حیات وحش قبرس شمالی

حیات-وحش-قبرس-شمالی

قبرس شمالی میزبان ترکیبی التقاطی از حیات وحش غیرعادی است و برخی از گونه های جذاب را می توان در هر زمانی از سال مشاهده کرد. قبرس شمالی همچنین زیستگاه گونه های رایج و قابل تشخیصی مانند جوجه تیغی، روباه و لاک پشت است، اگرچه دومی بومی جزیره نیست اما احتمالاً از ترکیه آورده شده و برای پرسه زدن در حومه شهر آزاد گذاشته شده است!

تنوع زیستی در قبرس شمالی

در منطقهٔ قبرس شمالی، پروانه‌ها به همراه گونه‌های مختلفی از پستانداران، خزنده‌ها و حتی جانداران دریایی به وفور یافت می‌شوند. این تنوع زیستی امکان مشاهدهٔ نمونه‌های گوناگون از حیات وحش قبرس شمالی را در تمامی مناطق کوهستانی و ساحلی که برخالف انسان نیمه‌نشین نیستند، فراهم می‌کند.

گل های ارکیده کمیاب قبرس شمالی

برخلاف مناطق دیگر، قبرس شمالی به‌خاطر گل‌های وحشی‌اش نیز شناخته می‌شود. به‌طور خاص، ارکیدهای کمیابی که در اینجا یافت می‌شوند، بیشترین جذابیت را برای گردشگران از سراسر جهان دارند.

موفلون: نشانه‌ای از تهدید انقراض در جزیرهٔ قبرس

در جامعهٔ علمی، قبرس به‌خاطر جمعیت محدود و نسبتاً ضعیف موفلون معروف است. این حیوان فوق‌العاده که به شکلی مشابه ترکیبی از آهو و گوسفند به نظر می‌رسد، در گذشته به شدت توسط صیدکاران شکار شده بود و در حال حاضر فقط حدود ۲۰۰ جفت جوانه‌آور باقی مانده است. به عبارت دیگر، موفلون در معرض خطر انقراض قرار دارد.

امید است که شما از شانس خوبی برخوردار باشید که می‌توانید لحظاتی از زندگی این حیوانات را در جزیرهٔ قبرس شمالی، به‌خصوص در منطقهٔ لفکه در غرب یا در اطراف پاف در جنوب، به شکلی مستقیم مشاهده کنید.

حیات وحش در قبرس شمالی: جذابیت‌ها و مسائل محیطی

گفتنی است که در بحث دربارهٔ حیات وحش، نباید از خرهای کارپاز چشم‌پوشی کرد، زیرا آنها به عنوان یکی از گنجینه‌های گردشگری قبرس شمالی شناخته می‌شوند! اغلب می‌نویسند که این خرها وحشی هستند، اما در واقع، در سال‌های اخیر به طور غیراهلی تبدیل شده‌اند. بسیاری از آنها در گذشته حیوانات خانگی بوده‌اند، اما در دهه 1970 به دلیل درگیری‌ها رها شده و به حال خود رها شده‌اند. این خرها را در منطقهٔ کارپاز، جایی که در مزارع کنار جاده‌ها چرا می‌زنند، خواهید یافت.

علاوه بر این، نباید فصل جفت‌گیری لاک‌پشت‌های دریایی مانند لاک‌پشت کارتتا و لاک‌پشت سبز که تخم‌های خود را در امتداد سواحل مختلف در سراسر خط ساحلی قبرس شمالی گذاشته‌اند را نادیده بگیریم. در مقالات دیگر، شما می‌توانید اطلاعاتی دربارهٔ راه‌هایی که می‌توانید با سازمان‌هایی که برای حفاظت از این گونه‌ها فعالیت می‌کنند همکاری کنید و چگونگی تماشای لاک‌پشت‌ها در حال تخم‌گذاری را کسب کنید، بیابید.

تنوع حیات وحش در قبرس شمالی

در قبرس شمالی، تنوع گونه‌های مار نیز وجود دارد! به نظر می‌رسد تعداد آنها پس از آتش‌سوزی سال ۱۹۹۵ دوباره در حال افزایش است. ممکن است اغلب آنها را در طول پیاده‌روی در مناطق کوهستانی مشاهده کنید، اما آنها را می‌توان در مناطق دشتی نیز یافت.

مانند همهٔ مارها، آنها به‌طور کلی شما را مزاحم نمی‌کنند مگر اینکه شما آنها را مزاحم کنید! اگر از قبرس شمالی بازدید می‌کنید و توسط مار گزیده می‌شوید، باید فوراً به دنبال درمان اضطراری باشید. پزشکان باید پادزهر صحیح سم را تعیین کنند، بنابراین باید سعی کنید تا حد امکان الگوی مار را تعیین کنید.

همچنین، گروه‌های کوچکی از فوک‌های راهب و دلفین‌ها در سواحل نزدیک شبه‌جزیره کارپاز دیده می‌شوند. ممکن است در طول خط ساحلی با گله‌های بز نیز روبرو شوید که برخی از آنها ممکن است وحشی باشند، اما این روزها به احتمال زیاد اهلی خواهند شد و متعلق به یک کشاورز محلی خواهند بود.

خر های کارپاز در قبرس شمالی

در بین حیات وحش‌های متنوع قبرس شمالی، مارمولک‌ها نیز به چشم می‌خورند که با حضورشان در اطراف، صدا و سر و صدای فراوانی را ایجاد می‌کنند. همچنین، باید به «فریاد» سالانهٔ سیکادا اشاره کرد که می‌تواند در ساعات روز شما را کاملاً ناشنوا کند! این حشرات، عمر کوتاهی دارند، اما کل فرآیند زندگی آنها از تولد و بلوغ گرفته تا جفت‌گیری و دوباره شروع چرخهٔ زندگی، بسیار جذاب است! همچنین، می‌توانید آفتاب‌پرست فوق‌العاده را دنبال کنید که به آرامی در مسیرها و باغ‌ها پیچ می‌زند و با تغییر رنگش، زیبایی خاص خود را نشان می‌دهد.

منبع
essentialcyprus

محمدحسین مهرزاد صدقیانی

من محمدحسین مهرزاد صدقیانی هستم. مدیر عامل کارگزاری دانشگاه های قبرس در ایران و دارای مدرک کارشناسی ارشد فناوری اطلاعات از دانشگاه مدیترانه شرقی قبرس.

دیدگاهتان را بنویسید