بیمه Belgosstrakh یا Beleximgarant صادر شده باشد.

– ترجمه گذرنامه به روسی این ترجمه باید در یک دفتر اسناد رسمی یا کنسول جمهوری بلاروس انجام شده باشد.

– قرارداد اجاره در صورتی که تمایل دارید به صورت مستقل و خارج از خوابگاه دانشجویی زندگی کنید.

– رسید تایید پرداخت برای ثبت نام در دانشگاه (پرداخت باید در هر شعبه Belarusbank JSB انجام شود).

Leave A Reply

Your email address will not be published.