تحصیل در مدارس قبرس شمالی

در این مقاله به بررسی کامل موضوع تحصیل در مدارس قبرس شمالی میپردازیم و همچنین در پایان این مقاله مدارس دولتی و خصوصی قبرس شمالی را به تفکیک هر منطقه معرفی خواهیم کرد. بنابراین با ما همراه باشید

تحصیل در مدارس قبرس شمالی

تحصیل در مدارس قبرس شمالی

نظام آموزشی کشور قبرس در سالهای گذشته پیشرفت بسیار چشمگیری داشته است و همین عامل باعث شده است که فارغ التحصیلان کشور قبرس در هر مقطعی در بهترین دانشگاه های جهان پذیرفته شده و یا جذب بهترین موقعیت های شغلی شوند. معمولا افرادی که قصد تحصیل در قبرس شمالی را دارند و دارای فرزند نیز هستند، باید به فکر تحصیل فرزندانشان نیز باشند.

افرادی که قصد تحصیل در مدارس قبرس شمالی را دارند باید بدانند که بطور کلی مدارس کشور قبرس به دو دسته مدارس دولتی و مدارس غیرانتفاعی تقسیم میشوند. هر دو نوع دارای سیستم آموزشی قوی و مدرنی هستند. ترکیب دانش آموزان در کلاسهای آموزشی مدارس و دانشگاه های قبرس ترکیبی از دانش آموزان و دانشجویان قبرسی و انگلیسی زبان هستند. سیستم آموزشی کشور قبرس شمالی به پنج قسمت کلی تقسیم میشود که شامل :

آموزش پیش دبستانیPreschool Education
آموزش دوره دبستانPrimary Education
آموزش دبیرستان دوره اول و دومSecondary Education
آموزش آکادمیک و دانشگاهیHigher Education
آموزش آزاد و غیر رسمیInformal Education

تحصیل پیش دبستانی در قبرس شمالی

مقطع پیش دبستانی در کشور قبرس توسط مهدکودک ها و برای سنین ۴ الی ۶ سال ارائه می شود. مهدکودک ها و پیش دبستانی های کشور قبرس در دو نوع خصوصی و دولتی موجود بوده و خانواده ها بسته به علاقه خود میتوانند در مهد کودک های خصوصی و یا دولتی ثبت نام کنند. لازم به ذکر است تحصیل در مدارس قبرس شمالی در مقطع پیش دبستانی کاملا اختیاری است.

تحصیل در مدارس قبرس شمالی (دبستان)

مقطع دبستان در کشور قبرس شامل دوره شش ساله دبستان میشود. شش ساله دبیرستان در کشور قبرس همانند ایران برای سنین ۷ الی ۱۲ سال برگزار میشود.

تحصیل در مدارس قبرس شمالی (دبیرستان)

مقطع دبیرستان در کشور قبرس شامل دو قسمت دوره اول و دوم دبیرستان بوده که هر کدام سه سال به طول می انجامد. و برای گروه سنی ۱۲ الی ۱۸ سال طراحی شده است. دبیرستان های کشور قبرس به دو بخش دبیرستان های دولتی و دبیرستان های خصوصی و یا همان غیرانتفاعی تقسیم بندی میشوند. 

مزیت تحصیل در دبیرستان های خصوصی قبرس نسبت به دبیرستان های دولتی قبرس این است که تحصیل در دبیرستان های غیرانتفاعی قبرس ، باعث پذیرش و جذب بسیار آسان فارغ التحصیلان به بازار کار و همچنین اخذ بسیار آسان پذیرش از رشته های برتر در دانشگاه های قبرس و یا در سطح بین الملل میباشد. باوجود اینکه دبیرستان های غیرانتفاعی کشور قبرس بصورت کاملا مستقل مدیریت میشوند اما سیستم آموزشی آن منطبق با سیستم اموزشی تعیین شده از سمت وزارت آموزش قبرس میباشد.

همانند سیستم آموزشی مدارس ایران در برای تحصیل در مدارس قبرس شمالی دانش آموزان در سه ساله دوم دبیرستان با ارائه مشاوره های شفاهی انتخاب رشته میکنند تا بصورت تخصصی تر به تحصیل در زمینه مورد علاقه خود بپردازند. در کشور قبرس رشته های دبیرستان بطور کلی شامل پنج گروه میباشد که دانش آموزان بایستی یکی از آنها را انتخاب کنند. البته لازم به ذکر است که نطام آموزشی قبرس به گونه ای طراحی شده است که دانش آموز میتواند قبل از انتخاب رشته در محیط های کاری مختلف قرار بگیرند تا بتوانند رشته مورد علاقه خود را از نزدیک لمس کرده و انتخاب درست تری داشته باشند.

رشته های تحصیلی در دبیرستان های قبرس (دانش آموزان دوره دوم دبیرستان)

 • گروه اول كه شامل مطالعات كلاسيك میباشد.
 • گروه دوم که شامل دروس رياضيات، فيزيك و شيمي میباشد.
 • گروه سوم که شامل دوس رياضيات و اقتصاد میباشد.
 • گروه چهارم که شامل آموزش مهارتهاي كارمندي و حسابداري میباشد.
 • گروه پنجم که شامل دروس زبانهاي خارجي و مطالعات اجتماعي میباشد.

سیستم نمره دهی در دبیرستان های قبرس

قبرس شمالیقبرس جنوبی
سیستم نمره دهی۱-۱۰۱-۲۰
بالاترین نمره۱۰۲۰
نمره قبولی۵۱۰
کمترین نمره۱۱

لیست دبستان های قبرس شمالی

اگر قصد تحصیل در مدارس قبرس شمالی را دارید. بهتر است با مدارس قبرس در شهرهای مختلف این کشور اشنا شوید. به همین منظور لیستی از مدارس قبرس شمالی را به تفکیک شهر در جداول زیر جمع آوری کرده ایم.

دبستان های دولتی شهر لفکشا
9 Eylül İlkokuluArabahmet İlkokulu
Arabahmet İlkokuluAkıncılar İlkokulu
Alayköy İlkokuluAtatürk İlkokulu
Balıkesir-Meriç İlkokuluCihangir-Düzova İlkokulu
Çağlayan Cumhuriyet İlkokuluDeğirmenlik İlkokulu
Dilekkaya İlkokuluGelibolu İlkokulu
Gönyeli İlkokuluHamitköy Dr. Fazıl Küçük İlkokulu
Haspolat İlkokuluNecati Taşkın İlkokulu
Şehit Doğan Ahmet İlkokuluŞehit Ertuğrul İlkokulu
Şehit Mehmet Eray İlkokuluŞehit Tuncer İlkokulu
Şehit Yalçın İlkokulu
دبستان های دولتی شهر فاماگوستا
Akdoğan Dr. Fazıl Küçük İlkokuluAkova-Yıldırım İlkokulu
Alaniçi İlkokuluAlasya İlkokulu
Beyarmudu İlkokuluCanbulat İlkokulu
Çayönü-İncirli İlkokuluDortyol İlkokulu
Eşref Bitlis İlkokuluGazi İlkokulu
Geçitkale İlkokuluGüvercinlik Rauf Raif Denktaş İlkokulu
İnönü İlkokuluKarakol İlkokulu
Mormenekşe İlkokuluPolatpaşa İlkokulu
Serdarlı İlkokuluŞehit Hüseyin Akil İlkokulu
Şehit Mustafa Kurtuluş İlkokuluŞehit Osman Ahmet İlkokulu
Şehit Salih Terzi İlkokuluŞehit Zeki Salih İlkokulu
Tatlısu İlkokuluTürkmenköy İlkokulu
Ulukışla İlkokuluVadili İlkokulu
Yeniboğaziçi İlkokulu
دبستان های دولتی شهر گیرنه
23 Nisan İlkokuluAğırdağ-Dağyolu İlkokulu
Alsancak İlkokuluBahçeli İlkokulu
Çamlıbel Aysun İlkokuluÇatalköy İlkokulu
Dikmen İlkokuluEsentepe İlkokulu
Karakum İlkokuluKaraoğlanoğlu İlkokulu
Karşıyaka Merkez İlkokuluKTEV Şehit Hasan Cafer İlkokulu
Lapta İlkokuluMehmet Boransel İlkokulu
Tepebaşı İlkokulu
دبستان های دولتی شهر گوزل یورت
Aydınköy İlkokuluBarış İlkokulu
Fikri Karayel İlkokuluKurtuluş İlkokulu
Özgürlük İlkokuluSerhatköy İlkokulu
Zümrütköy İlkokulu

منبع اطلاعات این مدارس سایت ویکی پدیا میباشد. لینک مطلب

نتیجه گیری

تحصیل در مدارس قبرس شمالی یک فرصت منحصر به فرد برای کسب دانش، تجربیات جدید و توسعه فردی است. با کیفیت آموزشی برتر، هزینه‌های معقول تحصیل و محیط زیست طبیعی زیبا، این منطقه به عنوان یکی از مقاصد محبوب برای دانشجویان بین‌المللی از سراسر جهان شناخته شده است.

 

محمدحسین مهرزاد صدقیانی

من محمدحسین مهرزاد صدقیانی هستم. مدیر عامل کارگزاری دانشگاه های قبرس در ایران و دارای مدرک کارشناسی ارشد فناوری اطلاعات از دانشگاه مدیترانه شرقی قبرس.

‫52 دیدگاه ها

 1. با سلام من دخترم در ایران کلاس سوم ابتدایی را تمام کرده است و قصد مهاجرت به قبرس را داریم به چه صورت میتواند ادامه تحصیل بدهد که لطمه ای به درسش نخورد – امکان معادل سازی است یا باید از کلاس اول شروع کند ؟

  1. سلام بنفشه خانم عزیز
   نه نیازی نست از اول شروع کنه. شما بایستی مدارک اول ابتدایی و دوم ابتدایی فرزند خود را به همراه کارت واکسیناسیون ترجمه کنید و برای ما ارسال کنید.

 2. سلام من قصد مهاجرت دارم و دخترم ۱۶ سال داره و میره کلاس دهم (اول دبیرستان دوره دوم) البته هنرستان موسیقی میخواد بره ، آیا اگه بیام اونجا مقطع تحصیلی رشته موسیقی هست یا نه؟ واگر بخواد ادامه تحصیل دراین رشته بده در کدوم مدرسه و در چه شهری هستش؟
  باسپاس

  1. سلام جناب شورکی عزیز
   مدارس قبرس شمالی رشته ها با سیستم ایران کمی متفاوت هستند و رشته های فنی مثل موسیقی در آنها موجود نیست. البته بین واحدهای درسی آنها واحدهای موسیقی نیز موجود است، ولی اینکه بصورت تخصصی نام رشته دبیرستانی، رشته موسیق یباشد نیست. اگر در مورد رشته های مدارس قبرس به اطلاعات جامعتر و کاملتری نیاز دارید متوانید از طریق واتس آپ به من پیام دهید تا شما را راهنمایی کنم.

 3. سلام من لیسانس مترجمی زبان رو در ایران گرفتم و میخوام همراه با شوهرم به قبرس شمالی مهاجرت کنم هزینه خرید خانه در وسع ما نیست ایا ممکنه با پیدا کردن شغل آزاد هزینه های تحصیل و خونه رو بدیم؟؟

  1. سلام تاجیک عزیز:
   با کار کردن در شغلهای ازاد در قبرس فقط هزینه های روزانه شما رفع میشوند برای تحصیل و اجاره خانه باید سرمایه یا پشتوانه مالی داشته باشید.
   موفق باشید.

 4. سلام. ما قصد مهاجرت داریم و بشدت نگران بچه هامم. یکیشون کلاس ده و اون یکی ۷. نمیدونم چکار کنم. نگرانم سر کلاس به چه زبانی تدریس میشه و اینا از عهده اش بر میان یا نه؟ میشه راهنمایی کنید

  1. سلام آیلین عزیز
   اگر قصد تحصیل در مدارس قبرس را دارید دو راه پیش روی شما وجود دارد. تحصیل در مدارس ترک زبان قبرس که در واقع همان مدارس دولتی هستند و همچنین تحصیل در مدارس انگلیسی زبان بین المللی که برای تحصیل در آنها بایستی سالیانه شهریه در حدود 21000 لیر ترکیه پرداخت کنید. اما یک نکته را مد نظر داشته باشید که بچه ها مثل ما نیستند و قدرت یادگیری زبان در آنها بالاست و این نکته را مد نظر داتشه باشید که مدارس دولتی با اینکه رایگان هستند اما کیفیت آموزشی در آنها بسیار بالاتر و استانداردتر میباشد. بنابراین با خیال راحت فرزندان خود را در مدارس ترک زبان ثبت نام کتید.

  1. با سلام آقا حامد عزیز، مدارس در کشور قبرس به دو صورت تدریس میکنند. ترکی استانبولی و زبان انگلیسی.

  1. با سلام نه چنین امکانی وجود تداره مگر اینکه برای خرید ملک در قبرس اقدام کنید. البته در مورد دانشجویان اینطور نیست. اگر فرزند شما دانشجو باشد به راحتی میتوانید فرزند خود را همراهی کنید.

  1. سلام مریم عزیز:
   برای کسب اطلاعات در مورد مدارس قبرس با کارشناسان ما در ارتباط باشید.
   موفق باشید

  1. سلام شهرزاد عزیز:
   خدمات پزشکی بعد از اقامت رایگان میباشد.
   تدریس در دانشگاه ها و مدارس قبرس به دو زبان انگلیسی و ترکی ارائه میشود.
   موفق باشید

 5. سلام ایا در کشور قبرس چند روزی ثبت نام مدارس به تعویق بیافتد مثلا ۱۰ روز باید دوباره دروس سال قبل را بخوانیم یعنی مثال اگر کلاس هشتم باشیم و باید به کلاس نهم برویم اگر به تعویق بیافتد دوباره باید کلاس هشتم را بخوانیم

  1. سلام امیر عزیز:
   برا کسب اطلاعات در مورد تحصیل در مدارس قبرس با کارشناسان ما در ارتباط باشید.
   موفق باشید.

  1. سلام کیارش عزیز:
   برای تحصیل در مدارس قبرس برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در ارتباط باشید.
   موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید