مرز قبرس شمالی و جنوبی

آشنایی با مرزهای بین قبرس شمالی و قبرس جنوبی

مرز قبرس شمالی و جنوبی

از سال 2004، زمانی که جمهوری قبرس به اتحادیه اروپا پیوست، عبور از مرز بین قبرس شمالی و جنوبی بسیار آسان شده است. مردم محلی روزانه از مرز قبرس عبور می کنند تا خرید کنند، تجارت کنند یا فقط از نیمی از نیکوزیا دیدن کنند.

اگر توریستی هستید که از قبرس شمالی بازدید می کنید، تنها کاری که باید انجام دهید این است که پاسپورت خود (و ویزا، در صورت نیاز برای قبرس جنوبی) را به کنترل پاسپورت ترک قبرس ارائه دهید، که به شما یک برگه سفید می دهد تا نام شما را پر کنید. ، شماره پاسپورت و ملیت. این فرم سفید ویزای است که توسط مقامات مرزی قبرس شمالی مهر خواهد شد، نه پاسپورت شما. پس از عبور از مرز قبرس شمالی، گذرنامه شما دوباره توسط مقامات یونانی قبرس بررسی می شود. شما می توانید هر چند بار که دوست دارید از مرز قبرس شمالی عبور کنید و تا زمانی که بخواهید بمانید.

تنها شرط استفاده شما از مرز قبرس شمالی و جنوبی عیور شما از جمهوری قبرس شمالی به بخش جنوبی قبرس این است که یا یک شهروند قبرسی باشید و یا یک شهروند اروپایی باشید. تابعیت و گذرنامه اتحادیه اروپا ملزم به عبور از وسیله نقلیه شخصی است ، اما شما نمی توانید با وسیله نقلیه ای که از قبرس شمالی اجاره کرده اید به سمت قبرس جنوبی بروید.
  • ایرانیان برای سفر به قبرس جنوبی فقط یک راه دارند و آن هم این است که ویزای قبرس جنوبی خود را از سفارت قبرس دریافت کنند و بصورت هوایی وارد قبرس جنوبی شوند.  درباره ویزای قبرس در بخش مربوط به این مطلب توضیحات کاملی نوشته شده است. حال در ادامه شما را با مرزهای بین قبرس شمالی و جنوبی آشنا می کنیم.
  • اگر اجاره ماشین اجاره ای در جنوب قبرس را اجاره کنید به شما اجازه می دهد با ماشین خود از مرز به قبرس شمالی عبور کنید. اگر از طرف دیگر اتومبیل خود را در شمال قبرس اجاره کنید مجاز نیستید آن را از مرز عبور دهید. اگر ماشین شخصی شما باشد ، اجازه دارید آن را از مرز عبور دهید.
  • اگر قصد سفر به جنوب قبرس را دارید و یک اتومبیل اجاره ای از قبرس شمالی دارید ، باید ماشین خود را در مرز ترک کنید. تعدادی از آژانس های اجاره ای در گذرگاه های مختلف مرزی واقع شده اند ، به این ترتیب به شما امکان می دهد یک بار اتومبیل را از مرز عبور دهید. هرگونه بیمه ای که ممکن است از هر طرف خریداری کرده باشید ، پس از عبور از مرزهای قبرس شمالی و جنوبی معتبر نیست و بنابراین در صورت برنامه ریزی برای رانندگی در آن طرف مرز ، نیاز به خرید بیمه اضافی خواهید داشت.

 

مرز قبرس شمالی و جنوبی مته هان (Metehan Sınır Kapısı)

مرز مته هان قبرس شمالی و جنوبیمرز زمینی مته هان برای عبور وسیله نقلیه موتوری، دچرخه و موتور سیکلت بسیار مناسب میباشد

مرز قبرس شمالی و قبرس جنوبی لندرا پالاس (Lendra Palace Kapısı)

مرز-زمینی-لندراپلاس-قبرس-شمالی-و-جنوبیاین مرز که در نزدیکی بازار قبرس شمالی و جنوبی قرار گرفته است، مناسب برای عبور پیاده است

مرز قبرس شمالی و جنوبی لوکماچی (Lokmacı Sınır Kapısı)

مرز-قبرس-شمالی-و-جنوبی-لوکماچیاین مرز نیز بارارهای قدیمی دو قسمت را از هم جدا میکند و مانند مرز لندراپالاس فقط برای عابر پیاده است

مرز قبرس شمالی و قبرس جنوبی بیارمودو (Beyarmudu Sınır Kapısı)

مرز بیارمودواین مرز در روستای پیله قرار گرفته است و هم برای وسایل نقلیه و هم برای عابر پیاده مناسب است.

مرز قبرس شمالی و جنوبی بستانجی (Bostancı (Güzelyurt) Sınır Kapısı)

مرز قبرس شمالی و جنوب بستانجیاین مرز در دهکده بوستانچی، غرب نیکوزیا واقع شده است ، و هم برای وسایل نقلیه  و هم برای عابران پیاده مناسب است.

مرز قبرس شمال و جنوب یشیلیرماک (Yeşilırmak Kapısı)

مرز یشیلیرماکاین مرز در دهکده ییشیلاورماک ، در غرب نیکوزیا قرار گرفته و هم برای وسایل نقلیه  و هم برای عابران پیاده مناسب است.

مرز قبرس شمالی و قبرس جنوبی آکیار (Akyar Kapısı ( Gazi Mağusa)

مرز آیکار قبرس شمالی و جنوبیاین مرز تنها دروازه مرزی در فاماگوستا است. این هم برای وسایل نقلیه موتوری و هم برای عابران پیاده مناسب است.

سوالات متداول

آیا گذرگاه های مرزی قبرس جنوبی و شمالی برای عابران پیاده است یا اتومبیل؟

گذرگاه های مرزی قبرس عمدتاً برای استفاده توسط وسایل نقلیه است. تنها یک نقطه عبور عابر پیاده در شهر پایتخت نیکوزیا (Lefkosa) وجود دارد – به نام خیابان لدرا. اگر قرار باشد فردی، ماشین یا تاکسی شما را جمع آوری کند، در برخی از گذرگاه ها می توان به عنوان عابر پیاده عبور کرد. (به عنوان مثال در Agios Dometios یا Pyla). لطفا توجه داشته باشید که برخی از گذرگاه ها روستایی هستند و از هر دو طرف امکانات بسیار کمی دارند. برخی از گذرگاه ها با فاصله زیادی بین دو ایست بازرسی از هم فاصله دارند. بنابراین راه رفتن بین آنها ممکن یا جایز نیست. Kato Pyrgos (Yesilirmak) یکی از آنهاست.

آیا گذرگاه های مرزی قبرس جنوبی و شمالی 24 ساعته باز هستند؟

تمامی گذرگاه ها 24 ساعته باز هستند. اگر برای وسیله نقلیه خود بیمه دارید، می توانید هر زمان که بخواهید عبور کنید. در صورت نیاز به خرید بیمه ماشین اضافی برای شمال قبرس، توصیه می شود از نقطه عبور مرکزی نیکوزیا (Lefkosa) Agios Dometios (Metehan) استفاده کنید که خدمات بیمه 24 ساعته خودرو را ارائه می دهد. سایر گذرگاه ها فقط در روزهای هفته در ساعات کاری اداری خدمات بیمه خودرو دارند.

برای عبور از مرزهای قبرس جنوبی و شمالی به چه مدارکی نیاز دارم؟

شما به پاسپورت یا کارت شناسایی و همچنین مدارک ماشین خود نیاز دارید. بیمه خودرو قبرس شمالی و گواهینامه رانندگی شما در صورت سوار شدن به ماشین. اکثر ملیت ها در هنگام ورود به قبرس شمالی ویزای بازدید کننده 30 روزه دریافت می کنند. برای اطلاعات بیشتر به بخش ویزا مراجعه کنید.

کدام یک از گذرگاه های قبرس شمالی بیشتر مورد استفاده گردشگران قرار می گیرد؟

گردشگرانی که از جنوب به شمال قبرس سفر می‌کنند معمولاً در فرودگاه پافوس یا لارناکا فرود می‌آیند – بیشتر کسانی که به سمت شمال می‌روند در لارناکا فرود می‌آیند زیرا به مرز قبرس شمالی نزدیک‌تر است. پر استفاده ترین گذرگاه در نیکوزیا (Lefkosa) به نام Agios Dometios (Metehan) است. این گذرگاه خدمات بیمه 24 ساعته خودرو را ارائه می دهد. از گذرگاه متهان، گیرنه تنها 20 دقیقه با ماشین فاصله دارد.

نقطه گذرگاه ارتش بریتانیا منطقه پایگاه مستقل (SBA) در پیلا (بیارمودو) به فرودگاه لارناکا نزدیک‌تر است، اما سفر به گیرنه طولانی‌تر است. این گذرگاه برای بازدیدکنندگانی که به ساحل شرقی ایسکله یا فاماگوستا می روند استفاده می شود.

اگر در فرودگاه پافوس فرود می‌آیید، مسیر طولانی‌تر اما بسیار آسان‌تر برای ورود از طریق گذرگاه Agios Dometios (Metehan) است. یا در گذرگاه Lefka (Lefke) و گذرگاه Kato Pyrgos (Yesilirmak)، اگر به آن قسمت از قبرس شمالی می روید.

آیا می توانم از Sat Nav یا Google Map برای پیدا کردن گذرگاه های مرزی استفاده کنم؟

برای یافتن گذرگاه های مرزی قبرس می توانید از Sat Nav یا Google Map استفاده کنید. اما بهتر است نزدیکترین گذرگاه مرزی را جستجو کنید تا اینکه در گذرگاه مقصد نهایی خود را جستجو کنید. دلیل این امر این است که ممکن است در جاده ای قرار بگیرید که هنوز برای عبور از آن باز نیست.

عبور از جنوب به شمال یا بالعکس برای بازدیدکنندگانی که برای اولین بار با ماشین می آیند چقدر دشوار است؟

برای اولین بار بازدیدکنندگانی که از جنوب به قبرس شمالی می روند. بهتر است از فرودگاه لارناکا به سمت مرز با تاکسی بروید و در Northside ماشین کرایه کنید. این به شما امکان می دهد که بیمه کامل و پوشش خرابی داشته باشید و همچنین شما را از گم شدن احتمالی در تاریکی در شهر نیکوزیا نجات می دهد. بسیار ساده تر و مقرون به صرفه تر است که به جای تلاش برای گرفتن تاکسی در فرودگاه، از قبل با یک شرکت کرایه اتومبیل قبرس شمالی هماهنگی برای دریافت تاکسی خود داشته باشید.

آیا می توانید به من کمک کنید تا برای انتقال تاکسی خود از قبرس جنوبی به قبرس شمالی از طریق گذرگاه های مرزی برنامه ریزی کنم؟

ما می توانیم خدمات تاکسی را از قبرس جنوبی، فرودگاه لارناکا تا هر گذرگاه مرزی با قبرس شمالی به شما ارائه دهیم و اگر می خواهید ماشین کرایه ای به هر نقطه از قبرس شمالی سفر کنید.

 

محمدحسین مهرزاد صدقیانی

من محمدحسین مهرزاد صدقیانی هستم. مدیر عامل کارگزاری دانشگاه های قبرس در ایران و دارای مدرک کارشناسی ارشد فناوری اطلاعات از دانشگاه مدیترانه شرقی قبرس.

دیدگاهتان را بنویسید