تحصیل در ارمنستان | بررسی شرایط تحصیل در ارمنستان در سال 2021

0 322

تحصیل در ارمنستانمقدمه ای بر تحصیل در ارمنستان

تحصیل در ارمنستان به دلیل اینکه بسیار به ایران نزدیک و رفت و آمد به آن آسان است ، ایده ی مناسبی برای متقاضیان تحصیل در خارج از کشور می باشد. از آنجایی که هزینه ی زندگی و تحصیل در ارمنستان نسبت به سایر کشورها بسیار مناسب و ارزان میباشد ، دانشجویان ایرانی برای تحصیل در این کشور ترغیب و تشویق می شوند. چنانچه علاقمند به تحصیل در خارج از کشور ایران هستید و علاوه بر آن میخواهید مدام به ایران رفت و آمد کنید ، نزدیکترین و راحت ترین مسیر پیشرفت شما تحصیل در دانشگاه های ارمنستان است.

رشته های تحصیلی زیادی در دانشگاههای ارمنستان در زیر گروه های علوم انسانی ، پزشکی ، هنر و مهندسی به زبان های فرانسوی ، انگلیسی ، روسی و ارمنی تدریس می شود. هم اکنون و در حال حاضر قریب به سه هزار دانشجوی ایرانی در ارمنستان مشغول به تحصیل هستند.

لازم به ذکر است که تهیه ویزای ارمنستان نیز برای محصلین و دانشجویان و همچنین خانواده های آنان بسیار سهل و آسان است. خانواده ها هر زمان که اراده کنند می توانند برای دیدار با فرزندان خود بدون نیاز به دریافت ویزا به ارمنستان سفر نمایند و تا 90 روز در کنار آنها اقامت داشته باشند. موسسه حقوقی دادمهر عدالت همواره می کوشد تا بهترین کشورها را برای تحصیل و زندگی فرزندانتان به شما معرفی کند.

تحصیل در ارمنستان در مقاطع لیسانس ، فوق لیسانس و دکتری امکان پذیر بوده و برای دوره ی کارشناسی بین 3 تا 5 سال ، کارشناسی ارشد بین 2 تا 3 سال و برای تحصیل در دوره ی دکتری بین 3 تا 4 سال زمان می برد. کشور ارمنستان دارای 26 مرکز آموزش عالی دولتی و 33 مرکز آموزش عالی غیر دولتی می باشد. و در بین مراکز آموزش عالی دولتی خود تعداد 4 مرکز با مدیریت بین المللی اداره می شوند.

این 4 مرکز آموزش عالی دولتی عبارت اند از دانشگاه دولتی ایروان ، دانشگاه آمریکایی ارمنستان ، دانشگاه روسی ارمنستان ، دانشگاه پزشکی ارمنستان این مراکز عموماً رشته های : فیزیک ، علوم ریاضی ، علوم شیمی ، علوم میکروبیولوژیک ، معماری ، علوم پزشکی و دندانپزشکی ، علوم فناوری اطلاعات و ارتباطات IT ، هنر ، تاریخ و ادبیات زبان ارمنی را تدریس می کنند.

به طور کلی زبان تدریس در دانشگاه های ارمنستان ارمنی ، روسی و انگلیسی می باشد ولی لازمه ی تحصیل در تمام دانشگاهها یادگیری زبان ارمنی از طریق کالج های زبان آموزی در ارمنستان است. از نظر موسسه حقوقی دادمهر عدالت تحصیل در ارمنستان یک خوش شانسی به تمام معناست. زیرا دانشجو پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه های ارمنستان به زبان های ارمنی ، روسی و انگلیسی تسلط پیدا کرده و می تواند برای خود آینده ای روشن را تصور کند.

[Elite_video_player id=”2″]

تحصیل در ارمنستان در مدارس

برای تحصیل در ارمنستان در هر مقطعی حتی ابتدایی و متوسطه ، نیاز است تا اطلاعاتی دقیق از فرهنگ ، اقتصاد ، فناوری و سطح علمی در این کشور به دست آید. برای مهاجرت تحصیلی در هر کشوری نیز باید از قوانین و مقررات مرتبط با آن کشور آگاهی پیدا کرد. موسسه حقوقی دادمهر عدالت در این بخش از مقاله موارد مربوط به تحصیل در مدارس بین المللی ارمنستان را بررسی خواهد کرد.

تحصیل در مدارس بین المللی ارمنستان به گونه ای در زیر مجموعه ی مهاجرت تحصیلی قرار می گیرد. چیزی که نیاز است در ابتدا بدانید این است که تحصیل در مدارس بین المللی فقط مختص به دانش آموزان غیر ارمنستانی نیست و دانش آموزان محلی هم در این مدارس ثبت نام می شوند.

پس فرزند شما از لحاظ فرهنگی و آموزشی با دانش آموزان دیگر تفاوتی ندارد و هیچ تبعیضی در امور تحصیلی فرزند شما و دیگر دانش آموزان رخ نخواهد داد. و البته هزینه های تحصیل در ارمنستان در مدارس بین المللی ، نسبت به مدارس عادی بالاتر بوده و به نوع سیستم آموزشی ای که از آن پیروی می شود نیز بستگی دارد. به طور مثال برخی از مدارس از متد های تدریس آمریکا و انگلستان پیروی می کنند و در کلاس ها نیز به زبان انگلیسی تدریس می کنند. و برخی نیز به زبان فرانسوی و با متد کشور فرانسه یا کانادا تدریس می کنند. به صورت کلی آموزش در مقطع ابتدایی در مدارس بین المللی ارمنستان ممکن است به هر زبانی باشد. اما عموما این مدارس از لحاظ اعتبار، دارای بالاترین استاندارد های جهانی می باشند و نگرانی ای از این بابت وجود ندارد.

تحصیل در ارمنستان در مقطع کارشناسی

همانطور که اشاره شد ، تحصیل در ارمنستان و در مقطع کارشناسی بین سه سال و نیم تا چهار سال و نیم زمانبر می باشد اما دانشجو می تواند تحصیل خود را در این مقطع در عرض شش سال به اتمام برساند. همچنین در مورد هزینه ی تحصیل در این مقطع باید گفت که به طور سالانه از 1700 تا 4000 دلار متغیر می باشد. لازم است بدانید که محاسبه ی مبلغ فوق به مواردی همچون رشته تحصیلی ، دانشگاه محل تحصیل و شایستگی دانشجو برای بورسیه شدن بستگی دارد.

اولین گام برای تحصیل در ارمنستان و در مقاطع آکادمیک اخذ پذیرش از دانشگاه دلخواه است. و متقاضی برای اخذ پذیرش در این دانشگاه ها باید در آزمون ورودی دانشگاه شرکت و نمره ی قبولی جهت ورود را کسب نماید. یکی از ملزومات تحصیل در دانشگاه های دولتی ارمنستان ، در مقطع کارشناسی آشنایی و تسلط به زبان ارمنی می باشد. و چنانچه متقاضی تحصیل در ارمنستان نسبت به زبان ارمنی تسلط نداشته باشد، باید در دوره ی شش ماهه ی فراگیری زبان ارمنی در محل دانشگاه خود ثبت نام کند.

متقاضیانی که در رشته های فنی از قبیل مخابرات ، مکانیک ، الکترونیک و غیره ، در مقطع کاردانی فارغ التحصیل شده باشند می توانند دوره ی کارشناسی خود را طی سه سال به اتمام برسانند. موسسه حقوقی دادمهر عدالت بهترین مشاور شما برای اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی ارمنستان در مقطع کارشناسی و بالاتر خواهد بود.

تحصیل در ارمنستان در مقطع تحصیلات تکمیلی ( کارشناسی ارشد و دکتری )

برای تحصیل در ارمنستان و پذیرش در مقطع تحصیلات تکمیلی به ویژه کارشناسی ارشد باید از پایان نامه خود یک مقاله ی علمی به دانشگاه ارائه دهید. و اما در مورد تحصیل در ارمنستان در مقطع تحصیلی دکتری ، نکاتی هست که باید بدانید. کشور ارمنستان طی قراردادهایی که با کشورهای دیگر منعقد کرده ، راه را برای تحصیل در دانشگاه های بین المللی در این کشور و در مقطع دکتری سهل و آسان نموده است. از این جهت دانشجویان در دوره ی دکتری در ارمنستان همزمان هم تحصیل و هم مشغول به کار می شوند و کاری که به آن اشتغال دارند جزو تحصیلشان محسوب می شود. همچنین می توانند بجای کار و تحصیل همزمان ، به عنوان هزینه ی زندگی و تحصیل در این کشور مبلغی به عنوان بورسیه دریافت کنند. که البته یکی از شرایط دریافت بورسیه داشتن مقاله ی علمی در سطح بین المللی است. موسسه ی حقوقی دادمهر عدالت در ادامه ی این مقاله مبحث بورسیه را تشریح خواهد کرد.

تحصیل در ارمنستان و معرفی دانشگاه های برتر

به چه دانشگاهی دانشگاه برتر می گوییم ؟ اساسا برای تحصیل در ارمنستان باید چند المان توسط متقاضی بررسی شود. نحوه ی پذیرش و دعوتنامه برای صدور ویزا ، نوع مقطع تحصیلی ، انتخاب رشته ی تحصیلی ، مجازی یا حضوری بودن دانشگاه و در نهایت رتبه بندی جهانی دانشگاه از جمله متغیر هایی هستند که برتر بودن یک دانشگاه را تعیین می کنند. رتبه بندی دانشگاه های ارمنستان بر اساس رتبه ی کشوری و رتبه ی جهانی به شرح ذیل می باشد:

نام دانشگاه رتبه جهانی رتبه در ارمنستان
دانشگاه ایروان 2632 1
دانشگاه آمریکایی ارمنستان 3863 2
دانشگاه روسی ارمنستان  5435 3
دانشگاه پزشکی ارمنستان 6898 4
دانشگاه حقوق ارمنستان   8615 5
دانشگاه وانادزور  11950 6
دانشگاه زبان شناسی ایروان  12201 7
دانشگاه اقتصاد ارمنستان 12525 8
دانشگاه ملی کشاورزی ارمنستان 13093 9
دانشگاه فرانسوی ارمنستان 14767 10
دانشگاه رویال تکنیک ارمنستان  15377 11
دانشگاه کنسرواتوار ارمنستان  17119 12

 

مهمترین بخش برای تحصیل در مقطع دکتری پیدا کردن سوپروایزر یا همان استاد راهنماست. موسسه حقوقی دادمهر عدالت ضمن مکاتبه با دانشگاه ها و اساتید ، رزومه تحصیلی و انگیزه نامه دانشجو از تحصیل در ارمنستان در مقطع دکتری را برای آنها ارسال خواهد کرد.

ویزای دانشجویی برای تحصیل در ارمنستان

برای دریافت ویزای دانشجویی برای تحصیل در ارمنستان نکاتی را باید از قبل رعایت نمایید. دریافت ویزای دانشجویی برای تحصیل در مقاطع و رشته های مختلف متفاوت است.

 • سفارت ارمنستان هم بدون داشتن نامه ی پذیرش از دانشگاه به متقاضی ویزا نخواهد داد.
 • برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری ، متقاضی باید حتما یک مقاله ی علمی ISI شده از پایان نامه خود به همراه انگیزه نامه خود از تحصیل در دانشگاه های ارمنستان را به دانشگاه ارسال کنید.
 • پس از ارسال مقاله و انگیزه نامه ، دانشگاه بررسی های لازم را انجام می دهد و برای شما نامه پذیرش ارسال خواهد کرد.
 • نامه پذیرش دانشگاه یکی از ارکان مهم برای دریافت ویزای دانشجویی برای تحصیل در ارمنستان می باشد.
 • پس از دریافت پذیرش از دانشگاه شما باید به سفارت تمکن مالی خود را برای پرداخت شهریه دانشگاه و زندگی در ارمنستان اثبات کنید. یعنی باید پول کافی در حساب بانکی خود یا سرپرست خود داشته باشید و پرینت صورتحساب بانکی به همراه نام تمکن مالی صادر شده از بانک را به سفارت ارائه دهید.

توجه داشته باشید که در مواقعی که فاصله ی زیادی بین فارغ التحصیلی تا درخواست ادامه تحصیل ( گپ تحصیلی ) متقاضی وجود داشته باشد، سوابق کاریتان نیز باید مشهود، شفاف و قابل اثبات به دانشگاه و سفارت باشد. قبل از شروع تحصیل نیز باید در دوره ی شش ماهه کالج زبان ارمنی ثبت نام کنید زیرا پایه ی آموزش در دانشگاه ها زبان ارمنی می باشد. مطمئن باشید که موسسه حقوقی دادمهر عدالت در تمامی مراحل به شما مشاوره و راهنمایی های لازم را ارائه خواهد داد.

شرایط و روند دریافت ویزای دانشجویی برای تحصیل در ارمنستان

برای اخذ ویزای دانشجویی مدارک ذیل را باید به سفارت ارائه دهید:

 • نامه پذیرش از دانشگاه
 • گذرنامه معتبر
 • تکمیل فرم ویزا Application form
 • گواهی سلامت پزشکی و واکسیناسیون
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • شناسنامه و کارت ملی
 • یک قطعه عکس 3.5 در 4.5 که حداقل 70 درصد عکس را چهره تشکیل داده باشد و در شش ماه اخیر گرفته شده باشد.
 • بیمه نامه معتبر مسافرتی برای پوشش خدمات درمانی در طول مدت تحصیل
 • اصل مدارک تحصیلی اخذ شده

در هنگام مراجعه به سفارت ، اگر تمام مدارک متقاضی کامل و بدون نقص باشد ، پس از سه تا ده روز کاری ویزای دانشجویی شما صادر خواهد شد. ویزایی که برای شما صادر خواهد شد ویزایی با اعتبار 6 ماهه و با اجازه ی اقامت بیش از 60 روز و به مبلغ 41 دلار آمریکا می باشد. طبق قرارداد بین المللی ایران و ارمنستان ، اتباع دو کشور می توانند تا 90 روز بدون ویزا به خاک یکدیگر سفر کنند.

در صورتی که متقاضی تحصیل در ارمنستان بدون ویزا وارد ارمنستان شده باشد، لازم است پس از ورود به ارمنستان و برای شروع تحصیل، نسبت به دریافت مجوز RP (اقامت دانشجویی) اقدام نماید.

تحصیل در ارمنستان و مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی

برای اخذ پذیرش و تحصیل در ارمنستان در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری مدارک ذیل را باید آماده داشته باشید:

 • اصل کارت ملی ، شناسنامه و گذرنامه معتبر
 • 6 قطعه عکس رنگی 3.5 در 4.5 که حداقل 70 درصد عکس را چهره متقاضی تشکیل داده باشد.
 • اصل ریز نمرات سه سال دبیرستان و پیش دانشگاهی ، کاردانی و کارشناسی به همراه مهر تایید منطقه آموزش و پرورش یا دانشگاه محل تحصیل
 • اصل مدرک دیپلم یا گواهی نامه دیپلم با مهر تایید منطقه آموزش و پرورش محل تحصیل
 • اصل مدرک کاردانی و کارشناسی ارشد یا اصل گواهی نامه آنها
 • گواهی سلامت و انجام آزمایشات پزشکی که توسط وکیل شما در موسسه حقوقی دادمهر عدالت و در کشور ارمنستان انجام می پذیرد.

هزینه های تحصیل در ارمنستان

هزینه های تحصیل در ارمنستان با توجه به وجود بیش از 50 دانشگاه دولتی و خصوصی در این کشور متغیر می باشد. در کشور ارمنستان 26 دانشگاه دولتی وجود دارد که از این تعداد 4 دانشگاه ، بین المللی می باشد. در این دانشگاهها بیش از 7000 دانشجو از بیش از 40 کشور در سراسر دنیا در حال تحصیل می باشند.

 • معمولا هزینه ی تحصیل در دانشگاه های دولتی از خصوصی پایین تر می باشد.
 • میانگین هزینه سالانه برای تحصیل در دانشگاه های ارمنستان بین 860 تا 1900 دلار آمریکا می باشد همینطور هزینه زندگی در ارمنستان برای یک دانشجوی خارجی حدوداً 4200 دلار در سال تخمین زده می شود.
 • هزینه زندگی در ارمنستان به شرط دریافت خوابگاه از دانشگاه از این مبلغ پایین تر هم خواهد آمد.

پس بدین ترتیب هزینه ی تحصیل در ارمنستان از هزینه ی زندگی در آن بسیار پایین تر بوده و کاملا مقرون به صرفه می باشد.

اگر بخواهیم دقیق تر بیان کنیم :

هزینه های تحصیل و زندگی در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در سال          2200 تا 2500 دلار آمریکا

هزینه های تحصیل و زندگی در مقطع دکتری در سال :                                  3200 تا 3500 دلار آمریکا

تحصیل در ارمنستان به همراه بورسیه تحصیلی

مبحث مورد علاقه ی دانشجویان برای اینکه بتوانند بدون داشتن دغدغه مالی در دانشگاه های خارجی ادامه تحصیل بدهند ، موضوع بورسیه تحصیلی است. با اینکه هزینه های تحصیل در ارمنستان به خودی خود پایین می باشد اما باید گفت که در سیستم نظام آموزشی ارمنستان به دانشجویان با شایستگی بالا به صورت محدود بورسیه یا فاند تعلق می گیرد. در این مقاله به صورت کامل نحوه ی تعلق گرفتن بورسیه و فاند را به شما توضیح خواهیم داد.

به طور کلی برای تحصیل در ارمنستان سه نوع کمک مالی در سطح ملی از طرف دانشگاه ها ارائه می شود:

 • بورسیه تحصیلی : که در طول سال به دانشجویان لایق و نخبه اعطا می شود.
 • کمک هزینه دانشجویی : که به دانشجویان دارای مشکل مالی و دانشجویان شایسته اعطا می شود.
 • وام دانشجویی : پرداخت وام دانشجویی به دانشجویان نیازمند با نرخ حداکثر 12 درصد

همچنین به دانشجویان با شرایط ذیل تخفیف 10 درصدی تحت عنوان بورسیه تحصیلی سطح نهادی اعطا می شود:

 • دانشجویان با زمینه ی اقتصادی ضعیف
 • دانشجویان 18 تا 23 سال که بدون سرپرست یا محروم از یکی از والدین هستند.
 • دانشجویان دارای کودک زیر یک سال
 • دانشجویان با خانواده ی پرجمعیت که دارای چندین خواهر و برادر دانشجو هستند.
 • دانشجویان دارای والدین معلول یا از کار افتاده

هیئت رئیسه مراکز آموزش عالی پس از تصویب و اعطای بودجه به دانشگاهها و همچنین تصویب برنامه سالانه برای پذیرش دانشجویان در رشته های مختلف ، برای جذب و تشویق دانشجویان نخبه به آنها بورسیه تحصیلی ارائه می کنند. اعطای بورسیه تحصیلی برای تحصیل در ارمنستان هم بر اساس لیاقت و شایستگی دانشجو و هم بر اساس نیاز ، مهارت و تخصص دانشجو به صورت جزئی و یا کامل انجام می پذیرد.

دانشجویان نخبه با داشتن مقاله های علمی ISI شده می توانند لیاقت و شایستگی خود را به دانشگاه اثبات و تحصیل خود را به صورت فاند (بورسیه کامل) و یا بورسیه جزئی در سال اول تحصیل بگذرانند. همچنین در سالهای بعدی نیز بر اساس موفقیت و پیشرفت تحصیلی با دریافت کمک هزینه تحصیلی مبتنی بر لیاقت بورسیه خواهند شد.

کار حین تحصیل در ارمنستان و فرصتهای شغلی پس از فارغ التحصیلی

در مورد اجازه کار در حین تحصیل در ارمنستان باید گفت که به دلیل هزینه های پایین زندگی و تحصیل ، عموما دانشجویان نیازی به اشتغال ندارند. مگر اینکه دانشجو توان مالی کمی داشته باشد، که در این صورت در مقطع لیسانس می تواند در هفته 10 ساعت از وقت خود را به مشاغل پاره وقت اختصاص دهد. بنابراین دانشجویان باید تابع قوانین و مقررات کار در کشور ارمنستان باشند.

البته همانطور که در بخش های بالای این مقاله ذکر شد ، دانشجویان نخبه و شایسته در دوره دکتری نیز می توانند ضمن تحصیل، در دانشگاه یا موسسات طرف قرارداد دانشگاه ، کار کنند و مبلغی را تحت عنوان کمک هزینه تحصیلی از دانشگاه دریافت نمایند. دانشجویان دوره های کارشناسی ارشد و دکتری چنانچه مایل به کار پاره وقت در خارج از دانشگاه خود باشند ، می توانند با اخذ مجوز از سازمان مهاجرت و وزارت کار ارمنستان تا 30 ساعت در هفته کار پاره وقت انجام دهند.

موسسه حقوقی دادمهر عدالت در ادامه فرصت های شغلی پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه های ارمنستان را مورد بررسی قرار می دهد.

از نظر کارشناسان ما ارمنستان موقعیت خوبی از لحاظ اقتصادی و مهاجرتی ندارد و چنانچه پس از فارغ التحصیلی خواستار کار و زندگی در این کشور باشید باید قبل از آن بیشتر فکر کنید.

زمینه ی بیکاری در کشور ارمنستان به قدری بالاست که عملا شانس پیدا کردن شغل مناسب را از متقاضیان مهاجرت پس از فراغت از تحصیل گرفته است.

از طرفی بازدهی شرکتها و سرمایه گذاران در این کشور هم بسیار پایین است و کسب اقامت از طریق کار هم نسبت به سایر کشورها مزیتی ندارد.

اما ناگفته نماند که دانشجویان نخبه و متخصص پس از تحصیل در ارمنستان در صورتیکه به زبان های ارمنی ، انگلیسی و روسی تسلط داشته باشند شانس بیشتری برای کار، پیدا خواهند کرد. گرچه زندگی در ارمنستان آرامش بخش و مفرح است و نرخ جرم و جنایت بسیار پایین می باشد ولی اصولاً کارفرمایان در ارمنستان نسبت به استخدام افراد خارجی نگاه مثبتی ندارند. اما اگر اصرار به کار در این کشور را دارید موسسه حقوقی دادمهر عدالت تعدادی از وب سایت های کاریابی ارمنستان را در اختیار شما قرار می دهد.

www.staff.am www.myjob.am
www.jobfinder.am www.hr.am

موسسه حقوقی دادمهر عدالت آماده ی ارائه ی مشاوره و راهنمایی در زمینه تحصیل در ارمنستان و در سایر کشورهای جهان در سال 1400 به شما متقاضیان عزیز می باشد.

Leave A Reply

Your email address will not be published.