تحصیل در آذربایجان | بررسی شرایط تحصیل در آذربایجان در سال 2021

0 845

تحصیل در آذربایجانتحصیل در جمهوری آذربایجان و بررسی آن

آیا علاقمند به تحصیل در جمهوری آذربایجان هستید؟ آیا می­خواهید بدانید که چگونه برای ویزای تحصیلی اقدام کنید؟ آیا می­خواهید در مورد دانشگاه­های برتر و هزینه­های شهریه برای تحصیل در جمهوری آذربایجان بیشتر بدانید. در این مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات جامعی درباره تمام آنچه باید برای ادامه تحصیل در جمهوری آذربایجان بدانید، کسب کنید.

آذربایجان کشوری در منطقه اوراسیا در قفقاز جنوبی و در تقاطع اروپای شرقی و آسیای غربی است. از شرق به دریای خزر، از شمال به روسیه، از شمال غربی به گرجستان، از غرب به ارمنستان و از جنوب به ایران محدود می­شود. این کشور از نظر سیاسی با روسیه متحد است، در حالی که از لحاظ فرهنگی با ترکیه در هم آمیخته است که این امر، زمینه مناسبی را برای تحصیل در آذربایجان به عنوان یکی از جالب­ترین کشورهای جهان فراهم کرده است.

همچنین، یکی از امن­ترین و با ثبات­ترین کشورهای منطقه برای تحصیلات عالیه، تحصیل در جمهوری آذربایجان است. این کشور دارای نرخ بزهکاری کم، روابط خوب با همسایگان خود – از جمله ارمنستان – است و همچنین از یک اقتصاد قوی سود می­برد. آذربایجان، یکی از ثروتمندترین کشورهای شوروی سابق است؛ کشوری است که با سنت­ها و میراث فرهنگی خود در ارتباط است. رویدادهای آواز سنتی، رقص­ها و موکب­ها اغلب در این کشور برگزار می­شود. غذای سنتی آذری مکمل این رویدادها است. آذربایجان کشوری عجیب و غریب است که پیوند آن با سنت­های مختلف تنها یکی از دلایل این امر است.

آذربایجان هنگامی که در سال 1991 استقلال خود را از اتحاد جماهیر شوروی به دست آورد، سیستم آموزش عالی خود را به ارث برد، به همین دلیل، برای تحصیل در جمهوری آذربایجان تأکید زیادی بر یادگیری سریع در کلاس و مطالعه مستقل خودگردان وجود دارد.

قوانین تحصیل در جمهوری آذربایجان

آموزش و پرورش در آذربایجان به عنوان منطقه­ای از فعالیت در نظر گرفته می­شود که زمینه توسعه جامعه و کشور را تشکیل می­دهد که دارای احتیاط و برتری استراتژیک است. سیستم آموزشی تحصیل در جمهوری آذربایجان، دارای ویژگی دموکراتیک، سکولار است که اساس آن ارزشهای ملی و بین المللی می­باشد. کلیه شهروندان این کشور می­توانند از 9 سال آموزش عمومی رایگان استفاده کنند. در واقع، تحصیل در جمهوری آذربایجان، حق اساسی شهروندان این کشور است که در قانون اساسی و آموزشی جمهوری آذربایجان وضع شده است.

بر اساس ماده 42 قانون اساسی جمهوری آذربایجان، حق شهروندان برای تحصیل در جمهوری آذربایجان به شرح زیر تعیین می­شود:

 • تمام شهروندان آذربایجان از حق تحصیل برخوردارند.
 • دولت به تحصیلات متوسطه عمومی اجباری رایگان می­پردازد.
 • سیستم آموزشی توسط دولت کنترل می­شود.
 • دولت ضمانت می­کند که بدون در نظر گرفتن وضعیت مادی افرادی که از استعداد تحصیلی خوبی برخوردارند، آموزش آنها را بر عهده بگیرد.
 • دولت حداقل استانداردهای آموزشی را تعیین می­کند.
 • تمام افراد از این حق برخوردار هستند که در چارچوب استاندارد آموزش ببیند.

علاوه براین، تضمین شده است که همه شهروندان بدون توجه به ملیت، مذهب، نژاد، زبان، جنس، سن، بهداشت و وضعیت اجتماعی، منطقه فعالیت، محل زندگی و دیدگاه­های سیاسی حق تحصیل در جمهوری آذربایجان را دارند.

تحصیل در جمهوری آذربایجان در مدارس

تحصیل در جمهوری آذربایجان برای افراد شش تا پانزده ساله رایگان و اجباری است. آموزش مقدماتی به سه دوره تحصیلات ابتدایی، متوسطه عمومی و متوسطه کامل تقسیم می­شود.

آموزش ابتدایی

تحصیلات ابتدایی با یک سال آموزش پیش دبستانی آغاز می­شود. قبل از آموزش پیش دبستانی، اکثر کودکان اصول اولیه را از تجربه مهد کودک خود می­دانند. بنابراین، آموزش پیش دبستانی عمدتا به منظور توسعه درک، طبیعت، ذائقه و درک بچه­ها از عناصر اطراف است. برخی از کودکان در این دوره مهارت نوشتن و خواندن را نیز کسب می­کنند، با این حال، این مهارت­ها از کودکی به کودک دیگر عمدتا متفاوت است.

آموزش دبستان در شش سالگی شروع می­شود و 4 سال طول می­کشد. در سن 10 سالگی دانش­آموزان امتحان می­دهند و به آنچه در سیستم غربی “مدرسه راهنمایی” خوانده می­شود، می­گذرانند. اکثر مردم برای تحصیل در جمهوری آذربایجان در مقطع ابتدایی، در مدارس دولتی ثبت نام می­کنند، با این وجود مدارس خصوصی زیادی نیز برای انتخاب و تحصیل در جمهوری آذربایجان وجود دارد.

آموزش متوسطه عمومی

این مرحله از آموزش برابر با سیستم غرب متوسطه است و کلاس­های 5-9 را در بر می­گیرد. تحصیلات متوسطه عمومی نیز در مدارس دولتی رایگان است. در این دوره دانش آموزان دانش عمیق­تری در مورد ادبیات، ریاضیات، زبان­ها، تاریخ، فرهنگ، ورزش، علوم، هنر و غیره می­یابند. در پایان تحصیلات متوسطه عمومی، برای گرفتن دوره متوسطه کامل امتحان می­دهند.

آموزش متوسطه کامل

تحصیلات متوسطه کامل شامل کلاس­های 10 و 11 است و همچنین در مدارس دولتی آذربایجان، رایگان است. در این مرحله دانش­آموزان از قبل شغل آینده خود را انتخاب کرده و خود را برای امتحانات ورودی که هر ساله در تابستان برگزار می­شود، آماده می­کنند. این دوره بیشترین آسیب پذیری دوره دانشجویی در نظر گرفته می­شود که دلیل اصلی آن میزان استرس ناشی از کسب امتیاز بالاتر در مسابقات کنکور و دریافت بورسیه­های کامل از دولت برای پرداخت شهریه آنها در بین دانشجویان است.

تحصیل در جمهوری آذربایجان در مقطع کارشناسی

برای تحصیل در جمهوری آذربایجان در مقطع کارشناسی، این کشور دانشگاه­های مختلفی را در خود جای داده است. همه برنامه­های پیشنهادی به زبان انگلیسی تدریس می­شوند. با این حال، سه دانشگاه خزر غربی، دانشگاه دولتی باکو و دانشگاه مهندسی باکو، معتبرترین دانشگاه­ها در این کشور هستند. این سه دانشگاه درجه­هایی را اعطا می­کنند که در اکثر کشورها شناخته شده است و در سراسر قفقاز، مناطقی از خاورمیانه و روسیه معتبر شناخته می­شود.

از آنجا که آذربایجان در تلاش است دامنه نفوذ و تأثیر خود را در دنیای آموزش گسترش دهد، دانشگاه­های این کشور در حال توسعه و حفظ پیوندهای قوی­تری با دانشگاه­های عالی در سراسر جهان هستند. دانشگاه­های آذربایجان از ارتباط با Horizon 2020، برنامه علمی اتحادیه اروپا، MIT، آزمایشگاه­های آکسفورد برخوردار هستند و حتی دانشجویان دکترا و فوق دکترا را برای کار در پروژه Hadron Collider در سوئیس فرستاده­اند.

اتمام دوره­های کارشناسی بین سه تا پنج سال بسته به موضوع و مدت زمانی که در خارج از کشور گذرانده­اید، طول می­­کشد. اتمام دوره­های تحصیلات تکمیلی بین یک تا دو سال طول می­باشد، در حالی که به طور کلی دکترا حدود چهار سال طول می­کشد، زیرا بیشتر دانشجویان دکترا در حین تحصیل در جمهوری آذربایجان، به تدریس نیز می­پردازند.

تحصیل در جمهوری آذربایجان در مقطع تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکتری)

سیستم آموزش عالی و تحصیل در جمهوری آذربایجان شامل کالج­ها، آکادمی­ها و موسسات دولتی و خصوصی می­باشد. مرحله اول دانشگاه بر آموزش مقدماتی متمرکز است و انجام آن می­تواند تا چهار سال طول بکشد. در این مرحله دانشجو مدرک باکالوار یا لیسانس خود را کسب می­کند. سطح دوم تحصیلات دوره کارشناسی ارشد است که Magistr نیز نامیده می­شود. سطح سوم یا درجه دکترا نیز موجود است. به طور کلی، این درجه از تحصیل در جمهوری آذربایجان، برای کسانی که در حین تحقیق، مشغول به کار هستند یا کسانی که پس از گرفتن مدرک کارشناسی ارشد و بازگشت قصد کار دارند، در نظر گرفته شده است. آذربایجان در یک سال تحصیلی دو ترمی کار می­کند که از ماه سپتامبر آغاز می­شود. دانشجویان خارجی در جامعه مورد استقبال قرار می­گیرند، اگرچه برخی از برنامه­های سطح بالاتر ممکن است افراد را به داشتن دانشگاه­هالی عالی سوق دهد. دانشجویان باید اطمینان حاصل کنند که مهارتهای زبانی آنها به اندازه کافی بالا است و یک آزمون مهارت خارجی را نیز پشت سر بگذارند.

موسسات آموزش عالی (HEI) اگر فقط مدارک کارشناسی را ارائه دهند، به عنوان موسسات یک لایه مشخص می­شوند. دانشگاه­های دو لایه آنهایی هستند که علاوه بر مدارک کارشناسی، تحصیلات کارشناسی ارشد و دکترا را نیز ارائه می­دهند.

دانشگاه دولتی باکو (BSU) نمونه­ای از موسسات عالی درجه دو است که تحصیلات عالی را در هر سه سطح ارائه می­دهد، در حالی که پلی تکنیک مینگچویر فقط مدارک کارشناسی ارائه می­دهد. مطابق قانون، دانشگاه­های خصوصی و دانشگاه­های دولتی از مالیات معاف شدند و در جذب دانشجو و اعطای مدرک تحصیلی مستقل هستند. این قانون تغییرات عمده­ای را در مطالعات دکترا شامل نمی­شود و باعث می­شود فضای تحصیلات تکمیلی کاملا دست نخورده باقی بماند.

تحصیل در جمهوری آذربایجان و معرفی دانشگاه­های برتر

38 دانشگاه دولتی و 11 دانشگاه خصوصی برای تحصیل در جمهوری آذربایجان وجود دارد. گزارش­های منتشر شده حاکی از آن است که در سال 2016، 34224 دانشجو وارد دانشگاه­ها شده­اند. دانشگاه­ها 11566 استاد و 12،616 عضو هیئت علمی در آذربایجان را به کار می­گیرند. از آنجا که فرهنگ آذربایجان همیشه احترام زیادی به یادگیری سکولار داشته است، این کشور به طور سنتی یک مرکز آموزش عالی برای مردم مسلمان اتحاد جماهیر شوروی سابق بوده است. به همین دلیل و به علت نقش صنعت نفت در اقتصاد آذربایجان، درصد نسبتا زیادی از آذربایجانی­ها به نوعی آموزش عالی را به ویژه در موضوعات علمی و فنی کسب کرده­اند. چندین موسسه حرفه­ای تکنسین­هایی را برای صنعت نفت و سایر صنایع اصلی آموزش می­دهند.

مشهورترین موسسات آموزش عالی برای تحصیل در جمهوری آذربایجان عبارتند از: دانشگاه ADA، دانشگاه دولتی باکو، آکادمی دولتی نفت آذربایجان (ASOA)، مدرسه عالی نفت باکو، دانشگاه مهندسی باکو، (دانشگاه قفقاز سابق)، دانشگاه خزر، دانشگاه مدیریت و گردشگری آذربایجان، دانشگاه فنی آذربایجان، دانشگاه دولتی تعلیم و تربیت آذربایجان، انستیتوی آموزشی زبان میرزا فتحعلی آخوندزاده، دانشگاه پزشکی آذربایجان، آکادمی موسیقی اوزیر حاجیبایوف باکو.

دانشگاه دولتی باکو (دانشگاه آذربایجان، تأسیس در 1919) شامل بیش از دوازده گروه از فیزیک گرفته تا مشرق­شناسی است و دارای بزرگترین کتابخانه در آذربایجان است. تعداد دانشجويان بيش از 11000 نفر و هيئت علمي آنها بيش از 600 نفر است. موسسه نفت و شيمي كه در سال 1920 تأسيس شد، بيش از 15000 دانشجو و حدود 1000 نفر هيئت علمي دارد. این موسسه مهندسان و دانشمندان صنعت پتروشیمی، زمین شناسی و مناطق مرتبط را تربیت می­کند.

دانشگاه باکو به منظور اطمینان از پیشرفت در آموزش فن آوری­های مهندسی در جمهوری آذربایجان و آماده­سازی پرسنل واجد شرایط در این زمینه، با دستور رئیس جمهور آذربایجان آغاز به کار کرد. این دانشگاه آماده سازی مهندسین را در تمام مقاطع تحصیلات عالی با هدف تحقق برنامه­های آموزشی ویژه، تحقیقات علمی، اساسی و کاربردی انجام می­دهد.

تحصیل در جمهوری آذربایجان در پزشکی

دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان یکی از اولین دانشگاههای این کشور است که دارای کادر پزشکی آموزش دیده است و امروزه یک دانشگاه علوم پزشکی پیشرو برای تحصیل در جمهوری آذربایجان است که به طور چشمگیری به تمام بیماران مراجعه کننده به کلینیک این دانشگاه کمک می­کند. دانشگاه پزشکی آذربایجان یک مرکز علمی است، که هزاران دانشجو را در سراسر جهان متحد کرده و پزشکان متخصص، متخصصان و دانشمندان را آماده می­کند. روند آموزشی در اینجا به طور مستقیم با تحقیقات علمی، دستاوردهای در زمینه بهداشت مرتبط است. دانشگاه پزشکی آذربایجان (AMU) در سال 1930 بر اساس دانشکده پزشکی دانشگاه دولتی باکو (BSU) تاسیس شد.

درخواست ویزای دانشجویی برای تحصیل در جمهوری آذربایجان

برای تحصیل در جمهوری آذربایجان، این کشور که یکبار نسبت به هر گذرنامه­ای که روسی، گرجستانی یا ایرانی نبود، رویکردی انزوا طلبانه داشت، در دهه گذشته آغوش خود را به جهان باز کرده است. امروزه اتباع اتحادیه اروپا، EEA و سوئیس، به استثنای ایرلند، برای ورود و تحصیل در جمهوری آذربایجان فقط به ویزای الکترونیکی نیاز دارند. شهروندان ایالات متحده، جمهوری آذربایجان، روسیه، چین و هند نیز از دسترسی آسان برخوردار هستند.

توجه به این نکته مهم است که ورود اتباع ارمنستان ممنوع است. هر کسی که ارمنی تبار باشد، حتی اگر با گذرنامه دیگری در سفر باشد، همچنین افرادی که مدارک سفر به ارمنستان را در گذرنامه خود دارند نیز برای ورود به ارمنستان دارای ممنوعیت هستند.

روند دریافت ویزای دانشجویی برای تحصیل در جمهوری آذربایجان

به طور کلی، این کشور از دانشجویان بین المللی برای تحصیل در جمهوری آذربایجان استقبال می­کند که روند نسبتا استاندارد و بدون عارضه صدور ویزا نشان دهنده این واقعیت است. در کنار ویزای تحصیلی برای دانشجویان، مجوز اقامت موقت نیز صادر می­شود. این مجوز برای مدت زمان تحصیل شما معتبر است.

هزینه­ها بسته به گذرنامه و وضعیت اقامت شما بسیار متفاوت است. برای اطلاع از آخرین هزینه­ها، از سفارت، کنسولگری یا مرکز ویزا محلی خود مطلع شوید. در مورد زمان پردازش، ممکن است بین چهارده تا چهل روز طول بکشد، زیرا کلیه درخواست­ها باید توسط اداره مهاجرت دولتی در باکو به طور مستقیم انجام شود. هر چقدر که این روند طولانی باشد، ویزا و مجوز شما برای مدت زمان تحصیل در جمهوری آذربایجان است.

به خاطر داشته باشید که اگر اقامت شما در آذربایجان بیش از 10 روز باشد، همچنین لازم است بازدید خود را در اداره مهاجرت دولتی جمهوری آذربایجان ثبت کنید. برای آگاهی از آخرین اطلاعات اخذ ویزا برای تحصیل در جمهوری آذربایجان به وب سایت سفارت این کشور مراجعه کنید.

تحصیل در جمهوری آذربایجان و مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی

برای دریافت ویزا و مجوز، باید به نزدیکترین سفارت آذربایجان، کنسولگری یا مرکز ویزا برای تحصیل در جمهوری آذربایجان مراجعه کنید. شما باید هفت مدرک زیر را ارائه کنید.

 • دو عکس پاسپورت
 • گواهی پزشکی (نشان می­دهد که شما سالم هستید) و بیمه درمانی
 • گذرنامه و فتوکپی از صفحات شناسنامه شما
 • فرم درخواست ویزا که تکمیل شده است
 • قرارداد اجاره محضری
 • کپی از درخواست صاحبخانه شما در اداره مهاجرت دولتی در باکو
 • یک کپی از شناسنامه صاحبخانه شما که نشان می­دهد آنها یک شهروند آذربایجانی هستند.

هزینه های تحصیل در جمهوری آذربایجان

هزینه­ها برای تحصیل در جمهوری آذربایجان، هم برای دانشجویان آذری و هم برای دانشجویان بین المللی، توسط دولت تعیین نشده است، اما در هر سال تحصیلی برای دوره­های لیسانس حداکثر 6500 AZN (3800 دلار) مجاز است که به طور قابل توجهی کمتر از بسیاری از کشورهای منطقه است.

هزینه تحصیل در آذربایجانمدارک تحصیلات تکمیلی اگرچه تحت پوشش سقف نیستند، اما هزینه آنها سالانه بیش از 6800AZN (4000 دلار) نیست. هزینه­های دکترا در هر سال تحصیلی تقریبا یکسان است. اگر دانشجویی در دوره دکترا تدریس می­کند، پس می تواند هزینه­های خود مانند مالیات را مستقیما از دستمزد کسر کند.

دولت این کشور، هزینه­های تحصیل در جمهوری آذربایجان برای دانشجویان آذری از مناطق محروم و همچنین برخی از افرادی را که در رشته­های بنیادی تحصیل می­کنند را پرداخت می­کند. این در حالی است که بقیه افراد باید هزینه­های شخصی خود را پرداخت کنند.

انتظار می­رود که کلیه دانشجویان در مراکز عالی خصوصی، شهریه­هایی را پرداخت کنند که کمی گران­تر از دانشگاه­های دولتی باشد. بیشترین سهم درآمد این مراکز، از طریق شهریه است که از 1.500 تا 2.300 یورو در هر سال تحصیلی متغیر است. بالاترین شهریه در دانشگاه­های خصوصی مربوط به دانشگاه وسترن است (2.300 یورو).

تحصیل در جمهوری آذربایجان به همراه بورسیه تحصیلی

بورس تحصیلی دولت به منظور تحصیل در جمهوری آذربایجان، برای دانشجویان بین المللی که قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد را دارند، آزاد است. برنامه­های کمک هزینه آموزشی برای شهروندان کشورهای عضو “سازمان همکاری اسلامی” و “برنامه کمک هزینه تحصیلی برای شهروندان کشورهای عضو جنبش عدم تعهد” با دستور رئیس جمهور جمهوری آذربایجان تصویب شد. برنامه­ها فرصتی برای 40 داوطلب انتخاب شده به صورت سالانه برای تحصیل در دانشگاه­های برجسته آذربایجان در دوره­های مقدماتی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری عمومی / برنامه­های دستیاری را فراهم می­کند.

بورسیه تحصیلی در آذربایجانبیشترین اعطای این بورسیه­ها، بورسیه دولت آذربایجان است. دولت آذربایجان در طول تحصیل در دانشگاه­های عالی و دولتی خصوصی به دانشجویان باهوش از نظر علمی کمک هزینه اعطا می­کند. در ترم اول سال اول تحصیلی، این کمک هزینه به دانشجویانی تعلق می­گیرد که از آزمون­های پذیرش در دانشگاه­های عالی­، بالاترین نمره (500 و بیشتر از 700) را کسب کنند. هزینه­های تحصیل در جمهوری آذربایجان برای این دانشجویان از بودجه دولت تأمین می­شود. در ترم بعدی بودجه ایالتی به کسانی تعلق می­گیرد که نمرات آنها در امتحانات ترم، بالاترین است.

این بورس تحصیلی که هر ساله به گروه منتخبی از دانشجویان بین المللی اعطا می­شود، همه هزینه­های تحصیل، پروازهای بین المللی، هزینه ویزا و 800AZN (470 دلار) هر ماه را برای کمک به هزینه­های مسکن و زندگی را پوشش می­دهد. این بورس تحصیلی حتی هزینه بیمه درمانی را نیز پوشش می­دهد.

بورس تحصیلی آذربایجان 2020 مزایای زیر را برای دریافت کننده فراهم می­کند:

 • شهریه
 • پرواز بین المللی
 • کمک هزینه ماهیانه برای وعده­های غذایی، محل اقامت و هزینه­های آب و برق (800 AZN)
 • بیمه درمانی
 • هزینه ویزا و ثبت نام

معیارهای صلاحیت

برای واجد شرایط شدن در بورس تحصیلی آذربایجان 2020، باید شرایط زیر را داشته باشید:

زبان مورد نیاز: انگلیسی، مالایی یا عربی

کشورهای واجد شرایط: شهروندان OIC و کشورهای عضو NAM (124 کشور)

برای برنامه­های کارشناسی و پزشکی عمومی – شهروندان زیر 25 سال

برای برنامه­های تحصیلات تکمیلی و اقامتی – شهروندان زیر 30 سال

برای دوره­های دکترا – شهروندان زیر 40 سال

کار حین تحصیل در جمهوری آذربایجان

طبق قانون، اگر دانشجو هستید و برای تحصیل در جمهوری آذربایجان به این کشور سفر کرده­ باشید، اجازه کار در آذربایجان ندارید، به عبارت دیگر یک شرکت قادر به استخدام قانونی شما نیست، زیرا شما نیاز به تغییر وضعیت ویزا و مجوز کار دارید که هزینه آن در حدود 1.000 دلار است.

کار حین تحصیل در آذریابجانبرخی از فرصت­های شغلی نیمه وقت برای دانشجویان خارجی که در آذربایجان اقامت دارند، فراهم شده است که محبوب­ترین آنها پیشخدمت، فروشنده مغازه، محافظ امنیتی است. اگر سخت کوش هستید، می­توانید در تعطیلات تابستان کارآموزی پیدا کنید، اگرچه تضمین نمی­شود که به شما حقوق پرداخت شود.

به عنوان یک دانشجوی بین المللی تحصیل در جمهوری آذربایجان، به دلیل موانع زبان و احتمالا شرایط ویزا، با چالش­های بیشتری روبرو خواهید شد. در این حالت، اگر بومی زبان هستید یا به هر زبانی مانند انگلیسی، ایتالیایی، فرانسوی و … تسلط دارید و ترجیحا تجربه تدریس دارید، دوره­های آموزشی تدریس زبان را امتحان کنید. شما می­توانید در کلوپ­های گفتگو معلم باشید یا برای دانشجویان بومی دروس خصوصی گفتاری بدهید.

گزینه­های دیگری نیز مانند انتخاب متصدی بار وجود دارد که می­توان برای تأمین مخارج زندگی در نظر گرفت. فردی که به عنوان متصدی بار در آذربایجان کار می­کند معمولا ماهیانه حدود 1.180 AZN درآمد دارد. محدوده حقوق از 610 AZN (کمترین) تا 1.800 AZN (بیشترین) است. این متوسط ​​حقوق ماهیانه شامل مسکن، حمل و نقل و سایر مزایا است. حقوق متصدی بار بر اساس تجربه، مهارت، جنسیت یا موقعیت مکانی متفاوت است.

کار آنلاین به عنوان گزینه­ای دیگر برای تحمل پذیرتر شدن زندگی برای تحصیل در جمهوری آذربایجان تبدیل می­شود. شما می­توانید به عنوان مشاور برای شرکت­ها به جمع آوری داده­هایی که می­توانند در وب سایت و سیستم عامل­های رسانه­های اجتماعی آنها بارگذاری شوند، کار کنید. مهارت در زبان آذربایجانی یک مزیت اضافه شده است زیرا شما می­توانید به عنوان مترجم نیز کار کنید.

Leave A Reply

Your email address will not be published.