تحصیل در اتریش | بررسی شرایط تحصیل در اتریش در سال 2021

0

تحصیل در اتریشتحصیل در اتریش و بررسی آن

آیا برای تحصیل در خارج از کشور، برنامه­ریزی می­کنید؟ چه عواملی برای شما مهم است؟ کدام کشور را انتخاب می­کنید؟ اگر می­خواهید برای تحصیلات به خارج از کشور رفته و شروع به حرفه روانشناسی، موسیقی، دوره­های STEM و غیره کنید، می­توانید تحصیل در اتریش را دنبال کنید! اتریش دارای یکی از قدیمی­ترین دانشگاه­های اروپا به نام دانشگاه وین است. این کشور در رتبه بندی، یکی از کشورهای برتر از نظر تعداد دانشجو، (بیش از 90،000 نفر) قرار دارد. دانشگاه وین بر علوم انسانی و علوم طبیعی متمرکز است.

اتریش، کشوری محصور در خشکی که در اروپای مرکزی واقع شده است، شامل 9 ایالت فدرال با پایتخت وین است. این کشور با کشورهای مختلفی چون آلمان، جمهوری چک، مجارستان، ایتالیا، سوئیس، لیختن اشتاین و اسلواکی هم مرز است و به دلیل سهم خود در هنر و موسیقی شناخته شده است. از بزرگترین دریاچه اروپا (Bodensee) و مرتفع­ترین رشته کوه­های آلپ تا دریاچه گسترده استپی (Neusidelder)، همه چیز را می­توانید در این کشور کوچک اروپایی پیدا کنید! این کشور به غیر از تاریخ عظیم، شهرهای متصل به یکدیگر، زیرساختهای هنری و آب و هوای مطبوع، به دلیل آموزش با کیفیتی که در سراسر رشته­ها ارائه می­دهد، نیز مورد احترام است. بسیاری از دانشگاههای اتریش نیز توسط QS و Times Higher Education (THE) در لیست برترین موسسات آموزشی جهان رتبه بندی شده­اند، زیرا این کشور بر آموزش مدرن تأکید کرده است. این مقاله با هدف برجسته کردن ویژگی­های اصلی تحصیل در اتریش، روند پذیرش و دریافت ویزا و سایر موارد برای کسانی که قصد تحصیل در اتریش را دارند، گردآوری شده است.

تحصیل در اتریش در مدارس

تحصیلات عامل موفقیت اساسی برای آینده اجتماعی و اقتصادی یک کشور است. وزارت آموزش، هنر و فرهنگ در اتریش، صلاحیت کل سیستم آموزشی مدارس عمومی و حرفه­ای، از تحصیلات اجباری تا پایان سطح متوسطه و کلیه کالج­های دانشگاهی را بر عهده دارد. آموزش بزرگسالان و یادگیری مادام­العمر نیز بخشی از مسئولیت­های آن است.

کودکان بسیار خردسال و پیش دبستانی در مهد کودک­ها (از سه سالگی تا شش سالگی) و کلاس­های پیش دبستانی (از پنج سالگی) مراقبت می­شوند. كودكان بسیار كوچك (به طور متوسط از دو سالگی) خصوصا در شهرهای كوچك و مناطق روستایی، توسط والدین روزانه در گروه­های بسیار كوچك مورد مراقبت قرار می­گیرند.

جمهوری اتریش از یک سیستم آموزشی مدارس رایگان و دولتی برخوردار است که بر اساس قوانین، 9 سال تحصیل در اتریش (از شش تا 15 سالگی، کلاس اول تا نهم) اجباری می­باشد. چهار سال اول تحصیلات اجباری در مدارس ابتدایی انجام می­شود. از ده سالگی کودکان می­توانند در دبیرستان یا متوسطه یا در استانهای خاص، مثلا وین تحصیل کنند. همه انواع مدارس شامل چهار مقطع تحصیلی است. سال تحصیلی نهم را می­توان در یک مدرسه پلی تکنیک (مدرسه­ای که بر گرایش شغلی و آمادگی برای دوره کارآموزی تأکید دارد) یا در سایر مدارس به پایان رساند.

تحصیل در اتریش در مدارس به این صورت است که یک سری رشته­های فنی و حرفه­ای و دانشگاهی ارائه می­شود که شامل یک تا چهار سال آموزش اضافی بیش از حداقل سطح اجباری است. مبنای قانونی تحصیلات ابتدایی و متوسطه در اتریش قانون مدارس 1962 است. وزارت آموزش و پرورش فدرال مسئول تأمین بودجه و نظارت بر آموزش ابتدایی، متوسطه و از سال 2000 آموزش عالی است. تحصیل در اتریش در آموزش ابتدایی و متوسطه در سطح ایالت توسط مقامات ایالت­های مربوطه انجام می­شود. قانون فدرال نقش برجسته­ای در سیستم آموزش و پرورش داشته است و قوانین آموزش و پرورش برای تحصیل در اتریش درست مانند قانون اساسی می­باشند، زیرا آنها فقط با اکثریت دوسوم پارلمان تصویب یا اصلاح می­شوند.

همچنین، مدارس ویژه­ای برای کودکان معلول یا کودکان با نیازهای ویژه آموزشی (به عنوان مثال، مشکلات شدید یادگیری و غیره) برای هشت تا نه سال اول تحصیل در اتریش وجود دارد. با این حال، در بسیاری از موارد، این کودکان همچنین در کنار دیگران در مدارس استاندارد در “کلاسهای ادغام شده” آموزش می­بینند.

تحصیل در اتریش در مقطع کارشناسی

پیش شرط تحصیلات عالی (دانشگاه، آکادمی، دانشگاه فنی، کالج) در اتریش، ماتورا (امتحان ترک تحصیل) است. ترك كنندگان واجد شرايط مدارس حرفه­اي متوسط و يا كارآموزان واجد شرايط مي­توانند از طريق امتحان صلاحيت حرفه­اي براي ورود به دانشگاه آماده شوند. ترک کنندگان واجد شرایط مدرسه از مدارس متوسطه اول یا دانش آموزانی که ترک تحصیل کرده­اند، می­توانند از طریق آزمون استحقاق تحصیل در اتریش، این کار را انجام دهند.

در اتریش گزینه­های متنوعی برای تحصیلات فنی، علوم انسانی، هنر و سایر رشته­های تحصیلی وجود دارد. دانشگاه­های فنی با ارائه آموزش­های عملی، دسترسی مستقیم به یک حرفه را تسهیل می­کنند. کالج­های آموزش عالی برای معلمان مدارس ابتدایی، مدارس متوسطه، مدارس خاص و مدارس پلی تکنیک آموزش لازم را ارائه می­دهند.

در اتریش، کالج­های عمومی و حرفه­ای، دانشگاه­های فنی و دوره­های دانشگاهی برای افراد شاغل نیز وجود دارد که به عنوان کلاس­های شبانه ارائه می­شود.

تحصیل در اتریش در مقطع تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکتری)

هیچ موسسه قابل مقایسه با کالج آمریکایی یا مدرسه حرفه­ای آمریکایی برای تحصیل در اتریش وجود ندارد. دانشجویان در یک (یا چند) رشته تحصیلی ثبت نام می­کنند که پس از چهار تا شش سال در آن فارغ التحصیل می­شوند. از دهه 1970، درجه اول Magister در رشته­های علوم انسانی، علوم اقتصادی و اجتماعی، حقوق و علوم طبیعی وجود داشت. اولین مدرک مهندسی و کشاورزی Diplom-Ingenieur است. اخیرا، مطابق با روند بولونیا، بسیاری از دانشگاه­ها شروع به معرفی مدرک لیسانس کرده­اند که قبلا “Magister” یا Master (ارشد) نام داشت.

پزشکی به عنوان تنها رشته­ای است که دکترای آن تنها مدرک تحصیلی است (حداقل پس از شش سال) که باقی مانده است. در اکثر رشته­های درسی، دانشجویان باید یک Diplomarbeit، یک مقاله تحقیقاتی با متوسط ​​حدود 100 صفحه، اما گاهی اوقات به طور قابل توجهی طولانی­تر، ارسال کنند. از آنجا که الزامات برای تحصیل در اتریش به شدت متفاوت است و همیشه مشخص نیست، برخی از دانشجویان سالها روی پایان نامه خود کار می­کنند، بنابراین (معمول) فارغ التحصیلی آنها به تأخیر می­افتد.

با توجه به مطالب بیان شده، مانند سایر کشورهای اروپایی، اتریش به جای تمایز واضح بین مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، مدارک طولانی­تری را با طول دوره متفاوتی اعطا می­کرد که معادل دوره کارشناسی ارشد، برنامه دیپلم (Diplomstudium) یا مدرک Magister بود (و در بعضی موارد هنوز هم وجود دارد).

در واقع، برنامه­های کارشناسی ارشد به جای اینکه یک مدرک کارشناسی ارشد باشند، دوره تحصیلات در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد را پوشش می­دهند و در پایان، پس از یک دوره طولانی­تری از تحصیل در اتریش، اعطای صلاحیت در سطح کارشناسی ارشد انجام می­شود.

مدارک تحصیلات تکمیلی مانند LL.M.s و MBA از دهه 1990 معرفی شده­اند. برنامه­های دیپلم هنوز در برخی از موسسات ارائه می­شود، اما بیشتر آنها مدرک کارشناسی ارشد مدرن را اعطا می­کنند. با این حال، به عنوان بخشی از روند بولونیا در سراسر اروپا، ، اتریش متعهد شده است که سیستم خود را به ساختار تمایز بین مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد (به ترتیب 3 سال و 1-2 سال) تبدیل کند. اما در بعضی از رشته­ها، هنوز مشخص نیست که چگونه این کار با الزامات سنتی لازم برای ورود به یک حرفه مناسب جهت تحصیل در اتریش، سازگار خواهد شد.

تحصیل در اتریش و معرفی دانشگاه­های برتر

برتری دانشگاه­های اتریش در سراسر جهان شناخته شده است. بسیاری از آنها دارای رتبه بالایی در رتبه­بندی دانشگاه­های بین­المللی هستند، اگر تصمیم بگیرید که تحصیل در اتریش را انتخاب کنید، آموزش عالی این کشور به شما اطمینان می­دهد که از داشتن یک آموزش با کیفیت خوب برخوردار خواهید بود. علاوه بر آن، پاداش دانشجویان متقاضی سایر نقاط اتحادیه اروپا، رایگان بودن شهریه در هر یک از دانشگاه­های دولتی برای تحصیل در اتریش است. حتی اگر از کشوری خارج از اتحادیه اروپا می­آیید، هزینه­ها با حدود 1500 یورو در سال بسیار معقول و کمتر از سایر کشورهای اروپایی است. دانشگاه­های خصوصی می­توانند نرخ­های خود را تعیین کنند که می­تواند به طور قابل توجهی بالاتر باشد، اما دانشجویان بین­المللی که حق انتخاب بسیاری دارند، مطمئنا یکی از گزینه­های مناسب بودجه و آرزوی آموزشی خود را با تحصیل در اتریش پیدا خواهند کرد.

رتبه بندی دانشگاهای برای تحصیل در اتریش بر اساس Qs 2020 به شرح زیر می­باشد:

دانشگاه وین 154 134

دانشگاه صنعتی وین 192 351-400

دانشگاه اینسبروک 286 251-300

دانشگاه یوهانس کپلر Linz 412 601-800

دانشگاه گراتس 541-550 201-250

دانشگاه کلاگنفورت 601-650 301-350

دانشگاه وین قدیمی­ترین دانشگاه در جهان آلمانی زبان است که در سال 1365 میلادی تاسیس شده است و در شهری کاملا مشهور است که به دلیل فرهنگ خاص خود مشهور می­باشد. برای تحصیل در اتریش خوب است بدانید که این دانشگاه با 15 برنده جایزه نوبل در ارتباط است و تقریبا 200 رشته مختلف را برای انتخاب رشته در لیست خود دارد که بسیاری از آنها به زبان انگلیسی تدریس می­شوند.

با تمرکز بر روی آموزش و تحقیق، دانشگاه وین با 15 دانشکده و 5 مرکز، الهیات، ریاضیات، میکروبیولوژی، بازرگانی، حقوق و … یکی از محبوب­ترین موسسات آموزشی در میان کسانی است که می­خواهند تحصیل در اتریش را انتخاب کنند.

دانشگاه صنعتی وین

این دانشگاه که 204 سال پیش به عنوان موسسه پلی تکنیک سلطنتی تأسیس شد، اکنون با نام TU Wien شناخته می­شود. بسیاری از بنگاه­های نوآوری گرا با دانشگاه مشارکت دارند. در حال حاضر، این موسسه آموزشی دارای 8 دانشکده ریاضیات، فیزیک، شیمی، انفورماتیک، مهندسی عمران، معماری، برنامه­ریزی منطقه­ای، مهندسی مکانیک، انفورماتیک، مهندسی عمران، مهندسی برق و فناوری اطلاعات است.

دانشگاه گراتس

این دانشگاه به عنوان دومین دانشگاه بزرگ کشور اتریش در نظر گرفته می­شود که با تصویب تشکیل آن توسط پاپ سیکستوس در 314 سال پیش به وجود آمده است. در حال حاضر، این دانشگاه بیش از 30،000 دانشجو و 4300 کارمند را در خود جای داده است. این دانشگاه با ارائه امتیازات دیپلم، لیسانس، کارشناسی ارشد، برنامه­های مشترک و دکترا، یک انتخاب محبوب در میان دانشجویانی است که می­خواهند تحصیل در اتریش را انتخاب کنند. این دانشگاه دارای دانشکده­های مختلف شامل هنر، علوم انسانی، محیطی، علوم تربیتی و منطقه­ای، علوم طبیعی، الهیات کاتولیک و پزشکی می­باشد.

دانشگاه اینسبروک

دانشگاه اینسبروک که 350 سال پیش تأسیس شده است، یک موسسه آموزشی معروف برای تحصیل در اتریش است. طبق گزارش Times Higher Education، سومین دانشگاه بزرگ در اتریش پس از دانشگاه گراتس و وین است. در حال حاضر، این دانشگاه متشکل از بیش از 27،000 دانشجو و 4،000 کارمند و اعضای هیئت علمی است. می­توانید در رشته­هایی مانند علوم انسانی، اقتصادی، علوم اجتماعی، الهیات، حقوق، معماری، آموزش معلمان و مهندسی ثبت نام کنید.

درخواست ویزای دانشجویی برای تحصیل در اتریش

برای تحصیل در اتریش باید ویزای اقامت / تحصیل یا هر دو را داشته باشید. معیارهای دریافت ویزا، می­تواند براساس ملیت متفاوت باشد. اما قبل از شروع به کار برای به دست آوردن اسناد موردنیاز، ابتدا باید با انواع ویزا آشنا باشید.

برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا، اگر مدت دوره تحصیل در اتریش کمتر از شش ماه است، فقط باید برای ویزای دانشجویی اقدام کنند. اما اگر دوره تحصیلی شما از شش ماه بیشتر باشد، مجبور به گرفتن اجازه اقامت نیز هستید. اطمینان حاصل کنید که ظرف 3 روز کاری پس از ورود به اتریش، در اداره ثبت، ثبت نام کرده­اید. بعلاوه، اگر قصد دارید بیش از شش ماه برای تحصیل در اتریش بمانید، باید درخواست اجازه اقامت دهید.

دانشجویان اتحادیه اروپا / EEA یا سوئیس نیازی به اخذ ویزا ندارند. تمام آنچه آنها برای تحصیل در اتریش نیاز دارند، بیمه درمانی معتبر و بودجه­ای مناسب است. برای اقامت بیش از 90 روز، باید در شهرداری ثبت نام کنید.

از سال 2018، کارآموزان دانشجویان کشور ثالث که Visa D برای آنها صادر شده است، می­توانند برای کارورزی در اتریش اقدام کنند. چنین متقاضیانی می­توانند بین 3-6 ماه در این کشور کار کنند.

لازم به ذکر است که برای دریافت ویزا باید قبل از سفر به اتریش در کنسولگری یا سفارت اقدام کنید. دریافت ویزای دانشجویی ممکن است 15 روز طول بکشد. . لطفا تا انتهای مقاله با ما همراه باشید تا با روند دریافت ویزا برای تحصیل در اتریش با جزئیات آشنا شوید.

شرایط و روند دریافت ویزای دانشجویی برای تحصیل در اتریش

دانشجویانی که نیاز به تحصیل رایگان در اتریش دارند، باید در کالج­های اتریش ثبت نام شوند. دانشگاه­های اتریش به طور مستقیم برنامه­های کاربردی را در سایت­های خود تأیید می­کنند. روش تأیید ممکن است بیش از 2 ماه طول بکشد. هنگامی که به کالج وارد می­شوید، می­توانید برای ویزای تحصیل در اتریش اقدام کنید. درخواست ویزا را می­توان در نزدیکترین پناهگاه بین­المللی یا دفتر دپارتمان اتریش انجام داد. کنسولگری­های اتریش به کاندیداهایی در سراسر جهان نیاز دارند که قابلیت اطمینان پولی از خود نشان دهند. این ضرورت قرار است تضمین کند که دانشجویان در زمان اقامت برنامه­ریزی شده در اتریش، پول کافی برای زندگی خود دارند. اصول هزینه روزانه در اتریش هر ساله حدود 7000 یورو است. بنابراین، جهت دریافت ویزای دانشجویی برای تحصیل در اتریش باید مراحل زیر را دنبال کنید:

مرحله 1

ابتدا باید، در مورد دانشگاهی که می­خواهید در آن ثبت نام کنید تحقیقات کاملی را انجام دهید. معیارهای واجد شرایط بودن، اسناد مورد نیاز، نمرات مهارت زبان انگلیسی و غیره را بررسی کنید. بدین منظور، می­توانید به وب سایت رسمی دانشگاه­ها مراجعه کنید.

مرحله 2

تمام اسناد مورد نیاز به شرح زیر را گردآوری کنید:

 • فتوکپی پاسپورت معتبر خود
 • گواهی ترک مدرسه
 • اثبات هدفی که دلیل اقامت شما در اتریش را بیان می­کند.
 • شناسنامه شما
 • آزمون مهارت زبان.

اگر دوره شما برای تحصیل در اتریش به زبان انگلیسی باشد، شما به گواهینامه TOEFL ، IELTS یا C1 Advanced نیاز خواهید داشت و چنانچه می­خواهید دوره­هایی را به زبان آلمانی بخوانید، به گواهینامه مهارت زبان آلمانی مانند Deutsche fur Zuwanderer A2 / B1 نیاز دارید.

مرحله 3

اگر می­خواهید برای برنامه­های علمی کاربردی اقدام کنید، باید قبل از پذیرش در آزمون­های ورودی شرکت کنید.

مرحله 4

در این مرحله باید، فرم درخواست را پر کرده و تمام اسناد لازم را به همراه آن به ترتیب ارسال کنید. علاوه بر این، اطمینان حاصل کنید که تمام اسناد تأیید شده­اند.

مرحله 5

پس از تأیید درخواست، به شما اطلاع داده می­شود و کارت دانشجویی برای شما صادر می­شود. این کارت دانشجویی دقیقا مانند نامه پذیرش است که به عنوان مدرک برای گرفتن ویزای دانشجویی شما عمل می­کند!

مرحله 6

با در دست داشتن نامه پذیرش، مرحله بعدی درخواست ویزای دانشجویی برای تحصیل در اتریش است. مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزا، در ادامه آورده شده است.

تحصیل در اتریش و مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزا جهت تحصیل در اتریش شامل موارد زیر می­باشد:

 • فرم درخواست
 • عکس­هایی در اندازه عکس گذرنامه
 • اثبات توانایی مالی
 • اثبات صلاحیت آموزشی
 • گواهی نامه­ای از پلیس که نشان می­دهد شما هیچ فعالیت مجرمانه­ای نداشته­اید.
 • گواهی معاینه پزشکی
 • پاسپورت دانشجویی

هزینه های تحصیل در اتریش

هزینه تحصیل در اتریش به این صورت است که شهریه برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا / EEA، در هر ترم تقریبا 700 – 750 یورو است که می­تواند براساس دوره، سطح تحصیلات و نوع دانشگاه متفاوت باشد.

هزینه تحصیل در اتریشهزینه­های اقامت برای تحصیل در اتریش، به این شکل است که عموما محل اقامت در دانشگاه ارائه نمی­شود. تالار محل اقامت (خوابگاه­ها) یا آپارتمان­های مشترک از گزینه­های معمول دانشجویان برای تحصیل در دانشگاه­های اتریش است. در حالیکه هزینه اقامت در خوابگاه می­تواند ماهیانه 250 تا 450 یورو باشد، اما هزینه زندگی در آپارتمان­های شخصی بسته به مرکزی که انتخاب می­کنید، متفاوت خواهد بود.

هزینه­های شخصی تقریبا 300 یورو در ماه است که شامل تفریح، وسایل مورد نیاز برای مطالعه، فیلم، فعالیت­های فرهنگی و غیره است.

متوسط ​​هزینه ماهانه غذا به دلیل در دسترس بودن بازارهای ارزان قیمت مواد غذایی، می­تواند بین 250 تا 300 یورو باشد (به استثنای اقلام غذایی لوکس، محصولات دخانیات و غیره).

بنابراین، حتی اگر هزینه­های تحصیل در اتریش مقرون به صرفه باشد، اما محل اقامت، مسافرت، غذا و هزینه­های متفرقه ممکن است، هزینه­های شما را افزایش دهد. بنابراین، اگر می­خواهید تحصیل در اتریش را انتخاب کنید، توصیه می­شود بودجه خود را بر این اساس برنامه­ریزی کنید.

تحصیل در اتریش به همراه بورسیه تحصیلی

بورس تحصیلی، بورسیه یا کمک هزینه تحصیلی بین المللی به دانشجویان خارج از کشور محل استقرار دانشگاه ارائه می­شود. این موارد به عنوان کمک مالی نیز خوانده می­شود و دفتر کمک مالی دولت اتریش با آن سر و کار دارد. بورس تحصیلی، برای تحقیق یا تحصیل در اتریش توسط دولت این کشور ارائه می­شود.

بورسیه تحصیلی در اتریشبورس تحصیلی، کارآموزی مختلفی برای دانشجویان بین المللی دولت اتریش وجود دارد. به غیر از بورسیه­های دانشگاهی، بسیاری از سازمان­های دیگر از جمله بنیادها، تراست­ها، شرکت­ها و غیره وجود دارند که دانشجویان بین المللی را بورسیه می­کنند. در زیر لیستی از بورس­های تحصیلی برتر دولت اتریش برای دانشجویان بین المللی آورده شده است:

 • بورس تحصیلی در خارج از کشور در استان Burgenland
 • بورس تحصیلی Talent Austria برای داوطلبان دکترا
 • بورس تحصیلی Talent Austria برای نامزدهای دکترا با تمرکز بر روی مهاجرت مغز
 • برنامه بورس تحصیلی WEB 2019

کار حین تحصیل در اتریش و فرصت­های شغلی پس از فارغ التحصیلی

رایج­ترین سوالی که ممکن است شما مطرح کنید این است که آیا می­توانم هنگام کار در اتریش تحصیل کنم؟

دانشجویان از EEA، سوئیس و اتحادیه اروپا (به استثنای کرواسی)، می­توانند بدون هیچ اجازه­ای تحصیل کنند. برای کسانی که به کشورهای دیگر تعلق و برای تحصیل در اتریش اجازه اقامت دارند، تعداد ساعات کاری محدود شده است که می­تواند بیشتر بر اساس ملیت و ویزا متفاوت باشد.

کار حین تحصیل در اتریشپس از اینکه متقاضی در یک دوره پذیرفته شد، ویزای دانشجویی با اجازه کار دریافت می­کند. آن دسته از دانشجویانی که در حال تحصیل در دوره لیسانس هستند، می­توانند تا 10 ساعت در هفته و کسانی که دوره­های کارشناسی ارشد را می­گذرانند، می­توانند تا 20 ساعت در هفته کار کنند. اگرچه این می­تواند براساس تابعیت و شرایط ویزا متفاوت باشد.

پس از فارغ التحصیلی ،یک دانشجوی سابق، 6 ماه دیگر پس از اقامت رسمی در کشور اتریش، برای جستجوی کار فرصت دارد. در طول دوره، شما همچنین می­توانید در پروژه­های تحقیقاتی در زمینه تخصصی خود، در نمایشگاه­های شغلی که کارفرمایان به تبلیغ فرصت­های شغلی می­پردازند، شرکت کنید.

Leave A Reply

Your email address will not be published.